1BEJ. 0m«) uinbouwkoekje "TIP m mm SetterSet Nieuwe signalering AUTODIENSTEN EXP. VAN ECK E.V.E. VEENENDAAL VADERDAG H3 u Fa. L. HEY ARAM De Zee koningin ARAM NIEUWE VERKEERSREGELS Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 18 juni 1965 8 Verschijnt als bijlage van het •treekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. ONZE JARIGEN 18 juni: Petry van Beek Johan van Tuil Pieter van Kesteren 20 juni: Annie van Amerongen Truusje Henken Anton van de Klift Corrie van Wakeren Gertje van Veldhuizen 21 juni: Ineke Bouman Petri van Beek 22 juni: Eric Werkman 23 juni: Jannie Post (Ederveen) 24 juni: Machiel Andeweg 25 juni: Margreetje Mol (Achterberg) ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste allemaal, Heel hartelijk bedankt voor het vele xilverpapier en capsules dat jullie van de week brachten. Gerard Verseput, Bertil en Swea Verseput, Annemarie Versijs, Corrie van Santen, Janny en Dicky Boers, Janny, Netty en Jan van Offeren, Jantje en Tine Geerenstein, Joyce Willems van Beveren, Janny Boers, Kleuterschool „De Blokkendoos". Jullie sparen geweldig hard de laatste weken. Gaan jullie zo nog een tijdje door? Allemaal de hartelijke groeten van Tante Jos Figuur a. LUCAS DE BAVIANENJONGEN Velen van jullie zullen de legende ken nen van Romulus en Remus, de tweeling broers, die in de rivier de Tiber werden geworpen, maar gered en opgevoed door een wolf. Volgens deze legende stichtte Romulus de stad Rome. Maar er zijn nog veel meer verhalen over kinderen, die door dieren werden opgevoed, hoewel er geen bewijzen zijn, dat ook maar één van deze verhalen waar is. Zo waren een paar jaren geleden de kranten vol verhalen over een Zuidafri- kaanse jongen, Lucas geheten, die door bavianen was opgevoed. Correspondentie te richten aan Tante Jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaal. bh Hij kon alleen maar een heel primitief soort Hollands praten en verder een aan tal keelgeluiden voortbrengen. Deze jon gen heeft de geschiedenis van zijn won derlijke jeugd verteld. Als ook maar iemand trachtte zijn verhaal als een grap je op te vatten toonde hij hem een grote wonde plek, waarvan hij vertelde dat zij het gevolg was van de stoot van een struisvogel. Verder wordt er veronder steld, dat hij bij gelegenheid 89 cactussen opat om zijn bijzondere gesteldheid aan te tonen. Maar een jaar later werd bewe zen, dat hij in werkelijkheid de tijd, waar van hij zei, dat hij deze bij de bavianen had doorgebracht, in de gevangenis had uitgezeten. Hij eindigde zijn leven in een krankzinnigengesticht Figuur b. IN INDIA GEEFT MEN AAN OLIFANTEN DE VOORKEUR BOVEN TRACTOREN Dat komt niet doordat de mensen in India zo conservatief zijn op dit punt, maar men kan daar een goede olifant ko pen voor een kwart van hetgeen een tractor kost. Bovendien is een olifant veel sterker en kan hij wel gedurende dertig jaren werken, terwijl hij bovendien niet steeds voor reparatie naar een garage be hoeft te worden gebracht. Figuur e. „IK ZAG EENS..." Als je vijf of zes gasten hebt, kun je reuze veel plezier hebben met het spelle tje „Ik zag eensJe gaat allen om een ronde tafel zitten (of op de vloer) en dan zegt de eerste speler: Ik zag eens een olifant. Nr. 2 zegt dan bijvoorbeeld: en ik zag eens een olifant en twee giraf fen", waarop nummer 3 zegt: „O, maar ik zag een olifant, twee giraffen en een aap". En zo gaat het spelletje verder tot iedere speler iets heeft toegevoegd aan wat de vorige speler heeft gezegd. Als iemand iets vergeet of verkeerd zegt, is hij „af". Figuur d. WAAR GAAT MIJNHEER NAAR TOE? Zoals je ziet, gaat de reis nog steeds verder Maar waar gaat mijnheer deze keer met de boot naar toe? Zet de letters van zijn hoofd maar weer in de goede volgorde en dan zul je het antwoord vin den. uiepjauoH :pjooM;us tan 7V7«0-nJftAJ f De bijzondere chocolade en de uitzonderlijk frisse mint maken Trim tot lil U t r een ongewone versnapering, tot een verfijnde verfrissing voor jong en oud. (LUISTER EN RIJKDOM) Het ontluiken en afsterven van vele bloeiers en bloeisters volgt zich in een snelle afwisseling op. Op plekken in tuinen, parken, in bossen en velden, langs slootkanten en op wegenbermen, waar nog niet zo lang geleden de voor boden van de nieuwe lente ons de we deropstanding van het plantenleven verkondigden, zien wij thans reeds af gestorven bladeren met ernaast zich aan stengels bevindende zaden. Zij groeiden en bloeiden, zorgden voor de instandhouding van soort en variëteit en legden de zaden in de schoot van moeder Aarde neer. Ledig blijven hun plaatsen niet, want andere broeders en zusters zijn komen opdagen en hebben de leeggekomen plekken weer ingenomen. Andere ge slachten spelen thans de door hun be gonnen rol voort. Voelt u, beste lezers en lezeressen, dat wij reeds een aan zienlijke afstand achter de rug heb ben? Ja, de tijd gaat snel! Het is echter in geen geval een dode maatstaf waarvan wij de afgelegde af stand aflezen. Het is een onophoude lijke afwisseling van nieuw leven, de aanwijzing van de tijd ligt daar tussen verscholen en wel in duizenden vor men. Wij verlangen naar een vast punt in de ondeelbare tijd en het kost weinig moeite het te vinden. Immer, bij meer dere volkeren was 24 juni (St. Jans dag) tevens een bloemenfeest. Een dag waarop velen de graven van hun dier bare doden met bloemen sierden. La ten wij, beminnaars van Natuur, van bloemen en planten, van alles wat groeit en leeft St. Jan als een vriend beschouwen, zonder wie het ons, te midden der wisselende schoonheden der natuur, niet zo gemakkelijk zou vallen een goed rustpunt te vinden. Ik hoop, beste lezers en lezeressen, dat mijn ontboezemingen begrepen worden. Ziet: schoon is de natuur, schoon en indrukwekkend zijn de bloemen en planten, blij vliegen de vogels (onze gevederde vrienden) door het lucht ruim en doen hun lied weergalmen. En temidden van al dat mooit, dat ons geschonken wordt en waardoor wij volop kunnen genieten van grote luis ter en rijkdom Een wereld een woelige, onrus tige, mag ik zeggen „verdwaasde we reld". Een wereld vol bloempracht, vol rijkdom en luister, die zich van al dat mooie afwendt en zich blijkbaar opmaakt tot het vernietigen van zich zelf. Onze flora zingt van aan andara tijd, Zingt van een mooie achone wereld, Waarin oorlog, haat en valsheid ia gebracht ten vall Waar de schoonste bloem zal bloeien, En Geluk en Vrede heersen zal. Hoe hoger wij moeten stijgen om het te verkrijgen, En hoe moeilijker wordt het pad. Wij strelen des te Inniger de schone bloemen Ook langs het uitgebloeide pad. Vakanties zijn aangebroken, velen rukken zich, hetzij enige dagen of we ken, los uit de dagelijkse beslomme ringen en nemen de heerlijke geuren van dennen en sparren in zich op. Zij ontvluchten de woelige wereld en zoeken de stilte op. Zij zetten zich neer in het bos en verlustigen zich in het schone jubelkoor. Een vakantiedag in de vrije natuur doorgebracht, is wel de fraaiste bloem te noemen, die men, wanneer het gemoed voor natuurin drukken openstaat, gedurende die tijd van verblijf plukken mag. Temidden der indrukwekkende een zaamheid in een bos, staat men een ogenblik stil om even de tonen der na tuur op te vangen Wat een mooi con cert! Honderden fijne vogelstemmen smelten samen tot een melodieus ac- coord. De kleine zangers zitten ver deeld op de takken Men hoort de tam boer van het bos roffelen. Het is de specht die met zijn stevige snavel te gen een verdroogde stam klopt, waar van het geluld als een zachte roffel door het bos rolt, terwijl het lied van de vink er opwekkend tusen door klinkt. Wanneer een lijster zich laat horen met haar gevoelvolle melodie- en wordt zij spoedig door een zacht en bescheiden koor geaccompagneerd. De lijster wordt door de andere vogels als de solozangeres van het bos erkend. Ik voel het als een voorrecht meerdere dagen geheel alleen te zijn geweest met de omringende natuur. Ziet het sterke contrast tussen de sparren en dennen met de losse en vrije ontwikkeling der loofbomen. Ge zamenlijk zijn het de voornaamste toongevers der landschappen. Tegen over aan geen regel of wet verbonden vertakking van de zich jaarlijks met een verjongd uiterlijk vertonende loof bomen, staan de altijd groene sparren als een symbool van eeuwig leven en standvastigheid. Een bos, met zijn zangerig vogelkoor mag zeker aan spraak maken op de ereprijs. Liefde is ondeelbaar, maar ze kan honderd maal geheel weggeschonken worden. Deze waarheid is ten opzichte van de natuur dubbel waar. Beste lezers(essen), geniet van wat de vakantie u biedt. Bedenk, dat een dag in de vrije natuur doorgebracht absoluut geen verloren dag is. Dit nog: men is het er soms nog niet over eens, of er werkelijk dwaallicht jes bestaan, of dat deze het produkt van een overspannen verbeelding zijn, ik verzoek de lezers(essen) intussen zeer bescheiden, mij niet voor een dwaallicht te houden, wanneer ik u vertel dat men bij het bezoek aan een moeras kan dromen van ver afgelegen landen en vreemde, sierlijke planten- vormen Werkelijk, een moeras is het toverpaleis, alwaar men, ook al is men een leek in de plantkunde, zich in verre landen verplaatst meent te zien. De zogenaamde fijne smaak, dat is dus de mode, zegt dat groen en blauw niet bij elkaar passen. Ga eens naar een moeras en ziet hoe of moeder Natuur hierover denkt. Men ziet onder meer hoogopgescho- ten bloeiende Vergeet-mij-nietjes, waarvan de groene kelkjes in 't oog vallen, terwijl ze door de hemelsblau we bloemkroontjes als overwelfd zijn. Of die ook bij elkander passen! Gaat dat zien! Zien, waarnemen en onderzoekenl Tot volgende maal. Alias lacht, alles zingt, Alias bloalt an blinkt. Hat Is da room van Moeder aarde Dia op das levens feestdlsch bloeit, 't Is da uitgelezen vrucht dar aarde, Dia door het landschap ruist en vloeit. Kaar tot uzelve In, dat beduidt: Daal in uw hart en zoek er zin. Maar haal ar ook wat uit. Rhenen E. J. Grijsen Verzend per Dagdiensten Veenendaal - Ede - Wageningen - Rhenen - Utrecht Amsterdam Nijverheidslaan 13 Telefoon 4067 De dag waarop zo lang gewacht Nadert nu snel, n.l. Vaderdag Pa gnuift nu reeds van de pret Denkend aan b.v. thee op bed Menig vader denkt aan rookgerei Misschien een stropdas daar nog bij Of zoals Wout indertijd, 'n nieuwe pet Voor mezelf weet 'k het nog niet zo net Wel is het zo, dat ik als menigeen De Vaderdag waardeerecht niet alleen (Waarom het echter te verzwijgen?) Omdat 'k verwacht, iets leuks te krijgen Zondag a.s. hebben de vaders praats Gezeten op de ereplaats In de heel mooi versierde stoel Verbeeldt hij zich 'n heleboel Onthoudt het kinders, 't wordt 'n dag Die geen enkel kind vergeten mag Verwen pa met 'n leuk geschenk Als bewijs, dat je aan vader denkt 't Hoeft inderdaad niet groot te zijn Er is keus genoeg op elk terrein Kijk er de advertenties maar op na Wat 'n ruime keus is er voor pa Mocht vader, wat ook kan gebeuren Overleden zijn, zet dan het treuren Die dag opzij. Blik naar z'n portret Waarbij dan een bloemetje wordt gezet Al is het dan een posthuum geschenk 't Bewijst toch, dat je aan vader denkt J. M. doet langer met nylons t..a. J.98 Setter Set nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet V bij: Hoofdstraat 45. tel 2165 Frans Halslaan 26, tel. 3044 Door de wijzigingen in het Wegen verkeersreglement heeft de zogenaam de „rijstrooksignalering" een wettelijke status gekregen. Dit houdt in dat alle bestuurders van motorrijtuigen van de ze nieuwe methode van signalering - zoals deze reeds op rijksweg 13 bij Delft wordt toegepast - op de hoogte dienen te zijn. Te meer, daar dit sys teem o.a. bij de Velser- en Coentunnel zal worden toegepast. Boven de rijstroken zijn lichtbakken aangebracht, welke door de politie van uit een centrale post worden bediend. Wanneer boven de rijstroken een groe ne, naar beneden wijzende pijl te zien is, betekent dit dat normaal verkeer op deze rijstroken is toegestaan, d.w.z. dat normale doorgang van het verkeer plaats kan vinden. Wanneer echter bo ven één der rijstroken een rood (dia gonaal) kruis zichtbaar is, dient men onverwijld in te voegen onder de groe ne pijl, omdat op deze rijstrook het verkeer in de onmiddellijke nabijheid gestremd is. Soepelheid bij het invoegen is uiter aard gewenst. Men mag - althans in Delft - weer de gestremde rijstrook berijden, wanneer dit door een bord „einde rijstrooksignalering" wordt aan geduid. Bestuurders dienen erop attent te zijn dat deze signalering, althans op rijksweg 13, gepaard gaat met een au tomatisch in te stellen maximum snel heid van 50 km per uur. Via een tele visiecircuit is het de politie mogelijk een gestremde rijstrook zo snel moge lijk weer vrij te geven. Liftvarbod op autowegen Uoorbijrijverbod VOOR de zebra Stopverbod op de vluchtbermen van PUJOWFCïN ZEIST: Het Zeister echtpaar Vinke, passagiers van de op 23 mei bij een bergafdaling verongelukte bus bij het Oostenrijkse plaatsje Zirl, is weer thuis na verpleegd te zijn geweest in een Oostenrijks ziekenhuis. Velen betoonden hun belangstelling bij de thuiskomst van het echtpaar. 12 Het duurde niet lang, of Agua en zijn soldaten worden als een troepje betrapte kwajongens bijeenge dreven door de grijnzende matrozen. „Een vrouw als roverhoofdman", schampert Agua, die zijn gewone stoïcijnse kalmte alweer herwonnen heeft. „Nou jonge dame, je kunt ons allemaal op ons kop zetten, maar er zal geen duit uit onze zakken rollen...." De respect volle blikken, waarmee hij haar opneemt, spreken echter een andere taal dan zijn spottende woorden. „Het is niet mijn bedoeling jullie uit te schudden, beste jongen", antwoordt Ambre met een meewarig spotlachje. „Ik wilde alleen deze heer uit Jullie handen bevrijden, een koud kunstje, zoals je wel gemerkt hebt" Ze wijst op Merlin, de tovenaar, die, met de handen nog steeds op de rug geboeid, naderbij treedt. „Mijn complimenten, Ambre", lispelt de tovenaar, als hij even later, bevrijd van zijn boeien, zich de nog pijnlijke polsen wrijft. „En wat doen we met deze knapen"? „Rustig laten terugwandelen naar Barranca", lacht het meisje. „Hun meester Aram zit al veilig en wel aan boord van ons schip. Vooruit, mannen, op de paar den, op naar de baai, waar kapitein Eén-Oog al op ons ligt te wachten"! (wordt vervolgd) Voetgangers (dus ook lif ters) mogen niet zonder noodzaak op autowegen zijn zelf8 niet op toe- en af ritten en vluchtstroken. Op andere wegen: dddr lif ten waar auto's kunnen 3toppen„ Een voertuig op meer dan twee wielen (of een tram) dat stilstaat voor een zebra, mag U niet voor bij rijden. Kijk uit bij een zebra! De vluchtstrook langs autowegen is alléén voor noodgevallen! Dus daar alleen stilstaan voor bijv. een lekke band. Parkeren in de parkeer havens Met ingang van 8 juni zijn een drietal nieuwe verkeersregels van kracht ge worden, n.l. een liftverbod op autowegen; een voorbijrijverbod vóór de zebra en een stopverbod op vluchtbermen van autowegen

De Vallei | 1965 | | pagina 8