Sportverbroedering in Veenendaal onmogelijk? SetterSet DOVO EN VEENENDAAL TEGEN PLAATSELIJKE WEDSTRIJDEN NIEUW POLITIEBUREAU IN VEENENDAAL D. J. Anbeek Korsettenhuis RHENEN Grote belangstelling voor autokeuring SPAAR ME! HET JEUGD ROODE KRUIS, HULP VAN GEZONDE Zoals bekend telt de plaats Veenendaal met zijn 25.000 inwoners niet minder dan NEGEN voetbalclubs, hetgeen in feite een abnormaliteit is. Vergelijkbare steden (Tiel, Wagenin- gen enz.) hebben er hoogstens drie. Van de negen Veenendaalse verenigingen kunnen er vier onder de z.g. bedrijfsclubs worden gerangschikt, de overige vijf zijn „open" clubs, die hetzij op zondag of op zaterdag de voetbalsport bedrijven. Het is duidelijk dat een dergelij ke versnippering meer nadelen dan voordelen heeft voor wat betreft het plaatselijke spel peil en voor het bezoekersaantal per club. In deze stille periode worden overal in de lande pogingen gedaan een aantal clubs te doen fuseren, alleen al om de liquiditeit te bevorderen. In Veenendaal zijn dergelijke pogingen nog nimmer ondernomen. De zelfstandigheid van iedere vereniging, de binding met haar leden, zijn aspecten die gerespecteerd moeten wor den, al mag wel worden vastgesteld dat een dergelijk aantal verenigingen nadelige invloe den heeft op de Veenendaalse sportwereld als geheel. VOOR ZIEKE KINDEREN Fa. L. HEY Als u mij ziet hebt u een duizendje in handen. En bezit u me in meervoud, dan is het de hoogste tijd om over me te gaan praten bij de N.M.B. Daar doen ze een boekje over me open (een bank- of termijnboekje bijvoorbeeld). NEDERLANDSCHE Of ze adviseren u hoe u me in effecten kunt beleggenI MIDDENSTANDSBANK E)e bank waar u zich thuis vo^It! verkrijgbaar bij: Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 2d mei i960 ;v-vv Kousen - Baby kleuterkleding Hoofdstraat 66a Zonder direct aan ingrijpende zaken als fusies te denken zou een zekere samen werking tussen de verschillende vereni gingen, vooral in het gesloten seizoen, voor het Veenendaalse voetbalpubliek al een welkome zaak zijn. In het naburige Ede'b.v. worden iedere zomer toernooien georganiseerd, waaraan al de plaatselijke verenigingen deelnemen. De wedstrijden, derby's in feite, trekken duizenden Ede naren naar de velden. Zonder nog acht te slaan op de ver broedering die hierdoor optreedt in de plaatselijke sportwereld, dient ook gelet te worden op de financiële voor delen, die een dergelijk attractief toernooi biedt. En de verenigingen, die (meestal) niet over een welgevulde kas beschikken, profiteren hiervan in grote male. Navolging van het Edese initiatief zou in Veenendaal stuiten op tal van voetangels en klemmen, zo als ons na een kort gesprek met en kele bestuurders duidelijk werd. Afzijdig De heer M. R. Ouwerkerk, secretaris van de v.v. DOVO, zegt kort en bondig, dat DOVO zich afzijdig zou houden als er een plaatselijk toernooi georganiseerd zou worden. Dat is niet alleen zijn persoon lijke mening, maar het is een bestuurs besluit. We hebben bepaalde gronden voor dit standpunt, gezien ervaringen in het verleden. Het was de heer Scholts bekend dat het daar in Ede prima draait. Hij zou er voor zijn om eens met de andere verenigingsbesturen rond de tafel te gaan zitten en het onderwerp te be spreken. Wanneer men GVVV ergens wil inschakelen zijn we altijd bereid. Met prestigekwesties heeft dit niets te ten om hun meisje of om het feit dat ze zondags liever wandelen of uitgaan, dat is ons om het even. De vereniging bloeit, het terrein wordt onderhanden genomen, er zijn plannen voor een nieuwe verlich ting, kortom VRC redt zich prima. En wat de samenwerking met andere clubs of deelname aan een plaatselijk toernooi betreft, voorzitter Jansen geeft al bij voorbaat zijn ja-woord. Goed humeur Natuurzuivere King houdt u fit en fris. En deze eigenschap pen weerspiegelen zich door gaans in een goed humeur (kost baar bezit!). Nu en dan een King is het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking (en zo'n weinig kostbare gewoonte!) Ontwerp in voorbereiding B. en w. vragen de raad van Veenendaal een crediet van 8200,— te verlenen voor het maken van een ontwerp voor een nieuw te bouwen politiebureau. Het ontwerp zal worden gemaakt door het architectenbureau H. Nieuwenhuis te Veenendaal. Omtrent de plaats van het nieuwe politiebureau wordt door het gemeentebestuur nog overleg gepleegd met de stedebouwkundigen. Zodra de plannen concreter vormen hebben aangenomen, zullen b. en w. nadere mede delingen doen. Het college tekent bij het voorstel aan de raad het volgende aan: Nu de bouw van het raadhuis daadwerkelijk ter hand is genomen, dringt zich de bouw van een ander - voor de goede uitoefening van de openbare dienst eveneens onontbeerlijk - gebouw, i.e. een nieuw politiebureau op. Na het ge reedkomen van het raadhuis zullen de panden Hoofdstraat 42-44 (Gemeente werken) en het pand Hoofdstraat 34 (oude gemeentehuis) gedeeltelijk leeg komen. In laatstgenoemd gebouw zal alsdan nog slechts de politie gehuisvest 'zijn. Winkelcentrum Wil- echter t.z.t. de in de Hoofdstraat te creeëren doorbraak na het daarach ter te projecteren winkelcentrum „Tuinstraat" op het juiste tijdstip kun nen worden gerealiseerd dan zullen reeds thans maatregelen moeten wor den getroffen welke het mogelijk ma ken het bestaande oude gemeentehuis onmiddellijk te kunnen amoveren. Voor een nieuwe huisvesting van het poli tieapparaat dient dan ook in de naaste toekomst te worden gezorgd. Dat het huidige politiebureau niet voldoet aan de minimale eisen welke aan een der gelijk bureau behoren te worden ge steld maakt een nieuw gebouw nog meer noodzakelijk, aldus b. en w. Ontwerp Tot de voorbereidende werkzaamhe den behoort het doen samenstellen van een ontwerp door een architectenbu reau. Na diverse informatieve bespre kingen heeft het college contact opge nomen met het architectenbureau H. Nieuwenhuys te Veenendaal. Dit bu reau is bereid gebleken een voorlopig ontwerp, compleet met de nodige ma quettes, te maken. Genoemd bureau zal hiervoor een bedrag in rekening bren gen van maximaal f 8200,Teneinde het architectenbureau een definitieve opdracht te kunnen verstrekken ver zoekt het college een crediet tot dit be drag te verlenen. U doet langer met Setter Set nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet U bij: Hoofdstraat 45. tel. 2165 Frans Halslaan 26, tel. 3044 Er zijn verenigingen bij (Veenendaal en DOVO b.v.) die al meer dan 30 jaar be staan, maar behoudens dan in competitie verband (zaterdagvoetbal) nog nimmer vriendschappelijk binnen de lijnen traden. De oorzaken moeten wel erg diep lig gen, ze kwamen tenminste niet aan de oppervlakte. Het idee, zoals in Ede werd geopperd en uitgevoerd, zou altijd weer struikelen op de ingenomen standpunten bij beide verenigingen. De voorzitters van GVW en VRC ston den positief tegenover een dergelijk plan en zouden in het belang van de sport- gemeenschap en misschien ook door het attractieve financiële element hun me dewerking niet weigeren. Op zaterdag 22 mei jongstleden vond op het GEB-terrein aan de Nieuwe Veenen- daalseweg te Rhenen een autokeuring plaats welke was georganiseerd door de plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer. Dat deze jaarlijkse test door de automobilisten op prijs wordt gesteld getuigt de groeiende deelname. Er werden deze dag 135 keuringen verricht en 60 nieuwe leden ingeschreven. Tegen De secretaris van de v.v. Veenendaal, de heer Bouman, voelt persoonlijk niets voor een plaatselijk toernooi. „Veenendaal" is in principe een zondagvereniging en vindt het. zaterdagvoetbal tegenover zich. „Wij hebben ons standpunt ingenomen en zijn daarin consequent, we komen niet tegen zaterdagclubs in het veld. Hoevelen ons ieder jaar vragen weet ik niet, zegt de heer Bouman, maar het zijn er heel wat. Iedere keer hebben we al geweigerd. Het Puttense SDCP is wel vasthoudend, want hoewel we al een paar maal hebben af gezegd, men blijft maar vragen of we te gen hen willen uitkomen. Ons eerste elf tal zal dan ook nooit meedoen in een toernooi waar zaterdagclubs aan mee doen. Voor de junioren ligt het iets an ders. Het heeft natuurlijk ook te maken met het overnemen van eikaars spelers. Kijk maar eens rond in de zaterdagclubs, overal zie je oud-Veenendaalspelers op duiken. En met de overschrijvingen ging het niet altijd even prettig, volgens de heer Bouman. Tegen de bedrijfselftallen zijn we eveneens sterk gekant. Wanneer wij een jongen tot z'n 17de of 18de jaar getraind hebben, hem de eerste regels bij gebracht, moeite genomen hem tot een goede sportman te maken, dan hup vertrekt hij naar een bedrijfselftal, waar hij zekere voordelen geniet. Een dergelijke zakelijke inbreng in de voetbalsport, die althans hier in Veenendaal amateuristisch is, kunnen wjj niet appreciëren, aldus de heer Bouman. Hoe attractief een toernooi tussen plaat selijke clubs ook zou zijn, we distanciëren ons van het idee. Streektoernooien met clubs als DVSA e.a. vinden we wel aan vaardbaar. Ook het bestaan van een club als R K. Unitas kunnen we begrijpen. Dat heb je in het zuiden des lands ook. Het is duidelijk dat een katholieke jongen in zijn eigen kring sport wil bedrijven. Maar zaterdagclubs, die niet uit principe zijn opgericht, zijn alleen maar concurrentie voor de zondagvereniging Nogmaals prin cipes tegen het zondagvoetbal respecteren wij, maar als men als zaterdagclub ook meedoet aan de toto en kaarten aan vraagt voor interlandwedstrijden, is het inconsequent daarnaast een principe te handhaven. Geen toernooi met Veenen daal erbij dus. Rechts: GVVV (boven) en VRC (onder): geen bezwaren tegen plaatselijk toernooi. Links: DOVO (boven) en Veenendaal (onder): Tegen deelname. Medewerking werd verleend door een lange wachttijd had gelukkig geen nadeli- Het is absoluut geen prestigekwestie alsof we bevreesd zouden zijn dat we een wedstrijd zouden verliezen. Een dergelijk toernooi zou harde wedstrij den brengen en je kunt dan botsingen verwachten. Laten we het fijn houden, zoals het nu is, zegt de heer Ouwerkerk. In deze me ning vertegenwoordig ik het bestuur, om dat we unaniem hetzelfde standpunt in nemen. Wat de opgedane ervaringen in het verleden inhielden, daarover kon de heer Ouwerkerk zich niet uitlaten. Hij blijft de mening toegedaan dat het idee wel aardig is en de opbrengsten misschien attractief, maar wat DOVO betreft: „Het zal wel nooit gebeuren". Samenwerking Wat de andere tweede klasser GVVV betreft, voorzitter P. Scholts, vindt het idee wel goed, ook zakelijk gezien, maar zijn club heeft na de competitie al een programma gepland, waarbij iedere week een andere tegenstandei is gezocht. In de maand juli ligt GVVV stil. In augustus beginnen de oefenwedstrijden weer. Op een redelijke basis wil GVVV met iedere vereniging samenwerken. maken. Men moet het gemeenschapsbe lang dienen volgens de heer Scholts. Wat geeft het als je een goede wedstrijd hebt gespeeld maar juist op het nippertje ver loor. Dat moet je als sportman kunnen nemen vindt de heer Scholts. In de com petitie ligt het natuurlijk anders. Zouden wij waar sprake van is in de vol gende competitie tegen DOVO in het veld komen, dan is er natuurlijk sprake van een gezonde rivaliteit en een wil om te winnen. Maar vriendschappelijk speelt dit geen rol. Als men in Veenendaal het voorbeeld van Ede zou gaan volgen is de heer Scholts bereid om mee te doen. Maar hij herhaaltop redelijke basis, want wij willen niet ergens de sjouwman van een ander zijn. Met deze krachtige slotzin heeft de GVVV-voorzitter zijn opinie, die positief voor meer samenwerking is, on derstreept. Niets op tegen De voorzitter van de 3e klasvereniging VRC, de heer Jansen, heeft er niets op te gen als de plaatselijke clubs tegen elkaar zouden gaan spelen. Dat is overigens zijn persoonlijke opvatting. VRC heeft graag goede connecties met alle clubs uit Vee nendaal, ook met de bedrijfsclubs. We mogen dezer dagen zelfs gebruik -maken van het veld van de sportvereniging Pan ter, nu ons eigen veld niet beschikbaar is. We hebben een vriendenclub, volgens de heer Jansen, en bouwen ons elftal liefst met eigen kweek. Na deze woorden van vier be stuurders van de KNVB-vereni- gingen ter plaatse is het duidelijk dat de stellingen zijn ingenomen. Twee voor en twee tegen een plaatselijk voetbaltoernooi. De ar gumenten werden, zowel door voor als tegenstanders, duidelijk gesteld. Het blijft toch ondanks al les een negatief oordeel, want in deze tijd van sportverbroedering en samengaan van verschillende verenigingen, neemt Veenendaal kennelijk liever de uitzonderings positie in. De bezwaren, die zijn geuit, zullen in Ede, waarschijnlijk ook wel een rol gespeeld hebben. Maar men heeft in die buurge meente de vooroordelen overboord team van de Rijksverkeerspolitie te Bilt- hoven en verschillende plaatselijke tech nici die hun vrije zaterdag opofferden om deze keuring te doen slagen. Tot de meest voorkomende afwijkingen behoorde de meer of mindere speling op de voorwielen, 32Het niet goed functio neren van de handrem 30'/». Gebreken aan de voetrem daarentegen slechts 8*/». Lekkages aan de uitlaat 10V«. Van de ban den 12*/« in minder goede staat. De verzorging aan de onderkant van de voertuigen was gunstiger dan de voor gaande jaren. Aan 20°/o van de deelnemers werd geadviseerd de onderkant te ont- roesten en vervolgens een laag bitac of tectyl aan te brengen. 60"/o was in het bezit van een set re servelampen en 30"/# had de parkeerschijf aan boord. Al met al was het voor vele automobi listen een leerzame dag. De soms wat ge invloed op de sfeer, die heerste op dit mooi gelegen terrein, waar ook de zon zich niet afzijdig hield. RATTENVANGER VAN HAMELN Hameln, wereldberoemd door de man. die met zijn fluit niet alleen ratten mee lokte, maar ook kinderen, heeft wéér een rattenvanger. Maar sedert 1248, toen de legendarische fluitist zijn griezelige prestaties verricht te is er wel iets veranderd. De nieuwe officiële stadsrattenvanger draagt de po- zaïsche naam van een onderneming. Het is een Britse firma, die zich specialiseert in de vernietiging van schadelijk onge dierte. Niet met een fluitje maar met che mische middelen. Ofschoon het een geruststelling is te weten, dat de kindertjes van Hameln nu niet meer zullen worden meegelokt om voorgoed te verdwijnen, zal menigeen zuchten: waar blijft de romantiek in deze „technische" tijd? Wat heb je aan al de narigheid met de overschrijvingen? Daar komen al die verwijderingen van. Bij ons zal er waarschijnlijk één speler vertrekken, we laten hem rustig gaan. Zoiets moet van de speler zelf uitgaan. Er gaan geruchten dat we enkele spelers van andere clubs zouden krijgen. We gaan deze jongens niet benaderen, als ze zich aanmelden nemen we ze evenwel graag op. Voorzitter Jansen stelt nadrukkelijk dat VRC geen principevereniging is, zoals b.v. Altius in Hilversum waar een domi nee de voorzitter is. We hebben een stel knapen, die zondags liever niet spelen om allerlei redenen, en die moet je respecteren. Of ze het nou la- gegooid en gezocht naar een posi tieve bijdrage naar eenheid, ook in de sport. Wat Veenendaal be treft, hier kan gezien het boven staande, alleen maar plaats zijn voor een somber pessimisme. Voor een toekomstige doorbraak in de sportgemeenschap zijn weinig re- eele gronden aanwezig Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1

De Vallei | 1965 | | pagina 4