Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Vijftien jubilarissen van Scheepjeswolfabrieken gehuldigd Agenda m Gasbedrijf ziet af van bouw hogedruktank Bureau burgerlijke stand zaterdags geopend als op zondagen MY HOME IS MY CASTLE Wat nu weer....? Restaurant Koninsgtafel Rhenen onderging uitbreiding i r_r.h:'jppr Uitgave: drukkerij »De Gelderse Vallei" Vi TIJDENS BIJEENKOMST IN LA MONTAGNE Nieuws uit de omgeving MULDER DE KLOMP RHENEN AMERONGEN 39e JAARGANG DINSDAG 1 JUNI 1965 Nr. 43 Redaktte en administratie: Parallelweg 16 - Veenendaal Tel. 6 8365-2622 (2 lijnen) - Gir® 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeren Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rnbriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50. elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Vrijdagmiddag was een groot aantal personeelsleden van de Kon. Scheepjeswolfabrieken met hun dames bijeen in hotel La Montagne. Zij werden in een intieme en gezellige bijeenkomst door hun Di rectie gehuldigd en begiftigd met een medaille. Dit was althans voor dit bedrijf een primeur om op deze wijze met de jubilarissen samen te komen en als één grote bedrijfsfamilie de jubilea te vieren. Toen allen gezeten waren heette de oudste directeur van de Kon. Scheepjeswolfabrieken, Drs. Frede- rikse, allen hartelijk welkom in het bijzonder de loco-burgemeester, de heer Ant. de Ruiter, de vroege re president-commissaris van het bedrijf de heer Paulus, die voor deze bijeenkomst zelfs uit Brussel was overgekomen. Ook de beide districtsbestuurders van de werknemersorganisaties de heren L. R. Ester (Unitas) en H. W. Hannink (Eendracht) werden welkom geheten. Midden onder de toespraak van de heer Frederikse arriveerde een grote bus met meer dan veertig gepensionneerden, waarbij zelfs een 91-jarige vroegere werknemer van D.S. de heer van Engelenburg. Al deze gepensionneerden, alsmede Dr. Harting die hen vergezelde, werden naar hun plaatsen geleid en door Drs. Frederikse begroet. JUBILARISSEN Na de welkomstwoorden werd over gegaan tot de huldiging van de vijftien jubilarissen, t.w. de heren: G. van Dijk en G. Hoeflaken (50 jaar trouwe dienst) en de 25-jari gen: H. Hootsen, H. v. d. Kraats, H. v. Leeuwen, J. Flaman, J. v. d. Haar, A. Rozenboom, M. v. Wake ren, A. J. v. d. Scheur, D. Willem- se, B. v. d. Weerdhof, J. Stomp- horst, J. Voskuilen en J .Koops. De directeur, de heer Frederikse, merkte op dat men reeds een intiem onderhoud op het kantoor had gehad, waarbij de oude herinneringen nog eens waren opgehaald. Ook kregen de jubilarissen een gratificatie op de dag van het werkelijke jubileum. Maar op advies van de ondernemingsraad was besloten om één dag in het jaar met al de jubilarissen samen te komen. Dat versterkt de onderlinge band en geeft een sfeer van saamhorigheid. Als aandenken ontvingen de jubila rissen een gouden speld waarop het fabrieksmerk het Scheepje was afge beeld. De 25-jarigen kregen een gou den speld, de twee 50-jarige jubilaris sen ontvingen de speld in goud met een klein briljantje afgezet. De heer Frederikse kwam tot de con clusie dat een 50-jarig jubileum tot de zeldzaamheden gaat behoren. Vroeger kwam men op z'n 12e jaar op de fa briek, deze leeftijd is thans 15 of 16 jaar, zodat er later heel wat zullen zijn die de halve eeuw werktijd niet meer halen. Misschien komt dan het 40-jarig jubileum in de belangstelling. De ju bilarissen hebben hun energie en kracht in dienst van de firma gesteld en hier voor was de directie oprecht dank baar. Tegenwoordig verandert men veel vuldig van werkgever, jubilea zul len dus in de toekomst veel minder worden gevierd. De wereld is klei ner geworden, het vervoer eenvou diger en dat veroorzaakt allerlei verplaatsingen. Ook is men minder aanhankelijk dan vroeger, aldus de heer Frederikse. Al dat gereis en getrek is misschien wel aardig, maar is noch in het belang van de betrokken werknemer, noch in het belang van de plaatselijke bedrij ven. Het geeft in 't grote geheel evenmin voordelen. De heer Frederikse was var» oordeel dat ondanks de voortdurende vestigingen van nieuwe industrieën ook de oude industrie belangrijk zal blijven en haar woordje in het grote geheel zal blijven meespreken. Hierna ging de heer Frederikse over tot de uitreiking van de speldjes, waar bij hij voor iedere jubilaris een zeer persoonlijk woord had. Na de overhan diging van de medailles voerde wet houder De Ruiter het woord, die erop wees dat het gemeentebestuur de in dustrie in z'n geheel een warm hart toedraagt, misschien naar veler gevoe len soms te warm, maar dat moet ge zien worden in het kader van de grote aandacht die de industriegemeente Vee nendaal ook van hogere bestuurlijke organen krijgt. De heer De Ruiter was blij in de opgewekte DS kring te mogen zijn. Verlaging van vermakelijkheidsbelasting RU de opzet van de verordening be treffende de vermakelUkheidsbelasting is naar B en W gebleken is, in onvoldoende mate rekening gehouden met de belangen van de ter plaatse gevestigde, sportvereni gingen. In het verleden kwam het herhaaldelijk voor dat bepaalde sportverenigingen lunaparken, bazars of fancy-fairs organi seerden waarvan de baten ten goede kwa men aan de jeugdafdelingen van deze ver enigingen en aan de verbetering van de terreinaccomodatie. Door deze zelfwerkzaamheid behoefde de verenigingen geen beroep te doen op de gemeentelijke subsidie voor de jeugd- sport. Teneinde nu de zelfwerkzaamheid te stimuleren achten B en W het gewenst df vermakelijkheden, waarvan de baten voor de jeugdzorg zijn bestemd of ter ver betering van de accomodaties slechts met 25*/» te belasten van het no'rmale geldende tarief. NIEUWE DIRECTRICE HUISHOUDSCHOOL II Met ingang van 1 augustus is mej. J. J. Kool, thans lerares aan de Chr. Huishoud school, benoemd tot directrice van de tweede huishoudschool, die tz.t. zal ver rijzen. De gezamenlijke D.S. jubilarissen aan getreden voor hotel La Montagne, waar bij deze foto werd genomen. (zie verder pag. 8) WAGENINGEN: In Wageningen nade ren de werkzaamheden aan het rioolgemaal de voltooiing. Voor de bouwvakvakantie hoopt men dit kost bare gemaal - kosten bijna een mil joen - te hebben opgeleverd. Bij de opzet is gedacht aan een inwonertal van de gemeente Wageningen dat de 50.000 benadert. Voorlopig zal men zich dus geen zorgen over de afvoer van het rioolwater behoeven te ma ken. BENNEKOM: De algemene ledenver gadering van de coöp. Raiffeisenbank te Bennekom stond in het teken van een zeer bijzonder afscheid. De heer Jac. van Steenbergen, die reeds van af 1912, dus 53 jaar lang, in het be stuur zat. waarvan 32 jaar als voor zitter, nam afscheid. Ook was de heer Van Steenbergen gedurende meer dan 30 jaar lid van de Edese gemeenteraad. Talrijke sprekers voerden bij dit afscheid het woord. 1922-1962 Assurantiekantoor Ei«. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen Is ZEKERhcid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1a en 2a) FINANCIERINGEN auto's, motoren, anx. Telaloon 08385-3000 Zoals bekend dienden onlangs zeven bedrUven in de IndustriewUk bezwaren in omtrent de voorgenomen bouw van de hogedrukgasberging t.b.v. de gasmaatschappy. Het betreffende voorstel werd destyds door B en W teruggenomen. Men wilde eerst de juistheid van de bezwaren onderzoeken. Maar thans heeft de Ned. Gas Mij. N.V. medegedeeld dat men in overleg met de Gasunie N.V. besloten heeft van haar oor- spronkeiyke plannen af te zien en op het terrein in kwestie te willen volstaan met een ontvangststation zonder meer. ZWAARGEWONDE BIJ AUTOBOTSING In de vroege morgen van Hemelvaarts dag heeft zich op de RUksweg 24 ter hoog te van de Wetering een ernstig verkeers ongeval voorgedaan. Het was zeer mistig weer en daardoor merkte de jonge automobilist H. uit Ede de bocht te laat op. Hij reed gewoon rechtdoor de berm in en ramde drie Niettegenstaande het wegblijven van de hogedrukberging blijven er voldoende waarborgen voor een ongestoorde gas- voorziening in de gemeente Veenendaal. Niettegenstaande de strenge voorschrif ten blijft toch een zij het theoretisch ontploffingsgevaar aanwezig, reden waarom B en W de voorkeur geven aan realisering van dit station buiten de be bouwde kom en wel met name op een ge deelte van 't terrein aan de Grebbeweg, dat reeds in april werd aangekocht. De Gasmaatschappij gaat met deze situering volkomen akkoord. In verband met de ge wijzigde opzet van de plannen kan dc Gasmaatschappij thans volstaan met een terrein van plm. 600 ca. De koopsom voor dit terrein is bepaald op f 18.000,— in to taal, oftewel f 30,per ca. WIJZIGING DIENSTREGELING BIJ N.B.M. Per 30 mei j.l. zijn enkele lijnen van de NBM gewijzigd. Voor zover het deze om geving betreft zal rit 7702 van lijn 50 gaande in de richting Arnhem worden vervroegd i.v.m. aansluiting op de trei nen. Rit 8509 van Rhenen, Achterbergse- ótraatweg naar Veenendaal komt te ver vallen. Perspectieftekening van een der in aanbouw zijnde bruggen over het Omleidingskanaal, die een verbinding vormen met de wooncomplexen Schrijverspark en Engelenburg. De bruggen zullen waarschijnlijk nog aan het eind van dit jaar gereed zijn. De Tinnebrug, de meest oostelijk gelegen brug, het eerst. De rijweg zal acht meter breed worden, maar door de aanleg van nogal brede trottoirs, die even tueel later, bij een te verwachten intensief gebruik van de brug, zouden kunnen worden versmald, blijft het mogelijk de rijbreedte te vergroten. De moderne bruggen worden uitgevoerd door de firma's Bruil en Kosters. paaltjes en enkele boompjes. De bestuur der werd uit de auto geslingerd en werd zeer ernstig gew-ond. Zijn vriend, de 17-ja- rige G. eveneens ui tEde, die naast hem in de auto zat, bekwkam een hoofdwond. De 18-jarige H. had pas sinds kort zijn rijbewijs en reed met de auto van zijn vader. Katholiek vrouwengilde gaat uit Op woensdag 9 juni aanstaande gaan de dames van het Katholiek Vrouwengilde een dagje nit. Nadat om 9 uur een H. Mis is gehouden rijdt men eerst naar de Hoge Veluwe, waar het Hubertus Slot wordt bezichtigd. In dit park wordt tevens koffie gedronken. Daarna rijdt men naar Apeldoorn waar een bezoek wordt gebracht aan het prach tige park „Berg en Bosch". In de middag uren wordt nog een bezoek gebracht aan één van de gezellige speeltuinen die Apel doorn rijk is en tegen de avond hoopt men heerlijk te gaan eten in het Pannekoeken- huis te Lunteren. Bromfietsbestuurster kwam te vallen Donderdagmiddag omstreeks half vier moest de bromfietsbestuurster mevr. II. uit Rhenen op de Rijnbrug uitwij ken voor een drietal aldaar lopende meisjes. Ze botste tegen één van de meisjes en viel daardoor op de grond. Door de val liep zij een gapende hoofdwonde op die hevig bloedde. Dokter Rienstra verleende eerste hulp. Het slachtoffer kon later op eigen gelegenheid naar huis terugkeren. GESTOPT IN FILE Donderdag omstreeks kwart voor vier vond er op de Grebbeweg een aanrij ding plaats tussen een tweetal perso nenauto's. De automobilist, de heer P P. H. uit Wageningen stond in een file stil en werd van achteren aangereden door een personenauto, bestuurd door de heer H. S. uit Diemen. Er ontstond alleen materiële schade. AANRIJDING MET VOS De bromfietser J. v. B. uit Rhenen kreeg zondagavond ongeveer 11 uur op de Oude Veenendaalse Grindweg een aanrijding met een plotseling over stekende vos. v. B. vloog met zijn voer tuig over de kop, waarbij de bromfiets werd beschadigd. B en W stellen de Raad voor, het bureau van de Burgeriyke Stand in het vervolg op zaterdagen en zondagen alleen open te stellen op verzoek van een belanghebben de, indien deze kan aantonen, dat met de te verrichten werkzaamheden niet kan worden gewacht tot de volgende dag, waarop het bureau open is. reau zal op we; I lagen normaal open zijn van 9 tot 12.30 uur. Het bureau dat tot op dit moment nog zaterdags geopend was van 8.30 tot 9.30 uur had weinig te doen. De ambtenaar kreeg weinig of geen aangiften. Per za terdag vindt gemiddeld nog 1 geboorte aangifte plaats, terwijl een aangifte van overlijden slechts sporadisch voorkomt. De laatste jaren zijn op zaterdag gemid deld één twee huwelijken per jaar vol trokken Indien dit inderdaad zo is zal krachtens art. 183 van de gemeentewet de betrok ken ambtenaar tussen 0 en 24 uur de werkzaamheid moeten verrichten. Het bu- In artikel 172 van de Grondwet is de onschendbaarheid van woning verankerd. Met woning wordt hier niet bedoeld het object, waarover men krachtens enig recht de beschikking heeft. Een onbewoond, maar wel tot woning ingericht huis valt niet onder de bescherming van de Grondwet. De Grondwet beschermt de plaats, waar iemand z(jn tehuis heeft, waar het meest persoonlijke deel van zijn leven zich afspeelt. De aanwezigheid van een slaapplaats speelt hier een belang rijke rol. In deze geest kan zelfs een enkele kamer als woning worden be schouwd. De bescherming van de huisvrede} Met inachtneming van bovenstaande tegen inbreuken van buitenaf is niet j voorwaarden makeij vele wetten o.a. onbeperkt. Een ambtenaar, die in de rechtmatige uitoefening van zijn bedie ning werkzaam is, kan in vele gevallen een woning tegen de wil van de bewo ner binnentreden. Artikel 172 van de Grondwet eist evenwel drie voorwaar den, waaraan voldaan moet zijn, wil het binnentreden van een woning geoor loofd zijn: 1. Er moet een geval zijn, dat bij de wet is bepaald; Degene, die binnentreedt, moet han delen krachtens een bijzondere of algemene last van een macht, welke door de wet is aangewezen; de vormen, waaraan de uitoefening van deze bevoegdheid gebonden is, moeten door de wet geregeld zijn. 2. Dansavond trekt steeds meer publiek De maandeiykse dansavond die het in- stuifbestuur organiseert in het Eigen Ge bouw biykt steeds meer jongelui te trek ken. VrUdagavond j.l. heeft men bUna zeventig kaartjes verkocht, terwfyl enkele maanden geleden vrjjwel niemand be langstelling toonde. Ook verandert de verhouding in de aan tallen jongens en meisjes. Wel zijn er nog altijd meer danslustige jongens, maar men kan aannemen dat binnenkort het na tuurlijk evenwicht bereikt zal zijn. Ook in de zomer blijft het instuifbestuur deze avonden organiseren. Door wat meer pu bliciteit te maken kan men wellicht de rondzwervende toeristen jeugd een fijne avond verschaffen. De vier leiders die samen acht ogen in het zeil houden, hebben dan ook meer afwisseling in gezichten die langs dansen. Aanvragen paspoorten Nu de zomermaanden aanbreken zul len er weer vele inwoners de grenzen van het land overtrekken. Hiervoor is benodigd een paspoort of een toeristen- kaart. In verband met de duur, nodig voor het vervaardigen van een dergelijk reis- t document worden belanghebbenden I verzocht niet te wachten tot het laatste j moment doch tijdig tevoren een pas of f toeristenkaart aan te vragen. Voor het verkrijgen van een paspoort j gelieve U tenminste veertien dagen van tevoren ten gemeentehuize te ko- f men met twee recente pasfoto's. Voor 11 het verkrijgen van een toeristenkaart dient U één week van tevoren met één t pasfoto ten gemeentehuize te komen, t Wanneer deze tijden <*et worden aan- i gehouden wordt het risico gelopen dat t het'reisdocument niet tijdig gereed is. Voor een paspoort dient f 7,50 en voor i> een toeristenkaart f 2,— te worden be-1 t—ld. 1 de „Woonruimtewet 1947" het bin nentreden van woningen tegen de wil van de bewoner mogelijk. STRAFRECHTELIJKE BESCHERMING De bewoner wordt niet alleen door de Grondwet, maar ook door het Wet boek van strafrecht beschermd. Dege ne, die zonder recht een woning bin nendringt, welke bij een ander in ge bruik is. wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste f 600, Indien de indringer bedreigingen uit of zich van middelen bedient, welke geschikt zijn om vrees aan te jagen, kan hij een gevangenisstraf van een jaar krijgen. (zie verder pag. 8) Veerboot-winkel. Een nieuwe veerboot die zaterdag zijn eerste tocht over het Kanaal maakte heeft een complete winkelgalerij, een restaurant, douche- baden en een lift. Het schip de Free Enterprisell (bouwkosten 13 miljoen) is het eigendom van een Eigenaar die een dienst van Dover naar Calais on derhoudt. Het schip kan 1200 personen vervoeren en 200 auto's. <5 Aap in zee. Voor de Engelse kust wer den 2 kletsnatte, doodsbange apen opgevist. De dieren dreven in een doos. waarin een briefje zat: Bongo en Tino moeten naar de Londense dierentuin om de kinderen te laten lachen. De vissers vermoeden dat de apen vanaf een schip te water gelaten zijn. Een der vissers heeft zich over de dieren ont fermd. Snel. De politie van Sussex (Eng.) heeft acht snelle sportwagens gekocht om meer effectief te kunnen optreden te gen verkeersovertreders die in snelle wagens trachten te ontvluchten. De snelheid van de door Ford Engeland gemaakte wagen kan tot 185 km per •ur worden opgevoerd. Maandagmiddag was er gelegenheid tot bezichtigen van het nieuwe, dezer dagen gereed gekomen gedeelte van het prachtig gelegen restaurant Konings tafel. De uitbreiding omvat een zaal, die ongeveer 200 mensen kan herbergen, een buffet, garderobe en toiletruimte, terwijl ook de keuken een uitbreiding heeft ondergaan. De zaal ziet er goed uit met de mooie donkere betimmering en de moderne verlichting, terwijl ook het buffet het goed doet. Opgewacht door honderden stadgenoten arriveerden de zaterdagavond welgemoed weer op De Hof, waar de drukte Rhenense oudjes zich had toegespitst. (Zie voor een reportage „Tocht Ouden van Dagen" - Rhenen, pag. 2 van dat Deze ruimte is zeer geschikt voor ge zelschappen en voorziet ook inderdaad in een behoefte. Aan één zijde heeft men het gezicht op het zwembad, ter- wijl bij mooi weer een terras uitnodigt tot buiten zitten. Ook heeft men bij deze zaal en rond de terassen een ge heel nieuwe beplanting aangelegd. Ter gelegenheid van deze opening waren er een heleboel bloemstukken die de zaal opsierden en velen kwamen de familie Ouwehand en Baars, waarvan de heren de directie van Koningstafel, Bas en Dierenpark uitmaken, geluk- ,«ïiMn met deze nieuwe aanwinst. Van de heer Ouwehand vernamen wrij, dat de pas in gebruik genomen zaal eigenlijk de recreatiezaal is van het nieuwe motel dat men voor de toe komst eigenlijk alweer achter deze zaal heeft gepland. Rhenen is door deze ruimte, niet al leen voor toerisme, maar ook voor de ingezetenen weer een mooie zaal rij ker en wij zijn er van overtuigd, dat men deze uitbreiding goed heeft gezien en dat deze zaal veelvuldig zal worden gebruikt. VEENENDAAL Dinsdag 1 juni 16.30 - 18.00 uur: Receptie in hotel La Montagne ter gelegenheid 25-jarig jubi leum heer Kuipers bij de N.V. Vemiez. Dinsdag 1 juni, 7.30 uur: Officië le opening nieuwe Hervormde Sionskerk. Donderdag 3 juni 2 uur n.m.: Ver. geb. a.d. Eikenlaan: Uitreiking verkeersdiploma's aan scholie ren. Donderdag 3 juni. 7.30 uur: Ver gadering gemeenteraad. RENSWOUDE Woensdag 2 juni: Ouden van Da gen maken uistapje. Vertrek 12.30 uur. Vrijdag 4 juni, 8.00 - 9.30 uur n.m café restaurant De Hof: Recep tie v.v. Renswoude ter ere van behaalde kampioenschap. OVERBERG Woensdag 2 juni: Zomerreis van Chr. Plattelandsvrouwenbond naar Achterhoek en Twente. Vertrek om 8 uur v.m. bij Uw opticien kunt U een -K zonnebril met glazen op sterkte I L glazen op Hoofdstraat 51 - Veenendaal - Tel. 3184

De Vallei | 1965 | | pagina 1