CORDULA'S ERFENIS nylontapijt flinke knecht Jac. de Gooyer Heer C. Heikamp, administrateur kerkelijk bureau heeft gegevens over 17.298 hervormden Amerongse bejaarden gingen dag uit ELST badlakens - badpakken - zwembroeken ook voor kinderen PIET V/D BOVENKAMP VITRAGES!! Treffer Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 11 juni 1965 10 Naar Rwanda Mej. Cristina Schipper uit Ame- rongen, die werd uitgezonden naar het zendingsterrein in Rwanda is daar na een lange reis aangekomen. Moed in schoenen De kerkeraad der Ned. Herv. ge meente van Eist moest tot haar spijt berichten dat de beroepen predi kant, ds. J. den Hoed uit Wijk bij Heusden had bedankt. De moed gaat ons wel in de schoenen zakken na zoveel teleurstellingen, steeds het refrein bedankt. Toch mo gen we niet bij de pakken neer zitten aldus een mededeling van de kerkeraad in het kerkblad. Samenkomst predikanten In aansluiting op de vorige week gehouden contactvergadering met ambtsdragers van verschillende ker ken zal op 8 oktober a.s. een tweede vergadering worden belegd. Dr. C. Graafland, Ned. Herv. predikant zal dan spreken over de verschuiving in de Geref. Bondsprediking. Nieuwe ouderlingen en diakenen Op zondag 20 juni zullen in de Gereformeerde kerk te Veenendaal een aantal nieuwe ambtsdragers worden bevestigd. Het zijn de heren C. Anbeek, J. G. Breekveldt, M. Cozijnsen. J. Koelewijn en J. de Ridder in de kerk aan de Vaart- brug en J. Anbeek, H. A. van Essen, T. de Haas, J. J. Roks, G. W. Schin kel, G. Troost, J. Bos en E. Buddingh in de Petrakerk. Auto's niet aan waterkant De kerkgangers van de Geref. kerk Vaartbrug worden verzocht hun au to's niet aan de waterkant te par keren, maar langs de huizen van de Kanaalweg, dit op dringend ver zoek van de politie. Binnenkort zal er een verkeersbord worden aange bracht. Beroepingscommissie geeft namen In verband met het a.s. vertrek van ds. P. de Jong naar Nijkerk be reidt de Hervormde gemeente van Veenendaal zich al voor op het be- roepingswerk. Aan de commissie voor het beroepingswerk is reeds advies gevraagd. Er zal zo spoedig mogelijk een beroep worden uitge bracht. Volgende week vergadert de centrale kerkeraad met de kerke raad van wijk Noord. Ds. de Jong in file Ds. P. de Jong, die op Eerste Pinksterdag in Driebergen moest preken kwam op de Rijksweg in een lange file met buitenlandse auto's terecht. De predikant wijst in het Jcerkblad op de Pinkstertekst: „En ze waren allen eendrachtig bijeen", maar vindt dat dit wel heel wat an ders was. De predikant betreurt de grote Pinksterdrukte op deze zondag. Ruit ingegooid Een kwajongen heeft tijdens de opening van de nieuwe Hervormde Sionskerk een ruit ingegooid. De dader was in een moment gegre pen en krijgt via de politie de re kening thuis. Het zou volgens ds. v. d. Berg in het kerkblad wel mo gelijk zijn om een hoog hek of een muijr om het complex te zetten, om vernielingen te voorkomen, maar dat kan toch nooit de bedoeling zijn. Jong en oud moeten zoveel res pect en beschaving kennen dat de nieuwe kerk vrij kan blijven staan en dat niet zoals om de- openbare school een groot hek geplaatst moet worden, zodat het op een soort ape- kooi gaat lijken. De predikant roept de ouders op erop toe te zien dat hun kroost zich niet misdraagt. Jeugddienst Zondag 13 juni a.s. is de heer J. G. Bouwman voorganger in de jeugddienst, die gehouden wordt in de Cunerakerk te Rhenen, 's avonds om half zeven. De heer Bouwman, catecheetVjeugdwerkleider, heeft als onderwerp voor zijn prediking ge kozen: „Het teken aan de wand". Organist is de heer L. van Stemp- voort en trompettist de heer P. van Hees. Al 12 jaar lang is op het adres Kerkewijk 47b het kerkelijk bureau van de Ned. Herv. Kerk gevestigd. Al die tijd. vervult de heer C. Heikamp de functie van administrateur. De gegevens van de ruim 17.000 Hervormden, al of niet kerkelijk meelevend, zijn in de verschillende kaartsystemen ge registreerd. Daarenboven heeft de heer Heikamp nog de taak om kerkelijke bijdragen te innen, het financiële gedeelte dus. Sinds 1962 is de kerkelijke gemeente van Veenendaal aangesloten bij de Stichting voor Mechanische Registratie en Administratie t.d.v. de Ned. Herv. Kerk, een landelijke in stelling, welks districtskantoor in Arnhem is gevestigd. Ook daar houdt men de verschillende gegevens bij, zodat er vele contacten over en weer onder houden worden. ADRESPLAATJES v In het kaartsysteem van de heer Heikamp bevinden zich adresplaat jes waarop alle burgerlijke en ker kelijke gegevens van de als Her vormd beschouwde personen zijn vermeld. Of de betrokkene gedoopt is. naar de zondagsschool ging, be lijdenis deed, meelevend, half of niet meelevend is, kortom een vol ledig overzicht van de levensbe schouwing van de persoon. Als er wijzigingen zijn worden de gegevens in drievoud afgedrukt en verstrekt aan de predikanten, een exemplaar is voor het ouderlingen- register en het derde blijft op het kerkelijk bureau. De kerkelijke ge meente omvat niet alleen de bur gerlijke gemeente Veenendaal maar ook delen van de gemeenten Ede, Renswoude en Rhenen. Om tot een goede organisatie en documentatie te komen heeft men alle doopboe ken vanaf 1880 geraadpleegd en te vens de lidmatenboeken. Nut Op de vraag waarom een zo uit voerig systeem nodig is antwoordde de heer Heikamp met een voor beeld: Stel, dat een weesjongen, hier geboren, verhuist naar Amster dam. Hij wordt opgenomen in een buitenkerkelijk gezin. Krijgt op la tere leeftijd kennis aan een christe lijk meisje, wil het huwelijk in de kerk laten bevestigen. Dan is het natuurlijk zaak dat de betrokken predikant weet dat de jongen in zijn vroege jeugd christe lijk was opgevoed. Op zijn kaartje staat dan b.v. een „Z", als bewijs dat de jongen de zondagsschool be zocht. Men mag nooit het toezicht op zo'n jongen verliezen, ook niet als hij tussen de wal en het schip is geraakt, aldus de heer Heikamp. Inlichtingen Van de burgerlijke gemeente ont vangt het kerkelijk bureau de meest uitgebreide gegevens. Onlangs werd bij de gemeenteraad een voorstel aanhangig gemaakt dat hiervoor be taling nodig zou zijn. In Rhenen vergt men f 4,75 per jaar voor die inlichtingen, een klein bedrag dus. De .gemeente Veenendaal zendt ook berichten over binnenverhui- zingen, zodat het samenspel goed verloopt. In R.K. streken krijgt de kerk ook uitvoerige gegevens van de burgerlijke overheid en dat liep met de Hervormden daar niet altijd even vlot. Hier speelt dit geen rol, de burgerlijke gemeente geeft iedere kerk de gegevens. De toestand wordt ieder jaar per 1 juli bekeken. Het aantal ingeschre venen bedroeg op 1 juli 1964 totaal 17.298. Maar hieronder zijn ook be grepen de leden, die zich bij de Herv. Evangelisatie „Sola Fide" aan sloten. Recentelijk zijn onderhande lingen gevoerd en zullen er nog meer besprekingen met de kerk voogdij volgen om deze personen los te maken van de administratie van het kerkelijk bureau. Maar de heer Heikamp merkt op dat er nog geen sprake is van een beslissing en bovendien is het zo dat de Hervormde kerk de aanloop kosten bij de S.M.R.A. betaalde, ook voor deze leden. Hoe het zij, als de Sola Fide leden zouden worden af gevoerd zouden dat er enkele dui zenden zijn, de kinderen meegere kend. Bijdragen De heer Heikamp heeft ook de zorg over de inning van de kerke lijke bijdragen, die gesplitst zijn in een vrijwillige en een verplichte bij drage. In januari worden de ver zoeken voor de vrijwillige bijdrage verstuurd. Wordt er niet gereageerd dan volgt een verplichte aanslag, gebaseerd op het inkomen, hetgeen wettelijk is geregeld. Dit jaar is het voor het eerst met Sola Fide niet meer het geval. Men regelt dit thans zelf. Een kerkelijk bureau vindt men in iedere middelgrote plaats. In Ede wordt het bureau geleid door de heer Wijman. In kleinere plaatsen ressorteert de kerkelijke admini stratie onder de predikant, de fi nanciële onder de kerkvoogdij. In grote steden is het werk veel uit gebreider. Zelfs maatschappelijk werk, bejaardenzorg e.d. vallen on der de bemoeienis van de kerkelijke bureau's in de steden, die een ruime personeelsbezetting hebben. De heer Heikamp zegt veel men sen te kennen, maar niet alleen om dat Veenendaal zich geweldig uit breidt. Hierdoor wordt ook het werk van de administrateur uitgebreider. Gelukkig heeft de heer Heikamp in de middaguren hulp gekregen. Voor al tijdens de voorbereidingen voor de bouw van de nieuwe Sionskerk vergde de financiële zijde hiervan veel werk. Maar de heer Heikamp is zeer punctueel, heeft een goed geheugen voor namen en personen en weet zomaar een opgegeven naam prompt uit de kaartenbak te vissen. Het werd ons wel duidelijk dat dit werk in zo'n groeiende gemeente niet op de schouders van een predikant of ouderling kan worden gelegd. Er zit een volledige dagtaak in. De heer Heikamp beaamt dit en hoopt nog lang met dit werk te kunnen door gaan. Veteranentoernooi ging van start In het kader van het veteranentoerriooi 1965 zijn reeds een drietal wedstrijden ge speeld. De uitslagen daarvan zijn: DOVO- VSW 2—1; SKF-Boxal 3—1 en GWV- Frilandia 21. Vanavond 11 juni wordt op het Sport park gespeeld: om 7 uur de wedstrijd GVW-DOVO en om 8 uur NSVS-Boxal. Maandagavond volgen de wedstrijden VSW-Frilandia en Musketiers-SKF. De Sportstichting, die het beheer heeft over het Sportpark meende de entreeprijs te moeten verhogen van f 0,35 tot f 0,60, maar maar gaf te kennen dat later misschien restitutie zal volgen, zodat de baten toch nog ten goede zouden komen aan de auto tocht van de bejaarden. P.V. ONS GENOEGEN De P.V. Ons Genoegen nam zaterdag j.l. deel aan een wedvlucht vanaf St. Denis in Frankrijk Bij een lossing om 5.50 uur meldde de eerste duif zich om 12.53 uur bij de heer H. van Ginkel. De afstand was omstreeks 413 km. De uitslag is: H. van Ginkel 1-3-8; J. v..n de Haar 2; Jac. van Kooten 4-5; D. van Ginkel 6; W. van de Haar 7; Mul- ler-Van Hal 9-10; C. van Ginkel 11. UIT DE RAAD VAN AMERONGEN Vervolg van pag. 1 ten ontstaan, moeten deze niet gedekt worden door een belastingverhoging van 40*/» uit de burgerij. Hij voelt zich nog niet in een dwangpositie. Laat GS zich eerst maar eens duidelijk uitspreken. Deze ver hoging is een slecht voorbeeld voor het bedrijfsleven. Hij vraagt de riolering in Overberg met spoed ter hand te nemen. Gezien de algemene leefbaarheid van ons land is een rioolwaterzuivering een eis. In samenwerking met andere gemeenten moet spoedig een oplossing gevonden worden. De heer v. d. Veer meent dat niet Chr. Prot. Militaire tehuizen op dezelfde wijze behandeld moeten worden. We mogen niet meewerken aan discriminatie. De subsidie voor het Nut is te laag. Hij stelt voor dit bedrag te brengen op f 300,—. Het ware beter dat alle verenigingen jaarlijks een begroting overleggen. De heer v. d Dikkenberg (SGP) acht een zo groot tekort geen eer voor de gemeen te. De oorzaak hiervan is dat er in >het verleden besluiten zijn genomen die tegen Gods Woord en Gebod waren. Sinds 1946 hebben we een rechtse raad. Hij had mo gen verwachten dat het sportveld op zon dag gesloten zou zijn. De raad is te royaal geweest met geld voor het Dorpshuis. De verhoging rioolafvoerrecht betekent f 9000. Laten we alle subsidies aan verenigingen maar schrappen, dan hebben we al 12.000 gewonnen en hoeft deze verhoging niet. Als iemand liefde voor zijn vereniging heeft, zal hij er,ook voor willen betalen. De heer Blankestijn (partijl.) vindt dat het afgelopen jaar veel goeds heeft ge bracht, zoals het Dorpshuis, zwembad e.d. De begroting biedt weinig vooruitzichten. Het tekort is niet onze schuld. Er zijn dingen tot stand gebracht die dringend no dig zijn. Aan het adres van de heer v. d. Dikkenberg zegt hij dat diens God onde mocratisch is. Hij ergert zich steeds aan de taal door hem in deze raad wordt ge sproken. „U gaat de kant van de dictatuur uit, u wilt uw wil aan ons opleggen door te zeggen dat het Gods Woord is. Ik heb mijn buik vol van dictatuur", aldus spreker. Er wordt steeds gepraat over de voorva deren, dat waren uitzuigers en slaven drijvers. De heer Blankestijn zag graag dat alle huizen op de riolering worden aangesloten. Hij vraagt een streng onder zoek. De lonen zijn met 5°/o verhoogd, daaraan moet een belastingverhoging wor den aangepast. Als een vereniging subsidie wil moet zij. aantonen dit ook werkelijk nodig te heb ben. Wijst op de toestand van de Utrecht sestraatweg. De heer Brinkman is in principe tegen belastingverhoging Als het echter nood zakelijk is zal hij voor stemmen Adviseert B en W een ander terrein te zoeken als opslagplaats voor gemeentewerken, bijv. op het industrieterrein. De heer Hasselaar (CH) ziet zich wel genoodzaakt voor belastingverhoging te stemmen. Op de duur is riolering aan de Haarweg wel nodig. Nu is het nog niet zo urgent. Wel urgent is verbete ring van de Bergweg. Jammer dat de ze weg er in de begroting zo zuinig af komt. Voor de Heuvelsesteeg is f 33.000,— uitgetrokken. Dit is niet zo noodzakelijk. Laten we dit bedrag maar voor de Bergweg besteden. Spreker vraagt meer straatverlichting en wa terleiding in Overberg. Weggeleiders aan de Heuvelsesteeg zijn dringend nodig. De heer Doornenbal (AR) vestigt nog eens de aandacht op een parallelweg ten noorden van de spoordijk Utrecht- Arnhem in het kader van de ruilver kaveling. De rioolbelasting is wel veel, maar er zijn meer grote verhogingen geweest. Dit is verantwoord, vooral als G.S. hierdoor gunstig gestemd worden. Riolering in Overberg vindt hij wel nodig. Stelt voor nu aan, te leggen, te lozen op de Grift en later aan te slui ten op de rioolwaterzuivering van Vee nendaal. In zijn antwoord aan de verschillen de sprekers merkt de voorzitter op dat de riolering in Overberg zeer kostbaar is. Dit is thans niet te verwezenlijken. De kwestie zuiveringsinstallatie is in studie. Van het Nut is geen aanvraag om subsidieverhoging binnengekomen. We moeten in het kader van deze be groting niet op een dergelijk verzoek vooruit lopen. Het Dorpshuis levert geen tekort op. Hiervoor is de begro ting dan ook niet belast. Dit is mede te danken aan de ULO die in het ge bouw komt. Gezien de grote beJwaren welke de raad tegen verhoging van het riool afvoerrecht heeft stellen b. en w. voor de verhoging te beperken tot f 30,— per jaar per aansluiting. De verbete ring van de Bergweg kost meer dan een half miljoen. Hierover is thans overleg met hogere instanties. Er wordt thans gesproken van een dam naar Ameland, terwijl dringende verbete ringen in het recratie gebied in het hart van het land, waar de randstad zich over uitstort blijven liggen. De heer Van Barneveld voegt aan deze woorden nog toe, dat een belas tingverhoging ook voor het college een zeer punt is. Maar anderzijds, als de gemeenschap goede voorzieningen wenst, moet zij zich daarvoor ook of fers getroosten. De subsidie aan ver enigingen is percentsgewijs niet ge stegen, terwijl bijv. de kosten van so ciale zorg 5 x zo hoog zijn als 10 jaar geleden en die van de technische dienst 10 x zó" hoog. Tenslotte wordt de be groting met algemene stemmen aan vaard terwijl ook het gewijzigde be lastingvoorstel met algemene stemmen aangenomen wordt. Voor de begroting kwamen nog en kele punten aan de orde. Dit jaar zal weer een zomertentoonstelling gehou den worden. De burgemeester acht dit een aantrekkelijke traditie. De heer v. d. Veer zag graag dat er in schoolver band iets aan wordt gedaan, bijv. pro paganda. G.S. hebben het besluit tot crediet voor het zwembad nog niet goedgekeurd. Wel is men in principe met het bad accoord. Er is een toezeg ging voor een provinciaal subsidie. G.S. hebben het bad voorgedragen voor Rijkssubsidie. Voor de openbare school werd een crediet verleend voor een nieuwe les methode. De heer W. J. Gregoor werd in vaste dienst benoemd. De rekening 1962 werd met algemene stemmen voor lopig vastgesteld. De leden van de commissie algemene bijstandswet krij gen een presentiegeld van f 5,Een aantal salarismaatregelen werd vastge steld. AVO COLLECTE In de week van 14-19 juni a.s. wordt ook in Amerongen de jaarlijkse collecte ten bate van AVO gehouden. Deze vereni ging houdt zich bezig met de hulp aan minder validen. Arbeidsaanpassing, reva lidatie, verzorging van hulpmiddelen, als invalidenwagens enz. en talloze activi- Toen de voorzitter van het Comité Autotocht bejaarden het vertreksein gaf, ver trokken 59 auto's vol Amerongse bejaarden, vrolijk wuivend van de Hof. Hoewel de weersvooruitzichten niet zo best waren, was de stemming toch opperbest. Bege leid door een aantal motorordonnansen zette de stoet zich in beweging in de rich ting Renswoude. Voornamelijk langs binnenwegen werd via Garderen koers gezet naar Harderwijk. In een restaurant aan de haven stond de koffie al klaar. Ook was er ruim gelegenheid het oude stadje te bekijken, waarvan velen gebruik maakten. Ook het havenje trok nogal belangstelling. Na deze verpozing ging het opnieuw langs fraaie binnenwegen via de dijk naar Lelystad, waar men zich verwonderde over het geweldige inpolderingswerk, ver volgens naar Elburg, het Harde, Epe, naar Apeldoorn, waar werd gestopt bij Berg en Bos om nogmaals de inwendige mens te versterken. Na een uurtje brak men weer op om langs prachtige wegen over de Veluwe te rijden naar Scherpenzeel. Daar werd in hotel Boszicht een uitstekend diner ge serveerd. De stemming was daar opper best en het eten smaakte een ieder voor treffelijk. In goede stemming werd daarop inge stapt voor het laatste traject. Ondertussen stond de muziekvereniging aan de grens van het dorp reeds gereed om de bejaarden met vrolijke marsmuziek te ontvangen. Langs de route door het dorp en op de Hof was het een drukte van belang. Velen was^n gekomen om de aankomst mee te maken. De voorzitter van het comité dankte de autobezitters en ordonnansen voor de be reidwilligheid. De heer van Remmerden dankte namens de bejaarden het comité voor deze fijne dag en tot slot sprak de burgemeester van Amerongen een af scheidswoord. Ondanks het sombere weer is de dag zeer goed verlopen. Een auto raakte be trokken bij een botsing, waarbij deze auto grote grote schade opliep. De passa giers kwamen echter met de schrik vrij. Een der bejaarden moest vanaf Scherpen zeel per ziekenauto naar huis worden ge bracht, omdat hij zich niet wel voelde. Het werk van de beide artsen en de wijkzuster beperkte zich gelukkig verder tot het uitdelen van pilletjes voor wagen ziekte. De Amerongse bejaarden kunnen weer terugzien op een mooie dag. Zo arriveerde de stoet van de Bejaar- dentocht Amerongen via de Overstraat in het dorp. Allen keerden in prettige stemming terug. feiten ten behoeve van de minder validen meer. Aangezien ook inwoners van onze gemeente vaak van het bestaan van deze vereniging mochten profiteren wordt een beroep gedaan op de vrijgevigheid van de inwoners. Vis- en voetbalwedstrijd door Oranje-Wit Het ontspanningscomité Oranje-Wit organiseerde zaterdagmorgen een grote viswedstrijd, in een plas aan de rijks weg nabij Kesteren. Dit viswater werd ter beschikking gesteld door de fam. Kosters. Aan deze wedstrijd werd door een 40-tal vissers deelgenomen. Begunstigd door mooi weer werd om 9 uur gestart, maar de vis wilde slecht bijten, want toen om 11 uur werd ge stopt, waren er maar vier hengelaars die het geluk hadden om een visje te verschalken. Na afloop werden de prij zen, die beschikbaar waren gesteld door de firma Kosters te Eist, in café Sportlust uitgereikt. Winnaar werd de heer W. Ursinus, die hierdoor de wisselbeker en een prachtige prijs in ontvangst kon ne men. De tweede prijs was voor de heer J. de Kievid Zijn vis woog maar 10 gram minder dan die van de winnaar. 's Avonds organiseerde het comité van Oranje-Wit een voetbalwedstrijd tussen een elftal van Kroonsteen te Rhenen en een elftal van de firma Kosters te Eist. In het begin was het een gelijk opgaande strijd, maar later werd het elftal van de firma Kosters sterker en kwam het doel van Kroon steen onder druk te staan. Tweemaal werd dan ook raak geschoten, maar deze doelpunten werden afgekeurd, doordat de verdediging van Kroonsteen goed vgn de buitenspelval gebruik maakte. Dit was echter maar uitstel want C. v. Verseveld wist plots de score te openen 1-0 voor de firma Kosters. Maar het elftal van Kroonsteen kw m terug en het geluk was met hen, want uit een doelworsteling trapte Peters in eigen doel 1-1. Even was het toen een gelijk opgaande strijd, maar Kroon steen kon het tempo niet volgen en even later scoorde Verseveld voor de tweede maal 2-1. Toen Geutje de stand op 3-1 bracht met een prachtig schot, was het wel bekeken. Np afloop werden de prijzen uitge- rijkt in Sportlust waar men nog wat gezellig bijeen bleef. Al met al kan het ontspanningscomité van Oranje-Wit terugzien op een zeer geslaagde dag. Nader vernamen wij nog dat er reeds weer 2 viswedstrijden op het program ma staan. 15 Bovendien zal ze maandelijkse ver goeding krijgen. We verlangen geen tegenprestatie; alleen moet ze een schriftelijke verklaring ondertekenen waarin ze bevestigt dat ze zich niet zal bemoeien met het beheer van de boerderij. Waarom Klaart uw gezicnt zo 'n- eens op mijn beste Droysen? U hebt een hart van goud Maar nu ter >.a- ke. Nu zouden we eerst iemand moe ten vinden die het beheer van de boer derij op zich zou willen nemen Kent u soms iemand die hiervoor geschikt is? Herremans beer graat Hij is er de man voor om in korte tijd weer orde te scheppen in dat verwaarloos de boeltje. Iemand anders kent u niet? Nee. heer graaf Maar... ik Ken zeil iemand! Uw eigen zoon, Droysen! Waarom hebt u mij verzwegen dat hfl als opziene' ergens anders werd aangesteld? Trollenstein kan toch steeds jonge verstandige kerels als jou jongen ge bruiken! U was toch meestal op reis. brom de de reus verlegen Inderdaad, maar Hendrik, de rent meester verving mij dan. Heer graal zijn docht ei ts met mijn zoon verloofd Weet ik, de longen heeft een goede keus gedaan Kort en goed Droysen indien Uw zoon er iets voor voelt mag hij opziener worden op de boer derij. Nou dan is alles in kannen en krut- LENI BEHRENDTs ken. Geen dank Droysen, want niets is m\j aangenamer dan de kring van mijn trou ve medewerkers te ver groten. Uw zoon zal zeker nog niet vergeten zijn dat w\j als jongens vaak samen nebben gespeeld en al lerlei kattekwaad hebben uitgehaald, voegde de graaf er lachend aan toe Gerdia had in ademloze spanning het verloop van het onderhoud ge volgd. Een gevoel van diepe bewon dering steeg t-ij haar op toen ze naar de man keek, die behaaglijk achterovergeleund in zijn stoel, de pijp tussen de fijn getekende lippen geperst, zijn bevelen gat Bevelen lie getuigden van -ten diep medevoelen. Stuur me zo -Mug mogelijk uw zoon zodat we onze vriendschap kunnen vernieuwen lachte de graaf en stond op. Ik ben namelijk van plan een hele tijd op Trollenstein te blijven omdat ik ingezien heb dat ikzelf een boel zaken *e regelen heb. Bijvoor beeld de belangen behartigen van twee brave heren die uitstekend voor hun onderdanen weten te zorgen maar zichzelf daarbij verwaarlozen. Lachend namen ze afscheid Toen het rijtuig bijna uit het gezicht ver dwenen was, zei Droysen gltmla chend: Een beste kerel, die Odiel. Netz ijn vader zaliger. De hofstede van de Droysens was overgeërfd van vader op zoon. Boer Droysens voorouders waren eens rij ke boeren geweest, maar toen waren er alierlei tegenslagen gekomen. Vee ziekten en mislukte oogsten hadden de boerderij geteisterd.-Toen Droysen ten slotte met zijn jonge vrouw het erf goed overnam, was het zover geko men, dat er hun geen andere weg overbleef dan de boerderij te verla ten. Indien Odiels vader hun geen red dende hand had toegestoken. De oude graaf har' de vervallen boerderij laten herstellen en de vroege re bezitter, Droysen dus, behoefde zijn geboortehuis niet te verlaten als 'n bedelaar, maar mocht er levens lang blijven wonen als opziener. Door dit edelmoedig gebaar had de graaf een nieuwe trouwe zie ge wonnen. En aangezien Odiel het ede le karakter van zijn vader geërfd had. handelde hij helemaal naar zijn vaders voorbeeld Net als senior Trol lenstein destijds Droysen een helpen de hand had gereikt, zo hielp junior Trollenstein nu de zoon van Droysen Wat Hilda overigens erg imponeer de en haar de opmerking ontlokte: Je hebt een goed hart, Odiel! Hoe kom je eigenlijk ineens zo op deze gedachte, tante? vroeg hij ver wonderd. Omdat je vandaag twee mensen geholpen hebt: mevrouw Rietweg en de zoon van Droysen. Voor mij zorg je reeds lang en ook voor Gerdia. Nou, ik hoop nog meer goed te doen. merkte hij glimlachend op. Dat zal een waar genoegen voor mij zijn. Kan ik me voor stellen! lachte ze en ze wierp een steelse blik naar het stille meisje p n haar zijde Opeens week men van de weg at en sloeg men een boslaan in. Tussen de bomen bloeiden allerlei bloemen, hoofdzakelijk meiklokjes. Graag zou Gerdia een ruikertje geplukt hebben, maar ze waagde het niet om de graaf te verzoeken halt te houden. Weldra kwam het kasteel van de barones in zicht en nadat de knecht paard en rijtuig had weggeleid, liep het drietal opgewekt de trapp .i van het bordes op. Adele verwelkomdei haar gasten en de graaf riep schertsend: Lieve tante. Je weet dat men van de buitenlucht hongerig wordt! Hopelijk heb je een fijn hapje voor ons? Wij zijn eenvoudig uitgehon gerd! Je weet dat gasten altijd wel kom zijn! antwoordde de barones lachend, maar we hebben vandaag net wasdag en dus zullen Jullie je tevreden moeten stellen met een een voudig maal. Maar honger maakt rauwe bonen zoet! Toen het hele gezelschap in de woonkamer had plaats genomen, vroeg Adele: - Ben je bij de Droy sens geweest? Ja tante. En hoe maken ze het? Uitstekend. Ik geloof dat die men sen honderd jaar zullen worden. De gong voor het middageten klonk en ze gingen naar de eetkamer, waar vier meisjes, lie by de barones werden opgevoed, reeds achter hun stoelen stonden. Adele stelde naar neei met een doodernstig gezicht voor. De hoogwelgeboren heer Tron- ders-Trollenstein, mijn neef. Dan noemde de barones de rier meisjes bij hun naam: Gertrude, uo- ra, Dora en renslotte Ariga. Adeles pupillen knoopten weldra s gesprek aan met Gerdia, behalve de trotse Ariga. Dit meisje scheen alleen maar oog te hebben voor de slanke graaf en ze kon haar blik eenvoudig niet van zijn map gezicht houden. Maar hoe ze ook lonkte üdiei keurde haar geen blik waardig. Ne het diner leidde de barones haar gasten naai de ruime doch gezellige woonkamer. De meisjes hieven tafel zitten behalve Ariga -ïa^uurlgk. die aei waagde het genschap naAr de woon kamer te volgen. De barones scheen hier niet op gesteld te zijn en zei: Juffrouw '-an Polten dit was de familienaam van Ariga Je doet er beter aan bij |e vriendinnen te blij- venl (Wordt vervold) Groot is onze sortering O zomer pyama's 0 zomer nachthemden 0 Hollandia ondergoed Patrimoniumlaan 23 Wij zoeken een voor ons eierbedrijf BR. VAN REE B. v. d. Boschstraat 88 tel. 1214, Amerongen Partij le keus in 4 kleuren Tegen halve prijs. WONINGINRICHTING Buurtlaan-west 141 Tel. 08385-3528 Veenendaal Wanneer u aan nieu we gordijnen toe bent, vergeet u dan niet even bij ons te komen kijken? Wij hebben een heel mooie collec tie en ook uw keus is er vast bij. Vallen v.a. 1,95 p. mtr. Prachtige lange gebor duurde terlenka gor dijnen v.a. 8,95 p. mtr. Effen vitrages enz. enz. Weekenders en over hemden in Bel-o-fast. tricot-nylon, poplin, zowel effen als ge dessineerd v.a. 9.90 Coupons zomerstoffen VOOR DE HELFT VAN DE PRIJS NYLON JUPONS en ONDERJURKEN vanaf 3.95 NYLON DUSTERS gewatteerd alle ma ten v.a. 17.95 NYLON KANT BLOUSES alle maten vanaf 7,95 Leuke no-iron poplin BLOUSES bedrukt a 8.95 Nog enkele 2-pers. 100°/» zuiver wollen DEKENS voor 49,75 Prachtige 2-pers. ny lon SPREIEN, met volant 39.75. 1 persoons 34.75 100°/» zuiver wollen DEKENS 2 pers. 39,90 met klei ne schoonheidsfoutjes Geheel verchroomde WANDELWAGENS 64.75. Verchroomde KIN DERSTOELEN vanaf 37.50 Bovendien 5u/o korting in GRATIS SPAAR- ZEGELS. Koopt voordelig, koopt in het Texfielhuis H. J. RUSTEN HOVEN Adr. v. Ostadelaan 31 tel. 2676 - Veenendaal

De Vallei | 1965 | | pagina 10