CHEVROLET LEEST DIT. SPECIALE PRIJZEN VAN INGEN PROVINCIALE B.B. COLONNE WAS OP OEFENING mm ZWIJNSBERGEN VROEGER EN NU 0 p E Tegenslag en onwil stagneerden Hitiers atoomprojeet Veenendaal was uitgangsstelling mm. V.A.B. Vier nieuwe kleuterleidsters - De geschiedenis van de atoombom (IV) Water gaat overzee Hitier wordt aan de Gevangen genomen en geinterneerd Als u niets weet voor Vaderdag praat gehouden Atoomexpert in dienst van PTT Artone maakt opname in Veenendaal i)E VALLEI vrijdag lö juni 1965 1 Woensdagmiddag arriveer den twee brandweer- en B.B.-colonnes in Veenen daal ten besluite van een paraatheidsoefening, die in Utrecht was gestart. De co lonnes stonden onder lei ding van de heren Rump (brandweer) en De Wolf (B.B.). De groep van 300 nood- wachtplichtigen, allen uit de stad Utrecht, had tot taak de verbindingswegen te controleren en hoe men in geval van nood zou moe ten handelen. De colonne ging in de mor genuren van start. Dat ge beurde op twee verschil lende plaatsen, n.l. in Jut faas en op de renbaan Mereveld. Men volgde toen de Rijksweg tot Maarsber- gen en kwam via de oude weg naar Leersum in Vee nendaal aan. Op de Groe- neveldselaan werd halt ge houden om de lunch te ge bruiken, die de helpers en helpsters in de begeleiden de kantinewagen hadden klaargemaakt. De groep behoort bij de Kring B.U., een andere kring dan die waaronder Veenendaal ressorteert. De leiding had graag een echte oefening „in het veld" gehouden, maar er was geen goede ge legenheid om alles op te zetten, vol gens brandweercommandant Rump. De gehele colonne bestond uit zes pelotons, t.w. 2 pelotons redding, 2 pelotons brandweer en 2 pelotons van het Mobile Gewonden Transport. De noodwachtplichtigen die aan de oefening deelnamen, waren besj te spreken. De vergoeding is behoorlijk en je bent er tevens eens een dagje uit, vertelde een Utrechts zakenman, die ook was opgeroepen. Tegen één uur vertrok de colonne weer in de richting Utrecht. De opdracht was uitge voerd. Boven: de mannen van de Utrechtse B.B. aan het picknicken langs de Groeneveldselaan. Links: De leiding van de paraatheidsoefening berustte bij de heren De Wolf (rechts) en brandweercommandant Rump (2e van rechts Oud Elstenaar vertelt Links van de Veenendaalsestraatweg in Eist ligt Zwijnsbergen, een verbinding tussen deze provinciale weg en de rijksstraatweg Utrecht-Arnhem. De laatste jaren is het gezicht van deze weg totaal veranderd, ook al door de komst van de militaire radarwerkplaats, waarvan de gebouwen aan deze weg zijn ge legen. Maar ook de woningbouw en dan speciaal in de particuliere sector werd de laatste jaren geactiveerd. Mooiemoderne woonhuizen op Zwijns bergen, waar vroeger 'n zandpad was met enkele vervallen boerenbedoeningen. MELKPAD Wie zou over het Zwijnsbergen van vroeger beter kunnen vertellen dan de 86-jarige Gosen van Piggelen. De be jaarde baas kan urenlang over de oude toestanden doorgaan. Hij knielt dan in het gras en de verhalen komen los. Hoe het hier vroeger was meneer? Nou kijk eens, ik ben geboren in 1879 en 'k weet nog dat er hier alleen maar een karrepad liep. Het was eigenlijk een onderdeel van de Plantage. Er moet een afgraving geweest zijn, die tot aan de Rijksstraatweg doorliep, vertelt Gosen bereidwillig, 'k Heb mijn vader wel eens horen vertellen dat het eigenlijk een verlengstuk was van de Franseweg en dat de Franse troepen over dat pad trokken. Maar of het waar is kan ik ook niet meer weten natuurlijk. Gosen van Piggelen heeft jarenlang met zijn twee broers in hetzelfde huis gewoond. Broer Leendert, nu al jaren dood, verdiepte zich nog wel eens in al die oude geschriften. Er stonden op Zwijnsbergen her en der verspreid wat oude boerderijtjes waar de geiten voor het huis aan een paal stonden te gra zen. Een erg armoedige bedoening was het toen. Het 2e schrift Daar kan ik zelf nog over meepraten, zegt Gosen. Ik heb eigenlijk maar twee jaar school gegaan, toen was het wer ken geblazen. Op de Plantage, bieten schoonmaken, aardappels rapen en al KIRPESTEIN VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE die dingen. In de winter ging je dan drie maanden naar school. Maar ik kwam niet verder dan het tweede schrift, met al die A's en U's erin. Je moest ook de tabak in. van 's morgens zes tot 's nachts 12 uur soms. Hele stapels tabak aanspijlen was voor een jong van acht, negen jaar een gewone zaak. En dan het tabakplukken. Dat was werk voor de vrouwen. M'n eigen moeder heeft het nog gedaan en kreeg 40 cent voor een perk tabak. Gosen heeft vijftig jaar op de Plan tage gewerkt Onder tal van baien. Ze kwamen en gingen in die ouwe tijd, zegt hij. We hadden eens een brood heer die woonde in Wageningen. Je zag hem door de weeks nooit, maar zater dags kwam hij heel plechtig aanrijden om de lonen uit te betalen. Koetsier op de bok en meneer achter in het rijtuig. Ja, dat waren me wel dagen, zegt Go sen mijmerend. Kruiwagens Over Zwijnsbergen gingen vroeger alleen maar kruiwagens. Nu razen de auto's af en aan. Je wordt er wel eens bang van, zegt Gosen. Waar nu de rog ge staat te wuiven, stonden vroeger ook van die lage woninkjes. Kijk, zegt Gosen, ziet u daar die del? Daar zijn de fundamenten van die oude huisjes geweest. Eén huisjes stond praktisch midden op de weg. Dat was van de oude Jan Looyen. De burgemeester van Rhenen kwam eens een keer bij Looyen om hem te bewegen het oude huis af te breken, want hij had vlakbij nog bouwgrond genoeg om er een nieuw te zetten. Maar Jan Looyen hield voet bij stuk en was niet te vermurwen zijn woninkje prijs te geven. Vroeger zaten we uren in de „herd" om naar oude verhalen te luisteren, zo gaat Gosen verder. Mijn vader had ze weer van zijn vader gehoord. Dat ging zo, een krant las je nooit, maar alles ging over van vader op zoon. Het was dus een overlevering. Pre cies, zo ging het. Vader vertelde dat de Fransen in Eist een beestenboel heb ben aangericht. Ze zwermden over land en heg. Ze moesten elke dag op De Hof in Amerongen aantreden, maar iedere dag was er wel een weg. Gedeserteerd, vermoord of zwervend langs de weg. De Franse bazen waren niet mak kelijk. Ze vorderden van de men sen in al hun armoe alles wat ze hadden. Ik zie vader nog vertellen, zegt Gosen, en hij kon het span nend maken. Dat zal zo in de jaren negentig geweest zijn dat we als jongens met open mond zaten te „lusteren". By de Chr. Opleidingsschool voor Kleuterleidsters te Arnhem slaaqden deze week vier Veenendaalse jonge dames voor het eindexamen. Het is be kend dat er grote vraag bestaat naar jonge kleuterleidsters, zodat het geen verwondering behoeft te wekken, dat de geslaagde meisjes direct een baan konden accepteren. Mej. Yvonne Aartsen, Adr. v. Osta- delaan 18. gaat werken in de kleuter school De Zonnehoek ('t Hoorntje). Mej. Ineke Alberti op de Wielewaal in Vee- nendaal-Noord. Mej. Tineke v. d. Ham, Klaas Katerstraat 55, zal de Hervormde Patrimoniumschool gaan versterken, terwijl mej. Alie van Hunnik, Kerke- wijk 170, naar de Jul. van Stolberg- school gaat. De Veenendaalse jongedames waren de enigen, die aan het examen deel namen. De besturen zullen met dit slagen van deze kandidaten wel erg in hun nopjes zijn, gezien het nog steeds heersende tekort aan deskundige kleu terleidsters. UITSLAG VERLOTING VAN VERENIGING JUDOKWAI De uitslag van de verloting, die Judo- kwai heeft georganiseerd t.b.v. een nieuwe judomat luidt als volgt: No. 1008 le prijs; no. 923 2e prijs; no 924 3e prijs; no. 408 4e prijs; no 671 5e prijs. De winnaars kunnen hun prijzen af halen bij de heer Kroesbergen, Anjer straat 2, Veenendaal. JEUGDDIENST In verband met de Avondmaalsviering in het kerkgebouw „Sola Fide" is er a.s. zondag om 10 uur een extra jeugddienst in het jeugdgebouw aan de Industrieweg. Voorganger is Ds. S. Tigchelaar, voor de pianobegeleiding zorgt de heer J. v. Barneveld. Ieder is welkom. KERSENRIT VAN M.A.C. Zaterdag 19 juni organiseert MAC Vee nendaal haar jaarlijkse kersenrit, waaraan door de hele familie kan worden deelge nomen. De deelname staat open voor auto's, motoren en bromfietsen. Men kan vanaf 2.00 inschrijven bij hotel „La Mon- tagne", vanwaar de eerste deelnemer om 2.31 uur vertrekt. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagden onze plaatsgenoten de heren G. van Ginkel en W. J. Vaartjes voor het kandidaatsexamen Wiskunde en Natuurwetenschappen. - Deze oude Elstenaar glundert bij al die herinneringen. Er is nu niet zoveel meer aan zegt hij. Soms fiets ik wel eens een eindje de buurt in, maar ik kom niet ver meer. 't Is me een geraas van jewelste. Baat mij maar rustig op Zwijnsbergen blijven, zegt Gosen. Al is het dan nog zo veranderd, je vindt er toch nog iets terug van vroeger. Die wallen en struiken zijn niet veranderd. Je kunt op je gemak een eind gaan wandelen. Echt druk zal het hier nu Gosen kijkt in de avondstond uit over de onmetelijke roggevelden op Zwijnsbergen. ook wel niet worden, want je mag hier niet meer bouwen. Dat moet allemaal daar op de Fran seweg gebeuren, vertelt Gosen. Het is me daar een beweging. Je kent er geen mens, 't zijn allemaal stadsmensen. Vroeger was het een echte familie. Je ging buurten bij Kees v. d. Klift, bij Jan en Willem Looyen, maar die tijd is voorbij, verzucht de oude baas. Zijn blik glijdt over de roggevelden. Een markante figuur op het nieuwe Zwijns bergen Was de vrees voor een Duitse atoombom gerechtvaardigd? Noorwegen 1943. Ten westen van Oslo, op de bergen, 1883 meter hoog. ligt het dorpje Rjukan. Vlak by het dorp is een waterval. Miljoenen liters water vallen per minuut klaterend naar beneden. Van deze „witte steenkool" hebben de Noren een nuttig ge bruik gemaakt. Door een reusachtige buisleiding wordt, met een verval van 600 m, het water naar beneden gevoerd, naar de turbines, die door de kosteloze kracht van het water, een vermogen opbrengen van 400.000 PR. Deze fabriek, de Norsk Hydro, is door de Duitse bezetter „kriegswichtig" verklaard en daarom in beslag genomen. Schildwachten patrouilleren rond het bouwwerk Wat maakt die fabriek? Waar voor wordt het opgewerkte vermogen gebruikt? Om machnies te laten draaien voor het maken van wapens.... vliegtuigen.tanks....? Nimmer zien de bewo ners van Kjuken echter deze voor de oorlogsvoering zo belangryke produkten de fabriek uitgaan Niemand weet wat de geheime fabriek maakt. Alleen de Duitsers kennen het ge heim: De fabriek produceert nóch wapens nóch onderdelen, maarzwaar water", scheikundig aangeduid met DtO, natuur kundig genoemd: Het oxyde van deute rium. En dit zware water is onontbeerlijk bij atoomproeven. Het is namelijk zo: De grote snelheid waarmee, bij het splijten van een atoom kern, de neutronen wegvliegen, moet, om de kans, dat de vrijgekomen neutronen een volgende kern splijten, te vergroten, kunstmatig worden vertraagd. De stof, die de neutronen-snelheid kan vertragen, wordt „moderator" genoemd. „Zwaar water" is als moderator zeer ge schikt. Voor de aanmaak van deze geheim zinnige vloeistof is een reusachtige hoe veelheid elektrische energie nodig. De turbines bij Rjukan met hun 400.000 PK zijn in staat om het begeerde produkt te maken. Daarom reserveren de Duitsers deze Noorse installatie voor de aanmaak ervan, en met succes! 200 a 300 liter van het kostbare „water" wordt maandelijks van Noorwegen naar de Duitse laboratoria getransporteerdonder strenge ge heimhouding enonder zware bewa king. Toch komt de Noorse verzetsbeweging er achter wat er in de „spookfabriek" bij Rjukan gedaan wordtDe „onder grondse' geeft dit door aan Engeland. De Britten beseffen direct de noodzaak tot vernietiging van de installaties. Elf verzetsmensen krijgen tot taak dit te doenZij worden per parachute neer gelaten en in de nacht van 27 op 28 fe bruari 1943 sluipen ze naar de kloof, waarin het donkere gebouwencomplex staatZij dringen ondanks de bewa king door tot het inwendige van het tunnelsysteemVlug bevestigen ze de springstof en rennen weg Een geweldige explosie klinkt en weer klinkt tegen het rotsgebergte.. De Norsk Hydro is een puinhoop. Duizend liter zwaar water gaat verlo ren Maar de Duitsers geven zich niet ge wonnen. Koortsachtig bouwen ze de wa terkrachtcentrale weer op, maar lucht aanvallen van de RAF bedreigen thans de produktie. Dan wordt maar besloten om de hele fabriek naar Duitsland over te plaatsenEen jaar later, in februari 1944, wordt alles op een boot gezet. Maar weer slaat de Noorse verzetsbeweging toeMet een tijdbom brengt ze het schip met de voor de Duitse atoomfysica zo belangrijke lading tot zinken De huzarenstunt van de Noren was niet de enige tegenslag, die de Duitsers bij de ontwikkeling van hun atoomwapen on dervonden. Tijdens de opmars in Frankrijk, in de meidagen van 1940, bevond de bekende fysicus Joliot zich in Parijs. In zijn labo ratorium was het enige in Europa zware water, 185 kilogram, aanwezig. Meer dan wie ook begreep Joliot, dat deze vloeistof niet in handen van de snel op rukkende Duitsers mocht vallen. Midden in de nacht werd de voorraad van Parijs naar midden-Frankrijk gebracht en in de kluis van een bank opgeborgen Tegelij kertijd verbrandde Joliot alle gegevens, die betrekking hadden op zijn eigen a- toomonderzoek Spoedig bleek het zware water nergens meer in Frankrijk veilig te zijn. Daarom werden plannen geraamd om de kostbare stof naar Engeland te transporteren. In de haven van Bordeaux lag een Engelse kolenboot. De wetenschappelijke attaché van het Engelse gezantschap, de Earl of Suffolk, een zeer praktisch ingesteld man, maakte voor de zekerheid nog haastig een vlot. Daarop bond hij de blikken wa ter vast. Met vlot en al werd de voorraad aan boord van de kolenbood „Broompark" gebracht. Mocht het schip getorpedeerd worden of gebombardeerd, dan zou het vlot nog kunnen drijven. Een tweetal ma trozen stelde zich beschikbaar om, in ge val van nood, het vlot te bemannen. Maar het behoefde niet te varen. De boot kwam veilig en wel in Engeland aan. Joliot mis leidde de Duitsers door te zeggen, dat het water" zich op een andere boot bevond, een boot, waarvan hij wist, dat die was getorpedeerd Toch werden in Leipzig proeven geno men, waardoorbrand ontstond en het laboratorium in vlammen opging De Nederlander, professor Dr. Peter Debye, die al jaren voor de eerste We reldoorlog aan het Kaiser Wilhelm-insti tuut werkte, werd nu ingeschakeld. In zijn laboratorium zou verder gewerkt worden. Hij weigerde meer te doen en vertrok naarAmerika Werner Heisenberg was het tenslotte, die de leiding van het atoomproject op zich nam. Deze Heisenberg nu, werd in gealliëerde kringen niet vertrouwd. Men dacht, dat hij de „nieuwe orde" was toe gedaan en men wist, dat hij een knap ge leerde was Maar was Heisenberg werkelijk zo on betrouwbaar? De Duitser wist in 1940 al hoe hij een atoombom moest maken. Ook kwam hij er achter, dat er een „inrichting" kon worden gemaakt om kernenergie te gebruiken voor produktiedoeleinden. In een ver trouwelijk gesprek in het begin van de oorlog te Kopenhagen, vertelde hij over zijn atoom-kennis aan Niels Bohr. De Duitse geleerde durfde echter niet te praten over zijn eigen gevoelens ten op zichte van de regering, waarvoor hij werkte. Toen Bohr, in 1943, na een ge vaarlijke tocht via Zweden in Engeland aankwam, deelde hij direct alles, wat hij van Heisenberg wist, mee aan de Engel sen. De vrees voor een Duitse atoombom werd in Engeland hierdoor in hoge mate versterkt. Maar hoe was het nu werkelijk gesteld :n Duitsland? Het „bovengronds" verzet in een dic tatoriaal geregeerd land gaat altijd ge paard met enige vorm van collaboratie, Hitier geloofde echter niet, dat een postambtenaar superbommen kon maken De verenigingsleden en de „man alleen" werkten dus de fabricage van de bom tegen Wèl maakten zij een kernreactor. bestemd voor de industrie Deze reactor is nimmer practlsch, voor de bewapening, gebruikt. Vlak achter het Amerikaanse front, dat na de landing in Normandië zich snel naar voren bewoog, opereerde de Nederlander Dr Samuel Goudsmit met een klein groepje mensen De groep vormde een geheim militair onderdeel. Hun leider was een man met een veel zijdige belangstelling. Goudsmit had in Leiden gestudeerd bij professor Ehren- fest, in Kopenhagen bij Niels Bohr en was in 1927 naar Amerika vertrokken Hij interesseerde zich voor recherche werk en voor Egyptologie. Hij verzamel de scarabeeën als heilig vereerde Egyp tisch kevers. Hen sprak vloeiend Frans en Duits Goudsmit en zijn mannen hadden op dracht gekregen om te zoeken naar de geheimen van de Duitse atoombom. De codenaam van deze onderneming was: „Alsos". De Amerikanen ondervroegen eerst Joliot, maar die kon niets vertellen. Ze onderzochten het Rijnwater op radio- aktiviteit, maar zonder resultaat Op 15 november 1944 ging Goudsmit naar het pas veroverde Straatsburg. Hier werd de eerste „vangst" gedaan. Vier Duitse natuurkundigen werden gevangen genomen. Dossiers werden buitgemaakt en nagezochtToen bleek, dat de angst voor de Duitse atoombom geen enkele grond bevatte Uit de documenten van Straatsburg kwam Goudsmit te weten, dat in een klein plaatsje m Zuid-Duitsland, Hechin- gen, in een brouwerij een hoogspannings installatie was gemaakt en dat er in een nog kleiner bergstadje, Haigerloch, een soort „kernreactor" bestond. Een commandogroep „veroverde" bij verrassing beide dorpen. De installaties werden, tegen de wil en het bevel van Goudsmit, opgeblazen. Acht Uraniumle- den werden gevangen genomen, onder wie Otto Hahn. Max von Laue en Von VVeiz- sacker. Later werd Heisenberg „ingere kend". Bij het doorzoeken van de papieren vond Goudsmit een foto: Heisenberg in gezelschap vanhemzelf, elkaar harte lijk de hand drukkendHij herinnerde zich het moment nog, dat was in 1939 slechts 5 jaren geleden De hele L'raniumvereniging werd naar Engeland vervoerd en geïnterneerd. De angst voor de Duitse bom zat er nog in Op 6 augustus 1945 hoorden de Duitse gevangenen over de atoombom, die boven SLAAPZAK dekenmodel royale maat 1200 gram acryl vulling 29,50 LUCHTBEDDEN v.a. 14,75 visgraat profiel 19,95 3 poots VELDBED in veertjes opgehangen 23, CAMPING STOELEN handig inklapbaar 9,45 10,95 met polyether bekleding 14,50 TAFELS inklapbaar v.a11,95 PANNENSETS aluminium 9,25 JERRYCANS v.a. 4,75; TENTHAMER rubber 1,95 EETBESTEK in etui 3 delig 2,25; 4 delig 3,25; 21 delig 17,95 Rubber VOETPOMP 2,50 Grote sortering VELDBEDDEN verstelbaar v.a23,95 Aluminium VELDBED deze week nog reklame 27,50 TENTENDOEK 102 cm breed le kl. fabr. H.C.T. p. mtr. 2.75 BINNENTENTDOEK waterafstotend p. mtr1.45 GRONDZEILEN van leerdoek of plastic canvas 150 x 200 9.—; 2x2 12,—; 2x3 18,—; 2 x 4 24,—; 3 x 3 27,— 3 x 4 36,—. Een droom van een SLAAPZAK met 1100 gram terlenka gevuld moet kosten normaal f 69,slechts 50 stuksf 47, Hebt u interesse in een tent? Ga even op de hoek Zwaaiplein, Prins Bernhardlaan kijken Permanente show. ALLEEN Gelderland 7 Geen filialen Veenendaal Gezicht op Zwijnsbergen waar zich zoveel veranderingen voltrokken. Al in het begin van de oorlog, eigen lijk reeds daarvoor, was de Duitse rege ring in contact gekomen met de mensen, die m staat werden geacht om de kern fysica ten behoeve van de oorlogsvoering te gebruiken. Op 30 april 1939 werd een conferentie belegd. De regeringsambte naren nodigden 6 geleerden uit, waaron der Joos en Hanle, die tevoren de ambte naren al hadden ingelicht over een, wat zij noemden, „uraanmachine" Het merk waardige was, dat Otto Hahn niet werd geinviteerdDe nazi's vertrouwden hem niet Over een atoombom werd met geen woord gerept, tijdens de conferentie werd alleen gesproken over kernenergie voor de wapenindustrie. Ondanks opgelegde zwijgplicht brieften de aanwezige na tuurkundigen alles, wat besproken was. over aan de assistent van professor Hahn, Dr. Flugge, die doodleuk er een artikel over schreef in een wetenschap pelijk blad en zelfs een kranteman in lichtte. Bij het uitbreken van de oor log gingen de geleerden in militaire dienst Niet voor lang, ze werden spoe dig teruggeroepen en vormden, met nog meer fysici, onder wie Heisenberg en Von Weizsëcker, de „Urantumvereniging" De Uraniumvereniging ging eerst op zoek naar uraanoxyde, maar het oxyde was reeds opgekocht door het leger, om er een harde metaallegering voor tank-pro jectielen van te maken.. wil de tegenstand „bovengronds" blijven. Zo verging het ook de Duitsers, die aan de ene kant probeerde de ontwikkeling van de atoombom tegen te werken, maar aan de andere kant toch met resultaten moesten komen Men probeerde uraan nodig voor de bom te produceren en aan de rijks minister voor bewapening en munitie. Speer, werd in juni 1942 medege deeld, dat de kernenergie alleen voor de industrie gebruikt kon worden Speer gaf dus bevel het werk in de industriële richting verder te ontwikkelen. De produktie van uraan werd voort gezet Geheel buiten de uraniumvereniging om was er in Duitsland nog een man, die, he lemaal op eigen houtje, naar het geheim van de atoombom zocht. Het was een man, die een avontuurlijk leven achter de rug had: Dr. Fritz Houtermans Toen Hitier aan het bewind kwam, vluchtte Houter mans naar Rusland. Maar erg welkom was hij daar niet. Stalin wantrouwde buitenlanders, ook deze vluchteling, die zoveel voor Rusland had kunnen beteke nen. De geleerde verhuisde van de ene ge vangenis naar de andere. Hij werd ver hoord en nog eens verhoord en tenslotte door de Russenaan de Gestapo de Duitse geheime politie overgeleverd De Duitsers brachten hem weer naar de cel. Maar door toedoen van studie vrienden werd hij spoedig weer vrijge laten. Eenmaal op vrije voeten ging zijn inte resse weer uit naar zijn werk, de kern fysica Hij hoorde van het bestaan van de Uraniumvereniging en geschrokken pro beerde hij er achter te komen hoe groot de vorderingen waren met het was oor log de atoombom Professor Max von Laue nam echter zijn vrees weg door hem toe te fluisteren „Wees niet bang. een uitvinding, die nie mand wil doen, zal er ook niet komen Houtermans kreeg een baan bij de Posterijen, en daar ging hij gedwon gen. werken aande atoombom Ook Houtermans kwam precies te we ten. hoe de bom gemaakt moest worden Hij schreef zijn bevindingen op papier en borg de stukken op in een kluis van de PTT Toch deed de minister van de Pos terijen nog een vage poging om Hitier er op attent te maken dat er wellicht een nieuw wapen" op zijn ministerie was uit gevonden.. Hiroshima was afgeworpen. Zij geloofden het niet. Zij wilden niet geloven, dat in Amerika hun oude vrienden de bom. die zij weigerden te maken, wèl in handen van de militairen hadden gegeven BOB VAN STEMPVOORT BESPEELT HET ORGEL Op donderdag 24 juni a.s. wordt er een samenzang-avond gehouden in de Bethelkerk aan de Beatrix- straat. De leiding van deze samen zang is in handen van Jaap Zwart, musicus te Amersfoort. Organist is Bob van Stempvoort. De bedoeling van deze zangavond is het doen opnemen van een aantal bekende psalmen door Artone's Grammofoonpla ten Mij. te Haarlem. Artone wil begin Sirach van Bodegraven. september deze grammofoonplaat (30 cm langspeelplaat) in de handel brengen. De samenzang van dt gemeente zal wor den afgewisseld door solozang van de ba riton Sirach van Bodegraven Hij zal bekende geestelijke liederen ten gehore brengen. Deze avond, die om acht uur begint, ts voor een ieder, die graag zingt, toeganke lijk.

De Vallei | 1965 | | pagina 12