Gooi het niet weg FOTO JANSEN Mopje Onbekende schreef boeiend relaas over laatste oorlogsdagen in Veenendaal AUTODIENSTEN EXP. VAN ECK E.V.E. - VEENENDAAL cboallfpi pcotrd® J hehaagl'ike wa bruining PiGmaderm f2.95 7V7«itAJ f bijzondere chocolade en de uitzonderlijk frisse mint men Trim tot 1 Y l U fr een ongewone versnapering, tot een verfijnde verfrissing vojong en oud. SCIIERPENZEEL VOORJAARSWINKELWEEK De Zee koningin Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 21 mei 1965 8 VERVOLG VAN VRIJDAG 7 MEI ZONDAG 22 APRIL 1945 Deze rustdag verloopt gelukkig zonder schokkende gebeurtenissen. MAANDAG 23 APRIL 1945 Geen bijzonderheden. 's Middags wordt door Hogendonk, Vink en Takken, die direct bereid waren om als eerste te hulp geroepenen, een patiënt vervoerd van Kerkewijk naar D.S. n.l. mej. de Kleuver. Om 3 uur door 3 bovengenoemden een onbekende vervoerd van Kerkewijk naar D.S. Om 4 uur mevrouw de Ridder uit Eist naar D.S. vervoerd. DINSDAG 24 APRIL 1945 Na een paar rustige dagen wordt Vee nendaal wederom opgeschrikt door gra- naatvuur. Deze keer in de dichtbevolkte buurt van de Sav. Lohmanstraat, 's mor gens ongeveer 11 uur. Als doden moeten wij hier vermelden: Mevrouw Versteeg-Kleier en Hendrik van Beek. Gewonden: Roelofsen, Weintje van Dijk, mevrouw Bijl met kind en 2 kinderen (evacué's. Hulp werd hier verleend door: Cornelissen, J. van Manen, A. van Manen, J. Viegen en Vos. Het is 1 uur 's middags. Van Asselt en Kranenburg zijn op weg naar Kamp Dijkstraat met voedsel voor de mensen van het kamp. Plotseling be gint het granaatvuur weer in volle kracht. Op het Panhuis vliegen hun de granaten om de oren. Dekking zoekend achter de woningen kijken zij naar de uitwerking van de granaten en merken vol schrik, dat ze allen op en om het Kamp terecht kwamen. Dan wordt voor hen de spanning ondragelijk en nog onder het voortduren van het granaatvuur spoeden zij zich op weg naar het kamp. reeds de eerste granaten weer in ons dorp. En al dadelijk moet onze ploeg weer uitrukken om een gewonde te halen. Dit maal is het van Lunteren, die reeds vroeg was opgestaan om melk te gaan halen. Nauwelijks buiten gekomen wordt hij door een granaatscherf aan de voet ge wond. Hij weet zich zelf nog naar huis te slepen. Als Hogendonk, Vink en Takken dan ook komen om hem naar de D.S. te vervoeren, vinden zij hem liggen in een keldertje, waar een zak aardappels het nog benauwd zou hebben gekregen. Na veel moeite gelukt het hun dan om hem eruit te krijgen en te vervoeren. 8 uur. Van Asselt is in het kamp Dijkstraat voor verdere afwikkeling en verzorging van het zwaar getroffen kamp. Weer vlie gen de granaten door de lucht en zij kun nen de gedachten niet van zich afzetten, dat deze het kamp Overberg treffen. Nog over de zaken pratende komt in razende vaart Wim Keman uit kamp Overberg aanrijden. Deze geeft verslag van hetgeen al vermoed werd. Achter het huis bij mej. Spies vinden wij het zwaar verminkte lijk van mevrouw Spies-v. Engelenburg. Deze ongelukkige wordt door van As selt, Hogendonk en Buren in haar tuin begraven en verlaten zij de Gortstraat. MOLENSTRAAT Reeds voor de hulp aan de Gortstraat was één van ons door de Molenstraat gegaan en constateerde dat ook daar hulp verleend werd door v. Kooten. Door onze ploeg zijn van hier vervoerd naar de D.S. de gewonde van Eek en zoontje. De zwaar gewonde van Manen is met hulp van onbekenden naar de D.S. vervoerd. Deze is aan de gevolgen overleden. Tot grote ontsteltenis van al onze me dewerkers kwam B. v. d. Weerdhof ons berichten, dat de woning van onze trouwe medewerker J. v Hardeveld een voltref fer gekregen had. Hogendonk spoedde zich daarheen voor directe hulp Maar na onderzoek bleek, dat vrouw en kinderen ongedeerd bij J. van Hunnik een tijdelijke schuilplaats gevonden hadden. Al zoekende naar een goede en blij- Verzend per Dat oude fototoestel Het is nu f 7,50; f 10,— of f 15,— waard bij aankoop van zo'n leuke moderne camera. Dagdiensten Veenendaal - Ede - Wageningen - Rhenen - Utrecht - Amsterdam Nijverhejdstaan 13 Telefoon 4067 Zandstraat 7 - Veenendaal Bij boer van de Meent komt boer Gerrits uit Achterberg van Asselt tege moet met de uitroep „gelukkig, een eer ste hulpmain. Kom vlug met me mee, want m'n vrouw is ernstig getroffen. Van As selt stuurt dan direct een jongen door naar het kamp om te vragen hoe het daar gesteld is en dat hij op weg naar het kamp bij boer v. d. Meent de eerste hulp verleent. Als van Asselt bij het bakhuis aankomt vindt hij daar vrouw Gerrits en constateert, dat zij reeds is overleden. Marinus Kroes is ondertussen uit het kamp bij van Asselt aangekomen en geeft verslag van de ramp op de Dijkstraat. Daar kon de hulp van van Asselt voorlo pig gemist worden, daar de jongens de Jager, Mezenbroek, Brouwer, v. Manen, en v. d. Haar de gevallen af kunnen. Van Asselt en Kroes zijn toen even ter plaatse gebleven en hebben de laatste eer aan vrouw Gerrits bewezen. Intussen heeft van Asselt nog even een Duits soldaat met een beenfractuur en heupverwondingen verbonden, welke bij boer van de Meent in de kelder lag. Dan vlug naar het Kamp gereden en wat daar aanschouwd werd, was een droe vig ogenblik. Daar ligt het mooie kamp, geschonden aan alle kanten. Bij nadere informaties bleek, dat mevrouw Bosveld- Pouwels, haar schoonmoeder en haar man gewond waren. Intussen zijn de gewonden van de Sav. Lohmanstraat door de leden van de Ge neeskundige Dienst naar de D.S ver voerd. Er werd 's middags ook direct mevrouw Pouwels door Hogendonk, Vink en Takken naar het ziekenhuis vervoerd en tevens bij van de Meent, mevrouw Gerrits opgehaald. Van Asselt is intussen naar Veenendaal geweest over eventuele ontruiming van het kamp. De Burgemeester gaat direct met het voorstel accoord en stuurt de agenten van Bruggen en Noordman met van Asselt mede. De ontruiming verloopt vlot en na één uur is ons vertrouwde en mooie kamp een verlaten oord. Op post in het kamp blijven de kranige jongens: de Jager, Mezenbroek, Brouwer 1 en v. d. Haar. Zo gaat Veenendaal weer een angstige nacht in en „Wat zal het weer worden"? Ook daar was de slag hard en wel 2 doden en drie zwaar gewonden. De doden zijn meneer Damen en G. Bosman. De zwaar gewonde C. Bosman, is 's middags reeds overleden. Mevrouw Momberg en haar zoontje waren lichtgewond en zijn 's middags door onze colonne naar de D.S. vervoerd. Van Asselt vertrekt met spoed naar Overberg, maar na enkele seconden is er weer granaatinslag te Veenendaal. Hij gaat dan direct naar Veenendaal en sluit zich aan bij de ploeg „Altijd Klaar", welke reeds na het eerste salvo ter plaatse was aangekomen. Het vuur was deze keer in de Hoogstraat neergekomen en terwijl de i rook nog in de kelders stond waren Ho gendonk en van Hardeveld al ter plaatse om eventuele gewonden te verbinden. Het waren gelukkig een paar lichtgewon den en wel mej. Pol, welke door Hogen donk verbonden werd en mej. de Ruiter, welke door Hardeveld verbonden werd. Direct trok onze colonne zich weer sa men bij het ziekenhuis maar nauwelijks aangekomen vallen weer granaten in de straten neer. Meteen rukt de colonne weer uit, maar bij de poort gekomen, staat er een tank voor, welke het fabrieksterrein binnen wil gaan. Reeds is de poort ge opend en wil de tank binnenrijden als Hogendonk ten tonele verschijnt en di rect ziet wat er zal gelpeuren. Vlugger als het te schrijven is, is hij boven op de tank geklommen en verbiedt hun met de tank binnen te rijden, daar er een zieken huis ter plaatse is. En jawel, na enkele ogenblikken draait de tank weer bij en verdwijnt van het ziekenhuis. Uitrukkend krijgen we bericht dat de Zandstraat, Gortstraat en Molenstraat door het vuur getroffen zijn. Groot is hier de schade en angstig de bewoners. Want met de inslag in de Hoogstraat had ook de Zandstraat al treffers gehad en werd de weduwe v. d. Lustgraaf gewond. Deze werd door ons naar de D.S. ver voerd en na verbonden te zijn naar v. Hunnik in de Zandstraat vervoerd. En nu weer inslag in de Zandstraat. In de Gortstraat was het zeer ernstig. Mej. Spies welke zwaar gewond was. werd door Takken en Bruis naar het ziekenhuis vervoerd. Van Asselt en Hogendonk gin gen haar direct in het ziekenhuis bezoe ken en hun werd verzocht haar vader en moeder te gaan halen, daar zij voelde, dat zij ging sterven, 's Avonds bezochten Hogendonk en van Asselt nog even deze ongelukkige, die wel stervende, maar goed bij kennis was en hun met strakke lippen bedankte voor alles wat allen voor haar gedaan hadden, met de woorden: „Jullie zijn allen zo goed en lief voor mij ge weest". Dat ogenblik was voor hen het zwaarste en zij durven eerlijk bekennen dat zij die zo in het vuur gezeten hadden, het daar uitgehuild hebben. Om 8 uur 's avonds is zij gestorven. Na de beschrijving van dit droeve in termezzo keeren wij terug naar de feiten van het ogenblik. Uit de Gortstraat is reeds vervoerd A. v. Ravenswaaij (ver loofde van mej. Spies). Waar als helper v. Barneveld, Tirates en J. Viegen reeds ter plaatse waren. vende plats voor dit gezin bespreekt Ho gendonk plaats in de kelder van D.S. Maar toen het gezin van v. Hardeveld dit wilde betrekken bleek er een misverstand te zijn ingeslopen, daar de Dir. der D.S. meende dat deze bespreking alleen op het personeel der Geneeskundige Dienst be trekking had. Van Hardeveld heeft intussen onderdak gekregen bij Dr. Mulder. Hogendonk heeft ook uitgezien en komt met de beste op lossing: Hotel de Korenbeurs. Waarheen wij na onderling overleg ook met onze ploeg verhuizen. Zo vestigen wij ons permanent in de Korenbeurs met als motto: „Alles over hebben voor onze geliefde plaats en wordt uit dit spontaan aanpakken van enkele eerste hulp mannen en de transportploeg geboren, de ploeg: Gemeente Geneeskun dige Dienst „Altijd Klaar". Dag en nacht op straat". DONDERDAG 26 APRIL Na een bespreking met burgemeester, Dr. Kets, Dr. Engel en Dr. v Hees, krij gen wij opdracht om het Julianazieken- huis naar de kelder van de Frisia over te plaatsen. Deze opdracht werd door ons direct uitgevoerd en na enkele teleurstel lingen van zekere zijde is ook deze op dracht binnen enkele uren uitgevoerd. Het verplegend personeel wordt door ons opgehaald, zieken worden gebracht en zo ontstaat het noodziekenhuis „Frisia". 11 uur v.m. Granaatinslag nabij Bergrand. Gelukkig valt het aantal getroffenen hier mee. Gewond werden 2 personen (onbe kend); verzorger G. Cornelisse. Doden: 2 militairen. Talmaplein Ook hier kwamen enkele treffers neer, maar viel het aantal slachtoffers mee. Gewond: 1 persoon, Kampen. Verzorger: onbekend. 6 uur n.m. Geweldig gedonder klinkt in onze oren en wij denken dat de Duitsers vanaf de Tuinstraat schieten, maar daarna bleek al spoedig dat het weer inslagen waren in de Zandstraat en omgeving. Hardeveld, die door het granaatvuur op straat opgehouden werd, stormde onze post binnen met de uitroep: jongens voor uit, de VSW staat in brand. Van de post gaan direct van Asselt met J. Bruis naar de Zandstraat waar inder daad een flinke brand woedde. Van alle kanten kwamen onze mensen, welke reeds op weg waren, toeschieten en kon deze brand door enkele leden van de brandweer, politie, onze ploeg en zeer vele omstanders geblust worden. Na onderzoek door onze leden konden wij bijna niet geloven, dat al deze gra naten geen enkele dode of gewonde ver oorzaakt hadden. Beschadigd werden: Zandstraat, Gel derselaan, Julianakerk, Kostverloren en de D.S. 7 uur n.m. Weer terug op onze post zagen wij de komische vertoning van het uitrukken van onze brandweerauto, welke noch door geweld, noch door mooie woordjes wilde aanslaan. Bij onderzoek bleek, dat het beestje wel wilde maar niet kon (accu's waren leeg). Intussen was de brand op middeleeuwse manier geblust met emmers water en schoppen zand. J. Bruis en J. de Gooyer vordt opge dragen een patiënt te vervoe:en van de Hoogstraat naar de DS n.l. vin Hunnik. Het is al aardig donker als zij terug komen en bij hotel Gerth wordtn zij door de Duitsers aangehouden die hen voor Tommies aanzien Spoedig bemerken deze SS-mannen, dat zij een paar rasechte Veenendalers voor zich hebber, waarna de reis ongehinderd voortgezet kan wor den. Na deze zware dag veringen wij dan allen naar een rustige nach. VRIJDAG 27 APRIL 's Morgens wordt directeen begin ge maakt met het schoonmakm van de kel der in de Frisia waar hetVulianazieken- huis ondergebracht zal waden. Het verdere gedeelte var de dag ver loopt rustig en wordt dcogebracht met schoonmaken en opruimen. (Wdt vervolgd) Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. ONZE JARIGEN 22 mei: Annelies Winkelmeyer (Rhenen) Lenie Drost (Achterberg) Henkie Gaasbeek Bert Scheffer (Rhenen) Henk van Rekum 23 mei: Bep van Kooten Jan van Beek Dineke Davelaar 24 mei: Ankie Paardekoper Hannie Kneepkens F. van der Craats 25 mei: Tineke Gossen Ingrid v. d. Weerd Marja Drost 26 mei: Jannie van Ravenswaay Jantje van Beek Ria ten Kate Ciska van Hoven Gertje de Kleuver 27 mei: Ansje van Benthem Willy v. d. Kraats 27 mei: Berty Scheffer (Rhenen) Fieke Kaver (Rhenen) Elly Bosboom CorrespondeSe te richten aan Tante Jos p adres: Parallelweg - Veenendaal. 28 mei: Rita Hencks Allemaal een frttige hartelijk gefelicited. verjaardag en ZILVERPAPU EN CAPSULES Beste jongens eneisjes. Heel hartelijk bedankt Fieteke i Dijk, want jij was van de week de tige van wie ik zil verpapier en caps® kreeg. Dat viel me eigenlijk wel eeneetje tegen van de andere kinderen, laatste weken ging het echt fijn en ju spaarden hard. Vol gende week reken weer op heel veel. hoor! moderne warmte deren van zelfs pas twaalf of dertien jaar hebben er prijzen mee gewonnen en een in de sportwereld bekende naam, zelfs bij de professionals, die niet de snelheid en handigheid van deze kinderen meer heb ben. Squash is gedurende vele jaren zowel in Engeland als in Amerika gespeeld. Het lijkt in vele opzichten op tennis. De bal is van rubber en tamelijk hard en onge veer zo groot als een korfbal. Het racket lijkt op een badmintonracket, maar heeft een langere steel. Het spel wordt gespeeld in een zaal van ongeveer 30 voet lang en 15 voet breed, met een hoog plafond. Halverwege de zaal, dwars door het midden, is een servicelijn en aan de achterwand is een zogenaamde servinglijn. Als de bal ge serveerd wordt moet zij de wand raken boven de servinglijn en als zij terugkaatst moet zij de eerste keer tegelijk over de servicelijn komen. Daarna mag de bal echter welke wand dan ook raken voor dat zij terugkeert naar de tegenspeler. Van de servicelijn wordt geen notitie meer genomen. Als de bal van de wand terug kaatst, mag zij niet meer dan één keer op de grond stuiten. Als zij vaker stuit, ben je „dood" en mag je tegenspeler serve ren. Squash kan enkel gespeeld worden, maar ook dubbel en net als bij tennis moet je steeds slaan tegen de bal van de tegenspeler. Maar bij Squash staan alle spelers aan dezelfde kant van het „net". Zoals je je wel kunt voorstellen aan een spel met een harde rubber bal moet Squash erg snel gespeeld worden en zoals je wel kunt zien aan de uitdrukking op Gary's gezicht, heb je er een enorme concentratie voor nodig. We denken, dat we in de toekomst over Gary nog wel meer zullen horen. Figuur b. LEUKE MASKERS Voor een gekostumeerd feestje zou je bijvoorbeeld deze leuke maskers kunnen maken. Alles was je daarvoor nodig hebt, zijn effen papieren boodschappentassen, doorzichtig plakband, lijm, een schaar, wat gekleurd papier en een kleurpotlood of een kleurkrijtje Maar hoe je het ook doet, gebruik geen plastic! Voor iedere gast heb je een papieren zak nodig en een of twee reservezakken en natuurlijk een beetje fantasie. In de tekening zie je een paar voorbeelden om mee te beginnen en je kunt zelf wel nagaan hoe gemakkelijk zij zijn te maken. Groeten van Figuur a. Tante Jos en bescherming DE KLEIhSPORTMAN Op dit plaatje z we de vier en een half jaar oude GaColdwell uit Austra lië, die een spelletSquash aan het spe len is. Dat spellets in de laatste tien jaren steeds meer rek gekomen, nadat het een tijd lang ngespeeld werd. Kin- Figuur d. WAAR DRIJFT DIT VLOT HEEN? Onze vriend op het vlot heeft schip breuk geleden, maar nu hoopt hij met zijn vlot toch de plaats van bestemming te be reiken. Als je de letters van zijn hoofd en hals en hoed in de goed volgorde zet, zul je ontdekken waar de reis heen is. ROMANTIEK IN LINGERIE Kwikjes-strikjes, kant en vrouwelijke guitigheden zo'n beetje Franse koketterie is van harte welkom in deze supertechnische tijden! Lingano, beken de naam in de lingeriewereld, nam het initiatief om eens extra „royaal met romantiek" te zijn bij het lanceren van zijn collectie Moni-D. Extra royaal met nieuwtjes ook - in plaats van zich vast te prikken op een' starre collectie brengen de fabrikanten - en dat is in derdaad een curieus aspect - bijna elke week een nieuw model! Eén van die Moni-D ideetjes is deze onderjurk van praktisch ondoorzichtige 40 denier ny lon met split opzij en kanten schouder bandjes en (als variatie op de kantver siering) een garnering van geborduur de nylon. Fijn veel kleuren: wit, zwart, bleu, rose, aqua en marine. •qgjnquipa Figuur c. DE STAMBOOM Hier zie je meneer en mevrouw De Bruin en hun afstammelingen van drie generaties. Aan de basis van de boom zie je de kleine Jantje de Bruin, het eni ge kleinkind, dat de familienaam De Bruin draagt. Welk nummer heeft hij aan de stamboom? Probeer eens hoe lang je er voor nodig hebt om dat uit te vinden. WOENSDAG 25 APRIL 1945 Gelukkig is de nacht rustig verlopen, maar reeds vroeg in de morgen vallen 5 Verrast volgt Aram zijn dienaar Agua naar de ridderzaal, waar de kapitein hem met een beleefde buiging begroet. „Mijn naam is kapitein Eén-oog Mes- sire", zegt de zeeman met een brede grijns. Maar Aram heeft nauwelijks aandacht voor zijn gast en loopt met een uitroep van verrassing langs hem heen naar de gevangene, die hem met een koude blik vol haat aan staart. „Waarachtig, Merlin, in levende lijve", zegt Aram, „wel, mijn waarde tovenaar, nu is het dan toch gedaan met je hoge sprongen"! Merlin hult zich in een hoog hartig zwijgen. „Zelfs je gladde tong schijnt je in de steek te laten", glimlacht Aram „Wel, we zullen wel van de kapitein hier horen, hoe hij je wist te vangen. Ik zal je nu eerst maar naar je voorlopige verblijfplaats brengen". Hij wenkt een van zijn soldaten, die de oude booswicht hardhandig in de kraijpt. Even later zit Merlin in de do vochtige kerker, met een enkelband vastgeketem de muur. „Hou hem goed in het oog", beveelt Ale cipier, die met een luide slag het traliehek dicl, „het is een bij zonder listig heerschap"! (wordt vervolgd) B76SC De Scherpenzeelse winkeliersvereniging EMM is gestart met de voorjaarswinkel week. Ter gelegenheid van haar zesde lus trum heeft deze winkelweek ditmaal een extra feestelijk karakter en wordt gratis een groot aantal prijzen uitgereikt Eén- dagsreizen naar het buitenland en waar debonnen zijn in de winkelweek, die van 14 tot en met 22 mei wordt gehouden, beschikbaai gesteld Gedurende de winkel week zijn de winkels vanaf maandag 17 tot en met donderdag 20 mei tot acht uur 's avonds open Zaterdag 22 mei zijn de winkels om zes uur gesloten en woensdag middag na één uur Vrijdagavond, de normale koopavond zijn de winkels tot negen uur geopend. Als streefdatum voor de vakantietocht naar het buitenland is vastgesteld maan dag 14 juni aanstaande. 'fr jauiuinM

De Vallei | 1965 | | pagina 8