r Ö#t<* tuinbouw hoekje VEENENDAAL EDE Gymnastiek nieuws van de Chr. sport stichting DEOS Geweldige groei bezoek aan jeugdherbergen Sport vastleggen ook met eenvoudige camera's KRUISWOORDPUZZEL 1 bruining PiGmaderm f2.95 Internationaal contact 8 De momenten Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 11 juni 1965 8 Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaal. ONZE JARIGE NEVEN EN NICHTEN Figuur b. VAN DEZE WEEK ZIJN: 12 juni: Hans Donkelaar (Ederveen) Aleida Budding Jan v. Capelleveen Matie van Laar (Rhenen) 13 juni: Jannie van Hunen (Ederveen) Jannie Heemsbergen (Rhenen) Wijnand Hootsen Dicky v. d. Waerdt (Maarsbergen) Gerjo Sanders (Renswoude) Joke Versteeg Jacqueline Verkuil 14 juni: Dirkje van Wijk (Achterberg) Hans Rebel Henkje Hovestad Henk Nagel 15 juni: Corrie Bos Wim de Rooi Elze v. d. Brandhof Wim v. d. Bovenkamp 16 juni: Yvonne Heykamp André de Koning Bep Baars (Rhenen) Henkie Wesland (Amerongen) 17 juni: Ton van der Bijl (Eist U.) Allemaal, heel veel plezier en nog vele jaren. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste allemaal, In de afgelopen week heb ik weer veel capsules en zilverpapier gekregen, waar ik erg blij mee ben. Elleke Robbertsen, Hannie, Gerard, Gerrit, Jan, Berrie en Elbert Henken brachten zakken vol en ook Margreet Kampert dip een heel trouw klantje is. Joyce Willems van Beveren, Janny en Dicky Boers en Gea van Manen kwamen zelfs twee keer op een dag, door de stromende regen, capsules en zilverpa pier brengen. Jongens en meisjes, heel hartelijk be dankt en tot de volgende week dan maar weer. Tante Jos Figuur a. DE MAAN Velen van jullie, kinderen, zullen het misschien nog meemaken, dat de eerste mens op de maan landt. De maan is de enige satelliet van de aarde en daarvan ongeveer 384.000 kilometer verwijderd. Als je die afstand zou kunnen lopen en onge veer tien kilometer per dag aflegt, zou je er meer dan 100 jaren voor nodig hebben de tocht te volbrengen. Rond de maan is geen atmosfeer en je zou niet in staat zijn adem te halen zoals je dat doet op aarde De temperatuur op de maan varieert tus sen 212 en 392 graden Fahrenheit (100 gra den en 200 graden Celsius) en een dag of een nacht op de maan duurt even lang als vijftien dagen op aarde. EEN SCHOMMEL VOOR JE TEDDYBEER OF JE POP Van een sterke kartonnen doos kun je in een ommezien een schommeltje maken. Het deksel en een zijkant haal je er af. Die zijkant kun je dan weer gebruiken als „plankje" vóór op de schommel, opdat de „baby" er niet uit kan vallen. Maak in dat plankje twee gaatjes en maak ook twee gaatjes in de beide zijkanten van de schommel. (Op de tekening zie je het pre cies). Twee behoorlijke lange koordjes stellen de „touwen" voor, die'je op de in de tekening aangegeven manier aan de schommel bevestigt. De twee einden van ieder koord knoop je aan elkaar of aan een dwarslatje, waaraan je de schommel kunt ophangen. DIPLOMA-UITREIKINKG GESLAAGDEN HOLLANTOR Vanmiddag vindt in de/bovenzaal van hotel De Korenbeurs de diploma-uit reiking plaats aan 19 geslaagde deel nemers van de cursus Algemene Vor ming A. Hollantor N.V. startte in de herfst van vorig jaar met de eerste cursus Algemene Vorming, die met een onlangs gehouden examen werd afge sloten. In de proces-industrie van Hollantor N.V. worden aan de werkers .operaters' hoge eisen gesteld met betrekking tot vakkennis en meer algemene ontwikke ling. De namen van dp geslaagden zijn: M. Asscheman, A. v. d. Bovenkamp, A. G. v. Harten, H. Henzen, W. Hoot sen, F. J. Kalse, R. Loonstra, W. v. Mastrigt, G. v. Nieuwamerorigen, R. Overeem, H. J. de Ruiter, G. Schenk- hof, D. Stuivenberg, F. de Fauw, H. v. Kooten, R. Roelofsen, G. Leppers, W. Rijkse. Figuur d. De struisvogel heeft een reusachtig ei gelegd en nu denkt de kip, dat zij de boer wel eens voor de gek kan houden. Maar deze weet heel goed wat er is gebeurd en vindt het wel best als de kip het ei wil uitbroeden. Maar of zij dat zal kunnen De afmetingen van de maan zijn slechts een vierde van die der aarde. De maan is bedekt door bergen, die ongeveer even hoog zijn als de bergen op aarde. Er is wel eens beweerd, dat de grote kraters, die men op de maan heeft waargenomen, vulkanen zijn, maar'anderen menen, dat zij het gevolg zijn van gevallen meteoren (hemellichamen van ijzer of steen). De maan heeft altijd dezelfde zijde naar de aarde gekeerd. De Russen zijn er echter onlangs in geslaagd foto's te maken van die kant van de maan, die van de aarde afgekeerd is. en bescherming Afscheid, bevestiging en intrede ds. E. F. Vergunst Ds. E. F. Vergunst zal zondagavond 13 juni a.s. om half zeven in de Nieuwe Kerk afscheid nemen van de Hervorm de gemeente van Ede en de week daar op, n.l. zondagmiddag 20 juni a.s. om twee uur te Polsbroek, na vooraf daar 's morgens om half tien te ziin beves tigd door ds. J. van de Heuvel uit Ede, intrede doen als predikant van de Her vormde gemeente van Polsbroek (en Vlistin de classis Utrecht, waar hij beroepen is in de vakature van ds. C. van den Bergh, die op 22 september 1963 naar Oud Beijerland is vertrokken en die daar een week later intrede heeft gedaan. Evert Floris Vergunst werd op 19 juni 1927 te Leiden geboren. Hij be zocht eerst het stedelijk gmnasium in zijn geboortestad en studeerde daarna nog aan de rijks universiteit te Utrecht, waar hij in 1950 zijn kandidaats- en in 1954 ook nog zijn doctoraal examen theologie aflegde. Nadat de heer Ver- Figuur c. WIST JE WEL: dat haar een fijne hoorndraad is? Het haar, dat je kunt zien, heet de baarschacht en bestaat uit drie delen: epidermis, cor tex en medulla. De wortels van het haar liggen onder de huid. Haar groeit niet op ieders hoofd even dicht, maar er is een gemiddelde van 2100 haren op iedere vier kante inch hoofdhuid hetgeen omgerekend neerkomt op 300 haren per vierkante cm. Wij hebben op ons hoofd tussen de 80.000 en 140.000 haren. Rood haar is gewoon lijk het dikst, dan volgt donker haar, ter wijl blonde mensen het dunste haar heb ben. Een haar groeit tussen de 0,3 en 0,5 mm per etmaal. Het haar op je hoofd kan gedurende vele jarenleven, maar het haar in je wenkbrauwen en wimpers wordt verscheidene keren per jaar vernieuwd. Zaterdag 5 juni j.l. hield de gymnastiekafdeling van D.E.O.S. vaardigheidswed- strijden in de sportzaal van de Herv. Ichtusschool. Van 1 tot 2 uur legden de kleu ters hun proeven af waarbij zij verschillende handelingen moesten verrichten. De tijd die zij maakten werd op hun diploma opgenomen. De slechtste tijd werd 95 se conden en de beste tijd 24 seconden gemaakt door Marja Mollema. Hiermede werd zij tevens groepskampioen 1965, waarvoor zij een fraaie medaille in ontvangst mocht nemen. gunst na zijn kerkelijk examen aan de rijks universiteit te Utrecht in het voorjaar van 1955 van mei tot septem ber 1955 ongeveer vier maanden bij ds. H. Hiensch te Arnhem stage had ge lopen (werkzaam was geweest als leer- vicaris) en hij op 1 februari 1956 na een te Rotterdam gehouden colloquium was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 22 april van datzelfde jaar (1956) door ds. J. van de Heuvel uit Ede bevestigd als predikant van de Hervormde gemeente van Rijssen in de classis Deventer. Sinds 15 mei 1960 dient ds. Vergunst de Hervormde ge meente van Ede, waar hij ook weer door ds. J. van de Heuvel uit Ede werd bevestigd. Ds. Vergunst heeft in de loop der jaren vele bestuursfunkties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij tijdens zijn ambtsbediening als predikant van de Hervormde gemeente van Rijssen o.a. voorzitter van de Hervormde Stichting voor Bejaardenzorg, voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Neder lands Bijbelgenootschap en van de plaatselijke afdeling van „Pro Rege". Te Ede was hij van 1962 tot 1964 een paar jaar 'lid van de Raad voor de Zending van de Nederlandse Hervorm de Kerk te Oegstgeest, vanaf de op richting in 1961 voorzitter van de in terkerkelijke stichting „Evangelie en Industrie" en sinds 1961 ook nog voor zitter van het Hervormd Jeugdverband. Verder heeft hij te Ede ook nog gods dienstonderwijs gedoceerd van 1961 tot 1963 een paar jaar aan het Christelijk Streeklyceum en van 1962 tot zijn ver trek naar Polsbroek ook ongeveer, drie jaar aan de vormingsklas van de Chris telijke Landbouwhuishoudschool. In 1963 verscheen van zijn hand in samenwerking met ds. J. van de Heu vel uit Ede „Het land. dat Ik u wijzen zal" (naar aanleiding van een reis door Libanon, Syrië, Jordanië en Israël). Verder was hij ook nog medewerker aan het vorige jaar verschenen dag boek „Dagelijks Manna" en thans werkt hij nog mee aan de Dagkalender van de Gereformeerde Zendings Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk, die het volgend jaar zal verschijnen. Om 2 uur begon het officiële programma voor de meer gevorderden. De voorzitter opende toen deze middag waarin hij alle belangstellenden van harte welkom heet te. Een bijzonder welkomstwoord richtte hij tot de jury. allen afkomstig van buiten Veenendaal, waarin hij tot uiting bracht de mooie maar moeilijke taak die zij had den met hun beoordeling, daf ze niet moesten rekenen op prestaties die 100°/e waren omdat daar de vereniging te jong voor was. DEOS, die dit jaar officieel 5 jaar be staat is begonnen met wandelen en deze wandelgroepen zijn reeds lang hun kinder schoenen ontgroeit en spreken op iedere tocht een hartig woordje mee en ze nemen dan ook vele prijzen mee naar huis. Wat de gymnastiek aangaat durfde de voor zitter nog nief te zeggen dat ze de kinder schoenen al uitgestapt waren, maar het is een heugelijk feit dat die sterk groeiende is en dat zich iedere week nieuwe leden aanmelden. Verder hoopte hij dat er goede presta ties geleverd zouden worden en verklaar de hij deze middag voor geopend waarna de wedstrijden een aanvang namen. De jury bestond uit de dames v. Eist en v. Essen en de heren Klumpenaar en Oost veen. Als eerste kwamen de groepen aan de beurt, jongens van 8 tot 12\jaar. Hier ging de groepsmedaille naar Epie v. d. Broek met 37.9 punt. Bij de groep meisjes van 10 tot 12 jaar ging de groepsmedaille naar Hanrty Berk hof met 43 6 punt (Ook de wisselbeker als best geklasseerde). Bij de meisjes 12 tot 14 jaar werd Carla Kleier als eerste geklasseerd en zij won de groepsmedaille met 43.2 punt. Bij de asp. dames werd er om de groeps- prijs fel gestreden waar tenslotte Sitske de Haan 42.2 punt met de eer ging strij ken. Aan het einde om 5.45 uur werden door de heer Klumpenaar de diploma's (fraai uit gewerkt met vermelding van de punten op ieder onderdeel) en groepsmedailles uitgereikt en de wisselbeker voor de best geklasseerde Henny Berkhof. Aan het slot dankte de voorzitter allen die hadden meegewerkt aan het slagen van deze middag in het bijzonder de heer Roest en verloofde mej. van Schaik voor het werk dat ze het afgelopen jaar voor de vereniging hadden gedaan en hun pu pillen zoveel hadden geleerd En een woord van dank aan de jury om dat zij hun zaterdagmiddag hadden opge offerd om naar Veenendaal te komen. Na dat hij aan de drie dames en drie heren bonbons en sigaretten had uitgereikt wenste hij alle aanwezigen een wel thuis en prettige Pinksterdagen toe. (HEBT OOG VOOR HET SCHONE DAT U OMRINGT!) Wij gaan dwalen langs heuvelen en dalen. Dromen op het zachte mos, Dwepen met herinneringen. Die fluisteren In het groene bos. Het zijn de geuren dezer dreven, De stemmen van een dierbaar oord, Waar al die trouwe zuchten zweven Van 't lieve hart, dat mij behoort. Rijkdom en luister!! Lente en zomer zijn aanéén verbonden en op grootse wijze met bloemen en vruchten be strooid. Onze harten, beste lezers en lezeressen, huppelen door deze ge schonken rijkdom heen en ons ver stand blijft er enige ogenblikken na denkend bij stilstaan. We zijn heel, heel dicht het punt ge naderd, waar het leven in zijn bloei zijn meeste rijkdom geeft En onwille keurig zien wij in de tuinen en tuin tjes, in plantsoenen en parken en in de lieflijke natuur, nog eens terug naar de plekken waar we de allereerste voor- jaarsbloeisters zagen pronken in al hun pracht. Ledig zijn deze plaatsen niet. Ze werden door andere bloemen inge nomen. Een ander geslacht speelt hun rol voort. Overal om ons heen bespeuren wij een ongemeen weelderige plantengroei, nu niet meer naast elkaar, maar op en over elkaar heen groeiende. De doorn, die „wilde roos" wordt genoemd, waar van het sneeuwwitte kleed onze stille bewondering had, ts nu een lastdrager geworden. De stengels van klimmende en windende planten zochten steun bij hem en houden de doorn vast om strengeld. De aarde te tooien piet het sierlijkste kleed was Flora's doel en zij is daar bijna mee gereed. Ja, zelfs dat, wat anders onze blik onaangenaam treft, heeft zij thans met leven, met groen en bloemen gesierd. Met welk een zorg heeft Flora het plantenkleed der aarde voltooid. Alles verenigt zich om ons aan de gedachten en wensen van het alledaagse te onttrekken. Het is volstrekt niet nodig om alle planten tot hun familie onder te kun nen brengen, neen beste lezers, men behoeft slechts een open oog en een open hart van de bloemenwereld te hebben om het vele schone dat u en mij omringt in haar juiste betekenis volle waarde te leren kennen. Ik durf u' te vragen: Wie uwer zou het genot van de rijkdom en luister willen missen, die gelegen is in het aanschouwen van de Lente, wanneer zij, zich uit de knellende banden van de winter losrukt en in haar schitterende bloemen- en bladerentooi voor ons komt te staan? Niemand toch zou dat willen missen! Het is gelijk een jong bruidje dat uit haar kamertje de brui degom tegemoet treedt. Het brengt ieder jaar een opwekking voor ons ge moedsleven mede, vernieuwt onze veerkracht en wekt qnze werkzaamheid op, een invloed waaraan men zich on mogelijk geheel onttrekken kan. Ztf maakt ons tot wat we z\jn, met al onze goede eigenschappen, met al onze gebreken!!! Ook u, waarde lezers(essen), drukt koning winter vriendschappelijk de ijskoude hand, jubelend omvat u die der groene Lente en met een dankbaar hart neemt u straks de beker van de Herfst aan, wanneer deze het verkwik kende sap van zijn vruchten aanbiedt. Meerdere malen wees ik er op dat regeren en tuinieren één ding gemeen hebbëG: het is „vooruitzien". Tegen het eind van deze maand worden de Dui zendschonen (Dianthus barbatus) ge zaaid, gelijktijdig zaaien we ook de Vergeet-mij-niet (Myosotis). Ook de IJsland papavers (Papaver nudicaule) en de Silene (Silene Armeria Compac- ta) worden om dezelfde tijd gezaaid. U ziet: wil men in 1966 fraaie bloemen in de tuin zien, dan moet men reeds nu voorzorgen nemen en dus het be nodigde zaad aanschaffen. Stel dit niet uit! Van uitstel komt vaak afstel en terzijnertijd zou het wel eens kunnen zijn dat uw leverancier liet horen: „Uitverkocht" Decoratieve tinten: Meerdere malen wees ik er in dit hoekje op, dat men bij het aanschaffen van heesters moet letten op hun decoratieve waarde. Thans valt het goed waar te nemen van welk een grote sierwaarde de heesters met fraai gekleurd blad zijn. Geef uw ogen eens goed de kost en welk verschil ziet men thans tussen tuinen waar maar „zo-zo" een alle gaartje werd aangeplant of de tuin waar rekening werd gehouden met de sierwaarde en de decoratieve waarde van twijgen en bladeren. Ik zag in onze omgeving in tuinen (vanaf de straat zijde in een heesterstrook (bedoeld als afscheiding) o.m.: Acer Japonicum atropurpurea (bruinrood), Goudvlier (goudgeel), Bonte Vlier (groen met wit), Psysocarpüs Opulifolius (geel), Duin doorn (zilvergrijs), Berberis vulgaris atropurpurea (bruinrood), Aucuba ja- ponica (geel gespikkeld). Hulst (goud bont, witbont en groen), goudbonte en zilverbonte Ligustrum, etc. etc. Zij geven een harmonisch kleureffect. En welk een bekoring gaat er uit van heesters die pronken met hun fraai gekleurde diepgroene, rode, bruine of gele twijgen. Ik noem o.a. de Kerria japonica (groene twijgen), Cornus sanguinea (rode twijgen) en de Robinia hispida (rood behaarde twijgen). Bij meerderen zag ik reeds een reeks van jaren een nietszeggend „allegaar tje" van heesters, waarvan geen enkele decoratieve waarde uitgaat. Ruim deze nu eens in het eerstvolgend plantsei zoen op! Plant er voor in de plaats soorten die door hun kleur van bla deren en twijgen (zie hierboven!) een fraai kleureffect geven. Voor hetzelfde geld kan uw tuin een lusthof worden die spreekt en niet zoals het thans is: een tuin die doods aanvoelt en waar van van geen enkele heester bekoring uitgaat. Bezoek nu eens een kwekerij! Daar valt veel waar te nemen en kunt u op uw gemak sierheesters bekijken. On getwijfeld geeft men u alle gewenste inlichtingen. Daarbij is het tevens leerzaam om in een kwekerij eens een kijkje te nemen. „Aanzien doet gedenken". Ik ben er van overtuigd dat men bij het zien van heesters in diverse variëteiten (soorten en kleuren) enthousiast wordt en het besluit neemt om die jarenlang be staande nietszeggende „heestertroep" in het najaar radicaal op te ruimen en er een „heestergroep" voor in de plaats te planten die èn door kleur èn door bloei (gevolgd door mooie vruchtjes of bessen) decoratieve waarde geeft. Rhenen E. J. Grijsen OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL X R 2 HORIZONTAAL: 1 zuster, 5 aarden, 9 m.o., 10 niets, 12 eg, 14 oer, 16 dia deem, 17 pro, 18 Eton, 20 zoon, 21 bo ven, 24 steek, 26 el. 28 ka, 29 m.t., 30 re. 31 rap, 33 nor, 35 leb, 37 aal, 38 ron de, 39 slank, 40 Ier, 41 ais, 43 Epe, 44 pel, 46 en. 47 ra. 48 em, 50 te, 51 kales, 53 zomer, 56 aard, 59 tuit, 61 neo, 62 asperge, 65 Gré, 66 dr, 68 Jopie, 70 ar, 71 alleen, 72 blaten. VERTIKAAL: 1 zoet. 2 sr, 3 enige, 4 Ria, 5 Ate, 6 asemT, 7 do, 8 Nero, 9 moeder. 11 Ede, 13 gondel, 15 Rob, 17 pok, 19 nok, 20 zet, 22 vandaal, 23 nar, 24 sol, 25 embleem, 27 Laren, 30 raket, 32 por, 34 oei. 36 esp. 37 A.N.P., 40 ie mand. 42 s.o.s., 43 enz., 45 letter, 47 rad, 49 met, 51 K.R.O., 52 Elsje, 54 orgel, 55 rug, 57 aera, 58 iep, 60 Iran, 63 pon, 64 rib, 67 nl, 69 Ot. Aantal bedden moet verdubbeld worden Zn twee jaar tijd is het aantal overnachtingen in jeugdherbergen gestegen van 490.000 naar 540.000. De toeneming is verspreid over bezoek van individuelen, scholen en verenigingen. In het algemeen zal het aantal bedden dat momenteel 6.300 bedraagt de eerste 25 jaar verdubbeld moeten worden. Uit onderzoekingen ts gebleken dat de hoogste urgentie voor uitbreiding van het aantal bedden bestaat in de grote steden en aan de kust. Moeilijkheden bij de financiering en bij het verkrijgen van vestigingsplaat sen doen zich daarbij voor. Ter finan ciering van de uitbreiding zal in ieder geval het overheidssubsidie belangrijk verbeterd dienen te worden. Verwacht wordt dat deze verbetering het volgend jaar zal ingaan, gezien de diverse be sprekingen met de Rijksoverheid. Mede in verband met de nodige uitbreiding zijn de tarieven reeds tot een in ver gelijking met het buitenland (waar be tere subsidieregelingen bestaan) hoog peil opgevoerd. Ieder jeugdherbergbed is het afge lopen jaar 84 maal beslapen. De jeugd herbergen bieden nog vele mogelijk heden om gebruikt te worden door scholen en andere groeperingen. Een speciale actie om de bezettingsgraad te verhogen zal het komende jaar gevoerd worden. Naast zeilcursussen in Nederland worden de laatste tijd ook paardrij- cursussen gehouden. Voorts worden in samenwerking met buitenlandse zus terorganisaties reizan en cursussen (skiën, kanovaren, rivier- en zeezeilei.) georganiseerd. Deze zijn dit jaar uit gebreid. De toeristische voorlichting aan jongeren wordt steeds verbeterd. Mede in verband daarmede wordt sinds mei 1965 het maandblad „Toer", dat algemene toeristische voorlichting geeft, voor alle ingeschrevenen uitgegeven. In de 4.000 jeugdherbergen van de 35 bij de International Youth Hostel Federation aangesloten organisaties, worden 17.000.000 overnachtingen ge boekt, waarvan 4.000.000 door buiten landers 23 In Nederland bestaat 35% (190.000) uit buitenlands bezoek, 225.000 Nederlanders overnachten in buitenlandse jeugdherbergen. In dit jaar zal o.m. een groep van 130 Japan se jongeren in Nederlandse jeugdher bergen verblijven. De amateurfoUgiaaf met een eenvou dige camera kan opwindende sportmo- menten vastleggen. Een beetje niet al te hoogdravende techniek en wat oefening R 3 9 H 55 60 65 HORIZONTAAL 45 vis 18 mevrouw (Ital). 46 meisjesnaam 19 groente 1 geogr. aanduiding 47 stuk grond 20 vallei 3 zeevogels 48 nauw 22 omroepvereniging 8 lidwoord 50 oud (Eng.) 24 land in Europa 10 vruchtje 52 voorzetsel 25 keurtroep 12 oude munt 55 huisdier 26 hevig 14 schaap 57 pl. in N.-Holland 27 slang 15 werelddeel 60 lidwoord 30 kledingstuk 16 naaigerei 61 pl. in Italië 32 jongensnaam 17 sluis 63 noodsein 33 meisjesnaam 19 woonschip 65 Chin, maat 34 hier 21 baardje 66 drank 36 drijfnat 23 steen 67 toets alleen 38 huid 25 Europeaan 40 Duits pers. vnw. 26 zangstem VERTIKAAL 41 qpen plek in het ijs 28 meisjesnaam 46 heldendicht 29 pl. op Ameland 1 rivier in Siberië 49 makker 31 waarnemend 2 Bijb. naam 51 klap president 3 aanhaling 53 akelige 32 pl. in Italië 4 langzaam 54 'tot nader order 34 hoefdier 5 jongensnaam 55 steen 35 elk 6 jongensnaam 56 soort 37 rivier (Spaans) 7 zelfkant 58 eenheid van 38 pl. in Limburg 8 in dat geval 59 stroomsterkte 39 muziekinstrument 9 titel insect 40 vogel 11 verdriet 60 inhoudsmaat 42 reeds 12 spoedig 62 zangnoot 43 ik 13 vlug 64 vaartuig 44 aanw. vnw. 14 cijferen stelt hem in staat de aktie te „stoppen" zelfs als hü een camera heeft met vaste sluitertijd. Voor de lezer willen we hier onder enkele tips voor de sportfotogra- fie uit de doeken doen. Sportgebeurtenissen kunnen worden vastgelegd door de camera te laten mee draaien met het te fotograferen object. In dat geval moeten we zorgen dat we ons onderwerp in de zoeker vangen, waarna de camera in een gelijkmatige beweging met het onderwerp wordt meegedraaid. Zodra we het gewenste moment in de zoeker hebben wordt de ontspanknop soepel ingedrukt. Op de foto zal het hoofd motief scherp zijn, en de achtergrond geheel vervaagd, waardoor een indruk van nóg grotere snelheid wordt verkregen. Het is een dankbare methode voor het in beeld brengen van auto- en motorraces. Het resultaat hangt voor een groot deel af van de gelijkmatigheid, waarmee de fotograaf zijn camera beweegt en hoe nauwkeurig hij deze beweging met die van de racewagen, de atleet of de skiër kan laten samenvallen. Een tweede mogelijkheid om aktiefoto's van sportgebeurtenissen te maken is het fototoestel pal op het bewegende onder werp te richten. Zo kan men bijvoorbeeld bij een cycle-cross trachten de lopers te „schieten" op het moment dat zij bijna recht op de camera af komen of ook on middellijk nadat zij gepasseerd zijn. Men zal, als de foto's eenmaal op tafel liggen, ontdekken dat ze heel wat scherper zijn dan de kiekjes, gemaakt óp het moment dat de atleten voorbij lopen. Er is nog een foefje. In véél sporten zijn er momenten, waarop de beweging voor een enkel ogenblik schijnt te worden onderbroken Dit ogenblik moeten we zien te yangen. Bij polstok hoog hangt de sportman als het ware even stil in de lucht op het moment dat hij de lat „nc^mt" Een hoogspringer op het hopgte- punt van zijn sprong, een turner balan serend op de brug. een tennisster als hij uithaalt voor zijn serve en zijn racket heeft opgeheven Het zijn allemaal voor beelden waarop deze methode is toe te passen Wie zich klaar houdt om op dat ogenblik met z'n camera erbij te zijn zal met spannende sportfoto's thuis komen. Opnamen, gemaakt voor of na hoogte punten in de aktie of op ogenblikken zon der enige aktie, kunnen raak zijn, maar worden dikwijls over het hoofd gezien Sportwagens in een rij voor de Grote Prijs van Zandvoort met de opgeheven vlag van de starter, een hinkende langeaf- standlopei ondersteund door zijn team genoten na de laatste vertwijfelde poging met de fin.sh m zicht, een wielrenner aan de kant van de weg temidden van de brokstukken van zijn fiets na het te haas tig nemen van een bocht: dat zijn dé mo menten Ze vertellen ons soms meer over de strijd dan de foto's van de hoogtepun ten van de aktie. Met sommige camera's met cassettes die we niet meer hoeven te vullen, zoals de verschillende modellen van de Kodak In- stamatic camera's, gaan bij sportontmoe- tingen geen kostbare momenten verloren met het verwisselen van dé film Binnen enkele seconden is er een nieuwe casset te met film aangebracht Enkele van deze camera's zijn zelfs uitgerust met een auto matisch filmtransport, dat ons toestaat in snelvuur-tempo de opnamen te maken tot zelfs tien per seconde.

De Vallei | 1965 | | pagina 8