Ederveen bouwt aan zijn toekomst DRU :abel j£ BIJ DE IS HET GOED SPAREN TERMIJNBOEKJES* Jk 1 0 VAN 4% TOT NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Terlenka plisé van ENGELENBURG's 2 0 Betere verbindingen en een Dorpshuis nog onvervulde wensen Onbekende schreef boeiend relaas over laatste oorlogsdagen in Veenendaal Jeugdploeg van VLTC-1 speelde zich vrij gemakkelijk in de finale van streekkampioenschap SCHERPENZEEL Op 16 juni is de rente verhoogd voor De bank waar u zich thuis voelt! Het dorp Ederveen, even ten noorden van Veenendaal, vroeger een onbetekenend en feitelijk armoedig veendorp, groeit meer en meer uit tot een plaats met moderne allures. Men onder scheidt langs de Hoofdweg, de voornaamste verkeersader een aantal bungalows, die in elk willekeurig tuindorp zouden kunnen staan. Maar ook de overige bouw staat niet stil. In het oostelijk uitbreidingsplan is een Veenendaalse bouwfirma bezig met ruim 20 woningwetwo ningen zodat een deel van de 70 woningzoekenden eind dit jaar of begin 1966 een eigen dak boven het hoofd zullen krijgen. PLANNEN Opleving Verbindingen gernd GASCONVECTOR °0 18,95 speriaalïacikïri yeóïeide mede Verenigingen LAWN-TENNIS VLTC-1 NVLTB-2 5—0 OVERTUIGEND Dubbels Veenendaalse getuigen van Jehovah naar groot congres BRANDWEER KREEG NIEUWE UNIFORMEN rt v - Voor bedragen t/m f. ÏO.OOO.- 3 maanden opzegging, daarboven 6 maanden opzegging. Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 18 juni 1965 6 De plannen strekken zich overigens nog veel verder uit. Ten noorden van het Hootsenplein zullen nog tientallen woningen worden gebouwd. De ge meente Ede is dit buitendorp kenne lijk nogal goed gezind, al werd in 't verleden wel eens gesproken over een stiefkind. De Ederveense mannen zijn, doordat men in eigen dorp geen emplooi kan vinden, gedwongen hun werkzaam heden elders te zoeken. Maar ook hier aan is gedacht. Men wil de mogelijkheid openen voor de vestiging van enkele kleine bedrijven, zodat men in eigen plaats de kost kan verdienen. Hierdoor zou Ederveen haar hele structuur zien wijzigen, want tot nu toe kon men het dorp aanmerken als overwegend agrarisch. Er werd wel eens over geklaagd dat zoveel manne lijke inwoners in Veenendaal werken, maar het een is een gevolg van het ander. Werkgelegenheid ontbreekt nog, maar zoals reeds gezegd men wil werkgevers stimuleren zich hier te vestigen. Be sprekingen met een kleine metaalfa- briek waren gaande, maar zijn op het moment weer op dood spoor beland. Wie tien jaar geleden door Ederveen dwaalde kon zich niet aan de indruk onttrekken dat deze buurtschap in vele opzichten een eind achter kwam. Er was geen riolering, het vuile water liep door smerige sloten. Dit is in middels al lang verleden tijd. Er is een goed zuiveringssysteem, de voor naamste wegen kregen riolering. Waterleiding was ook al onbekend, maar nu hebben de meeste inwpners van het centrum wel een aansluiting. De toegangsweg naar het dorp was een kronkelige landweg, er kwam een mo derne snelweg in de plaats. En ga zo maar door. Er werd een sportveld aan gelegd, er kwam een nieuwe kerk en een Hervormde school en zeer recente lijk een nieuwe politiepost en Groene Kruisgebouw. later als men in militaire dienst moet en is bovendien een handicap in het hele leven. Maar er is geen zwembad. Dit zou voor een zo'n klein dorp mis schien te kostbaar zijn, maar als we zien wat in deze omgeving (Rhenen) werd bereikt, waar men een instruc tiezwembad onder een nieuwe school bouwt, had dit toch ook hier kunnen gebeuren. Maar de lichamelijke opvoeding wordt in dergelijke plattelandsgemeen ten nog wel eens onderschat, zodat men met de opzet van nieuwe scholen wei nig of geen rekening houdt met de aanbouw van sport- of gymnastiek- accomodaties. De verbindingen met b.v. Ede of Veenendaal zijn bijzonder slecht en on regelmatig. Eenmaal in de vier uur vertrekt een bus naar Lunteren of Vee nendaal. 's Avonds vertrekt de laatste al om kwart voor negen van Veenen daal naar Ederveen. Als er weer eens 20 nieuwe gezinnen bijkomen, die voor wat hun grote in kopen betreft op Veenendaal zijn aan gewezen, klemt dit des te meer. Welis waar heeft tegenwoordig bijna iedereen een brommer of zelfs een auto, maar bij winterdag zou een betere verbinding toch geen overbodige luxe zijn. Het is eigenlijk een vicieuse cirkel. De busonderneming klaagt dat de lijn Veenendaal-Barneveld niet rendabel is. De mensen zeggen: Dat komt omdat de vertrektijd zo onregelmatig is. Vooral de oudere inwoners geraken zo in een isolement, want wil men er eens uit, dan moet men een taxi nemen of te voet naar De Klomp. Nogmaals: Betere verbindingen voor het groeiende Eder veen zouden geen overbodige luxe zijn. Al zijn er dan nog tal van wensen, zoals speelgelegenheid voor de jeugd, een moderner postkantoor misschien, een Dorpshuis, de oprichting van een Oranjevereniging (want op feestdagen is het in Ederveen zo stil als een muis), men is over het algemeen dankbaar dat het dorp zo uit de kluiten gewassen is. Eind vorig jaar verzekerde ons een ambtenaar van de gemeente dat het nieuwe aardgas in 1966 ook in Eder veen zou gaan stromen. Alweer een stuk vooruitgang dus. Men kan waar nemen dat de gemeente Ede dit rand- dorp met aandacht beschouwt. Men heeft trouwens in de gemeenteraad een pleiter voor de Ederveense belan gen, want de heer G. Hardeman staat thans al ruim 10 jaar op de bres voor Ederveen. Alles kan echter niet in een hand omdraai gebeuren. Het wonen in Eder veen schijnt voor mensen buiten de plaats aanlokkelijk te zijn. In de nieuw- de Hoofdweg vestigde zich een dieren arts uit Bennekom. De vestiging van importgezinnen gaat door. Men schijnt de lande lijke rust die van het dorp uit straalt te prefereren boven het wo nen in de plaats waar men de da gelijkse arbeid verricht. De gemoe delijkheid van de bevolking is ook een pluspunt voor de import. Men is gauw thuis in Ederveen, want al zijn de boven opgesomde wensen dan nog lang geen realiteit, er zit le ven in en wie weet krijgt ook dit dorp die nodige voorzieningen nog wel een keer. Voorlopig dus nog wel woongebied, maar geen werkgebied, want als men de stroom werknemers en ook scho lieren naar Veenendaal ziet trekken, bewijst dat hoe Ederveen aan deze in dustrieplaats gebonden is. Gemeente lijk hoort men onder Ede, maar de af stand - 10 km - is veel groter dan naar Veenendaal. Dat is ook de reden dat men de huisvrouw nog wel eens door de straten van de laatste plaats ziet wandelen. Hoewel de Ederveense middenstand gelijke tred hield met de uitbouw van het dorp, blijft men met de grote inkopen, zoals bovenkleding, schoenen e.d. toch op grotere plaatsen aangewezen. Alles bijeen is het in Ederveen goed wonen, dat zullen honderden geboren Ederveners vertellen, maar in het koor van hen, die content zijn met hun ver blijf mengen zich ook de vele, vele forensen van buiten. V WOENDAG 9 MEI 1945 Woensdag de dag der Bevrijding. Heel het dorp is in rep en roer. Alles zien we in Oranje getooid en ook onze jongens kunnen zich nu in Oranje steken. Want daags tevoren kwam de S.S. nog met opgestoken hoofd melden, dat wij ons nog niet met Oranje mochten tooien. Maar ondanks alle feestvreugde gaat het werk van de colonne ongestoord verder. Takken en Vink vervoeren mej. v. Hun- nik van D.S. naar Hoogstraat 4 en v. d. Pol naar Sav. Lohmanstraat 165. Scholtus vervoert van Lunteren van Julianazieken- huis naar Gelderselaan. Hogendonk vervoert mej. v. Wijk van Parallelweg 20a naar D.S. Guus gaat met Gerritsen een lijk opha len aan Dijkstraat 12a en Munnikenweg 50 en begraven deze. 's Middags komt er bericht, dat de ambtenaar der G.G.D. Ur- banus aan de Berg door een handgranaat gedood is. Hogendonck, de Gooyer en Viegen ver trekken direct om het slachtoffer op te halen. Maar bij aankomst blijkt, dat het De jeugd van Ederveen, opgroeiend in een nieuwbouwwijk, heeft maar wei nig gelegenheid tot ontspanning en lichamelijke opvoeding. Een goede gymnastiekvereniging zoudit hiaat kunnen opheffen. bouw wonen tal van niet-Ederveners. Maar ook in de vrije sector worden woningen gebouwd waar vooral Vee- nendalers hun intrek nemen. Aan de Hortensiastraat kwam dit jaar een aantal aardige woningen gereed. Aan heerlijke onbezorgde gebreide Pullover. In dit model slechts ook ln maat 50 Pr. BERNHARDLAAN 103. VEENENDAAL Op de hoek Hootsenstraat - Azalea straat wordt de toekomstige bebouwing duidelijk gedemonstreerd. Het verenigingsleven is in Ederveen altijd wel een moeilijk punt geweest. Het viel wel mee om een vereniging op te richten, maar niit om in stand te houden. De voetbalvereniging be staat nu al bijna tien jaar en dat mag eigenlijk wel een unicum worden ge noemd. De muziekver. Irene werd en kele jaren geleden heropgericht en het ging deze vereniging de laatste tijd wat beter. Men kreeg de beschikking over een aantal oud-leden, men nam met succes deel aan muziekwedstrijden. Maar het enige bezwaar is nog: Irene heeft geen goed oefenlokaal. Jarenlang is al gesproken over het stichten van een Dorpshuis, maar de contanten zijn niet beschikbaar. Het werd toentertijd geraamd op 60 mille, waarvan de be volking 15 mille zou moeten bijdragen. Door allerlei acties kwam wel een flink bedrag bij elkaar, maar de laatste stoot is nog niet gegeven. Wanneer dit Dorpshuis er zou zijn konden meerdere verenigingen worden opgericht. Want al ziet Ederveen er uiterlijk dan modern uit en staat er geen enkele krot of onbewoonbare woning, inner lijk is het nog niet in orde. Het is toch broodnodig, dat de jeugd gymnastiek kan beoefenen? Een vereniging bestaat er niet. Enkele jongeren gaan naar Vee nendaal of Ede. Het gebrek aan een lokaliteit doet zich hier wel erg ge voelen. Het is voorts wel zeker dat 80°/o van de Ederveense jeugd de zwem kunst niet machtig is. Dit wreekt zich Zoals verwacht werd heeft het eerste team van VLTC-'s jeugd zaterdagmiddag J.l. op de banen aan de Dennenlaan ruim gewonnen van het Wageningse NVLTB-II. Door deze overwinning speelde VLTC-I zich in de finale van het streekkampioen schap, welke over twee weken zal worden gespeeld. De tegenstander van deze VLTC samenstelling is nog niet bekend. De zaterdag j.l. geplande wedstrijd tussen VLTC-II tegen de winnaar van Beekhuizen-Gorssel ging niet door, daar genoemde wedstrijd pas zaterdag e.k. zal worden gespeeld. Zoals bekend zal, als VLTC-II deze wedstrijd weet te winnen, het dus een Veenendaalse aangelegenheid worden tussen twee VLTC-teams. De door VLTC-I behaalde overwinning op NVLTB-II was zeer overtuigend. De Veenendaalse formatie speelde niet zo best als in voorgaande competitiewedstrijden, doch wist niettemin duidelijk de volle winst met 5-0 binnen te halen. Diecke de Rooder kwam in het dames-enkel in de eerste set fraai op winst te staan bij de stand 5-3 in haar voordeel. Een inzinking van haar gaf haar tegenstandster de gele genheid door te drukken en werd het 5-5. Diecke zette de tanden op elkaar en sleepte een zwaarbevochten 7-5 setzege uit de strijd. De tweede set was van hetzelfde laken een pak. Wederom met veel moeite won Diecke de Rooder de tweede set met 6-4 en daarmee de partij met 2-0. Jan Bekker speelde ditmaal het heren-enkel en deed dit voortreffelijk. Zijn Wagening' se tegenstander speelde eveneens een leu ke partij, doch Jan Bekker beheerste de strijd volkomen. Met de mooie setcijfers 6-0 en 6-1 won hij zijn partij en de tweede 2-0 overwinning was een feit. Het dames-dubbelpaar Diny- de Haas- Diecke de Rooder moest zich bijzonder inspannen doch won deze partij met 6-2 en 6-4 (3-0). Het gemengd-dubbel Diny de Haas en Henk van Schuppen kwamen eveneens enkele malen in moeilijkheden, maar ook hier werd de partij door de VLTC-jeugd gedirigeerd. Met 6-1 en 6-4 bleef ook deze partij in Veenendaal. Het heron-dubbel Henk van Schuppen-Jan Bekker liet geen twijfel bestaan over de einduitslag van deze ontmoeting. Deze twee talentvolle jonge knapen legden hun tegenstanders volkomen de wil op Op het congres van Jehova's getuigen van 30 juni t/m 4 juli in het Feyenoord- stadion te Rotterdam zullen uit Veenen daal ongeveer 60 afgevaardigden aanwe zig zijn volgens het bericht van de plaat selijke voorzitter van Jehova's getuigen, de heer A. v. Doorn. Deze vergadering, waar ongeveer 25.000 personen zullen komen, vormt een onder deel van een serie internationale con gressen die Jehova's getuigen deze zomer in Rotterdam, Luxemburg, Charleroi, Ba zel, Wenen, Berlijn, Oslo en Helsinki hou den. Terwijl er in de Verenigde Staten in vijftien verschillende plaatsen het zelfde bijbelse onderwijzingsprogramma zal worden aangeboden, worden er toch op het Rotterdamse congres 2000 Amerika nen verwacht. Ook het Vlaams sprekende gedeelte van België zal tegenwoordig zijn. De president van het wachttoren genoot schap, de heer N. H. Knorr, zal eveneens dit congres bezoeken. Vele getuigen nemen dit vijfdaagse con- gresbezoek in hun vakantieplannen op, zei de heer A. v. Doorn. Sommigen bezoe ken meerdere congressen en combineren op deze wijze religieuze onderwijzing met vakantie-ontspanning. De internationale eenheid van Jehova's getuigen wordt hierdoor bevorderd. In de speciale uitgave van het tijd schrift De Wachttoren, die thans in Ne derland wordt verspreid en waarvan 4.550.000 exemplaren zijn gedrukt in 68 talen, komt dit internationale karakter van Jehova's getuigen eveneens tot uitdruk king. Vóór dit congres zal een speciale ge tuige van het bijkantoor in Amsterdam, de heer A. D. de Kruyff, in de week van 15 t/m 20 juni een bezoek brengen aan de plaatselijke gemeente alhier, aldus de heer A. v. Doorn. WILDE KONIJNEN OP KERKHOF Op de algemene begraafplaats aan de Glashorst werd de laatste tijd veel hinder ondervonden van wilde konij nen die de grafzerken en stenen on dermijnden. De hulp werd ingeroepen van de jachtopziener, de heer D. Dor- restein die met een fret en de nodige vangnetjes de jacht reeds met succes op deze holbewoners heeft ingezet. In haar rapport van de gemeentebegro ting 1965 werd door de commissie opge merkt, dat het wenscIUk was om de moge lijkheden na te gaan voor de aanschaf van uitgaansuniformen ten behoeve van het personeel der vrijwillige brandweer. Tij dens de laatstgehouden openbare raads vergadering en de behandeling van de begroting, merkte het raadslid B. Val kenburg Tzn. op of het misschien moge lijk was een comité te vormen, dat bij dragen zou inzamelen voor deze unifor men, waarop de voorzitter van de raad, burgemeester Mr. C. P. Hoytema van Ko nijnenburg, antwoordde dat het initiatief hierin genomen diende te worden door het oudste bedrijf in deze gemeente, zijnde de textielfabriek De Driekleur mede directeur de heer B. Valkenburg Tzn. De begroting liet niet meer toe dan aan schaf van uitgaansuniformen voor de commandant en onder-commandant. slachtoffer reeds naar Eist is vervoerd Terwijl Viegen, de Goover en Scholtus. Lamers van Dijkstraat 117 naar de D.S. vervoeren en de andere jongens bezig zijn met het inrichten van verschillende bureaus, krijgen Hardeveld en Bruis, die de gehele dag dienst hebben op de post, opdracht, om voor 25 militairen slaapge legenheid klaar te maken en kort daarna is de Korenbeurs in één grote slaapzaal veranderd. Zo breekt de eerste avond van de be vrijding aan. Het meeste werk is achter de rug en zien we verschillende jongens voor het eerst van deze dag even op een stoel neervallen. Maar ook de avond zal nog verstoord worden, want om 10 uur komt Hogen donk met het bericht, dat Lamers, die 's middags naar het ziekenhuis vervoerd is, naar Ede moet worden gebracht, daar wegens ziekte van de chirurg, hier niet geopereerd kan worden. De papieren voor vrije doortocht wor den reeds klaargemaakt, en zo starten om Het raadslid Valkenburg ging op stap en wist de eigenaren en directeuren van de plaatselijke industrieën en zelfs parti culieren te overtuigen van het nut en de noodzaak van de uniformen voor de vrij willige brandweer ter plaatse. Aanvanke lijk was gedacht om een bepaald aantal brandweerlieden van uniformen te voor zien, doch de inzameling verliep buiten verwachting en donderdagavond was het zover, dat het gehele korps van de vrij willige brandweer (23 man) verzameld in hotel De Hertog van Gelre, door de initia tiefnemers de complete uitgaansuniformen konden worden aangeboden. Tevens wer den aan de brandweerlieden, die geduren de de wintermaanden een cursus hadden gevolgd, onder leiding van de instructeurs Hogendoorn, Teunissen, Jongbloed, Hen- drikse en Ruijs, door burgemeester Mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, diplo ma's van brandwacht le klasse uitgereikt aan: H. Vlaanderen, A. Vlaanderen, W. Wagensveld, D. J. van Ekris, G. C. Vonk, E. J. van Schaik, W. Geefshuizen, F. Os- nabrugge, B. v. d. Wetering, W. Achter berg, R. Huisman en R. v. d. Westerneng. Diploma's 2e klasse aan C. H. Veenvliet, G. Kolfschoten, J. Methorst, G. van Ek ris en R. v. d. Brandhof. Na de vergelijking met de snelle ont wikkeling van handpomp tot het brand weermateriaal van thans, werd de nieuwe brandweerauto, die ter gelegenheid hier van op het achtererf van het hotel was opgesteld, door de burgemeester officieel aan de brandweer overgedragen. Waarbij hij de hoop uitsprak dat deze prachtige aanwinst met zorg en liefde behandeld zou worden. Vervolgens voerden nog diverse spre kers het woord. WEDVLUCHT De SPV „De Luchtpost" nam 12 juni met 129 duiven deel aan een wedvlucht vanaf Orleans, afstand 530 km. De duiven werden gelost om 5.45 uur en de eerste duif werd geklokt om 12.29.08. De aan komst van de eerste tien duiven was als volgt: W. van Ede 1, 10; P. van Schaik 2; J. van Oostrum 3 en 7; P. Wagensveld 4; Gebr. van Schaik 5; J. J. Voogt 6; P. v. d. Bovenkamp 8; A. Volkuilen 9. GESPAARD Gedurende de maand mei werd bij de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 37.968,99 en terugbetaald f 36.888,69. Over dezelfde periode bedroeg de inleg bij de Nutsspaarbank f 95.112,16 en werd terugbetaald f 90.056,14. Het totale spaartegoed bij de Nutsspaar bank te Scherpenzeel bedraagt thans f 1.790.353,07. 10.30 utir Takken, Bruis en de Gooyer naar E.ie. In Ede aangekomen, vernemen zij, dat het ziekenhuis overgeplaatst is naar Hora, en met behulp van twee Roode Kruis sol daten uit Ede komen zij om 11 uur op Hora aan. Daar stuit men echter ook weer op moeilijkheden, want daar juist dezelfde dag het ziekenhuis overgeplaatst is, is de operatiezaal nog niet voor gebruik inge richt. De dokter adviseert dan, door te gaan naar Barneveld, waar het Kasteel de Schaffelaar als noodziekenhuis is inge richt. Maar, zegt hij er meteen bij, er is hier een Engels kamp, en een daarvan rijdt wel eens met zijn auto voor het zie kenhuis. Hij zal dan ook even vragen of de chauffeur ook nu nog naar Barneveld wil rijden. En jawel, even later komt de dokter terug met een Engelse vrachtauto en twee Tommies. Zo wordt dan om 1 uur 's nachts de patiënt met bakfiets en al in de vrachtauto geladen en vertrekken zij naar Barneveld. Na lang wachten bij het ziekenhuis kan de patiënt eindelijk naar binnen gedragen worden en vertrek ken de Tommies weer naar Ede. De jongens blijven maar in het zieken huis slapen want het is intussen 3 uur 's nachts geworden. Maar 's morgens om 6 uur staan de jon gens weer op en vertrekken in flink tem po naar Veenendaal. waar zij 's morgens om 8 uur weer aankomen. HET EINDE Donderdag 10 mei 1945 Nu na 5 jaren onderdrukking de bevrij ding een feit is geworden, kan ook het Roode Kruis weer op volle kracht gaan werken. Voor de colonne van de Gem. Geneesk. Dienst is hiermede het werk volbracht. Maar, zowel de heer van Kuyk, Dr. v. Gouwen en Dr. Engel dringen er op aan, dat de jongens hun mooie werk ook ten dienste van het Roode Kruis, zullen voort zetten. Veel is hier over gesproken en de jongens willen in het begin wel op dit voorste ingaan ook. Maar als er donder dagsmorgens een officiële vergadering is, in de nieuwe Post van het Roode Kruis, waar de colonne der Geneesk. Dienst als gast is uitgenodigd, zijn de indrukken die de jongens daar opdoen zo, dat na afloop de jongens besluiten het Roode Kruis te laten voor wat het is, in nood gevallen altijd ten dienste te zijn, maar zich verder helemaal terug te trekken. Na dit besluit, wordt contact gezocht met de heer van Asselt, die aanbiedt, dat wanneer de jongens hem vragen, onder zijn leiding een nieuwe transportploeg te vormen, hij direct de colonne over wil nemen, als hulppolitie in speciale dienst van hemzelf. Dit voorstel wordt door de colonne aangenomen en zo houdt de transportcolonne der Gem. Geneeskundige Dienst, zowel als de Het dagboek houdt hier plotseling op, vermoedelijk is de laatste bladzijde weg geraakt. De punctuele vastlegging van de feiten en gebeurtenissen uit de laatste oorlogsdagen in Veenendaal, deed de ge dachten van vele Veenendalers ongetwij feld teruggaan naar deze bange tijd: de genen die pas na de oorlog in Veenendaal kwamen en de jeugd werd de toestand hier ter plaatse duidelijk voor ogen ge steld. Mocht een van de lezers enig idee heb ben van de identiteit van de schrijver van het dagboek, dan zouden wij dit gaarne vernemen. Onze dank gaat hierbij uit aan de heer D. Valkenburg, die ons het dag boek ter hand stelde en de gelegenheid gaf het te publiceren. Red zonder zich noemenswaardig in te span nen. Met 6-3 en 6-1 werd dit onderdeel door hen gewonnen en VLTC-I boekte de zoveelste 5-0 zege van dit seizoen. Een belangrijke zege, want via deze halve fi nale komt VLTC-I uiteraard in de finale en de toekomstige tegenstander, wat heel goed VLTC-II kan zijn, moet ln de finale van zeer goede huize komen om deze VLTC-formatie te kloppen. Alle gewenste inlichtingen krijgt u bij elk van onze 185 vestigingen, verspreid over heel Nederland.

De Vallei | 1965 | | pagina 6