Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendalers vonden recreatie aan rand van eigen woonplaats Agenda Stilte en rust aan voet van Slaperdijk Hartelijke huldiging van jubilerende Pastoor Goes Nieuws uit de omgeving WÏELRUDERS LET OP BIJ LA MONTAGNE Heren van Doornspeek en van den Berg gehuldigd door Oorlogsgravenstichting BROMFIETSEN IN BESLAG GENOMEN AMERONGEN Wat nu weer Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal MULDER 39e JAARGANG DINSDAG 18 MEI 1965 Nr. 39 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaa! Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschyning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprüs per mm 16 cent Speciale kontraktprüzen op aanvraa; Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprüs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Een klein aantal Veenendaalse zakenlieden ontvlucht in de weekends het volgebouwde cen trum en zoekt recreatie in de landelijke omgeving aan de westkant van het dorp. Aan de voet van de Slaperdijk hebben zij een lap grond gekocht en bivakkeren daar in hun caravan of zomerhuisje in alle stilte en rust en temidden van een ongerepte natuur. Deze wijze van recreatie in eigen omgeving biedt het grote voordeel dat men, wanneer de behoefte aan rust en stilte ontstaat, direct kan relaxen. De afstand van woonhuis naar recreatieoord bedraagt nog geen vijf kilometer. STROOK De gehele strook bosgebied is door een makelaar opgedeeld en aan liefhebbers verkocht. Drie Veenendaalse gezinnen, de families Huibers, v. d. Kraats.--en v. d. Broek kochten een stuk grond en bouwden aan hun zomerverblijven. Er moest mini maal 5000 m2 worden afgenomen voor de prijs van f 1,25 per m2. Er bleek grote belangstelling te bestaan voor deze trans- aktie, want het hele gebied is al verdeeld. Toekomstige liefhebbers kunnen niet meer terecht. Naast de Veenendalers hebben Het is nu aan de achterzijde een wat geblakerde vlakte, maar door nieuwe aanplant hoopt men toch weer een dichte begroeiing tot stand te brengen. Ook mevrouw Huibers vindt het verblijf fantastisch. Zij brengt er iets meer tijd door dan haar man, die nogal eens druk bezet is „We hebben het hier reuze. Laat al die „kilometervreters" maar naar het buitenland jakkeren. Ze komen doodmoe terug en dat noemt men dan recreatie. Wij vinden, dat je heus niet zo'n eind behoeft te gaan. Kijk maar eens door het raam, 't is alles natuur wat je ziet We zullen hier heel wat uurtjes doorbrengen, geloof dat maar", zegt mevrouw Huibers. Drie De heer en mevrouw van de Kraats. die in Veenendaal een winkel leiden, zitten iets dichter bij de dijk. De heer van de Kraats bouwde zelf een eigen zomerhuisje en sleepte deze winter een enorme wagen naar zijn recreatieoord, waardoor hij ook logeergasten kan ontvangen. Deze plaats genoten kozen een stuk grond, begroeid met heide en zelfs een rustig vennetje in het midden. Dagenlang heeft de heer v. d. Kraats gewerkt om het struikgewas te kappen zodat het nu een ordelijk recrea tieterrein is geworden. Aan de overzijde van de weg heeft hij ook nog een klein zomerhuisje gebouwd, zodat hij en zijn vrouw over drie verblijven beschikken. Ook de fam. van de Broek bivakkeert in de onmiddellijke nabijheid. Al deze men sen zijn bijzonder tevreden met hun aan koop. Ze willen niet horen van een va kantie naar het buitenland. Je zit voor de heen- en terugreis een week tussen de wielen. „Geef mij maar dit rustig stukje grond, waar de vogels je 's morgens ko men wekken", zegt de heer van de Kraats. Het wordt echter steeds drukker in het gebied rond de Slaperdijk en dat veront rust de familie wel eens. „We hopen dat men ons in stilte onze gang zal laten gaan". De heer van de Kraats wil nog van alles opknappen aan zijn stukje eigen bosgebied. Je moet nooit tevreden zijn zegt hij zelf. „Maar in ieder geval zijn we deze zomer ieder weekend hier, ook als het eens minder mooi weer is. Je voelt je hier mens worden, al dat drukke gedoe in Veenendaal werkt op je zenuwen", vindt men. „We waren er vlug bij, want de grond is finaal uitverkocht. Iedere keer komen weer mensen vragen of er nog een stukje over is. Ze willen van me huren ook, maar daar begin ik niet aan, want dan wordt ons doel voorbijgestreefd. We zochten rust en stilte en hoe drukker het wordt hoe minder er van dit ideaal overblijft". De heer en mevrouw v. d. Kraats, beiden al bruingebrand, zijn bijzonder trots op hun eigen domein en dat zou ieder zijn, die de gelukkige bezitter was van een stuk recreatieterrein, waarbij hij door niemand wordt gestoord en zich geheel en al kan ontspannen. De heer en mevrouw Van de Kraats op 'tun eigen recreatieterrein aan de voet van de Slaperdijk. Het zomerhuisje biedt een maximum aan comfort en de ■rmgeving is in gen woord schitterend. ook mensen uit andere streken zich van een stukje recreatiegebied voorzien. Fraai Het fraaiste object is wel de zelfgebouw de caravan van de heer H. Huibers, die tussen het geboomte oprijst. De grote caravan van 16 meter lengte biedt alle gemakken. Het uitzicht is bijzonder mooi, men kijkt uit over een groene weide met daarachter bosgebied. In de morgenuren komen de reeën, die in behoorlijke aan tallen rondzwerven, dicht bij de caravan drinken, een boeiend schouwspel De fam. Huibers brengt er de weekends door en geniet met volle teugen van de serene rust die van het landschap uitstraalt. Een paar weken geleden was het een dubbeltje op z'n kant, of de caravan werd door brand verwoest. Een stuk van 3 ha. struikgewas rondom het zo merverblijf brandde geheel af en won der boven wonder bleef het vuur tier meter van de caravan staan. WERKZAAMHEDEN AAN SPORTPARK BEGONNEN De Ned. Heide Mij is begonnen aan de reconstructie van de grasmat op het hockeyveld en een bijveld van het sportpark Panhuis. Successievelijk zal het hele Sportpark onder handen worden genomen. R.K. gemeenschap vierde feest In de afgelopen dagen herdacht pastoor G. C. J. Goes het feit dat hij 25 jaar geleden tot priester werd gewijd. Zyn parochianen hebben zich niet onbetuigd gelaten en deelden de feestvreugde met de pastoor. Groot was de belangstel ling zaterdagavond om 7 uur op de hoek Patrimoniumlaan-Kerkewük waar de pastoor werd opgewacht door leden van zyn parochie en verschillende vereni gingen. Pastoor Goes werd verwelkomd door kapelaan Boonk en de voorzitter van het jubileumcomité de heer van Oosten. Voorafgegaan door leden van R.K. Unitas, verkenners, gidsen en welpen en door de Harmonie Caecilia trok de feestelyke stoet in de richting van de Salvatorkerk. Een aantal bewoners van de Patrimoniumlaan was zo vriendelijk geweest de vlag uit te steken, ter ver groting van de feestvreugde. OTTERLOTer gelegenheid van de Britse Week te Amsterdam verblijven prinses Margaret van Engeland en haar echtge noot Lord Snowdom in ons land. Zon dag bezochten zij het Kröller Müller museum te Otterlo, waar momenteel een expositie is ingericht van de Britse beeldhouwster Barbara Hepworth. DRIEL: In Dnel wordt een groot stuw- complex gebouwd, dat 40 50 miljoen gulden gaat kosten. De stuw dient om de slechte waterstand van Rijn en IJssel te verbeteren. Het stuwcomplex te Driel is ongeveer van dezelfde opzet als de in aanbouw zijnde stuw te Amerongen. ZEIST: Mevrouw Nasoetion, echtgenote van de Indische minister van Defensie bracht een bezoek aan het blindeninsti tuut Barthimeus. Het doel van dit be zoek was, zich op de hoogte te stellen van hetgeen Bnrtimeup do^t voor het onderwijs van blinde en slechtziende kinderen. Bij de kerk aangekomen werd pastoor Goes toegesproken door de heer Van Oosten, die zich de tolk van de hele parochie maakte en de jubilaris van harte gelukwenste. De grote schare be langstellenden zong hierna „Lang zal hij leven" gevolgd door een driewerf hoera. Daarna werd in de kerk een kort Lof gehouden waarin de pastoor zijn dank uitsprak voor de getoonde be langstelling. De Salvatorkerk en de pastorie stonden de hele avond in de schijnwerpers. Zondagmorgen werd een plechtige H. Mis opgedragen door de pastoor, hierbij geassisteerd door pater Van Lochem en „bouwpastoor" Goes, een broer van de jubilaris. Bij deze vierstemmige H. Mis van de componist Anton Bruckner, waarbij ook het gemengd koor o.l.v. kapelaan Boonk zong, waren o.m. vertegenwoor digers van het gemeentebestuur var Veenendaal aanwezig, o.a. loco-burge meester, de heer Ant. de Ruiter, wet houder C. N. van Kuyk en de gem !secr., de heer Van Manen. In zijn preek sprak pater Van Lo chem over het priesterschap en de roe ping daartoe. Hij merkte op dat dt pastoor een van de seminaristen was die in de eerste dagen van de oorlog hoewel nog niet volledig afgestudeerd plotseling tot priester moest worden gewijd. Hij prak zijn bewondering uit voor de ouders van pastoor Goes, die van hun 12 kinderen twee zonen had den willen geven voor de Goddelijke eredienst. ,s Middags om half drie kregen alle parochianen de gelegenheid hun zilve ren pastoor te feliciteren. Om drie uui zong het gemengd koor een lied var dank waarna de heer Macco nament alle parochianen de jubilaris dankte voor het vele werk dat hij gedurende, de afgelopen zes jaar in Veenendaal heeft verricht. Spreker memoreerde de bouw van de nieuwe pastorie en de verderp aankleding van pastorie en Zoals wij reeds eerder konden melden is men op het ogenblik druk bezig de be yt tande verkeers situatie nabij hoiel La Montagne ingrijpend te veranderen. Hierdoor is het rijwielpad voor de wiel rijders uit de richting Eist in oostelijke richting verplaatst, maar wat nog be langrijker is: het verkeer wat zich op dat rijwielpad voortbeweegt, heeft geen voor rang, maar het verkeer wat zich op de Cuneraweg bevindt. Wie dus nu op brom fiets of fiets van Eist naar Veenendaal rijdt moet voorrang verlenen aan alle verkeer op de Cuneraweg. De heer P. W. de Hertogh, directeur van de Oorlogsgraven stichting complimenteert de heren Van Doorn speek en Van de Be. met hun 25-jarige trouwe dienst op de Grebbeberg. Maandagochtend vond in hotel „De Grebbeberg" een byeenkomst plaats, waarby de heren H. v. Doornspeek en T. v. d. Berg, die 25 jaar verbonden waren aan de militaire begraafplaats op de Grebbeberg werden gehuldigd. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de directeur van de oorlogsgravenstichting, de heer P. W. de Hertogh Jr., de kol. b.d. Reeser, oud commandant van het 11de Regiment Infanterie, de heer Wiersinga, voorzitter van het comité gevallenen 8 RI, dfe heer J. Meyer na mens het gemeentebestuur en de heer G. A. Dagnelie uit Amerongen, die gedurende al die jaren zorg droeg voor de entourage op het Ere-kerkhof. kerk, waarbij hij doelde op de uitbrei dingen die mede dank zij het stuwende werk van de pastoor tot stand kwa men. Hierna overhandigde hij het cadeau van de parochie, een miskelk met pa teen, die is vervaardigd door de beken de goudsmid Jos Lax. Tenslotte sprak de pastoor een woord van dank aan alle parochianen, waarbij hij niet alleen aandacht schonk aan de organisatie en verzorging tijdens zijn zilveren priesterfeest, maar ook aan de goede verhouding tussen de herder en zijn parochie. Pastoor Goes was bij zonder getroffen door de inhoudsvolle preek van pater Van Lochem en sprak de wens uit dat hij de kelk nog lang zou mogen gebruiken in Veenendaal omdat hij van mening was dat hij hier een parochie had gevonden waar hij met genoegen en toewijding kon wer ken. Onder grote belangstelling werd de ju bilerende pastoor Goes (links) zaterdag avond ingehaald. Nabij de Salvator kerk stond een grote schare wachten den. Patoor Goes schreed lachend langs de menigte. V.l.n.r.: de „zilveren" pas toor, de heer Van Oosten, voorz. van het jubileumcomité, kapelaan Boonk en de heer Righart van het kerkbestuur. De heer den Hertogh, directeur van de oorlogsgravenstichting, memoreerde dat het gisteren, 16 mei, juist 25 jaar geleden was dat de begraafplaats op de Grebbe berg werd ingesteld. De strijd die zich in deze omgeving heeft afgespeeld, blijft onvergetelijk en velen lieten hun leven voor onze vrijheid, aldus de heer den Hertogh. Op dat moment, in dat eerste uur, be gon u zich in te zetten om de graven in orde te houden. In Nederland was men in de jaren voor 1940 nog nooit geconfron teerd geweest met oorlogstoestanden, zo dat we ook geen oorlogsgraven kenden zoals in Frankrijk of België. Maar in di beginjaren moest dat worden opgebouwc De heren van Doornspeek en v. d. Bei hebben daarbij zeer goede diensten b< wezen en hebben op piëteitsvolle wijz hun plicht vervuld. Zij waren met hu gehele inzet bereid het grote leed uit d oorlogsjaren te helpen verzachten, getuig de honderden brieven die zij van de fa milieleden mochten ontvangen. Zij wa ren niet slechts aan een bepaald kerkhof maar aan een erebegraafplaats verbonden en beseften dat ten volle. De heer den Hertogh deelde nog mee dat de heer v. d. Berg, die per 1 juni met pensioen gaat, zal worden opge volgd door een zoon van de heer van Doornspeek. De vader kennende zal het met de zoon wel evengoed gaan. De taak mag niet verflauwen want de huidige en de komende generatie zal de weg naar de Grebbeberg gewezen moeten worden. Als blijvende herinnering bood de di recteur een enveloppe met inhoud aan en aan de dames een bloemstuk. Tevoren had de fa. Dagnelie Cox al een grote fruit mand aangeboden. Namens het comité gevallenen 8 RI sprak de heer Wiersinga, die de beide jubilarissen namens het regiment dankte voor hun goede opvatting van hun taak en ook voor hun aanwezigheid jaarlijks bij de herdenkingen. Vooral in de begin jaren had de heer Wiersinga grote steun van beide heren ontvangen. Ook namens 8 RI werd een enveloppe met inhoud aan geboden. De kolonel b.d. Reeser dankte bewogen voor de goede vriendschap, een vriendschap voor het leven was gesmeed, aldus de ruim 80-jarige hoofdofficier. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de heer van Laar als collega. Hij prees de jubilarissen om hun verdiensten en wenste speciaal de heer v. d. Berg, die afscheid neemt, nog goede jaren van rust toe. Een van de vele bromfietsen, die zater dagavond in Rhenen aan een nader onderzoek werden onderworpen. De buit was groot: 25 brommers werden ingepikt. Gezamenlijke Militaire Fondsen G.M.F. Waarom wordt door militairen gecollecteerd? Omdat er vele gevallen zijn. waarin de overheid - gebonden aan wetten en bepalingen - geen doeltreffende hulp kan bieden aan de nagelaten betrekkingen van gesneuvelde militairen en aan militairen, die na het ver laten van de dienst in financiële moeilijkheden komen! Woensdagavond offeren onge veer 100 jongelui uit het garni zoen Ede hun vrije avond op voor deze collecte. Zoals ieder jaar zul len zij om de „telcommissie" heen blijven draaien, om te weten wat „hun" bus heeft opgebracht. Stelt U hen en de slachtoffers niet te leur? Ons aller dank wordt U ten ge hore gebracht door het roem ruchte Trompetterscorps der Ca valerie, dat ook belangeloos op verschillende punten in de ge meente een opvoering zal geven. Het plaatselijk Comité, W. C. H. Dekjcer, voorzitter W. van Offeren, secretaris J. Budding, penningmeester VERGADERING CHR. PLATTE LANDSVROUWEN- EN MEISJES- BOND AFD. VEENENDAAL Ds. A. Terlouw, predikant alhier, zal op donderdag 20 mei voor de Chr. Platte landsvrouwen- en meisjesbond spreken over het onderwerp: „De mensen hebben haast? NWaarom?" De avond wordt be houden in de Korenbeurs. De Rijkspolitie te Rhenen heeft tij dens het weekeinde in samenwerking met personeel van de Verkeersgroep geprobeerd paal en perk te stellen aan het bromfietseuvel. In een actie die zo wel op zaterdag- als op zondagavond werd gevoerd heeft' men een vijfen twintigtal bromfietsen in beslag geno men waaraan door de eigenaars di verse veranderingen waren aange bracht. Er waren zelfs voertuigen bij die de benaming „bromfiets" niet meer verdienden, maar wat complete moto ren waren. NIEUW HOOFD DER SCHOOL Tot hoofd van de School met de Bijbel te Amerongen is benoemd de heer D. D. Borst, thans werkzaam in een dergelijke funktie te Capelle aan de IJssel aan 6 Dr. J. H. Gunningschool aldaar. GROTE TEENAGERSHOW OP DE BURGWAL Ria Valk en Ilonka Biluska behoren onder andere tot de medewerkenden aan de grote teenagershow te Amerongen op de Burgwal. Deze show wordt georgani seerd door de v.v. D.V.S.A. te Ameron gen op zaterdag 17 juli en vormt een on derdeel van de teenagerwedstrijden die ook dit jaar weer in Amerongen georga niseerd worden. Sinds kort kan men in Amerika con servenblik j es kopen met water uit het meer van Lochness. Zouden er goed gelovige mensen zijn die verwachten er een stukje van het monster van Lochness in aan te treffen? De Amerikaanse tandarts Dr. Lawrence F. Quigley zegt dat de inboorlingen op enkele West-Indische eilanden die hun sigaretten andersom plegen te ro ken, dus met het brnadende einde in hun mond, noch aan longkanker, noch aan tandsteen lijden. Volgens de Italiaanse geleerde Daniël Bovet, winnaar van de Nobelprijs, sti muleert tabak de intelligentie. Hij grondt deze uitspraak op het feit dat experimenten met dieren hebben uitge wezen dat een matig gebruik van ta bak de intellectuele vermogens van de dieren ontwikkelde. 1922-1962 Assurantiekantoor Elfl. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal 7* hk verZEKERen Is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon J 08385-3000 bij Uw opticien kunt U een 'Kzonnebril l glazen op verkrijgen f gg 'I hoofdstraat 51 Veenendaal - Tel 3184 fciWij; VEENENDAAL Dinsdag 18 mei, 8 uur n.m., hotel De Korenbeurs: Lezing van dr Buenk voor Ned. Ver. v. Huis vrouwen. 7.45 uur n.m. in O.C.B. geb. Zendingsavond van N.C.V.B Ds. Bikker uit Utrecht spreekl over het werk onder de Torad- ja's. Donderdag 20 mei, 7 uur: Voet balwedstrijd Veenendaal I Mil. Elftal t.b.v. autotocht be jaarden, terrein Bergweg. 7.30 uur, hotel De Korenbeurs Ds. A. Terlouw spreekt voor Chr. Plattelands Vrouwen en Meisjesbond over: „De mensen hebben haast. Waarom?" ELST Dinsdag 18 mei, 7.30 uur: Oude: avond O.L. Rijnschool, met ca baret. Tevens bestemd als ont spanningsavond voor Elsterst bejaarden. AMERONGEN Woensdag 19 mei, 8 uur: Verga dering Ned. Chr. Vrouwenbond Dr. Engel spreekt over: Waar heid en Leugen aan het Ziek- >èd. OVERBERG onderdag 20 mei, 7.45 uur: Ge combineerde vergadering CPB tmaal in gebouw Eben Haëzei te Woudenberg (naast Herv kerk).

De Vallei | 1965 | | pagina 1