Ant.de Ruiter 20 jaar wethouder van Veenendaal METSELAARS OPPERMAN Autoverhuur Stimuleerde mede de ontwikkeling en expansie ZONDAGSRUST De laatste loodjes vielen weer heel erg zwaar voor de middelbare scholieren RHENEN AMERONGEN Chronisch zieken maken het uitstekend KRUISWOORDPUZZEL R 5 POLITIEBERICHTEN Fa. G. J. v. Beek G. J. KOOPS nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 25 juni 1965 11 De heer Ant. de Ruiter vervult sinds oktober 1945 de functie van Wethouder van Openbare Wer ken, waarbij hij uiteraard de gehele ontwikkeling van het naoorlogse Veenendaal heeft meegemaakt en er zelf veel toe heeft bijgedragen. De wethouder wenst deze lof echter direct over te hevelen naar de gemeentebestuurders van de gemeente en de mensen van Gemeentewerken, die alles toch maar uitgevoerd hebben. Als lid van de noodgemeenter aad werd de heer de Ruiter in dat eerste jaar na de oorlog als wethouder benoemd. VERANDERINGEN De veranderingen gedurende deze 20 jaar zijn voor iedereen zichtbaar. Hele woonwijken werden uit de grond ge stampt en nieuwe uitbreidingen staan op stapel. De wethouder zegt er zelf van: Er is geen straat of riool waarmee wij geen bemoeienis hadden. Door de goede samenwerking in het college konden al deze dingen gereed komen. Uiteraard ressorteren niet alleen de we gen of rioleringen onder het bewind van Wethouder de Ruiter, maar evenzeer de plantsoenendienst, die in 1966 het onder houd zal krijgen over 18 ha. plantsoen of park. Geen kleinigheid. Daarom is het des te jammer dat de jeugd zich niet ontziet om mooie perken te vernielen. Wat de wegenbouw betreft. Al kwam er veel tot stand, er blijven nog wensen. De toevoerwegen naar Veenendaal moeten in een prima staat z\jn en helaas kunnen we dat van de Stationsstraat in het Noorden van de plaats niet zeggen. Hier speelt voornamelijk het feit dat enkele aanwonenden nog geen grond be schikbaar stellen. De mensen mogen toch blij zijn als de straat voor hun huis in prima staat is, maar dat schijnt wel van niet. Ik heb een bijzondere hekel aan Wethouder Ant. de Ruiter. onteigeningsprocedures, want ik zou het liever door overleg tot stand willen bren gen, zegt de wethouder. Overigens trek ken de mensen wethouder de Ruiter meermalen aan zijn jas, misschien om dat hij geboren en getogen Veenendaler is. Hij probeert dan de moeilijkheden uit do weg te ruimen. Verkeer Het verkeer in Veenendaal is een zorge lijke zaak, volgens de wethouder. Het centrum moet worden ontlast. Randwegeij kunnen de oplossing vormen. Het wordt hier steeds drukker, men weet niet goed hoe je het op moet vangen, maar dat is eigenlijk een landelijk probleem. De wet houder zou zijn zitingsperiode van 20 jaar als volgt willen verdelen: Van 1945-1950: Periode van de opbouw, alles weer op gang brengen; 1950-1960: Voortgaande industrievesti ging en intensieve woningbouw; 1960-heden: Alle voorzieningen treffen zoals b.v. grondaankopen, die nodig zijn voor de toekomst, die volgens de wet houder veel perspectief heeft. Trots Wij hebben reden om trots te zijn wat er in onze plaats gebeurd is. Wethouder de Ruiter formuleert dat met opzet zo. Het is zijn plaats en zo voelt hij het ook. Toch zit je wel eens in de kopzorgen. Je zou eigenlijk met een toverstok moeten kunnen werken, waarbij alle wensen vervuld werden. Maar de kosten zijn wel eens een enorm obstakel. De Dienst Ge meentewerken is een groot bedrijf ge worden met vorig jaar een omzet van 5 a 6 miljoen. Het college zit iedere maan dag over deze problemen gebogen. Je mag blij zijn als je om half negen be gint en dat je 's avonds tegen die tijd klaar bent. Je moet niet bang zijn voor nieuwe dingen, vindt de wethouder. Neem de brandweerkazerne, waar ik geweldig mee in m'n sas ben. Uit het hele land komen deskundigen dit gebouw bekijken om er hun voordeel mee te doen. Mutaties bij Burgerlijke Stand Met ingang van 1 aug. a.s. heef de heer L. den Hartog, commies ter se cretarie der gemeente Veenendaal ont slag gevraagd uit zijn functie van amb tenaar van de burgerlijke stand in ver band met zijn benoeming tot le amb tenaar ter secretarie van de gemeente Oude Tonge. Als opvolger van de heer Den Hartog heeft het gemeentebestuur benoemd de heer K. van de Boven- kamp, thans ambtenaar ter secretarie in Waddinxveen. B. en w. dele mede dat volgens art. 183, 3e lid van de gemeentewet een aanbeveling van twee personen moet worden ingediend, maar het indienen van deze aanbeveling zou slechts een formaliteit zijn aangezien uitsluitend de heer v. d. Bovenkamp voor benoe ming in aanmerking komt. Het college meent daarom met diens aanbeveling te kunnen volstaan. De nieuwe vuilnisauto, die deze week in gebruik werd genomen kostte f 7.000,en een dergelijke wagen was voorheen alleen nog maar in Den Haag in gebruik. Wij oriënteren ons ook wel in andere, grotere gemeenten als er hier wat op tapel staat. De wethouder heeft gelukkig de tijd om dit alles te doen. Wel iswaar is hij ook nog voorzitter van de winkeliersvereniging, maar men is in dat bestuur zo goed op elkaar ingesteld, dat het praktisch geen extra werk geeft. De wethouder heeft goede relaties in hogere overheidsorganen waardoor hij nog wel eens voor Veenendaal kan pleiten en een of andere vergunning „lospeuteren". Regelmatig bezoekt de heer de Ruiter de vergaderingen van de Kamer van Koophandel en van het Econ. Technolo gisch Instituut. Hij was ook een der op richters van het Julianaziekenhuis. H.M. de Koningin begiftigde de wethouder vo rig jaar met de onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer de Ruiter, die voor de burger lijke gemeente Veenendaal veel heeft be tekend is nog zeer vitaal. Of hij nog lang de zware wethouderspost zal blijven ver vullen? Tja, volgend jaar zijn er weer verkiezingen en dan moet ik afwachten wat mijn fractie beslist en zelfs of ik wel gekozen wordt, want de kiezer is de baas antwoordt de wethouder voorzichtig. In de 20 jaar waarin hij zijn plaats in het gemeentebestuur innam heeft hij duizen den Veenendalers op zijn spreekuur ge had. De wethouder wil er nog eens aan herinneren dat hij iedere maandag zit ting heeft in gebouw „Linquenda". Ieder, die denkt met een probleem te zitten, kan hem consulteren. Met wat goede wil van beide kanten is er dan wellicht wat te bereiken, dacht de wethouder. LENING VAN 1 MILJOEN Voor de financiering van kapitaals- werken en de aankoopkosten van gron den heeft het gemeentebestuur behou dens goedkeuring van de raad en Ged. Staten een geldlening van rond 1 mil joen gulden afgesloten tegen een rente van 6% en met een looptijd van 30 jaar. Kwarteeuw bij koekfabriek BEDRIJFSLEIDER W. GAASBEEK JUBILEERT Op 1 juli a.s. viert de heer W. Gaas beek, bedrijfsleider bij De Jongs Koek en Banketfabriek N.V. a.d. Prins Bern- hardlaan zijn 25-jarig dienstjubileum. Ter gelegenheid van dit feit zal 's avonds een receptie worden gehouden in hotel La Montagne. Na de receptie om 8 uur zal er gelegen- De heer W. Gaasbeek viert zilveren jubileum. INGEZONDEN Veenendaal pretendeert nog steeds een Christelijk dorp te zijn, daarvan getuigen o.a. de vele kerken en de samenstelling van de gemeenteraad. En wanneer er dan eens sprake is van een debat over de zondagsrust dan verneemt men overal princi piële geluiden over het handhaven hiervan. Jammer dat de praktijk zo geheel anders uitvalt. Een ieder, die zo gemakkelijk spreekt en schrijft over de zondagsviering en een ieder die in de gemeentelijke overheid een taak heeft, zou ik graag uitnodigen eens een zondagavond in de Hoofd straat door te brengen. Dan kunt u zien wat de zondagsrust in de praktijk voor de bewoners van de Hoofdstraat betekent. Deze bewoners van de Hoofdstraat wonen meestal b^>ven hun zaken aan de straatkant, hebben ook kleine kinderen die bijtijds naar bed moeten, en het weekend begint voor hen niet om vrijdag halfzes, maar om zeven uur zaterdagsavonds. Inplaats van rust is er dan zondagsavonds het hels kabaal van bromfietsmotoren, dat een dusdanige omvang heeft aangenomen dat het leven er ondragelijk wordt. Het onnodige laten razen van de motor, het nodeloos heen en weer rijden en hel extra lawaai van uitgeboorde knalpotten is niet langer te harden. Tevens kunt u dan zien hoe aan de lopende band verkeersovertredingen worden begaan. Het aantal snelheidsovertredingen is legio en aan de gemeentelijke bepaling, die onnodig heen en weer rijden verbiedt, wordt ook geen hand gehouden. De politie treedt in het geheel niet op of ten ene male onvoldoende. Zij schiet hier be slist tekort; of dit is uit onwil of onmacht kan ik niet beoordelen, maar het feit ligt er. Dat deze vrijgevochten bende aantrekkingskracht heef op jongelui uit andere plaatsen is zondermeer duidelijk. Uitdrukkelijk wil ik stellen, dat gesprekken over de zondagsrust, waar dan ook gevoerd, hetzij in de gemeenteraad of van de kansel van onze kerken door mij niet meer als serieus genomen kunnen worden, zolang onze gemeenschap deze wan toestand laat voortbestaan. Ik zal mij ervan onthouden neer te schrijven wat niet kerkelijke bewoners hierover denken. Tenslotte zullen wij als Hoofdstraatbewoners ons moeten afvragen of, wanneer de plaatselijke overheid in zijn lijdelijkheid blijft volharden, wij ons niet tot bovengemeentelijke organen moéten wenden om aan deze wantoestand een einde te laten maken. J. H. van Schuppen, Hoofdstraat 90 maandag 21 juni, na zondagavond 20 juni Deze week zijn op de verschillende middelbare scholen bijna overal de laatste examens van dit jaar gehouden. Vooral het schriftelijk deel heeft in de pers nogal wat beroering teweeg gebracht. Overal deden stemmen de ronde dat de f_n examens dit jaar extra moeilijk waren. Zelfs ons parlement ging er zich mee bemoeien want een parlementariër stelde vragen aan de minister of de exa mens niet aan de moeilijke kant geweest waren. De minister antwoordde hier op dat de beoordeling van het werk in overeenstemming is met de zwaarte van het werk en dat er na afloop als dat nodig blijkt een onderzoek zal worden ingesteld. Ook de doorsnee kandidaat vond de schriftelijke opgaven bijzonder zwaar. Daarbij doet de mening van een 12 ja rig jongetje uit Het Gooi - dat met groot succes examen aflegde - dat het jammer was dat de opgaven zo een voudig waren, waardoor men makke lijk vluchtigheidsfoutjes maakte, niet mee. Deskundigen meenden dat de exa mens vooral zwaar waren door de gro te hoeveelheid werk die de kandidaten er aan hadden. Moeilijk of niet moei lijk, ook hier is het „The show must go on" en na enkele „zweet-uurtjes" in het examenlokaal braken overal de span nende momenten aan waarop de uit slagen bekend gemaakt werden. Op het Chr. Lyceum te Veenendaal waren die momenten voor de hieronder vol gende leerlingen bijzonder aangenaam, zij ontvingen n.l. het einddiploma. Dinsdagmorgen botste mej. C. L. uit Veenendaal op de Markt met haar rij wiel tegen een auto, die bestuurd werd door mevrouw O. V.-S. De politie maakte proces-verbaal op. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Dinsdagmiddag verleende de wielrij der H. M. uit Veenendaal op de hoek Eenvoudlaan-Prins Bernhardlaan geen voorrang aan een personenauto. M. kwam te vallen en moest met verwon dingen naar zijn woning overgebracht worden. Later liet het zich ernstiger aanzien, waarna M. overgebracht werd naar het ziekenhuis met een dijbeen- fraktuur. Woensdagmorgen reden op de Vallei straat twee auto's tegen elkaar toen een van deze twee de weg overstak om een inrit in te rijden. Er ontstond ma teriële schade. Op de hoek Tuinstraat-Sandbrink- straat ontstond woensdagmiddag een aanrijding tussen twee auto's waarbij alleen materiële schade ontstond. HOOFD W. v. d. WESTERINGH- SCHOOL VERTREKT NAAR WOUDENBERG De heer J. C. Ridderhof, hoofd van de openbare lagere W. v. d. Westeringh- school, heeft verzocht ontslag uit zijn functie te verlenen in verband met zijn benoeming tot hoofd van de Jan Ligthartschool te Woudenberg. H.B.S.-A: Jan Baars, Roel van Beek, Ton de Koning, Hannie Kroesbergen, Jos Verdürmen, Bert van de Weerd uit Veenendaal; Gerard Baars uit Rhenen; Gert Vis uit Lunteren; Henk Vermeer uit Woudenberg; Aartjan van Ginkel, Gerard Reussink uit Scherpenzeel; Gerrit van de Kuit, Jan van Setten uit Ede; Jan Wolleswinkel uit Renswoude en Piet van der Kuil uit Wageningen. Er werden 4 kandidaten afgewezen. H.B.S.-B: Jan Croes, Evert Hasse laar, Jan de Kleuver, Nico Kramer, Jaap van Leeuwen, Jan Scherrenburg, Jan vin Schuppen uit Veenendaal; Lex de Bondt, Johan Schimmel uit Ede; Gert Hulsebos uit Eist; Mieke Mer- kens uit Wageningen; Anton van Gent, Johan Henken, Henk Korver uit Over- berg, Harry Geul uit Amersfoort en Han van Os uit Rhenen. Er werden 6 kan didaten afgewezen. Aanschaf nieuwe verkeerstelapparaten Het college van b. en w. acht het noodzakelijk dat er een viertal ver keerstelapparaten wordt aangeschaft. In het verleden werden deze geleend van de provinciale waterstaat, maar op meer punten plaats vinden, kan met geleende apparatuur niet worden vol staan, aldus b. en w. Drie van de vier telapparaten kosten f 325,per stuk en 1 zelfregistrerende teller kost f 2586,In totaal met de benodigde schijven is een bedrag van f 3750, nodig. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde dezer dagen voor het tandarts examen onze plaatsgenoot de heer J. J. C. Leusink. Bromfietser verleende geen voorrang en raakte gewond De bromfietser D. uit Rhenen ver leende gisterenmorgen geen voorrang aan een auto bestuurd door de heer B. v. R. uit Ede. D. reed op de Parallelweg ter hoogte van de Ambachtstr. waaruit R. kwam. D. kwam' te vallen en liep een hoofd wond en waarschijnlijk een gebroken been op. Hij werd overgebracht naar het Julianaziekenhuis. heid zijn de jubilaris te feliciteren, waar na het personeel een feestavond wordt aangeboden. De heer Gaasbeek kwam als eerste be diende in dienst van de koek- en ban ketfabriek De Jong, toen dit bedrijf nog aan de overkant van de weg was geves tigd. Het bedrijf telde toen zeven man personeel, welk aantal thans is uitge groeid tot 35. Drie jaar geleden werd de ondernemingsvorm gewijzigd en verkocht de eigenaar de heer de Jong de zaak en werd een N.V. opgericht. Het gehele per soneel trad in dienst van de nieuwe N.V., waarvan de heer Boerman directeur is. De jubilaris, de heer Gaasbeek, klom op tot chef en bedrijfsleider én heeft thans een omvangrijke taak in het be drijf dat de laatste jaren sterk gemecha niseerd en geautomatiseerd is. „Ons Genoegen" speelde bij Scheveningse Pier De muziekvereniging Ons Genoegen heeft op 20 juni j.l. in het kader van de Utrechtse week een bezoek aan Scheveningen gebracht en daar op de boulevard, bij de ingang van de pier enkele marsen ten gehore gebracht. In een oogwenk was er grote belang stelling voor het optreden van de Rhe- nense muzikanten. Ook op de pier bracht men nog enkele nummers ten gehore. Ook de Tiroler kapel van Ons Genoegen gaf een aantal vrolijke num mers ten beste, die er bij het publiek best ingingen. Beide orkesten stonden o.l.v. de plaatsvervangend dirigent, de heer E. de Rhoter. Het was laat in de nacht toen men weer in de Grebbestad arri veerde. E.H.B.O. afd. Amerongen De EHBO afd. Amerongen is voorne mens nu de vakantietjjd aanbreekt om in de le week van juli een demonstratie te geven voor de methode van mond- op mondbeademing welke voor iedereen vry toegankelijk zal zijn. Belangstellenden kunnen dan vrij ko men kijken naar deze methode en zullen zelf gelegenheid krijgen om deze be ademing te leren. Het is de bedoeling dat velen hiervan kennis opdoen om zo mo gelijk te kunnen helpen bij slachtoffers indien dit geëist wordt om een slachtoffer te redden. Juist nu de vakantie nadert is dit van groot belang en zeker wanneer uw plannen gericht zijn op een waterrijk gebied. Uw EERSTE HULP kan dan mo gelijk mensenlevens redden. Komt naar deze demonstratie en steekt uw kennis op. Plaats en tijd zullen nader bekend gemaakt worden. NUTSBIBLIOTHEEK AMERONGEN 1 juli a.s. begint er weer een nieuw leesjaar. Alle lezers moeten zich dan weer voorzien van een nieuwe leeskaart ad. f 0,25. In verband met de sterk gestegen prij zen van boeken en bibliotheekmateriaal ziet het bestuur zich genoodzaakt de uit- leenprijs voor romans, populair-weten- schappelijke werken en buitenlandse ro mans te verhogen tot f 0,15 per week of gedeelte daarvan. Jeugdboeken worden voorlopig nog niet in prijs verhoogd. UITSLAGEN SCHIETVERENIGING „WILLEM TELL" Maandagavond kwamen de heren schut ters van de plaatselijke schietvereniging „Willem Teil" weer in hotel Buitenlust bijeen om te trachten elkaar de loef af te steken. De uitslag werd als volgt: H. den Uijl 97 pnt.; J. D. de Greef 96; G. J. Wijnbergen Jr. 95; J. Pakvis 91; P. v. d. Sigtenhorst 89; A. Smits 87; H. de Groot 83; J. van Leeuwen 80. Een der patiënten maakte gedicht De i'üne vakantieweek van de Veenendaalse chronisch zieken en bejaarden zit er weer bijna op. Algemeen was men van oordeel dat het een zeer ge slaagde vakantie was, de stemming was formidabel. De belangstelling uit Veenendaal ook, want tal van plaatsgenoten w.o. vele predikanten, doktoren, de burgemeester en zjjn echtgenote bezochten deze week „De Wjjde Werelt". Het comité dat zich bijzonder heeft uitgesloofd om deze week weer tot een onvergetelijke te maken, stuurde ons onderstaande regels: Wij zijn weer fijn een weekje uit met velen bij elkaar. Dat doen we voor zover ik weet al voor het derde jaar. Wat hebben we een heerlijk weer en een heerlijke natuur. We doen hier nieuwe krachten op geloof dat maar secuur. Genieten doen we hier volop en voelen ons zo vrij. Maar wat een ieder jammer vindt: 't gaat veel te vlug voorbij. Er wordt zo goed voor ons gezorgd wij lijden geen gebrek. Dus dat we zeer tevreden zijn hoor je in elk gesprek. Ook voor het heerlijk eten steeds volop van dag tot dag. Vind ik dat zij die daarvoor zorgen vooral niet vergeten mag. Wij eten, drinken en snoepen maar en worden we wat dik. Dat is toch zeker geen bezwaar 't bezorgt ons heus geen schrik. We danken het pracht bestuur van Chronisch zieken en Roode Kruis, en hebben nog een wens tot slot breng ons weer veilig thuis. Maar zo ik iemand soms vergeet te danken voor deze week. Geloof dan dat dit geen moedwil is en raak dan niet van streek. P.S. Zo gaan we dankbaar weer naar huis en roepen aan 'n ieder toe: Welthuis Dinsdagavond heeft de heer Van Erk de film vertoond van het bezoek van de chronische zieken vorig jaar aan de Thijmse Berg, met nog een lachfilmpje tot slot. Na afloop bood hij het comité de film als aandenken aan, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Woensdag hebben we bezoek gehad van burgemeester Hazenberg met mevr. Hazenberg, tevens de heer en mevr. Van Schuppen van de Bergrand en 's avonds circa 100 personen voor fami liebezoek, dus nogal belangstelling. Ook mevr. drs. Koomen heeft evenals vorig jaar weer enige tochtjes per au to met diverse patiënten gemaakt, waar de patiënten erg dankbaar voor zijn. Ook werden nog door enkele zaken mensen dergelijke ritjes toegezegd. DE FIETS GEVRAAGD en voor werk in Achterber" Veenendaal. AANNEMERSBEDRIJF Meentdijk la Telefoon 3530 Veenendaal Dr. Colijnstraat 27 II Veenendaal RENAULT DAUPHINE RENAULT EXPORT ALL. RISK. VERZ. Bedrijfsvoetbal Maandagavond werd de ^voetbalwed strijd S. V. Wejjman uit Amerongen te- de fa. Hoogstraten gespeeld in het kader van de zomeravondcompetitie. Zoals ook in de eerder gespeelde wed strijden was de ploeg van het Amerongse schildersbedrijf er weer helemaal in en won verdiend met 7-1. Dit betekende de zevende overwinning in successie. Mocht de Amerongse ploeg erin slagen nog vier punten te behalen dan zal het kampioenschap zijn behaald. De eerstvolgende maandagavond speelt dit bedrijf self tal haar laatste twee wed strijden op de Burgwal te Amerongen. Mochten ook deze wedstrijden in winst omgezet kunnen worden zal de S. V. Weijman ongeslagen het kampioenschap in hun afdeling hebben behaald. Verwacht wordt, dat vele inwoners, voetbalminnenden de prestaties van deze plaatselijke bedrijfsploeg, zullen willen aanschouwen. Steeds meer fietsen in Amerika Het fietsenpark in Ame rika is in het afgelopen jaar op 37 miljoen exemplaren gekomen, na een recordverkoop van 5,1 miljoen nieuwe fietsen tegenover een aanwas van 4,4 mil joen in het voorafgaan de jaar. De meeste van deze fietsen werden in Amerika zelf vervaar digd. De voornaamste buitenlandse leveran ciers waren Engeland en Japan. Spanjaarden leren veilig fietsen in Breda Honderdtwintig Spaanse arbeiders gaan leren hoe ze veilig op de fiets door het Bredase verkeer naar de Hero-conser- venfabriek kunnen ko men. De arbeiders voe len zich niet meer vei lig op de weg en daar om heeft de fabriek die hen de fietsen cadeau* heeft gedaan, besloten hen te leren hoe ze met hun vervoermiddel om moeten gaan en hun wegwijs te maken in de Nederlandse verkeersre gels. Wat de Nederlan ders met de paplepel naar binnen krijgen blijkt voor de buiten landers niet altijd even eenvoudig te zijn, maar wij zijn dan ook een bevolking van fietsers. Stalen grootvader Veertien jaar geleden maakte de toen 66-jari- ge Zweed Gustav Ha- kansson in veertien da gen tijds een 1300 kilo meter lange fietstocht door zijn vaderland, van Finland tot aan de zuid kust. Dat vond men toen al een hele presta tie en mijnheer Ha- kansson werd de stalen grootvader genoemd. Om te bewijzen dat hij dat nog steeds is heeft de nu tachtigjarige zijn ritje nog eens herhaald. Meer fietsen voor de vakantie Er worden dit jaar meer fietsen dan ooit meegenomen met va kantie. Het grootste deel van de fietsende vakantievierders blijft in Nederland, maar een stijgend aantal van hen die de grens overtrek ken nemen nu ook hun fiets mee. Een soortge lijk verschijnsel wordt ook in onze buurlanden geconstateerd. Een sterk motief bij al deze va kantiegangers is de ge zondheidsoverweging en de behoefte om rustig fietsend de stilte weer eens te ontdekken, ver van de grote autowegen. Wijziging verordening keurlonen De Kringcommissie van de vleeskeu ringskring Veenendaal, omvattende de gemeenten Amerongen, Kesteren, Leer- sum, Lienden, Rhenen en Veenendaal heeft besloten, dat er moest worden overgegaan tot het verhogen van de keurlonen, voor het keuren van vee en vlees. Verschillende grotere uitgaven, welke niet waren te voorzien, b.v. salarissen keurmeesters e.d. hebben het kringbe- stuur genoopt deze verhoging in te voe ren. Met ingang van 1 juli a.s. worden de volgende keurlonen geheven: Voor het keuren in een inrichting, welke aan de eisen voldoet: voor een rund f 13,50; een kalf f 6,50, een nuchter kalf f 2,50; een paard f 13,50; veulen en varken f 6,50; een big f 2,50; een schaap f 4,een lam en een geitenlam f 2,— en voor een geit f 4,De invoerkeurlonen worden met ingang van dezelfde datum voor een rund of een paard f 10,—; een kalf, veulen en varken f 5,en voor een nuchter kalf, big, schaap, lam en geit f 1,—. Ook de keurlonen voor de huisslach ting zijn per 1 juli a.s. verhoogd en wel als volgt: Rund en paard f 17,50; kalf, veulen en varken f 9,— en voor het thuis slachten van een schaap, geit, nuchter kalf, big, lam, en geitenlam f 5,—. PLASTIC ZAK VERDRINGT DE FLES Enkele zuivelbedrijven in het zuiden van Noorwegen gaan de flessemelk verbannen: in plaats van de zware, rinkelende, breekbare, schoon te ma ken, dure fles zal de melk in de na bije toekomst verpakt worden in een lichte, onbreekbare, geluidloze, han dige en sterke plastic zak, die na le ging zonder meer kan worden wegge worpen. Dat zo'n plastic zak met melk sterk genoeg is om een val of ruw transport te weerstaan blijkt wel uit deze foto. GESLAAGD Aan de Marnix-kweekschool te Utrecht slaagde, vorige week onze plaatsgenote mejuffrouw P. den Hartigh voor de akte A voor kleuterleidster. Zoals bekend is mejuffrouw den .Hartigh benoemd tot kleuterleidster aan de tweede Christelijke Kleuterschool welke in september a.s. in Amerongen van start gaat. Van harte proficiat. HORIZONTAAL: 43 bloeiwijze 15 transportonderne 1 zangnoot 44 ingebeeld meisje ming 4 vogel 46 water in Brabant 16 deel v.e. motor 7 bitter vocht 47 nihil 17 visnet 9 deel v.e. muziek 51 Nederlander 18 meisjesnaam 11 instrument 53 omroepvereniging 21 gehalte eng. telwoord 54 wapen 22 vruchtennnat 12 trottoir 56 beetje 23 beroep 13 moed 57 myth, figuur 26 Germ, godheid 15 reptiel 59 telwoord 28 overschot 17 soort weefsel 61 omslag 33 pl. in Utrecht/ 19 voorzetsel 62 franse verzetsorga 34 eng. telwoord 20 kleverige substantie nisatie 36 wijze 23 roofdier 37 spaanse titel 24 voedsel VERTIKAAL: 38 zangstem 25 bejaard 39 inhoudsmaat 27 stierendoder 1 deel v.e. japon 41 huisdier 28 bevel 2 hoefdier 43 kleinst deelbare 29 jongensnaam 3 onderricht deeltje 30 schrede 4 persbureau 45 Nederlander 31 koud 5 zangnoot 48 bar 32 voor 6 voertuig 49 in dat geval 33 vernis 7 eng. voegwoord 50 heidemeertje 25 verdelgingsmiddel 8 soort onderwijs 52 lidwoord 37 onvruchtbaar 9 Soc. Econ. Raad 54 beteuterd 38 kundig 10 opstootje 55 jongensnaam 40 zwaardvis 11 reukwater 58 kindergroet 42 voorzetsel 14 vervoermiddel 60 vevel NIEUWE STEENFABRIEK De Zuidafrikaanse Maatschappij „Fe derale Stene Beperk", zal binnenkort de eerste siersteenfabriek van Noord oost Transvaal openen. De fabriek ligt twee mijl van Middel burg af en men hoopt er tegen het einde van juli tussen 40.000 en 50.00 bakstenen per dag te gaan vervaardi gen. De Wetenschappelijke Nijverheids Navorsingsraad heeft vastgesteld, dat de bakstenen, die van de klei in dit gebied gemaakt zijn, bijzonder goed zijn. De kleilaag strekt zich uit over een gebied van dertig morgen en is van 65 tot 85 voet diep. Onder de klei is steenkool gevonden, die gelijktijdig gedolven zal worden.

De Vallei | 1965 | | pagina 11