h DRugabe! i Rhenense bejaarden hadden gezellige uitgaansdag Muziekvereniging O.B.K, zorgde onderweg voor verrassende serenade Beeldende kunst te Rhenen ARAM ARAM GASCONVECTOR C6 Vrije boer maandag naar de cel De Zee koningin NÜ al meer dan 300 000 enthousiaste I VW-rijders in Nederland! V h v Fa Wed A W de Haas UW ROODE KRUIS IS TE ALLEN TIJD TOT HULP GEREED Officiële bekendmaking Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 1 juni 1965 De Rhenense Ouden van Dagen hebben zaterdag met volle teugen genoten tijdens hun jaarlijkse uitstapje, dat ditmaal naar de Achterhoek en over de Veluwe leidde. Om kwart voor negen waren de 220 bejaarden in de auto's en bussen gestapt en vertrok de stoet vanaf de Hof, uitgeleide gedaan door een groot aantal stadgenoten. Het was prachtig weer al stond er een frisse bries. Gedurende de gehele tocht viel geen spatje regen, al dreigde het wel toen men in Diepenheim aan de warme maaltijd zat. De bejaarden verkeerden gedurende de hele route, die 200 km lang was in een bijzonder opgewekte stemming, die diep in de middag nog verhoogd werd doordat de Rhenense muziekvereniging OBK zeer onverwachts in Apeldoorn opdook en de bejaar den een vrolijke serenade bracht. Ieder danste op de maat van de muziek en het werd een vrolijke boel. KOFFIE De rit verliep zeer vlot en men was al gauw op het tijdschema voor. Via Wage- ningen werd naar Rijksweg 12 gereden en zo ging het langs Arnhem en Zevenaar op de eerste halteplaats Didam aan, waar in hotel „De Harmonie" de koffie al gereed stond. De organisatoren, de heren Kuiper, de Roder en Bosch leidden de bejaarden naar hun plaatsen en het was een gezellig geroezemoes in de zaal van het hotel. De ordannansen Visee, van Laar en Baars hadden op het eerste traject geen enkele moeilijkheid gehad om het verkeer in juiste banen te houden en de lange stoet over de verschillende kruispunten te la veren. De 5 Achterbergers lieten zich het aperatiefje goed smaken, juist vóór het diner in Diepenheim. Zittend v.l.n.r.: G. Willemsen, J. v. d. Burg en J. v. Laar. Staande: A. v. Esseveld en A. Kleijer. De heer v. d. Burg en de anderen hadden al zo'n 12, 13 keer de tochten meegemaakt en waren altijd in hun sas. Zo ook nu weer. Je bent er eens uit, je wordt goed verzorgd, wat wil je nog meer. Zo was de mening van deze Achterbergse ingezetenen. Na het aperitiefje zette het gezelschap zich in de grote zaal van het hotel aan de warme maaltijd en naar het zich liet aan zien werd de maaltijd wel eer aangedaan. Er bleef tenminste niets over en allen waren zeer voldaan. Juist bij het einde van de maaltijd dreigde het weer te ver slechteren, er dreven tenminste donkere wolken over het Achterhoekse land. Zo doende werd geen gebruik gemaakt van de schommels en glijbanen, maar gauw een plaatsje in de auto's opgezocht en be gon men aan de derde etappe. Verrassing Tot grote verrassing van organisatoren en bejaarden stond de Rhenense muziek vereniging OBK al in het gelid en speelde vrolijke marsen, juist bij het binnentreden van de Julianatoren. Enkelen maakten van de gelegenheid gebruik een rondedans te maken. Het was een kleurig en vrolijk schouwspel, temeer omdat de zon uit bundig scheen en het gezelschap in een bijzonder vrolijke stemming was. Na het theedrinken in het paviljoen kwamen sommigen schuchter naar voren om de verschillende attracties eens te bekijken. De alleroudsten waagden het niet om in de raceauto's of bootjes plaats te nemen, wel werd er uitbundig genoten bij de lachspiegels. Het verblijf in Apeldoorn duurde maar een uurtje en uitgeleide gedaan door OBK dat bij het vertrek weer voor de vrolijke noot zorgde (er werd op grote schaal de polonaise gelopen) vertrok de stoet in de richting Ede. Vlak voor Ede werd even halt gehouden omdat men een kwartiertje te vroeg was. Spreker dankte de muziekver. OBK voor de grote verrassing. Het was, zo had de heer Kuiper van het bestuur gehoord, niet een zucht tot rivaliteit geweest, maar wel om de Ouden van Dagen, die van ons allemaal zijn, een verrassing te bereiden. Ook Ons Genoegen werd dank gebracht voor hun muzikale hulde bij de intocht. Namens de bejaarden dankte de heer Die- pcveen voor de bijzonder prettige dag. Hierna werden de oudjes door de resp. autobezitters weer netjes thuis afgele verd. Het was, dankzij de prima organisa tie en ook wel door het zonnige weer, een bijzonder leuke dag, zowel voor de oudjes als voor de begeleiders. Maandagmorgen was een groot aantal boeren verzameld op het erf van de heer T. Boers aan de Dragonderweg, omdat verwacht werd dat de politie deze bekende vr(je boer zou ophalen. Onder de aanwe- uit Hoenderloo, lid van de 2e Kamer voor zigen bevond zich ook de heer Harmsen de Boerenpartij. De politie liet op zich wachten en kwam niet op de vastgestelde tijd. Pas tegen half tien arriveerden twee politiemannen en namen de heer Boers mee naar Arn hem, waar hij waarschijnlijk zeven dagen moet uitzitten. Het motief van de nihechtenisneming is het feit dat de( heer Boers er absoluut niets voor voelde de registratiekaart in te vullen, een instelling die volgens de ver zamelende vrije boeren nog van voor de oorlog dateert. verzet. De aanwezige geestverwanten wa- Er was geen sprake van het plegen van ren louter gekomen om adhaesie te be tuigen aan de heer Boers. Een aantal Vrije Boeren op het erf van d heeer Boers in afwachting van de komst van de politie. Vierde van links, naast melkbussen, de heer T. Boers. Achter hem het Tweede Kamerlid Harmsen. Maar om zeven uur kwam de Grebbe- ONTGRONDINGEN Gemeenschap Enkele oudjes begonnen al in de stem ming te komen. De heer W. de Jong vond het altijd weer fijn met de hele gemeen schap uit te zijn. Je hoort nog es wat en je ziet wat. Mevrouw Rijksen deed het woord voor haar man, die hardhorend was: We zijn al tien keer mee geweest en altijd even leuk. Of we nou al moe zijn? Bende mal, we houwen de moed erin. De koffie is weer best zoals u ziet. Sommigen hadden nou al zin in een neutje, maar dat moesten ze toch even uitstellen tot de volgende halte. „Je kunt toch zo vroeg nog niet beginnen", voegde een der dames haar man toe. Ook opoe Cornelissen, die in november 88 hoopt te worden was nog zo fris als een hoentje zoals ze zelf zei. Achterhoek Tegen elf uur werd weer opgestapt en verlieten de bejaarden het hotel in Didam, nagewuifd door de eigenaar en de dien stertjes. Er volgde toen een tocht door de mooie, rustige Achterhoek, waar over smalle landweggetjes werd gereden in de richting Doetinchem. Na het passeren van deze provincieplaats voerde de tocht door een mooi Achterhoeks landschap, afwis selend bosrijk en landelijk met hier en daar een boerderij. Men passeerde de plaatsen Zelhem, Ruurlo, Borculo, Gees teren en streek neer in het grote hotel Roelofsen in Diepenheim tegen de Over- ijselse grens aan, waar de kellners al in de weer waren om de warme maaltijd te bereiden. Achterberg Aan een der tafeltjes troffen we niet minder dan vijf Achterbergers aan, die een ere-plaatsje hadden opgezocht. Het waren de heren A. van Esseveld, die zondag j.l. 87 jaar werd, A. Kleyer, J. v. d. Burg, J. van Laar en G. Willemsen. Deze vijf heren waren in goede stemming bijeen. Ze lieten zich het gebrachte op- kikkertje goed smaken en waren al spoe dig in een opgewekt gesprek. Niet over landbouwwerk, want dat hadden ze deze dag het werk gelaten. O.B.K. blies er lustig op los in Apel doorn. Oudjes en verzorgers maakten direct een rondedans. Naar Apeldoorn Vanaf Diepenheim ging de route via Lochem naar Zutphen. De ordonnansen hadden hier meer werk omdat het verkeer in en bij de IJsselstad veel intensiever De koffie in Didam viel er wel in. Op de voorgrond het echtpaar Rijksen, waarvan de man al een dikke sigaar had opgestoken. was dan in de Achterhoek. Op een druk kruispunt kwam er een kleine stagnatie, een der wagens was een verkeerde straat ingereden, maar het was gauw weer her steld. Na het passeren van de grote IJsselbrug werd de stoet nog even uit elkaar gesla gen toen bij Voorst plotseling de spoor bomen dichtgingen. Maar even later was de colonne weer bij elkaar en trok orde lijk Apeldoorn binnen. stad in zicht en begon de feestelijke intocht. Reeds bij de Grebbeweg ston den stadgenoten langs de kant om de oudjes toe te zwaaien. By het Viaduct voegde de muziekvereniging „Ons Ge noegen" zich aan de kop van de stoet en onder de welluidende muziek van dit corps trok men de stad binnen. Overal werd gewuifd en gezwaaid als men weer bekenden ontdekte. Op de Hof werd de stoet ontbonden, niet na dat de muziek zich nog eens had laten horen. Offer De heer Kuiper, een der organisatoren, dankte de bevolking van Rhenen voor de offers, die men had gebracht, zodat de tocht dit jaar iets uitgebreider kon wor den. De financiële mogelijkheden waren iets groter ditmaal, een bewijs dat Rhe nen prijs stelt op dezé jaarlijkse auto tocht. Hij bracht dank aan de verzorgsters voor hun goede diensten onderweg, alsook aan dokter Rienstra en de wijkverpleeg ster, die gelukkig geen dienst behoefden te doen. De ordonnansen werd dank gebracht voor hun veilige begeleiding. Volgens de heer Kuiper had de vro lijke stemming er de hele rit ingezeten en was 's morgens in Didam al begon nen. „In Diepenheim konden sommi gen niet zo snel in de bussen omdat ze teveel gegeten hadden". AUTOTOCHT „OUDEN VAN DAGEN" Oud Rhenen ging naar Diepenheim Begrijpelijk niet per dieseltrein Maar met de bus of luxe wagen Tijdens de autotocht „ouden van dagen" Voor Diepenheim kwam eerst Didam Waar men direct met koffie kwam Dat was (allicht) naai ieders zin Bracht er de uitgaansstemming in 't Was een bijzonder mooie tocht Wie ooit de Achterhoek bezocht Zal dat mijn inziens graag beamen Met uitzicht op bos en mooie lanen In Diepenheim werd warm gegeten En hoe? U moogt het rustig weten 't Was mijn inziens 'n voortref'lijk maal De service daar was ideaal Al heeft Amor geen pijlen afgevuurd Toch werden veel kaarten verstuurd Uit Apeldoorn, Didam en Diepenheim Naar verwanten, groot en klein 't Ging te vlug voorbij als zoveel dingen Doch prettig zijn de herinneringen Van elk die meeging, dat staat wel vast Terwijl w'in Apeldoorn werden verrast Met muziek van O.B.K. uit Rhenen Wat de kriebel bracht in stijve benen Bij 't viaduct in Rhenen ('t is traditie reeds) Stond Ons Genoegen weer als steeds De oudjes om 7 uur op te wachten Die wuifden, en met hun gedachten Nog toefden bij die mooie dag Die wel zon, maar geen regen bracht Dat ook deez" tocht „ouden van dagen" Ook nu weer alleszins mocht slagen Ligt aan het Rhenense publiek De offervaardigheid was weer uniek M'n dank daarvoor namens ons allen Die tocht is elkeen goed bevallen J. M. Opoe Cornelissen (88), de oudste deelneemster aan de bejaardentocht, vond die raceauto's in Apeldoorn maar „schrikdingen". Boeiende tentoonstelling in het Streekmuseum Legt men onbescheiden het oor te luisteren naar gesprekken, gevoerd in tentoon stellingsruimten van beeldende kunst, dan bemerkt men steeds dat vele bezoekers die werken het meest appreciëren, die een schijnbaar nauwkeurige weergave van de zichtbare werkelijkheid geven. In feite is deze voorkeur een misvatting van het we zen der kunst, die nooit streeft naar een klakkeloze copie van de werkelijkheid gesteld dat deze mogelijk zou zijn maar deze omvormt, vervormt, ombeeldt, idea liseert of corrigeert, er iets aan toevoegt of van weglaat. Zodoende wordt de werke lijkheid, de zichtbare zowel als de onzichtbare van gedachten en gevoelens, dienst baar aan de visie van de kunstenaar. Elke tentoonstelling beklemtoont deze zienswijze. Zo ook die, welke zaterdag j.l. in het Streekmuseum te Rhenen geopend werd. Mevrouw J. G. Baronesse van Haer- solte-de Lange exposeert schilderijen, Elisabeth van Haersolte beeldhouwwer ken. De schilderes beoefent landschap, stil leven en portret. In haar landschappen zoekt en tast zij naar de juiste expres sie van de grootste ademende ruimte in stemmingen en suggesties van dreiging, onheil en mysterie: een maannacht, een onweer, storm, regen, nevel, vreemde bun dels licht, duister en vocht, uit de hemel vallend. Het is een hoge worp, die de kunstenares waagt in het verbeelden van om een groot woord te gebruiken het kosmische, de weidse ruimte boven het nietige laagland, waarin de mens afwezig is, een pogen dat mij aan niemand minder dan Hercules Seghers doet denken. Het meest geslaagd lijkt mij no. 16. Voor het onweer, geschilderd in een gamma van gelen. Van de kleurkrachtige bloemstillevens heeft no. 4 Papavers een brandend colo- riet. No. 13 met zijn aardkleuren, meer in getogen, is een staal van haar kunnen, evenals no. 1, de joyeuze Zonnebloemen in de wind en no. 2 Oude zonnebloemen, beide in sterke bewogenheid geschilderd. De blanke stillevens in lichte tonen wit, geel, blauw en een weinig violet, de no's 5 en 27 doen schetsmatig aan, maar bezit ten een aangename ochtendlijke rust en stilte in bezinning. Van de drie portretten is dat van het Meisje no. 25 in een sterke kleurstelling van blauw, geel, bruin en groen het be koorlijkst. Het Zelfportret no. 18 in neu trale matte blauwen is echter sterker van psychologie. De tweede exposante, de beeldhouwster Elisabeth van Haersolte beziet met liefde en overgave de dieren, die zij soms raak in hun karakter weet te verbeel den, zoals de kalkoen, het konijn, het lig gend paard vol kracht en adel, de myste rieuze kat, herinneringen wekkend aan haar soortgenoot uit Boebastis, die wij in 1960 op de tentoonstelling 5000 jaar kunst uit Egypte zagen. De beeldhouwster is echter het best op dreef als zij enige dieren naast elkaar plaatst, waarbij zij een verrassend speels ritme weet te scheppen. Heel fraai is dat te zien bij no. 42. De hertjes met de vloei ende beweging van koppen, rompen en poten. Ook no. 41 De giraffen zijn mooi van ritme en allure. Van verstilling in aandacht voor het wonder van het dieren leven getuigen de paardj es. Er zwerven nog wat kleine plastiekjes 8 De schemering daalt reeds en de bloedrode gloed der stervende zon valt over de boomgaarden langs de landweg Langs het stoffige zandpad nadert een groep je ruw uitziende mannen, gewapend met pieken en korte zeemanszwaarden. Voorop loopt een jong knap meisje, gekleed in dezelfde grove mannenkleren als haar metgezellen Bij een plek, waar de weg zich ver nauwt, wcaki Mt met een gebiedend gebaar de anderen N Kerkewijk 87- rel. (08385) - 2 Veenendaal 91 2845 rond, maar deze zijn slechts „aardig" of „leuk". Aan de tentoonstelling zijn enige smaak volle sieraden van de jeugdige Rose Marie van Panthaleon van Eek toegevoegd, die wel iets voor de toekomst beloven. D. Philips De expositie blijft tot en met 19 juni ge opend, op alle werkdagen, behalve woens dag, van 11 tot 12.30 uur en van 2 tot 5 uur. Bovendien dinsdagavond van 7 tot 9 uur. Burgemeester en wethouders van de gemeente Rhenen brengen ter openbare kennis, dat gedeputeerde staten yan Utrecht bij hun besluit van 7 mei 1965 afd. 2A nr. 2018 '64 688 aan D. Lodder jr. te Rhenen behoudens rechten van derden en tot wederopzegging onthef fing hebben verleend van de verbods bepalingen genoemd in artikel 2 van de Verordening op de ontgrondingen Utrecht voor het afgraven van de per celen kadastraal bekend gemeente Rhel nen, sectie K. nrs. 65 en 159 onder de in bovengenoemd besluit opgenomen voorwaarden. Zij vestigen er de aandacht op, dat ingevolge artikel 6 van de verordening op de ontgrondingen Utrecht v£*p deze beslissing voor alle belanghebbenden binnen 30 dagen na dagtekening dezes beroep open staat op Hare Majesteit de Koningin overeenkomstig artikel 19 onder B der waterstaatswet 1900. Het bovenaangehaalde besluit ligt vanaf heden gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter gemeente secretarie, afdeling algemene zaken, ter inzage. Rhenen, 26 mei 1965 Burgemeester en wethouders voornoemd: De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal; De secretaris. W. C. Pieters. ONTGRONDINGEN Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat gedeputeerde staign der provincie Utrecht bij hun besluit van 7 mei 1965 afd. 2A 2019 '64 687 aan P. Kerkstra te Rhenen behoudens rechten van derden en tot wederopzegging ontheffing heb ben verleend van de verbodsbepalingen, genoemd in artikel 2 van de verorde ning op de ontgrondingen Utrecht voor het afgraven van het perceel kadastraal bekend gemeente Rhenen. sectie K nr. 160, onder de in bovengenoemd besluit opgenomen voorwaarden. Zij vestigen er de aandacht op, dat ingevolge artikel 6 van de verordening op de ontgrondingen Utrecht van deze beslissing voor alle belanghebbenden binnen 30 dagen na dagtekening dezes beroep open staat od Hare Majesteit de Koningin, overeenkomstig artikel 19 onder B der waterstaatswet 1900. Het bovengehaalde besluit ligt, vanaf heden gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter gemeentesecreta rie afdeling algemene zaken ter in zage. Rhenen, 25 mei 1965 Burgemeester en wethouders voornoemd: De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal; De secretaris, W. C. Pieters. stil te houden „Dit lijkt me wel een geschikte plek", zegt ze, op een paar hoge rotsblokken wijzend. „Voor uit, jullie, het kreupelhout in en maak het je gemakke lijk. Ik zelf hou vannacht wel een oogje in het zeil of Arams knechten met Merlin soms wat vroeger op pad gaan". Maar Ambre had zich de lange nachtwake kunnen besparen, want het is reeds enkele uren licht, als Aram zijn gevangene uit de kerker laat halen. „Wel, Merlin, wij zullen elkaar wel nooit meer zien", zegt hij ernstig, „ik zou niet graag in je schoenen staan, als je straks tegenover Hertog Orsino staat" Merlin zwijgt hooghartig „Vooruit Agua, neem hem mee", gebiedt Aram, „en houdt hem in de gaten. Hij is zo glad als een aal!" wordt vervolgd Gemeente Rhenen

De Vallei | 1965 | | pagina 2