Op de Veluwe trekt men met injectienaald op varkensjacht CORDULA'S ERFENIS Massale inenting tegen de varkenspest Zonder geen GASCON Tijdrovend? My home is my castle 15 jubilarissen bij D.S. VISSEIZOEN DRUKWERK- VOORRAAD De Gelderse Vallei Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 1 juni 1965 8 Op het oostelijk deel van de Veluwe wordt thans jacht gemaakt op de wilde varkens. Niet echter met een geweer, maar met de injectiespuit. Alle zwijnen die dierenarts H. Tammes uit Velp bij Arnhem onder handbereik kan krijgen dat zijn •r tot nu toe al meer dan honderd geweest ontvangen van hem een prik achter het oor. Met die vaccinatie wil men voorkomen, dat des wilde varkens voor een groot gedeelte worden uitgeroeid. Enkele weken geleden is in de buurt van Ug- chelen en ten noorden van Apeldoorn varkenspest onder de wilde varkens uitgebroken. De ziekte greep zo snel om zich heen en was zo kwaadaardig, dat op dit deel van de Veluwe ongeveer 80 percent van de zwijnen aan de pest is bezweken. Ook in het nationale park De Hoge Veluwe komt grote sterfte onder de wilde varkens voor. Tot nu toe heeft de ziekte zich nog niet uitgebreid tot het oostelijk deel van de Veluwe. Jagers en jachtopzieners houden echter hun hart vast, dat de ziekte ver der naar het oosten zal opdringen. Men stak de koppen bij elkaar en nam on middellijk een besluit: inenten. Nu hebben wilde varkens met tamme varkens gemeen, dat ze beide knorren, maar daarmee is de overeenkomst in ge drag ongeveer getekend. Daarom rees on middellijk de vraag hoe men de zwijnen in handen zou kunnen krijgen, want de Ne derlandse dierenartsen zijn nog steeds niet voorzien van een harpoen waarmee zij de zwijnen op afstand kunnen inspuiten. Ze moesten dus worden gevangen. Jachtopzieners aan de oostelijke Ve- luwezoom komt de eer toe een pro baat vangmiddel te hebben gevonden en te hebben geconstrueerd. Op verschillende plaatsen in het bos heeft men een stuk grond omheind met een ongeveer 2 meter hoog hekwerk. In dat hekwerk heeft men een opening ge maakt, waarboven een luik „op scherp" staat. Door binnen de afrastering een aan tal (bedorven) eieren een lekkernij voor de zwijnen te gooien, aangevuld met aardappelen, worden de wilde varkens naar binnen gelokt. Is er een aantal zwij nen binnen, dan laat men het luik plot seling vallen door de ijzerdraad waaraan het luik is opgehangen door te knippen. De opening is afgesloten en de varkens zitten gevangen. Het ei van Columbus, maar de man die op de gedachte van deze vangmethode is gekomen, wordt aan de Veluwezoom hemelhoog geprezen. Als de zwijnen binnen de afrastering gevangen zitten, betekent dat nog niet dat de dierenarts ze wel even een spuitje zal geven. De man kijkt wel uit, want hij weet dat er zeugen onder kunnen zitten die in deze tijd van het jaar bijzonder agressief kunnen zijn. De eerste avond de beste moest de dierenarts ijlings in de houten omheining klimmen om zich aan de woede van een zeug te kunnen ont trekken. Het beest was net in vrijheid ge steld, toen het zich omkeerde en met de neus over de grond naar de man met de Als de rug van het zwyn daarna ook nog met een witte verfkwast is bewerkt (op de foto duidelijk zichtbaar) wordt het beest weer in vrijheid gelaten door de schuif van de ren op te trekken. injectienaald stormde. Het dier bleef mi nutenlang in de onmiddellijke omgeving ondeugend knorren. Hoe slaagt de dierenarts er dan wel in de zwijnen achter het oor te prikken? Dat is alweer het ei van Columbus. De wilde varkens worden vanuit het omheinde ge deelte in een smalle ren gedreven, waar in ze zich niet kunnen keren. Als dan de schuif achter het zwijn is gezakt, kan het beest nergens meer heen en prikt de dierenarts de naald door de huid achter het oor. Zeugen krijgen een dubbele dosering, waarmee men hoopt te bereiken dat de biggen er ook profijt van kunnen trekken. Na de injectie worden de wilde varkens onmiddellijk weer in vrijheid gesteld. Echter niet eerder dan nadat iij door een jachtopziener zijn gemerkt. Dat gebeurt met behulp van een verfkwast. Alle zwijnen die de ren passeren krij gen een paar witte verfstrepen over de Vervolg van pag.-1 Ook de huiseigenaar moet het huis recht van de bewoner eerbiedigen, zelfs als de bewoning onrechtma tig is. Het komt voor, dat personen hun huisvestingsmoeilijkheden trachten op te lossen door een lege woning zonder recht of titel te be zetten. Zij maken misbruik van het huisrecht en geraken daardoor slechts tijdelijk uit de woningnood. De huiseigenaar zal immers met succes een ontruimingsproces tegen de clandestiene bewoner kunnen aanspannen. De clandestiene bewoner handelt niet alleen onrechtmatig tegenover de huis eigenaar, maar ook in strijd met de „Woonruimtewet 1947". Ingevolge deze wet is het verboden een woongelegen heid in gebruik te nemen zonder schrif telijke vergunning van Burgemeester en Wethouders. De Burgemeester kan een ontrui- mingsbevfil uitvaardigen tegen perso nen, die zonder vergunning een woon gelegenheid in gebruik hebben geno men. Maar de huiseigenaar die van een clandestiene bewoner verlost wil wor den. moet niet denken, dat hij de Bur gemeester gemakkelijk voor zijn kar retje zal kunnen spannen. Over het al gemeen plegen gemeentebesturen zich afzijdig te houden in civiele kwesties. aan, dat de wetgever bedoeld heeft het aan de beoordeling van Burgemeester en Wethouders over te laten, of werke lijk woongelegenheid in gebruik is ge nomen. In dit verband wijzen wij ook nog op een arrest van de Hoge Raad, waarbij werd beslist, dat het ter vrije beoor deling van Burgemeester en Wethou ders stond een woonvergunning te wei geren aan een inwonende, ofschoon de hoofdbewoner aan de inwonende vrij willig woonruimte had afgestaan, waar van vaststond, dat hij niet verplicht zou zijn geweest die woonruimte aan enig ander persoon af te staan. Die woonruimte kwam dus niet in aanmer king voor verdeling onder de bevol king. Maar de Hoge Raad besliste, dat een gemeenschappelijke bewoning aanlei ding kan geven tot hygiënische en an dere bezwaren, waarvan het keren ge raden kan zijn mede in het belang van aan doelmatige verdeling van woonge legenheid onder de bevolking. Op grond van een en ander menen wij, dat dg Burgemeester door toepas sing van de „Woonruimtewet 1947" een einde zal kunnen maken aan de clan destiene bewoning van een voor af braak bestemde gemeente-woning. Maar wij kunnen natuurlijk niet voor spellen, hoe de rechter in voorkomend 'geval zal beslissen, te minder, waar de ..Woonruimtewet 1947" niet bepaald uit munt door duidelijkheid. Mr. C. A. Baron Bentinck Vervolg van pag. 1 Namens het personeelfonds en de on dernemingsraad sprak de heer E. van Hal. Hij noemde de bijeenkomst de ..parade der mannenbroeders" en ge loofde dat het idee om gezamenlijk bijeen te komen op hoge prijs werd gesteld. Hij achtte de voortgaande emancipatie van de werknemer van groot belang, maar dat de werknemers veelvuldiger in het nieuws kwamen, was volgens de heer v. Hal minder prettig. In de loop der tijden kregen de werknemers te weinig aandacht, maar men moet oppassen niet naar het andere uiterste over te slaan. De vreugde over de welvaart wordt volgens de heer Van Hal getem perd door een te grote ontevreden heid. De jubilarissen hebben trouw aan het bedrijf getoond en waren derhalve van groot belang voor de onderneming. Met aardappelen en bedorven eieren worden de wilde varkens binnen een 2 meter hoge omheining gelokt, waarna ze in een smalle ren worden gedreven en dierenarts Tammes uit Velp de beesten een prikje achter het oor geeft. rug. zodat men kan zien welke bees ten reeds zijn ingeënt. Als u er een weekend op uittrekt en u bezoekt de bossen van de Oost-Veluwe, loopt u de kans een zwijn te zien met een beschilderde rug. Weet dan dat dit beest tegen de gevreesde varkenspest is inge ënt. Het vangen en inenten van de wilde varkens gebeurt vrijwel uitsluitend 's a- vonds. Pas na vijven trekken de zwijnen in groepen naar de voederplaatsen. Als dierenarts Tammes zo omstreeks half ze ven bericht krijgt dat er weer een aantal gevangen is, rijdt hij met de injectiespuit en een fles serum naar de opgegeven plaats. In het licht van autokoplampen neemt hij de zwijnen dan onder handen. De komende weken zullen nog vele tientallen zwijnen worden Ingeënt. Daarmee hoopt men de varkenspest onder de wilde zwijnen een halt toe te roepen. Aan de jachtopzieners en de jagers op de Oost-Veluwe zal het niet liggen. Het inenten van de wilde varkens is door de diverse landbouworganisaties met instemming begroet. Van deze organisaties had vooral de Gelderse Maatschappij van Lanbouw gewezen op het besmettingsge vaar dat de zwijnen veroorzaken. De GMvL pleitte reeds met kracht voor het nemen van maatregelen. Wilde var kens staan er namelijk om bekend, dat zij de ziekte over grote afstanden kunnen verspreiden, waarbij de normale varkens houderijen kunnen worden besmet. Met het inenten van de zwijnen zijn dus niet alleen de jagers gediend, maar ook de varkenshouderijen en de overheid, die een vergoeding moet geven wanneer op particuliere varkensbedrijven dieren moe ten worden afgmaakt. VOOR AFBRAAK BESTEMDE GEMEENTE-WONINGEN Zo nu en dan moeten woningen ten prooi vallen aan wegverbreding of uit voering van een wederopbouwplan. Die woningen -worden dan onteigend en ontruimd. De aldus leeg gekomen wo ningen oefenen dikwijls een sterke aan trekkingskracht uit op slecht behuisde jonge echtparen. Ondanks alle bezwa ren van het afgesloten zijn van gas. enz. worden deze woningen soms toch clandestien in gebruik genomen. In de praktijk is enige aandrang van het gemeentebestuur voldoende om een einde te maken aan dergelijke clande stiene bewoningen. Tegen een halsstar rige bewoner kan de gemeente natuur lijk als huiseigenaar een ontruimings proces voeren. De vraag rijst, of de burgemeester tegen een clandestiene bewoner ook zonder meer een ontruimingsbevel op grond van de „Woonruimtewet 1947" kan uitvaardigen wegens het ontbreken van de vereiste woonver gunning. Wij menen, dat de Burge meester langs deze weg een clande stiene bewoner op straat zal kunnen laten zetten, maar ons ts geen ju risprudentie bekend, welke dit standpunt duidelijk bevestigt. Tot een tegengestelde opvatting zou het vierde lid van artikel 1 van de „Woonruimtewet 1947" kunnen leiden, in het kort luidende: Of een woonge legenheid in gebruik is genomen, wordt naar de omstandigheden in verband met het belang van een doelmatige verdeling van woongelegenheid beoor deeld. Men zou dus kunnen redeneren, dat geen woongelegenheid in gebruik is genomen, omdat hier het belang van een doelmatige verdeling van woonge legenheid geen enkele rol speelt. Over het algemeen neemt men echter Als 't visseizoen weer open is Wordt het uitkijken voor de vis Want geen enkele vis zal toch verlangen Dat hij of zij ooit wordt gevangen De vis bekijkt het dan ook kritisch Doch de sportvisser vindt 't mieters Mijn inziens kan 'n vis op 't droge 't Mooie van de sport geenszins verhogen Maar wie het ziet als echte sport Deponeert de vis die gevangen wordt Weer in het water, z'n domein Hetzij van Linge, Waal of Rijn De vissers zijn weer druk in touw Niets voor mij, zegt menig vrouw Dat getuur maar steeds op 't water Maar desondanks bekent zij later Ook al lust zij zelf geen uis Dat 't toch wel een mooie hobby is Al kan ik de vissport erg waarderen Veel minder kan ik het appreciëren Dat men de gevangen vis wat later Laat kreperen door gebrek aan water Daarom hengelaars wees sportief Ook vissen hebben 't leven lief 'k Gun de hengelaars een goede vangst Is de gevangen vis beangst voor z'n hachje. Werp hem weer in 'f water 'n Bedankje komt, zo mogelijk, later J. M. Namens het personeelsfonds was hen een uitkering van resp. f 50,en f 40, verstrekt. De jubilarissen ontvingen uit handen van de heer Van Hal een zeer fraai persoonlijk geschenk, hetwelk op hoge prijs werd gesteld. Namens de werknemersorganisaties spraken de heren Ester en Hannink. Eerstgenoemde was zeer erkentelijk voor de uitnodiging en voor de demon stratie van de vooruitgang, die hieruit spreekt. In bepaalde bladen wordt over de viering van jubilea denigrerend ge sproken, hetgeen volgens de heer Ester zeer onjuist is. Over de trouw aan een onderneming mag nooit op minderwaardige wijze worden gesproken of geschreven. Met de directie werd altijd prettig overleg gepleegd als het ging over zaken de werknemers betreffend. Maar de heer Ester kondigde aan dat de ontwikke ling zal blijven doorgaan en dat het rapport van de commissie Verdam t.z.t. openlijk in discussie zal komen. Hierna reikte de heer Ester aan de leden van Unitas een boekwerk uit. De heer Hannink (districtsbestuurder van de „Eendracht") sloot zich aan bij de woorden van de heer Ester en stelde vast dat vele tegenstellingen in de ver houding werkgever-werknemer aan de onderhandelingstafel werden opgelost. De vakbeweging mag de belangen van de leden niet veronachtzamen en hen alleen maar de contributie laten be talen. Ook de heer Hannink bood een boekwerk aan. De heer G. van Dijk dankte tot slot de directie voor de prettige ontvangst en vond het ook een grote vooruitgang da{ deze bijeenkomst in zo'n mooi ho tel plaatsvond, terwijl het vroeger in de oude kantine gebeurde. Hij was de ondernemingsraad dankbaar voor het idee het op deze wijze te doen. Namens alle jubilarissen dankte de heer Van Dijk voor de fraaie geschenken. Hierna bleef de DS familie nog geruime tijd gezellig bijeen. Allerminst indien U er voor zorgt dat Uw op „peil" is, kan dat later kosten en moeite besparen. Wilt a drukwerk met nieuwe frisse ideeën Mogen w\j dan eens offerte maken? Bel nu en wij komen direct. DRUKKERIJ Parallelweg 10 Veenendaal Tel 08385-2022» 13 De auto zette zich opnieuw in be weging en weldra waren ze in de stad. De graaf parkeerde zyn wagen op het grote plein voor het stadhuis. Hier zouden ze elkaar weer treffen na een uur want ieder ging zijns weegs: de graaf Adele en Hilda met Gerdia. Hilda noch Gerdia hadden geld meegenomen om inkopen te doen en slenterden dus maar wat langs de etalages. Het uur was zodoende snel om. De terugreis verliep zonder veel bij zonderheden. Gerdia zat weer in haar hoekje en hield zich muisstil om de trotse man aan het stuur niet te storen, die haar wel een bovenna tuurlijk wezen toeleek. Als gefascineerd bleef haar blik op zijn slanke handen rusten, die rustig op het stuur lagen. Aan zijn kant fonkelde een zwaregouden zegel ring met het wapen van Trollenstein er in. Trollensteineen oud adelijk geslacht. Geen van de zonen van de ze trotse familie had ooit de tradi tie ebroken! Allen hadden als vrouw een meisje gekozen, dat ook van adel was, een gravin, een barones Plotseling draaide hij haar hoofd om, zodat Gerdia schrok. Maar zijn blik trof haar slechts een onderdeel van een seconde. Toen wendde hij zich weer tot barones Adele: Zal ik je naar huis brengen, tante Adele? Nee. Odiel. Ben je vergeten, dat mijn auto nog op Trollenstein staat? Weldra hadden zH he v slot bereikt. Het speet allen, dat het uitstapje al weer voorbij was en Adele dacht by LENI BEHRENDTi zichzelf, dat ze zoiets wel eens herha-1 len konden... Toen Gerdia de volgende morgen na haar dagelijkse ochtendwandeling weer op haar kamer kwam. bleef ze als aan de grond genageld staan. Met wydopengesperde ogen van ver bazing staarde ze naar een mandje waarin een hondje zat, dat haar met z'n scheve kopje aankeek. Aan een blauw zijden lintje bengel de een kaartje, waarop geschreven stond: ,,Ik hoop op een liefdezolle op neming. Ik heet Elegant en zal eens een flinke hazewind worden!" Gerdia nam het beestje uit zijn mandje en drukte het als een goud klomp tegen haar hart. Mooi ben je niet. Elegant, eerder grappig! Daarop wendde ze zich tot Hilda, die net in haar ochtendjapon in de deuropening verscheen: Goeie tante Hilda, wat heb je me nu wat leuks gegeven! Maar Hilda keek verbaasd. Een... Een hondje, stamelde ze naar het diertje starend. Hoe komt die nu in je kamer? Dat weet ik ook niet. Ik vond hem hier in dit mandje en dacht bij me zelf, dat je me met dit diertje wilde verrassen. Gerdia! Waar heb je je gedachten! Wanneer zou ik het diertje opgehaald moeten hebben? Vannacht? 's Nachts gaat men toch geen honden kopen? Je hebt gelijk, tante Hilda. Maar... wie heeft me dit diertje dan geschon ken? De barones misschien? Dat is mogelijk. Wat heb je in je hand? Was er een kaartje by? Dat hing om zijn hals. Laat eens even zien! Toen ze de regelmatig gevormde letters zag. trok Hilda de wenkbrau wen op las... en merkte zo onver schillig mogelijk op: De barones schijnt het niet te zijn. eerder mgn neef! Maar tante Hilda, waarom zou de graaf me hiermee willen verrassen? Ik ben voor hem toch slech*een arm meisje, waarop hy niet eens acht slaat Zou je dan willen, dat hy wel aan dacht voor je had? O nee. Voor geen goud van de we reld! Hij is zo... zo... Nou, verder. Hoe is hy? Autoritair en koel maar ik wil er verder niets van zeggen. Ik heb daar toe immers niet het recht. Ik moet dankbaar zijn, dat de graaf me hier duldt. Och kind. ik ben hier toch ook van geen enkel nut en toch heeft de graaf me aangeboden om op zijn slot te komen wonen.Hij was er ook di rect mee akkoord, dat jg bij my zou komen. Niettemin heeft hy me al heel wat voor de voeten geworpen... Kind toch, hoe kun je toch zo haat dragend zijn. De graaf had toch on middellijk spqt van zijn opmerkingen en liet zich onmiddeliyk verontschul digen door Emilie. Aangezien je zyn verzoeningspoginj niet hebt aanvaard probeert hg het nu voor de tweede keer. Een tweede keer..., wat bedoelt u daarmee tante? Nou dat hondje natuurlijk! De schenker ervan is immers mgn neef. Ik herken zgn handschrift. Tante Hilda... heeft de graaf dit werkelgk geschreven? Ja kindje. Hg is dus in 't geheel niet zo koel als je je wel voorstelt en je schrikt voor hem is al even onge grond. Maar u hebt toch ook schrik voor hem. tante! Hilda was schaakmat gezet, wat de man op het terras een glimlachje ontlokte. Hij scheen het eerder als iets vanzelfsprekends te beschouwen, dat hg hun gesprek voor de geopen de ramen afluisterde. Hg wilde im mers met zgn eigen oren vernemen hoe zy zgn geschenkje zou aanvaar den of weigeren. Nu was hy be nieuwd te horen hoe tante Hilda zich eruit zou redden. Zij deed dat door heel eenvoudig te gebaren dat ze Gerdia's opmerking niet gehoord had en zei onverstoor baar: Nou Gerdia veel plezier met je hondje. Ik ga me aankleden. Let er op, dat je goed aan de ontbyttafel verschgnt! Nu werd het boven stil en de man verwgderde zich van het terras. Ter- wgl hg naar zijr. werkkamer terug keerde dacht hg erover na. dat hij met dit verlegen meisje nog heel veel geduld zou moeten hebben en dit was hem nog nooit gebeurd in zgn leven. De vrouwen waren altijd op hem af gekomen als bgen op de honing. De ze gravin echter bleef angstvallig op een afstand maar ze was ook 't mooi ste en het bekoorlgkste meisje, dat hg ooit had leren kennen... Toen hg in de ontbgtkamer kwam, trad ze hem met een verlegen lachje tegemoet. Tante Hilda meent, dat het hondje dat ik vanmorgen kreeg, een geschenk van u is, heer graaf, begon ze. Heeft ze dat goed geraden? Inderdaad m'n beste Gerdia lachte hg. En bevalt Elegant u? Erg Deze verrassing heeft me ontzettend veel plezier gedaan! Dan is mijn schuld gedelgd! Hopelijk .»t rok kent het beestje geen last. zei Hilda, toen ze aan ta fel plaats namen. Emilie zal het dier tje misschien niet dulden - (Wordt vervolgd) monteur Overal in Nederland moeten de gasapparaten worden omgebouwd voor aardgas. Daar kunt u als „aardgasmonteur" aan meehelpen. U werkt in afwisselende omgeving, in verschillende streken van Nederland. Het gaat hier om werk dat jaren duurt en waarvoor handvaardige, beschaaf de mensen nodig zijn. GASCON N.V. geeft in Rotterdam en Utrecht een scholing tot aardgasmonteur. Voor mannen met capaciteiten is er kans op promotie. Het werk wordt goed betaald. Reiskosten worden - ook tijdens de scholing-vergoed. Neem contact op met GASCON N.V. Nadere inlichtingen kunt u verkrijgen op vrijdag 4 juni a.s. van 7-8 uur n.m. bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Kerkewijk 92. te VEE NENDAAL, waar een functionaris van Gascon N.V., aanwezig zal zijn. GASCON N.V. POSTADRES NEUDEFLAT UTRECHT

De Vallei | 1965 | | pagina 8