„De Bliscapin Amerongen HENNY JANSEN AMERONGEN RHENEN Zeer binnenkort begin van grote bouwstroom Z.O.-Utrecht Verkoopleider L. Lagaay vierde jubileum bij De Betuwe SCHERPENZEEL Vakantieoord waar het goed toeven is Oom Piet (Schouten) en zijn vrouw verwennen de gasten VADER'S VERLANGLIJSTJE DROGISTERIJ Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 18 juni 1965 SINDS 1950 D« heer Schouten exploiteert sinds 1950 dit vakantie- en conferentieoord, nadat er een jaar tevoren een brand had gewoed. Naast de leiding van het vakantieoord drijft de heer Schouten ook nog een druk beklante melkzaak in zijn geboorteplaats Amerongen. Hij kent de mensen in het dorp op zijn duimpje. Misschien wel door deze dagelijkse omgang met velerlei, ver schillend geaarde mensen, heeft de heer Schouten een eigen, gedegen, kijk op de dingen gekregen. „We hebben meestal prettige gasten en dan werk je graag", zegt de heer Schouten. Je moet ze trou wens op hun gemak stellen. Ze moeten voelen dat je wat voor ze over hebt, iets extra's. Als het alleen een winstobject was zou het hier minder prettig zijn, ver telt de heer Schouten. Mijn vrouw en ik staan letterlijk 24 uur klaar. Het kan je gebeuren dat je 's avonds om half elf nog even met een patiënt naar de dokter of de tandarts moet. Je gaat dan maar hè, de mensen verwachten het van je. Gasten „De Bliscap" is zowel een vakantie- als conferentieoord. De nadruk moet wel lig gen op de vakantiegroepen, want de con ferentiezaal is voornamelijk 's winters in gebruik. Momenteel logeren een groep huisvrouwen uit Gouda en een stel school kinderen uit Harmeien in De Bliscap. Maar we zijn de hele zomer bezet tot september toe, vertelt de heer Schouten. Het zijn meest grote groepen die we hier hebben. „Met Pinksteren hadden we een aantal van 179. Dan is 't wel even aan poten, maar we zijn er goed doorgerold. Met de onmisbare hulp van mijn vrouw konden we het redden. Zij heeft op haar beurt weer twee meisjes die haar in de keuken assisteren. Grote groepen Lyceisten, HBS-ers ko men met hun leraren hier naar Ame rongen, vertelt de heer Schouten. Ze maken dan excursies in de omgeving. Ze bezoeken de fabrieken in Veenen- daal of de steenfabrieken hier in de omgeving. Verscholen tussen dicht geboomte het vakantie- en conferentie-oord De Bliscap. Op de foto: Het hoofdgebouw. Huisvrouwen We krijgen ook grote groepen huis vrouwen, Die blijven dan meestal een weekje, vertelt de heer Schouten. Een groep van 33 dames uit Gouda, was juist aan de maaltijd, maar toen alles veror berd was, hadden ze wel even tijd om hun ervaringen te vertellen. Zij waren stuk voor stuk enthousiast. Hadden de Juf en de meisjes helpen bij de afwas. Tientallen borden worden in een oog wenk gereinigd. smaken. De heer Schouten rechts overziet alles met vaderlijke blik. UITSLAGEN Bij onderlinge schietwedstrijden behaal den leden van Willem Teil de volgende punten: G. Wijnbergen 94; J. Pakvis 90; J. Niessen en A. H. Engelaar 88; A. de Haas 87; A. v. d. Sigtenhorst 87 en H. de Groot 86. Ook gaan ze wel verderop b.v. naar de Gero of de AKU. De Landbouwhogeschool in Wageryngen is voor de conferentiegan gers een veelbezochte instelling. Als ze 's avonds terugkomen, is het eerst aan schikken voor de maaltijd en dan geven ze in de grote zaal een referaat over hetgeen ze overdag hebben gezien. We hebben nu al een hele muziekschool voor de Kerstdagen ingeschreven. Ik hoef eigenlijk helemaal geen reclame te maken want De Bliscap zit toch altijd vol. „Het is maar beter dat de mensen zelf reclame voor je maken. Zij spreken dan uit ondervinding". hele dag gewinkeld in Arnhem en kwa men gezond vermoeid weer in Amerongen terug. De dames spaarden het hele jaar voor dit weekje vakantie. Door het maat schappelijk werk in de Ned. Herv. Kerk werd een en ander gestimuleerd. Aanvankelijk zouden alleen vermoeide huismoeders met vakantie gaan, maar daar het moeilijk was om de kinderen onder te brengen kon dit niet doorgaan en zo vertrok maandag en groep wat oudere dames uit de kaarsenstad naar Amerongen, waar ze het reuze naar hun zin hadden. Ze maakten lange wandelingen en de heer Schouten was dan hun gids. Schoolkinderen uit Harmeien waren (uiteraard) wat rumoeriger dan de dames. Maar ook bij hen ging alles zeer ordelijk toe. De leiders en leidster lieten ook al loffelijke geluiden horen over de streek rond Amerongen en het verblijf in de Bliscap. Na de maaltijd trokken de meisjes naar de keuken om te helpen bij de afwas en de jongens gingen voetballen op het achter het vakantiecentrum gelegen sport veld. Overdag hadden ze een gezellige speur tocht gehouden, waarvoor de ideeën door de heer Schouten waren geopperd. •H- De Bliscap bevat behalve de eetzalen en de conferentiezaal drie grote slaap zalen en 12 kleine kamertjes. In de bij gebouwen kan ook nog een aantal gasten worden opgevangen. Het gebouw is vatbaar voor uitbreidin gen. Maar voorlopig houden we het maar zo vindt de heer Schouten. We hebben het al druk genoeg. Er is meer animo om naar ons te komen dan waaraan we kun nen voldoen. We krijgen b.v. in de ko mende weken lichamelijk en geestelijk ge handicapten. Dat is weer een heel andere zorg. Deze mensen zijn extra dankbaar als ze het goed hebben. Je kunt het aan hun ge zichten zien. Dat ontroert je wel eens, vooral als ze je na afloop komen bedan ken. Oom Piet het was geweldig, zeggen ze soms. En zover we dat tijdens ons bezoek van een klein uur konden vaststellen is het ook geweldig wat er in De Bliscap gebeurt. Een kleine staf van mensen zorgt ervoor dat grote groepen kleine en volwassen landgenoten de nodige ontspanning genieten. En te genieten is er volop. De Bliscap ligt midden in de bossen. Zet je je raam open, dan waait de geurige boslucht de kamer in. De omgeving lokt tot het maken van lange wandelingen. Voor de stedeling een unieke gebeurtenis. Oom Piet en z'n vrouw zorgen voor de inwendige mens en voor een goed plekje om te slapen. Men zou de neiging krijgen om zelf een weekje in De Bliscap te gaan logeren. Maar dat gaat niet best, want individuele logeergasten kent De Bliscap niet of nau welijks. Dat het een jlroomplekje is staat vast. De enthousiaste gasten zullen het u wel vertellen. Als ze vertrekken staan Oom Piet en zijn vrouw aan de uitgang. We derzijds wordt dan een „tot weerziens" geroepen. Want wie eenmaal op „De Blis cap" was, komt terug. Dat is wel zeker Kosthuis was te goed Zes apen, waaronder drie bliksem snelle Laponders, hebben Ouwehands Öierenpark verkozen bóven de vrijheid. Door een misverstand waren 's avonds enkele nachtverblijven niet afgesloten, waarop de snelle klimmers onmiddel lijk naar buiten wipten en van de vrij heid gingen genieten. Ze trokken van boom tot boom het dierenpark over, om bij de hoofdingang de rijksstraat weg over te rennen en aan de over kant van het park hun tocht voort te zetten in de daar staande hoge bomen. Drie vaü cJe zes vluchtelingen lieten zich enkele uren later al rustig pakken door chef-dierenverzorger Van den Berg. De Laponders echter geloofden het wel. Zij haalden aan de lopende band kattekwaad uit. Toen het duister begon te worden kwamen ze terug, klommen op het dak van de garage van directeur Baars en begonnen daar met dakpannen te gooien. Toen het bedtijd was geworden, werden de verblijven van de Laponders open gezet en vol gegooid met bananen en sinaasappels. Inderdaad zat de volgende ochtend één van de vluchtelingen rustig in zijn hok met de deur wagewijd open. In de loop van de dag bleven de an dere twee nog aan de zwier tAt groot vermaak van duizenden kinderen op schoolreis, die telkens weer riepen: „Kijk, een aap los!" 's Avonds kwam ook het vrouwtje van de man die al terug was weer eigener beweging bin nen en de volgende ochtend koos ook de laatste vluchteling eieren voor z'n geld. Met wat lekkers kon de oppasser de Laponder zo maar mee krijgen naar zijn verblijf. Hoewel de vrijheid had gelokt, bleek het kosthuis té goed om niet meer naar huis te komen. Ireneschool-nieuws Vorige week dinsdag namen de jon gens van de hoogste klassen deel aan de seriewedstrijden, georganiseerd door de technische school „Valkenheide". Het werd een prachtig succes, want in een spannende finale werd de Ju- lianaschool uit Leersum met 1-0 ver slagen. Een prachtige beker was de beloning. De organisatoren verdienen een woord van lof voor hun perfecte organisatie. Donderdag 10 juni hadden de leerlin gen van de klassen 1, 2 en 3 hun schoolreisje. Begunstigd door stralend zomerweer ging het richting N.-Bra- bant. In Oisterwijk werd gepleisterd en na een verfrissende dronk werden de prachtige vennen bekeken. Het doel van de reis was het Euro- strand te Valkenswaard. Met zijn zwembad, strand en enorme speeltuin was het een dorado voor de kleintjes. Dank zij het prachtige weer was deze schoolreis een groot succes. De leer lingen van de hoogste klassen komen vrijdag 2 juli aan de beurt. Ze zullen een bezoek brengen aan de Delta werken. WEDVLUCHT P.V. DE POSTDUIF De leden van P.V. „De Postduif" te Amerongen namen deel aan de wedvlucht vanaf Tergnier met 86 duiven. De snelheid van de eerstaankom^jide duif was 1135,7 meter per minuut. De uitslag luidde: H. J. Buis 1, 14; Gebr. Blankestijn 2, 8, 16, 18, 22; C. H.Wiertz 3; H. v. Barneveld 4; H. Zumbrink 5, 10, 21; H. J. Vielvoye 6, 19; H. Blankestijn 7; Overeem-de Vries 9; K. Mater 11, 15; J. Visee 12, 20; B. Lutjes 13; J. A. C. Veen- hof 17. De 33 dames uit Gouda, gezellig nametend over het winkelen van deze middag. Nijlpaard bijna gestikt Hoewel overal in Ouwehands Dieren park borden staan met opschrift „Niet voederen" is er altijd nog een cate gorie van bezoekers die zich daaraan niet stoort. Er wordt van alles en nog wat bij de beesten gegooid, bijvoor beeld pinda's bij de leeuwen (die ze helemaal niet lusten) en bananen bij de ijsberen! Maar ook is er nog steeds het misdadige type. Eén van de nijl paarden worstelde een dezer dagen met een grote hard-plastic drinkkruik. Het fling zat vast achter in zijn kleine keelgat. Met veel moeite kon het logge dier van een verstikkingsdood worden gered. Bezoekers die ervan getuige wa ren hoe het beest werd gered spraken er schande van! Misschien is dit nog weer eens een waarschuwing! Aanrijding Dinsdagmiddag omstreeks 17.45 uur vond een aanrijding plaats tussen een over de Mlddelbuurtsweg rijdende personen auto. bestuurd door de heer G. G. G. uit Wageningen en een van rechts over de Noordelijke Meentsteeg komende tractor met aanhangwagen, bestuurd door G. v. L. uit Achterberg. De automobilist remde nog voor de tractor, maar kon een aanrijding niet voorkomen. De. vader van de heer van L. die op de aanhangwagen zat, werd eraf geslingerd en kwam in het weiland te recht. De personenauto werd aan de voorzijde behoorlijk beschadigd. TE DICHTBIJ Woensdagmorgen ontstond nabij de Pako een aanrijding tussen twee' per sonenauto's, doordat een tweetal voer tuigen afremde en de bestuurder van de daar achter rijdende derde auto dit te laat opmerkte. Er ontstond schade aan beide voer tuigen. COLLECTE PR. BERNHARDFONDS Tijdens de eerstkomende veertien dagen zal te Amerongen weer de gebruikelijke collecte voor het Anjerfonds gehouden worden. De baten van dit fonds zijn reeds meerdere malen aan plaatselijke instel lingen mede ten goede gekomen. Het doel van het fonds is het behoud en de ont plooiing van de culturele waarden in ons volk. Nu het Prins Bernhardfonds dit jaar 25 jaar bestaat, wordt deze collecte warm in de belangstelling aanbevolen. RUIM 400 WONINGEN Dezer dagen werd de stichtingsaktie voor de Stichting Bouwstroom zuid-oost Utrecht gepasseerd, waarmede de voorbereidende werk zaamheden om te komen tot een gemeenschappelijk plan voor de bouw van woningen in de gemeenten Amerongen, Doorn, Leersum, Maarn en Woudenberg zijn afgesloten. Zeer binnenkort zal begonnen worden met de bouw van de eerste woningen binnen het kader van deze bouwstroom. Het gehele object, dat de bouw van to taal ongeveer 400 woningen omvat zal jn een periode van ongeveer 2 jaar gereali seerd worden. Deze 400 woningen omvatten woning wetwoningen, premiewoningen voor de verkoop en verhuur en woningen in de vrije sektor, welke allen gebouwd zullen worden volgens het zgn. systeem „Pep ping" als arbeidsbesparende bouw. De woningen worden gebouwd in blok ken van 4 en 6 stuks. Het plan is ontworpen door het archi tectenbureau Hopmans en Olthof te 's-Hertogenbosch en zal worden uitge voerd door het aannemersbedrijf Vlaan deren en Westland te Huizen. De woningwetwoningen zullen eigen dom worden van de respectievelijke ge meenten c.q. woningbouwverenigingen, de premiewoningen zullen worden verkocht door de bovengenoemde stichting in over leg met de verschillende gemeentebestu ren. Deze laatstbedoelde woningen zijn uiteraard in de eerste plaats bestemd voor hen die als woningzoekende in de deelne mende gemeenten staan ingeschreven. De verkoopprijzen van deze premiewo ningen zullen gemiddeld ongeveer f 26.000,(inkl. grond en bijkomende kos ten) bedragen, welk bedrag per gemeente kan variëren in verband met noodzake lijke bijzondere funderingskonstrukties e.d. Ook zal er verschil in prijs zijn tussen de eindwoningen en de middenwoningen van een blok. Inlichtingen over de verkoop vai» deze woningen kunnen worden verkregen bij de diensten van gemeentewerken in de verschillende gemeenten. Het dagelijks bestuur van de Stichting Bouwstroom zuid-oost Utrecht bestaat uit Jhr. Mr. O. R. v. d. Bosch, burgemeester van Amerongen als voorzitter; de heer J. Oosting, direkteur van gemeentewerken te Doorn als sekretaris-penningmeester en de heer G. de Koning, wethouder van Woudenberg als vice-voorzitter. Verder hebben in het bestuur zitting genomen: mevrouw C. M. 's Jacob-des Bouvrie, burgemeester van Leersum; en de heren S. W. Blom, wethouder van Maarn; J. C. Koudijs, wethouder van Doorn; K. G. Tiel, wethouder van Ame rongen; Mr. G. A. W. C. Baron van He- mert tot Dingshof, burgemeester van Maarn; F. Schmidt, gemeente-architekt van Woudenberg en L. P. de Man, kring- architekt van Leersum. Maarn en Ame rongen. FOTOTOESTEL FLITSER ■fr VERBANDDOOSJE ■fr AFTER- EN PRE SHAVE ZONNEBRIL SCHUIMBAD OF SCHUIMDOUCHE mijn vertrouwd adres is Zandstraat 7 - Veenendaal Gaarne wil Ik met een enkel woord de aandacht vestigen op de collecte van het Provinciaal Anjerfonds welke van 21 juni tot en met 4 juli 1965, zal worden gehouden. Het Anjerfonds is een onderdeel van het Prins Bernhardfonds dat dit jaar 25 jaar bestaat. In deze periode is overduidelijk gebleken welk een belang rijke stimulerende rol het Fonds heeft gehad voor het culturele leven in al zjjn facetten, ook in onze gemeente. Vele verenigingen en ook de Stichting Verenigingsgebouw hebben de steun van het Anjerfonds metterdaad ervaren. Gaarne wil ik de wens uitspreken dat vooral ook in Amerongen zal blijken, dat wij ons kunnen scharen achfer de zinspreuk van het Prins Bernhardfonds: „HET IS ONZE EIGEN ZAAK" O. R. van den Bosch v Burgemeester van Amerongen RHENEN Vrijdag 11 juni j.l. hingen de vlaggen uit. Op die dag vierde de Rhenenaar de heer J. Lagaay, verkoopleider bij de Koninklijke Mij. „De Betuwe" N.V. Tiel zijn 25-jarig dienstjubileum. In aanwezigheid van vertegenwoordigers van het gehele personeel: de ondernemingsraad en een aantal mensen van de buitendienst, werd de jubilaris als eerste toegesproken door de voorzitter van de directie Dr. J. D. Kui pers Deze sprak er zijn bijzonder genoegen over uit, dat hij op die dag aanwezig kon zijn. De spreker merkte op, dat de prestaties van de heer Lagaay bij De Betu we erg groot zijn geweest. Hij prees de jubilaris voor zijn aktivi- teiten, ontplooid bij de verkoop van de Betuwe-artikelen en van de Del Monte- produkten en zei inog, dat hij niet alleen een goede naam bij De Betuwe had, maar ook in Amerika. Aan het eind van zijn speech overhandigde de heer Kuipers de heer Lagaay de zilveren Flipspeld (voor 25 jaar dienst) en bood hij daarna een enveloppe met inhoud aan. Drs. F. Wagenaar voerde vervolgens het woord namens de Mij. voor Nijverheid en Handel. Deze reikte aan de jubilaris het gebruikelijke getuigschrift en de leg penning uit. Als vertegenwoordiger van de onderne mingsraad sprak daarna de heer M. van Keulen en overhandigde eveneens een en veloppe met inhoud. Namens de rayon- inspecteurs van de buitendienst voerde de heer W. Fröhlich het woord Oók hij bood de jubilaris een geschenk aan. In het slot woord, uitgesproken door de heer J. La gaay,, merkte hij o.a. op, dat hij blij wa§, dat de heer van Uden wederom in staat was aanwezig te zijn. Hij dankte de heer van Uden voor twee belangrijke zaken, die hij in de loop van de jaren van hem had mogen leren. In de eerste plaats de grote liefde voor het bedrijf en in de tweede plaats de bijzondere liefde voor de arti kelen van De Betuwe. De heer Lagaay dankte Dr. Kuipers voor zoals hij het zei de machtige enveloppe met inhoud en de zilveren Flipspeld. Hij zei: „Ik kan moeilijk zelf beoordelen of ik zo goed ge slaagd ben. maar op het gezag van de sprekers, zal ik dat moeten aannemen". Nadat hij resp. de heren Wagenaar, van Keulen en Fröhlich voor hun toespraken had bedankt, filosofeerde de jubilaris nog over het verleden en de toekomst. Hij hoopte, dat de mensheid zich zal blijven verzetten tegen een te ver doorgevoerd collectivisme, omdat dit naar zijn mening zal leiden tot onvrijheid. Daartoe beveelt hij met klem aan de mens in het centrum te plaatsen en zoveel mogelijk respect te hebben voor elkanders capaciteiten en persoonlijkheden. Aan het slot van zijn speech richtte de jubilaris zich in het bijzonder tot de heer J. P. H. van Zoelen (verkoopdirecteur) met wie hij onafgebroken 25 jaar zeer nauw heeft samengewerkt. Daarna bedankte hij alle medewerkers die de afgelopen jaren met hem hadden safnengewerkt bij De Be tuwe voor hun warme genegenheid. Na afloop van de huldiging recipiëerde de jubilaris voor alle personeelsleden van De Betuwe en voor een groot aantal ver tegenwoordigers uit de handel. ROLSCHAATSBALLET IN OPENLUCHTTHEATER 80 kinderen van de rolschaatsclub Mag nolia geven zaterdagavond 26 juni een roischaatsshow in het Openluchttheater van Ede. De uitvoering begint om 8 uur en er worden verschillende dansen opge voerd terwijl men na de pauze het leuke stuk „De Tinnen Soldaatjes" zal bren gen. De afgelopen maanden heeft men hard gewerkt aan costuums en verdere benodigdheden om het hopelijk in grote getale opgekomen publiek niet teleur te stellen. LEERLINGEN HADDEN DRIE-DAAGSE REIS De leerlingen van de hoogste klassen van de openbare lagere school Dorpsstraat hebben hun jaarlijkse driedaagse reis» er weer op zitten. Donderdagmorgen werden zij, met beschikbaar gestelde auto's door ouders van leerlingen, naar het station Amersfoort gebracht. Verder ging de reis per trein naar Haarlem. De fietsen wer den per vrachtauto naar Haarlem gebracht en waren inmiddels aangekomen, zodat de reis per fiets naar de bestemming Bloe- mendaal kon worden voortgezet. Per fiets werden tochtjes gemaakt in de om geving, waar o.a. een bezoek werd ge bracht aan het strand, de Ruïne van Bre- dero, sluizen te IJmuiden. Zaterdag werd de thuisreis aanvaard met een fietstocht door het duingebied, via de pont te Vel- zen langs binnenwegen naar Haarlem. Hier stond de vrachtauto weer klaar om de fietsen op te laden. Per trein ging het naar Amersfoort waar de ouders weer klaar stonden met auto's om de kinderen thuis te brengen. SCHIETUITSLAGEN Uitslagen van de maandagavond door de leden van de schietvereniging Scherpen- zeel geschoten onderlinge wedstrijd: Geweer: E. v. d. Werk 49, A. van Eist 46. A. C. van Dusschoten en H. Methorst 45, J. Overeem en P van Engelenburg 44. A. Wittenburg 43, M. Berendse en J ten Broek 42, burgemeester Hoytema 41, J. Koudijs en H. Berendse 40, C. Valkenburg 39. A. ter Burg, A. Valkenburg en A. Blan ken 38. H. Pater en J. van Eist 36 en J. Koot 35. Buks: J. van Eist en C. Valkenburg 45, M. Berendse 44, A. ter Burg, J. Koot en A. C. van Dusschoten 43, A Blanken. H Pa ter, J. Koudijs en A. van Eist 42. A Wit tenburg 41, J. ten Broek en P. van Enge lenburg 40. COLLECTE De in de gemeente gehouden collecte ten bate van het Roode Kruis heeft het mooie bedrag van f 1882.54 opgebracht, zijnde ruim f 300,meer dan het voor gaande jaar. Het vakantieoord „De Bliscap", verscholen achter dicht geboomte en gelegen aan de voet van de Amerongse Berg is een veel gezochte gelegenheid. Speciaal groepen scholieren, studenten, huisvrouwen zochten de rust in dit centrum, waar men pas echt relaxen kan. De heer P. Schouten (voor de gasten oom Piet) beweegt zich heel gemoedelijk tussen de gasten, doet mee met hun vrolijkheid, weet kleine probleempjes in een handomdraai op te lossen en zorgt ervoor dat het de bezoeker aan niets ont breekt. De grote keuken aan de achterzijde van het vakantieoord is het domein van zijn vrouw, die de hongerige magen met de door haar bereide heerlijkheden weet te vullen. En afgaande op het oordeel van de gasten, verstaat mevr. Schouten de kook kunst, ze is er zelfs een meesteres in. Deze week vertoeven een dertigtal huisvrouwen en een groep van 60 scholieren in „De Bliscap". Zowel de dames als de scholieren waren enthousiast, al uitten zij hun bewondering op verschillende manieren. In de grote eetzaal van De Bliscap laat de Harmelense schooljeugd zich de maaltijd goed

De Vallei | 1965 | | pagina 4