Nieuwe openbare school in Eist wenselijk Talrijke voorzieningen voor het onderwijs RHENENS RAAD VERGADERDE Nu al voorbereiding feest ter gelegenheid 1250 jarig bestaan van Rhenen? Onbekende schreef boeiend relaas over laatste oorlogsdagen in Veenendaal Belgische landboiiH scholieren op bezoek bij plattelandsjeugd Technisch onderwijs uitgebreid Geanimeerde besprekingen HET WELFAREWERK VAN HET ROODE KRUIS VRAAGT UW STEUN Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 28 mei 1965 6 De raad van de gemeente Rhenen kwam dinsdagavond ten gemeentehuize in openbare vergadering bijeen. Op de agenda ston den 11 punten van behandeling. Naar aanleiding van de notulen merkte de heer Deen op, dat het wenselijk is zowel voor de ge meente als voor de sport om te komen tot oprichting van een sportstichting, daar er anders bij diverse instanties niets te be reiken is. De voorzitter zeide dat men bezig is een en ander te onderzoeken. De heer E. P. van Dijk kwam terug op de vorige raadsvergadering over het onderwerp jachtrechten stadshossen. Toen dit in 1963 is verpacht werd in de stukken niet gespro ken van een combinatie. Hij wilde daarom voorstellen het besluit van de vorige vergadering te annuleren en de jacht in de stadsbossen in het openbaar bij inschrijving te verpachten. De voorzitter zei dat men juridisch in derdaad niet met een combinatie had te maken, maar dat er wel een element van fatsoen in zat. De heer Deen was van me ning dat als de betrokkenen al van het raadsbesluit in kennis waren gesteld en het hadden geaccepteerd, dat er dan vol gens hem juridisch niets meer aan te doen was. Naar de voorzitter zei was men er inderdaad van in kennis gesteld en hij vond het niet reëel er nu nog te terug te komen. De heer Deen vond dat men inder daad wel een beetje was misleid. Het voorstel van de heer van Dijk werd on dersteund door de heer Kosters en bij stemming waren 3 stemmen voor dit voor stel (Van Dijk, Kosters en Wisgerhof). INGEKOMEN STUKKEN EN MEDEDELINGEN Naar aanleiding van de jaarverslagen van de openbare scholen over 1964 zei de heer v. d. Spoel dat hij veel bewondering had voor wat het onderwijzend personeel in Rhenen doet en hij stelde een vraag over de uitvoering van de Mammoetwet. De heer Deen had voor de rondvraag een vrijwel gelijkluidende vraag en de voor zitter vroeg of er bezwaar tegen was dat deze nu gelijk werd behandeld. Het was volgens de voorzitter een zware en moei lijke materie waarin men zich had te ver diepen en de conclusie is dat de termijnen voor Rhenen persé moeten worden aange houden. Er wordt een eventueel nieuw leerprogramma uitgewerkt betreffende vormen van HAVO en er is een kans dat dit in Rhenen gezien de plaatselijke om standigheden inderdaad zal gelukken. De heer Deen hamerde er nog weer op dat het nodig en wenselijk is dat er op zo kort mogelijke termijn in Eist een nieuwe openbare school komt; terwijl de heer de Jong graag zag dat ook de Ban- tuinschool rigoureus werd verbeterd. Plannen worden hiervoor volgens de voor- De heer Klaassen: enige remedie afbreken. zitter gemaakt. De heer Klaassen was van oordeel dat beide scholen uit de tijd zijn en volgens hem was de enige remedie afbreken, want anders zou er nog heel wat goed geld naar kwaad geld worden gegooid. VERORDENING BIJSTANDVERLENING WOONWAGENBEWONERS De heer E. P. van Dijk vond deze nor men (f 38,per week voor man en vrouw) aan de lage kant; hij vond dat men zo maakte dat de mensen de boel gingen be duvelen. De voorzitter zei dat als deze SPORTUITWISSELING VEENENDAAL-TILBURG Zaterdag a.s. zal weer de jaarlijkse sportuitwisseling plaats hebben tussen de spelers van De Merino's en het voet balelftal van de Fa. George Droge uit Tilburg, eveneens een wolbedrijf. Om half vier wordt een wedstrijd gespeeld, waarna men tegen zes uur gezamenlijk aan een koffietafel in hotel De Koren beurs aanzit. Hierna is er nog een ge zellig samenzijn. mensen zeker van f 38,— moesten leven, I Aan de Jhr. SchimmelpenninckgroepWeverstraat, radicaal of te breken. Voor dat er dan inderdaad meer zou moeten '_yan de Nederlandse Padvinders te Rhe- zifter zei dat men met dat blok inderdaad worden gegeven, maar dat is meestal niet het geval en deze norm is de minimum norm. Spreker was het met de heer van Dijk eens dat er inderdaad ook goede tus sen zitten. ONTSLAG ONDERWIJZER Aan de heer T. de Jong, onderwijzer aan de openbare school voor u.l.o., ver leende de raad eervol ontslag wegens een benoeming elders; terwijl de voorzitter de heer de Jong dank bracht voor wat hij in het belang van het onderwijs in Rhenen had gedaan. Tot waarnemend ontvanger beëdigde de voorzitter de heer K. A. Dekker. De hoofdleidster van de kleuterschool aan de Bantuinweg, mej. G. ten Boom, zal m.i.v. een nader door het college vast te stellen datum als hoofdleidster worden overgeplaatst naar de nieuwe kleuter school aan de Lijsterberg. nen werd ten behoeve van het afbouwen van het clubhuis een renteloos voorschot van f 4.000,verleend. Een stuk grond aan de Domineesberg weg van de heer Sanders werd door de gemeente gekocht voor de prijs van f 6.283,75. in de maag zat, maar dat het vervelende is dat het op de voorlopige monumenten lijst stêat. Hierdoor kan van afbraak geen sprake zijn. E. J. van Dijk vond het er aan de Markt maar bedroevend uitzien, vooral daar er bij de kerk en toren nog De groep Belgische landbouw scholier en bij de ingang van De Eikelkamp. Links vooraan een der leraren, de heer André Keymeulen, verder naar links (in ambtsgewaadBroeder Philippus die de jongens vergezelde. heeft van talrijke jongeren en dan heel wat toeristen en vreemdelingen ko-jvooral studenten, die in de Unie ver men. Hij had het idee het af te breken trouwen stellen omdat deze partij con- RONDVRAAG en op de begane grond ruimte te makencreet de Vlaamse belangen wil dienen. Volgens de heer Deen zou in 1966 Rhe- voor museum en instuif, voor ouden van ^et bromfietsprobleem blijkt ook in de nen 1250 jaar bestaan en hij stelde dedagen en daarenboven woningen. Het ideesteden van behoorlijke omvang, de po- vraag of er voor die gelegenheid geen van het college was ongeveer gelijklui-1 ütie trekt tegen de nozems op De ar- dend maar dit is ten enenmale onmogelijk, beidersgroep in België leeft veel meer Tot besluit deelde de voorfeitter nog me- j dan in Nederland op het crediet dat de dat de zaak wat het nieuwe PTT-kan- door verschillende banken wordt ver- toor betreft voor elkaar is. Een tijdelijk strekt. Aan wegenbouw wordt veel ge- gebouw zal binnenkort op de Markt wor- daarii de beroemde en eigenlijk be- feestelijkheden moeten worden gehouden, want dat is toch wel iets bijzonders. De voorzitter zei ervan overtuigd te zijn, dat als er van de burgerij initiatieven worden genomen, dat de gemeente dan in beschei den mate zal steunen. De heer E. P. van Dijk kwam met het voorstel om de oude gebouwen tussen Rijnstraat-Kerkstraat en Markt en de on bewoonbaar verklaarde woningen aan de den geplaatst, zodat men kan beginnen met afbraak van het oude kantoor en er dan een nieuw en modern kantoor kan worden gebouwd. Dinsdagavond was een groep Belgische scholieren van de middelbare landbouwschool St. Niklaas op bezoek bij de afdeling Veenendaal van de C.J.B.T.B. De ontmoeting had plaats in de jeugdherberg De Eikelkamp te "Eist. Gedurende ruim twee uren had een zeer geani meerde gedachtenwisseling plaats, waarbij zowel de Belgische als de Nederlandse jongeren vrijuit met elkaar spraken en de toestanden hier en daar werden uiteengerafeld. De Belgi sche groep stond onder leiding Van broeder Philippus, directeur van het landbouw-instituut te St. Niklaas, terwijl voorts de leraren de heren Keymeulen en de Rover met de groep wa ren meegereisd. ORGANISATIEVORM Nadat de heer Keymeulen enkele woorden ter begroeting had gesproken, ging de heer De Rover wat dieper in op de organisatievorm in de Belgische landbouw, uiteraard in grove lijnen. Hij stipte nog even de actuele taalmoeilijk heden tussen Vlaanderen en Wallonië aan en bepaalde zich daarna tot de doelstellingen van de K.L.J. (de Katho lieke Landbouw Jeugdbeweging) die ontsproten is aan de B.J.B. (Belgische Boerenjeugdbond). De K.L.J. wil niet alleen de boeren, maar de gehele plattelandsbevol king benaderen, ook zij die uit de steden naar het platteland trekken. Het programma van de K.L.J. om vat o.m. technisch landbouwonder wijs dat per gewest door verschil lende deskundigen wordt gegeven. Daarenboven heeft deze jeugdorgani satie nog een cultuurprogramma, waar men een opleiding krijgt in de hogere levensnormen. Het vendelzwaafen maakt daarvan een groot deel uit. Men kent ook zang- en sportgroepen. De atletiek en de ruitersport staan in het middelpunt van de belangstelling. Men heeft reeds eigen ruiterscholen opge richt en men is bezig een specifiek landbouwrijpaard te fokken. Uit deze opsomming bleek overduidelijk dat on ze zuiderburen het nuttige met het aan gename weten te verenigen. WINST VOOR BELGISCHE LIBERALEN BRUSSEL: Omer van Audenhove, voor zitter van de Belgische Liberale Partij, toont met een lach op het gelaat het Socialistische dagblad „Le Peuple" (Het Volk), dat met een grote kop het suc ces van de Liberalen bij de verkiezin gen vermeldt. Repliek De secretaris van de Gelderse CJBTB, de heer Joh. v. d. Brake, dien de zijn Belgische confrater van repliek en gaf een uiteenzetting van de orga nisatievormen in Nederland. Hier te lande bestaan drie verschillende bon den die allen op levensbeschouwing zijn gebaseerd, n.l. de neutrale, de rooms katholieke en de protestants christelijke. In vele plaatsen zijn twee of zelfs drie verschillende afdelingen, al naar gelang de structuur van de streek. De opbouw gaat per provincie. Landelijk worden deze afdelingen over koepeld door drie C.J.O.'s, de nationale landbouwjeugdorganen, de KNJBTB, de PJGM en de CPJ. In Nederland wordt veel gedaan aan algemene vorming, maar ook wordt wel degelijk voorlichting ge geven over de technische land- bouwaangelegenheden. Er zijn wedstrijden in b.v. veebeoor- delen, ploegen, melken enz. De plaat selijke afdelingen geven allerlei cur sussen en willen de leden ook meer inzicht verschaffen in de maatschap pijleer. Ook het culturele aspect wordt niet verwaarloosd, al kent men in Hol land het vendelzwaaien niet, althans niet in de noordelijke provincies. Men organiseert hier meer toneeluitvoerin gen, doet aan volksdansen en declama tie. In de R.K. jeugdbond heeft men een eigen sportafdeling. De Nederlandse landbouwjeugdbonden beijveren zich in het uitwisselen van gedachten op in ternationaal terrein, maken stage's naar Canada en Amerika en doen zo meerdere kennis op van de mechanise ring in het buitenland. De drie zuilen (zoals de levensbe schouwelijke organisaties hier worden genoemd) worden in de landbouw over koepeld door het Landbouwschap, dat opkomt voor de belangen van de boe ren en als spreekbuis moet dienen bij de overheid. Dit Landbouwschap kent allerlei commissies, die de problemen bestuderen. Tenslotte heeft de Rijks voorlichtingsdienst een net over het land gespreid om de individuele boer in regionaal verband van advies te kun nen dienen. De heer v. d. Brake be sloot met de wens dat men deze avond elkaar beter zou leren begrijpen en wat van elkaar leren. ruchte „kinderkopjes" zijn gedoemd te verdwijnen. De gesprekken waren zo geanimeerd dat men bijna de tijd vergat. Tegen tien uur moest de leraar André Key meulen een einde maken aan het ge zellige geroezemoes en was het voor de Belgische gasten tijd geworden hun slaapplaatsen op te zoeken. De heer Van 't Voort dankte namens de Ne derlanders voor de open en eerlijke ge dachtenwisseling, die zeer nuttig was i.v.m. de toekomstige samenwerking tussen beide landen -dn het kader van de EEG en hoopte dat de jeugd uit deze streek te zijner tijd eens een tegen bezoek zou kunnen brengen aan St. Niklaas en omgeving. Het bestuur van de Chr. Technische Talmaschool is voornemens met in gang van het nieuwe leerjaar een afdeling individueel technisch onder wijs aan de school te verbinden, dit n.a.v. een desbetreffend verzoek van de staatssecretaris van Onderwijs. De nieuwe afdeling heeft tot doel om leerlingen, die door ziekte of zwakke verbale begaafdheid het gewoon lager onderwijs moeilijk kunnen volgen, in staat te stellen een technisch vak te leren. Proefondervindelijk is bewezen dat deze leerlingen veelal wel een goede praktische begaafdheid bezitten, zij het, dat de ontwikke ling hiervan een speciale begeleiding vereist. Evenals is geschied met betrekking tot de afgifte van een noodzakelijk heidsverklaring t.b.v. de Chr. Huishoudschool, hetwelk ook een agenda punt is, hebben b. en w. over de invoering van individueel technisch onderwijs de plaatselijke werkgevers en werknemersorganisaties ge hoord, die hiertegen geen enkel bezwaar hadden. Het verbinden van bedoelde afdeling aan de Chr. Technische school verdient volgens het gemeentebestuur alleszins aanbeveling. In verband hiermee stelt het college voor de gevraagde noodzakelijkheidsverklaring af te geven. Losbranding Belgen en Nederlanders broederlijk dooreen. Het bleek dat er wel degelijk verschillen bestónden zowel in bedrijfs voering als in allerlei gebruiken. De Belgische jongeren in de leeftijd van 15-19 jaar munttpn uit door een zeer behoorlijke kennis van zaken. Ze ble ken niet alleen op de hoogte van land- bouwtechnische zaken, maar waren daarbij terdege bij de tijd als het alge mene problemen als b.v. woningbouw, belastingvraagstukken, politiek in bin nen- en buitenland betrof. Van de praktische kant wisten de Belgen te vertellen dat de mechanise ring in hun land nog niet de hoogte had bereikt zoals in Nederland (ze wa ren onder de indruk van de ver door gevoerde mechanisering op de boerde rijen in de N.O. Polder). De melkprijs lag in België hoger dan hier, ongeveer 70 cent per liter. De gemiddelde Bel gische boer heeft 9 ha bedrijfsgrond, de Nederlandse boer gemiddeld 11 ha. Meer kleinere bedrijven dus in België, waarvan er evenals hier te lande jaar lijks een aantal verdwijnen. Ook voor de Belgische boerenzoon is het moeilijk een bedrijf te be ginnen, maar de bepalingen en voorschriften reiken blijkbaar niet zo ver als in Nederland. Ook de woningbouw ligt niet zozeer aan banden. Een stuk bouwgrond is veel goedkoper dan hier. Rijks goedkeuringen op de tekening blij ven niet langer dan 1 a 2 maanden uit, kortom, de Belgen leven minder gereglementeerd dan de Nederlan ders. Over de actuele Belgische politieke problemen wisten de meeste jongeren iets zinnigs naar voren te brengen. Achtergronden, die tot de winst van de Vlaamse Volksunie hebben geleid, wa ren welbekend. Het blijkt dat deze op komende rechtse groepering de steun Na deze uiteenzetting brandden de gesprekken los. Aan iedere tafel zaten VERVOLG VAN VRIJDAG 21 MEI ZATERDAG 28 APRIL Zaterdag wordt bericht dat de Buurt- steeg moet evacueren en wordt de co lonne verzocht om indien mogelijk een patiënt (J. v Dolderen) naar Ede te ver voeren. Hogendonk, de Gooyer en van Essen trekken met de bakfiets er op uit om de opdracht uit te voeren. Bij de Duitse wacht aangekomen zetten zij de zaak uiteen en deze is er wel voor te vin den om onze jongens ook op de terug tocht doorgang te verlenen. Maar dan wordt er door omstanders, diex ook naar Ede willen, roet in het eten gegooid, om dat zij er niet doormogen. Op het rumoer dat dan ontstaat komt een Feldwebel aan gelopen en die zegt, dat de jongens wel naar Ede mogen, maar niet terug kun nen, omdat na 6 uur niemand zich meer op de Buurtsteeg mag begeven en daar de jongens om die tijd niet terug kunnen zijn, moet van dit plan afgezien worden en wordt de patiënt bij mevrouw v. d. Weerd (Berk) ondergebracht. ZONDAG 29 APRIL 1945 Zondag wordt een begin gemaakt met het overbrengen van de patiënten vanuit het Julianaziekenhuis naar de kelder van de Frisia, die ondertussen door de jon gens van de colonne verder gereinigd is. De dag wordt dan verder rustig in de post doorgebracht. Door Viegen, Takken en Bruis worden die dag nog 6 slachtoffers uit het lijken huisje gekist en in een grafkelder bij gezet. Een geheel ander werk, dat onze jon gens nog nooit gedaan hadden, kwam ook op hun schouders te rusten, n.l. het ver zorgen der doden. Het is vanzelfsprekend dat de slachtoffers niet ter plaatse konden blijven en direct werd dan ook tussen de werkzaamheden door de verzorging daarvan ter hand genomen. Hieronder volgt dan een beknopt over zicht van de door onze colonne begra- venen. Meerdere slachtoffers zijn eerst in de tuin begraven en later gekist en naar het kerkhof gebracht. Wij vermelden hier alleen de bijzettingen in de grafkelders die direct ter beschikking gesteld werden. Door granaatvuur: 21 april 1945 G. Brouwer, Emmalaan 48; Fr. v. d. Bo- venkamp-Bolderman, Gortstraat 111; H. v. Hardeveld, Nieuweweg 83; H. Jozet, Nieuweweg 83; C M. Smit, Vendelseweg 63; J. v. d. Beek, Vendelseweg 65; J. v. Kooten, Munnikenweg 7. 23 april 1945 A. Terlouw, Benedeneind 60; M. Val kenburg, Kastanjelaan 3. 24 april 1945 J. Achterberg, Buyrtlaan 9. 26 april 1945 G .H. Spies, Klein Schutje 18. 27 april 1945 A. van Manen, Molenstraat 40. 28 april 1945 C. v. Engelenburg-Spiès, Gortstraat 64; J. v. Brakel, Sav. Lohmanstraat 41; H. M. Siep, Munnikenweg 151; C. Bosman, Kamp Overberg. 29 april 1945 W. Versteeg-Kleyer, Sav. Lohmanstraat 63; H. v. Beek, Gelderselaan 291; A. Schol ten, Nieuweweg D 93; H. Gerrits-van Harn, Hondsenelleboog D 27; A. Bosveld van Pauwels, Kamp Dijkstraat; J. Ach terberg, Vendelseweg 38. 30 april 1945 C. Damen, Kamp Overberg; G. Bos man, Kamp Overberg. 2 mei 1945 Frans v. Dijk, Cuneraweg 21; W. v. Beek, Nijmegen. Door ziekte gestorven en door onze co lonne begraven: 26 april 1945 K. de Wijl, Patrimoniumlaan 20; A. Methorst, Fluiterstraat 65; G. J. Jansen, Brinkweg 3. 27 april 1945 T. Willemsen, Munnikenweg 27; H. Hu- De Raad van Veenendaal krijgt in haar vergadering van 3 juni a.s. te beslissen over een groot aantal voorzieningen t.b.v. het onderwijs ter plaatse. De Vereniging voor Chr. Nat. School onderwijs verzocht medewerking tot het aanschaffen van leer middelen t.b.v. de C.N.S. III. Het blijkt dat bij de aangifte vo or het nieuwe schooljaar een aantal van 60 kinderen is be reikt, terwijl er slechts voor 40 leerlingen leermiddelen aanw ezig zijn. Dit motiveert naar de mening van het gemeentebe stuur de noodzakelijkheid van de aanschaffing van de gevraag de leermiddelen. De kosten worden geraamd op f 2503, MEUBILAIR Het bestuur van de Vereniging tot be vordering van christelijk onderwijs ver zocht om schoolmeubilair voor de Kon. Julianaschool. Óp grond van de gehouden leerlingenaangifte moet per 1 september gerekend worden op 250 leerlingen. Hier door zal waarschijnlijk tot klassesplitsing moeten worden overgegaan, reden waarom de aanschaf van twee bureau's noodzake lijk wordt geacht en tevens een aantal nieuwe banken. De kosten voor deze voor zieningen worden geraamd op f 5800, Voor het plaatsen van enkele toiletten in het gebouw van de CNS I is een be drag van f 1600,— nodig. De kleuterscholen verzochten evèneens medewerking voor de aanschaf van nieuw materiaal. In de drie lokalen van de Jul. van Stolbergschool zijn dringend nieuwe gordijnen nodig, kosten ruim f 1000,— en de Gelderse kleuterschool deed een ver zoek om vervanging van versleten meu bilair. Ook ten behoeve van de afdelingen L.O. en U.L.O. van de Jul. van Stolbergschool en de Kon. Julianaschool kwam een aan vraag voor een aantal voorzieningen. Voor het te geven zangonderwijs wenst het schoolbestuur enkele hulpmiddelen aan te schaffen. Door het aantrekken van een vakleerkracht o.m. voor muziek, wordt n.l. aan dit onderwijl meer aandacht be steed dan voorheen. Een pick-up en een bandrecorder zijn hulpmiddelen welke de leerlingen in staat stellen, naast het zelf beoefenen van muziek en zang, ook naar deze kunst te luisteren. Eën en ander moet voor de muzikale vorming en opvoeding van de jeugd van groot belang worden geacht, aldus B én W. De kosten voor de aanschaf van meubilair en verdere voor zieningen zullen ongeveer f 10.000,— be dragen. Uitbreiding Het blijkt dat het speelterrein bij de Salvatorschool ernstige verzakkingen ver toont, zodat er bij regen talrijke plassen ontstaan. Teneinde dit euvel op te hef fen verzocht het schoolbestuur om de speelpltas te egaliseren en de betegeling te verbeteren. Ook is het nodig om de speelplaats te egaliseren en de betegeling neming van het aantal leerlingen als ge volg van de Willibrordusschool. Het nieuw te betegelen deel heeft een oppervlakte van 600m2. Daarnaast is nodig het bou wen van een bergruintte voor gymnastiek- materiaal. De totale kosten voor deze voorzienin gen aan en bij de Salvatorschool belopen rond 14 mille. tink, Achterkerk hoek Boerseland. 28 april 1945 D. Overeem. Gortstraat 78; J. v. d. Lustgraaf-de Ruyter, Hoofdstraat 36; J. G. v. d. Bos, Middelbuurt A 41; J. v. d. Ende, Middellaan 87; W. v. d. Waal, Tal- maplein 11. 29 april 1945 M. Rozeboom, Zandstraat 63. 2 mei 1945 H. J. Anbeek, Hoofdstraat. P.S. Déze lijsten zijn nog niet volledig. Door granaatvuur 24 doden; door ziekten 20 doden. Hoewel in het voorafgaande heel wat werk van de colonne vermeld staat, moe ten wij nog enkele feiten vermelden die in het voorafgaande niet vermeld staan Niet dat wij met deze mededelingen ons over zicht compleet maken, neen, dat niet, maar de hoofdtrekken worden hierin zo veel mogelijk vermeld. Zo zien we bijvoorbeeld op woensdag 25 april 1945 Hogendonk in aktie om 2 paarden, die schijnbaar door het granaat vuur van een wagen losgerukt waren, te vangen. En dit zou hem wel gelukt zijn ook, als hij niet door granaatvuur ge stoord werd, waardoor hij gedwongen werd dekking te zoeken en zodoende de paarden in de steek moest laten, die van zelfsprekend wild werden van angst en op de loop gingen. Wel heeft hij nog uitge keken, maar kon de paarden nergens meer ontdekken. Donderdag 26 april 1945 BRAND ZANDSTRAAT Toen we in de Zandstraat aankwamen, stond één der huisjes in lichter laaie. Op de Brandweer behoefden we niet te reke nen, want water was er toch niet. Zodoen de zag het er naar uit, dat het hele blok huisjes in brand zou geraken. Daarom werd dan ook aanstonds een begin ge maakt, met de aanliggende huizen leeg te halen. Dit viel echter niet mee, daar eerst alle deuren opengebroken moesten wor den. Hieraan hielp de S.S. ook dapper mee. Van één deur, die ook op slot zat, zou den zij het slot stukschieten. Een automa tisch pistool werd op het slot gericht, maar verder kwam het niet ook, want wat ze ook deden, afgaan deed het ding niet, Na enkele minuten werden de pogin gen dan ook gestaakt en werd met een bijl, die ondertussen gehaald was, de deur opengeslagen. Uit alle huisjes werden zo veel mogelijk meubels en verdere inboedel naar buiten gebracht. In korte tijd was een gedeelte van de Zandstraat bezaaid met meubels, zodat het wel leek of er een grote veiling gehouden werd. Als we dan ook later de bakfiets moes ten hebben, stond die gewoon begraven onder stoelen en tafels Dat er bij het leeghalen der huizen, heus wel een glaasje en een bord gebro ken zijn, is door iedereen wel te begrij pen. 25 mei 1945 Niet alleen op de Kerkewijk werden onze jongens voor Tommie's aangezien, ook op weg naar kamp Overberg werden zij voor Tommies gehouden Hier ging het zelfs zo ver, dat zij met de handen omhoog op de jongens toe kwamen lopen en stomverbaasd waren, toen zij rustig doorreden. Later vertelden omwonenden, dat zij in de vaste verbeelding waren dat de Tommies aan kwamen rijden. (pglOAJ9A ÏPJOAV

De Vallei | 1965 | | pagina 6