Groot aantal jubilarissen van „Unitas" gehuldigd Vlot model vest Dronken automobilist ramde kinderwagen „50 gulden sparen, 10 gulden vergaren" Vroege start van zomercompetitie 8 R.A. herdacht gevallenen Kasteel Renswoude wordt verkocht Toespraak Verkeersexamen voor de schooljeugd beëindigd Inzamel ingsaktie van het Roode Kruis f29,95 RHENEN R.H.C. krijgt jeugdbestiiur AMERONGEN EDERVEEN SCHERPENZEEL Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 18 mei 1965 2 In hotel „De Korenbeurs" vond vrijdagavond een bijeenkomst plaats, waarbij 24 jubilarissen van de Chr. Textielarbeidersbond „Unitas" werden gehuldigd. In een gezellige bijeenkomst waarbij ook de dames van de Unitasleden, die 25 jaar de vakorganisatie hadden gediend, waren aanwezig. De jubi larissen werden begiftigd met het gouden insigne van Unitas, wat hen door de landelijke voorzittter, de heer Nieuwenhuis werd opgespeld. De bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door de industriepredikant Ds. A. Terlouw. Na het lezen van Psalm 150 door de heer L. R. A. Ester, districtsbestuurder, heette deze de aanwezigen hartelijk welkom en zette het doel van deze huldiging uiteen. Het lag in de bedoe ling elkaar op deze avond beter te leren kennen en voluit van gedachten te wisselen, aldus de heer Ester. De volgende dames en heren werden voor het voetlicht geroepen om het insigne in ontvangst te nemen: mej. P. van Dijk, mej. G. de Gooijer en de heren: H. v. Leeuwen, J. Vink, J. W. v. Heerdt," H. Slok, M. v. d. Haar, R. v. d. Weerd, P. Rebergen, J. v. d. Poel, M. C. van Manen, E. de Kruif, C. Hey, J. Hazelcger, J. C. v. Engelenburg, G. Davelaar, G. Blankespoor, B. Blankespoor, P. J. v. d. Berg, J. Alberti, J. v. d. Lustgraaf, J. Flaman, Chr Hey en K. Voerman. De landelijke voorzitter, de heer H. Nieuwenhuis hield tevoren een gloedvolle toespraak, waarbij hij zijn waardering uitsprak over het feit dat allen een kwarteeuw lang het werk van de Chr. Vakbeweging hebben gesteund, niet alleen om de contributie te betalen (die volgens de heer Nieuwenhuis niet gering was) maar om de doelstellingen van de vakor ganisaties door hun houding vorm en inhoud te geven. De heer Nieuwenhuis was van oordeel dat men niet alleen moet terugblikken, maar ook het oog op de toekomst moet richten. Toch mag ook het verleden niet geheel worden vergeten, want het werk van het CNV is niet zon der zegen geweest. In de toenmalige rech teloosheid en verdrukking heeft de Chr. organisatie gepoogd de werkgever en de werknemer in overleg te doen treden. Deze oproep om gezamenlijk het bedrijf te dienen bleef niet zonder resultaat. Was het voorheen uitsluitend de taak van de werkgever de lonen en arbeidsvoor waarden vast te stellen, dankzij de vak organisaties kregen ook de werknemers een stem in het kapittel, aldus de heer Nieuwenhuis. Ook aan de menselijke verhoudin gen ontbrak veel en nu het een zaak van twee partijen is geworden, die samen aan de onderhandelingstafel zitten is er veel bereikt. Niet alleen goede arbeidsvoorwaarden, maar ook de zorg voor bejaarden, invaliden, weduwen en wezen kreeg de aandacht. Dankzij het optreden van de vakbewe ging slaat Nederland tegenover het bui tenland een goed figuur op het gebied van de sociale wetgeving volgens de lan delijke voorzitter van Unitas. Alle proble men zijn evenwel nog niet opgelost, er zijn nog vele vragen open. Het is de zaak van de vakorganisatie en haar leden om het probleem van de menselijkheid in de on derneming en de structuur hiervan te be naderen en te pogen een oplossing te zoeken, ook wat betreft het medezeggen schap van de werknemer, die in over eenstemming moet zijn met zijn bijdrage. Het werk van de afgelopen jaren was niet onvruchtbaar, maar in de toekomst staat wellicht nog meer werk te wachten, aldus de heer Nieuwenhuis, die de jubilarissen complimenteerde met hun 25-jarig lid maatschap en overging tot de uitreiking van de insignes. Hierna werden de jubilarissen gelukge wenst door de heer Ester, die hen prees om de betoonde trouw. De vakbeweging stelt het op prijs dat u een bijdrage hebt geleverd en dat u in het maatschappelijk leven de norm van het Evangelie als uit gangspunt aanvaardde, aldus de heer Es ter. Dit onderscheidt de Chr. Vakbeweging van anderen, maar wij vragen ons regel matig af of ons leven en werken in over eenstemming is met wat de Bijbel ons leert. Het karakter van de vakbeweging is verlegd naar andere fronten. Het gaat niet altijd meer om enkele procenten meer, maar om de grote vraag of de men selijkheid in de samenleving tot zijn recht komt, aldus de heer Ester. Hij dankte de jubilarissen en ook de dames, die hun man al die jaren hebben gesteund. Aan de heren werd een kist si garen en aan de dames een doos bonbons georffreerd, als bewijs van dank voor wat werd gedaan in het belang van de Chr Vakbeweging en voor het maatschappelijk leven in het algemeen. DAME ERNSTIG GEWOND Zondagavond om half zes kwam de automobilist R. H. uit Veenen- daal met grote snelheid door de bocht op de Nieuweweg, komende uit de Hoofdstraat. Op dat moment liep mevr. v. K. op het trottoir met een kinderwagen. Zij kwam juist terug van een doopdienst in de Julianakerk. Door de grote snel heid en het feit dat de bestuurder on der invloed verkeerde, vloog de auto uit de bocht en ramde de kinderwagen, die totaal werd vernield. De twee maanden oude baby van de fa milie Van O., liep wonder boven won der geen noemenswaardig letsel op. Mevr. K. moest evenwel met diepe snij- wonden aan hoofd en benen naar het Julianaziekenhuis worden vervoerd. De automobilist is ter ontnuchtering inge sloten. Zijn auto werd voorlopig uit het verkeer genomen. Er ontstond nog een misverstand doordat men meende, dat de heer Koch, die de eerste hulp verleende, de dame met kin derwagen had aangereden. De heer Nieuwenhuis, landelijk voor zitter van de Chr. Textielarbeidersbond „Unitas" speldt de jubilarissen het gou den C.N.V.-insigne op de revers. Ge heel links de heer L. R. A. Ester, dis trictsbestuurder van „Unitas". Dat zit er dus achter Ter afsluiting van de in het afgelopen seizoen gehouden jeugd-appèls sprak ds. Corporaal uit Zeist j.l. zondag in de Petrakerk over het onderwerp: „Zit dat er achter". Spreker liet de jeugd achter de scher men van het Christelijk geloof kijken en legde er de nadruk op dat men om Christen te zijn niets hoeft of moet, dit in tegenstelling tot hetgeen veel mensen denken en beweren, n.l. dat een Christen aan banden wordt gelegd. Het antwoord daarop is dat, wanneer we Christus volgen we er vanzelf toe gedreven worden te doen wat Hij deed, n.l. onze medemens te dienen en daar door Hem te belijden. Dan zal het ook vanzelfsprekend zijn, dat een jongen of meisje er rond voor uitkomt dat hij of zij Christus wil volgen. De samenzang, de solozang van ba riton Cor Niessen, het trompetblazen van de heren J. de Jong uit Renkum en H. Stunnenberg uit Heelsum en het orgelspel van Bob van Stempvoort, vormden tezamen een machtige com binatie, waarbij de jeugd volop gelegen heid kreeg stem en keel te paren en te genieten van prachtige muziek. Wellicht doordat deze avond laat in het seizoen was. bleek de opkomst niet zo groot als anders. De enthousiaste organisatoren kunnen evenwel terug zien op zeer goede avonden waarbij het appèl op de jeugd niet tevergeefs is ge weest. „Wie 50 gulden spaart, heeft 10 gulden rente vergaard". Onder dit motto heeft de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" in 1963 ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan een spaaraktie ingeluid. Aanvankelijk was het de bedoe ling deze spaaraktie een jaar lang te organiseren, maar door het succes heeft men besloten ook in 1965 door te gaan. Het ligt in de bedoeling om per 31 de cember a.s. met de spaaraktie te stoppen, zodat iedereen nog ruimschoots gelegen heid heeft om in de komende maanden een reeds half volgeplakt boekje com pleet te maken. „Arnhem in de wolken" Van 21 juni t.e.m. 3 juli 1965 staat Arnhem in het teken van de lucht vaart. Muziek, wedstrijden, prijsvra gen, een tentoonstelling, films, een rijk vlaggende stad, marsen van kleu rige NATO korpsen, vliegtuigen op di verse plaatsen in Arnhem, rondvluch ten vanaf Deelen, dat alles zijn enke le van de activiteiten, die de Arn hemmers en de talrijke toeristen „in de wolken" moeten brengen. Daarom draagt de feestperiode ook de naam: Arnhem in de wolken. Nu nog wachten op de uitslag De schoolkinderen die dit jaar het gebruikelijke verkeersexamen moeten afleggen zijn daarmee klaargekomen Zowel op het gebied van theorie als praktijk hebben zij laten zien wat ze van de verkeersregels weten, zodat de deskundigen hun oordeel kunnen vel len. De afdeling Veilig Verkeer en de po litie hebben hun handen hier weer vol mee gehad en voor verschillende men sen zit het werk er nog steeds niet op Er moeten nog zo'n vijfhonderd diplo ma's uitgeschreven worden, er moet onderzocht worden wie wel en wie niet geslaagd is en wie zelfs met lof het di ploma mag ontvangen. De leerlingen zullen via hun school van de uitslag van het examen op de hoogte gebracht worden en daarna zal er op een nog nader te bepalen datum een gezellige middag georganiseerd worden. Voor zover mogelijk zullen zij die met lof geslaagd zijn even een extra vermelding krijgen Ook zullen er en kele films vertoond worden Nu is het voor de leerlingen echter alleen nog maar in spanning afwachten. Nederlands jeugd variété treedt op voor kinderen van Scheepjeswolpersoneel Binnenkort zijn er bij de Kon. Ned Scheepjeswolfabrieken te Veenendaal verschillende mensen die een jubileum gaan vieren De direktie van de fa briek heeft gemeend daar een zeer bij zonder tintje aan te moeten geven door verschillende festiviteiten te or ganiseren. Ook de kinderen van het personeel worden in het jubileum be trokken. Op zaterdag 29 mei zal voor deze kinderen in de kantine van de fabriek het Nederlands Jeugdvarieté optreden. Hierbij zal dan ook de te levisiehond Lassie optreden. Dit is uiteraard niet hetzelfde dier dat zo bekend is van de televisie, maar hij is minstens net zo knap en handig. Men kan dus bij de deelnemende win kelier voor elke gulden, die men besteedt a contant een spaarzëgel van 10 cent ko pen en deze in de spaarboekjes plakken. Een volgeplakt boekje kan bij elke bank in Veenendaal worden ingeleverd. Men heeft hier nog een keuze bij. Wil men contant geld ontvangen dan krijgt men f 57,50 uibetaald. Neemt men cheques in coupons van f 2,50 dan krijgt men f 60,— uitbetaald. Op deze manier zijn al vele duizenden guldens aan spaarders uitbe taald en de praktijk heeft bewezen dat men nog snel een boekje vol heeft. Zelfs nu nog heeft het zin om een boekje aan te vragen want men heeft nog meer dan 7 maanden de tijd om een boekje vol te plakken. Na 31 december 1965 verliezen de zegels hun waarde Zorg daarom dat u niet met een halfvol boekje blijft zitten, maar spaar even door. Het kan nu nog. Traditie getrouw organiseert de afd Veenendaal van het Roode Kruis ook dit jaar een grote inzamelingsaktie. Deze ak- tie wordt gehouden van maandag 24 mei tot en met zaterdag 5 juni Op de laatste dag wordt er een straatcollecte gehouden. Dit jaar gaat men proberen het resultaat van vorig jaar f 8307.13 te overtreffen Het streefbedrag is f 10.000, WATERPOLO JONGEN LIEP DE WEG OP: LICHT GEWOND Maandagmiddag liep de 5-jarige G. V. op de hoek Schokkingstraat - Mr. Heemskerkstraat plotseling de weg op, juist toen de heer L. van B. uit Rhe- nen met zijn auto passeerde. Het jon getje werd tegen het wegdek gesmakt, maar liep slechts lichte verwondingen op. BRANDJE S.VEL GEBLUST Maandagmorgen werd brand gemeld in het koffiehuis „De Afrit" aan de Nieuweweg. Een vetpan in de oven was in brand gevlogen. Met eigen midde len ging men het brandje te lijf en had in vijf minuten het vuur gedoofd. Er ontstond schade aan het fornuis in de keuken en aan het plafond. VECHTPARTIJ IN CAFé Zaterdagmiddag maakte K. R. moei lijkheden in het café De Oude Grens aan de Nieuweweg. De eigenaar kon de vechtersbaas het café uitwerken, waarna hij naar huis werd gebracht. GAT IN AUTO Zondagavond reed de automobilist J. O. op de Bergweg vanuit een uitrit de weg op Hij raakte daarbij een gepar keerde auto van de heer H. uit Ede Er ontstond behoorlijke schade aan laatst genoemde wagen, o.a. een groot gat aan de achterkant De schade zal door O. volledig worden betaald. VEENENDAALSPELER BRAK BEEN De Veenendaal-speler Hennie van Leeuwen heeft in het afgelopen week end een ongeluk gehad toen hij samen met zijn broer een bromfietstochtje grof gebreid in modern chasmire dessin. Prachtige kleuren combinaties m V.Z.C. a.s. donderdag reeds te water tegen Laga te Zeist Het wat er poloseizoen start dit jaar bijzonder vroeg. De meeste buiten-bad ploegen zullen vrijwel ongetraind aan de start moeten verschijnen vanwege het bar koude weer van de laatste weken De meeste baden zijn slechts enkele dagen geopend dus ook voor de training. Hiervan is tot op heden bitter weinig terecht gekomen daar de temperatuur van het water nog ver beneden peil is. Het is dan ook onbegrijpelijk dat de wedstrijdcommissie van de KNZB de start van de competitie zo vroeg in het seizoen heeft gepland Ook het Veenendaalse VZC moet er aan geloven en trekt a.s. donderdagavond met haar eerste heren team naar Zeist om om acht uur een ongetwijfeld koude strijd te leveren tegen Laga 1. De mogelijkheid is uiteraard niet uit gesloten, dat deze wedstrijd vanwege het te koude water wordt uitgesteld, doch bij een temperatuur van 16 gra den wordt het te water geblazen Laga is voor de Veenendalers geen onbekende. Vorig seizoen werd van deze Zeister ploeg tweemaal met zeer hoge cijfers gewonnen. Doch dit sei zoen staat het herenteam van VZC voor grote problemen. Enkele spelers kun nen dit faar niet voor VZC uitkomen w.o goalgetter en spelmaker Cel Slot boom. We zien VZC in Zeist niettemin winnen, zij het dan bescheidener dan verleden jaar. Indeling VZC komt ook dit jaar weer uit in de vierde klasse van de bond. Het ver leden jaar behaalde kampioenschap met zeer ruim verschil kon niet worden om gezet in een promotie daar het beslis singsduel te Utrecht tegen WZC uit Woerden werd verloren. De andere ploegen uit deze klas zijn >KR 1 uit Utrecht, Laga 1 uit Zeist. Zeist, en ZEW uit Ermelo DKR heeft het dus vorig seizoen ook niet kunnen redden in de derde klas, want een jaar daarvoor was het laatste competitie duel tussen DKR en VZC van beslis sende aard voor de degradatie naar de vierde klas. VZC trok destijds op een zeer vreemde wijze aan het kortste eind met 2-1 waardoor DKR nog een seizoen in de derde klas kon blijven. Dit iaar houden zij dus de Veenen dalers weer gezelschap. Met DKR is ZEW uit Ermelo een grote concurrent voor VZC. Deze ploeg beschikt veelal over enkele militaire spelers die al daar dus tijdelijk gelegerd zijn Het zal in ieder geval moeilijk worden voor de Veenendalers gedurende de komende maanden. Geen voorbereiding VZC trekt zoals veel andere ploegen onvoorbereid ten strijde Er is nog ge heel niet officieel getraind, want de eerste trainingsavond was pas deze week gepland. Dit zal ongetwijfeld aan het spel te merken zijn, zodat er van een fraai duel geen sprake zal kunnen zijn Hoe dan ook, er zal zeer hard aan moeten worden getrokken om een beet je in vorm te komen Met een beetje medewerking van het weer zal dit wel lukken De indeling en het rooster voor de overige VZC teams is nog niet be kend. maakte nabij Otterlo. Naar verluidt zou Van Leeuwen een been gebroken hebben. OPSTELLING VEENENDAAL TEGEN MILITAIREN De opstelling van het Veenendaal- elftal voor de wedstrijd van donderdag a.s. tegen het militaire elftal luidt als volgt: Doel: H. de Bruin; achter: W. Gerritsen en H. de Gooyer; midden: Van Leeuwen?, C. Gerritsen en P- Mul ler; voor: W Derksen, A. Gerritsen, J Sukkel. B Lindeboom en C. Hensen FIETSER TEGEN GEPARKEERDE AUTO Vrijdagavond reed de 18-jarige wiel rijder J. A. op de Nieuweweg tegen een geparkeerde auto van de heer B. De wielrijder kwam te vallen en reed daar na door. De eigenaar van de auto, die schade aan zijn wagen constateerde reed de jongen achterna en sommeer de hem te stoppen. De ouders van A. zullen de schade betalen. Instuifseizoen besloten Voor het laatst in het seizoen werd don derdag instuif voor Rhenense jongeren gehouden in de villa naast het gemeente huis. Vijftig jongens en enkele meisjes vierden deze laatste avond door deel te nemen aan verschillende wedstrijdjes. Zo konden ze in de ruimte waar anders jongens onder leiding aan hun bromfiets kunnen sleutelen, nu schieten met een zware buks. De consumpties waren gratis en de stemming bleef de hele avond uit bundig. Op een gewone instuifavond ontvangt men op de verschillende hobbyclubs en in de gezellige ruimten beneden gemid deld zestig jongelui. Dit jaar zijn voor het eerst ook meisjes in het gebouw gekomen, die in de kelder een eigen ruimte inge richt hebben Het aantal bezoekers van de instuif blijft nu constant, zodat de zes leiders niet onverwacht veel mensen in toom moeten houden op avonden dat de televisie thuis niets meer te bieden heeft. In september begint de instuif weer en tot die tijd kunnen organisatoren Bot, de verschillende leiders en Truus Boven- kamp-van Wijk die elke avond voor koffie heeft gezorgd van hun zomeravonden ge nieten. Het zij ze gegund. WINDBUKS IN BESLAG GENOMEN Dat het niet geoorloofd is om op de openbare weg met een windbuks te schieten bemerkte de Rhenenaar C. J. E. zaterdag, toen zijn wapen door de Rijkspolitie in beslag werd genomen. BROMFIETS GEVONDEN Zondagavond vond de Rijkspolitie op de Trambaanweg achter de R.K. kerk te Rhenen een vrij nieuwe Berini brom fiets. Omstreeks het middaguur op zater dag 15 mei vond op de Militaire Be graafplaats op de Grebbeberg te Rhe nen een korte herdenkingsplechtigheid plaats door oud-strijders van het 8ste Regiment Veldartillerie. Bij de plech tigheid was onder meer aanwezig jhr. mr. Bosch ridder van Rosenthal, burge meester van Rhenen. Luitenant van Joolen hield een toe spraak waarin hij onder meer de ge voelens opriep die men koesterde bij de capitulatie, want men had tijdens de mobilisatie onderling vriendschap gesloten en ook was er vriendschap gegroeid met de inwoners van de ge meente Rhenen. De mensen die hier liggen lieten hun leven bij de taak die hun was ppge- legd: de verdediging van de Grebbe berg. „Waarom werden juist zij getrof fen en niet wij; waarom is het ons ge geven hier 25 jaar later te kunnen samen komen? Wel kunnen wij hun nagedachtenis eren en onze kinderen en kleinkinderen vertellen dat zij hun leven gaven voor ons. We staan hier bij elkaar om te beseffen en onze dank baarheid te betuigen dat wij door hen de vrijheid terugkregen." Na enkele minuten stilte werd bij het monument bij de ingang een krans gelegd door mevrouw Gude, de moeder van luitenant Gude. die in de strijd om de Grebbeberg het leven liet. Bij de Rhenense Handbal Club ligt het in de bedoeling over te gaan tot stichting van een jeugdbestuur. Men hoopt dit punt op de komende jaarver gadering aan dg leden ter goedkeuring voor te leggen. De taak van dit bestuur kan in het kort worden samengevat als het assisteren en adviseren van het be stuur bij haar pogen de handbalsport onder de „jongere" jeugd bekend en geliefd te maken. Bromfietser verleende geen voorrang Zondagmiddag omstreeks tien over vier ontstond er een aanrijding tussen een bromfiets waarop een tweetal in de Betuwe woonachtige Turken waren gezeten en een personenauto. De -Turkse bromfiets bestuurder stak de Lijnweg over om linksaf de Stations weg in te rijden en verleende daarbij geen voorrang aan de over de Lijnweg naderende personenauto, bestuurd door de heer D. v. d. K. uit IJsselstein. De Turken kwamen met een klap op de weg terecht en liepen verwondingen op De bromfiets was total loss en de auto werd flink beschadigd. Materiële schade Materiële schade ontstond er zater dagmiddag omstreeks tien over vier op de kruising Grebbedijk-Grebbeweg bij een aanrijding tussen een personen auto en een vrachtauto. De personenauto, bestuurd door de heer L. M. P uit Ophemert, stopte om het verkeer over de Grebbeweg voor rang te verlenen De vrachtautobe stuurder C. J. v. S uit Leerdam reed achteruit om met zijn voertuig te keren en botste daarbij tegen de stilstaande personenauto VERTREK Per 1 september 1965 heeft de Ned. Herv catecheet-jeugdwerkleider, de heer J G. Bouwman zijn benoeming tot pastoraal medewerker in de ge meente Wadenoyen aanvaard Voor de Heiw gemeente van Rhenen betekent dit'een verlies. S.D.V. NAAR WOLFHEZE De wandelsportvereniging „Sterk Door Vriendschap gaat op 29 mei naar Wolfheze om daar deel te nemen aan een door de w.s.v. Wildforsters, aldaar te organiseren wandeltocht. Jongen tegen bromfiets Woensdagmiddag omstreeks kwart voor vier reed de 8-jarige R. A. uit Rhenen over de Herenstraat. De jeug dige wielrijder sloeg plotseling linksaf de Kastanjelaan in en kwam daarbij in aanrijding met een van rechts over de Grebbeweg naderende bromfietser. Er ontstond schade aan beide voer tuigen. Jongen gewond Woensdagavond om half acht werd op het Paardenveld de vierjarige H. J. T. uit Rhenen gewond, die plotseling de weg overstak voor een naderende personenauto. De automobilist, D. uit Groningen remde uit alle macht maar kon een aanrijding niet meer voorko men. Dokter Almekinders verleende eerste hulp. BERMBRAND Vrijdagmorgen was er te 11.30 uur een bermbrand bij de Kastanjelaan. De brandweer wist het vuur te blussen. BIJEENKOMST NED. CHR. VROUWENBOND Op woensdag 19 mei zal dokter Engel uit Amerongen voor de Nederlandse Christen Vrouwenbond spreken over het onderwerp: „Waarheid en leugen aan het ziekbed". Verkeersdiploma's Vrijdagavond vond in het Dorpshuis de uitreiking plaats van de Verkeers diploma's aan de leerlingen van de hoogste klassen der lagre scholen. In zijn openingswoord zei de voorzitter van de afdeling Amerongen van het Verbond voor Veilig Verkeer dat de examencommissie gelukkig geen enkel kind heeft hoeven af te wijzen. Alle 91 kandidaten zijn geslaagd. Bij het praktisch examen werd door veel kinderen dezelfde fout gemaakt. De heer Sasburg wees hier speciaal op. Voorts wees hij op het grote belang van dit verkeersonderwijs. Ook burge meester jhr. O. R. van den Bosch die vervolgens het woord kreeg wees in het bijzonder op het belang van het goed kennen en kunnen toepasen van de verkeersregels. Het gaat om jullie le ven en om het leven van andere ver keersdeelnemers, aldus de burgemees ter. Bijzondere waardering had hij voor de moeite welke het onderwijzend per soneel zich getroost om deze leerstof zo goed mogelijk te onderwijzen. Van de 91 kandidaatjes behaalden er 12 het diploma met 0 fouten. Zij moch ten uit handen van de burgemeester het diploma „met lof" in ontvangst ne men. Toevalligerwijs waren er van de openbare school, de school met de Bij bel te Amerongen en te Overberg ieder 4 kinderen wie deze eer te beurt viel. Na dit officiële gedeelte werden er een aantal films gedraaid. Het Ver bond voor Veilig Verkeer toonde en kele aardige maar tevens zeer instruc tieve verkeersfilms. Na de pauze volg den enkele vrolijke flims, waarbij de dikke en de dunne uiteraard niet ont braken. legd van Bennink's Landerijen- bureau te Gorssel. Op dit moment is nog in 't geheel niet bekend wie de nieuwe eigenaar van kasteel Renswoude zal worden. Allerlei geruchten die rondcirkelen zijn, naar wij vernemen slechts specu laties. Wel kon worden verklaard dat de mogelijkheid niet is uitge sloten dat het landgoed zal worden vergroot met een aantal ha, ook aan de overzijde van Rijksweg 24. Dit is echter facultatief, al naar gelang de nieuwe eigenaar wenst. BROMFIETSER ERNSTIG GEWOND NA AANRIJDING Zaterdagavond wilde de bromfietser F. van G. op de Nieuweweg vanuit een uitrit by zijn woning de weg oprijden. H(j lette daarbij niet op de uit de richting Ederveen komende personenauto, bestuurd door de heer v. d. H. Een botsing was het gevolg, waarbij de heer van G op de weg viel en ernstig werd gewond. Hij had een hersenschud ding, inwendige kneuzingen en een been wond opgelopen De bromfietser, zowel als zijn echtgenote, die op de duo zat, maar slechts licht werd verwond, werden naar het Streekziekenhuis in Bennekom ver voerd. De bromfiets werd zwaar bescha digd. SPREEKBEURT GER. GEM. Voor de Geref. Gem. te Ederveen hoopt dr. C. Steenblok uit Gouda don derdagavond 20 mei voor te gaan in een preekbeurt. AANRIJDING Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur vond op het kruispunt Wilhelmi- naweg - Holleweg een aanrijding plaats tussen een personenauto en een brom fietser. De bestuurder van de personenauto. W. D. V. uit Zoelen kwam uit de rich ting Rhenen en verleende bij het af slaan de Holleweg op geen voorrang aan de juist op dat moment uit de richting Leersum naderende bromfiet ser G. H .uit Nijmegen. De aanrijding werd gelukkig beperkt tot materiële schade. EHBO afd. Amerongen Op de Juniorwedstrijd, zaterdag 15 mei j.l. te Nederlangbroek behaalde de EHBO afd. Amerongen met zijn junio ren weer een goede plaats onder de EHBO'ers, waar zij de derde plaats wis ten te veroveren. Het te behandelen ongeval was als volgt: 3 EHBO'ers gingen bij de fruit kweker Jansen met de auto enige kis ten appels kopen Daar aangekomen troffen zij hem in huis aan, zijn rech terarm vasthouden met een pijnlijk ge zicht. Hij was uit een boom gevallen Zijn vrouw wilde hem verbinden, maar door haar zenuwachtigheid stak zij zich met de schaar in haar hand, welke he vig bloedde. Deze twee slachtoffers moesten be handeld worden door de afdelingen: Veenendaal, Bilthoven, Nederlangbroek. Wilnis, Utrecht, Houten, Maarn, Ame rongen, Vleuten, Leersum en de Utr Veren. De uitslag was le prijs -oor afd. De Bilt met 131 pnt. en voor de leider 72 pnt.; afd Leersum kwam als 2e uit de bus met 131 pnt. en de leid ster 67 pnt. en afd Amerongen kreeg de 3e prijs met haar 105 pnt. en de leid ster wist 67 pnt. te behalen. Een felicitatie waard voor deze EHBO'ers die nog nimmer aan een wedstrijd hadden deelgenomen De ploeg bestond uit mevr D Kievid-Boel- houder als leidster en de helpers mevr A. v. Ingen-Kortland en de heer v d Veer. GERUCHTEN OVER ASPIRANT KOPERS UIT DE LUCHT GEGREPEN Naar wij van bevoegde zijde vernemen is er opdracht gegeven 'ot verkoop van kasteel Renswou de. De verkoop is in handen ge TOCH GEEN GAVEL De brief die een aantal inwoners van Ederveen aan het gemeentebestuur zonden en die eigenlijk een protest in hield om een deel van Ederveen-Noord de naam Gavel te geven, heeft wel succes gehad. In de gehouden vergadering van de gemeenteraad werd door een aantal raadsleden gepleit om de Ederveners gelijk te geven. Zij hadden voorgesteld de namen Bruinhorst of Bruinehorst, maar niet de Gavel, want dat was hen een doorn in 't oog. Wethouder Wiegeraad geloofde dat de naam Bruinhorst verwarring zou geven omdat er al een Bruinehorstweg en een Bruinhorsterpad is. Vanuit de raad werd aangedrongen om te stemmen: 19 leden waren tegen de Gavel, elf er voor, zodat de weg nog steeds naamloos is. Binnenkort zal een nieuw voorstel aan de raad worden voorgelegd, maar de Gavel is nu definitief van de baan. GOUDEN BRUILOFT Op 20 mei a.s. viert het echtpaar H. J. Nap-M. Nap-Groeneveld hun 50-jarig huwelijksfeest. De bruidegom is 72 jaar, de bruid 71. Beiden genieten nop een goede gezondheid. De heer Nap is bak ker van beroep. Het zal donderdag wel een grote drukte zijn in de woning op Nieuweg 51, want het echtpaar Nap heeft vele vrienden, die ongetwijfeld zullen komen feliciteren. CONTROLASCO N.V. GEOPEND Woensdagmiddag werd door burgemees ter Mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg het fabrieksgebouw van Controlasco N.V., een dochteronderneming van de Ameri kaanse Automatic Switch Company, aan de Industrielaan officieel geopend. In zijn in het Engels uitgesproken speech zei hij dat kort na de oorlog veel emigratie plaatst had. Veelal uit angst voor het communisme, doch de meeste gaven als reden op dat zij geen toekomst meer zagen in het eigen land. Spreker memoreerde de Marshall hulp, die veel tot de herrijzing van Ne derland had bijgedragen De burgemeester was zeer gelukkig met deze vestiging in zijn gemeente. Talrijke genodigden hadden zich in één van de grote zalen verzameld toen Ir J. G Bueters een welkomstwoord sprak Hij releveerde hoe de Switch Company, één van de grootste Amerikaanse fabrieken op het gebied van automatische controle- apparatuur, vijf jaar geleden in Drie bergen een dochteronderneming stichtte. Men startte klein maar de resultaten wa ren zodanig dat men al spoedig moest uitzien naai de vestiging van een defini tieve fabriek en hierbij viel de keus op Scherpenzeel. waai men van de gemeente lijke autoriteiten de volle medewerking ontving. Onder het aanbieden van een tegel waarop het wapen van Scherpenzeel aan de directeur en zijn medewerkers wenste de burgemeester de ondernemers rijke zegen toe Vervolgens werden diverse toespraken gehouden o.a namens de Amerikaanse directie en de verkooporganisaties De architekt W van der Horst sprak namens alle medewerkers aan de bouw en bood namens dezen een bankstel aan wat reeds voor in de ha) was geplaatst Na de vertoning van een film over de moederfabriek In de States was er ge legenheid om de fabriek te bezichtigen waar men een groot aantal Scherpenzelers bezig zag aan de ingewikkelde controle- apparatuur. Deze fabriek is een sieraad voor de gemeente en biedt mogelijkheden voor ntbreiding Ruime kantoren en een ge zellige kantine alsmede een film en ver gaderzaal completeren het geheeL

De Vallei | 1965 | | pagina 2