Het nieuwe Koetshuis wordt identiek aan het oude DINSDAG GING VLAG IN TOP Rótisserie met rijke historie KONINKLIJKE FAMILIE EN WINSTON CHURCHILL PLAATSTEN NAAM IN GASTENBOEK RHENEN Gymnastiekvereniging „Wilskracht" houdt openluchtdemonstraties SCHERPENZEEL Nieuws voor de orgelliefhebbers AUTODIENSTEN EXP. VAN ECK - E.V.E. VEENENDAAL Ëngelse dames bezochten oorlogsgraf HISTORIE Paardenstal Select Artistiek Forellen V.V.D. hield jaarvergadering Verkeersdiploma's uitgereikt Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 25 juni 1965 4 Verzend per - Dagdiensten Veenendaal - Ede - Wageningen - I Nijverheidslaan 13 Rhenen - Utrecht Amsterdam Telefoon 4067 Dinsdagmiddag werd het hoogste -punt van het nieuwe Koetshuis bereikt. De vlag ging in de top. Op een warme augustusmiddag van het vorig par brandde de rótisserie ,,Het Koetshuis" tot de grond toe af. De eigenaar, de heer Frisch, maakte direct plannen voor de herbouw, maar helaas mocht hij de realisering daarvan niet beleven. Op 21 september overleed hij vrij plotseling. An deren kwamen om de plannen gestalte te geven. Door het architectenbureau Gerard Langeveld uit Arnhem werd een voorlopig ontwerp gemaakt, waarna de bouwfirma Dura uit Rotterdam in het voorjaar een aanvang maakte met de herboiav. En dinsdagmiddag ging de vlag in top, omdat het hoogste punt was bereikt. Het ligt in de bedoeling het nieuwe Koetshuis geheel in de oude trant te herbouwen. In oktober hoopt men weer gasten te kunnen ontvangen. Hèt gymnastiekevenement in Rhenen zijn ieder jaar weer de openluchtde monstraties die in de zomer door de gymnastiekvereniging „Wilskracht" op Candia worden gehouden. Voor dit jaar zyn deze demonstraties vastgesteld op woensdag 30 juni a.s. Om 7 uur marcheert men af vanaf het gymnastiek lokaal aan de Prins Bernhardstraat. Na de massale opmars en de vlaggen- groet volgt een openingswoord en vol gen demonstraties van de kleuters. We kunnen verder o.a. kijken naar vrije oefeningen van Dini Stoffelen en Constance Koymans. De jongens komen met het nummer Ivanhoe, verder wordt er gewerkt op de evenwichts- Onder auspiciën van The British Legion heeft een tachtig personen tellend gezel schap en bestaande uit familieleden van in de tweede wereldoorlog gesneuvelden, het afgelopen weekend een bezoek ge bracht aan Nymegen en omgeving. balk enz. Het 'gehele programma tel', maar liefst 25 nummers. De algehele leiding is in handen va;', de sportleraar de heer D. W. de Jong. BEROEP NIET AANGENOMEN Het door de Gereformeerde Gemeen te (Plantsoen) te Rhenen uitgebrachte beroep op de heer J. Pannekoek, can- didaat te Gouda, heeft helaas geen succes mogen hebben. Er waren niet minder dan 24 beroepen op de heer Pannekoek uitgebracht en deze heeft dat naar Terneuzen aangenomen. De vacature in Rhenen bestaat reeds enkele jaren en zal dus nog voort duren Mevrouw Vogelzang, die het nieuwe Koetshuis zal gaan leiden, was direct bereid ons een en ander uit de zeer rijke historie van de rotisserie mee te delen, waarbij zij werd geassisteerd door de heer Wolff uit Rotterdam, die haar met raad en daad terzijde stond. Zijn adviezen wa ren van grote waarde omdat de heer Wolff behalve accountant ook een expert in het hotelwezen mag worden genoemd. De veertien gastenboeken, die de fami lie bezit, bieden ruimschoots gelegenheid om urenlang bezig te zijn. Tal van auto riteiten en voorname persoonlijkheden uit binnen- en buitenland bezochten in gebouwd) muntten uit door een exclusivi teit en intimiteit, die men in Nederland zelden aantreft. Daarenboven was de keuken van het Koetshuis beroemd om haar voortreffelijke schotels. De gast kon in een rustieke omgeving genieten van een schone natuur (met een heerlijk uit zicht over Betuwe en Gelderse Vallei), maar zich ook terugtrekken in een sfeer, die een rust ademde als van een Zwit sers bergrestaurant. Oudere Veenendalers herinneren zich nog het hotel Berg en Bosch dat in de vooroorlogse jaren nog door de fam. De vorig jaar overleden stichter van Het Koetshuis, de heer Frisch, naar een pentekening van de bekende tekenaar Bernard van Vlymen. de periode 1945-1964 het Koetshuis op de Berg. De koninklijke familie was in het Koetshuis te gast tijdens een oudejaars- viering in 1959. In een der fraai geïllus treerde gastenboeken ontwaarden we de handtekeningen van H.M. de Koningin, Z.R.H. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene. Hoogst verwonderd en verrast waren we te vernemen dat Win ston Churchill tijdens zijn bezoek aan Nederland ook het Koetshuis met een bezoek had vereerd. Het hotel kreeg meer en meer een internationale vermaardheid. Meerdere ambassadeurs, mensen uit de artistieke wereld, regeringsfunctionaris sen etc. vertoefden voor korte of langere tijd in het buitenlands aandoende hotel. Bladerend in de dikke boeken ontdek ten we o.a. nog de naam van Lord Baden Powell, voor alle padvinders ter wereld een begrip. Wat trok dit eminente gezelschap naar de rotisserie, gelegen boven op de Berg tussen Eist en Veenendaal? Het antwoord is vrij simpel. Het Koets huis behoort met nog twee exclusieve restaurants t.w. De Beukenhof te Oegst- geest en „Wilhelmina" te Valkenburg tot de selectiegroep met de zgn. 12 sterren, in hotelkringen een bekende waardering. Zowel de rotisserie als het Zwitserse chalet (door de heer Frisch eigenhandig Hardeveld werd bewoond. Aan de voor zijde bevond zich een paardenstal, af komstig van een oud buiten, dat op deze plaats gestaan moet hebben. Op dit idee voortbordurend heeft de heer Frisch na de oorlog het Koetshuis laten verrijzen. Maar de nabije geschiedenis is niet min der interessant. In de oorlogsjaren kocht de heer Frisch (Zwitser van origine) het hotel Berg en Bosch. De familie Frisch wilde by elkaar en by hun bezit biy- vcn en nam intrek in de oude koet sierswoning. Met Pasen 1945 verkeerden de bezet ters in een bui van razernij (zagen waar schijnlijk de nederlaag dreigen) en sta ken het hotel in brand. De heer Frisch stond handenwringend rondom de puin hopen. Maar zijn energieke aard was een stimulans om verder te gaan. Bovendien was hij zeer gehecht aan dit stukje grond in de bossen. Al was er dan niets meer over dan een rokende puinhoop, met alle kracht die in hem was begon hij na de bevrijding aan de opbouw. De heer Frisch, die behalve een zake lijke inslag ook artistieke gaven bezat richtte de stal in tot een restaurant Hij liet daarbij de originaliteit prevale ren. Van de stal bleven vele dingen be houden o.a. een zeer aardige ruif. Het braden van een kip aan 't spit (thans tot een rage uitgegroeid) was een primeur die de heer Frisch in Nederland introduceerde. Nadat het Koetshuis ge reed was, ging de heer Frisch verder. Op de puinhopen van het oude hotel bouwde hij eigenhandig, geholpen door een hand jevol vaklieden en koks, het thans nog bestaande Zwitserse chalet, dat ook al uitmunt door een fragiele stijl zoals in de Zwitserse bergen er zovelen zijn Het interieur vertoont tal van gelijkenissen met een echt chalet, zoals de toerist in het bergland kan bezoeken Een echte schouw, een exclusieve verlichting bren gen de bezoeker in de waan even in het buitenland te zijn. Ook voor de buitenlandse gast was een verblijf in het Koetshuis een beleve nis. Hij vond zijn eigen omgeving terug Er was o.a. een verhoging aangebracht, waarvoor het benodigde hout op 2000 me ter hoogte in de Zwitserse bergen was gekapt. Het Koetshuis kwam in een goed half jaar gereed en werd op 17 januari 1946 door de toenmalige burgemeester van Rhenen, Jhr. d'Aumale Baron van Har- penweide. Van deze buitenlandse flora en fauna werd door de gasten intens ge noten. Reeds nu wordt van alle kanten geïnformeerd wanneer het Koetshuis haar poorten weer zal openen De heer Wolff vertelde dat het onlangs wel een „bollen- zondag" leek, toen enkele honderden automobilisten even aankwamen en zich lieten informeren over de stand van za* ken bij de herbouw Door de vele regens van de laatste weken is men iets achter geraakt op het bouwschema, maar de streefdatum, medio oktober, zal er wel niet ver naast zijn. Het nieuwe Koetshuis zal een copie worden van het oude. Het is uitsluitend geopend als restaurant. Men kan er niet zo maar inlopen om een kopje thee te drinken. Voor lunches en diners zal het Koetshuis open zijn in de middaguren van 12 tot 3 uur en 's avonds van 6 tot 9 uur. De afmetingen van het nieuwe restau rant zijn een tikkeltje ruimer dan van het oude, dat is het enige verschil. Er komt weer een houten kap op het nieuwe Koetshuis, stijl en uitvoering pre cies hetzelfde als het oude gebouw Alleen de vloer verschilt, want inplaats van een houten vloer zal het nieuwe Koetshuis worden toegerust met een zgn. Nevobo stenenvloer Het staat wel vast. dat de stroom gas ten, die in het verleden dit mooie plekje op de Utrechtse Heuvelrug bezochten, zal terugkomen. Hiervan is de eige naresse overtuigd, gezien de reacties uit de kringen van vroegere relaties. Men moet zelf de intimiteit van zowel het Koetshuis als het iets hoger gelegen chalet hebben ervaren om de aparte sfeer te kunnen aanvoelen en waarderen Een stukje Zwitserland in eigen omgeving Nogmaals, jammer, zeer jammer dat de heer Frisch, de grondlegger en schepper van dit originele restaurant, de herrijze nis van het nieuwe Koetshuis, niet mocht beleven Vooraanzicht van Het Koetshuis, daterend uit 1909, waarna de stal door de heer Frisch tot restaurant werd omgebouwd. denbroek, geopend, die nadien nog vele bezoeken aan het Koetshuis heeft ge bracht. Nog even doorbladerend in de gasten- registers ontwaarden we nog de namen van Prinses Armgard (moeder van Z.K.H. Prins Bernhard, een der directeuren van de Philipsfabrieken en meerdere promi nente persoonlijkheden. De renommee werd steeds groter, ook het bezoek In de vijver naast het Koetshuis zwom men zowaar levende kreeften en forellen, die door de gasten werden gevangen Een belevenis op zichzelf. Een echte Zwitserse stubly waarop Zwitserse wa pens geschilderd, sprong direct in het oog. Daarnaast bloeide de edelweiss op de al- Het hotel „Berg en Bosch", dat oudere streekgenoten zich nog goed kunnen, herinneren als een oriëntatiepunt tijdens wandeling of fietstoch Het hotel werd mei Pasen 1945 door de bezetters in brand gestoken. Langzamerhand begint Veenendaal, ook op christelyk cultureel gebied, een aardig woordje mee te praten. Talloze kerkelyke muziekavonden worden georganiseerd, welke met minder of meer succes verlopen. Veenendaal telt ook heel >vat koren en orgels. Zoals bekend heeft de firma Pels uit Alkmaar enkele jaren geleden in de Chr. Geref. Kerk aan de Hoofdstraat een elektro-pneumatisch orgel geplaatst, wat er zyn mag. Dit orgel heeft in de voorbije jaren zyn waarde wel bewezen. Organis ten van naam, zoals Feike Asma, Piet van Egmond, Simon C. Jansen, Johan van Dommele, Piet Post, Lambert Erné e.v.a. bespeelden reeds dit instrument met veel genoegen. Diverse koorleiders uit Den Haag, Kampen enz. waren enthousiast over de klankrykheid ervan. Het doel van dit verblijf was een be zoek aan de oorlogsgraven in die omge ving, vooral te Groesbeek. Twee dames uit het gezelschap, de 72- jarige moeder en haar stiefzuster van de bij de luchtlandingen in 1944 neergescho ten militair Atkinson, brachten zaterdag, in aanwezigheid van hun gastheer een bezoek aan Rhenen, waar ze ten huize van de familie J. Hovestad, Herenstraat 111, werden ontvangen. Men gebruikte hier de lunch en tevens werd het gedenk boek „The battle of Arnhem" aangeboden Nadat de heer Atkinson door de Duit sers bij een boerderij in de Grebsewaard was begraven, heeft later de heer Hove stad. samen met drie anderen er zorg voor gedragen, dat het stoffelijk overschot op de algemene begraafplaats te Rhenen werd herbegraven. Daar hebben de dames een bezoek aan het graf gebracht evenals aan de boerderij en het Grebbekerkhof. Ook brachten zij een bezoek aan het gedenkteken op de Ginkelse heide bij Ede en aan het Airbornemonument te Oosterbeek. Maandagavond hield de plaatselijke afdeling van de V.V.D. in hotel „de Grebbeberg" haar jaarvergadering. In zyn openingswoord richtte de voorzit ter de heer A. Jansen zich in het bij zonder tot de aanwezige nieuwe leden. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer H. Berends bleek, dat het le dental zich in stijgende lijn beweegt. Het jaarverslag van de penningmees ter de heer J. A. v. d. Grift toonde aan dat de kaspositie was verstevigd. Het bestuurslid de heer jhr. W. Bo- reel, die periodiek aftredend was werd herkozen. Het V.V.D.-raadslid de heer H. v. d. Spoel vertelde de aanwezigen een en ander over recente gemeenteraadsbij eenkomsten. Er werd hierover een ge animeerde discussie gevoerd en nadat diverse leden gebruik hadden gemaakt van de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. DS. VOLTEN VOOR TELEVISIE Op zondag 27 juni a.s. n.m. 5 uur zal vanuit de Vredenbergkerk te Oos terbeek een televisiekerkdienst wor den uitgezonden. In deze dienst zal ds. H. Volten, gereformeerd predikant te Rhenen, voorgaan. Daar vele leden van de plaatselijke gemeente deze dienst ongetwijfeld zullen willen volgen, be gint de middagdienst in de gerefor meerde kerk alhier om drie uur. Voor ganger is ds. P. A. Bohlmeyer te Arn hem. Na een inleidend woord door voorzitter van het Verbond Voor Veilig Verkeer, afdeling Scherpenzeel, de heer B. v. d. Brink, werden maandagmiddag in het verenigingsgebouw aan de Molenweg, door wethouder van den Ham, aan ruim tachtig kinderen van de school Dorps straat, Holevoet en Bijzondere school, het diploma van Veilig Verkeer uitgereikt. Aan de volgende kinderen die zowel bij het theoretisch als bij hét praktisch examen nul fouten hadden gemaakt werd een speldje uitgereikt: Hans v. d. Brink, Ria van Kolfschoten. Coos Mol. Louis Raucamp, Ada de Rooy, Piet van Ree, Johan v d. Vliert en Wim Hazeleger De door de afdeling beschikbaar ge stelde wisselbeker, die driemaal achter elkaar gewonnen moest zijn, kwam de finitief in het bezit van de Openbare Lagere School Dorpsstraat. REISJE BUURTVERENIGING De buurtvereniging ,,'t Centrum" heeft voor haar leden een reisje geor ganiseerd naar de Nato Taptoe op don derdag 24 juni aanstaande Negenen dertig leden hebben zich bereids voor deelname opgegeven. VRIJWILLIGERSMEDAILLE Namens Hare Majesteit de Koningin werden maandagavond in het districts bureau van de rijkspolitie te Apeldoorn door de Districtscommandant der rijks politie in het district Apeldoorn, Over ste jhr. B. W. F de Beaufort, aan de reserve-opperwachtmeester der rijks politie P. de Jonge en de reserve wachtmeester der rijkspolitie J. van Bruggen, beiden van de groep Scher penzeel, de vrijwilligersmedaille uitge reikt voor de wijze, waarop zij gedu rende tien jaren hun verplichtingen als vrijwilliger waren nagekomen. SCHIETUITSLAGEN Uitslagen van de maandagavond door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel geschoten onderlinge competitie: Geweer: M. Berendse 89; J. Overeem en C. Valkenburg 88; E. v. d. Werk 87; P. Engelenburg 86; H. Methorst 85; A. Valkenburg en J. van Eist 83; H. Be rendse en A. van Eist 82; A. C. van Dusschoten 81; A. ter Burg 80; R. v. d. Burgt, burgemeester Hoytema en J. Davelaar 79; B. Geefshuizen 77; J. Koudijs en C. v. d. Fliert 76; H. Pater 75 en A. Blanken 74. Buks: E. v. d. Werk en C. Valken burg 47; M. Berendse en J. ten Broek 43; R. v. d. Burgt en B. Geefshuizen 42; A. ter Burg 41; H Pater 39; J. Koudijs. R; van Eist en J. Koot 38; J. van Eist en A. van Eist 37; A. C. van Dusschoten 36 en A. Blanken 34. Dinsdag 29 juni aanstaande te be ginnen om 7 uur 's morgens wordt eet wedstrijd geschoten tussen de bij d SKGV aangesloten verenigingen. Gezien de grote belangstelling bij de bespelingen op dit orgel, heeft het dus een goede plaats veroverd bij de Veenendaalse orgelliefhebbers en ook bij velen uit de omtrek. Dit bracht Feike Asma er toe het instrument nog meer te perfectione ren. Hij adviseerde het orgelcomité en de kerkeraad, de diskant van het orgel op een helderder niveau te brengen, waardoor dit fraaie instrument nog beter zal aanspreken. Vooral de melodietoon ondergaat hierdoor een aanmerkelijke versterking. De dispositiebalans komt nu nog meer in evenwicht Dit zal het zingen in de kerk vergemakkelijken, zodat ook onder de gaanderijen de melodie beter gevolgd zal kunnen worden. Tegelijkertijd zal het ook de bespelingen ten goede komen, daar het plenum door zichtiger en aan de diskant overtuigender zal klinken. In een gesprek dat één on zer medewerkers met de directeur van de firma Pels de heer P J Andriesen hierover had. kwam dit duidelijk naar voren. „Het gaat hier niet zozeer over een volledige her-intonatie", aldus de heer Andriesen, „maar een ophalen van de diskant, wat het midden genoemd kan worden tussen een egalisatie en een in tonatie. Het instrument wordt er bedui dend frisser van en krijgt een harmoni- erender samenklank De harmonisatie komt op een hoger plan. wat in het ge hele gebouw te merken zal zijn U moet niet vergeten", gaat de directeur verder „dat onze tijd een heldere klank vraagt Toch zullen wy met deze her-intona tie de scherpte niet zodanig maken dat het karakter van dit orgel ver anderd zal worden. Het orgelcomité heeft ons uitdrukkelyk verzocht, ge zien de goodwill die dit orgel in Vee nendaal heelt, het klankkarakter van het instrument niet aan te tasten. Hier staan wij dan ook volledig borg voor. In de correspondentie die ik hier over gevoerd heb met de organist, de heer van de Berg, is dat ook duidelijk tot uiting gebracht Het is onze bedoeling dit orgel nog meer goodwill te bezor gen. De heer van de Berg, die steeds voor dit orgel op de bres staat, vertelde ons dat hij met de eerste resultaten van deze her-intohatie, zeer ingenomen was Hij verwachtte als het orgel klaar is. dat het beter dan ooit in staat zal zijn. zijn veelomvattende taak te verrichten Ook zijn collega, de heer W Kok. is een voor stander van deze her-intonatie Hij ziet met belangstelling uit naar het resultaat. Op zaterdag 3 juli a.s zal het orgel door de heer Jan van Weelden, mu sicus te Den Haag, op een bijzondere wij ze worden ingespeeld Hij zegde toe het orgel in zijn volle rijkdom te laten ho ren. in een door hem zelf gecomponeerde toccata en een vrije improvisatie waaruit zal blijken waartoe dit orgel in staat isx Ook mevrouw Rie Grims-Strootman sopraan, komt die avond naar Veenen daal Nadere berichten hierover volgen nog. Het fraaie orgel in de Chr. Ger. kerk aan de Hoofdstraat Dit elektro- pneumatisch instrument werd enkele jaren gelede geplaatst door de orgelbouwer Pels uit Alkmaar.

De Vallei | 1965 | | pagina 4