Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Kasteel Renswoude eeuwen oud decor Taptoe 1965 TTLelLs ajitiek Agenda Deelnemers wedstrijden sleepten eerste prijzen in de wacht Nieuws uit de omgeving Busverbinding Veenendaal-Betuwe nog niet van de baan Groene Kruis-crisis ten einde Unitas krijgt deze maand nieuw distriktskantoor RHENEN I I S I AMERONGEN EDERVEEN Vereniging 8 R.I.-1940 herdacht op tweede Pinksterdag op Grebbeberg haar gevallenen Pinksterdrukte groter dan voriff jaar \4at nu weer OVERBERG WÊmÊkëm 39e JAARGANG WOENSDAG 9 JUNI 1965 Nr. 45 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenend aal Tel. 0 8385-2022 (2 lynen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bjj de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLES Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprüzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rabriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Als een kleurrijk tapijt voorzien van veelsoortige bloemen is de grasmat terzijde van kasteel Renswoude getooid geweest met een groot aantal belangstellenden, die van heinde en ver ge komen waren om toehoorders en toeschouwers te zijn van het door Ons Genoegen georgani seerde Nationale Muziekconcours. De gehele omgeving van park en kasteel heeft twee dagenlang, zaterdag 5 juni en maandag 7 juni (2e Pinkster dag) gegonsd van bussen, auto's, moto ren, scooters, brommers, fietsers en wandelaars, die allen trachtten een glimp of een klank van de vele korpsen, ensembles en zangkoren op te vangen. Ze zijn stellig niet teleurgesteld in hun verwachtingen. Alle korpsen en koren leverden zon der uitzondering goede prestaties. Jam mer was het, dat er geen geluidsinstal latie aanwezig was, temeer, daar een groot deel van het publiek de gezel ligheid en de mogelijkheid tot het nut tigen van veelsoortige versnaperingen verkozen boven het luisteren naar de klankvolle concerten. Op deze middag werd het welkomst woord gevoerd door burg. Hosang, die met vele anderen, o.a. vijf leden van het geslacht Taets van Amerongen, de ere tribune vulde. Het eerste deel van het concert werd verzorgd door Kunst na Arbeid uit Hierden, welke met 325 punten een eerste prijs behaalde, Asafs kinderkoor uit Amerongen, dat met 336 punten een eerste prijs behaalde en Lisiduna uit Leusden, dat met 331 punten een eerste prijs behaalde. T.a.v. het kinderkoor moet nog de loffelijke medewerking van Con Amore vermeld worden. Het bleek n.l., dat er geen piano ter bege leiding aanwezig was: binnen tien mi nuten was door de heer Hogeweg de piano uit Rehoboth op het concertpo dium geplaatst. Na 5 uur volgden marswedstrijden, waarbij de drumband van Renswoude, de drumband van Scherpenzeel, de Harmonie van Leusden en de Harmonie van Scherpenzeel met respectievelijk 251, 90, 99. en 112 punten eerste prij zen in de wacht sleepten. Op de tweede Pinksterdag was er aanmerkelijk meer belangstelling; met elkaar, de avondtaptoe meegerekend, zullen naar schatting 4 a 5000 mensen het kasteelpark bezocht hebben. Kapel Avezaath Zanglust was het eerst aan de beurt, doch wilde liever om half vier zingen. Hetwelk geschiedde. ZEIST: Het actie-comité, dat in Zeist ijvert voor een overdekt zwembad, werd verleden week met een bedrag van f 2700,verrast. Twee onbekend gebleven heren overhandigden aan de heer Witkamp, voorzitter van het actie-comité een cheque van f 2700, RENKUM-HEELSUM: Vele genodigden uit de wijde omgeving waren woens dagavond naar de Gereformeerde kerk van Renkum-Heelsum gekomen om de officiële ingebruikname van het nieuwe kerkorgel bij te wonen. De gemeenteleden hadden voor de bouw van dit orgel in korte tijd ruim f 50.000,bijeengebracht. ZEIST: De Stichting Centraal Woning- beheer, die sinds 1961 het beheer voert over de ruim 2900 gemeente woningen, is na het uitvoeren van achterstallig onderhoudswerk begon nen met het restaureren en moder niseren van de vaak wat vervallen vooroorlogse woningen. Voor de aan gebrachte verbeteringen betalen de bewoners gemiddeld f 3,55 per week meer. Achterveld behaalde 348 punten, een eerste prijs; Twello 336 punten, een eerste prijs; Oude Tonge 322 punten, een eerste prijs en Rosendaal spande de kroon met 380 punten en uiteraard een eerste prijs. Bij hotel De Hof vond intussen door de drukte nog een ongeval plaats, waar bij een auto uit de richting Veenen daal met grote snelheid over de kop vloog. De bestuurder had wei nig letsel, doch werd wel naar het zie kenhuis getransporteerd. De taptoe Ondanks de late aankomst van Con cordia uit Wijk bij Duurstede werd de taptoe een groot succes. Het eeuwen oude kasteel vormde, verlicht door tal loze schijnwerpers, een romantische achtergrond, die als het ware een wel slagen moest garanderen. De belang stelling, zowel op het kasteelplein, als op de brug en rond de gracht was zeer groot. Subliem spel en schitterende figuren werden door Concordia geleverd. Con Amore bracht tenslotte enkele liederen, te weten: Neerland en Oranje, Boven de Sterren en Ga niet alleen door het leven, ten gehore, begeleid door Con cordia en Ons Genoegen. De taptoe, welke door Jhr. J. K. Taets van Ame rongen met een enkel woord was ge opend, werd besloten met het Wilhel mus, dat staande werd aangehoord. Met overgave bespelen de muzikanten hun instrumenten in de met vlaggen versierde muziektent tijdens het grote muziekconcours te Renswoude. aldus woordvoerder van busmaatschappij Zoals bekend heeft de Veenendaalse Winkeliersvereniging meermalen ver zocht een busverbinding met de Betuwe tot stand te brengen. Tot op heden werd deze begeerde zaak nog geen werkelijkheid. Het betreffende verzoek is echter nog geenszins afgewezen, zoals een woordvoerder van de NBM ons me dedeelde. Destijds was er sprake van om een lijn Veenendaal-Oss in te leggen. Het plan stuitte toen op bezwaren van ver schillende kanten. Ook waren de pont veren bij Ochten en Megen obstakels in de busroute. Van de zijde van de Ned. Buurtspoorweg Maatschappij werd thans verklaard dat deze bezwaren o.a. van kleinere ondernemers in de Betu we nog wel bestaan, maar afgezwakt zijn. De pontveren blijven nog moei lijk te nemen hindernissen. BEJAARDE DAME OVERLEED TIJDENS KERKDIENST Tydens de morgendienst op le Pink sterdag in de Chr. Geref. Kerk aan de Beartixstraat werd de 79-jarige mevr. E. plotseling onwel en overleed ter plaatse. BEJAARDE DAME VIEL Op de hoek Frans Halslaan - Jan Steenlaan gebeurde zaterdag een on geluk doordat een kind de weg over stak. De op die plaats fietsende mevr. M. kwam te vallen en moest met een gebroken been naar het Julianazieken- huis worden gebracht. Maar de NBM functionaris verklaar de pertinent dat het plan niet van de baan is. Ambtelijke molens malen ook volgens hem langzaam, maar gezien de ontwikkelingen kan het best ge beuren dat het verzoek van de Vee nendaalse middenstanders nog eens grondig bestudeerd zal worden. Vrijdagavond vergadering Op vrijdagavond a.s. is een algemene ledenvergadering uitgeschreven van het Groene Kruis Veenendaal. Het enige agendapunt vermeldt bestuursverkie zing. De bemiddeling van wethouder Van Kuyk schijnt in zeker opzicht suc cesvol te zijn geweest. Hoe de stem menverhoudingen a.s. vrijdag zullen liggen kan thans nog niet worden vpor- zien. De indruk schijnt te zijn gevestigd dat beide partijen water in de wijn hebben gedaan teneinde de nu al we kenlang durende bestuurscrisis uit de wereld te helpen. Dezer dagen zal het districtskantoor van de Chr. Textielarbeidersbond „Unitas" worden verplaatst van de Eierhal in de Achterkerkstraat naar het leegstaande pand Verlaat 19. De spreekuren zullen dan ook iedere woensdagavond in het nieuwe kantoor worden gehouden. Eventuele verdere ak- tiviteiten zullen plaatsvinden in het pand Verlaat 19, op het oude adres kan men dan niet meer terecht. Het telefoonnum mer blijft ongewijzigd 2761. Het dagelijks bestuur vergadert iedere tweede donder dagavond van de maand. In het vervolg ook in het nieuwe kantoor. Leden, die met bepaalde vragen zitten en prijs stellen op kontakt kunnen hierover met het bestuur te allen tijde overleg plegen. A.s. donder dag 10 juni a.s. wordt de algemene leden- Hoofdstraat 51 - Veenendaal - Tel. 3184 vergadering gehouden in hotel „De Ko renbeurs". Naast de gebruikelijke punten is er ook bestuursverkiezing. De heren W. Diepe- veen en J. v. Loenhout hebben bedankt. Het bestuur stelt als kandidaat voor de heer C van Manen. De agenda vermeldt voorts een bespreking over de wijzigings voorstellen in de CAO en een inleiding van de districtsbestuurder, de heer Ester, over de vraag: Wat is er aan de hand in Veenendaal? Op uitnodiging van het be stuur zal de heer Ester ingaan op de gang van zaken in de textielindustrie in het algemeen en over de Veenendaalse situatie in het bijzonder. Er bestaat daarna gele genheid over een en ander van gedachten te wisselen. Verouderd Vademecum in omloop Dezer dagen ontdekten wij een uit gegeven adresboekje een z.g. vademe cum, waarboven staat Gemeente Vee nendaal 1965. De gegevens, in dit boek je verwerkt, zijn echter geheel niet naar de toestand van het moment. Een aantal artsen, die al lang naar elders vertrokken, staan er nog in vermeldt, evenals predikanten. De nieuw gekomen artsen of predi kanten worden niet genoemd. Voorts bevat het vademecum tal van foutjes en onjuistheden. De heer T. Verkuyl wordt b.v. als lid van de gemeenteraad voor de CHU genoemd, terwijl dit de PvdA is. Op de ingevoegde plattegrond van Veenendaal ontbreekt het gehele uitbreidingsplan De Engelenburg. Naar wij vernemen is het boekje be doeld voor huis-aan-huis verspreiding en om eventueel de toerist te dienen. Het idee is goed, maar de gegevens mogen dan wel aangepast 'zijn naar de bestaande toestand. Een uitgave als deze is dus ten dele volstrekt onbruik baar en waardeloos. Talrijke nabestaanden van de gevallenen van het achtste Regiment Infanterie waren op 2e Pinksterdag op de Grebbeberg bijeen ter bijwoning van de her denking. Pastoor Joos- ten sprak de schare op het Erekerkhof toe. V.V.V. ZOMERPROGRAMMA NACHTELIJKE RIJNVAART In het kader van het zomerprogramma dat de plaatselijke VVV zo voortvarend voor de maanden juni, juli en augustus opstelde, zal op woensdag 9 juni het twee de evenement plaatsvinden en wel een nachtelijke Rijnvaart met één van de prachtige salonboten van de rederij Heij- men te Lobith. Aan boord zal zich het bekende dans- orkest „The Music Makers" bevinden, ter wijl Jan Ophof zal optreden als zanger en gitarist. Tijdens de vaart is er gelegenheid tot dansen. De afvaart is om 8 uur vanaf de aanlegsteiger aan het Veerplein. Vorig jaar heeft men een dergelijk eve nement ook al eens georganiseerd en toen werd het een daverend succes. Wij zijn er van overtuigd, dat het, als de weers omstandigheden meewerken, ook ditmaal een plezierige tocht belooft te worden. INKORVEN DUIVEN VOOR WEDVLUCHT De duiven van de PV De Instuif moe ten donderdagavond worden ingekorfd voor de wedvlucht op Orleans. Raad behandelt gemeentebegroting 1965 De raad van Amerongen komt op don derdagavond a.s. in vergadering bijeen. Hoofdschotel voor deze vergadering is de behandeling van de gemeentebegroting voor 1965. Als antwoord aan de raadscom missie stellen B en W dat z|j zich genood zaakt zien een voorstel tot verhoging van het rioolafvoerrecht te handhaven, dit met het oog op het tekort van deze begroting. Ook zal er een regeling getroffen wor den het storten van vuil op de stortplaats door particulieren. Voorgesteld wordt een crediet te ver lenen voor aanschaffing van leermiddelen voor de openbare school. Voorgesteld wordt de gemeenterekening 1962 met bij behorende bedrijf srekeningen voorlopig vast te stellen. Voor de adviescommissie ing de Alge mene Bijstandswet wordt een presentie geld voorgesteld. Vastgesteld dienen te worden salarismaatregelen per 1 januari 1965. Voorgesteld wordt de heer W. J. Gregoor in vaste dienst aan te stellen. BEROEP GER GEMEENTE Door de kerkeraad van de Geref. Ge meente te Ederveen werd een beroep uitgebracht op kand. J. Pannekoek te Gouda. Regimentsvaandel ging mee in stoet Op een even stralende Pinksterdag als in de meidagen van 1940 vond maandag middag omstreeks twaalf uur de jaarlijkse dodenherdenking van de vereniging 8 RI- 1940 plaats. Vele oudstrijders en nagelaten betrekkingen waren ook dit jaar weer naar de historische Grebbeberg gekomen om deze plechtige dodenherdenking mee te maken. Nog meer plechtig dan anders was deze dodenherdenking, omdat voor het eerst sinds een aantal jaren ook het regimentsvaandel weer aanwezig was. Het nieuwe districtskantoor van Unitas aan het adres Verlaat 19. Mede begunstigd door zonnig en wind stil weer was de drukte in deze omgeving vooral Tweede Pinksterdag overweldi gend. De verkeersstroom was het meest intensief op de gebruikelijke punten, de Rijksweg 12, waar de auto's bumper aan bumper voorbijzoemden. Maar ook op Rijksweg 24 van Ede naar Renswoude was de drukte enorm. De Rijkspolitie had handen vol werk, vooral te Renswoude waar het muziekconcours honderden belangstellenden trok. In Eist en Rhenen was het ook al drukker dan I vorige jaren Op Tweede Pinksterdag raakte het verkeei op de Grebbeberg in de late ochtenduren even m de knoop tij dens de dodenherdenking en 's middags waren er opstoppingen o.a op de Stations weg, de Grebbeweg en de Zwarteweg De dagjesmensen waren te vinden in de bossen rondom Amerongen en Overberg Ook in deze landelijke omgeving over heerste ditmaal het geronk va/n het ge- derniseerd verkeer Al mag niet ont kend dat we op Prattenburg ook tiental len wandelaars tegenkwamen Het was al met al een zeer mooie Pink sterdag, waarvan jong en oud genoten Men kon er eens echt opuit trekken. Even over half twaalf werd voor hotel de Grebbeberg de stoet van deelnemers geformeerd en nadat de vaandelwacht met het vaandel was ingetreden begaf men zich op weg naar de Militaire Begraaf plaats, waar bij aankomst de klok reeds luidde. Nadat het Ritmeester-koor uit Veenen daal een lied ten gehore had gebracht sprak de voorzitter Mr. B Coops de aan wezigen toe. Hij zeide onder meer, dat het een groot voorrecht was de aanwezi gen op deze dag op de Grebbeberg wel kom te mogen heten. In de afgelopen ja ren is dit reeds vele malen gebeurd, maar vandaag is het een bijzondere dag. want het is 25 jaar geleden, dat 8 RI hier op de Grebbeberg op de Pinksterdagen een on gelijke strijd moest aanbinden met een overmachtige vijand. In Nederland is iri de meidagen van 1940 nergens feller gestre den dan hier en er was dan ook geen le geronderdeel dat zwaardere verliezen leed dan 8 RI. Dat is geen reden om trots te zijn, maar meer een reden voor droefheid; droefheid om het leed dat nu nog be staat. We waren in 1940 in het geheel niet voorbereid op een oorlog. Nu, vijfentwin tig jaar later kunnen we afstand nemen. Door de tijd is veel vervaagd, maar toch zijn ook nog vele dingen ons bijgebleven. Op 1 september 1939 ging 8 RI op mars naar Rhenen. Eigenlijk kwamen toen de ontberingen al, toen we deze tocht te voet moesten afleggen Ook was de eerste maanden de legering slecht. In de daar opvolgende strenge winter moesten door ijshakken de inundaties worden openge houden. Dat waren bepaalde nadelen, maar juist door deze nadelen werden we een eenheid. Dan kwamen tenslotte de oorlogsdagen van 1940. De echte mens wordt niet gevormd door een gemakkelijk leven, maar door tegenslag, ellende en of fer. Als wij niet op deze wijze gevormd zouden zijn, zouden we nu als gemeen schap van oud strijders al niet meer be staan. Daarom herdenken wij onze geval lenen. Op 1 september 1939 gingen wij sa men op mars, die mars is voortgezet en gaat nog steeds voort. Onze vereniging staat in het teken van eenheid en saam horigheid. Nadat de muziekvereniging De Een dracht uit Schaarsbergen gewijde muziek ten gehore had gebracht sprak de heer A. Wieringa, voormalig kapitein en com mandant van 2-II-8 RI Pinksteren 1940 is 25 jaar geleden, maar voor wie alles intens heeft medegemaakt is dit geen lange tijd Spreker schetste de gang van zaken ge durende de laatste etmalen voor het uit breken van de oorlog, het alarm dat in de avond van de negende mei werd gegeven het betrekken van de loopgraven in de Grebbelinie en het ongeloof toen het toch tot een oorlog en kort daarop tot een tref fen met de vijand kwam. Toch. zo ging de heer Wieringa verder, duurde de ver dediging van de Grebbeberg langer dan de Duitsers hadden gedacht. De vrijheid is in de geschiedenis der mensheid vaak met bloed en tranen gekocht en bewaard Zo was het hier ook vijfentwintig jaar ge leden. Velen van ons regiment verloren hun leven in deze harde strijd Anderen bleven sinds die dagen ernstig invalide Na de Pinksterdagen kwamen voor de na gelaten betrekkingen de 'tranen om het verlies van hun dierbaren. Gedenken is het verleden naar zich toehalen met het doel om niet de offers te vergeten die velen van 8 RI op Pinksteren 1940 brach ten. Tussen de verschillende delen van de plechtigheid door declameerde de ac teur Robert de Vries enkele gedichten, onder anderen: De laatste brief van Ber- tus Aafjes; Tot de gevallenen van Marti- nus Nijhof en In Memoriam van Kees Scheepmakers. De oud-aalmoezenier van 8 RI, pastoor Joosten zei onder meer dat de mensen veel houden van herdenkingen en van herinneringen. Wat de toekomst brengt weten we niet, maar op het ver leden kunnen we terugvallen, want dat hebben we zelf meegemaakt en aan den lijve ondervonden. We proberen in het verleden een steunpunt te vinden, een houvast. (zie verder pag. 6) MEER VERLICHTING OP BOVENHAARWEG De straatverlichting in Leersums Overberg zal worden uitgebreid met een achttal T.L lantaarns. Althans wanneer de raad woensdag welwillend over het voorstel daartoe beslist De kosten voor de nieuwe verlichting zul len f 8000,— bedragen. De nieuwe lan taarns komen op de Haarweg en Bo- venhaarweg. Op het gemeentehuis van Leersum kunnen de aanwonenden pre cies zien waar de nieuwe lichtpunten komen, want ze zijn in kaart gebracht. VLO. Uit het huis van een Londens heer zijn twintig vlooien ontsnapt. Hij had ze met veel geduld groot gebracht. Zij zouden uitkomen in een hardloopwedstrijd voor vlooien, die nu niet door zal gaan. SCHAT. Vicente Pastor, vice koning van Peru en Mexico deponeerde in 1792 een hoeveelheid goud tot een gewicht van 2 ton op de Bank van Engeland met de boodschap dat dit fortuin pas zou mogen worden ver deeld onder de vijfde generatie. Een fotograaf uit Casablanca meent aan spraak te maken op de goudklomp. De bank zal het onderzoeken. RAAD. Als men met de drie liften in de Eiffeltoren van Parijs naar boven gaat wordt het panorama van de lichtstad toegelicht. De toelich ting eindigt echter steeds met de woorden: Let op uw portefeuille, er zijn zakkenrollers in de buurt. VEENENDAAL Woensdag 9 juni 7.30 uur n.m.: Waterpolo competitiewedstrij den in Bergbad. Donderdag 9 juni 8 uur n.m.: Ledenvergadering Chr. Textiel arbeidersbond Unitas in hotel De Korenbeurs. Vrijdag 11 juni 7 uur: Bijzondere algemene ledenvergadering van Groene Kruis in gebouw voor gezondheidszorg a. d. Eiken laan. 8 uur Universele eredienst in zaal Waterleidingbedrijf aan de Kanaalweg m.m.v. mevr. v. Leer-Lindeman (zang). 8 uur Alg. Ledenvergadering hockeyclub De Salamanders in kantine sportpark Panhuis. RHENEN Woensdag 9 juni 8 uur n.m.: Ver trek nachtelijke Rijnvaart van af Veerplein. 1.30 uur Schoolkorfbaltournooi op Candia. AMERONGEN Donderdag 10 juni 8 uur n.m.: Gemeenteraadsvergadering. SCHERPENZEEL Donderdag 10 juni 8 uur n.m.: Overdracht nieuwe uniformen voor brandweer in hotel De Hertog van Gelre.

De Vallei | 1965 | | pagina 1