Unieke avond voor Pinksteren met hoopvol begin RENSWOUDE Geslaagde tocht ouden van dagen Uit het politierapport van Amerongen Uitreiking getuigschriften Chr. Nij verheidsavondschool te Veenendaal Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 4 juni 1965 12 Gezinsverzorging op het platteland Ook in Achterberg, waar de buren- plicht of burenhulp nog niet hele maal een antiek begrip is geworden, zit een gezin in bepaalde omstandig heden wel eens zonder hulp. De hervormde gemeente denkt dan ook sterk over de oprichting van een gezinsverzorgingsdienst. Men is er daar van overtuigd, dat dit voor een kleine gemeente een hele bpgaaf is, maar niettemin heeft men con- takt opgenomen met de commissie voor herv. gezinsverzorging te Vee- nendaal. welke commissie zal hel pen het werk in Achterberg op gang te brengen. Zaterdag 19 juni: Open Deur Dag Uitgaande van het landelijke Open Deurwerk zal op zaterdag 19 juni a.s. in de Expo-hal te Hilversum de grote Open Deur Dag worden gehou den. Op het programma staan o.m.: Community-singing, begeleid door de Nationale Brassband o.l.v. Meindert Boekeieen toespraak door Ds. F. J. Pop over „Het evangelie wil naar de mensen toe; een musical door de toneelgroep „Podium" getiteld „Doe open die Deur" met medewerking van de volksdansgroep „Zajednica" en Jules de Corte. Kosten f 3,50, twee consumpties inbegrepen. me. Van hervormde zijde is in prin cipe al medewerking toegezegd. Men wil reeds bij de aanvang van het aanstaande cuxsusjaar beginnen met de werkzaamheden. Bijbel nog steeds meest vertaalde boek De Unesco heeft meegedeeld, dat de Bijbel in 1963 nog steeds het meest vertaalde boek was. 180 nieu we edities van bijbelse teksten wer den in dat jaar vertaald, gevolgd door Shakespaere met 159 vertalin gen. De derde plaats namen de ge schriften van Chroesjtsjef in met 155. Daarna volgden de werken van Lenin met 148 vertalingen. VERHINDERD Na de oorlog zou een veldprediker in Tjilitjap een aantal kinderen dopen. Er kwam ook een meisje van een jaar of tien met een broertje op de arm aanzeulen. Toen de verbaasde dominee het meisje om uitleg vroeg, zei ze: „Moe der heeft het te druk en vader is naar het voetballen". Ds. P. de Jong vertrekt naar Nijkerk Na een ambtsbediening van ruim l'/ijaar zal ds. P. de Jong. hervormd predikant te Veenendaal uit deze ge meente vertrekken omdat hü het be roep naar Nijkerk heeft aangenomen. Ds. de Jong wordt aldaar de opvolger van de bekende radiodominee D». Jac. van Dijk, die pasgeleden vertrok. Ds. P. de Jong werd op 20 april 1921 te Puttershoek geboren. Hij was eerst enige jaren op een kantoor werkzaam en deed later examen Gymnasium A. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en deed in 1952 kandidaats examen, waarop in 1953 het kerkelijk examen volgde. Van oktober 1953 tot en lid van de commissie voor het op zicht te Harderwijk. Ook werd gedurende zijn ambtspe riode een "hieuwe kerk gebouwd te Kootwij kerb roek en een nieuwe kleu terschool. Ds. de Jong was dus ruim 4'/i jaar werkzaam in Veenendaal, waar hij de Noordwijk kreeg toege wezen. Nog zeer onlangs kwam in deze wijk een nieuwe hervormde kleuter school tot stand. Ds. de Jong, die reeds een groot aantal beroepen kreeg, meende deze week dat naar Nijkerk te moeten opvolgen. De datum van af scheid van de gemeente van Veenen daal is op dit moment nog niet be kend. Brief van Ds. van Viegen aan gemeente In het Kerkblad van de hervormde gemeente van Amerongen, Overberg etc. schrjjft Ds. van Viegen, die mo menteel btf zijn kinderen in Canada vertoeft een kort reisverhaal dat wc gaarne in extenso overnemen. Ds. van Viegen schrijft: Aan de Hervormde gemeente in Overberg, Canada, 10 mei 1965 Het beloofde niet veel goeds op 27 april. De regen striemde de velden, zodat het uitzicht vaak belemmerd werd. Maar nauwelijks waren we af gevaren of de zon maakte het alles anders. We hebben een mooie overtocht ge maakt. Van zeeziekte geen last gehad. Veel contacten gemaakt. Er waren on geveer 1000 mensen aan boord. Vogels van diverse pluimage. We hadden aan gename gesprekken. Elke avond was er een samenkomst, waarin de boordpre- dikant voorging. Van de 1000 waren er ongeveer 100 aanwezig. De zondag morgendienst werd door plm. 200 per sonen bezocht. Wat doet het dan goed samen te bidden, te zingen Godes lof, te luisteren naar het Woord van God. Dan wordt het echt zondag. We waren in de geest in ons kleine kerkje in Overberg. Het was die zon dag stormwind, krachtig. Dan kun je troost putten uit het: „ruwe stormen mogen woeden, alles om mij heen zij nacht.— God, mijn God zal mij be hoeden, God houdt over mij de wacht". Tijdens het rumoer der baren, was het rumoer der volken gestild, maar nau welijks hadden de golven zich gelegd of het rumoer der 1000 nam weer toe. 4 Mei had er aan boord, midden op de oceaan, een dodenherdenking plaats. Dit was zover van het vaderland een aangrijpend gebeuren. 5 mei, bevrij dingsdag, was er feest, en dan wordt het weer eens duidelijk, dat er nog veel gebondenen zijn, die de bevrij ding door de Here Jezus zeer van node hebben en toch niet begeren. Wat is de Here Jezus voor velen toch tever geefs gekomen, wat wordt zijn liefde versmaad. Van 6-7 mei arriveerden wij in Mon treal, waar we door onze kinderen wer den afgehaald. Om 12 uur in de middag vertrokken wij uit b.g.n. stad en reden we 10 uren lang door een prachtig en geweldig land, naar Port Colborne in Ontario. We hebben het hier heel goed. We hopen u later van onze bevin dingen meer te vertellen. Weest nu allen van ons allen de Here bevolen. Gaarne uw Ds. C. v. Viegen en echtgenote. Ds. C. Langbroek, chr. ger. pred.: Gespreksavond met ambtsdragers Woensdagavond j.L vond in gebouw Eltheto te Veenendaal een bespreking plaats tussen verscheidene ambtsdragers van verschillende kerkgenootschappen. Ruim 80 ambtsdragers uit de hervormde kerk, de gereformeerde kerk, de chr. geref. kerk en de geref. vrijgemaakt, waren aanwezig. Het initiatief tot het be leggen van de bijeenkomst was uitgegaan van de chr. geref. kerk, waarna een comité werd opgericht bestaande uit vertegenwoordigers van de vier kerken, dat de plannen tot realiteit bracht. Er werden woensdagavond zeven gespreksgroepen gevormd, zo ruim mogelijk gemixt en de gesprekken hadden een levendig ver loop. De leiding berustte bij Ds. J. Keuning, chr. geref. predikant. Door de an dere chr. geref. predikant Ds. C. Langbroek werd een indringende toespraak ge houden over de bevinding. Ds. Langbroek vond deze ontmoeting uniek aan de vooravond van Pinksteren en sprak van een hoopvol begin. Bedankt voor beroep Ds. J. den Hoed te Wijk bij Heus- den bedankte voor het beroep van de herv. gemeente te Eist. Ds. J. Keuning, chr. geref. predi kant te Veenendaal, bedankte voor het beroep naar Katwijk aan Zee. Aantal kerkgangers liep terug In de gereformeerde kerken van Utrecht-zuid heeft men onlangs weel een „telzondag" gehouden. De uitslag van de telling van het aantal kerk gangers op die zondag heeft men vergeleken met die van ongeveer een half jaar geleden. Het bleek, dat het bezoek aan de morgendiensten met plm. 8.75 procent was terug gelopen. De teruggang tijdens de avonddiensten beliep ongeveer 4'/s procent. Studentenpredikant in Nijmegen Aan de r.k. universiteit van Nij megen studeren momenteel 63 per sonen van hervormde- en gerefor meerde huize. Men wil hier trachten te komen tot de benoeming van een studenten- predkiant, die dan tevens zal wor den belast met het gesprek met Ro- februari 1954 liep hij stage te Benne- kom. Hij werd in 1954 na gehouden colloquim te Arnhem beroepbaar ver klaard in de hervormde kerk. Op 8 oktober 1954 werd Ds. de Jong door Ds. J. v. d. Haar van St. Maartensdijk, toen nog te Waddinxveen bevestigd als predikant van de hervormde gemeente e Kootwijk. Op 23 oktober deed Ds de Jong in trede te Veenendaal, nadat hij tevoren voor een groot aantal beroepen had be dankt. Ds. de Jong werd in Veenendaal be vestigd door zijn voorganger Ds. K. v. d. Pol, die naar Lunteren was ver trokken. Tijdens zijn ambtsbediening te Kootwijk had Ds. de Jong zitting in tal van commissies. Hij was o.m. lid van de classicale zendingscommissie VERBORGEN OMGANG Ds. Langbroek had als ondertitel ge kozen de beginregels van Psalm 25 4. Gods verborgen omgang vinden. De predikant stelde daarna enkele vragen, allen geïnspireerd op de bevindelijke omgang met God. 1. Hoe is het ver trouwelijk gesprek; 2. Hoe de vertrou welijke ontmoeting en 3. Hoe de ver trouwelijke omgang, ook in de prak tijk. Want Ds. Langbroek stelde zeer nadrukkelijk dat de bevinding niet alleen een zaak is voor de binnenka mer, maar in de praktijk van alle dag duidelijk moet blijken. De bevinding moet van de binnenkamer naar de fa briek worden overgebracht. De ont moeting met God moet een uitloper vinden in de dagelijkse levensprak tijk. Geen geloof op zondag, maar ook op maandag. Ds. Langbroek was van oordeel dat de gelovige mens tot allerlei vragen kan komen, die op het vlak van de be vinding liggen, b.v. Zou ik me niet vergissen? Is het wel waar? Heb ik het leven en ben ik toch dood? Over al deze vragen moet het Woord schijnen en we mogen deze dingen nooit in onszelf tot klaarheid proberen te bren gen. De predikant haalde de belijdenis schriften der kerk erbij, die allen spre ken over de ware bevinding, maar in het licht van Gods Woord. Ds. Lang broek was tenslotte van oordeel dat er in de hedendaagse literatuur een heim wee op te merken is. Een heimwee naar de bevinding, die het leven inhoud geeft. Na de indringende toespraak, die on der intense stilte werd aangehoord, volgden de besprekingen. Er werd o.a. de vraag gesteld: Tasten de chr. geref., de gereformeerden en de hervormden nu op een andere manier naar het be vindelijke leven? Unaniem was het antwoord Neen. Als de ambtsdrager op huisbezoek gaat, wat een zeer moei lijk werk is, tast ieder naar een spoor van waarachtig geloof. Misschien met nuanceverschillen, maar de kernvra gen zijn dezelfde. Ds. Langbroek ge loofde dat het een gezegende avond was, waarbij de ambtsdragers dichter bij elkaar kwamen en geloofde dat dergelijke ontmoetingen voor herhaling vatbaar zijn. Van enigerlei verschil van mening omtrent de hoofdzaken was weinig te merken. Omstreeks half een vertrokken 22 wagens met een 50-tal Ouden van Dagen op 2 juni richting Veluwe. Begeleid door een stralende zon ging men via Bar- neveld, Kootwükerbroek en Stroe naar de legerplaats Wittenberg, waar de nodige consumpties werden uitgedeeld. Vervolgens reed men langs Garderen, Speulde, het kasteel Staverden, Elspeet en Nunspeet naar het oude stadje El- burg. In het recreatieoord „het Veluwemeer" gebruikte men een consumptie, waarna men de tocht voortzette naar Epe. Daar bezocht men de uitspanning „De Ossenstal", waar men veel belang stelling toonde voor de daar uitgestal de opgezette dieren. Bij het vervolgen van de tocht was het een kleine teleurstelling, toen bleek dat de weg naar paleis 't Loo was opengebroken en men er dus geen kijk je kon gaan nemen. Het volgende hal tepunt was de Lunterse boer. Hier werd een koffiemaaltijd gebruikt en een wandeling door de omgeving ge maakt. Teruggekeerd om half negen te Rens- woude werd men door het muziek korps Ons Genoegen naar Rehoboth begeleid. Dr. ter Velde dankte de vele medewerkers, o.a. de automobilisten en de beide heren Meerveld en Van de Haar, die als motorordenans de stoet hadden begeleid. Namens de ouden van dagen bedank te Mevr. Broeren-Blanken de organi satoren en medewerkers en mede werksters. Woensdag omstreeks half één vond op de Industrieweg Noord een aanrijding plaats tussen een vrachtwagen, bestuurd door J. v. V. uit Amerongen en een personenauto, bestuurd door R. v. d. H. uit Leersum. De vrachtwagen, komen de vanaf de Kon. Wilhelminaweg moest een ter plaatse geparkeerde auto pas seren. Hierbü kwam de wagen op het linker weggedeelte en de bestuurder kon daarbij het verkeer vanaf de Industrieweg niet zien aankomen daar een ter plaatse staande tabaksschuur het uitzicht volkomen belemmert. De uit tegengestelde richting naderende personenauto had eveneens door de schuur geen uitzicht. Beide bestuurders zagen elkaar plotseling. Hoewel beiden door krachtig remmen een botsing trachtten te voorkomen mocht dit niet baten. Door de botsing werd de personenauto zwaar beschadigd terwijl ook de ma teriële schade aan de vrachtwagen vrij groot was. Maandagavond werden in de kantine van de Lagere Technisch School te Veenen daal aan de geslaagden van de Chr. Nijverheidsavondschool de diploma's Uitgereikt door de heer C. Th. H. Kroes, directeur van de school. Hieronder volgt de Ijjst van geslaagden voor de verschillende avondcursussen. 2-jarige vervolgcursus Bouwkunde: J. v. Amerongen, J. G. v. d. Bos, W. v. d. Broek, G. v. d Dijk, J. Hootsen, A. Kroes- bergen, C. Kroon, P v. d. Leeden, E. J. J. Lokhorst, J. Moesbergen, A. Overeem, L. Overeem, H. Roseboom. L. C. Sjoer, H. G. v. Verseveld, N. v. Viegen 2-jarige vervolgcursus Werktuigbouw kunde: E. Baars, H. G. Beyer, T. J. Beyer, H. Bouman, W. M. A. v. Buiken, H. Fasse, C. J. v. Ginkel, H. J. F. Graas, A M. Kelderman, E. Koolma, G. A v. Kruistum, J. A. J. Leppers, J. E. v. Manen, N P. J. Miezelmoe, M. v Ommereh, J. G. W. v. d. Pol, A. Pol, C. v. Rhenen, P C. Schaap. J. v. Stempvoort, H. A v. Wakeren, G v. d. Weerd. Autogeenlassen Beginners: G. Anbeek, N. v. Bruchem. G. Harting. A. Koolma, A. de Man, T. Onink, J. W Schuurman, A. H v. d. Sluis. Elektrisch lassen Beginners Groep I: W. Achterberg, W. Bouwmeester, G. v. d. Brink, J W. Dijkhorst, J. Schuilen- burg, J. de Gooyer, J. v. Nellesteyn, R. Roseboom. C. v. Wakeren. H. Wijnen. Elektrisch lassen Beginners Groep II: G. Anbeek, N. v. Bruchem, G. Ditewig, W. Hootsen, A. de Man, H. W. v. Nw. Amerongen, W. C. v. Putten, A. Sterken- burg, E. Schoonderbeek, G. A. v. Kruis tum, G. v. Kooten, F. L. Bolderman. Elektrisch lassen Gevorderden Groep I: A. Cornelissen, T. v. Egdom, A. v. Has selaar, G. Hendnksen, J. Klomp, B. v. d. Loosdrecht, W. C. Slok, C. Valkenburg. Elektrisch lassen Gevorderden Groep II: E. Baars, H. G. Beyer, J. J. Beyer, H. Bouman, H. Fasse, C J. v. Ginkel, J. v. Manen, J. A. J Leppers, M v. Ommeren, G. v. Raay, N P. J. Miezelmoe. Hoe zielloos, Heer, is zonder U ons leven, Een huis gebouwd op drijvend zand. De stenen losgestapeld op elkander en zonder enig onderling verband. Geen specie, geen cement geeft 't enige hechtheid, 't Is alles onbetrouwbaar, zonder vorm, een wankelend geheel, een ledig hulsel. Het slaat uiteen bij de geringste storm. Maar hecht en sterk als rotssteen wordt ons bouwwerk Als Gij het fundament ons zij. Uw Geest en liefde binden 't al te samen, de hoeksteen. Heer, van ons gebouw zijt Gij. Wil ons dan met Uw Heil'ge Geest vervullen, maak van ons hart een springende fontein, die levend water uit ons binnenste doet vloeien, en ons een ader van Uw bron doet zijn. A. H. BELGISCH BEZOEK AAN SOLA FIDE Een aantal gemeenteleden van Sola Fi de te Veenendaal heeft vorig jaar een bezoek gebracht aan de Belgische ge meente Aalst. Thans zal Ds. Couvreur uit Aalst, vergezeld van 'n aantal gemeente leden een tegenbezoek brengen en wel op 27 juni a.s. De Belgische predikant zal in in de morgendienst de prediking verzor gen. DS. A. VROEGINDEWEY BEDANKTE VOOR TWEEDE BEROEP Ds A. Vroegindewey, ned. herv. predi kant te Veenendaal, heeft behalve voor het beroep naar Ouderkerk a. d. IJssel ook bedankt voor dat van de gemeente Papendrecht. MEER DAN f40.000,— VOOR KERKBOUW LEERSUM Voor de bouw van de nieuwe gerefor meerde kerk te Leersum, onderdeel van de gemeente Amerongen, werd zodanig ge offerd dat op 31 mei j.l. een bedrag van f 43.370 r' ijeen was. VLUG Toen onlangs in de geref. kerk te Ant werpen namen konden worden opgegeven voor de verkiezing van amtsdragers kwa men ook heel wat briefjes binnen met na men van vrouwen der gemeente. De gemeenteleden die dat deden liepen op dat moment wel wat op de generale synode vooruit, die weliswaar een rapport over de vrouw in het ambt te behande len krijgt, maar nog geen enkele beslis sing nam. NIEUWE AMBTSDRAGERS Bij de gehouden verkiezing voor ambts dragers in de gereformeerde kerk te Rhe nen werden als ouderling gekozen de he ren G. van Gulik, J. Meiresonne en J. Tigelaar. Tot diaken de heer J. Jeremiasse Tijdens de huldiging bij het afscheid van meester Meyer op maandagavond bood ds. A. Vroegindeweij namens de centrale kerkeraad en de centrale schoolcommissie aan de scheidende on derwijzer een fraai geschenk aan. Omstreeks half vier vond op dezelfde dag op het kruispunt Kon. Wilhelmina- weg-Pr. Christinastraat een aanrijding plaats tussen een drietal vrachtwagens. Een DAF, bestuurd door A. G. ujt Leersum naderde vanaf de Pr. Christi nastraat de Rijksweg. Alvorens deze weg over te steken liet de bestuurder eerst nog enkele personenauto's passe ren. Opgetrokken tot het midden van de weg zag hij plotseling een Bedford- vrachtwagen, bestuurd door G. v. N. uit Veenendaal uit de richting Leersum naderen. Beide vrachtwagens botsten tegen elkaar. De bestuurder van de Bedford was echter al wat naar rechts CON AMORE ZONG IN SANATORIUM O.N.O. De hervormde zangver. Con Amore ver zorgde donderdagavond een zanguitvoe ring voor de patiënten van het sanatorium Oranje Nassau Ooord te Renkum. JDeze uitvoering, die in de open lucht werd ge geven, werd zeer op prijs gesteld. Sport op zaterdagmiddag Zaterdagmiddag om 1 uur wordt een juniorenvoetbaltoernooi gespeeld op het Sportpark Panhuis. Deelnemende vereni gingen zijn: BFC uit Bussum, Germania uit Groesbeek, HSV uit Harskamp en GVVV V'daal. Om vier uur speelt het eerste elftal van GVVV een vriendschappelijke wedstrijd tegen 3e klasser DVS '33 uit Ermelo. Het tweede elftal van VRC ontvangt de reserves van het Katwijkse Quick Boys voor een wedstrijd om de Bronzen Zwa luw van de KNVB. De wedstrijd wordt ge speeld op het terrein van NSVS ingang Dennenlaan. BROMFIETSER AANGEREDEN Op de Parallelweg gebeurde woensdag een ongeluk doordat een automobiliste plotseling ging keren en als gevolg van deze manoeuvre een juist passerende bromfietser de heer B. uit Achterberg aanreed. De bromfietser kwam te vallen en liep ontvellingen aan armen en benen op. Beide voertuigen werden beschadigd. uitgeweken en kreeg van de DAF nog een duw in deze richting. Hierdoor kwam de wagen weer tegen een Scania- Vabis bestuurd door G. J. v. E. uit Woudenberg die in de Molenstraat stond te wachten om de voorrangsweg op te rijden. Alle drie de wagens wer den zwaar beschadigd. Persoonlijke on gelukken deden zich gelukkig niet voor. Donderdag daarop. Hemelvaartsdag, was het wederom raak. Op het be ruchte kruispunt - wanneer wordt daar eens wat aan gedaan? vond omstreeks half één een aanrijding plaats tussen een tweetal bromfietsers. De één kwam uit de richting Leersum en was voor nemens de motorcros te Rhenen te gaan bezoeken. Ter hoogte van het kruispunt kwam juist een andere bromfietser die de Koenestraat in wil de rijden. Deze laatste verleende geen voorrang en beiden kwamen te vallen. De schade bleef gelukkig beperkt tot wat kleding van één der bestuurders. Enkele uren daarvoor vond op het rijwielpad ter hoogte van de Veense- weg een aanrijding plaats tussen een bromfietser en een wielrijder. Beiden kwamen uit de richting Rhenen. Ter hoogte van het Zandvoort wilde de wielrijder zonder hiervan tevoren ken nis te geven linksaf slaan juist toen de bromfietser links wilde inhalen. Bei den kwamen te vallen en de bromfiet ser moest zich met enkele kneuzingen nog onder doktershanden stellen. Tegen half vijf was het weer zo -ver en weer bij de Koenestraat. Toen wa ren de partijen een bromfietser, J. G. de W. uit Utrecht en de automobilist J. A. uit Vlaardingen. De auto wilde de Koenestraat oprijden doch verleen de geen voorrang. Gevolg: een verbo gen wiel aan de bromfiets. Om kwart over vijf weer een aan rijding bij de Molenstraat ook weer tussen een bromfiets en een auto. Bij deze botsing, waar alweer de automo bilist geen voorrang verleende werd de bromfiets zwaar beschadigd en van de auto een portier ingedeukt. Onder de bomen van het kasteel stonden auto's gereed voor het vertrek om Rens- woude's bejaarden een prachtige tocht t» laten maken. gen) had mevr. Buddingh weinig goede woorden. Het was volgens haar niet volgens de code der architecten dat een plan dat later gewijzigd wordt tweemaal gehonoreerd wordt. De heer Haggenburg (KVP) vroeg of de gemeente meeprofiteert van de voor delen van de bouwstroom, beloningen die door de minister in 't vooruitzicht zijn gesteld. Wethouder Van Kuyk (AR): Het eerste plan Nieuwenhuis werd inderdaad van de kaart geveegd, maar de man had zijn werk gehad, de kosten voor de tekeningen dienen dus in rekening te worden gebracht. De voorzitter vulde dit antwoord aan met op te merken dat er een ander spel kwam en het oorspronkelijke plan Nieuwenhuis werd opgeofferd. Het werd nu het plan Bakker-Nieuwenhuis. Over dit nieuwe plan werd en wordt nog steeds (eens per 14 dagen) overleg gepleegd. De voorzitter kon de heer Haggen burg geruststellen. Geen enkele wo ning zal achterwege blijven. Wel zal het aantal woningwetwoningen groter worden dan de premiewoningen. Mevr. Buddingh: Het plan Nieuwenhuis is wel opgeofferd, maar niet de architect. De hele zaak is mij niet duidelijk en zij wilde geacht worden tegen het voor stel te hebben gestemd. Marktgelden De heer Ester (AR) kon zich in grote lijnen wel verenigen met verhoging van de marktgelden, maar vond de verho ging niet gering: 20 tot 40%. Hij pleitte voor een beter beleid van de markt- commissie en wilde de tarieven per maand heffen om een overzichtelijker beeld te krijgen. De heer Van Deelen (SGP): We zitten in een dure tijd, maar we mogen de oude traditie van de markt niet missen, evenals die van de bijenmarkt. Als het misloopt moet het college direct maatregelen nemen. Salamander Mevr. Buddingh wilde weten wan neer de gronden in het plan De Sala mander bouwrijp gemaakt worden. De voorzitter deelde mee dat er al diverse opmetingen zijn gedaan en realisatie niet ver meer af is. De raad ging ak koord met de aankoop van grond voor vier ton. Onderwijs Niet minder dan 15 agendapunten be helsden voorzieningen t.b.v. het onder wijs. Mevr. Buddingh had de kosten opgeteld en kwam tot een bedrag van f 58.518,— in totaal. Ze vroeg hoe het zat met de vloer in de CNS I, die zeer slecht is. De heer Van Ojik (CHU) wil de de commissie van onderwijs sugge reren om de scholen eens af te gaan, want aan verschillende voorstellen kle ven consequenties. De heer Bastmeyer (CHU) zou de hoofden van scholen en de besturen willen aanraden zuinig te zijn. Wethouder Koppenberg (PvdA): De toestand van de vloeren in de CNS I is mij niet bekend, maar zodra er een verzoek komt zal ik het gaan bekijken. Met de heer Bastmeyer ben ik het on eens. Het onderwijs mag niet de dupe worden van de slechte financiële toe stand van de gemeente. Mevr. Buddingh vond muziekonder wijs op de scholen een zekere luxe, het geen de heer Van Manen (AR) bestreed. Een bedrag van ruim f 1100,voor muziekonderwijs is geen luxe maar al leszins acceptabel vond hij. W ethouder Koppenberg vond de culturele vorming van de jeugd van groot belang. Tenslotte werd nog gediscussieerd over het punt de vermakelijkheidsbe lasting te wijzigen voor verenigingen, die aan zelfwerkzaamheid doen en ten bate van de jeugd lunaparken, fancy- fairs etc. organiseren. De heer v. d. Haar (SGP) was ertegen om principiële redenen. Het is een verkapte subsidie en we wensen de zondagssport niet te steunen. De heer Van Ojik (CHU): Ik wil er geen cent van hebben. Een kermis hoort in Veenendaal niet thuis. Mevr. Buddingh wilde ook de resterende 25 belasting afschaffen teneinde de zelf werkzaamheid nog meer te stimuleren. De heer v. Genderen (CHU) had veel respect voor de voetbalver. „Veenen daal" die dat werk voor eigen rekening doet. De heer Van Remmerden (PvdA): De d7 heerVan^ HaVdevëfd' (PvdA): We'£u?l -Veenendaal" voetbalt hebben al veel onaangename ervaringen p h j ,GeLj u r' r gehad met het Raadhuis en hij had hb- 2*"* a a he.tzel!df. bestuur. Mevr ren fluisteren dat als het gebouw „Lin- - d'ng i?-. e?n y??,rstel quenda" zou leegkomen, daar het nieu-i, t J^valiln h- 2£.. te we politiebureau zou komen. De voor- ^nf! fZlJ werd hierbij Be zitter: Deze geruchten zijn van kleuter- f, hlr Pdl ?r 6 Vf,n de PvdA- schoolallure en uit de lnrht spurnnpn c (AR) wilde het oor spronkelijke voorstel handhaven en had geen behoefte aan het amendement. De voorzitter deelde mee dat er over leg gaande is tussen b. en w. en de sportverenigingen. Te zijner tijd zal een rapport verschijnen en als men thans een andere redaktie wil en de 25% laten vervallen schept dat later moeilijkheden. Mevr. Buddingh was hierdoor overtuigd en trok haar motie in. De heren v. Deelen. v. d. Haar (SGP) en Van Ojik (C^IU) wensten aan tekening tegen te zijn. UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL Vervolg van pag". 1 Wat de plaats van het nieuwe po litiebureau betreft, de voorzitter kon meedelen dat in overleg met de stedebouwkundige besloten was het politiebureau te bouwen langs het omleidingskanaal achter de woning v.h. Ebskamp. Deze plaats is gunstig gelegen in het centrum en dicht bij het nieuwe Raadhuis. Over de honorering van de archi tect zei de voorzitter dat men geen fooien of cadeau's geeft, maar dat ook hier volgens de geldende normen wordt gehandeld. Later zal misschien nog een maquette worden gemaakt. schoolallure en uit de lucht gegrepen De raad ging tenslotte akkoord met de opdracht tot het maken van een ont werp. Krediet ontwerp woningbouw Voor het voorstel om f 3250,be schikbaar te stellen als honorarium voor het architectenbureau Nieuwen huis voor werkzaamheden aan een ont werp van woningwetwoningen in De Punt (welk plan gewijzigd werd i.v.m. de „grote bouw" van de Eurowonin-

De Vallei | 1965 | | pagina 12