Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Jeugd zoekt internationale contacten gaat door De Bijenmarkt 1965 A ÏTLelis optiek Autobestuurder verongelukt op Munnikenweg RHENEN OVERBERG EDERVEEN Wat nu weer...? Nieuws uit de omgeving Samenwerking Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal UITWISSELING MET VERSCHILLENDE LANDEN Vanavond groep van veertig Belgische jongeren in Eist Echtegenote werd ernstig gewond MULDER 39e JAARGANG DINSDAG 25 MEI 1965 Nr. 41 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veen en daal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeeen Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1.50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel De plaats waar de personenauto zon dagmiddag verongelukte. Politieman nen bezig met opmetingen op de plaats van de ramp. SCHOOLREISJE De leerlingen van de eerste en tweede klas van de Openbare Bantuinschool maakten j.l. vrijdag hun jaarlijkse school reisje. Eerst ging het naar Valkenveen waar onder anderen heerlijk werd ge speeld in de Soesterduinen. Het was in alle opzichten een stralende dag en later ging men naar Lunteren, waar in het Pannekoekenhuis pannekoe ken werden gegeten. Omstreeks vijf uur arriveerden de kin deren weer in de Grebbestad, na ook on derweg nog weer te zijn getracteerd. DODENHERDENKING 8 R.I. - 1940 Op Tweede Pinksterdag, dus op 7 juni 1965, des middags om 12 uur vindt op de Militaire Begraafplaats te Rhenen weer de jaarlijkse Dodenherdenking van de Ver eniging 8 RI-1940 plaats. KIND GEBETEN Woensdagmiddag omstreeks 4 uur werd het vierjarige zoontje van de fam. de R. in de linkerpols gebeten door een hond. Het bleek dat de hond anders vast ligt, maar nu op onverklaarbare wijze was losgeraakt. IN DE SLOOT De automobiliste mej J. H. uit Vee nendaal was donderdagmorgen plm. 9.30 uur met de door haar bestuurde perso nenauto in de sloot langs de Maatsteeg geraakt. De auto was ernst g beschadigd maar schade aan derden was niet toe gebracht. Aanrijding Woensdagmiddag vond op de kruising Z. Meentsteeg-Middelbuurtseweg-Wete- ringsteeg een aanrijding plaats tussen een personenauto bestuurd door J. S. v. O. te Rhenen en een voor hem van links komende auto. Deze verleende geen voorrang, v. O. ging remmen en kwam in de sloot terecht. De andere automobilist zou even een dokter gaan waarschuwen, maar kwam niet terug. Bij onderzoek bleek deze auto mobilist te zijn J. H. G. uit Leersum. De politie maakt proces-verbaal op. Gecombineerde vergadering van de CPB afd. Woudenberg en Overberg in het gebouw Eben Haëzer te Woudenberg Donderdagavond j.l. togen de Overberg- se dames naar Woudenberg om gezamen lijk een gezellige vergadering te houden. De presidente van de CPB afd. Wouden berg, mevrouw Meeuwsen opende de vergadering met het voorlezen uit de Bijbel, Lucas 15 en heette de dames van harte welkom. Mevrouw van Benthum hield een lezing over het onderwerp „Onze verantwoorde lijkheid ten aanzien van onze omgeving". Hiermee werd aangetipt dat wij naast onze drukke huishouding ook nog een taak te vervullen hebben, o.a. door veel onder elkaar te zijn en een open oor en hart voor elkaar te hebben, een lichtend licht te zijn voor onze omgeving. Het eerste gedeelte vati de avond werd ver zorgd door de Woudenbergse dames. In de pauze werd koffie geschonken. Na de pauze waren de Overbergse da mes aan de beurt. Onder leiding van mevrouw Doornen bal werd een bijbelquiz gehouden, die met 6 punten verschil door de Wouden bergse dames werd gewonnen. De rest van de avond droeg een vrolijk karakter. Verschillende voordrachten en schetsjes volgden elkaar op, afgewisseld door samenzang. De voordracht van me vrouw Hek „Vakantie op de boerderij" en van mevrouw van Deelen „Het spiegeltje" bleek doorweven met plattelandshumor. Er is deze avond dan ook hartelijk ge lachen. De presidente van de afd. Overberg mevrouw Henken-Dorgelo bedankte de afd. Woudenberg voor de hartelijke ont vangst en nodigde de Woudenbergse da mes uit samen in Overberg een vergade ring te houden Zij besloot dit fijne samenzijn piet eei passend gedicht en ging voor in gebed. Dit speldje zal gedurende vier weken bij verschillende winkeliers te koop zijn. Onnodig te vermelden dat de baten voor het bijenmarktcomité bestemd zijn. Deze en nog meerdere medewerking van de zijde der winkeliers, waarvan men tussen haakjes vorig jaar ook al steun ontving, waren de garanties waardoor het bijen marktcomité thans goeddeels uit de zorg is en de bijenmarkt 1965 gelukkig normaal doorgang zal vinden. Daar de 20ste juli midden in de vakantie valt, hoopt men nog meer publiek te trekken dan voor heen, ook uit andere plaatsen. Mede door het wat late tijdstip is het gegarandeerd, dat de imkers met goede bijenzwermen naar de markt kunnen komen. IRENE NAAR MUZIEKCONCOURS De muziekvereniging „Irene" te Eder veen heeft de laatste weken ijverig geoe fend, dit met het oog op deelname aan een groot muziekconcours te Zaltbommel op Hemelvaartsdag a.s. Volgens de directeur van het Insti tuut voor exploitatie van het men selijk potentieel te Philadelphia moeten onze kinderen vroeg rijp ge maakt worden. Hij publiceerde on langs het boek: „Hoe uw baby te leren lezen." Volgens de schrijver is het kind het meest ontvankeliik van zijn eerste tot zijn zesde jaar. In die periode is zijn nieuwsgierigheid zonder grenzen. Engelse artsen zoeken een verkla ring voor het volgende: van alle Engelse vissers op de Doggersbank hebben degenen met blond haar en blauwe ogen veel last van jeuk. Vol gens de Engelse artsen is dit vreem de verschijnsel misschien te wijten aan een bepaald soort algen. De Amerikaanse organisatie voor bevordering van de veiligheid op de weg gaat een plechtigheid hou den ter gelegenheid van het over lijden van de heer Harry H. Bliss. De heer Bliss was de eerste ter we reld die in 1899 ten gevolge van een auto-ongeluk om het leven kwam. <i VEENENDAAL Woensdag 26 mei, 21.01 uur n.m.: Start van traditionele nachtrit van MAC Veenendaal. Inschrij- ven vanaf 19.15 uur bij Hotel Hupkes, De Klomp. Donderdag 27 mei, 1 uur n.m.: Baanwedstrijden door V.A.V. op Sportpark Panhuis. Vrijdag 28 mei, 2 uur n.m., hotel La Montagne: huldiging 15 ju bilarissen van D. S. van Schup- pen. ELST Donderdag 27 mei, 5.30 uur v.m.: Dauwtrappen o.l.v. Cult. Nat. Hist. Ver. Vertrek van Ned. Herv. Kerk. SCHERPENZEEL Puzzelrit C.J.V. Inschrijven van- fa 6.45 uur bii gebouw Filale- thus. 4 OP 20 JULI A.S. Hoofdstraat 51 - Veenendaal Tel. 3184 Dit gebeurde tijdens een kaderuit wisseling, die telkens plaats heeft on der auspiciën van de jeugdorganisaties binnen de EEG, die een overkoepelend orgaan heeft, waarin de jeugd uit de zes landen is verenigd. Met de Vlamingen zijn er geen taal moeilijkheden. Anders ligt het met de Walen, waar de taalbarrière wel een woordje meespreekt, volgens de heer Van 't Voort. Maar vanavond zijn er alleen maar Vlamingen, zodat het ge sprek wel vlotten zal. Sport Landbouwjongeren zijn niet de eni gen, die bezoek brengen of bezoek ont vangen. Ook de sportjeugd heeft zich al internationaal ingesteld. De voetbal vereniging Veenendaal onderhoudt nu al drie jaar contacten met de vereni ging in Castrop-Rauxel in het Duitse Nettie van Erk: Ruim zakgeld in Frankrijk. ce, maar ook in de wereldstad Londen. Zowel met de Franse- als Engelse meisjes was de omgang prettig, waar bij men (jan moet bedenken dat mej. v. d. Bovenkamp beide talen perfect spreekt en schrijft. De Fransen zijn wat vlotter, gemak kelijker. In het kleine dorp tussen Lyon en Marseille, waar mej. v. d. Bo- Bep v. d. Bovenkamp: Londen enorme metropool. Zondagmiddag heeft zich op de Munnikenweg te Veenendaal een RENKUM: De bewoners van het be jaardencentrum voor gerepa trieerden „Dennenrust" maken een 10-daagse reis o.l.v. ds. Kuilart. Men vertrok vrijdag j.l. met als doel het Zeeuwse plaatsje Domburg, waar men ver blijft in het Herv. Kerkcentrum „Marezate". De bejaarde repatrianten blijven echter niet in Nederland, er wordt ook een bezoek gebracht aan België. ZEIST: In de raadsvergadering van 31 mei a.s. krijgt de Zeister gemeente raad te beslissen over o.a. de bouw van een nieuwe brandweerkazerne. Zeist is de enige plaats in ons land met een inwoneraantal van 50.000 - 100.000, die nog over een vrijwillige brandweer .bescljikt. Overdag geeft de spreiding van de vrijwilligers wel eens moeilijkheden, zodat zal moeten worden overgegaan tot een beroeps kern. DOORN: Met het oog op het jaarlijks terugkerende bloemencorso te Doorn heeft men. al duurt het nog drie maanden, de eerste voorbereidingen al getroffen. De opgave-formulieren zijn verzonden en verschillende ver enigingen plantten reeds grote aan tallen bloembollen om straks goed voor de dag te kunnen komen. 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makalaar in Assurantiën Karkawijk 167 - Veenendaal vcrZEKERen Is ZEKERhcid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enr. Telefoon 08385-3000 ernstig verkeersongeval voorgedaan dat aan de 36-jarige heer T. de Wit uit Overberg het leven heeft gekost. De echtgenote van de heer De W. moest ernstig gewond naar het Julianaziekenhuis worden overgebracht. Het ongeluk gebeurde doordat de heer De W. met grote snelheid op de Munnikenweg reed en op deze smalle weg een voor hem rijdende auto wilde passeren. Hij kwam toen in botsing met een tegenligger, bestuurd door de heer M. uit Amsterdam. De wagen van de heer De W. draaide om zijn as en vloog door de lucht het omleidingskanaal in. Mevr. De W. werd uit de wagen ge slingerd. De Amsterdamse autobestuurder, die alles zag gebeuren, bedacht zich niet en begon met behulp van een touw aan de reddingspogingen. Hij slaagde erin mevr. De W. op het droge te brengen. Zij was echter ernstig gewond en moest per ambulance naar het Julianazieken huis worden vervoerd. Intussen was een takelwagen ge alarmeerd, terwijl men ijverig bezig was te zoeken naar de bestuurder. Het gerucht dat er ook nog kinderen in de auto zouden zitten bleek onjuist te zijn. Pas toen men de auto geheel had op- gedregd kon het stoffelijk overschot van de heer De W. worden geborgen. Het echtpaar De W. zou juist dezer dagen een -eethuisje in Overberg ope nen. De auto werd praktisch geheel vernield. De totaal vernielde auto na het uittakelen. De zijkant werd yeheel weggerukt, iet dak finaal gedeukt DANKZIJ GOEDE MEDEWERKING BIJ VOORBEREIDINGEN Moesten wij enkele weken geleden een pessimistisch geluid laten horen t.a.v. het al of niet doorgaan van de Veenendaalse bijenmarkt 1965, omdat de financiële toestand verre van rooskleurig was, thans kan een gOed en positief bericht worden gegeven: De bijenmarkt 1965 gaat door. Dit werd besloten tijdens een vrijdagavond gehouden bestuursvergadering. MEDEWERKING Het comité kreeg de laatste weken van alle kanten medewerking, maar doorslag gevend was de hulp van wethouder de Ruiter, die als gemeentebestuurder en voorzitter van de plaatselijke winkeliers vereniging alles deed wat in zijn vermo gen was om de bijenmarkt te redden, zo werd ons meegedeeld. De markt zal op 20 juli a.s. worden gehouden, op dezelfde plaats als vorig jaar, aan het einde van de J. G. Sandbrinkstraat nabij het post kantoor. Het OCB-gebouw is als ontmoetings centrum ingericht. Iedere bezoeker kan vrij uit- en inlopen. De beste vol ken zullen weer een prijs ontvangen. Het comité heeft besloten een prach tig speldje aan te maken in de vorm van een bijenkorf met erin gegra veerd de woorden: Veenendaalse Bij enmarkt 1965. Terwijl de ouderen in vroeger dagen hoogstens een tripje naar een naburige stad maakten en weinig contacten legden, zelfs geen binnenlandse, heeft de jeugd van 1965 dit isolement volledig doorbroken. De jongeren van nu oriënteren zich zelfs buiten de landsgrenzen en wisselen gedachten uit met de jeugd van andere landen. Als in 1970 de grenzen, althans in de zes EEG landen, zullen wegvallen, is de jeugd al geheel voorbereid, 'n Niet onaanzienlijk deel nam reeds kennis van de toestanden in de ons omringende landen. Enkele vertegenwoordigers van deze vooruitstrevende jongeren die zich in het buitenland op de hoog te stelden, vertelden ons hun ervaringen. En om de actualiteit te onderstrepen: Vanavond zullen veertig Belgische jongeren uit de landbouworganisaties hun Nederlandse collega's ontmoeten. Dit gebeurt in een bijeenkomst in de jeugdherberg „De Eikel kamp" te Eist. De groep Belgische jongeren, allen onder de 20 jaar, geniet nog land bouwonderwijs en wil de theorie aan de praktijk gaan toetsen. De jongens zijn afkomstig van landbouwkundige instituten in de buurt van Antwerpen. Tijdens de bijeenkomst van dinsdag avond zullen de jongeren uit deze om geving van gedachten wisselen met de Belgische gasten over de samenwer- Ria Geluk: 'k Wilde iets anders. king, die er ongetwijfeld na 1970 zal komen, wanneer de Europese eenwor ding werkelijkheid zal zijn geworden. De heer Van 't Voort, een der ini tiatiefnemers voor deze uitwisse ling, zal een korte causerie houden over het doen en laten van de jon geren hier. Daarna zullen ook de Belgen hurt ervaringen laten horen. Zelf was de heer Van 't Voort al eens in het zuidelijke buurland om zich op de hoogte te stellen. Ruhrgebied. In 1963 bezochten de Duit se jongens Veenendaal, vorig jaar brachten de junioren van de Veenen daalse club een tegenbezoek. Het gaat er bijzonder prettig toe, de jeugd wordt opgevangen in pleeggezin nen. Na de wedstrijden is men gezellig bijeen en maakt uitstapjes in de om geving. Aan het toernooi in Castrop- Rauxel, waaraan de Veenendaalse sportjeugd (in de leeftijd van 15-18 jaar) op 12 juni a.s. weer deelneemt, doen ook Franse jongens mee, waar door het internationale aspect nog eens duidelijker wordt benadrukt. Meisjes De groepsuitwisseling is nog van be perkte omvang. Veel intensiever is de individuele kennismaking met andere landen. Een aantal Veenendaalse meis jes toonde zoveel initiatief dat ze er niet tegen op zagen, om soms meer dan een jaar, de plaats van inwoning te verlaten en. hetzij voor studie, hetzij voor werk, een verblijf in het buiten land prefereerden. Frankrijk en Engeland Mej. Bep v. d. Bovenkamp leerde zelfs twee landen kennen. Ze was een aantal maanden in de Franse Proven- venkamp acht maanden in de huis houding werkte en daarbij nog stu deerde, was weinig te beleven, maar toch was 't er bijzonder prettig omdat de mensen verschrikkelijk gastvrij zijn. Er zijn natuurlijk verschillen aan te wijzen in de levensgewoonten, vertelt Bep. De Fransen bezoeken veel meer een café dan wij in Hol land, ze eten per dag tweemaal zeer uitgebreid en 'k mag wel zeggen dat het heerlijk is, want de Franse keuken is beroemd genoeg. Parijs is een fantastische stad. Zo lekker ruim, heel anders dan Londen, waar mej. v. d. Bovenkamp ook verblijf hield. Daar gaat het wat stijver toe, je hebt niet zoveel gelegenheid om je heen te zien. Het is een metropool, een gewel dige huizenzee. Parijs is lichter, rui mer, je kunt er goed winkelen, wan delen enz. Mej. v. d. Bovenkamp haal de zelfs een Frans rijbewijs, dat hier niet geldig was. Ze moest het over doen en is nu ook in bezit van het Hollandse. Ze was geheel opgenomen in een Franse club. allemaal meisjes van het Lyceum. De ervaringen hebben me zo veel geleerd dat ik hoop er ook in de toekomst nog heel wat aan te hebben. Van de zomer gaat Bep weer naar haar Franse kennisjes, maar nu ze in middels verloofd is zal het contact wel niet zo druk meer worden. Zwitserland Mej. Ria Geluk was deze winter in Zwitserland. Ze werkte in een pen sion in de buurt van Davos. Ik wilde De heer A. v. 't Voort, organisator jeugdccntact: Hoe is samenwerking na 1970? eens iets anders zegt de pittige 21- jarige Ria. Maar mensen nog aan toe, wat werken die Zwitsers hard. Ze staan 's morgens om 5 uur al op en het gaat de hele dag door. Tijd voor rust of koffiepauze nemen ze er niet af. (zie verder pag. 5) Mej. v. d. Pol (links) op bezoek bij Zwitserse vriendin: Om half tien is het bedtijd.

De Vallei | 1965 | | pagina 1