Bouw stuwcomplex in laatste fase LET OP! VAN INGEN bCJPlAtyft - RHENEN Rlienen's raad vergadert ELST AMERONGEN OVERBERG SCHERPENZEEL Boekbespreking Brutowinst Kon. V.S.W. zakte in 1964 tot onder 1 miljoen Athletiektoernooi op Hemelvaartsdag belooft succes te worden Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 21 mei 1965 Mooi weer kunnen wij u niet verkopen, wel le klas camping-artikelen Rivierbedding 10 km verlegd Klei naar steenfabriek DE LEZER Mogelijkheden voor recreatie standaard jaloezieën GeHa van Leeuwen 8 Dinsdagmorgen begon het Rijnwater langzaam binnen te lopen in de immense bouwput van bet stuwcomplex te Amerongen. Langzaam maar zeker nadert nu het tijdstip waarop de Rijn op deze plaats een geheel andere bedding zal hebben gekregen. Maandag zijn de mensen van Rijkswaterstaat voor een laatste inspectie in de bouwput afgedaald. Op de plaats waar zij toen liepen, staat nu al het water enkele meters diep. Met de bouw van dit gigantische project, bestaande uit een stuw en een slui- zencomplex werd in 1959 begonnen. De plannen om de Rijn en Lek wat beter bevaarbaar te maken, dateren overigens niet van vandaag of gisteren. Al voor de oorlog waren deskundigen van Rijkswater staat al lang over de plannen, toen alleen nog op papier, gebogen. Niet alleen de bevaarbaarheid van de rivier overigens gaf de noodzaak tot het maken van plannen. Ook de waterhuishouding in Noordelijk Nederland begon hoe langer hoe meer de aandacht te vragen. Daarbij kwamen nog de moeilijkheden rondom de IJssel. SLAAPZAK acryl-vulling, reklame f 17,95 LUCHTBEDDEN f 14,95 stoelmodel f 20,50 CAMPING-VELDBED, 3-poots in veertjes opge hangen f 23,— 2 stuksf 42,— CAMPING of TUINSTOEL inklapbaar nu f 9,45 CAMPING-TAFEL inklapbaar f 11,95 VOETPOMP f 2,50 SLAAPZAK, dekenmodel met nylon overtrek, dringt geen stof in f 34,— 2 stuksf 64, SLAAPZAK, dekenmodel met acryl-vulling f 32,50 2 stuksf 60, 2-pers. DUBB. DAKSTENT, bag. punt f 59,— 3-pers BUNGALOW f195,— 4-pers BUNGALOW f299,— 5 6 pers. BUNGALOW, 2 slaapruimten f399,— WINDSCHERMEN 4 mtr., 4 d.l. stok, gestreept f 21,— TENTENDOEK 102 cm breed f 2,95 GRONDZEILEN nergens voordeliger en beter. 150 x 200 f9,—; 2x2 f 12,2x3 f 18,—3x3 f27,—; 3 x 4 f 36,—. ALLEEN Gelderland 7 Geen filialen Veenendaal Tenslotte werd besloten mede in het kader van de deltawerken tot de bouw van 3 stuwen in de Rijn/Lek. De eerste stuw, bij Hagestein is reeds klaar. Met de ervaring daar opgedaan, toog men in 1959 met enige honderden werkers naar Amerongen. Na vele voorbereidende werkzaamhe den, ging de eerste spa de grond in. Er werd een flink uit de kluiten gewassen bouwput gemaakt, er kwam een werkha- ven en er werd een grondbemaling aan gelegd. Dit gehele werk draagt met recht het predikaat gigantisch. Alleen al de grondbemaling is een hoofdstuk op zich. In de loop van de jaren werd niet min der dan honderd miljoen kubieke meter water uit de omgeving weggepompt, om het werk in de put mogelijk te maken. Om de bouw van het complex mogelijk te maken was een oppervlakte grond no dig van 300 ha. Deze gronden behoorden tot het uiterwaardengebied onder de ge meente Amerongen, aan de noordzijde van de rivier gelegen. Voorts was het nodig de rivierbedding over een afstand van 10 km te verleggen. De nieuwe bedding loopt betrekkelijk vlak onder de Lekdijk. Het terrein dat aan de zuidzijde van de nieuwe bedding komt te liggen ging over naar de gemeente Mourik. Vanaf de d(jk heeft men een fan tastisch uitzicht over het geheel. Op de voorgrond de sluizen. De kaden zijn gereed. De sluisdeuren worden binnen afzienbare tijd geplaatst. De schepen varen dan vlak onder de dijk voorbij. Deze plaats zal straks zeker een welkome pleisterplaats worden voor de genen die bekoort worden door de be drijvigheid van de binnenscheepvaart. Op de achtergrond verrijzen de gracieuze be tonnen bogen van de stuw. Boven de bogen bevinden zich de ma chinekamers. Wanneer straks de bouw put is volgelopen, is de tijd aangebroken voor de plaatsing van de vizierschuiven en de machinerieën. De 2 kolossale schui ven worden per schip in stukken aange voerd om ter plaatse tot een geheel ge maakt te worden. Het gehele bouwterrein is omgeven dooi een dijk, opgehoogd uit klei. Deze nooddijk was nodig voor de bouw. Er zal nu begonnen worden met het weer weggraven van deze dijk. De klei is ver kocht aan een steenfabriek, die hiervan stenen zal fabriceren. De schepen met de 20 ton zware schuiven kunnen dan pas seren. Van het schip worden ze met VERANTWOORDE RECREATIE Zeer geachte redaktie, Met gemengde gevoelens las ik in uw blad van dinsdag 18 mei j.l. uw ar tikel „Veenendalers vonden recreatie aan rand van eigen woonplaats." Het stukje is nogal hooggestemd, maar mij bekroop bij de lezing ervan de vrees voor het verloren gaan of minstens de schending van het natuurschoon. Men begrijpe mij goed: ik gun ieder van harte de „stilte en rust aan de voet van de Slaperdijk", maar zulks liever zonder caravans (van zelfs 16 meter lengte!) of zomerhuisjes, die ongewild die hooggeroemde stilte en rust ver storen. Als men nu de Slaperdijk volgt, ziet men door het geboomte de caravans en bouwsels detoneren. Gaat men het prachtige rustieke Laantje evenwijdig aan de Slaperdijk in, dan vallen ze links en rechts nog meer op. Het is in het geheel geen verfraaiing van het natuurschoon. Verre van daar. Er komt nog bij, dat men op plaatsen waar men vroeger vrij kon dwalen nu prikkel draad vindt en het beruchte bordje met art. 463 Van het bijzonder mooie uitzicht waar uw artikel van rept, de drinkende ree- en, de vogels, de serene rust van het landschap, het vennetje, van dit alles kon vóór de komst van de caravans en huisjes elke wandelaar en fietser genieten. Men geeft nu wel af op het trekken naar het buitenland, maar als ieder mooi plekje natuur door allerlei bouwsels in beslag wordt genomen en ontsierd, moet men wel over de grens vluchten! „Het wordt steeds drukker in het ge bied rond de Slaperdijk" lees ik. Te recht. Voorheen kon men er heerlijk dwalen en bij de vennetjes genieten van de fraaie gentianen en zonne- dauwtjes. „Hoe drukker het wordt, hoe minder er van dit ideaal - bedoeld is de stilte en rust van de natuur - over blijft" lees ik verder. Ik ben het er roerend mee eens, maar in een andere zin als bedoeld wordt Verscheidene gemeenten nemen maatregelen om het natuurschoon te beschermen of hebben die al genomen door het plaatsen van caravans, huis jes en tenten te beperken en zelfs te verbieden. Ook maakt men hier en daar een eind aan het kopen van boer derijtjes als tweede woning. Het alge meen belang gaat immers boven het privé belang uit. Ik hoop dat de gemeente Amerongen zal ijveren voor het ongerept houden van de natuur, de recreatie-ruimte voor velen. D. Philips enorme kranen op lorry's gehesen en van de kade naar een loods gereden waarin de delen der schuiven in elkaar worden gezet. Als de plannen van Rijkswaterstaat uit komen zal in mei 1966 het werk helemaal gereed zijn. Dankzij de ervaring in Hage stein is dit zeker vlug. Waar eens de koeien graasden in de wei zal dan een wereld van water en beton geschapen zijn. Ondertussen staan de mensen van Rijks waterstaat echter niet stil. Onder de kun dige supervisie van Ir. J. C. Slagter kwam het werk te Amerongen tot stand. Maar Ir. Slagter is ondertussen al lang weer bezig met de voorbereidingen van de 3e stuw in het plan, nl. die bij Driel. Gehoopt wordt dat in 1970 het gehele werk voltooid kan zijn. Is het eenmaal zover, dan zullen schepen met een diep gang van ruim 2 meter in ieder jaarge tijde de rivier weer kunnen bevaren. Voor de zoetwatervoorziening van Hol land zijn er dan weer mogelijkheden ge komen. De oude Rijnarm zal blijven bestaan. Mede ten behoeve van de aldaar gelegen steenfabrieken. Een ander voordeel hier van is echter dat er een fantastische mo gelijkheid ontstaat voor de recreatie, de watersport Particulieren hebben hierop hun oog reeds laten vallen. Op provinciaal niveau wordt een en ander bekeken. Deze omgeving kon daarom in de toe komst wel eens een zeer welkome trek pleister worden voor ieder die van wa ter en waterrecreatie houdt. Voor Ame rongen, dat dicht bij dit gebied is ge legen en bovendien al een recreatieve functie heeft op een geheel ander gebied, liggen hier kansen. Kansen in de ver zorgende sector, maar wellicht ook nog wel andere. Uiteraard eist een dergelijk groot ob ject het nodige personeel. Personeel voor de bediening vna de machine rieën, maar ook personeel voor on derhoud e.d. De Rijkswaterstaat heeft daarom plan nen gemaakt voor de bouw van een 8-tal woningen. Deze woningen zullen worden gebouwd op de punt ontstaan door het rechttrekken van een bocht in de Lek dijk ter plaatse Door dit rechttrekken is een terrein ontstaan, dat uitstekend ge schikt is voor een aantal woningen. Zodra de nodige vergunningen binnen zijn wordt met de bouw begonnen. Met dit project hebben de Nederlandse waterstaatkundigen een uniek staaltje van hun kunnen gegeven. Tallozen, uit het ge hele land zijn al naar Amerongen geto gen om een glimp op te vangen, van wat hier gepresteerd wordt. Niet alleen Ne derlanders echter zijn vol bewondering voor dit werk. Ook vele buitenlanders, waaronder topfiguren op waterstaatkun dig gebied, zijn in de loop van de jaren zich op de hoogte komen stellen van de kundigheid van de Nederlanders. Overzicht van het gigantische stuw complex, dat haar voltooiing nadert en in mei 1966 gereed zal zijn. Dinsdag morgen stroomde het eerste Rijnwater de sluis (rechts op de foto) binnen. De grote sluisbogen markeren de omge ving en zijn tot in een verre omtrek zichtbaar. Fraaie shot van een snelle actie op het nummer polstok hoogspringen. De ath- letiek heeft een aparte bekoring, waar van de foto een duidelijke weergave is. De Raad van de gemeente Rhenen komt op dinsdag 25 mei a.s. ten gemeentehuize in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan de volgende punten van behandeling: 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken en mededelingen; 3. Verordening bijstandverlening woonwagenbewoners; 4. Vaststelling exploitaitievergoeding B.L.O.- school „Heimerstein" over 1964; 5. Voor schot exploitatievergoeding B.L.O.-school „Heimerstein" over 1965; 6. Ontslag onder wijzer; 7. Beëdiging waarnemend gemeen te-ontvanger; 8 Overplaatsing hoofdleid ster kleuteronderwijs; 9. Renteloos voor schot padvinderij; 10. Aankoop grond; 11. Wijziging gemeentebegroting, begroting grondbedrijf en begroting gemeentewer ken dienstjaar 1965. Specificatie stukken punt 2: a. Jaarverslag openbare scholen 1964; b. Jaarverslag bioscoopcommissie 1964; c. Jaarverslag Amersfoortse Kredietbank 1964. Ontslag onderwijzer Van de heer T. de Jong, onderwijzer aan de Openbare School voor uitgebreid lager onderwijs is op 28 april jongstleden een verzoek ingekomen, om hem als zodanig ontslag te verlenen in verband met zijn benoeming elders. Het college stelt de Raad voor, het gevraagde ontslag eervol te verlenen. Beëdiging waarnemend gemeente-ontvanger De vervulling van de vakature van ge meente-ontvanger vormt voor het colle ge van B en W nog een onderwerp van beraad. In afwachting van een definitieve voorziening wordt het ontvangersambt tjj- delijk vervuld door de waarnemend ont vanger. In verband met mogelijke afwezigheid van laatstgenoemde wegens vakantie of ziekte is het noodzakelijk dat er een twee de waarnemend ontvanger is. Als zodanig is door het college de heer K. A. Dekker aangewezen. Alvorens deze betrekking te kunnen aanvaarden, dient de heer Dekker in de vergadering van de gemeenteraad, in han den van de voorzitter, de beide, in de ge meentewet voorgeschreven eden af te leg gen. Overplaatsing hoofdleidster Vooruitlopend op de bouw van een tweede Openbare Kleuterschool te Rhe- nen-stad werd deze btf w(jze van nood maatregel ondergebracht in enkele lokalen van de Openbare Bantuinschool. Aan deze school werd als hoofdleidster benoemd mej. G. ten Boom te Arnhem. Hoewel de kleuterschool aan de Ban- tuinweg bewezen heeft in een behoefte te voorzien en dus bij het in gebruik nemen van de nieuwe school aan de Lijsterberg niet zal kunnen worden ougeheven, lijkt het burgemeester en wethouders billijk om mej. ten Boom, die overigens heeft be wezen volledig voor haar taak berekend te zijn, naar de school aan de Lijsterberg over te plaatsen Het college stelt de Raad daarom voor, in overeenstemming met de inspectrice van het kleuteronderwijs, tot deze over plaatsing te besluiten, met ingang van een nader door het college te bepalen datum. PADVINDERS VRAGEN RENTELOOS VOORSCHOT De plaatselijke commissie van de Jhr. Schimmelpenninckgroep der Nederlandse Padvinders te Rhenen heeft bjj de brief van 19 december 1964 een renteloos voor schot gevraagd van f 4.000,terug te be talen in 10 jaarlijkse termijnen van f 400. Dankzij de grote medewerking van de inwoners van Rhenen is het genoemde commissie gelukt voor de padvindersgroep een clubhuis te bouwen, dat een reeële waarde vertegenwoordigt van f 25.000, Aan dit bedrag van f 25.000,— ontbreekt thans nog f 4.000,— voor de afwerking van het gebouw. In verband hiermede wordt een beroep op de gemeente gedaan het ontbrekende als renteloos voorschot te willen verstrekken. lamellen 25 mm breed te leveren in vele maten en 5 kleuren prijs f 28.75 per m2 Hoogstraat 7 - Veenendaal De commissie is van plan het gebouw zoveel mogelijk te verhuren aan naburige padvindersgroepen Men verwacht hier door een zodanige opbrengst te verkrijgen, dat aan de jaarlijkse aflossingsplicht ruim schoots kan worden voldaan. Bovendien heeft de commissie een verklaring over legd, dat het gebouw niet met hypotheek zal worden belast, zolang het renteloze voorschot niet is afgelost. Het college is van mening, dat men aan dit jeugdwerk de financiële steun niet mag onthouden en stelt de Raad daarom voor het gevraagd renteloze voorschot ad. f 4.000,te verlenen. Aankoop grond Ter uitvoering van het uitbreidingsplan „Domineesberg" is het nodig dat de ge meente kan beschikken over de aldaar ge legen gronden Op basis van een door de heer Meijering te Langbroek uitgebracht taxatierapport zijn met A. M. Sanders, Domineesbergweg 28 onderhandelingen gevoerd tot aankoop van een achter diens woning gelegen perceel grond. Deze on derhandelingen hebben tot overeenstem ming geleid De heer Sanders zal aan de gemeente genoemd perceelsgedeelte ter grootte van ongeveer 2285 m2 overdragen voor de prijs van f 6.283.75 en onder toe kenning van een getaxeerde inkomens schadevergoeding van f 8.893.68 Het college stelt de Raad voor tot deze grondaankoop over te gaan. P.V. DE INSTUIF De leden van de postduivenvereniging De Instuif te Eist (U.) namen met hun duiven deel aan de wedvlucht vanaf St. Ghislain-Hornu op zondag 16 mei j.l. De duiven werden om 7.10 uur gelost met ZW- wind. Om 9.48.11 uur kwam de eerste duif aan, die met een snelheid van 1310.10 meter per minuut had gevlogen. De verdere uitslagen zijn: Poel Viegen 1, 2, 4, 18, 31; C. v. Viegen 3; B. Vervat 5, 33, 41; T. v. Laar 6, 40; C. v. d. Berg 7, 9, 25; H. Bouwman 8, 14, 20, 22, 27; H. Riemsdijk 10, 19, 23; J. Swetselaar 11; W. E. v. Laar 12, 15, 28; M. H. Lit 13, 16, 38; D. Wijkniet 17, 21; H. Terschegget 24; J. v. Kooten 26; M. Boelhouwer 29; H. Doornspeek 30, 34, 39; A. J. Bos 32, 37; W. v. Zetten 35; C. A. v. Doorn 36. MUSKETIERS OFFICIEEL KAMPIOEN Het protest, ingediend door de v.v. NSVS, na afloop van de wedstrijd te gen Musketiers werd op een dinsdag avond te Utrecht gehouden vergade ring van de protestcommissie afgewe zen, zodat het kampioenschap van Mus ketiers thans vast staat en de vereni ging volgend seizoen in de eerste klas zal uitkomen. Z OMERUITV OERING SPORTVERENIGING De Sportvereniging Amerongen heeft haar jaarlijkse zomeruitvoering vastge steld op 26 juni 1965. De uitvoering wordt gehouden in het plantsoen Lievendael. Hopenlijk zijn de weergoden de vereniging dit jaar gunstig gestemd. Collecte Ook in Amerongen wordt de volgende week de Roode Kruls-collecte gehouden. Dezer dagen zijn aan ieder huis envelop jes bezorgd. Deze zakjes worden volgende week op gehaald. Het Roode Kruis hoopt dat alle zakjes weer terugkomen, natuurlijk met een flinke inhoud. Het Roode Kruis is de algemene belangstelling ten volle waard. Bovendien is dit werk zo nood zakelijk, dat het voortgezet moet worden. Tot de taken van het Roode Kruis beho ren o.a. bloedtransfusiedienst, rampen bestrijding, internationale hulpverlening, welfarewerk, jeugd Roode Kruis en tal loze anderen. UITSLAGEN SCHIETVERENIGING Maandagavond werd in hotel Buiten- lust alhier weer druk geschoten door de leden van de Amerongse schietvereniging „Willem Teil". De uitslag werd als volgt: G. J. J. Wijnbergen 94 punten; A. Burgstede 92; J. de Kroon 91; J. D. de Greef 90; H. de Groot 90; H. van Veenendaal 89; H. den Uijl 88; A. v. d. Sigtenhorst 85; J. L. En gelaar 85; R. C. C. Brinkman 88; J. Nies- sen 86; A. H. Engelaar 84; W. Berkhof 80. Dames van CPB maken reis naar Achterhoek en Twente De leden van de Chr. Plattelands vrouwenbond afd. Overberg zullen op woensdag 2 juni. een zomerreis maken naar de Gelderse Achterhoek en om geving. De vertrektijd is 's morgens om 8 uur. Ten gerieve van de dames zal de bus de volgende route rijden: Kooiweg, Parallelweg, Heuvelsesteeg, Dwarsweg, Eindseweg en Haarweg, zo dat de afstand van huis tot de bushalte zo gering mogelijk is. Zij, die zich opgeven voor deelname ontvangen nog nader bericht over stop plaats en tijdstip van vertrek o^ die plaats. Het reisplan omvat een toe ristische tocht over de Veluwe, Achter hoek en Z.-O.-Twente. Ed wordt gereden via Otterlo, Dieren en dan dwars door de Achterhoek, waar de dames in Borculo een Sak sische boerderij zullen bezichtigen. In Enschede is er gelegenheid te winkelen. In deze stad wordt ook een synagoge bezocht, een der mooisten van Europa. Na een bezoek aan het kasteel Twickel in Delden wordt om zes uur de warme maaltijd gebruikt in Diepenheim bij Deventer. Het wordt beslist een schitterende tocht, die gepland is in samenwerking met de heer Tijsseling uit Veenendaal. Zij, die zich nog niet opgaven kunnen dit nog doen tot uiterlijk zaterdag 26 mei bij de secretaresse, mevr. Doorne bal-Ravenhorst, Haarweg 16, Overberg. ZWEMBAD OPEN Na een grondige schoonmaak en vol pompen van mooi helder bronwater opent het gemeentelijk zwembad aan de Willaerlaan maandagmorgen 24 mei haar poorten voor het publiek. Tevens hoopt men dan klaar te zijn met het monteren van de zuiveringsinstallatie zodat deze meteen in werking kan wor den gesteld. De voorverkoop van abon nementen heeft reeds plaats gehad en de opbrengst lag aanmerkelijk hoger dan vorige jaren. BERNHARD GRZIMEK Wij dieren zijn nu eenmaal anders Naar wij vernemen is zojuist een bij zonder dierenboek onder bovenstaande titel verschenen. Het is humoristische en leerzame lectuur van de ook van film en TV bekende professor Grzimek over zijn omgang met allerlei dieren, huisdieren zowel als wilde exemplaren. Als directeur van de Frankfortse dierentuin heeft hij dagelijks contact met deze medeschepse len. Bovendien is hij vaak op studiereis in alle contingenten. Het boek is een bloemlezing van verhalen, waarin niet de mens maar het dier hoofdpersoon is Ach tereenvolgens komen apen, bevers, hon den, olifanten, paarden, mensapen, vo gels, een wolf en weer apen aan het woord. Vooral de hoofdstukken over de paarden zijn zeer leerzaam. Het blijkt namelijk dat ieder dier verschillend is, al horen ze tot dezelfde soort of familie. 41 foto's illustreren de tekst. Het boek rekent af met ouderwetse zienswijzen. De dans boven het ravijn BOEK OVER DE AFRIKAANSE NEGERS De schrijfster, mevrouw C. J. Ooms- Vinckers, heeft op haar studiereis door West-Afrika de stof opgedaan voor deze roman. Haar Afrika-debuut was het boek „Het huis met de twee lampen", waarop nu „De dans boven het ravijn" is ge volgd. Het grote probleem in haar nieuwe boek is de botsing van verschrikkelijke denkbeelden in een ontwakende wereld. De schrijfster heeft zelf gezien, hoe daar een nieuwe wind is gaan waaien. De ze den en gewoonten van de Afrikanen zijn aan het veranderen, nieuwe staten worden gevormd en oude, veilige gemeenschappen verliezen van de ene dag op de andere het vertrouwen De jonge negers zoeken naar een eigen levensstijl Het Westen helpt waar het kan maar niet altijd wordt dit gewaardeerd, want wat een blanke als onverdacht hulpbetoon aanvoelt, is voor de negers vaak een vernedering. Het boek is een schokkend verhaal van twee jonge negers die in een nieuwe tijd geworpen worden. De woestijn is niet dor Dit is een moderne meisjesroman, die in de nieuwe staat Israël speelt. Ellen Rut gers zoekt om persoonlijke redenen een baan buitenlands Ze komt als hulp in de huishouding van een joods academicus in het land Israël. Krachtens haar op voeding kent ze de meeste heilige plaat sen daar en onder goede leiding van Israëliërs in het bijzonder van de mi litair Arjon worden veel excursies ge maakt en ontmoet ze vele Joden., die haar herinneren aan wat ze in Nederland achterliet. Ellen raakt ook betrokken bij een klein grensincident aan de Jorda- nische kant. De schrijfster D. Winsemius heeft in dit boek een korte episode in het leven van een jong meisje gekarakteriseerd. Ellen verliet in tweestrijd haar land; door de gesprekken met joodse mensen herkrijgt ze levensblijheid en weet ze, als ze naar Nederland terugkeert, wat haar taak is. Interessant is de beschrijving van het dagelijks leven in de jonge staat Israël. Openstelling van de wildtoren De Directeur van het Faunabeheer (Ministerie van Landbouw en Visserij) heeft, gezien de enorme animo onder het wildminnende publiek, besloten, dit jaar het georganiseerde bezoek aan de Wildtoren in het Staatswildreservaat te Ugchelen weer toe te laten Het gade slaan in de vrije wildbaan van herten en reeeën vanaf de Wildtoren zal in de maand mei vanaf vrijdag 14 mei a.s. op twee avonden per week en wel op vrijdag en maandag mogelijk zijn. Ingaande 1 juni a.s. zal op vijf avon den per week en wel van maandag tot en met vrijdag gelegenheid bestaan tot een bezoek aan de Wildtoren. Vele re serveringen voor groeps- en individuele bezoeken hebben reeds plaats gehad. Inlichtingen worden verstrekt door de V.V V te Ugchelen, Ugchelseweg 191, tel 05760-13660 De prijzen zijn, evenals vorig jaar, vastgesteld op f 2.50 voor volwassenen en f 2,— voor kinderen in de leeftijd van 6 t/m 14 jaar. Deze tarieven gelden inclusief het busver voer vanaf het VVV -kantoor te Ug chelen vice versa Voor groepsreizen gelden speciale tarieven. Hogere kosten de oorzaak Blijkens het verschenen jaarverslag van de Kon. VSW is het netto-resultaat in 1964 nagenoeg gelijk gebleven met dat van 1963 n.l. f 406.619,hetgeen aan leiding gaf tot enige tevredenheid bij de directie, maar het bruto exploitatie saldo dat sinds 1961 steeds in stijgende lijn bewoog viel in het afgelopen ver slagjaar terug op f 929.495,(in 1963 f 1.250.000,De directie wijt dit aan het feit dat de grote kostenstijgingen, ook op het loonfront, niet altijd werden opgevangen door een verdere opvoering van de arbeidsproduktiviteit. De twijfel t.a.v. compensatiemoge lijkheden voor de te verwachten loon ontwikkelingen in 1965 komt de direc tie nog te zwak uitgedrukt voor. De kosten stegen in 1964 tot een hoger ni veau dan verwacht werd. Zo er reeds 1963 van een normaal rendement binnen het conventionele gebied van de textielindustrie al geen sprake was, 1964 bracht hierin geen enkele verbe tering, aldus de directie. Het beleid is en blijft erop gericht de activiteiten zodanig te richten dat men zich zoveel mogelijk onafhanke lijk wil maken van de ontwikkelingen binnen het algemene textielpatroon. Nu men in 1965 andermaal geconfronteerd wordt niet loonsverhogingen acht de directie het haar taak door verdergaan de onderzoekingen en research aan de bovengenoemde aktiviteiten de groot ste kracht bij te zetten. Dit klemt te meer volgens de directie, omdat er thans nog geen symptomen aanwezig zijn, welke wijzen op voldoende prijs verbeteringen. In maart j.l. werd overeenstemming bereikt met de N.V. Sajetfabrieken P. Clos Leembruggen te Leiden, houdster van alle aandelen van N.V. Frisia Wolspinnerij te Veenen daal inzake een optie tot aankoop van terreinen en gebouwen van de ze NV.., gelegen in de nabijheid van de eigen complexen. De ontruiming van het gebouwencomplex Frisia zal geleidelijk geschieden met als uiterste termijn 31 december 1967. De directie prijst zich gelukkig dat deze onverwacht geboden gelegenheid de realisering van het investeringspro gramma in meerdere opzichten gunstig beïnvloedt. Bovendien acht men het een gunstige omstandigheid dat door het ter beschikking komen van ruim ten in een vroeg stadium van de uit voering van de plannen enige tempori sering van het bouwprogramma mo gelijk wordt. De directie wil de aandacht richten op de vervaardiging van artikelen van gespecialiseerde aard, die buiten het huidige programma vallen. De omzet van Everwear Veenendaal N.V. ver toonde een tevreden stellende stijging. Aan de groeiende vraag naar Ever wear produkten, kon, mede als gevolg van de huidige arbeidsschaarste, niet worden voldaan. In Diana Cowpe N.V. welke op 11 september 1964 werd opgericht, werden in 1964 nog geen activiteiten bedreven. Hollantor N.V. ontwikkelde zich ver der in gunstige zin, aldus de directie in haar jaarverslag dat op de algemene vergadering van aandeelhouders op 31 mei a.s. zal worden uitgebracht. De voorbereidingen voor het grote athletiektoernooi dat de Veenendaalse Atle tiekvereniging op Hemelvaartsdag organiseert, zijn praktisch afgesloten. De inschrijvingen verliepen boven verwachting. Een groot aantal atleten van de hoogste klasse zullen aan de wedstrijden deelnemen. Zij zijn afkomstig uit o.a. Den Haag, Dordrecht, Middelburg, Den Helder etc. Zeer sterk bezet zijn de nummers 200 meter heren A, de 3000 meter heren en het bij uitstek techni sche nummer hinkstapsprong. Bij de junioren verschijnen de üeste Nederlandse atleten aan de start op de 200 en 1500 meter. Hierbij zijn enkele gegadigden voor de landenploeg. Dit puikje uit de nationale athletiekwereld staat borg voor interessante wedstrij den. Ruim 30 verenigingen uit het ge hele land hebben hun medewerking toegezegd. Ook damesatleten zijn sterk verte genwoordigd. Voor wat de Veenendaal se deelnemers betreft: Op de 800 meter C zal de atleet W. ter Haar beslist tot de favorieten behoren, want hij ver keert momenteel in topconditie. Bij het discuswerpen en kogelstoten is H. Ra venhorst zeker niet kansloos. Vooral op het laatste nummer ligt zijn groot ste kracht. Zoals bekend heeft VAV een aantal veelbelovende junioren. Ook zij zullen hun partijtje meeblazen. De belangstel ling gaat uit naar de prestaties van de goede junior Harteman, die heel wat mans is op de 1500 meter jongens B. Ook Dick Bastenhof zal tot de kans hebbers behoren. Verder verschijnen voor VAV aan de start: J. van Manen (600 meter jongens C), Oscar Jansen (100 meter jongens B), Bert Raven horst (100 meter en verspringen jon gens B), Jan van Campen (200 meter jongens A) en de benjamin van de ju nioren Hennie Hiensch op de 80 meter jongens C. Het gegeven programma is een gang naar het Sportpark op Hemel vaartsdag ten volle waard.

De Vallei | 1965 | | pagina 6