ARAM ARAM Dfvuaat c& SCHREINER AIRWAYS MORGENAVOND ZWEMVIERKAMP IN BERGBAD Vraag voor vakantiereizen hei gratis BU HOM A-programma V- GASCONVECTOR schreiner LAWN-TENNIS VLTC-jeugd in finale op eigen grond De Zee koningin gerva Jaarlijks 50 miljoen mensen op reis Zaterdagavond om zeven uur wordt in het Bergbad de derde serie van vier vierkampen verzwommen tussen de ploegen van VZC, Forellen uit Rhenen, Woestduin uit Doorn en Poseidon uit Scherpenzeel. per 128 pagina's boordevol tips Geheel verzorgde vlieg-, trein-, autocar- en bootreizen naar o.a. Oostenrijk, Zwitserland, Italië, Spanje, Joegoslavië en Griekenland. Reisbureau B U H O Ml A Hoofdkantoor: Weteringschans 257 - Amsterdam - tel. (020) - 62381 Rotterdam: Westblaak 1 - tel. (010) - 125903 Den Haag: Laan van Meerdervoort 3 - tel (070) - 635079 Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 25 juni 1965 6 Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. ONZE JARIGEN 27 Juni: Riet v. d. Wee 28 juni: Corrie van de Haar (Rhenen) Willy Nellestijn (Eist) 29 juni: Corrie van Eden Cootje Pater Rijk v. d. Kuyt Hans van de Weerd Ada van Essen (Overberg) Cokkie Bos 30 Juni: Harry Muller 1 juli: Corrie van Eden Jan van Offeren 2 juli: Bert v. d. Horst Alle jarigen hartelijk gefeliciteerd en een heel prettige verjaardag gewenst! ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, Deze week heb ik capsules en zilver papier gekregen van Ansje van de Broek, Steven Versteeg en Piet van de Boven- kamp. Dat zijn er voor deze keer dus niet zo heel veel, maar toch ben ik er erg blij mee. Hartelijk bedankt Ansje, Steven en Piet. Ik reken er volgende week op dat er veel meer kinderen wat komen bren gen. Afgesproken? Tot volgende week dan maar weer. Groeten van Tante Jos Figuur s. ALLERLEI GEKLEURDE VOGELS Je kunt een reuze leuke verzameling gekleurde vogels maken met behulp van karton en gekleurde pagina's uit tijd schriften. Bovendien heb je nog wat ge- Correspondentie te richten aan Tante Jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaal. kleurde plastic rietjes nodig om de poten te maken en in tinfolie of zilverpapier ge wikkelde schijfjes aardappel om als stan daard te dienen. Een lucifertje, dat met de ene punt in de aardappel wordt gesto ken en waarvan de andere punt in het rietje wordt geschoven, kan als extra steuntje dienen. Alle vogels, die je in de tekening ziet, zijn geknipt naar hetzelfde model, dat je op ware grootte aantreft midden in de tekening (volg de stippeltjes maar). Vouw je gekleurde karton dubbel, leg het model met de rechte kant tegen de vouw en trek dan een lijn langs de andere kant van het model, waarna je de beide lagen kar ton uitknipt, zonder natuurlijk de vouw door te knippen. Lijm nu de twee lagen karton op elkaar met het rietje voor de poot er tussen. De snaveltjes maak je vervolgens, al naar gelang de vogel, die je wilt maken, van een dubbel laagje geel, zwart of rood karton. De haan en het kuiken krijgen als kop een extra rondje, dat op het lichaam wordt ge lijmd. De ogen van alle vogels maak je uit een wit rondje karton met een zwarte of don kerblauwe stip er op, die je uit een an der stukje karton knipt en op het witte rondje lijmt. De veren worden geknipt uit een dubbel gevouwen stuk gekleurd tijd schriftpapier en vervolgens op de vogel lichamen geplakt. Je mag zelf kiezen of je de vogels zo zult maken, dat zij op echte vogels lijken, dan wel of je er louter fantasiediertjes van wilt maken. Ook zou je de vogels kunnen knippen uit een enkele laag karton en vervolgens geplakt op een briefkaart, als groet aan een vriendje of vriendinnetje kunnen sturen. Figuur b. EEN KANON ALS WEKKER De Zweedse koningin Christina deed afstand van de regering in 1654, waarna zij in Rome ging wonen. Zij was een zeer vastberaden en buitengewoon onbereken bare vrouw. Men zegt, dat zij op een ochtend zou gaan rijden met een Franse kardinaal, die in de villa Medici te Rome woonde. Maar de kardinaal verscheen niet op de afge- SPELEVAREN De kapitein zit vandaag aan de wal; laten wij zijn boot dus maar gebruiken. We zullen haar voor een poosje lenen. Oei, dat moet wel windkracht 10 zijn! En zo zie je, dat wat een zeiltochtje zou moeten zijn, eindigt als een vliegtocht! sproken tijd. Daar zij wist, hoe moeilijk hij het vond 's morgens uit zijn bed te komen, besloot Christina hem te wekken. Zij reed naar het kasteel van St. Angelo en vroeg de commandant een kanon af te vuren op de poorten van de villa Medici. Zelf stak zij de lont aan en de kanonsko gel raakte het doel. Nog heden ten dage kan men zien waar de kogel het hek raakte. De kardinaal ontwaakte en was hele maal niet boos op Christina, hetgeen wel daaruit blijkt, dat hij later, ter her innering aan dit voorval, een fontein liet oprichten. De kanonskogel werd boven op de fontein gelegd. Koningin Christina dacht, dat alle fon teinen in Rome ter harer ere water om hoog spoten toen zij haar luisterrijke in tocht in Rome maakte. Toen de feestelijk heden voorbij waren, zei zij tegen de Paus: „Nu kunt Uwe Heiligheid wel op dracht geven de fonteinen stil te leggen, want ik zou het niet prettig vinden als de mensen door mijn schuld gebrek aan water zouden krijgen! Figuur c. Zij is geschapen als babysit en nu kunnen wtf tenminste eens een heerlijk wandelingetje maken. „ONDERONSJE" Morgenmiddag, aanvang twee uur, begint de finale om het streekkam- pioenschap lawn-tennis op de banen aan de Dennenlaan. Het zjjn twee for maties van het Veenendaalse VLTC die zijn doorgedrongen tot deze finale, nadat zij kampioen waren geworden in hun poules en met sukses de halve finales hadden gespeeld. Het wordt dus een „onderonsje" van twee VLTC teams. Uiteraard staan de kaarten van VLTC-1 het meest gun stig, doch VLTC-2 zal zich niet zon der meer gewonnen geven. Als beide teams volledig aan de strijd kunnen deelnemen zullen er ze ker enkele aardige partijen te zien zijn. Hanny de Haas van het 2e team en onlangs single-kampioen geworden van de vereniging, kon door een voetbles sure verleden week niet uitkomen in de halve finale, is misschien nu wel weer van de partij en zal het haar te genstandster Diecke de Rooder van het le team danig lastig maken. Verder zal het ondanks het verwoede verweer van VLTC-2 een zege worden voor VLTC-1. Een verrassing lijkt ons uit gesloten. Hoe het ook zij, de kampioen zetelt in Veenendaal, hetgeen een uit gemaakte zaak is. 14 „Ziedaar de beloning voor het uitleveren van Merlin, de tovenaar," zegt Aram, met een gebaar naar de glinsterende goudstukken op het tafelblad. De kapitein, die bij het kajuitraam naar buiten heeft staan kijken, draait zich om. Er speelt een tevreden lachje om zijn lippen, als hij een der munten opneemt en in zijn vingers laat rond draaien.... Dan, eensklaps, bemerkt Aram, dat het schip in beweging is.... de kajuit deint zacht jes heen en weer!! Met een sprong is hij bij het venster. De havenhoofden glijden langzaam weg en verbijsterd staart Aram omlaag naar het kielzog, dat als een brede, witschuimende loper over de diepblauwe golven danst. „Wat betekent dit!!" barst hij driftig los en onwillekeurig tast zijn hand naar het gevest van zijn zwaard. Maar kapitein Eén-oog heeft zijn wapen al getrokken en de punt van zijn zwaard wijst waarschuwend naar Arams borst. „Dat betekent, vriend, dat we al op volle zee zijn," glimlacht hij, „en dat je er prachtig bent ingelopen." Achter hem duikt een matroos op. „Neem hem zijn zwaard af!" gebiedt de kapitein. „En sluit hem in het blok in het vooronder!!". (Wordt vervolgd) mzF'Tim FIETSEN DOOR NOORDHOLLANDSE POLDERS Wie eens een geslaagde fietstocht wil maken en eens iets anders wil zien dan bos- en heidelandschap kan vanuit Zaan dam een ongekend mooie tocht maken. Vanuit Zaandam rijdt men dan eerst via Koog a.d. Zaan naar Zaandijk (men kan natuurlijk ook in Zaandijk starten) en dan via de Julianabrug en de Leeghwa- terweg de Wijde Wormer in. Vrij spoe dig rechtsaf de Zuiderweg op waar een prachtig natuurbad tussen de bomen verborgen ligt (de moeite waard om even te verpozen; men kan er ook waterfiet sen!) en dan rechtuit naar Purmerend. Daar links aanhouden en dwars door de Beemster tot Spijkerboor rijden. Daar rechtsaf naar De Rijp en Graft en bij wegwijzer 2626 naar West Graftdijk rij den. Bij de driesprong links aanhouden en doorrijden tot wegwijzer 560 en dan links aanhouden. Wij krijgen hier een mooi gezicht op het Alkmaarder meer. Dan doorrijden naar Woude, Marken Bin nen en Knollendam en rechtuit weer te rug naar Zaandijk-Koog a.d. Zaan-Zaan- dam. Indien men de tocht in Zaandijk aanvangt en beëindigt is de afstand zeer matig. OPSTOPPER DOOR OPSTOPPING Meestal tekent men voor het Franse vreemdelingenleger uit liefdesverdriet. Niet zo een Londense taxichauffeur. Hij gaat erheen vanwege de verkeersopstop pingen. Nadat hij zijn aanmeldingsfor mulier op de post had gedaan heeft de heer David Twitchen tegenover persver tegenwoordigers verklaard: „Gisteren raakte ik in een verkeers opstopping waardoor ik tien minuten op onthoud had. Het stadsverkeer wordt langzamerhand een nachtmerrie voor chauffeurs van grote vrachtwagens. Ik heb het Vreemdelingenlegioen ontdekt tij dens mijn vakantie te Parijs een maand geleden en ik heb besloten erin te gaan vanwege de verkeersopstoppingen". SCHIPHOL Er gaan volgens een voorzichtige schatting elk jaar in Europa rond de vijftig miljoen mensen op reis. een aantal waarbij de „grote" volks verhuizingen uit de geschiedenisboekjes in het niet verzinken. Er is dan ook geen geliefder onderwerp van gesprek dan de jaarlijkse vakantie, de twee of drie weken waarin we het Hollands klimaat ontvluchten. Steeds verder en vlugger naar het zuiden, is de tendenz, naar landen waar men zeker is van zon en blauwe lucht. Italië, Europa's speelplaats voor volwassenen, trekt als eerste toeristenland jaarlijks zo'n twintig miljoen vreemdelingen, Spanje haal de het vorig jaar reeds de dertien miljoen Een reis naar Capri of Corsica, naar de Costa Brava of Mallorca, naar Joegoslavië of Griekenland is voor letterlijk ontelbare vakantiegangers niet langer iets om van te dromen, doch één van de vele mogelijkheden waaruit men kiezen kan. Door middel van advertentie-campagnes en bijzonder fraai uitgegeven reisgidsen (die soms van honderd tot tweehonderd pagina's beslaan!) worden we verleid tot het maken van dé reis van ons leven, per autocar, trein of - de laatste jaren steeds meer populair - het moderne verkeersvliegtuig. De belangstelling voor vliegreizen neemt jaarlijks toe. De cijfers spreken, wat dat betreft, duidelijke taal. In 1 '63 gingen circ? 42.000 Nederlanders vlie gend naar hun vakantiebestemming, in 1964 waren het er al meer dan 88.000 en voor dit jaar wordt het aantal va kantiepassagiers door de nationale luchtvaartmaatschappijen op 140.000 ge schat! Mensen die hun vakantie een te kost baar goed vinden om veertig tot vijftig procent van de vrije tijd achter et autostuur te verdoen, mensen die we ten dat het rijden zelfs op autowegen gedurende het hoogseizoen langzamer hand een onmogelijke zaak is gewor den, mensen die vlug op de plaats van bestemming willen zijn en die door het vliegtuig te nemen hun vakantie inder daad verlengen! Via Schiphol immers ligt het „eigen eiland in de zon" op drie of vier uur afstand, wie dagelijks tussen de wielen zit. zou zich dan niet graag eenmaal VZC heeft in de twee voorgaande ontmoetingen een aardige voorsprong van 52 punten opgebouwd en zal in ei gen huis voor het oog van het dan al tijd talrijke publiek willen bewijzen dat dit niet zo maar is gebeurd. In voorgaande jaren trok dit evenement altijd een grote schare aanhang en als het weer wat wil meewerken zal dit ongetwijfeld nu ook weer het geval zijn. De Forellenploeg uit Rhenen zal alle zeilen bijzetten om het verschil zo klein mogelijk te houden en zijn daar toe wel degelijk in staat. Een voltallige VZC formatie zal dit echter weten te voorkomen, want zij is dit jaar onbe twist van betere kwaliteit. Al met al staat de zwemliefhebber een aardige strijd te wachten. per jaar vleugels aanmeten, voor de prijs behoeft niemand het meer te la ten. Nu alweer verscheidene jaren gele den werden door de bij de IATA aan gesloten luchtvaartmaatschappijen zo genaamde „inclusive-tours" geïntrodu ceerd. De K.L.M. bijvoorbeeld bracht deze geheel verzorgde vliegvakanties onder de naam Ité. Reisbureaus (tour operators) konden door aan bepaalde voorschriften te voldoen op door hen georganiseerde, individuele reizen een it-nummer aanvragen. Het publiek werd in staat gesteld door enkele tientjes boven de „kale vliegprijs" te betalen twee of drie we ken naar de zon te vliegen. De opzet is duidelijk: de it-reizigers zouden de lege plaatsen in de lijndienst-toestellen opvullen, een nieuwe markt werd „opengebroken", zoals men dat kern achtig noemt. Inmiddels heeft de praktijk uitgewe zen, dat op de geijkte vakantiebestem mingen (Palma de Mallorca, Nice, Bar celona enz.) de lege it-plaatsen door enkele het volle pond betalende „nor male" toeristen worden ingenomen Behalve de it-vakanties echter, wor den tegen voor de leek soms onwaar schijnlijk lage prijs, series vliegreizen naar de meest attractieve reisdoelen aangeboden die zich - behalve in de prijs! - in niets onderscheiden van wat onder de naam „inclusive-tour" wordt gebracht In die gevallen wordt gebruik gemaakt van zogenaamde char ter-toestellen van non-iata maatschap pijen. machines die op contract-basis een bepaalde bestemming vliegen, toe stellen dus die zijn „gehuurd" door een reisbureau voor een bepaald aan tal vluchten. Nederlands grootste onafhankelijke luchtvaartmaatschappij, Schreiner Air ways (27 eigen toestellen in drie we relddelen. eigen vestigingen in Iran en Nigeria!), bracht in 1964 een koninklijk toestel in de lucht voor het toeristen chartervervoer, namelijk een comfor tabele Fokker Friendschap, uitgerust met machtige Rolls Royce turbine mo toren. En in april van 1965 werden door de directie van de Nederlandse Fokkerfabrieken twéé gloednieuwe Friendships aan Schreiner Airways overgedragen, luchtparadepaardjes, waarmee het vakantieseizoen inmiddels reeds is ingezet. De Friendship is een „onverbeter lijke bestseller", ruim 300 toestellen van het type F 27 werden er door Fokker reeds geleverd aan luchtvaartmaat schappijen in meer dan 70 landen! Doordat de F 27 is uitgerust met een drukcabine, wordt de passagier in no- time boven het slechte weer „uitgetild". Door de plaats van de vleugels, heeft men van alle plaatsen een onbeperkt uitzicht. De zonvakantie begint al bo ven Schiphol! Geen wonder dat meer dan vijftig reisbureaus besloten hun passagiers per splinternieuwe Friendship naar het zuiden te brengen. Wie met vakantie gaat heeft er immers recht op ver wend te worden. Dagelijks vertrekken de koninklijke toestellen naar Mallorca, Malaga, Athene, Barcelona, Napels, Ljubljana, om slechts enkele van de meest gevraagde bestemmingen te noe men. Nederlandse toestellen, van een Nederlandse Maatschappij, gevlogen door een Nederlanse bemanning, voor Nederlandse passagiers Schreiner Airways is het vakantie seizoen 1965 met vertrouwen gestart, de nieuwe Friendships en een zojuist aangekochte DC 6b zullen naar schat ting ruim 40.000 passagiers naar de zon gaan brengen. Dank zij het moderne verkeersvliegtuig ligt het Middelland- sezee-strand op slechts enkele uren van ons huis. wie zou er van zo'n ver binding dan niet willen profiteren?

De Vallei | 1965 | | pagina 6