Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Grote V.V.V, aktiviteiten in Rhenen en Amerongen Nieuw politiebureau komt bij Omleidingskanaal. n Agenda: fëetzcruushale 1 BH Olympia's Tour passeerde Veenendaal, Eist en Amerongen Uit de Raad van Veenendaal Amendement over vermakelijkheidsbelasting weer ingetrokken. Groot Nationaal Muziekconcours te Renswoude WAT GEBEURT ER OP OUDE VISMARKT Meditatie De mens is tot enorme prestaties in staat Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei eenendaal IN VEENENDAAL POGINGEN TOT HEROPRICHTING VEENENDAAL Pinkstersurprise voor kopend publiek Pinksterzangavond in Bethelkerk De Vallei ua Pinksteren ACHTERBERG Gezinshulp in Achterberg AMERONGEN WIST U.... I 39e JAARGANG VRIJDAG 4 JUNI 1965 Nr. 44 Redaktie en administratie: Parallelweg 16 - Veen end aal Tel. O 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel De verschillende VVV's in deze omgeving ontwikkelen de laatste weken oen opmerkelijke activiteit. De VVV Rhenen opende zaterdagavond het zeer gevarieerde zomerprogramma met muziek en zang, in Amerongen wordt a.s. woensdag vergaderd over het opstellen van een definitief programma en zelfs in Veenendaal, waar de VVV onlangs ter ziele ging, zijn schuchtere pogingen aangewend de Vereniging weer nieuw leven in te blazen. ONTVANGST Het deze week gepubliceerde zomer programma van de VVV Rhenen werd overal gunstig ontvangen. Het vertoont tal van attracties, die voor de toerist aan trekkelijk zijn. De folders zullen deze week de deur uitgaan en door het hele land worden verstuurd. In het goed ver zorgde VVV kantoor worden thans al honderden toeristen geadviseerd door de charmante informatrice Mej. de Caluwe. Zelfs buitenlanders verschijnen regelma tig om inlichtingen, die graag worden ver strekt. Met Pinksteren zullen de hotels volledig bezet zijn. Het zomerprogramma startte woensdagavond met muziek en zang in het Kon. Elisabethplantsoen. Na dat de voorzitter van VVV, de heer Bo- venschen een openingswoord had gespro ken traden de muziekver. „Ons Genoegen" en de Chr. gem. zangver. „Eben Haezer" voor het voetlicht. Het plantsoen bood, met de verlichting die men voor dit doel had aangebracht, een feeërieke aanblik. Jammer dat veel van het gebodene door het overstelpende bromfietslawaai ver loren ging. VVV Rhenen verwacht een zeer druk zomerseizoen, ook omdat in tal van de landelijke bladen propraganda voor de Grebbestad wordt gemaakt. In Amerongen is nog geen programma samengesteld, maar dit zal woensdag avond a.s. gebeuren Hierna worden de folders naar de provinciale VVV gezon den en naar het ANVV, die voor verde re distributie zorgdragen. Momenteel is de drukte nog niet groot als gevolg van het koude voorjaarsweer. Heroprichting? Zoals bekend bestaat de VVV Veenen daal niet meer. Maar toch zijn er tenden sen die erop wijzen dat de vereniging, misschien in wat andere vorm, zal terug komen. De Veenendaalse Winkeliersver eniging beraadt zich op welke wijze men het WV werk gestalte moet geven, want al is men van oordeel dat deze industrie- en handelsplaats voor de toerist weinig te bieden heeft, toch kan men een zeker verband tussen de winkelstand en de doortrekkende toerist of dagjesmens niet ontkennen. De plannen van de VWV zijn nog erg vaag, maar men is druk bezig met de besprekingen. Er zou al contact zijn opgenomen met een landelijk kindercircus om dat in Veenendaal te laten optreden. Mochten de plannen in een verder sta dium komen dan kunnen pas concreter gegevens worden vertrekt. Hoopvol is het evenwel dat men zich er niet bij neerlegt dat de nijvere plaats Veenendaal zonder een VVV blijft zitten. Met het Pinksterweekend gaat de Veenendaalse Winkeliersver eniging aan het kopend publiek weer een surprise uitreiken. Enke le duizenden kopers hebben in de laatste maanden op de vrijdag avond of zaterdagmiddag reeds kennis gemaakt met de grote on bekende en een presentje in ont vangst mogen nemen. Steeds weer blijkt men aangenaam verrast te zijn. Ook in de komende weken zal de grote onbekende steeds op vrijdagavond en zaterdagmiddag in de winkels van de aangesloten winkeliers opduiken en zijn ge schenken uitreiken. Dit weekein de is het een doosje met heerlijke koekjes. Mocht u één der Pink sterdagen uitgaan, dan kunt u dat mooi meenemen voor onderweg, maar ook al blijft u thuis, zult u er veel smaak aan beleven. voor betere uurwerken Met gebogen ruggen ne men de deelnemers van Olympia's Tour de klim over de Elster Berg na bij hotel La Montagne. Het grote peloton was op dit punt nog geheel compleet. JEUGDDIENST IN SOLA FIDE Op Eerste Pinksterdag wordt 's mor gens om 9 uur in Sola Fide een jeugd dienst gehouden. Voorganger is Ds. Alers uit Rotterdam. Medewerking wordt verleend door het mannenkoor „De Veenzangers" o.l.v. de heer G. v. Zanten. Ieder is hartelijk welkom. In de Chr. Geref. Bethelkerk aan de Pr. Beatrixstraat wordt za terdagavond 5 juni een Pinkster zangavond gehouden waaraan wordt medegewerkt door het Chr. Geref. kerkkoor Chrigeza en het kerkkoor van de Herv. gemeente Sola Fide. Dirigent is de heer Hen- ny Pomp. Ds. C. Langbroek ver zorgt de meditatie en het orgel wordt bespeeld door Bob van Stempvoort. Nico Lute lag aan kop Dinsdagmiddag even na vijf uur passeerde de wielerkaravaan vay. Olympia's Tour door Nederland deze omgeving. Deze laatste etappe voerde van Enschede naar Amsterdam. Om kwart voor vijf had men het 95 km lange traject Ensche- de-Ede achter de rug en trok de rennersstoet via Buurtlaan, Polderweg, Groe- neveldselaan en Brinkersteeg naar de Cuneraweg. De renners werden voorafgegaan door mannen van de Rijkspolitie en een groot aantal reclamewagens. Acht minuten over vijf passeerde de 's-Gra- velander Nico Lute als eerste het kruis- Het omde gebouw am de Vismarkt, waarop niet al te fr--aie opschriften zijn gekalkt. Men xbü mei eertijds het streekmuseum in onderbrengen. De Raad vali Veenendaal had donderdagavond voor de topzware agenda van meer dan dertig punten slechts een goed uur nodig. Tal van onderwijsvoorzieningen liepen vlot onder de hamer van de voor zitter door. Slechts de credietverlening voor een nieuw politiebureau, in lichtere mate de verhoging van de markttarieven en ten leste een voorstel tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting ont lokten wat discussies. Voornaamste punten: De mededelingen van burgemeester Hazenberg dat het nieuwe politiebureau zal verrijzen achter de woning v.h. Ebskamp, aan het omleidingskanaal ter hoog te van het nieuwe Raadhuis en tevens dat het aantal woningwetwoningen in de toekomst groter zal worden dan dat van de premiewoningen. POLITIEBUREAU Het voorstel om ruim f 8000,be schikbaar te stellen voor het maken van een ontwerp voor een nieuw po litiebureau deed bij de heer Van Har- develd (PvdA) de vraag oprijzen of b. en w. al contact hadden gehad met hogere autoriteiten en of het Rijk niet een deel kon bijdragen? De heer Die- peveen (AR) onderschreef deze vragen en wilde wel eens weten waar het po litiebureau zou komen want hoe kan De Davidstraat in Veenendaal ondergaat een grondige opknapbeurt. Het ge hele wegdek is opengebroken. Er zal een nieuwe asfaltlaag worden aangebracht. De trottoirs worden wat versmald zodat de weg bijna een meter breder wordt. Het kleine plantsoentje met bomen (op achtergrond) zal geheel verdwijnen. In de plaats hiervan zal een nieuwe groenstrook worden aangelegd. Voor de aan- wonenden nu nog wat last, maar over enkele maanden zal hun nieuwe straat gereed zijn en dat beetje ongemak hébben de bewoners er wel voor over. men een ontwerp maken als de plaats niet bekend is? Mevr. Buddingh (VVD) wilde het nog scherper stellen. Er is nog geen situ ering aangegeven dus is het niet al leen nuttig, maar zelfs noodzakelijk de plaats te weten. Het zou onjuist zijn eerst een crediet voor een ontwerp te verlenen als men niet weet waar de noord- of zuidkant is. De heer Bast- meyer (CHU): De architect krijgt ge woonlijk een bepaald percentage. Is dat er bovenop berekend? Op deze vragen antwoordde burg. Hazenberg in de juiste volgorde: Hoe het staat met de voorschriften van dz Rijksoverheid? Niet éénmaal maar tien tallen malen heeft het gemeentebestuur contact gehad met het Min. van Bin nenlandse Zaken waaronder de politie ressorteert. Dat contact was zeer uit voerig en nadrukkelijk. Wat de ver goeding aangaat, het Rijk zegt eerst: Maak een ontwerp en dan zullen we volgens de bepaalde en geldende nor men onze goedkeuring verlenen. Er wordt tevoren geen bedrag genoemd. Zie verder pag. 12 Op zaterdag 5 en 2e Pinksterdag 7 juni 1965 zal de Muziekvereni ging „Ons Genoegen" te Renswou de als organisatrice optreden van het nationaal muziekconcours, dat in het bos bij kasteel Renswoude zal worden gehouden De opening van het concours zal plaatsvinden op zaterdag 5 juni a.s. des middags om 2 uur door Burgemeester Ho- sang. Vervolgens zal een concert worden ver zorgd door de Fanfare „Kunst naar Ar beid" te Hierden, Asafs kinderkoor te Amerongen en Lisiduna Harmonie te Leusden. Aan de mars wedstrijden zal worden deelgenomen door Lisiduna te Leus den, Drumband Renswoude, Drumband Scherpenzeel en Harmonie „Caecilia" te Scherpenzeel Op de 2e Pinksterdag zullen optreden: Kapel Avezaath Zanglust, „Door Wils kracht Sterk" te Achterveld, de Twellose Accordeonvereniging, Fanfare „Vooruit" te Oude Tonge, Stedelijke Harmonie Era to" te Rosendaal, de Drumband van Oude Tonge, de Drumband Nederhorsterberg en „Door Wilskracht Sterk". Het concours zal besloten worden met een Taptoe door Wijk bij Duurstede, Ons Genoegen en de Zangvereniging Renswou de. De jury bestaat uit de heren Rein- houdt, Alting en Wigman In verband met de a.s. Pinksterdagen verschijnt De Vallei volgende week niet zo als gewoonlijk op dinsdag en vrijdag, maar op woensdag en vrijdag. Wij verzoeken on ze abonné's, adverteerders en correspondenten hiermede rekening te willen houden. Uitg. en red. Nieuwsblad „De Vallei" De hervormde kerkeraad te Ach terberg heeft zich verschillende malen beraden om te komen tot de oprichting van een hervormde ge zinsverzorging ter plaatse. Het bleek echter voor deze kleine ge meente een te grote opgaaf. Daarom werd kontakt opgenomen met de commissie voor hervormde gezinsverzorging te Vee nendaal. De grote kerkelijke buurgemeen te was bereid om Achterberg te helpen op gang te komen. De kerkeraad zoekt thans meisjes van 17 18 jaar, die zich voor dit werk beschikbaar willen stellen. punt bij La Montagne. Hij had een voorsprong van driekwart minuut op het grote peloton, dat een stevige ach tervolging inzette. Nabij Zeist werd de vluchteling door' anderen ingehaald. Het was een imposant schouwspel de wielrenners de Elster Berg te zien be klimmen (zie foto hiernaast). De gehele Tour werd gewonnen door de Limbur ger Harry Steevens. NIEUWE LEIDSTERS KLEUTERSCHOOL Tot hoofd van de 1 september te openen kleuterschool a.d. Prinses Beatrixlaan is benoemd Mej. H. Bodegom. Tot leidster Mej. L. den Hartigh. NIEUWE KLEUTERSCHOOL OPENT IN AUGUSTUS Het bestuur van de Ver. „Christelijk kleuteronderwijs" hoopt eind augustus a.s. een tweede kleuterschool te openen aan de Prinses Beatrixlaan. Voor de aangifte van leerlingen wordt verwe zen naar de advertentie voorkomende in dit blad. E. P. van Dijk (in aug. 40 jaar raadslid): „Beter hele zaak voor de wereld gooien" Het oude gemeentehuis aan de Vismarkt werd dezer dagen bekalkt met mindei fraaie opschriften. De daders wensen kennelijk het oude karkas van een gebouw liever vandaag dan morgen zien verdwijnen. Maar, naar onlangs bekend werd, zal deze oude sigarenfabriek toch nog worden gerestaureerd en hoogstwaar schijnlijk zal het Streekmuseum erin komen. De heer E. P. van Dijk, die in augustus a.s. het feit herdenkt dat hij 40 jaar lid is van de Raad van Rhenen, is zeer gebelgd over deze beslissing, ook al omdat hij precies tegenover het oude gebouw woont en altijd maar tegen die ruïne moet aankijken, zoals hij zelf zegt. Het gebouw is echter op de lijst van monumentenzorg geplaatst en zal dus niet gesloopt mogen worden. De heer van Dijk vindt dit onzin, „want ziet u in dat vreselijk lelijke karkas nou een monument". Het enige wat nog waarde had was de oude schouw, maar die is er uitgehaald en nu kunnen ze de zaak beter opblazen, vindt het raadslid. Bo vendien wil men op de nauwe Vismarkt nog een noodpostkantoor gaan bouwen, zodat we helemaal tussen de vehikels inzitten, ,,'t Is me wel een mooie ge schiedenis", vindt de heer van Dijk. Volgens hem kan men beter de hele zaak afbreken en weer opnieuw op bouwen. Als er dan persé een museum in moet komen dan kan dat volgens hem ook wel in een nieuw gebouw, dan in een „hok" Bovendien zou men in een nieuw ge bouw ook nog ruimte kunnen schapen voor b.v. een instuif óf ontspannings ruimte voor bejaarden. Maar zoals het plan nu staat, gaat het niets dan geld kosten, volgens de heer van Dijk. On langs werd f 8000,— uitgetrokken voor een tekening, die de heer v. d. Haar uit Amersfoort gemaakt heeft. Nu wil men weer een nieuwe tekening laten maken door de opzichter van de toren, maar men is daar uren en ux'en druk mee en uiteindelijk wordt het nog niks. Neem nou de talrijke bezoekers van de Cu- neratoren. Als ze om de kerk heen lo pen zien ze direct die verschrikkelijke bouwval. Ik zit hier dan voor het raam en zie iedere keer weer hoe ze hun hoofd afkeren van die ruïne. Je ziet ze den ken, hoe is het mogelijk dat zoiets nou precies naast die mooie Cunerakerk staat. En nu kan men wel zeggen. Monu mentenzorg zal de kosten voor de res tauratie van het kreng wel dragen maar dat moet de heer van Dijk eerst nog zien. Het aanzien van de binnen stad van Rhenen, dat toch als een toe ristenplaats bestempeld wordt, is meer dan verschrikkelijk. Een echte en grondige sanering, waarbij de „hele rommel tegen de vlakte zou moeten", was volgens de heer van Dijk de enige uitweg. Ten slotte moet je de toerist toch de mooiste kant tonen? Nu dóen ze niets anders dan sma lend kijken naar de oude sigarenfa briek, die al 12 jaar met planken is betimmerd. De opschriften grijnzen de bewoners van de Vismarkt aan, maar ook de vreemdelingen. Die opschriften spreken volgens de heer van Dijk een duidelijke taal 19 3l| Makelaars- en Assurantiekantoor BROUWER Kanaalweg 2 - Veenenda* Te lef 08385-2918 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goe* Taxaties Wat hij, in onderlinge samenwerking, voor elkaar maakt, grenst aan het on gelofelijke. Met een duikboot vaart hij onder het pakijs van de Noordpool door; met een ruimtevaartuig dringt hij met duizelingwekkende snelheid de ruimte binnen; door scherpzinnige pro- duktiemethoden wordt het levensniveau van velen verhoogd. De mens kan veel. Niet voor niets zegt de Bijbel: „Gij hebt hem een weinig minder gemaakt dan de engelen." Toch vraagt men zich soms af: '„Waar is de grens?" Zal hij in de nabije toekomst landen op de ^maan? Zal de medische wetenschap zover vorderen, dat de gemiddelde leeftijd van de men sen tot 110 jaar zal stijgen, zoals een enkel jaar geleden Chroetsjew voor spelde? Is er een grens? De Bijbel predikt de grote werken van God, de dingen van Zijn Konink rijk. Ook in de Pinkstergeschiedenis staat te lezen: „Wij horen hen in onze talen de grote werken Gods verkondi gen." De mens staat tegenover Gods werk als een blinde tegenover kleuren. Hij begrijpt het niet; hij heeft er geen antenne voor; hij zit op een andere golflengte. Ondanks zijn capaciteiten, ondanks zijn hulpmiddelen, ondanks zijn kennis is het hem onmogelijk van Gods heilgeheimen iets te verstaan. Calvijn drukt het zo uit: een mens begrijpt er even weinig van als een ezel in een concertzaal iets van muziek begrijpt. Bovendien zal het de mens niet gelukken, al zijn prestaties ten spijt, om in eigen kracht het Koninkrijk Gods op te richten, zichzelf een soort paradijs te scheppen. Op dit punt wordt aan de mens een grens gesteld. Hier wordt zijn wijsheid dwaas genoemd, hier wordt zijn hoog moed omgeworpen, hier wordt zijn eigendunk gekrenkt, hier wordt zijn zelfgenoegzaamheid stukgeslagen. De mondige mens wordt tot onmondig ver klaard. De enige houding, die de mens past is heilige bescheidenheid. Het Pinkster feest maakt duidelijk, dat de levende God Zijn werk voortzet, dat Hij in Is rael en in de Koning van Israel, Jezus Christus, is begonnen. Zijn Koninkrijk is gekomen en het zal komen in glorie en overwinning. De H. Geest wil de mens bij de gang van dit Koninkrijk van leven en gerechtigheid betrekken.. Aan deze Pinkstergeest zijn geen grenzen gesteld. Lees de Pinksterge schiedenis in Handelingen 2 maar na. De grenzen tussen de rassen worden doorbroken; Christus is niet gereser veerd voor een bepaald volk of ras of voor ons eigen groepje. De grenzen tus sen de generaties worden doorbroken („Uw jongelingen zullen gezichten zien en uw ouden zullen dromen dromen."). De grenzen van de vijandschap tegen Christus worden weggevaagd, want mensen, die Christus kruisigden, komen tot geloof. Zo openbaart zich de genade en de macht van de H. Geest. Ieder, die zijn eigen grens erkent, zal zijn plaats kennen. Die plaats is: geheel aangewezen, met onze dwaas heid en (eigen)wijsheid op Christus en Zijn Geest. En tbie geheel op Hem is aangewezen, is niet slecht af, want Hij zoekt het verlorene. Pinksteren vieren is dankbaar en verwonderd leren vertrouwen op Gods werken met de wereld, met Zijn ge meente en met mij persoonlijk. A. Terlouw dat donderdag een groot gevaarte in Veenendaal arriveerde? dat het richting Engelenburg trok? dat dit de hijsinstallatie was voor de eerste Eurowoningen? dat er meer dan duizend woningen ko men? dat het hele terrein met rails wordt belegd? dat de ouders van de Veenendaalse kin deren deze zomer goed op hun kroost moeten letten? x dat deze week een kleine peuter in de bossen rondliep? dat het kind gelukkig weer gezond en wel bij de ouders kon worden terug gebracht? VEENENDAAL Zaterdag 5 juni 8 uur n.m.: Pink sterzangavond in Chr. Geref. Bethelkerk aan Beatrixstraat. Zondag 6 juni 9 uur v.m.: Jeugd dienst in Sola Fide. Medewer king wordt verleend door de Veenzangers. RHENEN Maandag 7 juni (2e Pinkstei'dag) 12 uur: Jaarlijkse Dodenher denking van Ver. 8 RI - 1940 op Grebbeberg. RENSWOUDE Vrijdag 4 juni 8.00 - 9.30 uur n.m.: Receptie v.v. Renswoude in café restaurant De Hof. Zaterdag 5 juni 2 uur: Opening muziekconcours bij 't Kasteel. Maandag 7 juni (2e Pinksterdag) Muziekconcours bij 't Kasteel

De Vallei | 1965 | | pagina 1