Centrum Werkende Jongens richtte expositie in V. A. B. Hush Puppies' Ds. A. Terlouw voor Chr. Plattelandsvrouwenbond Opbouw en groei van het katholiek maatschappelijk werk voor de Utrechtse heuvelrug Kasteleins in Eist zetten wanbetalers op zwarte lijst Avondvierdaagse van 15 t/m 18 juni 0 p II 1 KIRPESTEIN C K fVBO l Ef Twee nieuwe auto's voor de politie Officiële bekendmaking Banken in C.N.S. II maken haveloze indruk Dronken achter het stuur K L S T EDERVEEN ARAM De Zee koningin ARAM SCHERPENZEEL Nieuwsblad „DE VALLEI'' diusddg 25 mei 1965 2 Zij toonden werk van eigen handen Maandagavond werd in het gebouw Kerkewijk 9 een contactavond gehouden, waarbij de jongens van het centrum Werkende Jeugd hun eigen werkstukken exposeerden in samenwerking met het werk van „De Zonnebloem" dat eigen lijk het centrum voor Werkende Meisjes is en momenteel nog gevestigd in de huishoudschool. Een aantal leidinggevende figuren uit het Veenendaalse be drijfsleven maakte kennis met het werk van de jeugd en kon zich een goed beeld vormen van doel en streven van het centrum. Door de heren J. C. Visser Sr, de directeur van het Centrum, en de vor mingsleiders de heren R. de Vries en J. C. Visser Jr. werd bij het begin een inleidend woord gesproken, waarbij men al behoorlijk werd ingelicht hoe het werk in het centrum gebeurt en ook waarom dit noodzakelijk is. De jongeren tussen 14 en 18 jaar, die worstelen met de overstap van kind naar volwassene, worden hier ge leid en er wordt gepoogd de aanpas sing zo vlot mogelijk te doen verlopen. Uitstel datum opening Sionskerk? Naar wij vernemen zijn er wat vertra gingen opgetreden bij de afwerking van de bouw van de nieuwe Hervormde Sions kerk, zodat het niet geheel zeker is of de aanvankelijk geplande dag (1 juni) als openingsdatum kan worden aangehou den. De preekstoel schijnt nog niet geheel gereed te zijn. Vandaag zou de beslissing vallen over een eventueel uitstel. In ons blad van vrijdag komen we er nader op terug. Over een maand zullen we in het langst van de dagen zijn en dan is het dus weer tijd voor de Avondvierdaagse. De 22ste Avondvierdaagse zal ditmaal gehouden worden van dinsdag 15 t.e.m. vrijdag 18 juni. Men kon ons nog niet mededelen hoe de organisatie van dit grote wandelevenement hier in Veenen- daal zou verlopen. Twee uitstekende organisatoren zijn de wandelsport ter plaatse ontvallen, de heer Breekveldt, die jarenlang in de organisatie zat, overleed in decem ber en de heer Spanjerberg vertrok kortgeleden naar Ede. Naar verluidt zouden de wandelbonden NWB en de NCWB de organisatie op zich nemen. Nadere berichten hierover volgen nog. De jongens krijgen handenarbeid te verrichten, de algemene vorming staat op het rooster en daarbij is er gelegen heid sport te beoefenen. Momenteel zijn er 120 jongens in het centrum opgenomen, die hun dagelijks werk in de bedrijven hebben, maar een uurtje vrijaf krijgen om de vor- mingslessen bij te wonen. De meisjesafdeling zal ook worden uitgebreid, zo deelde althans mej. Höweler, hoofdleidster bij het meisjes- werk, mede. Zij krijgen naast de alge meen vormende vakken ook nog les in koken en naaien, kortom werk in de vrouwelijke lijn. Op de tentoonstelling was met dui delijke foto's aangetoond hoe het werk verloopt en ook de verschillende fa sen werden belicht. Zoals bekend zal het centrum werkende jongens worden verplaatst naar het jeugdgebouw aan de Industrielaan. Men hoopt eind au gustus met de verbouwing van deze lokaliteit te beginnen, waarna men dan in de herfst van 1965 zijn intrek zal nemen in de nieuwe behuizing. Een verandering, die dringend nodig was, gezien het ruimtegebrek en het steeds toenemend aantal jongens die de vor- mingslessen volgen. ACHTTIENDE BEROEPS- VERVOERCONGRES: 'S MORGENS IN UTRECHT, 'S MIDDAGS VEENENDAAL Op donderdag 3 juni wordt in Utrecht in gebouw Tivoli het achttiende Beroepsver- voercongres gehouden, 's Morgens zullen enkele belangrijke sprekers het woord voeren en 's middags kunnen de deelne mers kiezen uit verschillende program ma's. Een van die keuzeprogramma's is een bezoek aan de Neveda wolfabriek te Veenendaal, waar een excursie gehouden zal worden. GESLAAGD Voor het praktijkdiploma Nederlandse stenografie Groote slaagden de dames: Fr. Albrecht, W. Braafhart, KI. van Dam, J. van Dijk, S. M. Gerritsen, M. Hardeman, C. E. van der Meijden, E. Pater, M. Chr. J. H. van Rijswijk, J. W. Terpstra, G. Chr. C. A. van Voorst. En de heren: C. J. Boot en H. Kramer. Voor het praktijkdiploma kantoortypist (e) slaagden de dames: E. E. A. Ariesen, W. Blaauwendraat, T. B. van Doorn, J. van Dijk, J. van Ee, W. van Ginkel, M. de Haas, G. G. H. Hardeman, W. Harde man, W. C. Hardeman, M. G. J. Fr. Heidingsfeld, Chr. van Herk, A. H. van Hoef, J. A. Huibers, G. M Nab, G. C. Rebel, N. J. van Ree, B. E. Velthuizen, E. A. W. van Wijk, Chr. van Zanten. En de heren: H. Chr. Dekker, G. Enkelaar, G. H. Gijsberts, G. Henzen, G. L. Maters, D. R. P. Roodbeen en R. J. Fr. van der Wal. Het examen werd ingesteld door de Nederlandse Unie voor praktijkexamens in stenografie en machineschrijven. De gediplomeerden werden opgeleid door het Handelsinstituut van Rijswijk, Prins Bernhardlaan 6, Veenendaal. VEENENDAAL CITY-MOTORS-EDt FORD ZEPHYR NIET MEER TE REPAREREN NA AANRIJDING Op 28 april werd de Ford-Zephyr politieauto bij een aanrijding der mate beschadigd dat het technisch en financieel niet verantwoord is deze auto te laten repareren. De wagen werd overigens reeds in 1964 geheel afgeschreven. De uitkering van de verzekering, ver meerderd met de restwaarde bedraagt f 2200,De korpschef van politie stelt thans voor een Renault R-16 aan te ko pen, waarvan de aanschaffingsprijs incl. de inbouw van een mobilofoon en van de LPG apparatuur f 7350,— bedraagt. Op dit bedrag kan de eerder genoemde uitke ring van f 2200,— in mindering worden gebracht, zodat men een krediet van f 5150,— kan worden volstaan, welk be drag in drie jaar kan worden afgeschre ven. Voorts stellen B en W aan de Raad voor de in 1964 aangeschafte Renault R-8, welke thans 85.000 km heeft gelopen in te rui len voor een nieuwe auto van hetzelfde merk en type. De inruilwaarde bedraagt f^)500,de boekwaarde was op 1 januari f 3200,—, zodat dus f 300,— resteert. De aanschaffingsprijs van een nieuwe R-8 bedraagt f 6200,Verminderd met het overschot op de boekwaarde van f 300,— zou dus een krediet van f 5900,— nodig zijn, welk bedrag ook in drie jaar kan worden afgeschreven. „GEEFT AAN HET ROODE KRUIS, HET IS DE MOEITE WAARD" DUIVEN VLOGEN NIET ZO SNEL De oostenwind was er de oorzaak van dat de duiven van de verenigingen Ons Genoegen aanmerkelijk langzamer vlo gen dan vorige week, t.w rond 65 km per uur. Ditmaal werden de duiven gelost in Creil (Frankrijk) op een afstand van 376 km. De uitslag was: Muller-van Hal 1, 4; H. van Ginkel 2, 3, 9, 11; D. v. Ginkel 5; G. Ariesen 6; J. v. d. Haar 7; W v. d. Haar 8; T. Schoeman 10. Gemeente Veenendaal De burgemeester der gemeente Vee nendaal maakt bekend dat van woens dag 26 mei af, elke werkdag gelegen heid bestaat tot het afhalen van de aangevraagde vis- en hengelakten en hengelbewijzen voor het seizoen 1965- 1966, aan het politiebureau. Hoofd straat 34 alhier. De burgemeester voornoemd, J. Hazenberg Patrimoniumschool vraagt diaprojector Het bestuur van de Patrimoniumschool heeft het gemeentebestuur verzocht me dewerking te verlenen voor de aanschaf fing van een projector voor het vertonen van filmstroken en dia's, alsmede een bijbehorend projectiescherm. Het hoofd van de school wil van dit moderne hulpmiddel gebruik maken t.b.v. het onderwijs. De kosten van deze nieuwe voorziening worden geraamd op ca. f 1000. VERZOEK OM NIEUW MEUBILAIR Het bestuur van de vereniging voor Chr. Nationaal Schoolonder wijs heeft een verzoek gericht tot het gemeentebestuur van Veenen daal om medewerking te verle nen voor de aanschaffing van 80 leerlingensets. B en W delen de Raad hieromtrent het volgende mee: In 1962 werd door het schoolbestuur verzocht medewerking te verlenen voor het opknappen van de banken. Dit ver zoek werd toen op wettelijke gronden af gewezen. Het bestuur heeft toen de ban ken laten opknappen ten laste van de ex ploitatie van de school. Het resultaat was echter negatief. Door het uit elkaar schroeven en het afschaven van vuil ge worden en beschadigde delen van deze banken blijken de onderdelen niet meer te passen en hebben ze alle stabiliteit verloren. Van verschillende banken kun nen de zittingen en de schrijfbladen zonder meer worden verwijderd. Een aan tal andere banken, dat niet is opgeknapt, maakt volgens B en W een haveloze in druk Het moet niet doenlijk worden ge acht deze banken weer in behoorlijke staat te brengen. Gesteld kan dan ook worden dat de banken totaal versleten zijn. Vervanging is hierom dringend nood zakelijk. De kosten voor deze voorzie ningen zullen een bedrag van f 5100,— vergen. De JAARVERGADERING SALAMANDERS hockeyclub „De Salamanders' houdt op vrijdag 11 juni a.s. haar al gemene ledenvergadering. Nadere ge gevens over de agendapunten volgen nog. SUCCES VAN HOLLANDIA MEISJES IN LEERDAM De meisjes van de wandelclub Hollandia Tricot behaalden zaterdag de 5e prijs op de 15 km bij de grote Glasstadmars in Leerdam. De prestatie valt temeer op omdat er meer dan 10.000 wandelaars aan de start waren verschenen. In totaal namen meer dan 60 groepen aan de mars deel De Hollandia meisjes o.l v. de nieuwe wandel leider de heer Kruger, sloegen daar in het Hollandse een goed figuur. NAGEKOMEN MED. DIENSTEN Hemelvaartsdag RHENENApotheek Deüs geen dienst. Re cepten kunnen worden aangeboden in de dienstdoende apotheek te Wagenin- gen. NAGEKOMEN KERKDIENSTEN VOOR HEMELVAARTSDAG SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur Ds. J. T. Ca- zander. Geref Kerk: 10 uur Ds. P. W. van der Veen. RHENEN Ned. Herv. (Geref.) Evang.: 10 uur Ds. Bouw van Edei EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur de heer Kanis uit Veenendaal. EDE Oud Geref Gem.: 10 uur Ds. J. van der Poel. VEENENORHi *00H»T« I0S Ifl JI'O „Alle mensen hebben haast. Waarom?" Donderdagavond hield de afdeling Veenendaal van de Chr. Plattelands vrouwenbond haar laatste vergadering van dit seizoen. Spreker op deze avond was ds. A. Terlouw, industriepredikant ter plaatse, met als onderwerp: „Alle mensen hebben haast. Waarom?" De predikant begon met op te merken dat wij alles „even doen". Even een boodschap doen, even Bijbel lezen, even bidden en danken. Zelf was het spreker al enes overkomen dat hij een af spraakje wilde maken met een zakenman voor een bepaalde avond, maar het bezoek kon niet doorgaan want de man moest even heen en weer naar Bazel. Men moet zelfs even naar de begrafenis, het is altijd „maar even". Ieder mens heeft haast, kijk maar naar de stoplichten in onze plaats, al dus ds. Terlouw. Als het licht op groen springt en de eerste auto niet snel ge noeg optrekt is het getoeter van je welste. Geen tijd om te wachten. Ook Ds. A. Terlouw, industriepredikant. in de fabriek is er nergens tijd voor. Het ploegenstelsel zorgt voor een grote opvoering van de produktie. Maar me de daardoor komt het in het gezin vaak voor dat er geen tijd is om gezamen lijk te eten of de Bijbel te lezen. Spreker drong er op aan om dit, ondanks het tijdgebrek, toch zoveel mogelijk te doen, daar het gezin an ders meer op een pension gelijkt waar de een na de ander thuiskomt en zo doende de gezinssfeer geheel verloren gaat. Ds. Terlouw vond dat men niet teveel mag opgaan in het werk, zodat men praktisch niet meer thuis is. Triest was wel het vooj*val dat ds. Terlouw aanhaalde. Een aantal colle- Busje sloeg door midden berm op Rijksweg 12 Zondagavond reed de heer C. uit Al- blasserdam als bestuurder van een VW busje, met grote snelheid over Rijks weg 12. Terwijl hij wilde inhalen raak te hij de macht over het stuur kwijt en sloeg door de middenberm. De auto kantelde drie of viermaal en rolde door de berm de kant in. De drie inzitten den werden min of meer ernstig ge wond naar het Julianaziekenhuis ge bracht. Het busje werd totaal vernield. Uitreiking verkeersdiploma's Op donderdag 3 juni om 2 uur n.m. zullen in het Ver. gebouw aan de Eiken laan aan ruim 500 scholieren de ver keersdiploma's worden uitgereikt. In totaal hebben 556 leerlingen van la gere scholen aan het examen deelge nomen. Hiervan slaagden er 92 met lof. Slechts elf kandidaten moesten worden afgewezen. ga's kwam bij een weduwe condoleren na de dood van haar man. Zij prezen de overledene als een goed collega, waarop de weduwe opmerkte: „U hebt hem schijnbaar beter gekend dan ik, want mijn man was bijna nooit thuis, altijd door zaken in beslag genomen." Zelfs in de vakanties komt men niet tot rust. Ds. Terlouw, die zelf jaren lang reisleider was bij de NCRV was tot de slotsom gekomen dat men zoveel mogelijk kilometers wil verslinden. Mede door het gejaagde leven hoort men allerwege van hartverlamming, maagkwalen en overspannen mensen. Niet dat dit alles buiten God omgaat, maar men moet toch op een gegeven moment de moed kunnen opbrengen even met het werk te stoppen, aldus ds. Terlouw. De echte rust en het echte leven is overigens bij de ene en waarachtige God te vinden, zo besloot ds. Terlouw zijn met aandacht gevolgde toespraak. Na de pauze, waarin bestuursverkie zing werd gehouden, werden een groot aantal vragen op de predikant afge vuurd, die allen tot tevredenheid wer den beantwoord. GASFLESSEN IN BRAND Zaterdagmiddag raakten enkele gas flessen in brand bij een perceel aan de le Melmseweg. Een arbeider, die bezig was met het stukbranden van auto's zag de vonk overvliegen en wist de brandende fles in een nabijgelegen sloot te werpen. Het brandje was toen bedwongen. OLIE OP DE WEG, VROUW GEWOND Vrijdagmiddag kwam de wielrijdster mevr. L. in de bocht van de Nieuwe- weg aan het einde van de Hoofdstraat te vallen omdat er olie op het wegdek lag. Mevr. L. werd aan haar been ge wond. Nadat de portier van de Scheep- jeswolfabrieken eerste hulp had ver leend, werd zij toch voor nader onder zoek naar het Julianaziekenhuis ge bracht. BROMFIETSER KEEK NIET UIT BIJ LINKSAFSLAAN Zaterdagavond wilde de bromfietser J. S. van S. op de hoek Vendelseweg- Julianastraat linksafslaan zonder rich ting aan te geven of achterom te kij ken. De achter hem rijdende brom fietser raakte in de war door de ver keerde manoeuvre van zijn voorgan ger. Er ontstond een botsing waarbij de heer G. v. d. M. kwam te vallen en vrij ernstig aan zijn heup werd ver wond. Ook zijn duopassagier bekwam verwondingen. Beiden zijn voor onder zoek naar het Julianaziekenhuis ver voerd. Na de 2e wereldoorlog heeft ons menselijk bestaan een algehele verandering on dergaan. Vooral de verhouding tot elkaar bleek steeds meer te wensen over te laten. Al gauw kwam de beboette hier wat aan te doen en zo ontstond het maat schappelijk werk. Daar dit zo nogal het een en ander omvat, is een uitwisseling van gedachten tussen de naaste medewerkers onontbeerlijk. Het was ons vergund zulk een uitwisseling bij te wonen en wel tussen de voorzitter van de Stichting Katholiek Instituut voer Maatschappelijk Werk, Mr. J. H. J. Peeters Weem en de maatschappelijk werkster, mej. Jongma uit Driebergen, waarbij volstaan moge wor den dit gesprek enigszins systematisch en in grote trekken weer te geven. A. DOELSTELLING: het maatschappelijk werk beoogt de mens, die psychisch (geestelijk) in moeilijkheden verkeert of dreigt te komen, te helpen. Uiteraard is het laatste: het voorkomen, zeer belang rijk. De maatschappelijk werkster is geen psychiater of psycholoog *1 werkt zij vaak samen met deze deskundigen. B. OPBOUW: het Katholiek Maatschap pelijk Werk in deze omgeving begon pas gestalte en inhoud te krijgen toen voornoemde Stichting op 1 oktober 1963 in het leven werd geroepen. Veel baanbrekend werk was hieraan vooraf gegaan, hetwelk voor een niet gering gedeelte is te danken aan de vorige voorzitter, de heer J. B. Paagman te Veenendaal en de overige bestuurs leden. Nadat vele contacten gelegd wa ren met allerlei kerkelijke autoriteiten en andere officiële instanties, hierbij vooral niet te vergeten alle Chefs van Sociale Diensten, wijkverpleegsters etc, kon de grens getrokken worden voor de afbakening van het werkge bied. Zij heeft een oppervlakte van plm. 600 km* en loopt langs Drieber gen, Amerongen, Rhenen, Veenendaal, Maarsbergen en Maarn Aangezien elke parochie z'n eigen moeilijkheden heeft, zit er van alle parochies een charitatief bestuurslid in deze Stichting. De m.w. mej. Jongma startte haar werkzaamhe den op 2 kleine kamertjes zonder de zo onmisbare telefoon. Om deze te kun nen gebruiken werd ergens een kopje koffie genuttigd. Als lichtpunt kwam na 9 dagen een auto haar werk verge makkelijken. In december 1963 werd haar een werkkamer in een school te Driebergen toegewezen. C WERKWIJZE: Persoonlijke gesprek ken, voorlichting en bemiddeling ten aanzien van allerlei instanties, hulp «bij plaatsing van kinderen in tehuizen, koloniehuizen, scholen, hulp bij het zoeken van plaatsruimte voor bejaar den. Het houden van en verwijzen naar spreekuren van o.a. Kruisverenigingen, geestelijkheid, artsen, onderwijzers, ge meentelijke sociale diensten. Echter alles in overleg met de betrokkenen, nooit buiten hem of haar om. Leren BROMFIETSTER AANGEREDEN Zondagmorgen wilde mevr. Van K. met haar bromfiets vanuit de parkeer haven in de Hoofdstraat de weg op rijden. Ze werd daarbij aangereden door de juist passerende automobilist Van S. uit Rhenen. Mevr. Van K. kwam te vallen, maar werd niet noemens waardig gewond. BROMFIETSEN GEPIKT Zaterdag werden twee bromfietsen weggenomen uit een gang in de Hoofd straat. De daders bleken drie knapen te zijn, die uit de inrichting Valken- heide waren ontsnapt. De jongens, C. B., C. R. en B. D. hebben de brom mers ergens in Ede achtergelaten. Zij konden worden aangehouden en weer op transport worden gesteld naar Val- kenheide. De bromfietsen werden aan de rechtmatige eigenaars teruggegeven. Donderdagavond laat reed een be stuurder van een kleine personenauto, zekere A. M. uit Renswoude, midden op de Vaartbrug achteruit. Hij kwam tijdens deze vreemde ma noeuvre in botsing met de juist pas serende auto van de heer P. Beide wagens liepen schade op resp. aan voor- en achterbumper. Het bleek dat M. te diep in het glas had gekeken. Hij werd ter ontnuchtering in het politiebureau ingesloten. luisteren en absolute geheimhouding zijn dan ook de eerste vereisten voor de maatschappelijk werk(ster). D. WERKZAAMHEDEN: Welke soort moeilijkheden vallen onder het werk terrein van de m.w. 1. de gezinsproblemen. Men denke alleen al aan de verstoor de verhouding tussen de huwelijks partners, tussen ouders en kinderen en omgekeerd. Wat een moeite heb ben de ouderen vaak niet zich aan te passen aan het totaal veranderde ar beidsproces. Hoeveel moeders zijn niet over hun toeren geraakt na ge zinsuitbreiding of door het wonen op flats, doordat zij het niet meer aankunnen. 2. de repatriantenzorg (voorzover zij niet vallen onder de Dienst voor Maatschappelijke Zorg). De onder punt 1 genoemde knelpun ten betekenen bij de repatrianten- zorg een onderdeel van het geheel De repatrianten, die hoofdzakelijk uit Indische Nederlanders en Ambonne- zen bestaan, denken anders; zij zijn in het aanvoelen en benaderen der dingen heel anders dan de Wester ling. Daardoor tobt een gedeelte van hen met aanpassingsmoeilijkheden, ook wat het beheren van de finan ciën betreft. Dit alles bij elkaar vergt veel tact en begrip van de maat schappelijk werkster. 3. de bejaardenzorg. Dit is meestal van geheel andere aard. Doorgaans is de klacht, dat zij zich aan de avond van hun leven terzijde geschoven voelen. Als iemand die nog wel leeft, maar toch buiten het werkelijke leven staat. De maat schappelijk werkster probeert dan een mogelijkheid te scheppen in de gegeven situatie, de bejaarden zolang als het mogelijk is, in eigen omge ving te laten, of haar bemiddeling te verlenen bij opname in een bejaar dentehuis. In dit tehuis tracht zij zo veel mogelijk contacten te leggen tus sen de ouden van dagen onderling. Aangezien de praktijk heeft bewezen, dat het vaak opbeurend werkt, mag dit „contact" gerust als een uitste kende medicijn erkend worden. 4. het charitatieve werk. Dit werk, wat vroeger armenzorg genoemd werd, loopt meer over en behoort tot de taak der kerk. De maatschappelijk werkster is hier meer indirekt bij betrokken. Haar taak in deze draagt dan ook veel meer een adviserend karakter. E GROEI: Dit is harder gegaan dan men aanvankelijk verwacht had. Ook uit het hieronder te noemen cijfermateriaal over 1964 blijkt, dat men niet stil ge zeten heeft. Door één maatschappelijk werkster zijn 722 bezoeken afgelegd voor gezinshulp, waaronder 360 bespre kingen met instanties voor hulpverle ning e.d. Mej. Jongma Het is te hopen, dat er veel interesse getoond wordt in de toekomst voor dit moeilijke, maar mooie werk. Voor degenen onder onze lezers, die daar gebruik van willen maken, zij nog vermeld, dat de maatschappelijk werk ster zitting houdt als volgt: Te Driebergen: iedere dag van 9 tot 10 uur (telefoon 3490). Adres: Rijsenburgse- laan 1. Te Veenendaal iedere dinsdag van 1.30 tot 2.30 uur (telefoon 2218). Adres R.K. Parochie. Dauwtrapper! op Hemelvaartsdag Oudergewoonte organiseert de Cul tuur Natuurhistorische Vereniging Zuid-Oost Utrecht" op donderdag 27 mei a.s., Hemelvaartsdag dus. -veer een van haar bekende Dauwtraptochten. Voor degenen, die een dergelijke tocht al eens meegemaakt hebben is een na dere uitleg overbodig; niet-ingewijden dienen echter te weten, dat zo'n vroege- ochtend-wandeling heel wat meer is dan zomaar een wandeling in de vroege ochtend. Onderweg worden de deelnemers na melijk herhaaldelijk gewezen op in teressante planten en dieren of belang wekkende verschijnselen in de natuur, terwijl daartussendoor vragen beant woord kunnen worden, die dikwijls be trekking hebben op hetgeen reeds ver teld is. Er zijn echter ook verrassings- vragen of er wordt een beroep gedaan op het vernuft van de deelnemer en het mooiste is, dat aan het eind van de wandeling aan degeen met het hoogste aantal behaalde punten een fraaie prijs wordt uitgereikt, meestal in de vorm van een boek op natuurhistorisch ge bied. terwijl tevens nog een tweede en derde prijs beschikbaar zijn. Tenslotte eindigt elke tocht traditie getrouw ook nog met een verassing voor iedereen, een heel gezellige ver rassing zelfs Steeds hebben de tochten een bepaald motto en deze keer is de slagzin: „Goed en fout in de natuur." Iedereen kan aan de wandeling deelnemen; de enige voor waarde is, dat hij of zij vroeg moet op staan. De start is n.l. 's morgens om half zes bij de Kerk te Eist. Men wordt verzocht schrijfgereedschap bij zich te hebben! Omstreeks negen uur is de tocht beëindigd. Bromfietser keek niet uit Zaterdagmorgen vond ter hoogte van garage Robo op de Rijksstraatweg een aanrijding plaats tussen een bromfiets bestuurder en een personenauto. De 16-jarige bromfietser v. G. uit Eist, komende van de uitrit van de ga rage maakte de bocht naar rechts te groot en botste zodoende tegen de van links naderende personenauto, bestuurd door mevr. E. uit Leersum. Er ontstond schade aan de personenauto. Bejaarde wielrijder gewond bij aanrijding Zaterdagmiddag wilde de bejaarde wielrijder, de heer v. d. B. uit Eist op de Franseweg linksafslaan naar zijn woning. Hij lette daarbij niet op het tege moetkomende verkeer en werd ondanks krachtig remmen aangereden door de naderende personenauto, bestuurd door de heer Z. uit Eist. De heer v. d. B. werd met een dubbele beenbreuk op genomen in het Julianaziekenhuis. HOOFDAGENT VONK VANAF VANDAAG IN FUNCTIE Met ingang van heden, 25 mei, zal hoofdagent Vonk officieel als comman dant van de politiepost in Ederveen fun geren. De heer Vonk was al enkele weken in Ederveen gestationeerd, maar moest zich toen nog wat inwerken. Vanaf van daag zal hij officieel de taak van de naar Bennekom vertrekkende hoofdagent G. Mulder overnemen. SCHOOLZWEMMEN VOOR HOOGSTE KLASSEN De kinderen van de Hervormde Juliana- school zullen met ingang van heden deelnemen aan het schoolverband zwem men in het Bosbad te Lunteren. Dit geldt uitsluitend voor de leerlingen van de hoogste klassen, de vijfde en de zesde. 6 „Ziezo, die vogel zit veilig in zijn kooi, zegt Aram tevreden, als hij opnieuw de ridderzaal betreedt en de kapitein en diens knecht uitnodigend een stoel aan schuift. „En vertel ons nu eens, hoe U kans zag, Merlin te vangen" „Wel, dat ging nogal eenvoudig", lacht de zeeman, „ik had al horen verluiden, dat een zekere Merlin, een wonderdokter of tovenaar, voortvluchtig was en dat er een prijs op zijn hoofd stond Toen ik op een avond in een havenkroeg werd aangeklampt door dit heer schap, diQ me een grote som gelds bood, als ik hem aan boord wilde nemen en meteen het anker wilde lichten, begreep ik al genoegZodra we in open zee waren, liet ik hem eenvoudigweg in de boeien slaan en koerste naar Barranca." „Mooi", zegt Aram tevreden. „Maar er is één moei lijkheid Niet ik, maar de Hertog van Spoleto heeft de beloning uitgeloofd Maar dat kunnen wij wel on derling regelen Ik betaal U de beloning, vijfhonderd dukaten en U laat het aan mij ovei Merlin naar Spole to te brengen Ik kan U het geld morgen uitbetalen. Akkoord?" OOK VERWIJDERING WEGENS WANGEDRAG De gezamenlijke kasteleins van Eist hebben een onderlinge overeen komst gemaakt om vanaf heden aan personen, die aan een of meer dere caféhouders geld verschuldigd zijn, hetgeen niet of moeilijk te innen is, niets meer te zullen leveren, ook niet tegen kontante be taling. De namen van deze personen zullen op een, voor het publiek, geheime lijst wor den gezet. Personen, door wiens schuld, ongeacht door welke omstandigheden, po- litiehulp moet worden ingeroepen, zullen eveneens op de lijst worden genoteerd Plaatsing op deze lijst betekent ontzeg ging tot de lokaliteiten. Men ontvangt persoonlijk bericht in dien men op de lijst is geplaatst, of weer wordt afgevoerd. Zolang men op de lijst voorkomt is het raadzaam om de lokali teiten niet te betreden, want er wordt toch niets geleverd ook niet op verzoek van derden, zo verklaren de kasteleins in een rondschrijven. Zij, die thans nog in het krijt staan kunnen dit voor 1 juli a.s. nog voldoen of althans met de schuldeiser een regeling treffen. Wordt hieraan niet voldaan, dan volgt op 2 juli plaatsing op de lijst. Voorts wordt medegedeeld dat het in de bedoeling ligt de café's in de toe komst één dag per week voor het publiek te sluiten Nadere mededelingen hierover volgen nog De gezamenlijke kasteleins uit Eist willen omtrent het bovenstaande tot eenzelfde overeenstemming komen met de (wordt vervolgd) collega's in aangrenzende plaatsen. ..Uitstekend", lacht kapitein Eénbog, „Mag ik U dan uitnodigen morgen eens een kijkje te komen nemen op mijn schip Het is een prachtschuit en misschien kunt u dan het geld meteen meebrengen." Een uurtje later verlaat de kapitein, het kasteel. „De zaak loopt gesmeerd, bootsman", grijnst hij tevreden Die Aram vertrouwt me alsof ik zijn bloedeigen broer was, hahaha!" NA 45 JAAR AFSCHEID Vrijdagavond 25 juni aanstaande om 8 uur neemt mej. Joh. P. Schoemaker, die op 14 juni 1900 te Veenendaal werd ge boren en nu woont aan de Stationsweg 381 te Scherpenzeel, afscheid van het on derwijs, nadat zij dit meer dan 45 jaar heeft gediend. Zij ontving haar opleiding voor onder wijzeres aan de Rijksnormaalschool te Rhenen en slaagde op 17 mei 1919. Op- 19 januari 1920 werd zij als onderwijzeres aangesteld te Overlangbroek en bleef daar tot november 1922. Mej. Schoemaker Vandaai vertrok zij naar Leersum en vervolgens naar Zeist waar zij tot 1 au gustus 1935 werkzaam was. Met ingang van diezelfde datum nam zij een benoe ming aan te Woudenberg aan de Hole- voetschool, die op 1 januari 1960. in ver band met de grenswijziging is overge gaan naar de gemeente Scherpenzeel, en aan welke school zij tot op heden nog werkzaam is. Mej Schoemaker stamt uit een onder wijzersfamilie hetgeen blijkt uit het feit dat haar vader en vier van diens kin deren allen bij het onderwijs In dienst zijn geweest en zelfs op een zeker tijd stip allen in de inspectie Amersfoort. Ter gelegenheid van haar afscheid bij het onderwijs, heeft zich een comité ge vormd, bestaande uit oud-leerlingen, ouders van leerlingen en collega's, die bij haar afscheid een afscheidsavond, verge zeld van een cadeau willen aanbieden. Zij die aan deze huldiging wensen deel te nemen kunnen zich in verbinding stel len met het hoofd der Holevoetschool. de heer R Groenveld Eikenlaan 20 te Scher penzeel Het afscheid van mej Schoemaker, voor wie het kind nummer één was, zal velen er toe brengen op en vooi de huldi gingsavond van hun belangstelling te doen blijken.

De Vallei | 1965 | | pagina 2