Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken U.LO.-onderwijs in de knel door vertrek van leraren I Agenda HUISVESTINGSPROBLEMEN DE OORZAAK TENTOONSTELLING IN BRANDWEERKAZERNE Hoogste waterstand sinds tientallen jaren Winkelcentrum VEENENDAAL Was er sprake van brandstichting bij „De Hertekop?" Intensief beraad tussen bestuur Ichtus L.L.O. en gemeentebestuur OUDERS LET OP UW KINDEREN! RHENEN Ruim 17.000 personen gingen mei de boot naar Arnhem V.V.V. Evenementen n- E LST AMKRONOEN EDERVEEN Hoofdweg stond blank WIST U.... DE K LOMP RENSWOUDE Marsen in Kasteelhos $ettcruiJ>aie DAMES i 193 39e JAARGANG VRIJDAG 18 JUNI 1965 Nr. 48 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bü de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Het bestuur van de hervormde Ichtus U.L.O. zit in de zorgen. Men wordt meer en nieer geconfronteerd met het vertrek van be voegde leraren, die elders betere woongelegenheid vinden. Voor het komende seizoen zijn niet v^'doende leerkrachten dispo nibel, zodat het onderwijs in de knel dreigt te raken, volgens een der bestuursleden. Het schoolbestuur heeft zich reeds her haaldelijk tot het college van B. en W. gewend, zelfs deze week nog, met het verzoek om medewerking tot het verlenen van goede woonruimte, liefst eengezinswoningen. In verband met de voorgenomen doorstroming, waardoor beter gesitueerden naar de duurdere flatwoningen worden verwezen konden B. en W. niet van hun eenmaal genomen besluit terugkomen en zit de Ich tus U.L.O. met een aantal schijnbaar onvervulbare vakatures. GRIEVEN Het bestuur van de Ichtus ULO voelt zich enigszins gegriefd door de houding van het college, omdat de toestand zo erg is, dat het onderwijs in de knel dreigt te komen. De heren de Beer, Egberts, v. d. Poel zijn vertrokken en het is praktisch niet mogelijk hen te vervangen. Men heeft thans een leraar van 57 jaar kunnen aantrekken, maar deze zal ook een wo ning moeten hebben en kan bovendien maar voor enkele jaren lesgeven gezien zijn leeftijd. De vertrekkende leraren ga ven te kennen niet meer in een flat te willen wonen In diverse plaatsen werden hun eengezinswoningen aangeboden, die ze uiteindelijk hebben geaccepteerd Di verse annonces in vakbladen hadden niet het minste succes, omdat men geen huis kon aanbieden, vertelt een der be stuursleden. Bovendien is men ervan overtuigd dat de medewerking van de gemeentebesturen in andere plaatsen be ter is. Er kwam onlangs een regeling tot stand, waarbij ambtenaren en dus ook onderwijzers een hypothecaire lening voor een eigen huis konden sluiten met 10V« eigen inbreng. De gemeente Ede ging hier direct op in en schonk de ambtenaren en de onder wijzers ook de resterende 10°/o. die de gemeente voor haar rekening nam Zo doende kon de gemeente Ede een goede onderwijssfeer opbouwen, aldus het be stuur van de Ichtus ULO In Veenendaal niets van dit alles Bovengenoemde rege ling is voor de onderwijzers hier ter plaatse niet van kracht. De heer de Vries, hoofd der school, vindt het een zeer ernstige zaak Binnen kort zal onze school leegstaan Als de ge- De heer De Vries, hoofd der school: „Onze school gaat er aan." meente dit beleid doorvoert gaan de scho len eraan, want dit is niet alleen van toe passing op onze school, integendeel: het geldt voor het gehele onderwijs Op andere plaatsen krjjgen de onder wijzers een behoorlijke benedenwo ning. Die staat al op ze te wachten. Als het zo doorgaat kan de school niet meer draaien en dan zal ik ook moe ten vertrekken, merkt de heer de Vries droefgeestig op. De onderwijzers willen desnoods wel meer huur betalen, maar dan ook een goede woning Het is de mensen niet kwalijk te nemen dat ze gaan naar plaat sen waar die wensen vervuld worden, al dus de heer de Vries Het is geen kwestie van aparte modali teit. We konden kortgeleden nog een on derwijzer krijgen die niet geheel van onze richting was, we hadden hem toch geac cepteerd. maar toen hij te horen kreeg dat hij met zijn gezin naar een flat moest, bleef hij waar hij was. Chantage De wethouder van Onderwijs vindt het een kwalijke zaak dat het bestuur er zo'n halszaak van maakt. Hij is van mening dat de onderwijzers het be- Wethouder Koppenberg: „Gemeentelijk beleid niet ombuigen." stuur gaan chanteren. Zo vart: „Een benedenwoning of ik vertrek.'' De heer Koppenberg zei dat dif1 alles samen hangt met het beleid van het gemeen tebestuur. De woningen met lage huren zullen aan minder gesitueerden worden toegewezen en dus niet speciaal aan onderwijzend personeel. Bo vendien wil niemand graag in een flat, maar het is de enige oplossing om hier nog een redelijk aantal woningen te bouwen. We hebben, volgens de wethouder een lijst van 50 a 60 personen, die op medisch advies een benedenwoning be hoeven. Die lijst is voor ons een richt lijn en die werken we af. Waarom de gemeente niet meedeed aan de Rijks regeling voor ambtenaren t.a.v. het eigen woningbezit? Wethouder Koppen berg is van mening dat de onderwijzer dan te hoog in de lasten Itomt en zijn hele leven krom moet liggen voor ren te en aflossing. f Wat voor tien jaar terug gebeurd i geldt nu niet meer. Toen werden er wel beter gesitueerden in de laagbouw met lage huren gehuisvest. Dit is afgelopen als we het volledige doorstromings systeem zullen gaan volgen, aldus de wethouder. Of het onderwijs door het vertrek van de leraren in de knel komt? De wethouder hoopte van niet, maar hij vond het een zaak van het bestuur. Er zullen altijd wel onderwijzers "l te vinden zijn die in een flatwoning *&llen. Het bestuur zal dan moeten zoeken in de steden, waar praktisch iedereen op een etagewoning zit. De wethouder vond de kwestie niet prettig, maar was evenmin bereid om ter wille van een paar onderwijzers, die liever naar elders willen, het ge meentelijk beleid om te buigen. "Ve kunnen Amerongen (waarheen één der leraren vertrok) nu eenmaal niet ver gelijken met Veenendaal. Dit probleem zal men altijd blijven houden. Ik hoop overigens dat er nog voor het komende seizoen een oplossing zal zijn gevon den. Opening door burgemeester Hazenberg Voor het eerst zal m Veenendaal een tentoonstelling worden gehouden en wel de week van 25 juni t/m 3 juli a.s. in de brandweerkazerne. De tentoonstelling wordt georganiseerd door het gemeentebestuur van Veenendaal met medewerking van de Stichtse Culturele Raad. De volgende kunstenaars zullen hun werken exposeren: Dirk Boode, grafische bladen; Char les Donker, schilderijen en grafische bladen; Jan van Ham, pottenbakker; Pa«l Kingma, beeldhouwwerk; Nico Rypkema, schilderijen; Koos van der Sluys. grafische bladen; Joh. Traar- bach, schilderijen. De tentoonstelling zal op vrijdag 25 juni a.s. 's middags om 4.30 uur door de burgemeester van Veenendaal, mr. dr. J. Hazenberg, officieel worden ge opend. Voor het publiek zal de ten toonstelling geopend zijn op vrijdag 25 juni van 19-21 uur en van 26 juni t/m 3 juli (uitgezonderd 's zondags) van 2- In Eist ligt het hooi te verrotten Overal in Europa, maar ook in ons land en zelfs in deze omgeving heeft men te kampen met de hoge waterstand op de rivieren. In de Betuwe staan hele stukken weiland blank. In Eist heeft men ook last van het water. Langs de Veerweg liggen enkele reeds gemaaide percelen hooi te rotten. In allerijl is men bezig geweest dit hooi uit de bedreigde weilanden te halen, maar men kwam op sommige punten te laat. Het water overwon. De heer H. Vonk, landbouwer, die eigenaar is van de weilanden langs de Veerweg zegt dat hij dit nog nooit heeft meegemaakt. Hij heeft deze grond sinds 1945 in eigendom, maar er is nog geen enkele zomer geweest dat het water over de weilanden liep. 'k Heb nog geprobeerd een hoop binnen te krijgen maar 't is me niet helemaal gelukt Als het nog meer gaat regenen moet het ergste worden gevreesd. Als het Rijnwater over de zomerdijk zou komen is alles verloren en zouden we het vee op stal moeten zetten Het is nu gelukkig nog welwater, dus niet direct afkomstig uit de Rijn, maar o wee als het zo nog even doorgaat. We hebben wel weer wat hoop gekregen omdat de radio een lichte val in Keu len vermeldde, vertelt de heer Vonk. Maar een schadepost blijft het, dat kunnen we niet meer verhelpen. De heer D. van Oordt beaamt het en zegt dat het op De Opslag ook hoog water is. Hij geeft de heer Vonk te vens enige technische aanwijzingen, want Van Oordt had iets dergelijks in vroegere tijden ook wel eens meege maakt. In ieder geval hopen niet -lleen de landbouwers in Eist, maar iedereen dat de zon haar kracht nu (eindelijk) eens zal bewijzen. Zoals het nu staat lijkt het of de zomer van 1965 de nat ste van deze eeuw dreigt te worden. 4.30 uur en van 7-9 uur Voor het ko pen van geëxposeerde kunstwerken door particulieren zal een beperkte re geringssubsidie beschikbaar worden ge steld. De toegangsprijs is f 0,25. Kin deren onder geleide hebben vrije toe gang. Donderdagmiddag werd nabij de schietbaan aan de Berg 'n man aangetroffen, die zich bijzonder vreemd gedroeg. Een paar meisjes waarschuw den de politie. Het gebeurt de laatste tijd herhaaldelijk dat er in de bossen iets aan de hand is. De ouders dienen hun kinderen op de gevaren te wijzen en zij, die iets me nen op te merken gelieven direct de politie te bellen. Uit het jaarverslag van de Streek VVV Zuid-Veluwezoom blijkt dat deze streek in 1964 een zeer druk toeristen bezoek kreeg te verwerken. Er kwa men ruim 62.000 overnachtingen meer voor dan vorig jaar. Het vervoer van de bootdienst Arnhem-Rhenen bleef met 17.830 personen vrijwel gelijk aan het voorgaande jaar. UITWISSELING SPORTJEUGD Een 20-tal jeugdleden van de voet balver. GVW zal op 2 en 3 juli a.s. een reisje maken naar Siegburg bij Bonn in Duitslard. De GVW jeugd speelt daar een asntal voetbalwedstrij den tegen de plaatselijke club. Op 10 juli komen de Dutse voetballertjes op tegenbezoek in Veenendaal. Winkels zijn open tot 's avonds 6 uur. Vrijdags avonds koopavond tot 9 uur. Woensdagmiddag na 1 uur zijn de winkels gesloten. Kappers zijn 's maandags de hele dag gesloten. MARKTEN: Dinsdagsmorgens van 8 tot 12.30 uur; 's zaterdags de ge hele dag. Vrijdagsavonds en zater dagsmiddags speciale week- eindakties van de VWV. In het kader van het VVV-zo- merprogramma heeft men voor woensdag weer een tweetal evene menten vastgesteld. In de middaguren werd onder leiding van de veldbioloog Adriaan de Kleu- ver een excursie gemaakt door de mooie omgeving van Rhenen. Voor deze excursie bestond een - flinke be langstelling. Naast een aantal vakan tiegangers en andere geïnteresseerden namen een tweetal klassen van een school uit Veenendaal aan deze ex cursie deel. N Voor de avonduren had men een op treden van de Tiroler Kapel van Ons Genoegen op het programma staan. Door de hevige regenval kon dit op treden echter geen doorgang vinden. BROMFIETSER ZWAAR GEWOND Woensdagmiddag omstreeks kwart voor -zes ontstond in de bocht na bij de overweg in de Kampjesweg een aanrijding tussen de met grote snelheid door de bocht komende bromfietser D. v. S. uit Veenen daal en de automobilist W. A. v. G. uit Veenendaal. De bromfietser werd zwaar ge wond naar het Julianaziekenhuis overgebracht. De bromfiets werd zwaar beschadigd, de auto licht. De ruïnes van het afgebrande cafetaria De Hertekop. Eigenaar zegt bewijs gevonden te hebben Politie gelooft het niet In de nacht van 18 op 19 oktober van vorig jaar brandde de cafetaria „De Her tekop" aan de Cun eg tot de grond toe af. De eigenaar de heer Dirkse is thans bezig de overt leven ruïne te slopen. Zijn zoon, die^deze week hiermee bezig was, verklaarde bewijzen te hebben gevonden dat er van kwaadwillige brandstichting sprake zou zijn geweest. Hij vond diep onder het puin een pak kranten in petroleum gedrenkt. De heer Dirkse Jr. heeft dit feit di rect ter kennis van de Rijkspolitie te Dit pak kranten zou de eigenaar tussen het puin hebben gevonden. De politie gelooft vooralsnog V-iqf aan opzet. BROMFIETSER GEGREPEN Dinsdagmiddag om zes uur werd de Elstenaar O., die bij de kerk met zijn bromfiets naar links uitweek gegrepen door een achteropkomende auto, be stuurd door D uit Utrecht. O. w<.rd tegen het wegdek gesmakt en bekwam lichamelijk letsel Hij werd naar zijn woning vervoerd De brommer werd geheel vernield, de auto licht bescha digd. SCHIETUITSLAGEN Bij onderlinge wedstrijden behaalden de leden van Willem Teil de volgende punten: P v d. Sigtenhorst 96; G Wijnbergen 96; R. J. Brinkman 93 A. Burgstede 92; J. de Greef 90; A. de Haas 90; W v. Veenendaal 88; W. Berkhof 87; W Engelaar 86; A. Smits 84; A Sigtenhorst 84; H. v. Veenen daal 84 Tengevolge van de hevige regen val in de nacht van woensdag op donderdag stond een groot deel van de Hoofdweg, juist in de bocht nabij de Hervormde Kerk, volko men blank. Het afwateringskanaal kon het over tollige water niet verwerken zod t er minstens 25 cm water op de weg kwam te staan. Het verkeer had grote moeite om zich door de watermassa's heen te werken. Vooral de fietsers en brom fietsers ondervonden narigheid Ze wa ren gedwongen af te stappen en te voet over de trottoirs hun weg te ver volgen. Eist gesteld, die een onderzoek instelde. De politieman Hazeleger verklaarde evenwel dat het pak natte kranten hier na de brand gedeponeerd moet zijn. „Een half jaar geleden hebben we de hele zaak doorzocht en zijn toen geen kranten tegengekomen. Pas daar na hebben we de muren in elkaar la ten storten". Overigens is de politie man wel benieuwd naar degene die de kranten daar heeft neergelegd. Want dat er van opzet sprake is moet men wel aannemen. De jonge eigenaar, de heer Dirkse is het met de lezing van de politie niet eens en zal het feit van de vondst bij de provinciale Griffie melden. De betrokken stukken zijn al onderweg. Hij is er vast van overtuigd dat er sprake van brandstichting ge weest moet zijn. „Toen ik het pak. met petroleum doordrenkte kranten uit het puin heb opgediept heb ik direct een buurman erbij gehaald, die gezien heeft hoe diep het onder het puin lag". Een duistere zaak. In ieder geval heeft de heer Dirkse geen plannen een nieuw cafetaria te stichten. Na de sloop wil hij op het stuk grond een woonhuis laten bouwen. dat vandaag een aantal „lijntrek kers" aan de gang zijn? dat men dit beroep niet figuurlijk moet opvatten? dat men de strepen op de Veenen- daalse wegen wit maakt? dat dit op mechanische wijze ge beurt? dat met ingang van deze week de stoplichten ook zondags in werking zullen zijn? dat dit bij wijze van proef is? dat het alleen in de zomermaanden zal gelden? dat de lichten van 8-21 uur in ge bruik zullen zijn? -iet gtmaaide hooi tang le Vsrweg ligt plat tt. iet utter. De boeren 1 eb bei heel wat schau ■an tö wateroverlast. Veenendaalsestraat werd opgeknapt Deze week werd de Veenendaalse- straat vanaf de tunnel onder de rijks weg tot aan het stationsplein met een laag split bedekt, waardoor de oneffen heden in het wegdek verdwenen zijn. Het werk werd uitgevoerd door de Diens! Gemeentewerken van Ede. D Stationsstraat, die in het verlengde ligt van deze weg naar Veenendaal. werd deze weken ook provisorisch op geknapt. omdat behoorlijke kuilen het berijden van deze weg beslist gevaar lijk maakten. Zaterdag 19 juni a.s. zal Ons Ge noegen in de muziektent in het kasteel- bos te Renswoude enkele marsen ten gehore brengen. Om half acht 's avonds zal het concert een aanvang nemen. sas; voor betere uurwerken 3UN6H8KS PRISMA PONTIAC OMEGA Makelaars- en Assurantiekantooi BROUWER Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef 08385-2918 Alle ventekerlngen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties •J3i;n;i'LTP VEENENDAAL Zaterdag 19 juni: Traditionele Kersenrit van MAC „Veenen daal" Start 2.30 uur bij La Montagne. Zaterdag 19 juni: Vertrek chro nische zieken naar vakantie centrum De Wijde Werelt in Otterlo. Zaterdag 19 juni. 1 uur n.m.: Start Scheepjeswoltoernooi op het terrein aan de Wageningselaan. Zaterdag 19 juni: Gewestelijke brandweerwedstrijden aan de Industrielaan van 10-12 uur bedrijfsbrandweren, van 2-6 uur gemeentebrandwèren. Zaterdag 19 juni, 6 uur n.m.: Grote intocht Avondvierdaagse vanaf Vijgendam door Hoog straat - Hoofdstraat naar Sand- brinkstraat. RHENEN Vrijdag 18 juni, 7 uur, Eigen Ge bouw. Bazar van muziekvereni ging OBK. Tevens zaterdag 10 juni vanaf 2 uur. RENSWOUDE Zaterdag 19 juni. 7 30 uur: Con cert van muziekver. Ons Ge noegen in muziektent bij het Kasteel.

De Vallei | 1965 | | pagina 1