Plechtige ingebruikname nieuwe Hervormde Sionskerk Architectonisch juweel ameroncen scherpenzeel SPANJE de deur op een kier? Heer J. Kuipers hartelijk gehuldigd op drukke receptie Bouw en inrichting nieuwe Sionskerk Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 4 juni 1965 4 BOUW HERVORMDE KERKEN In 1566 de Oude Kerk In 1928 de Julianakerk In 1949 de Vredeskerk In 1965 de Sionskerk toonde medewerking, want als ik alleen het „veld was ingestuurd" zouden we verloren hebben, zei de heer Kuipers. Ook werden al zijn medewerkers(sters) betrokken in de lof die hem deze.mid- terende cadeau's. Hij dankte speciaal het bestuur en de directie voor de be- dag was toegezwaaid. Mede namens zijn vrouw wilde de jubilaris nogmaals zijn welgemeende dank uitspreken voor de geschenken en de goede woorden die gesproken werden. beroep naar Veenendaal aannam, werd al direct geconfronteerd met bouw- problemen. Er was dringend behoefte aan een nieuwe kleuterschool en een nieuwe kerk voor zuid. De klexUerschool kwam in 1961, de kerk thans in 1965. Dit is een zeer blijde zaak voor mij als wijkpredikant, aldus Ds. v. d. Berg. In de nieuwe Sionskerk zal Gods Woord worden verkondigd, zowel Wet als Evangelie en de sacramenten be diend. Gods kinderen verlangen ernaar in Gods Huis te wonen, niet alleen de kerk te bezoeken uit sleur of gewoonte of om de klantenkring uit te breiden. Zij willen er voortdurend wonen, er hun intrek nemen, om al iets te proe ven van de nabijheid Gods, die later vervolmaakt zal zijn, want in het huis mijns vaders zijn vele woningen, zo besloot Ds. v. d. Berg zijn met aandacht beluisterde predikatie. Na afloop van de kerkdienst verza melden de genodigden zich in het bijge bouw voor het nuttigen van een kop koffie en het houden van een persoon lijk gesprek. Exterieur van de fraaie, nieuwe Her vormde Sionskerk, die dinsdagavond in gebruik werd genomen. Links van het kerkgebouw de klokketoren met vijf klokken en het aangebouwde ontmoe tingscentrum. De massale en waardige actie van de Spaanse studenten tegen de dictatuur van het franco-regime vestigde weer eens de aandacht op dit merkwaardige land, eeuwen lang afgesloten door de muur der Pyreneeën, dat thans verlan gende blikken richt naar de Europese Economische Gemeenschapwaar van het nimmer deel zal kunnen uitmaken zolang de deur naar de vrüheid op slot blyft. Het is begonnen met Philips II. Deze in hart en nieren Spaanse vorst, die zich in de allereerste plaats zag als „beschermer van het geloof', gruwde van het protestantse verzet tegen de kerkorganisatie, waaraan hij zich met hart en ziel had verbonden. Met hem begon de ondergang van Spanje als het rjjk „waar de zon nooit onderging". Want het ging hem er om zjjn land te bewaren als een kluis, waarin de eeuwenoude waarheden en tradities veilig waren opgeborgen. De Moren en de Joden, die in cultuur en handel een grote rol speelden, werden met geweld verdreven. De „ketterij" werd te vuur en te zwaard onderdrukt. De rotsburcht „El Escorlal", gewijd aan de heilige Lauren- tius, werd het symbool van wat Spanje in de komende eeuwen zou zijnhet museum der Middeleeuwen. DE BURGEROORLOG Het kon niet anders of in de twintigste eeuw met haar stormachtige politieke en technische ontwikkelingen moesten deze windvlagen de stilte in Spanje verstoren. In een land, waar kerk, regering en bourgeoisie de sociale ontwikkeling eeu wenlang hadden afgeremd, ontstond de onrust, zowel onder de intelligentia als onder de arbeidende bevolking. Koning Alfonso moest het veld ruimen, de re publiek werd gevestigd, maar voor de mocratie was Spanje nog niet rijp. Het conflict werd geboren uit de diepgewor telde haat van de massa enerzijds, het harde conservatisme van de bezittende klasse anderzijds. De misleidende propa ganda trachtte de indruk te wekken, dat het ging tussen kerk en communisme, maar vele priesters stonden in de burger oorlog aan de kant van de republikeinen, de aanhangers der wettige regering, die gemakshalve in de pers als communisten werden aangeduid. Franco met zijn Moren, geholpen door fascisten en nazi's, herstelde de oude orde en vestigde de dictatuur. Zoals in vele landen de crisisjaren, bleef in Spanje de Burgeroorlog een af schrikwekkende herinnering, De monu menten ervan, in stand gehouden door het regime, vormen even zoveel struikel blokken op de weg naar verzoening der tegenstellingen. uitverkorene en dat bleek nog eens dui delijker door de wijze, waarop Franco de droom der Carlisten heeft verstoord. Het koningschap zal de eenheid moeten be waren en geen verdeeldheid moeten brengen. En de Koning? Belangrijk is in dit alles de houding van de kerk, tot voor kort star conservatief, maar toch gedeeltelijk (met name de jon- gére clerus) onder de invloed gekomen van de gedachtenwereld van Johannes XXIII. Er is grote zorg over de velen, die met de jaren volkomen van de kerk ver vreemd zijn, zorg ook over de toenemende invloed van het protestantisme, waarbij men beseft, dat onderdrukking hier het tegendeel van de oplossing brengt. Franco toont zich in dit alles eveneens de realist en zijn pogingen om de protes tanten meer vrijheid te geven, dwars te gen veel hooggeplaatst verzet in, bewijzen dit. Zijn werkelijkheidszin zal hem ook doen beseffen, dat het koningschap geen voort zetting zal kunnen zijn van zijn eigen regime, dat het waarschijnlijk slechts een overgangsfase zal zijn. De beste manier zou zijn het volk langzaam rijp te maken voor een ander politiek systeem, maar on gelukkigerwijze is juist de dictatuur ten enenmale ongeschikt tot een dergelijke paedagogische taak E.H.B.O.-wedstrijd te Middelburg Op 29 mei j.l. werd te Middelburg een rolschaatsbaan geopend. Ilierbjj had een deelnemer het ongeluk tijdens de demon stratie tegen een ober op te tornen die jyist over de baan met een gevuld ser veerblad liep. De rolschaatser kwam te vallen en kwam zo ongelukkig terecht dat hij zijn benen niet meer kon bewegen. De kelner sloeg met het hoofd tegen de grond en bleef bewusteloos liggen. Dit was de op gave op de Landelijke Wedstrijd die de Kon. Nederl. Ver. E.H.B.O. had samen gesteld voor het Landelijk kampioenschap. Ook de afdeling Amerongen was als Utrechts kampioen hierbij aanwezig om mede te dingen naar de Landelijke titel. Ondanks hun goed inzicht op het onge val en hun goed werk in deze konden zij toch niet hoger komen dan een eervolle 7e plaats. Als Landelijk kampioen kwam de afdeling Zuid-Holland uit deze wed strijd terwijl le afdeling Groningen de 2e plaats veroverde en de afdeling Limburg- Brabant 3e werd. Toch was het al met al een mooie wedstrijd waarin veel te leren viel. Van Philips naar Franco Men kan de lijn van Philips II naar Franco in zo verre doortrekken, dat het beiden ging om Spanje alléén, en dan om het Rooms-Katholieke Spanje. Beiden za gen slechts de mogelijkheid tot handha ving daarvan in de handhaving van een autoritair gezag. Sloot Philips zich echter welbewust van Europa af, Franco is teveel realist om niet te beseffen, dat Spanje alleen als deel van Europa nog een toekomst heeft. Dat realisme, dat hem deed weigeren zich in het Europese avontuur van Hitier te storten, deed hem tot zaken komen met Amerika. Daarmee was een bres geslagen in het isolationisme en die bres werd nog vergroot door het toenemende toerisme De wereld leerde Spanje kennen en Span je leerde de wereld kennen, waartoe de sterk verbeterde communicatie niet weinig bijdroeg. Daarbij komt, dat Franco, nu 72 jaar oud, ernstig moet gaan denken aan de continuiteit van het gezag. Spanje is of ficieel nog steeds een koninkrijk, Franco is de chef der regering, waarnemend staatshoofd. Alles wijst er op, dat de gene raal naar een oplossing zoekt in de vorm der monarchie. Prins Juan Carlos is de Gistende wijn De oplossing zal allereerst moeten lig gen in het sociale vlak. Het zijn de schril le tegenstellingen tussen grote rijkdom en bittere armoede, die een samenwerking in de weg staan Spanje zal. in al zijn geledingen, zijn deel moeten hebben van de algemene welvaart, want de democra tische idee bloeit zo min onder de zeer rijke als onder de pauper. Zó alleen kan het gevaar van anarchie worden voorko men. Daarom zou Franco wel willen inhaken op de EEG. die ook Spanje een betere toekomst belooft. Maai zijn eigen systeem staat hem hiertoe in de weg. Men beleeft in de EEG al last genoeg met de semi-dictatuur van De Gaulle Een echte dictator erbij zou de situatie geheel onmogelijk maken. De massale aktie van de jonge Spaanse intelligentia bewijst, dat de nieuwe wijn gaat gisten, en om de bijbelse gelijkenis te gebruiken: als deze nieuwe wijn te recht komt in de oude lederen zakken, dan barsten deze zakken en de wijn wordt verspild. En dan zou die wijn wel eens tot bloed kunnen worden. Bloed, waarvan de Spaanse bodem al meer dan verza digd is! SCHIETUITSLAGEN Uitslagen van de maandagavond door de leden van de schietvereniging Scherpen- zeel geschoten onderlinge wedstrijd: Geweer: M. Berendse 46; P. van Enge lenburg 44; H. Veldhuizen en A. Witten berg 43; J. Koudijs 42; J. Overeem en B. Geefshuizen 41; C. Valkenburg en burge meester Hoytema 40; A. C. van Dusscho- ten, J. van Eist en J. ten Broek 38; H. Berendse 37; H. Pater en J. Davelaar 36. Buks: C. Valkenburg 49; A. ter Burg 48; M. Berendse 47; J. ten Broek 43; A. C. van Dusschoten en H. Berendse 42; R. v. d. Burgt 41; J. van Eist 40; P. van Enge lenburg en J. Davelaar 39. DOOR TRACTOR GEGREPEN Bij het monteren van een maaibalk aan de trekker werd de landbouwer Geiten beek aan de Hopqseweg door de aftakas van de trekker bij zijn kleren gegrepen, tengevolge waarvan deze letterlijk van zijn lichaam werd getrokken. Vervolgens drong de draaiende aftakas in zijn onder lijf en werd hij zodanig gewond dat op name in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Wegens zilveren jubileum bij Vemiez Tijdens een zeer druk bezochte receptie in hotel „La Montague" op dinsdag middag, werd de heer J. Kuipers, procuratiehouder bij de N.V. Veenendaalse Melkinrichting Vemiez, van alle kanten gelukgewenst. Behalve deze talrijke felicitaties mochten de heer en mevrouw Kuipers een aantal zeer fraaie ca deau's in ontvangst nemen. Het bleek uit de grote toeloop overduidelijk dat de heer Kuipers in de loop der jaren zeer veel vrienden heeft gemaakt. De niet geringe verdiensten van de jubilaris in dienst van dit zuivelbedrijf werden in vele toonaarden geroemd en geprezen. Onder de vele aanwezigen bevonden zich o.m. vele plaatselijke melkhandela ren, afgevaardigden van de VVZM, van de melkhandel in de zuid-oosthoek van Utrecht, van het Produktschap voor Zuivel, de directies van de melkfabrie ken uit Woudenberg en Leersum, ver tegenwoordigers van de melkhandel uit Driebergen en Barneveld en van de Raiffeisenbank te Veenendaal. Namens de plaatselijke melkhandel boden de heren A. Hardeman en D. van Asselt een gouden horloge aan. De heer van Kampen, voorzitter van de vereni ging van melkhandelaren maakte zich tot tolk van allen en vond dat woorden tekort schoten om de waardering voor de jubilaris te kenschetsen. „U bete- De heer Kuypers toont hier het ge schenk van de provinciale bond van melkhandelaren, een fraaie Oud-Hol landse klok. Mevrouw Kuypers, die tevoren al bloemen had gekregen be wondert met haar man he"»er mooie cadeau. kent geweldig veel voor Ons bedrijf, al bent u waarschijnlijk te bescheiden om dit te beamen", aldus de heer van Kam pen. De directeur de heer Smit was een pilaar, maar op één pilaar kan een gebouw niet rusten. U was de andere pilaar. In alles wat u deed was u zeer accuraat, eerlijk en betouwbaar. De heer van Kampen tegelijk sprekend namens de provinciale bond, waarvan hij eveneens voorzitter is, prees de be kwaamheid van de jubilaris vooral in technische en fiscale problemen. De heer van Kampen bood een en veloppe met inhoud aan. Mevrouw Kui pers mocht een fraai bouquet bloemen in ontvangst nemen. Van de melkhan del in de zuid-oosthoek ontving de ju bilaris een fraaie oud-Hollandse klok. Namens het Produktschap voor Zui vel sprak de heer Mazurel. die ver klaarde. dat de heer Kuipers een 10 verdiende voor de wijze waarop hij zich door allerlei administratieve romp slomp wist te worstelen. De voorzitter van de plaatselijke Raiffeisenbank. de heer D, H. Hootsen noemde het een dag van vreugde en dankbaarheid en verklaarde op aange name wijze met de jubilaris zaken te hebben gedaan. Spreker overhandigde namens de bank een fraai aandenken. Namens de VVZM voerde de heer Hupkes het woord. Hij schetste de ju bilaris als een nauwgezet werker, die zich op velerlei terrein bekwaam toon de, vooral als het aankwam op het ge bied van de CAO en de vaststelling van het vetgehalte van de melk. De jubilaris zelf vond het een onver getelijke dag en dankte voor de schit- Dinsdag 1 juni 1965 was voor de hervormde gemeente van Veenendaal een blijde dag. Onder grote belangstelling van bur gerlijke en kerkelijke autoriteiten alsmede van een zeer groot aantal gemeenteleden werd de nieuwe Sionskerk in Veenendaal- zuid in gebruik genomen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. het voltallig college van Burgemeester en Wethouders, de gemeentesecretaris de heer van Manen, de directeur van gemeentewerken, de heer van Stuyvenberg, afgevaardigden van clas sis en provinciale kerkvergadering, tal van plaatselijke predikanten en de oud-predikanten van Veenendaal,' Ds. van Wijn gaarden, Ds. R. de Bruin, Ds. K. v. d. Pol. WELKOM De grote schare aanwezigen werd wel kom geheten door de praeses van de centrale kerkeraad Ds. A. Vroeginde- weij. De predikant was met de kerke raad en de gemeente blij met dit schone kerkgebouw. Hij prees het werk van de wijkpre dikant Ds. v. d. Berg, die ontzaglijk veel voor de totstandkoming van de nieuwe kerk heeft gedaan. Na de schriftlezing en gebed beklom Ds. D. v. d. Berg de (fraaie) kansel die het kerkgebouw symbolisch overdroeg aan de Kerkvoogdij. De president-kerkvoogd, de heer W. Remme, aanvaardde het nieuwe ge bouw, waarna deze de kerk later weer overdroeg aan de centrale kerkeraad. Ds. v d.. Berg stelde in zijn toespraak vast dat dit kerkgebouw voor de dienst des Heeren is gebouwd. Sommigen vragen wel: „Is dit alles niet te groots opgezet?" De gedach te is het prachtige kerkgebouw beschouwend misschien begrij pelijk, maar toch verwerpelijk, al dus Ds. v. d. Berg. En wel om drie redenen: a. Als we bezien hoe onze woningen zijn gebouwd en ingericht, mag Gods Huis dan niet uitblinken?; b. denkend aan de inrich ting van de tempel in Jeruzalem, die zeer fraai was, mogen wij dan niet een bedehuis bouwen, dat gelijk de tempel een Huis Gods is?; c. God gaf Zijn Zoon en dat grote Evangelie dwingt ons om het gebouw waarin dit verkondigd wordt een symbool te doen zijn van dit wonderlijk en heerlijk gebeuren. 7 jaar noodkerk Ds. v. d. Berg memoreerde het feit dat de gemeente zeven jaar lang in de noodkerk vergaderd was. De opbouw van de zuidwijk was in dat^houten gebouwtje begonnen. Hij bracfft dank aan de koster, de organist en de schoon makers, die al die jaren hun krachten gaven. De plannen tot nieuwbouw be- Ds. D. v. d. Berg wijkpredikant in zuid stonden al verschillende jaren, aldus Ds. v. d. Berg. De gemeenteraad gaf gratis optie op de bouwgrond, waarvoor de hervormde gemeente dit toenmalig col lege nog altijd dankbaar is. De gemeente verzameld in de nieuwe Sionskerk tijdens de plechtige inge bruikname. De fraaie verlichting, naar een ontwerp van het adviesbureau Veenhuizen uit Den Haag en aangelegd door de fa. Hiensch is zeer modern en toch sfeervol. Ook de Dienst van Gemeentewer ken heeft welwillend medewerking verleend door vroegtijdig de par keerplaats en de trottoirs in orde te brengen. De wijkpredikant bracht vervolgens dank aan de architecten, vader en zoon van Essen uit Voorburg, die de opdracht een kerk te bouwen die in deze om geving zou domineren en die werkelijk kerk is met een onzegbare sfeer juist hebben verstaan en uitgevoerd. Het werd een kerk in oud-Gotische i stijl, maar in nieuwe vormen gegoten. !ln velerlei onderdelen zit een bepaalde symboliek, Waarop Ds. v. d. Berg niet dieper kon ingaan. Het aannemersbe drijf v/h J. Boers Zn. heeft een gede gen stuk werk geleverd. Ook de uitvoerder kan in dit verband met ere worden vermeld. Tal van me dewerkers aan het fraaie gebouw werd dank gebracht, o.m. het schilderbedrijf I van Dijk, de fa. Bouman voor het lood- gieterswerk, fa. van Ham, die de ver- warming verzorgde, de fa. Hiensch voor de verlichting, fa. Kosters voor het grondwerk, fa. van Bergen voor de aanbreng van de luidklokken, de fa. Key en Kramer uit Schiedam voor de exclusieve dakbedekking, fa. Beekhof voor de stoffering en nog vele andere medewerkers, die niet met name wer den genoemd. Ook de groep dames, die de nieuwe kerk hadden schoongemaakt werd hartelijk dank gezegd. Het werk van de bouwcommissie is thans gereed en we hebben de opdracht van de kerkvoogdij volbracht en daarom wens te Ds. v. d. Berg het kerkgebouw over te dragen aan de president-kerkvoogd de heer W. Remme. Uitroepteken De heer Remme prees de vele werkers voor de arbeid die verricht is. Hij noem de de kerk een waardig bedehuis en een uitroepteken in deze tijd. Wie hier binnenkomt voelt zich even ontslagen van dit jachtige en gemechaniseerde leven, dat wij allen meemaken en dat ons onder druk zet. Hij schonk het ge bouw aan de praeses van de centrale kerkeraad, Ds. A. Vroegindeweij, die de nieuwe Sionskerk in dank aan vaardde. De predikant zei dat de hervormde gemeente de stormachtige ontwik keling van Veenendaal maar nau welijks kan bijhouden, maar in zuid verrees nu een definitief kerkge bouw en hier zijn de problemen dus opgelost. De kerkeraad had volgens Ds. Vroeg indeweij, nooit kunnen dromen van zo'n schone kerk. Hij hoopte dat de gemeen te ook thans, na de voltooiing van het werk, de kerkvoogdij zal blijven steu nen, want als de gemeente niet zo gul geofferd had was dit grootse gebouw nooit tot stand gekomen. Kracht Hierna beklom burgemeester Mr. Dr. Hazenberg de kansel ei\ wenste de her vormde gemeente van harte geluk met dit fraaie kerkgebouw. Het zou nooit tot stand zijn gekomen als hier niet van alle kanten bijdragen waren geko men. De burgemeester wilde het woord kerkgebouw even splitsen. Het is een gebouw waar Veenendaal trots op kan zijn. Het toont de kracht van de bur gerlijke gemeente. Maar het is ook een kerk, waarin de hoofdsom uit het Evangelie „Heb God lief en uw naasten als uzelf" tot uit drukking moet komen. De burgemeester hoopte dat de christenen in het alge meen de toenadering tot elkaar zouden zoeken. Met behoud van de hoofdwaar heden kunnen zij tesamen een bindend element vormen. De burgerlijke ge meente Veenendaal deelt op deze dag in uw aller vreugde, zo besluit burg. Hazenberg. Namens de provinciale kerkverga dering sprak ds. Vroegop enkele woorden. Hij was met de gemeente van Veenendaal verheugd dat een zo fraaie Sionskerk is verrezen. Hij ging hierbij wat dieper in op de betekenis van de berg Sion, waarnuar de kerk is genoemd. Cadeau's Een drieta] meisjes van de zondags school boden een tweetal fraaie klok ken aan voor de bijgebouwen. Een af gevaardigde van de hervormde jeugd raad, die het zeer op prijs stelde dat in het ontmoetingscentrum op zaterdag avonden gepaste ontspanning zou wor den geboden, bood een fraaie loper aan, die direct voor de preekstoel werd neer gelegd. Namens de hervormde jeugd verenigingen ontvingen de predikanten Ds. J. Keuning, chr. geref. predikant ter plaatse voerde het woord namens het convent van predikanten. Spreker wenste de hervormde gemeente veel ze gen toe in dit kerkgebouw. Hij hoopte echter dat hij hier eertijds niet alleen maar zou mogen praten, maar ook eens zou kunnen preken. De nieuwe kerk laat iets zien van de verscheurd heid van Christus' kerk, een verdeeld heid die Ds. Keuning zeer betreurde. Desniettemin is er bij ons allen blijd schap dat er in Veenendaal kennelijk behoefte bestaat aan uitbreiding van het aantal kerkgebouwen. Ds. Vroegindeweij en Ds. v. d. Berg een koffiezetapparaat ook bestemd voor het bijgebouw. Namens de bijbelkring schonk de heer Diepeveen een cheque ter grootte van f 3272,69. te bestemmen voor de ver lichting. Na al deze toespraken volgde de ernstige predikatie van de wijkpredi kant Ds. D. v .d. Berg, die als tekst had gekozen de woorden uit Psalm 84: Welgelukzalig zijn zij, die in uw huis wonen, zij prijzen u gestadiglijk. De predikant, die in november 1958 het Het monumentale kerkgebouw dat dinsdagavond in gebruik werd genomen werd ontworpen door het Architectenbureau van Essen uit Voorburg, dat reeds meerdere opdrachten tot kerkbouw had uitgevoerd. De architect heeft met de bouw van de Sionskerk de oude gothische stijl willen handhaven, waarvan de spitsbogen in de nok van de kerk, duidelijke bewijzen zijn. In de kruisgewelven herkent men de echt gothische bouwstijl, zoals die in de 12de tot de 16de eeuw werd uitgevoerd. De architect heeft in het ontwerp voor de restauratie van de Oude Kerk op de Markt destijds hetzelfde motief gebruikt. Met moderne materialen toegerust blijft dus het oude gehandhaafd en werden thans oud en nieuw dooreengemengd. RUIMTE De kerk biedt ruimte aan 600 perso nen. Aan de zuidzijde is een grote open ruimte, waar nog eens 400 mensen een zitplaats kunnen vinden. De kansel is aan de zuidzijde geplaatst, het orgel (met 20 pijpen) op een speciale orgel galerij aan de oostkant. Het licht aan de zuidzijde wordt gedempt door een speciale opstelling van de ramen, die in een groot aantal betonkolommen zijn ingepast. De glas-in-loodzetting is aan de zuidzijde intensiever dan aan de noordkant. De kerk rust op vier grote betonnen pilaren die juist op de schei ding van de eigenlijke kerkruimte en de wandelgang zijn geplaatst. Gemeten vanaf de grond is de Sionskerk 15 me ter hoog. De betonconstructie is zeer solide. Men heeft een speciale beton- verf aangebracht om verweer tegen te gaan. Bijgebouw Aan de zuidkant van het fraaie kerk gebouw bevinden zich de bijgebouwen, verbonden door een corridor met de kerk. Deze bijgebouwen beslaan een oppervlakte van 16 x 10 meter. Bovengronds is een ontmoetingscen trum geschapen. Door middel van zgn. harmonicadeuren kan de zaal in drie- en worden opgedeeld. Deze schermen kunnen gemakkelijk worden geplaatst en weer weggenomen. Onder het bijge bouw heeft men ook nog ruimte uitge spaard, waardoor er mogelijkheden zijn voor het beleggen van vergaderingen, zondagsschool enz. Het licht in deze ruimte is misschien wat gedempt, maar door aanbrenging van lichte verfkleu ren wordt de lichtschaarste geheel ondervangen. Deze toren is 21 meter hoog en er zijn vijf heldere luidklokken in aangebracht. De architect heeft eenzelfde soort toren ontworpen voor een kerk te Leidsen- dam. De nieuwe Sionskerk is een staaltje van architectonisch kunnen. Het past geheel in deze moderne tijd en voegt zich naar de omringende bebouwing. Niet alleen de hervormde gemeente maar ook de plaats Veenendaal werd dinsdag een sierlijk gebouw rijker. BLOEMSCHIKCURSUS De bloemschikcursus welke wordt ge geven door de Nederlandse Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plat- telande begint op donderdag 10 juni a.s. De cursus wordt gegeven in de Konin gin Julianaschool aan de Kerkewijk. (Achterin de gang bevindt zich daar het natuurkundelokaal). Aanvang: half twee 's middags. Voor deze cursus zijn nog enkele plaatsen vrij. Mochten er nog dames zijn die deze cursus graag willen volgen, dan kunnen zij zich die donderdagmid dag tegen half twee melden in de Kon. Julianaschool. Het cursusgeld bedraagt f 3,50 in totaal. Het betreft hier zes cursusmiddagen (van half twee tot plm. half vier). Toren Naast het bijgebouw verrees de to ren, los van kerk en andere ruimten.

De Vallei | 1965 | | pagina 4