Langdurige woningbouw- en onderwijs debatten in Veenendaalse raad ZoSg^armt" DRU label 1 CORDULA'S ERFENIS P E L CHEVROLET Woningbouw in Engelenburg Huurprijs 0 40,35 incl. centrale verwarming) voor enkele leden bezwaarlijk Verzoeken om verhoging; van het bedrag per leerling ten behoeve van het ULO Burg. Hazenberg: We hebben geen keus, 't is bouwen of niet bouwen Bij onderwijsdebat tweemaal schorsing van beraadslagingen GASCONVECTOR R) Teleg rammen V.A.B. KÏRPESTEIN OVKKBKRG Schoolreisje school met de bijbel Verzend per AUTODIENSTEN EXP. VAN ECK E.V.E. VEENENDAAL Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 2 juli 1965 niet alles in het huurbeleid trekken. Wij zijn voor een snelle oplossing. De sentimentsoverwegingen tellen niet al leen mee, waarmee de heer Van Dee- len (SGP) het niet eens was. Hij maak te het college geen verwijt, maar wie weet of de tijd zo blijft als nu. Daar is men schijnbaar vast van overtuigd. Na alle voor- en tegens werd het ge hele voorstel in stemming gebracht, waaruit bleek dat alleen mevr. Bud- dingh geacht wilde worden tegen te zijn. Onbewoonbaar De Raad van Veenendaal beet zich woensdagavond vast aan de twee grote onderwerpen van de agenda: De goedkeuring van Het voorstel tot onbewoonbaar ver- de bouw van 288 woningwetwoningen in De Engelenburg en de aanvraag om verhoging van het bedrag per leerling ten be- ï^tiokti Vd" heer^Van"iDeeJen^'fSGPi de hoeve van het ULO onderwijs. Het laatste punt was aanleiding om de debatten tweemaal op te schorten om resp. het college opmerking dat het geen zin heeft de van B. en W. en de Raad gelegenheid te geven zich nader te beraden. De voorlopige huurprijs voor de woningen in De Enge- gee^uftz^cht^oor'd^bewonerris'om lenburg (f40,35 inclusief centrale verwarming) vond bij enkele leden geen gunstig onthaal. een ander huis te krijgen. Bovendien worden lege onbewoonbare huizen weer bewoond en andere (op de Geer b.v.) die niet onbewoonbaar zijn staan leeg. Mevr. Buddingh was er op tegen, omdat er voor de mensen geen hoop is er binnenkort uit te kunnen gaan. Zij stemde niet met het voorstel in. De voorzitter deed mededeling van de ziekte van wethouder Van Kuyk en wenste hem van harte beterschap. Hierna kondigde de voorzitter aan dat het gemeentebestuur gelukstelegram men had gezonden naar Prinses Bea trix en haar verloofde Claus von Ams- bex-g en naar de Koninklijke Familie i.v.m. de verloving van onze kroon prinses. Bij het punt ingekomen stukken vroeg mevr. Buddingh (VVD) n.a.v. de onderhandse aanbesteding van de Wes telijke Randweg wat er nu aan de hand is gezien de berichten in de pers. Ook de heer Bastmeyer had een dergelijke vraag. De voorzitter kon er nog geen zinnig woord over zeggen, wel was zeker dat G.S. de goedkeuring voor de Westelijke Randweg zullen geven. Huisvesting ambtenaren Naar aanleiding van de benoeming van de heer K. v. d. Bovenkamp tot ambtenaar van de burgerlijke stand wilde de heer Van Leeuwen (AR) wel eens geïnformeerd worden over de huisvesting van de ambtenaren. Hij had in de pers gelezen dat er moeilijkheden zijn met de huisvesting van onderwij zers. Is er sprake van discriminatie bij de woningverdeling t.o.v. de andere be volking? De voorzitter antwoordde dat de rondvraag destijds was afgeschaft. De huisvesting van de ambtenaar is een ander punt dan zijn benoeming. Men- T. Verkuyl (PvdA): „Niet meebetalen aan parkeerterrein." De heer Van Remmerden (PvdA) Het voorstel tot het verlenen van voorschotten aan Patrimoniums Bouw vereniging voor de bouw van 288 wo ningwetwoningen in het complex De Engelenburg was aanleiding tot een langdurig (en soms heftig) debat, waar bij vooral de huurprijs in het geding was. De heer Diepeveen (AR) was vol lof over het beleid van b. en w. In het verleden had hij wel eens kritisch ge sproken, maar nu gaan we in de goede richting. In totaal komen 716 woningen gereed als gevolg van de overstap naar de arbeidsbesparende bouwmethode. Hij bracht dank aan burgemeester Hazen berg voor het vele werk dat hij ver zette en hoopte dat hiermee een bres wex-d geslagen in het woningtekort. De huurprijs ligt nogal hoog. Voor het tuinonderhoud is f 3,— per week in rekening gebracht, dat is zesmaal zoveel als voorheen. De heer Diepeveen dx'ong er op aan NU al aan nieuwe uit breidingsplannen te gaan werken, op dat in de toekomst de gehele woning misère achter de rug zal zjjn. Mevr. Buddingh (VVD) was van een geheel andere mening. Met verbazing had zij het hoera-geroep van de vorige spreker aangehoord. In de 7 jaar dat ik raadslid ben, heeft nog nooit een onderwerp mij zo aangesproken. De huurprijs is f 40,35. Met cen trale verwarming afgetrokken blijft nog over f 33,65. Wie zullen die woningen gaan bewonen? vroeg mevr. Buddingh zich af. Er worden 716 woningen gebouwd voor jon ge arbeiders, die gemiddeld f 110,— in de week verdienen. sen, die niet gemist kunnen worden in ming moet men ex-af tx-ekken. De tui- onze bestuurlijke organen, hebben vol-nen zijn evenwel zwaar belast met drie gens de voorzitter recht op een goede gulden in de week. woning. De heer Van Leeuwen repliceerde ^ad de heer Verkuyl geti'oiTen nog met de opmerking dat er toch wel'dat ook de parkeerplaatsen in deze si- een zakelijk verband is aan te wijzen tuatie waren ondergebracht. Dat kan tussen de benoeming en de huisvesting men toch niet in de huren verdiscon- van een ambtenaar, maar als ik inder- teren want vele mensen hebben geen daad buiten de agenda getreden ben, j auto. Dat is een eigenaardige situatie, moet u het maar als een summiere want dan betalen ze voor een ander, vraag beschouwen. Na alle ellende was de heer Verkuyl blij met dit contingent. Leges waren te hoog Het Ministerie van Binnenlandse Za ken en de provinciale griffie hadden bezwaren tegen de hoogte van ver schillende legesbedragen in de gemeen te Veenendaal geuit. Bedragen, die niet geheel volgens de wettelijke voorschrif ten waren. Naar aanleiding hiervan merkte de heer Haggenburg (KVP) op dat hij op 1 april j.l. al een lans had gebroken voor lagere legeskosten voor inlichtingen t.b.v. kei-kgenootschappen. Hij kreeg toen ten antwoord dat dit wettelijke regelingen waren. En nu blijkt dat het helemaal niet zo is. De voorzitter gaf ronduit toe dat het college een vergissing had gemaakt, hetgeen mevr. Buddingh ertoe bracht alsnog een vermanende vinger op te vond dat men dit zakelijk behandelen steken en het college tot voorzichtigheid moest en het emotionele achterwege te manen. Stel dat het niet in de wet *ateP- Na aft,r<* van de voorzieningen x blijft een kale huux-pnjs van f 26,— a had gestaan, dan had het college maar f 27,Bovendien krijgen de andei'e wat vastgesteld naar eigen goeddunken, woningen te maken met een of twee De raad had haars inziens weinig in te huurverhogingen en daarvan zijn deze brengen .vrijgesteld. Hij had goede hoop op de voorgestelde doorstroming. Repliek De voorzitter diende de rij van spre kers van repliek. In de eerste vei-ga- HH dering na de vakantie komt lift col- was het met mevrouw Buddingh eens jege me^ een bouwnota en dan zijn dat deze woningen voor heel veel Vee- veei meer positieve feiten beschikbaar, nendalers niet te betalen zijn. aldus burg. Hazenberg. Het college De heer Van Ojik (CHU) was aan de heeft een open oog voor de toekomst ene kant blij met zo'n groot project, en zaj p0gen meei'dei'e stukken bouw- aan de andere kant was hij het met grond in eigendom te krijgen al verzet mevrouw Buddingh eens. Hoe kunnen men zjch jn landbouwkringen wel eens de mensen dat betalen vroeg hij zich tot deze aankopen, af. Nu zegt men wel, de woningen zijn voor doorstroming bestemd,maar wie zal zo gek zijn om een woning van - zeg maar f 15,te verlaten en naar een flat van f 40,te trekken? De arbeiders kunnen er niet in, geloofde de heer Van Ojik. De heer Van Genderen vroeg of het college, wat betreft de inrichting van de woningen al contact had opgenomen met de vrouwenadviescommissie, om dat de huisvrouw soms nog beter weet wat voor het gemak dient dan de ont werper. De heer Bastmeyer (CHU) wilde we ten of centrale verwarming met gas niet beter was dan met olie en of de prijs voor de verwarming f 6,75 niet aan de hoge kant was. Mevr. Buddingh (VVD): „Huur is onaanvaardbaar." Niemand kan die huurprijs opbren gen. En bovendien waarom is er zo'n enorm verschil met de huux-prijs in De Punt. In 1 jaar tijds een sprong van f 22,50 naar ruim f 30,— thans. Ratio- bouw heeft ons in de hoek gedrongen. Er lopen twee economen bij het bouw werk en die kosten handenvol geld. Is dat allemaal in de huur verdiscon teerd? Wij komen met deze huurprijs zelfs nog boven de stad Utrecht uit. Het ge middelde is daar f 28,Waarom >et Veenendaal de spits afbijten? Heftig riep mevr. Buddingh uit dat het hele voorstel voor haar onaanvaardbaar was. Veenendaal heeft een arbeiders bevolking en met deze opzet is voor hen de hele zaak uitzichtloos, aldus de VVD afgevaardigde. Ook de heer Van Deelen (SGP) sprak van een geweldige tegenvaller. Wij hadden gehoopt dat er veel woningen zouden gebouwd worden met een re delijke huur, maar dit is toch wel te bar. Drie gulden in de week voor on derhoud van de tuinen vond de heer Van Deelen ook aan de hoge kant. Hij L. R. A. Ester (AR): „Geen herhaling van argumenten." De heer Ester (AR) hield een scherp betoog, waarbij hij de vorige sprekers (ster) verweet dat ze afgezaagde ter men gebruikten. De redevoeringen wor den steeds maar herhaald. Men speelt op het sentiment, maar verliest de realiteit uit het oog. On ze fractie heeft waardering voor de vooruitstrevendheid van het college al maken we ons wel de gelijk zorgen over de hoogte van de huurprijs, aldus de heer Ester. Men draait de cijfers om. De re- eele huurprijs is f 26,a f 27, Men moet uitgaan van de goede ver houdingen en de zaak niet op de spits drijven. De heer Ester had grote waar dering voor het beleid van minister Bogaers, dat erop gericht is de nog heex-sende woningnood door het ter be schikking stellen van extra contingen ten, zo spoedig mogelijk op te heffen De heer Haggenburg (KVP) had enei"- zijds ook waardering voor de vooruit strevendheid van het college, maar hij vroeg de wethouder van Volkshuisves ting om met exacte cijfers te komen over het aantal woninggzoekenden en het aantal dat deze huur van f 40,— kan opbrengen. De heer Verkuyl (PvdA) zou willen herinnex-en aan de algemene beschou wingen, waarin praktisch iedere partij aandrong om actief te zijn op het punt van de woningbouw. Overal worden voorstellen tot bouw van woningen met gejuich begroet. Desondanks wil de de heer Verkuyl niet ontkennen dat de huur van f 40,— aan de hoge kant is, maar er was volgens hem niet aan te ontkomen. Er is een doorsti-oming te verwach ten. Juist mensen die van buiten Vee nendaal komen zullen er van kunnen profiteren. Men moet de zaak niet overtrekken. De liften en de verwar- Zo snel mogelijk zullen nieuwe com plexen onderhanden genomen worden. Wat betreft de gerezen bezwaren t.a.v. de huurprijs van de woningen in De Engelenburg merkte de voorzitter op, dat hij geen lust had steeds weer het zelfde antwoord te geven. „Het is bouw of geen bouw", aldus de voorzitter kort en bondig. De wereld blijft niet stilstaan. Op elk terrein worden de lasten duurder, dus ook in de bouwwereld. Als men zegt: De huren zijn te hoog, dan betekent dat: Niet bouwen. En voor zo'n besluit wil het college geen verantwoording draden. Ove rigens geloofde de voorzitter dat we met de bjuurverhogingen nog lang niet aan het eind zijn. Al die betogen doen het misschien wel goed, maar niet voor degenen die geen huis hebben. Er zal gezocht moeten wox-den naar een goede doorstroming. Het college staat zonder resex've achter deze bouw. De reëele huui-prijs is f 26,70. Het was ons ook liever geweest tegen de oude huur te gaan bouwen, maar het kon niet anders. De vooi'zitter vei'onderstel- de zoveel realiteitszin bij de raad, dat de loze opmerkingen niet doorslagge vend zouden worden. Of er een x-eglement voor de door stroming komt? Als het moet dan moet het, maar zonder is beter, volgens burg. Hazenbex-g. Men kan niet zeggen, hier mee is het ongeluk over Veenendaal gehaald, zo ging de voorzitter verder. Er valt veel te redeneren, maar wer- Burg. Hazenberg: ,,'t Is bouw of geen bouw." kelijkheidszin ontbreekt dan. Wat de parkeerteiTeinen betx-eft, de voorzitter vond het juist, dat ieder daaraan bij draagt. Het aantal auto's zou gewel dig toenemen, dacht burg. Hazenberg. Of gas te preferex*en is boven oliever warming kon de voorzitter niet beoor delen, maar men heeft een systeem gekozen waarbij men van het ene op het andex-e kan overschakelen, indien dit nodig zou zijn. 1200 woningzoekenden Wethouder Koppenberg kon geen concreet cijfer noemen over het aan tal woningzoekenden, maar wel dat het schommelde rond de 1200. Hiervan zijn er 400, die voldoen aan de normen door dc gemeente gesteld. El" is grote vraag naar woningen hetgeen moge blijken uit de complete veldslagen die geleverd zijn op de bedrijven toen en kelen een woning van de fa. Fennis voor een huur van f 27,kregen toe gewezen. De doorstroming zal nog wel wat voeten in de aarde hebben, maar de woningbouwcommissie zal zich be raden over de te nemen maatregelen. Heftig Het debat werd in tweede instantie voortgezet. Br ontspon zich een vrij heftig debat tussen mevr. Buddingh (VVD) en de heer Ester (AR). Eerstge noemde wilde zich vei'dedigen na de aanval van 3e heer Ester. Er woi'den volgens hair verschillende dingen scheef getrorken. De heer Ester ver weet mij, ckt ik schermde met die f 40,maar ik heb duidelijk de kosten van de cent-ale vei-warming afgetrok ken. Dan bij ft er ruim f 30,— over. Het enige pjnt is waarom is er 30% verschil mei de woningen in De Punt, die vorig jaar wei'den aanbesteed. Er is geen loonsverhoging geweest en toch 30% huui-va-hoging. De heer Eter: U praat voor de pu blieke tri\une. Mevr. Buddingh: Dat moet d AR wel doen. De voor zitter kaïneerde de gemoederen. De heer Vai Remmerden (PvdA) wees erop dat er feel wat woningen in Vee nendaal staai van meer dan f 20. Als de huurverhogingen achter de rug veinig vei-schil zijn tussen zijn, zal er de huurprijs Schrijverspa De heer De Engelenburg en het peveen (AR): Men mag Ook de verlenging van de termijn van ontruiming voor het Ossenblok deed mevr. Buddingh opmerken waarom de mensen er nog niet uit kunnen. Ze moeten nu weer een jaar blijven zitten, waarom kon dat geen half jaar zijn? De heer Ester was voor een snelle ontruiming i.v.m. verschillende argu menten. Wethouder Koppenberg ant- woox-dde dat men ter verkrijging van een hoger contingent het Ossenblok onbewoonbaar verklaarde. Wat de leeg staande woning aan De Geer betreft, die zal waarschijnlijk worden afge broken. VFFNFNDAA1. CITY-MOTORS - EDE Onderwijsdebat Bij het gemeentebestuur waren ver- vond het een merkwaardige en onjuis- B. en w. bleven bij hun afwijzing, maar beloofden eigener beweging, zo dra de gemeente een financiële meeval ler heeft nog dit jaar aan de wensen van de besturen tegemoet te komen. B. en w. zouden de bedragen dan wil len stellen op resp. f 117.50 en f 107,50. Maar er is nog geen positieve zeker heid te geven. Hierna werd op voox-stel van de heer Van Leeuwen (AR) de vergadering voor de tweede maal geschorst, teneinde de raad over dit suggestieve voorstel van b. en 'w t.e laten praten. Na enkele minuten maakte de heer Van Leeuwen bekend dat de rechtse partijen akkoord gingen. De heer Van Leeuwen gaf nog even een paar gemiddelden: Landelijk f 116,de provincie Utrecht f 128,16 en de stad Utrecht f 137,80. Een bedrag, zoals thans gevraagd is van f 125,is dus niet overtrokken. De heer Visser trok hierna zijn voorstel in en zo kwam men tot een vergelijk. De resterende agendapunten gingen vlot onder de ha mer van burgemeester Hazenberg door. zoeken binnengekomen van de bestu ren van de Herv. Ichtus ULO en de Kon. Julianaschool afd. ULO om het bedrag per leerling voor 1965 te ver hogen van f 97,50 tot f 125, B. en w. meenden op deze verzoeken afwijzend te moeten beschikken. Er ontspon zich een langdurige discussie, waax-bij de beraadslagingen zelfs twee maal moesten worden onderbroken voor onderling beraad. Teleux-gesteld over het afwijzend ad vies van b. en w. toonde zich de heer Visser (CHU). Hij betreurde dat het college t.a.v. de Kon. Julianaschool het argument had gebruikt dat men daar ook inkomsten had van de Handels avondschool en de Openbare Leesz .1. Jazeker, dat zijn inkomsten, maar er zijn ook uitgaven, die zijn in het stuk niet genoemd. Uit de pers had spreker vernomen dat er besprekingen voor samenwerking aan de orde zijn en een gezonde financiële toestand zouden de besprekingen bevorderen. De heer Visser stelde voor het prae-advies terug te nemen. Hij kwam tevens met een compromis voorstel om het bedrag per leerling te verhogen tot. een bedrag van f 110,— en indien de kosten niet geheel ten laste van het schoolbe stuur komen tot f 105, De heer Haggenburg (KVP) was het met deze argumentatie niet eens. Hij vond het pijnlijk dat er in Veenendaal ULO scholen zijn, waarvan de kosten voor het schoonhouden, concierge, ver lichting e.d. voor 80 door de gemeen te worden gedragen. Het landelijk ge middelde is 41 Op de begroting staat geen post voor de aanschaf van nieu we leermiddelen, die toch hoogst nood zakelijk 2ijn Bovendien is een full-time conciërge niet nodig, volgens de heer Haggen burg, die een voorbeeld gaf hoe het in Arnhem toeging, waar twee dames de school voor f 336.— in de maand geheel schoonhouden. Waarom kan dat in Vee nendaal niet, vroeg hij zich af. Hiermee was de heer Van Manen (AR) het niet eens. Hij sloot zich aan bij het voorstel van de heer Visser. Hij vond het niet juist dat wel de (gerin ge) baten van de Handelsavondschool en de Leeszaal waren bijgetrokken, maar over de huurprijs wordt niet ge rept. Ook de heer v. d. Haar (SGP) deelde deze mening en ondersteunde het voor stel van de heer Visser. Men treedt hier in de begroting van het school bestuur en het oude bedrag is te wei nig om de school te onderhouden. De heer Van Ojik merkte onder hi lariteit op dat hij al meerdere malen om verhoging had verzocht. Hij kx-eeg ten antwoord: Laten de schoolbesturen een aanvraag indienen. Dat is nu ge beurd en nu wox-dt het afgewezen. Hij te geschiedenis. Het had de heer Bastmeyer (CHU) verwonderd dat de wethouder van on derwijs nog in de vorige vergadering gezegd had dat het onderwijs in Vee nendaal niet mocht lijden onder de slechte financiële positie van de ge meente en thans is dat wel het geval. Is de wethouder intussen veranderd? Wethouder Koppenbei"g (PvdA): Een factor is doorslaggevend, de financiële positie van de gemeente. In de begro ting van 1966 kunnen we terdege re kening houden met deze verzoeken. De post voor de concierge vond de wet houder ook te hoog. Met de schoolbe sturen zal ovex'leg worden gepleegd. De wethouder vond het een persoon lijke belediging van de heer Visser om met dit compromisvoorstel te komen. Men vraagt f 125,en nu wordt voor gesteld f 110,Het lijkt er dus op dat de bestux-en overvraagd hebben. Dit bestreed de heer Visser. In ver band met de moeilijke positie van de gemeente had hij een middenweg ge zocht. De heer Van Ojik (CHU): Het is waax-schijnlijk dat, indien dit wordt af gewezen de besturen in beroep gaan bij G.S. Dan maakt Veenendaal weer geen beste beurt, vond hij. P. v. Ojik (CHU): „In beroep bij Ged. Staten." De heer v. Hardeveld (PvdA): Dat is wel heel onelegant. De heer Van Ojik dreigt nu met de banvloek van G.S. De voorzitter merkte op dat dit provinciale college niet met een banvloek werkt. De discussies wer den geschorst omdat b. en w. zich wilden beraden over het compro misvoorstel van de heer Visser. Na ampele bespreking onderling werd de vergadering heropend. De drie hoogste klassen Verleden week donderdag om plm. 8 uur begonnen de drie hoogste klassen aan hun lang verwachte schoolreisje. In een mooie bus en met de auto van het school hoofd ging het eerst naar het zo bekende Madurodam. Aan dc bewonderende uit roepen was wel te horen, dat dit in de smaak viel. Opmerkelijk was het, dat de kinderen de détails direct ontdekten. Daarna ver trok men naar de prachtige speeltuin „De Drievliet" bij Rijswijk, daar werd de honger gestild met broodjes en de dorsti ge kelen werden gelaafd met limonade. Ze konden hier hun energie èn geld kwijt; dit laatste blijkt voor de kinderen steeds weer één van de hoogtepunten van de dag te zijn. In Den Haag gearri veerd werd het planetarium met een be zoek vereerd. Dit was wel interessant, maar wegens de nogal ingewikkelde uit leg voor de kinderen moeilijk te vatten. Vervolgens wei'd de reis voortgezet naar panorama „Messdag". Een poosje vertoefde men nog op de pier in Scheveningen, waar veel wind stond en het vrij koud was. Men ver trok dan ook spoedig en nadat bij Aus- terlitz nog een consumptie was gebruikt, werd de thuisreis aanvaard. Na een tocht van 234 km, stopte de bus om plm. 20.15 uur weer voor de school. De drie laagste klassen Nagezwaaid door tientallen moeders gingen 59 kinderen van de laagste drie klassen afgelopen dinsdag in de richting Rhenen, waar eerst Ouwehands Dieren park bezocht werd. Steeds weer is dit een attractie voor de kinderen, die hier blijk baar nooit genoeg van kunnen krijgen. Daar het vrij rustig was, heeft men op z'n gemak de dieren kunnen gadeslaan. Een van de leerkrachten merkte op. dat de zebra's zich toch blijkbaar verslapen hadden, want ze liepen nog steeds in pyama! Natuurlijk kwamen er onmiddel lijk reacties in de vorm van een heftig protest. In de bijbehorende speeltuin liet men zich niet onbetuigd, waarna moe van al het geravot de meegebrachte broodjes etc., werden opgepeuzeld, waarbij de li monade natuux-lijk niet werd vergeten. Vandaar naar Arnhem en per boot naar de Westerbouwing. In de hier aanwezige speeltuin konden de kinderen hun nog resterende zakgeld besteden. Daarna toog men welgemoed naar de bus om de thuisreis te aanvaarden. In Eist werd nog een poosje gelegenheid ge geven flinke hoeveelheden kei'sen naar binnen te werken, waarna men moe, maar tevreden huiswaarts keerde. Dagdiensten Veenendaal - Edé - Wageningen Rhenen - Utrecht Amsterdam Nijverheidslaan 13 Telefoon 4067 21 Ook dit dier was van edel ras, maar behoorde echter niet meer tot de jongsten. Niettemin was het nog een flinke draver en of men de bruine als rijdier of trekdier gebruikte, het kon hem allemaal geen laars schelen! Als hij maar draven mocht! Trots voerde Willem de bruine naar buiten en inderdaad, het edele dier mocht gezien worden. Ook Adele zag er in haar rijeostuum elegant en ge distingeerd uit. In haar ene hand hield ze de rijzweep en in haar ande re hand droeg ze een leren tasje, dat ze aan haar zadel bevestigde. Nou, ouwe jongen, zei ze goed moedig, we zullen eens zien of je ouwe benen nog niet te stijf zijn geworden. Ik geloof van niet, tante, lachte de graaf. Herinner je hoe kranig de bruine zich verleden jaar tijdens het jachtseizoen gehouden heeft. Hij hielp zijn tante in het zadel en weldra vertrokken ze in draf naar Trollenstein. Willem, de knecht, keek hec drietal na tot ze tussen het ge boomte verdwenen waren. Toen ze het kasteel naderden kwam Hilda de ï-uiters met een van opwin ding rood gezicht tegemoet. Ze ver loor zelfs een schoen maar het kon haar niet schelen! Gerdia! Mijn lieveling! Einde lijk terug! Wat heb ik een schrik ge had. Is je werekelijk niets overko men? Maar. tante Hilda, wat is dat iu Het meisje sprong lenig uit het za del en legde geruststellend haar hand op Hilda's schouder. De graaf was toch bij mij, voegde ze er glimia- LENI BIHRENDT: chend N Onder Overig s Hilda, waarvoor had je eigenlij zeer b m toe. tuurijk! zei barones Adele. ijn vleugels is men veilig. schi-ik? Gerdia is toch een wame paardrijdster? M^ir, kind toch, waarom heb Je niet verteld? dat ikzelf nog geen zekerheid ende ze verlegen. Het was zo eden, dat ik in 't zadel heb gezetejen ik wilde niet opscheppen. je bent in ieder geval heel- ggekeerd en dat is het voor eens, Hilda, lachte de baro- je altijd op een kous en een keek geschrokken naar haar Dat is waar ookMijn schoen b ik die verloren? „Elegant" kwam reeds aan- et de bewuste schoen in zijn rdia liep op het diertje toe zijn prooi te ontrukken. „Ele gant" acht echter, dat het een spel letje is en zette het op een lopen zondehaar zijn kleine meesteres te lidsten. Tenslotte kon Gerdia de schoeltoch nog bemachtigen want met m korte pootjes kon hij nog niet iel genoeg lopen. „Elegant" blafte woedend maar Gei'dia hield de schoen hoog in de lucht. Met leedvermaak hadden de graaf en zijn nicht het spelletje gevolgd ter wijl Hilda haar ogen wijd opensperde van angst. Pas toen Gerdia haar schoen ongeschonden bezorgde, haal de ze verruimd adem en drong het ein delijk tot haar door, dat de barones voor haar stond en nog wel in rij eostuum Heb... heb je zover gereden Ger dia? vroeg ze ongelovig. Gerdia kreeg geen gelegenheid om te antwoorden want de stalknecht kwam in het gezelschap en nam de drie dieren bij de teugel. De dames gingen naar boven om zich te verkle den. Hierin zit mijn japon! zei de barones en ze klopte op haar leren tas. Hilda, ik mag mij toch wel op jouw kamer omkleden? Natuurlijk, Adele. Aan tafel zou men elkaar terugvin den. L'eve tante, wat z:e je er knap uit! merkte de graaf op, toen Adele zo fris en elegant voor hem stond en ze met haar tweeënvijftig jaren de spot scheen te drijven. Is dal nieu we japon? Inderdaad. Jaar Odiel, vertel me eens, je verloving zal nu toch wel niet lang meer op zich laten Wachten, geloof ik? Ik hoop het, zuchtte Odiel terwijl hij zich in een stoel liet vallen. Gra vin Wachters van Frodebach is in ie der geval een harde noot om te kra ken. Des te zoeter is de overwinning. Laat je niet ontmoedigen, jongen, je geduld zal niet meer zolang op de proef worden gesteld. I'' ving name lijk enige blikken van Gerdia op, die me doen vermoeden, dat haar koele hartje aan het ontdooien is. Maar ver geet niet. dat zij niet tot het soort meisjes behoort, die zichzelf aanbie den aan de man. -- Zoals Ariga deed! merkte hij lachend op. Wat is er eigenlijk van onze jonge dichteres geworden? Ze vertelde hem de geschiedenis van moeder Von P en en voegde er aan toe: Ariga heeft aan Lora geschreven dat ze ziek was en moest gaan ku ren. Hopelijk heeft de dok' r haar 'n koudwaterkuur aanbevolen.... Ze on derbrak zichzelf en luisterde naar 't stemmetje, dat vanuit de hal klonk: „Elegant" kom hier! „Vrouw tje is boos op je! Maar „Elegant" scheen zich niets aan te trekken van de Mosheid van zijn vrouwtje. Integendeel, het dier tje zette het op een lOj en storm de de kamer binnen om zich vervol gens aan de voeten van de graaf neer te leggen. Kwispelstaart d en met scheefgehouden kopje keek hij naai de graaf. Toen echter z'n vrouwtje in de deuropening verscheen achtte hij het toch verstandiger om zich weer uit de voeten te maken maar de graaf had hem reeds gegrepen. In de ene hand het hondje, in de andere de schoen, die „Elegant" gestolen had trad hij Gerdia tegemoet. Hier is de zondaar! Dank u heer graaf! stamelde ze met hoogrode kleur. Ze nam haar schoen in ontvangst, glipte erin en be strafte „Elegant". Wie niet horen wil moet maar voelen! sprak ze tot „Elegant". Wat kunt u boos worden! vond de graaf. U hebt de hond beslist pijn gedaan. Dat was ook mijn bedoeling. Ik zal het kereltje een beetje moeten dresseren anders groeit hij op tot de lompste vlegel, die we ooit op Trol lenstein gekend hebben. Gerdia liep de deur uit en Adele lachte. Nu heb je jouw hartediefje ook eens boos gezien. Wees maar op je hoede Zou ik dan ook enkele Klappen om mfln oren krijgen?.... maar alle gekheid op een stokje, ik heb de in druk, dat Gerdia niet zo ongecompli ceerd is als ze wel lijkt want ze heeft een heel eigenzinnig kopje. Een slaafs vrouwtje zal ze vast en zeker.niet worden. —Zou je dat dan bevallen? (Wordt vervold)

De Vallei | 1965 | | pagina 3