PAUK DE UROUUI VOOR HET VOETLICHT G.V.V.V.-Bennekom INLEVERING ONGEWENSTE HANDWAPENEN Scheepjeswoltoernooi wordt voortgezet Burgerlijke stand KERKDIENSTEN pi? ^aATSTOH SPORTPROGRAMMA DINSDAGKOOPJES Emmer met deksel LUCHTBED 2,48 PLASTIC SCHAAL Officiële bekendmaking Komt u ook Midget golf spelen Baanbeheerder biedt gratis proefronde aan SCHERPENZEEL Aangewezen handwapenen en tegemoetkoming Ingekomen en vertrokken RHENEN ALS TWEE VROUWEN NIET MET ELKAAR KUNNEN HUIZEN.... Kraagberen voor Ouwehand Opleiding Verschil Mej. N. J. Bergwerff, nieuwe Wijkzuster in Ederveen: ,,'k Ben niet helemaal een onbekende" Variatie Gevonden en verloren EDERVEEN Doktoren- en Apothekersdiensten .uwsülad „DE'VALLEl' vrijdag 20 juni I960 Het Scheepjeswoltoernooi voor junioren wordt zaterdag voortgezet met de be slissende wedstrijden. Om 1 uur treden VRC en Veenendaal tegen elkaar aan en om half drie de ploegen van Merino's en CJVV uit Amersfoort. Om kwart voor vier is er pauze. Dan wordt een tussenwedstrijd gespeeld waarbij de adspiranten van Merino's in het veld komen tegen het kampioensteam van het onlangs gehouden schoolvoetbaltoernooi, de Patrimoniumschool. Wij leven in een cultuurarme neder zetting. Ik heb deze schreeuw al eens meer op dit beschutte plekje in De Vallei gegeven. Ik meen, dat ik as inboorling, uit het pure veen getrokken zogezeid, een dergelijke uitlating op het lezerskorps mag loslaten. Een buitenstaander zou dat gauw kwalijk genomen wurden. In eigen kun je mit een gerust geweten prikken, want dan reken je jezelf er ok onder. Nee, 't is niet veul mit de cultuur in 't Veen. Of 'et an onze godsdienstige- of onze zakelijke inslag leit, ik kan het niet zeggen, maar het is zo. We rossen ons leven deur zonder ons oog of oor op ge zette tijden an de kunst te lenen. En d'r wurden toch echt wel pogingen gedaan. Men lokt ons veur een spotprijsie naar de uso-concerten. We lopen d'r niet warm veur. We laten ze blazen en strij ken veur nog geen halve zaal vol. Och, een zangavond van een plaatselijk gezelschap of zo, dat wil er nog wel 'es in. Hoewel ik geloof, dat er daar meer heen gaan om een familielid of de buur vrouw mit de waffel open te zien staan dan om de kunst die de bekende de zaal in galmt. Tot nog toe heb ik het eigenlijk alleen nog over de cultuur gehad die we veur- namelijk mit het oor tot ons kunnen ne men. Kunst die meer op ons gezichtsver mogen is afgestemd is hier slechts zelden uitgestald. Natuurlijk, ze is er wel. Verscheijen gebouwen hebben vandaag den dag een kunstwerkie op d'r bast. We hebben er mit één oog naar gekeken, maar hebben we ze ok wel 'es echt .bewonderd? De ouwe heer op de bejaardenbewaarplaats? De prachtige bijbelse veurstellingen op de ulo-school an de Westersingel? Het ijzeren meisie mit de duif op de openbare school in het Franse Gat? Het gekriebel- krabbel op het gimmelestieklokaal an het Bruine plein, waar ik tussen twee haakjes niks an vind. Weten we wie die stukken geleverd hebben? Wat ze d'r mee be doelen. Het zal ons een zurg wezen. Hoogstens zeggen we geheel in de zakelijke stijl, die ons eigen is zund van de centen. Ik heb 'es een minnaar van de kunst dan horen zeggen: het is hier voer de zwijnen gesmeten. Daar kun je om lachen, ik veur mij vind dat triest om te horen. Zo van: d'r is veur dat volk niet veul meer dan geld verdienen en het uitgeven an gemak en vreet. En dat alles onder een kerkelijk verfie/ Let wel: ik zeg niet dat dat zo is. Dat is ok niet an ftiijn persoontjie om dat te beoordelen. Ik beweer alleen maar, dat wij zo'n indruk vestigen. En dat is juust veur ons die ons zo speciaal gestem peld weten niet goed. Wij behoren open te staan veur de diepere zin van het leven. In alle richtingen. Of die nou in onze lijn liggen of niet. We krijgen de kans weer 'es een keer om het waar te maken. Het gemeentebe stuur heeft ettelijke tikkies op het be stuurlijke hoofd gehad in het verlejen mit het organiseren van het een en an der. Het is nog niet murw geslagen. Ze proberen het weer. Mit een gevarieerde tentoonstelling van kunstwerken in de brandweerkazerne. Zie je hoe arm we zijn, we hebben niet eens een fatsoenlijk gebouw veur zo'n evenement. Affijn, daar staat tegenover dat de zaak bij de brandweer veilig is ondergebracht. Ik zou zeggen, laten we allemaal 'es gaan kijken. Een zakkie patat van een kwartjie laten staan veur een ogenblik- kie kunst. Ik en Driek gaan. En Bram en Mijntjie ok. Driek begreep het nog niet erg. Laten we 'es gaan kijken of ze een aardig schil- derstukkie veur onze veurkamer hangt, zei ze. Je kan ze ok kopen. Dat lijkt me toch uitsluitend veur de vettere knippen. Die kunnen kopen mit een klein regeringssubsidietje. Wat ik niet helemaal in de haak vind. Mar dat doet an de tentoonstelling niks af of toe. Daar gaan we heen. Het toernooi om de Merino Cup wordt om 5 uur weer voortgezet niet de wed strijd om de 3e en 4e plaats. Om half zeven begint dan de finale, waarna de prijzen worden uitgereikt. Het ligt ge heel in de lijn der verwachtnigen dat het elftal van „Veenendaal" de fraaie beker voor de derde maal zal verove ren, waarbij de bokaal dan definitief in de prijzenkast van de geel-blauwen zal verdwijnen. Er moet echter nog om gevoetbald worden en de tegenstanders van „Vee nendaal", hoewel op papier zwakker, zullen toch hun uiterste best doen om een goed resultaat te behalen. Span ning genoeg op het terrein aan de Wa- geningselaan. Het veteranentoernooi voor de auto tocht bejaarden draait op volle toeren. Vrijdagavond j.l. moesten twee wed strijden worden afgelast, die thans zijn vastgesteld voor HEDENavond op het Sportpark. Om 7 uur spelen Frilandia en DOVO, om 8 uur SKF tegen NSVS. De entreeprijs, die aanvankelijk f 0,60 bedroeg is met ingang van heden weer 'teruggebracht op f 0,35, zodat dit geen jbezwaar behoeft te zijn om de wed strijden te bezoeken en aldus een steen tje bij te dragen aan de tocht van onze bejaarden. A.S. ZATERDAG Aanvang 4 uur. Sportpark Panhuis VOETBALLEN VOOR HET DORPSHUIS Woensdagavond a.s. zullen de vete ranen van Ederveen op het sportterrein aan De Schras een voetbalwedstrijd spelen tegen leden van de muziekver. Irene. De baten zijn bestemd voor het nieuwe Dorpshuis. BRAND DOORDAT PETROLEUMSTEL ONTPLOFTE Doordat woensdagmiddag bij de fam. E. aan de Krouwellaan in de keuken een petroleumstel ontplofte ontstond er een brand en een grote ravage. De brandweer werd gewaarschuwd en met vereende krachten slaagde men erin uitbreiding van de brand te voorkomen. Met de vakantie's in zicht, zeer interessante koopjes Plastic emmer met goed sluitende deksel, voor thuis en bij 't kamperen, bijzonder handig, solide uitvoering extra koopje stevig plastic luchtbed voor 't kamperen en strandgenoegens. De prijs is een extra verrassing, dinsdag slechts 4,17Ö 30 cm. voor vele doeleinden te gebruiken als afwasbak, voor de schillen enz., koopjesprijs U, U Alleen dinsdag 29 juni Hoofdstr. 7 - Tel. 3103 - Veenendaal Wout Blauwkous RHENEN Ontheffing verordening waterverontreiniging Utrecht Burgemeester en wethouders der ge meente Rhenen brengen ter openbare kennis dat gedeputeerde staten van de provincie Utrecht bij hun besluit van 16 juni 1965, nr. 444/1207 afdeling 2 B aan het gemeentebestuur van Rhenen behou dens rechten van derden tot wederopzeg ging ontheffing hebben verleend van de betreffende verbodsbepalingen ingevolge de verordening waterverontreiniging Utrecht voor het aanleggen van een rio lering in de Boslandweg met een aanslui ting op het bestaande riool in de pro vinciale weg P 21. Genoemd besluit ligt gedurende dertig dagen na dagtekening dezes voor belang hebbenden ter gemeentesecretarie afde ling algemene/sociale zaken ter inzage. Belarfghebbenden kunnen tot aan het einde van de eerdergenoemde termijn, te gen dit besluit in beroep komen. Het adres van beroep dient te worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, maar ingediend bij de commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht. Rhenen, 21 juni 1965 Burgemeester en wethouders voornoemd: De burgemeester, H. Griffioen, l.b. De secretaris, W. C. Pieters. ZO VLOGEN DE DUIVEN De EVPV De Luchtreiziger nam af gelopen week deel aan de wedvlucht vanuit Tergnier in Frankrijk. De dui ven werden 's morgens om 6 uur ge lost. De eerst aankomende meldde zich al om 9.56, terwijl de laatste om 10.05 geklokt werd. De prijzen werden als volgt verdeeld: A. v. d. Bovenkamp 1-3-10-11; G. Fasse 2-6; J. v. d. Sluis 4; B. H. C. Schuurman 5-7-18; J. A. van Eden 8-9; W. Slotboom 12; H. Beyk 13-15; R. J. v. Kooten 14; H. v. Koo- ten 16; G. J. Bovenschen 17 en W. Wolfsen 19. Op 1 juli 1965 treedt in werking de Wet tot wering van ongewenste hand wapenen (Stb. 1965 nr. 141). Ingevolge deze wet is het voorhanden hebben, invoeren, vervaardigen of afleveren van bepaalde handwapenen verboden en strafbaar gesteld. Degene die deze voorwerpen onder zich heeft, is verplicht deze in te leveren bij de plaatselijke politie, voor welke inlevering een ont vangstbewijs wordt verstrekt en een tegemoetkoming wordt toegekend. Zeer velen hebben al kennis gemaakt met het moderne MIDGET-GOLF als fijne, sportieve ontspanning voor li chaam en geest, het is dan ook een spel voor IEDEREEN, JONG en OUD. Er ligt een fraaie, stemmige sport- en recreatie-baan op de Grebbeberg. aan de grote verkeersweg van Rhenen naar Eist. Komt U daar eens kijken of beter nog spelen. De baanbeheerder biedt U een unieke kans om kennis met baan en spel te maken. Knip deze ad vertentie uit, van a.s. maandag 21 juni af kunt U deze aanbieden aan de kassa op de baan. U krijgt dan gratis stick en bal in bruikleen en desgewenst spel- handleiding en voorlichting. U kunt al le dagen op de baan terecht, van 's morgens 10 tot 's avonds 10 uur. De baan is 's avonds gezellig verlicht TOT ZIENS OP DE MIDGET- GOLFBAAN op de GREBBEBERG! De baanbeheerder. RAAD BIJEEN De raad der gemeente zal op woens dag 30 juni aanstaande des namiddags om 8.30 uur ten gemeentehuize in open bare vergadering bijeen te komen. Het ligt in de bedoeling om 7.30 u. vooraf een bezoek te brengen aan de rioolzuiveringsinstallatie, welke dezer dagen voor proefdraaien in gebruik is gesteld. Ingeleverd dienen te worden: a. Stiletto's: Messen, waarvan het lemmet door een drukmechanisme zijdelings scharnierend uit het heft wordt ge bracht, en welke bovendien een of meer van de volgende kenmerken hebben: 1 een lemmet van 7 cm of langer, doch korter dan 9 cm, een en an der gemeten vanaf het heft, voor zover de breedte van het lemmet minder dan 14 mm bedraagt, ge meten over het breedste gedeelte daarvan; 2 een lemmet van 9 cm of langer gemeten vanaf het heft; 3 een lemmet met een snij kant aan beide zijden; 4 een stootplaat of soortgelijke in richting. Tegemoetkoming f 4, b. Valmessen: Messen, waarvan het lemmet door een drukmechanisme of door een zwaaibeweging rechtstandig uit het heft wordt gebracht en welke bo vendien een of meer van de onder a. 1 t/m 4 omschreven kenmerken hebben. Tegemoetkoming f 4, c. Boksbeugels: Handwapenen, bestaande uit een om de hand sluitende ring of om de vingers sluitende ringen, al dan niet voorzien van aan de ring of ringen bevestigde uitsteeksels. Tegemoetkoming if 1, d. Ploertendoders: Handwapenen, bestaande uit een ve rende, aan een der uiteinden ver zwaarde staaf. Tegemoetkoming f 2,50 e. Handwapenen: Handwapenen bestemd voor het ver spreiden van vergiftige, verstikken de of weerloos makende stoffen, niet zijnde gassen. Tegemoetkoming f 2,50 Geheime wapenen: Handwapenen, welke het uiterlijk hebben van een ander voorwerp dan een wapen, met uitzondering van de hierboven genoemde handwapenen. Tegemoetkoming f 2,50 g. Losse onderdelen van stiletto's, val messen en geheime handwapenen. Tegemoetkoming f 0,50 De voorwerpen moeten worden in geleverd in het tijdvak van 1 t/m 14 juli 1965. Alleen bij inlevering gedurende dit tijdvak wordt de bo venvermelde tegemoetkoming toe gekend. De inlevering dient te geschieden bij de wachtcommandant, politiebureau, Hoofdstraat 34, Veenendaal. Overtre ding van de verplichting tot inlevering en/of het verbod tot het voorhanden hebben, invoeren, vervaardigen, of af leveren wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geld boete van ten hoogste vierduizend gul den. Veenendaal, 25 juni 1965 Het hoofd van de plaatselijke politie in de gem. Veenendaal, J. Hazenberg. AMERONGEN Ingekomen: J. van Hunnik van Leer- sum; G. A. Bakhui^ van Doorn. Vertrokken: C. A. Bevelander naar Amsterdam; H. C. de Haan-Schouten naar Renkum; G. Buwalda-Rijnberk naar Leersum; M. Norder-de Vries naar Mau- rik; T. J. Bosma-de Wispelaere naar Weesperkarspel. RHENEN Ingekomen: V. M. Rhys Williams van Canada; M. C. J. van der Linden met gezin van Amerongen; A. Akkerman met gezin van Amsterdam; B. Willemsèn van Alkmaar; J. A. de Wit van Lienden; J. Lurks met gezin van Barneveld; H. J. van Baaren van Lienden; A. van Ek van Wageningen. Vertrokken: M. M. Meijer met gezin naar Ver. Staten; J. van de Scheur met gezin naar Heino; H. Wichhart naar Veenendaal; H. J. van Dijk naar Veenen daal; A. J. van Rooij naar Baarie Nassau; A. Morren naar Haarlem; F. H. Joosten naar Lienden; E. Douwes naar Assen; D. Nauta naar Wageningen; W. Lammers naar Zevenaar; T. van de Scheur naar Enschede. i Aan de dagelijks terugkerende gevech ten tussen de beide wijfjesolifanten „Son- ja" en „Elma" in Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg is voorgoed een einde gemaakt. „Sonja" is in een speciaal voor dit doel vervaardigde getraliede kooi van zware ijzeren U-balken met een gewicht van 3000 kg, op transport gesteld naar Boedapest. Daar zal zij in de dierentuin worden ondergebracht en worden inge schakeld bij de fokkerij. Het wegtrans port heeft twee dagen geduurd. Woens dagavond vertrok de zware kolos en vrij dagavond was Boedapest zonder onge lukken bereikt. „Sonja" en „Elma" zijn in 1952 in Ouwehands Dierenpark als betrekkelijk jonge dieren aangekomen. Aanvankelijk leefden de beide wijfjes in pais en vree, maar sinds enkele jaren werd de vijand schap met de dag groter. Het gevolg was dat „Elma" de tengerste van de twee het moest ontgelden. Het dier had ge woonweg geen leven meer. Ze werd ge schopt en getrapt door „Sonja" en ten slotte domweg in de droge gracht ge duwd. „Sonja" duldde haar vroegere hartsvriendin niet eens meer op het ter ras. De heer Ouwehand heeft er alles aan gedaan om de dieren weer tot elkaar te brengen. Het hielp allemaal niets. Om „Elma" uit de gracht te houden liet hij er marmotten in rondtippelen. Inderdaad schrokken de dikhuiden van deze dier tjes en ze bleven de eerste tijd boven. Toen ze eraan gewend waren stapten ze toch weer naar beneden. Het laatste mid del werd gevonden in een schrikdraadje. Zowel „Sonja" als „Elma" hadden er res pect voor. Maar na enkele weken waren ze ook weer aan de korte elektrische im pulsen gewend en ze trapten de hele in stallatie in puin. De directie van het park heeft definitief de knoop doorgehakt. Men besloot „Son ja", de meest agressieve olifant, te ver kopen aan de dierentuin in Boedapest. Het was geen eenvoudig karwei. De spe ciaal gemaakte kooi werd voor de stal deur geplaatst en na talrijke uren wach ten stapte „Sonja" er eigener beweging in. Met behulp van een enorme takel wagen werd daarna de achttienjarige dik huid, samen met de kooi 5000 kg wegend, op een dieplader gehesen. Zodra het transport gereed was vertrok het via de autobaan naar Frankfurt, om daarna via Wenen naar Boedapest te rijden. Precies twee dagen later was „Sonja" in Honga rije, waar een mannetjesolifant haar op wachtte. Het zal daar aan de Donau be slist wel tot een huwelijk komen. Vooral omdat het vreemde gedrag van „Sonja" van de laatste jaren werd toegeschreven aan het gemis van een man.... De levende have van Ouwehands Die renpark is de afgelopen week verrijkt met twee kraagberen. De dieren zijn af komstig uit Azië. Er woont al een kraag- beer in het park op de Grebbeberg. De beide nieuwkomers hebben al vriendschap met hem gesloten De aanwinst is onder gebracht op de berenrots, waar ook de ijs beren en de bruine beren zijn gehuisvest. MEISJE LIEP BEENWONDE OP Maandagmiddag werd het dochtertje van de familie De K. uit Rhenen, dat nabij het zwembad plotseling dwars de weg overstak, gegrepen door de vracht auto van de heer K. v. L. uit Eist. Het meisje liep een flinke vleeswonde aan de knie op, terwijl de fiets werd ver nield. Het kind is onmiddellijk naar het Julianaziekenhuis aan de Cunera- weg overgebracht en aldaar opgeno men. VEENENDAAL Geboren: Jannigje Annette d.v. H. Hielkema en M. Zwager; Linda Arnolda d.v. A. van de Bovenkamp en G. J. Vonk; Willem Marie z.v. H. Willemsen en T. Mulder; Jan Reinier z.v. J. van Doorn en H. de Koning; Jacobus Jan z.v. J. Mor ren en S. van de Haar; Cornelia Hen- drika d.v. A. van de Kleut en G. d, Haas; Reiniera d.v. T. Hovestad en R. Drost; Wilhelmus Marinus z.v. J. D. Wielenga en I. Schenk; Adriana d.v. C. Bruijs en J. van Tolij (geb. te Rhenen); Johanna d.v. J. Bos en N. J. Versteeg (geb. te Rhenen). Ondertrouwd: S. van Leeuwen en M. Hardeman; C. H. Meijering en J. C. G. Tollenaar; E. B. van Baren en E. J. Kets; H. J. Sukkel en B. A. P. Schultz; J. P. Janssen en E. E. A. Ariesen. Gehuwd: K. Kroesbergen en T. van Deelen; N. Minnen en H. W. Burgwal; J. C. van Manen en G. B. Wijnands; H. van Leuveren en F. W. Veenendaal; C. de Jong en H. J. G. van Kooten. Overleden: Willemijntje Bruijs, 70 jaar, echtgen. van H. Vos. RHENEN Geboren: Tannetje Elisabeth d.v. R. van der Sluis en C. H. Kole; Arnoldus z.v. jj. Tollenaar en J. Huiting; Anna Maria d.v. H. van Esveld en A. Veltman; 1 Yvonne d.v. D. Phaff en H. Remerie; Son ja d.v. D. Phaff en H. Remerie; Dirk Hen- drikus z.v. M. van de Wetering en J. Kosters; Willem Jan z.v. J. van den I Brink en R. Pitlo; Maria Geertruida d.v. I J. A. Rebergen en A. de Fluiter. Ondertrouwd: C. Sukkel en J. M. Ma ter; W. van Beijnhem en M. J. Opper man. Gehuwd: M. W. van Santen en A. W. J. Otte. Overleden: Geertruida van Ginkel, 56 jaar, echtgen. van G. van Velthuizen; Jan Hendrik van den Berg, echtgen. van J. Baars; Pieter Johannes Kosters, 62 jaar, geh. gew. met J. C. Riemsdijk; Minna Berta Hermine Daske, 82 jaar, geh. gew. met T. Renkema. Elders geboren: te Wageningen: Johan nes Christiaan z.v. J. C. Ipenburg en N. Wijnen. SCHERPENZEEL Geboren: Mariëtte d.v. P. C. Millenaar en G. A. Dutmer; Sietze Ronald z.v. E. R. Feenstra en J. E. Aalbers; Margreet Janet d.v. W. Diets en L. Boers; Albert z.v. E. Hendriksen en H. Hazeleger; Cor nelia d.v. J. v. d. Fliert en N. E. Veld huizen. s Ondertrouwd: M. van Velthuizen en E. van Maanen; A. J. Cozijnsen en C. G. van Eist. Gehuwd: J. v. Bruggen en A. v. d. Weert; H. H. v. d. Kraats en M. Ver steeg. EDERVEEN Ondertrouwd: W. van Engelenburg en D. van de Pol. Overleden: Jannigje Zuidam, 87 jaar, geh. gew. met P. Boer; Gijsbert Vlastuin, 91 jaar. AMERONGEN Geboren: Maria d.v. T. J. van Bergen en H. H. Reede; Hendrik Klasinus Jan z.v. H. J. van Noort en G. van Ommeren; Silvia Maria d.v. B. Andringa en M. M. Schut. Gehuwd: T. Buwalda en G. Rijnberg. Overleden: Dirkje van Maanen, echt gen. van E. Blaauwendr'aat, 78 jaar. RENSWOUDE Geboren: te Ede: Bianca Erzebeth Christiana Jacqueline d.v. C. H. van Snip- penberg en J. M. Schults. LINKS GEREDEN De automobilist, de heer A. A. D. uit Rhenen, die maandagmiddag links over de Lijsterberg reed, raakte met zijn voertuig de hem tegemoetkomende bromfietsberijdster J. C. K., eveneens uit Rhenen. Er ontstond materiële scha de. Mej. Bergwerff, geboren in Maas sluis, vertrok in 1931 met haar ouders naar Ederveen. Ze doorliep de lagere school in deze plaats en ging naar de huishoudschool in Ede. In de oorlogs jaren bleef ze rustig bij moeder thuis, maar vlak na de bevrijding gaf ze ge hoor aan de innerlijke drang die in haar was en koos het verpleegsters- beroep. Ze werkte aanvankelijk dicht bij huis in het Julianaziekenhuis te Ede, maar vertrok weldra naar grotere inrichtingen. Mej. Bergwerff kreeg een praktische opleiding in het gemeenteziekenhuis te Rotterdam en volgde daarna een kraamopleiding te Zeist. Twee jaar lank werkte ze in het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag Maar het isolement van een ziekenhuis was voor haar levendige natuur te eentonig. Je komt daar bijna niet met de maat schappij in aanraking. Je weet op het laatst niet wat een pond suiker kost. Eigenlijk raak je vervreemd van de buitenwereld Zodoende wilde ik de wijk in Na een 1-jarige studie op de wijkschool in Utrecht, volgde dan de praktijk in het Groene Kruiswerk te Vlaardingen, waar ze met negen collega's de wijk introk. Het is toch wel een groot verschil, in het steeds meer verstedelijkte Vlaardingen te werken of in het over- Op 1 juli a.s. zal de nieuwe wijkzuster in Ederveen met haar taak beginnen. Gekomen van Vlaardingen (een steenwoestijn volgens haar) nam zuster Bergwerff deze week reeds haar intrek in het gloednieuwe Groene Kruisgebouw aan de Hootsenstraat waar op de bovenverdieping een zusterswoning gereserveerd was. Zuster Bergwerff is niet helemaal onbekend in Ederveen. want in de periode 1931- 1945 was ze een Inwoonster van deze plaats, die overigens, volgens de wijkzuster, een totale metamorfose onderging. Ze kent er niet veel meer van terug. V Ederveen kun je je longen volzuigen en wil je er eens uit dan zijn de bos sen heel dichtbij. De bevolking van Vlaardingen was ook anders. Zakelij ker dan hier, meer gemassaficeerd ook. Geef je in Ederveen de mensen vertrouwen, dan krijg je dat ook te rug. Al ben ik dan hier op school ge weest, de jongeren kennen mij niet meer omdat ik de laatste 20 jaar uit de buurt was. Zodoende is het voor mij eigenlijk ook nog weer onbekend terrein. Een wijkterrein, dat geweldig uit gestrekt is. Het loopt vanaf het Pak huis en de Kade naar de omgeving van Lunteren. Mej. Bergwerff zal aanvankelijk nog op haar Solexje de wijk doorkruisen, maar ik denk dat het bestuur wel zal overwegen mij een autootje ter be schikking te stellen. In de winter valt het niet mee met al die afgelegen boerderijen gelooft de nieuwe wijk zuster. Maar ze is vol goede moed (anders was ik er niet aan begonnen) en hoopt dat de bevolking haar wel willend tegemoet zal komen Ze hoopt het niet alleen, ze verwacht het ook, Ederveen kennend. Zuster Bergwerff vindt het beroep van wijkverpleegster zeer gevarieerd. Je bent in zekere zin, vrij in je werk, hebt geen bepaalde diensturen. Dat Zr. Bergwerff. wegend agrarische en, uitgestrekte Ederveen? Mej. Bergwerff geeft dat grif toe. Neem alleen het wonen maar. Ik zat daar op een flatje en keek uit over een grauwe steenmassa. Gelegen heid voor een fikse wandeling was er niet. Overal waar je liep, huizen en nog eens huizen en een razenddruk ver keer. Als je wat recreatie wilde zoe ken moest je kilometers rijden. Dat is overal zo in de overvolle Rand stad, vertelt mej. Bergwerff. Hier in neemt niet weg dat je soms 's avonds, 's nachts of in de weekends in touw moet zijn. Ze heeft gelegenheid haar eigen huishoudinkje te verzorgen. De haar toegewezen woonruimte is zeer mo dern en geriefelijk. Niets te klagen vindt ze. Ik heb het leven van de al leenstaande werkende vrouw, met dit verschil dat velen vaste werkuren hebben en dan 's avonds moe thuisge komen roef, roef, haar eigen potje nog moet koken. Ik kan het doen zoals het uitkomt. Deze afwisseling is voor mij het boeiendst. Ederveen is eigenlijk een all-round wijk, vertelt mej. Bergwerff. Je komt van alles tegen. Het consultatiebureau houden, de administratie voeren etc. Maar het verpleegwerk staat bij haar nummer één. In de grote steden zijn de taken gespecificeerd maar hier krijg ik de verzorging van ruim 700 gezinnen toegewezen. Of de taak eigenlijk niet te zwaar is? Welnee, ieder mens is toch niet ziek of be hoeft hulp? 'k Geloof dat ik het wel kan opbrengen. Zuster Bergwerff, met haar ruime praktijkervaring staat voor haar werk. Ze wil eigenlijk nog veel meer. Van de winter een moedercursus organise ren, lessen in hygiëne, zwangerschaps- gymnastiek, kortom ze blaakt van ijver om de zaak aan te pakken. Ze wil meeleven met de gezinnen, met de moeders, de kinderen, met zieken en bejaarden. Je mag nooit een houding aannemen of je er eigenlijk buiten staat, of het je niet raakt. Je bent verantwoordelijk voor de verzorging van de medemens, dat moet je uitgangsbasis zijn Pas als je met vakantie bent, kun je je ervan distan- ciëren. want zeg maar eerlijk: Vooral in deze gejaagde tijd, wat ook in het dorpsleven doortrekt, moet je even tot je zelf kunnen komen, zegt zuster Bergwerff. Ik hoop tenslotte dat ik een beetje zal kunnen inburgeren, 'k geloof wel dat het goed zal gaan, zo besluit de nieuwe wijkzuster dit kor gesprekje. ELST Gevonden: beursportemonnee. Verloren: doublé dameshorloge; blau we zwembroek; zwart met gele trui. RHENEN Gevonden: doos „Ritmeester" sigaren; portemonnee van Marokkaans leder inh. 3 centen; herenpolshorloge met zwart linnen bandje; paar witte kinderslippers; bruin/paarse zwembroek en blauwe hand doek. Verloren: bril; zwarte portemonnee inh. f 2,huissleutel; fietstas inh. 20 rode plantjes; zilveren broche met bloedko ralen steen met speciale sluiting; bruin etui met blauwe ballpoint „Parker" en vulpen „Marlin"; blauw nylon jongens jack; aansteker merk „Poppel", zwart; ring met twee autosleuteltjes; autoped (rood met wit); donkerblauwe zwembroek met een gekleurde handdoek; nikkelen dameshorloge met zilverachtige band, merk „Etna". VEENENDAAL Gevonden: grijze damesportemonnee met inhoud; groen-wit-rode trui; kente kenplaat in plastic hoes; meisjespetticoat; paar witte kinderkousen; kinderbroekje en hemdje; grijs-blauw geblokt kinder dekentje; donkergroen regendek van kin derwagen; 2 zwarte regenbroeken; rode vulpen; wit babyschoentje; res. wiel van vrachtauto; etui met blauwe plastic re genjas; stofjas; donkerblauwe nylon re genjasje; gebloemde hoofddoek; gouden tientje; doublé damespolshorloge; gou den zegelring met zwarte steen; bruine plastic regenjas; rood-witte step; heren- polshorloge; grijze plastic regenjas; wit plastic straalbreker; groen kinderwind jack; haarband; groen schortje met ge bloemd strookje; dames horloge; klapper pistool. Verloren: bril; portemonnee; grijze fietstas, inh. bruine aktetas, plastic regen jas enz.; bedelketting; foto's; bruine Marokkaanse lederen portemonnee met inh. w.o. zwemabonnement, suikerzakjes en foto's; wit kinderschoentje; bedel armband; tweewielig kinderfietsje; bruin lederen (Marokkaans) damesportemonnee, inh. damespolshorloge met blauw band je; damesbril; beige portemonnee, inh. zwemabonnement; bruin lederen heren- portemonnee met inhoud. AMERONGEN Gevonden: zwart lederen damesschoen. Verloren: zwarte stoffen dameshand schoen. VEENENDAAL Oudekerk: 9.30 uur dr. C. Graafland; 5 uur ds. T. Langerak (H.D.). s Julianakerk: 9.30 uur kand. Joh. van de Bank van Wilnis; 5 uur ds. J. J. v. d. Krift van Ermelo. Vredeskerk: 9 en 10.30 uur ds. A. Vroegindeweij; 5 uur ds. P. Westland van Groot-Ammers. Sionskerk: 9.30 uur ds. A. Terlouw; 5 uur ds. D. van den Berg. Bejaardencentrum: 9.30 uur ds. J. H. van der Wal van Wageningen. Veeneind: 3 uur ds. P. M. Breugem van Achterberg; woensdag 30 juni 7.30 uur ds. Middelkoop van Zwolle. Dijkstraat: 2.45 uur ds. A. Wisgerhof. Geref. Kerk, Vaartbrug: 9.30 en 5 uur ds. Van Enk. Geref. Petrakerk: 9.30 en 5 uur ds. Overduin. Chr. Geref. Bethelkerk: 9.30 en 5 u..r ds. Holtrigter van Elburg. Chr. Geref. Pniëlkerk: 9.30 en 5 uur ds. Keuning. Geref. Kerk, geb. O.C.B.: 9.30 en S uur ds. Bouwsma van Kampen. Geref. Gem. in Ned., Fluitersstraat: 9.30 en 5 uur ds. Mallan. Ned. Herv. Kerk, Sola Fide: 10 uur ds. Couvreur van Aalst (België); 5.30 uur ds. Goedhart van Emmen. Geref. Gem. Syn.: 9.30 en 5 uur lees- dienst; donderdag 1 juli 7.30 uur ds. Wisse van Elspeet. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. De Hoest van Hoorn. R.K. Willibrordkerk: 9 en 11 uur H. Mis; 5 uur Lof. R.K. Salvatorkerk: 8 en 10 uur H. Mis; 5 uur Lof.i Leger des Heils: 10 uur Heiligings samenkomst; 7.30 uur Verlossings samenkomst. Volle Evang. Gem., geb. O.C.B.: woens dag 30 juni 8 uur br. Van Veelen van Rotterdam. RHENEN Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. Westra; 6.30 uur ds. Kooreman. Geref. Kerk: 10 en 3 uur ds. Bohl- meijer van Den Haag. Ned. Herv. (Geref.) Evang.: 10 uur ds. De Jong van Veenendaal; 4.30 uur ds. Cazander van Scherpenzeel. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. A. L. Broer van Hilversum. Geref. Gem. Syn.: 10 en 5.30 uur lees- dienst; woensdag 30 juni 7.30 uur ds. H. v. Gilst van Tricht. Geref. Gem., Plantsoen: 10 en 5 uur leesdienst. Oud Geref. Gem.: 10 en 5.30 uur lees dienst; donderdag 1 juli ds. Miep-as van Krimpen aan de IJsel. R.K. Ged. Kerk: 8 uur Vroegmis; 10.15 uur Hoogmis; 4 uur Lof. ELST Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. D. v. d. Berg van Veenendaal (H.D.); 6 uur ds. P. M. v. Galen van Hilversum. Geref. Gem.: 9.30 en 6.30 uur lees dienst. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 6.30 uur leesdienst; dinsdag 29 juni 7 uur ds. Wiltink van Doetinchem. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. P. M. Breugem. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 6.30 uur leesdienst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. G Kaastra. Dorpshuis: 10 uur Jeugdkapel. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur prof. dr. C. J. Bleeker van Amsterdam. R.K. Kerk: 8.15 en 10.15 uur H. Mis. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 10.30 uur ds. N. Kooreman van Rhenen; 6.30 uur ds. G. Kaastra van Amerongen. Oud Geref. Gem.: 10 en 6.30 uur lees dienst. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. C. de Bie. Geref. Gem.: 9.30 en 7 uur leesdienst. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 6.45 uur leesdienst; woensdag 30 juni 7.30 uur ds. Toes van Kinderdijk. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds L. v. d. Peut (bed. H.A.). Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Kou- wenhoven van Wageningen. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur (bed H.D.) ds. J. T. Cazander. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. P. W van der Veen. Ver. Vrijz. Herv.: 10.15 uur De Schans ds. C. B. Buxger van Leusbroek. Vrije Evang. Gem.: 3 uur evang. F. J. Nijkamp. EDE Oud Geref. Gem.: 10 en 7 uur ds. J van der Poel. BEJAARDEN IN AUGUSTUS NAAR ROTTERDAM De Ederveense bejaarden zullen dit maal wat later hun jaarlijkse uitstap je maken. In augustus, de juiste da tum is nog niet bekend, wordt een trip gemaakt naar Rotterdam waar een be zoek aan de wereldhavens op het pro gramma staat. De Ederveense bevol king zal nog worden bezocht om hun bijdrage te leveren. Deze collecte was voorheen altijd bijzonder goed. VEENENDAAL: W. Remme, arts. Markt 10. Tel. 2061. Zuiderapotheek. Dr. Slot. de Bruïneplein 7. Tel. 3714. Zus ters Groene Kruis: Zr J. C. Gerrits. Schrijverspark 76 III. Tel. 2230. Te vens dienst voor het kraamcentrum. RHENEN: B. Stegeman, arts. Heren straat 69 Tel. 2315. Apotheek De'"s geen dienst. Recepten kunnen wor den aangeboden in de dienstdoende apotheek te Wageningen. ELST. AMERONGEN. LEERSUM: Praktijken Bakker, v. d. Burg, Kars, Ossendorp en Van Ommeren: Th. C. Bakker, arts te Leersum. Tel. 03434- 1495. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOU DE: S. ter Velde, arts te Renswoude. Tel. 450. SCHERPENZEEL: H. Backer, arts Sta tionsweg 6. Woudenberg. Tel. 03498- 1330.

De Vallei | 1965 | | pagina 2