ARTIFORT Tfiobiflette E.e.G. REIN VEENENDAAL NETTE WERKSTER HENK DE RUITER De lente was in geen honderd jaar zo nat „De Zending heeft mijn volle liefde" Mo nut a Stichting Strop voor boeren Wandelnieuws cwsv DEOS Programma voor deze streek van het U.S.O. bekend VRAAG EN AANBOD f 1,50 per advertentie Lm 10 woorden. Elk woord meer 10 cent Te koop Aangeboden Gevraagd Te huur Woningruil Diversen VERANTWOORDE GEZINSVORMING Diensten voor „mensen onderweg" Mutaties Huldiging Ds. D. van Enk Catecheet benoemd Op dubbeltal gesteld Gereserveerde plaatsen Groei gemeente Ds. P. Zijlstra, em. predikant te Scherpenzeel Overstap Taak Ik ben blij voor u en voor mij... Mevr. Anbeek COMPLETE WONINGINRICHTING Hoogstraat 20 - tel. 2830 - Veenendaal ter bevordering van meer eervolle ver zorging van begrafenissen (ook voor niet-deelnemers in de Stichting) Op de Monuta Stichting kunt U vertrouwen Jac. Slok Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 2 juli 1965 9 In het orgaan van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond „Ons Platteland" van deze week wordt aandacht geschonken aan het zeer natte klimaat van de afgelopen tijd. Onder de titel „De lente was in geen honderd jaar zo nat" wordt een be schouwing gehouden over oorzaken en gevolgen van het onderwater lopen van landerijen en dergelijke. Daarbij komt men tot de conclusie dat de aangebrachte schade niet alleen te wij ten is aan de vele regen. Ook zonder het vele hemelwater zouden de rivieren de hoge waterstand bereikt hebben. Andere gebieden, zoals bijvoorbeeld de Gelderse Vallei hebben reeds jaren te maken met een moeilijke ontwatering. Juist deze ge bieden zijn het zwaarst getroffen, aldus Ons Platteland. Wij lazen verder: „Bij zonder moeilijk is het voor de landbou wers in deze gebieden om de gestelde ver plichtingen na te komen. De gunstige re sultaten van vorig jaar zijn reeds lang verbruikt voor b.v. uitgestelde werkzaam heden. De resultaten van het bedrijf ge ven maar weinig speelruimte en in een jaar met extra risico's zijn er direkt grote moeilijkheden". Een lichtpunt wordt ge noemd dat voor bepaalde produkten de prijs hoog is maar voor het merendeel VAN DAK GEVALLEN EN ARM GEBROKEN Tijdens werkzaamheden aan het dak van een schuur kwam de 32-jarige heer B. zo ongelukkig te vallen, dat hij een gebroken arm en schaafwonden aan ge zicht en benen opliep. Hij werd naar het Streekziekenhuis te Bennekom overge bracht, maar kon na onderzoek weer naar zijn woning terugkeren. van de getroffenen geeft dit geen soulaas. Bovendien is er de mogelijkheid dat er door mooi en goed weer nog veel kan herstellen. De redaktie van Ons Platteland besluit het artikel met de wens dat zij op deze manier erin geslaagd is erop te wijzen, dat op het ogenblik honderden boeren en tuinders in ernstige nood verkeren. Afgelopen zaterdag nam DEOS deel aan de 13e Hoog-Larenmars by Huizen (N.H.). Er liepen 2 groepen mee op de 10 km en 1 groep op de 18 km. Er waren ongeveer 3000 deelnemers. DEOS presteerde het om op de 10 km verenigingen, de tweede en de derde prys mee naar huis te nemen. Er waren bij de verenigingen 33 groe pen en bij de schoolgroepen waren er 45 groepen. De schoolgroepen werden apart beoordeeld. Op de 18 km nam DEOS de tweede prijs mee naar huis. Zo werd op deze tocht de prijzenkast van DEOS weer drie mooie bekers rij ker. Zaterdag a.s. gaat DEOS naar Maars- bergen. Dit wordt de laatste tocht voor de vakantie. Het programma van het Utrechts Ste delijk Orkest is deze dagen ook samen gesteld. Voor wat deze streek betreft kon men ons desgevraagd mee delen dat het orkest op donderdag 27 januari in Rhenen in gebouw Irene een concert zal geven. Op dinsdag 21 september komt men naar Veenendaal om zoals gebruike lijk in het gebouw aan de Eikenlaan te concerteren. Vermoedelijk zal dat ook gebeuren op 11 januari. Verder heeft men in Veenendaal om nog een concert ver zocht, maar een derde datum was tot op heden niet gevonden. GESLAAGD Mejuffrouw R. G. van Drumpt, on derwijzeres aan de Christelijke B.L.O.- school te Veenendaal is deze week ge slaagd voor het vakdiploma buitengewoon onderwijs. INBRAAK IN DROGISTERIJ BUIT WAS GERING In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben ongenode gasten zich toegang verschaft tot de drogisterij van de fa. Jansen in de Zandstraat. De dader(s) kon(den) zich toegang verschaffen door inklimming in een bovenlicht. Uit de kassa wordt een bedrag van f 75,— aan wisselgeld vermist. De politie stelt een onderzoek in. JONGENS KWAMEN TE VALLEN Woensdagmiddag kwamen twee jon gens die op de fiets naast elkaar re den te vallen doordat de sturen in el kaar raakten. Een van de jongens de 13-jarige M. kreeg een hersenschudding en brak een arm. De ander de 13-ja- rige K kreeg schaafwonden. Te koop studie-piano. Te bevr. Helling 8, V'daal. Te koop Opel Caravan, Bromfiets, Batavus S. Sp. Grebbeweg 19, Veenendaal. Te koop toom biggen en 3 vrachten blank hooi. Greb beweg 27, Veenendaal. Te koop Ford bestel met rui ten. Groenelaan 63, V'daal Tel. 4107. Te koop VW de luxe '57, in prima staat. Prijs billijk. Financ. mogelijk. Te bevr. Hoofdstraat 109bis. Veenen daal. Te koop Bella scooter 1958. Prijs billijk. Spoorlaan 66. Veenendaal. Te koop jonge konijnen a f 2,50 per stuk. Zandheuvel- weg 3, Veenendaal. Te koop tweelingkinderwa gen. A. H. C. Boers, Kerke- wijk 179, Veenendaal. Te koop mooie Mechelse herder, goed waaks, 10 mnd. oud. Dijkstraat 113a, V'daal. Te koop aangeboden een gi taar. Rembrandtlaan 67, Vee nendaal. Te koop aanbouwtent, 4x3 mtr. compleet, voor caravan of VW, nieuw. Van Reede- weg 39, Renswoude. Te koop Lambretta scooter, t.e.a.b Tevens te koop of te ruil voor vierdeurs auto Opel Rekord '56. Fluiter straat 13e, Veenendaal. Te koop ruime 4 pers. dub- beldaks tent. J. Bakkenes, Salonwagen 3, t.o. Dijkstraat 96, Veenendaal. Te koop een kamervolière met vogels. Te bevr. Munni- kenweg 47. Veenendaal. Te koop Opel type 1200 bj '60. Jac v. Ruysdaelstraat 19. Veenendaal. Te koop VW '53. Goed on derhouden. Westersingel 77 II Veenendaal. Te koop weidehooi, ruiter- hooi, dykhooi, luzernehooi, gedorsen hooi en koolzaad stro. Gerritsen Fourages Ederveen, tel. 298. Te koop BMW Isetta-300 bj 1958 Schrijverspark 96II. Veenendaal. Te koop i.g.st.z. Batavus bromfiets. Te bevr. Boslaan 64, Veenendaal. Te koop 1000 blikjes schoen smeer a f 0,10 per stuk. Tel. (08385) 2544. Te koop pracht wagentje, NSU-prinz 1961. km stand 35500. Populierenlaan 2a. Rhenen. Te koop goed onderhouden kinderwagen, half hoog Rembrandtpark 78II. Vee nendaal. Te koop i.pr.st.z. bromfiets met 3 versn. Julianastraat 38, Veenendaal. Te koop bandrecorder, goed onderhouden: Batavus Con- forte. G. A. Ploeg, Groeper- weg 3, Overberg. Te koop prima scootmobiel f 500,Rembrandtpark 56 III, Veenendaal. Te koop 800 Reds en 500 WL hennen. J v. Donkelaar, Hoofdweg 3, Ederveen. Tel. 223. Te koop zwarte hennen, 9 weken. Nwe. Veenendaalse- weg 159. Rhenen. Te koop 2«/ï BMW bj. '57. Nieuweweg 23, Veenendaal. Te koop nieuwe watercans, 20 liter met patent sluiting. Nieuw, dus overal goed voor f 6,— per stuk. Uitzoeken zolang de voorraad strekt. Van Dijks Metaalhandel, Dijkstraat 85, tel. 3655, Vee nendaal. Te koop plm. 300 roede hooi. Tevens te koop gevraagd post- en sierduiven. Veenen- daalseweg 8, Fazanterie De Klomp. Te koop beste biggen. Eng- weg 18, Eist (U.). Te koop i.g.st.z. bromfiets. Sparta bj. '63. Stationsstraat 38, Veenendaal. Te koop vloerkleed, tafel kleed en kloostertafelkleed. Dijkstraat 73, Veenendaal. Te koop BMW Isetta. Jan van Nassaulaan 14, V'daal. Te koop Fiat-500 i.pr.st. 1959 met open dak. Mr. Heems kerkstraat 18, Veenendaal. Vrijdagavond na 8 uur. Te koop Citroën I.D. 19 bj. 1960, in prima staat. Te bevr. bij: van Manen, Haarweg 13, Overberg. Te koop prima herenfiets. Schrijverspark 87-11, Vee nendaal. Te koop heren-, jongens- en meisjesschoenen, sandalen, werkschoenen, leren- en rub berlaarzen (zwart en wit), dameszomerschoenen, pan toffels enz. Vos, bij de bo- terfabriek Renswoude. Tel (08387) 307. Te koop prima VW type '58 met open dak, windscherm, matten en bagagerek. Patri moniumlaan 25, Veenendaal. Te koop damessportfiets en meisjesfiets, leeft. 6 tot 8 jaar. Schrijverspark 107 I, Veenendaal. Te koop luchtbedden, slaap zakken, schoenen, leren jas sen en vesten, regenkleding, grondzeilen, tenten, USA-le- gerkleding. Vos, bij de boter- fabriek, Renswoude. Tel. (08387) 307. Damesrtywiel. Ter overname keurig onderhouden dames- sportrywiel. Geheel compl. met verlichting enz. voor f 85,Nieuweweg 81, Vee nendaal. Aangeboden ruime zit-slaap- kamer met vrije keuken, douche en w.c. Voor dame alleen. Aanm. mej. M. Wes- sel, Eikenlaan lObis, Vee nendaal. Aangeboden zeldzaam mooie Opel Rekord bj. '62. Ruilen en financieren. Vrijdag na 19 uur. Verl. Acacialaan 12. Rhenen. Te koop Morris Minor.„ Te bevr. Nieuweweg 290, Vee nendaal. Te. koop Heinkel scooter bj. 1960. DKW-motor bj. 1955. Ook genegen te ruilen voor bromfiets. Hoogendonk, Flui terstraat 24, Veenendaal. Te koop prima bromfiets. Puch met beenschilden en leren herenjas. Labree, Ei kenlaan 15, Rhenen. Te koop aangeboden z.g.a.n trekhaak voor VW 1200. Hoofdstraat 27, Veenendaal. Te koop Fiat-1300 bj. 1963. Km stand 49.000; Fiat-500 bj. '63. Km stand 35.000; Fiat-500 bj. ,62 Km. stand 27.000. Al deze wagens worden ver kocht onder garantie. Fiat garage Jan Jansen en Zn., Nieuweweg 190. Tel. 2536. Veenendaal. Te koop z.g.a.n. Philips pla- tenwisselaar, radio met pick up en een Jawa motor. Ook genegen in te ruilen. Wilhel- minastraat 53, tel. (08385) 3573, Veenendaal. Te koop aangeboden 4 fau teuils, salontafel en dressoir. D. v. Dijk, Pr. Bernhardlaan 28, Veenendaal. Te koop z.g.a.n. Benelli bromfiets bj. '64. Boslaan 71, Veenendaal. Te koop een prima Sparta bromfiets bj. '62-'63. Laatste jaar weinig gebruikt. Te be vr. Klomperstraat 9. De Klomp. Te koop aangeboden dressoir met luifel. Geerseweg 7, Veenendaal. NIEUW Uw vuile en ver schoten vloerbedekking wordt weer als nieuw na een be handeling met SILFRANZO. Te gebruiken voor Jabo. Si sal, Verto, Matting, Cocos. enz. Verkrijgbaar in 6 kleu ren. Alleen bij Harry Zim merman, Kerkewijk 19, Vee nendaal. Tel. (08385) 2646. Doe het zelf! Wij leveren al les op maat gezaagd Hard board. deurplaten. tegel board. schoorsteenplaten enz Ook voor verf buiten- beits emmertjes witsel f 4.50. condensstrip. ijzerwa ren. schuimplastic vliegen- gordijn nu f 7.50 De Hout specialist. Patrimoniuml 55 Veenendaal Tel 3520 .Promur" witte waterverf, geeft niet af; in plastic em mers van 4 kg f 3.80; 2 kg f 2,—; 1 kg f 1.15. Handige witluiwagentjes f 1.40. Fa Zimmerman en Zn.. Sand- brinkstraat 1, Veenendaal. Apart en voordelig zijn onze zonnebrillen, badtassen en badmutsen. Zonnebrillen vanaf f 1,Alleen bij Huize Chic, Patrimoniumlaan 13. Veenendaal. Tel. 3891. Lancöme, Yardley, Inka, Revlon, Gala enz. enz. bij Huize Chic. Patrimonium laan 13, Veenendaal. Tel. 3891. Net meisje voor de winkel gevraagd. Banketbakkerij G. Hament, Kerkewijk 74, Vee nendaal. Tel. 3079. Voor een goede rules naai het vanouds bekende sdres Wist u dat Ab Kool al 15 taai deskundig rijonderrlchl geef.' Dat hij in het beztt is var alle diploma's? Wtj geven 1' volle uren rtlles voor f 68 Sr contant Ab Kool S< hrf1 verspark 82 tel 2414 Vee nendaal Wij leren u vlugger /elllger en secuurder D> ->r«lt orstnniirlpfi Gevraagd werkster voor 1 middag per week. Beatrix- straat 6, Veenendaal. Meisje gevraagd voor halve dagen. G. Koomen, Kerke wijk 17, Veenendaal. Gevraagd kapster en aank. kapster. Kapsalon van de Kraats. Kerkewijk 66, tel. 2215, Veenendaal. Kersenplukkers gevraagd, f 0,40 per kilo plukloon Aanm. Nijverheidslaan 86, Veenendaal. Gevraagd net meisje of jon gen voor zelfbedieningswin kel „De Spar". Burg. v. d. Boschstraat 120, Amerongen. Tel. 1285. Gevraagd werkster voor 1 morgen/middag per week. Hoofdstraat 22, Veenendaal. Welke jongeman wil bezorg- wUk voor de vakantiemaan den juli en aug. '65 waarne men? Aanm. Nieuwsblad „De Vallei". Parallelweg 10, Vee nendaal. Gevraagd bezorger voor dag blad „Trouw". Aanm. Jan van Goyenstraat 40, V'daal. Te koop VD cabriolet, i.pr.st. echte vakantieauto. Event, ruilen voor 2 CV. Tevens Ba tavus bromfiets en tandem met motor. KI. Katerstraat 77, Veenendaal. Te koop inruilnaaimachines vanaf f 35,—. Bij aankoop van f 2,50 gratis Beatrix- Clausspeldje. Wilhelminastr. 53, tel (08385) 3573. Veenen daal. Te koop Volkswagen, stan dard bj '56 i.pr.st. Reumers- weg 7, Rhenen. Te koop TV antenne, le en 2e net en Did. G. Flinckstr 45, Veenendaal. Te koop een Amerikaans huisorgel. Emmalaan 95. Veenendaal. Slachthanen te koop. Groe nelaan 60, V'daal. Te koop kinderwagen, licht grijs. Geheel opvouwbaar Westersingel 53, V'daal. Te koop Daffodil de luxe met schuifdak. Km stand 24.000, 3 maanden garantie. A. v. Esse, Cederlaan 2, Vee nendaal. Te koop Salvia planten, 20 cent per stuk. E. v. Donse laar, Cuneraweg 24. Achter berg. Te koop drumstel, merk R.K.B. Parallelweg 23, Vee nendaal. Te koop goed onderhouden kinderwagen. Kastanjelaan 5. Veenendaal. Kinderwagen te koop, merk Koelstra, Eikenlaan 14. Rhe nen. Gasfornuis (aardgas) te koop. Kloosterstraat 11, Rhenen. Te koop herenschoenen, mo derne modellen f 19.50 p p Bison jongens schoenen f 15,50 p.p en half jaar ga rantie Kinderschoenen, pan toffels en laarzen Schoen makerij Valkenburg Gort straat 25 Veenendaal Te koop zware slachthanen Dijkstraat 104. Veenendaal Te koop pracht sortering sandalen en zomerschoenen. ook voor kinderen Komt u eens kijken Het verplicht u tot niets Gratis speldje Schoenhandel en reparatie- inrichting H Klijsen Gortstr 53 Veenendaal Te koop terlenka-broeken v.a. f 27,50 Alleen bij van Beek, Pr. Bernhardlaan 14. Veenendaal. Slachthanen te koop. De Op slag 2, Eist (U.). Weduwnaar, middelb. leeftijd zoekt huishoudster, leeft. 40 tot 50 jaar, 1 of 2 kinderen geen bezwaar. Br. onder nr. 4952 a.h. bur. v. d. blad. Te huur caravans, nieuwste WEVO Alpen - kreuzer, PAF Kip, 3-8 pers.; bagagewagens. Spijk, Rhenen. Tel. (08376) 2300, (03434) 2090. Amerongen. Personen die hun bezigheden buitenshuis hebben. Gemeubileerde zit- slaapkamer te huur v.a. 15 aug. met gebruik van keuken f 25,— per week. Gas, water, elektr. inbegrepen. Br. onder nr. 4951 a.h. bur. v. d. blad. *'oor verhuur van stoelei. dissen glas- en aardewerk naar J Kool. Holleweg 3 tel 2463 Alles prima m»- teriaal en gratis thuisbe zorgd Aangeboden woning in Vee- ncndaal-zuid. Gevraagd wo ning elders in Veenendaal. Br. onder nr. 4953 a. h. bur. v. d. blad. Voor grammofoonplaten met psalmen, geestelijke liede ren, kinderliedjes en sprook jes naar muziekhandel A. v. d. Weerd, Beatrixstraat 60. Veenendaal. Tel. 2102. Venspui ibusjes in alle kleu ren voor Volkswagen. Fiat Renault en Opel, f 6.75 Spuitbusjes grondverf en pla muur f 3,95 Fa. Zimmerman en Zn., Sandbrinkstraat 1. VeenendaaL Voor kantoormachines en kantoormeubelen kunt u nog altijd het beste terecht bij kantoormachinehandel J v d Pol en Zn Hoofdstraat 98 Tel 2763 Veenendaal Bezoekt de Volle Evangelie Samenkomst elke woensdag avond 8 uur in het O C B - gebouw Batterijen en hoortoestellen Melis Optiek Hoofdstraat 51 tel 3184. Veenendaal Circulaires convocaties ver enigingsbladen. bestekken enz stencillen wij voor u in de kortst mogelijke tijd in onze moderne copiëerinrtch- ting Kantoormachinehandel J v d Pol en Zn Hoofd straat 98 Tel 2763. Veenen daal Voor uw centrale verwar ming Esse H B OI van R v Mourik Tel (08377) 301 Eist (U De best uitgeruste tankwa gen en de beste haardbrand- olie bezorgt Jan Henken Ko- ninginnelaan 37 te Veenen daal Tel 2361 Naar W Hootsen voor vak werk Speciaal ingericht voor het slijpen van grasmachines Tevens het adres voor al uw laswerk Aart de Gelderstr 7 Veenendaal Een flinke voorraad meube len. waarvan véél als nieuw vindt u steeds tegen zeer la ge prijzen in het Veense Ver koophuis Hoogstraat 30 Tel 2209 Voor plaatwerk en uitdeu ken Gebr Ploeg. Overberg Tel (03431) 251 Lichtdrukken en fotoco- piëren Artifoto Hoofdstraat «4 Vppnenrlaal Inca' lakken vooi eerste klas werk voor binnen en buiten in 40 kleuren f 6.75 per kg netto gewicht .Su- pralux" lakverf. een populai re lakverf, goede kwaliteit f 4.10 per hele bus van one 1 kg Fa Zimmerman en Zn «ïinrthrinkstraat 1 V'daal !-lei kopen van een m uidsia non maken wij tot een feest Het is een groot genoegen onze exclusieve bruidsjapon nen te zien in onze speciale afdeling Natuurlijk bij Hein van Schuppen Hoofdstraat 90 Vcpnendaal Voor orgelmuziek ook op Klavarskribo en cijferaccoor- den naar muziekhandel A. v. d. Weerd. Beatrixstraat 60. Veenendaal Tel. 2102. Spiegels en geslepen glaspla ten in elke gewenste dikte en uitvoering worden snel. goed en goedkoop binnen en kele dagen vervaardigd door de glasslijperij der Fa. Zim merman en Zn.. Sandbrink straat 1, Veenendaal. Plastic golfplaten! Nu reeds verkrijgbaar vanaf f 6.75 per m2. Fa. K. v. d. Brink Zn. Cuneraweg 326, hoek Brin- kersteeg. Tel. (08385) 2616 Veenendaal. De hervormde diakonieën van Lun- teren en Ederveen hebben zich aan gesloten bij de Prot. stichting ter be vordering van een gezond gezinsleven. Inmiddels heeft deze stichting te Ede een consultatiebureau geopend, ter ge legenheid waarvan in de hervormde kerkbode voor o.m. Lunteren en Eder veen het een en ander wordt geschre ven; een korte uiteenzetting van de bedoeling van het consultatiebureau. Waar gaat het om bij verantwoorde gezinsvorming? vraagt de schrijver zich af en het antwoord op deze vraag luidt: Dat een man en vrouw zich ver antwoordelijk weten voor de wijze waarop zij hun huwelijk opbouwen en hun gezin vormen. Het gaat dus om iets principieel anders dan om de lou tere vraag van al of niet voorkomen van zwangerschap, van geboorte. In de opbouw van dit huwelijk speelt uiteraard ook de geslachtelijke omgang van man en vrouw met el kaar een wezenlijke rol. Dit geslach telijke samenzijn van man en vrouw heeft echter een veel verderstrekken de betekenis dan de uitsluitende be doeling of mogelijkheid dat hierdoor kinderen kunnen worden geboren. De werkelijke Bijbelse bedoeling van het huwelijk is dat man en vrouw elkaar tot hulp en steun zijn in alle tijdelijke- en eeuwige zaken, aldus nog steeds het artikeltje. Dit laatste nu geldt met name ook ten aanzien van de sexuele verhouding in het hu welijk. Ook hierin zijn man en vrouw elkaar tot hulp en steun. Ook hierin proberen zij elkaar te helpen het man- en-vrouw-zijn zo volledig mogelijk, zo menselijk mogelijk, te ervaren. Dit is ook de bedoeling van het „tot één vlees zijn", zoals wij dat in de Bijbel lezen. Daarenboven wil God ons door mid del van dit geslachtelijk samenzijn kinderen schenken. Het zal echter de verantwoordelijkheid van een echt paar zijn om dit geschenk, om deze kinderzegen, ook werkelijk te erva ren als een geschenk, als een zegen. De ervaring leert, volgens degene die het stuk voor z'n rekening heeft genomen, dat er op dit punt veel vra gen bestaan of moeilijkheden kunnen rijzen. Daarvoor zijn de consultatie bureaus ingesteld, n.l. voor ieder echt paar dat ernst maakt met een gezonde opbouw van hun gezin. De stichting steunt op een brede in terkerkelijke samenwerking. Behalve in Blauwkapel en Huis tre Heide worden ook in het Friese Ter band zondags korte kerkdiensten ge houden voor „mensen onderweg" De samenkomsten worden gehouden in het kerkje bij het verkeersplein Hee renveen. Een interkerkelijke dommissie orga niseert de twintig minuten durende bijeenkomsten. In deze commissie werken hervormden, gereformeerden, rooms-katholieken, doopsgezinden, baptisten en het leger des heils sa men. Behalve ambtsdragers zullen ook ge wone leden van de onderscheidene kerkgenootschappen voorgaan. Omdat er ook buitenlanders komen wordt de liturgie in het Duits, Frans en Engels vertaald, terwijl de tekst van de te zingen liederen in vier ta len aan het begin van de diensten wordt uitgereikt De nieuwe gereformeerde predikant Ds. Ystma, vestigt zich op 13 juli a.s. te Veenendaal in de pastorie aan het Boompjesgoed nr. 41. Ds. van Enk verhuist op 10 augustus a.s. van de Kerkewijk naar Stationssingel 14 Ds. D. van Enk heeft in verband met zijn 30-jarig jubileum als gerefor meerd predikant et Veenendaal 16 juni j.l. van de gemeente o.m. een televisietoestel gekregen Kerkeraad, kerkvoogden en Nota belen van de hervormde gemeente te Rhenen hebben met algemene stem men benoemd tot catecheet de heer C. W. Vos te Rotterdam. De nieuwbe noemde catecheet zal de heer J. G, Bouwman, die hedenavond als cate cheet-jeugdwerkleider afscheid neemt van de jeugdclubs, opvolgen. In de vakature van ouderling Vos bij de Ned. Herv. kerk is als dub beltal gesteld de heer P. van Geen huizen en de heer M. Rebergen. De verkiezing zal maandagavond 5 juli a.s. plaatsvinden in het Verenigings gebouw. Er wordt op gewezen dat de reser vering van plaatsen op de eerste rijen van de Sionskerk geldt tot vijf minuten voor de aanvang van de dienst. Daarna zijn alle plaatsen vrij. In het Veens Kerkblad van de Ned. Herv. Kerk lazen wij dat door de groei van de gemeente ook nieu-. we problemen ontstaan. Zo zal een nieuwe wij kindeling tot stand moe ten komen. Ook zal het aantal pre dikantsplaatsen uitgebreid moeten worden, hierbij komt ook de finan ciële kant van de zaak om de hoek kijken. Ook wordt gedacht om de problemen op te lossen door pasto rale medewerkers aan te trekken. Sinds drie jaar verleent ds. P. Zijlstra, die in 1963 met emeritaat ging, bij stand in het pastoraat binnen de hervormde gemeente te Scherpenzeel. De predikant heeft een veelbewogen ambtsperiode achter de rug. Werd in 1919 door de geref. Zendingsbond uitgezonden voor het werk onder de Toradja's op Celebes, verkeerde 10 jaar in het schone Insulinde en poogde één te wor den met de autochtone bevolking. In 1929 keerde zendeling Zijlstra in 't va derland terug omdat een ernstige Ziekte van zijn vrouw hiertoe noopte. Hierna volgde een theologische studie voor het predikambt, waarna Ds. Zijl stra zijn pastorale werk in Noordeloos begon. De liefde voor de zending bleef echter bestaan. Ds. Zijlstra bracht dqze toegenegenheid over op een van zijn kinderen, want in de loop van volgend jaar hoopt zijn dochter Anke een arbeidsveld te vinden in de jonge Afrikaanse staat Kenya. Momenteel verblijft de 25-jarige Anke Zijlstra in Engeland om de taal goed onder de knie te krijgen en te worden voorbereid op de haar wach tende taak. Ds. Zijlstra, zoon van een predikant, zag nog twee van zijn eigen zonen, de voetstappen van hun vader volgen, want beiden vervul len het ambt van predikant. Wat Anke betreft, Ds. Zijlstra gelooft dat hijzelf wel enige invloed heeft uitge oefend op de stap die zij nam. Ove rigens heeft zij zelf zich in diepe overtuiging in de dienst van het Evangelie gesteld. Zij zal in Kenya werkzaam zijn in een kraamkliniek, waarvoor zij thans de vereiste diplo ma's probeert te behalen. In de plaats Plateau zal Anke Zijlstra ge- stationneerd worden en werken on der leiding van de vrouwelijke zen dingsarts dokter van Riessen. De Geref. Zendingsbond zou gaarne een ziekenhuis in Kenya stichten, maar vooralsnog ont breekt de toestemming van de autoriteiten aldaar. In de kringen van de Geref. Zen dingsbond is Ds. Zijlstra geenszins een onbekende. De predikant acti veerde verschillende akties en uit zendingen. Ook plaatselijk in Scher penzeel dringt de zendingsijver van de emerituspredikant door en men kwam tot zeer goede resultaten. De zendingscollecte heeft het dub bele opgebracht van vorig jaar. Hieraan heeft in 't bijzonder de ei gen predikant Ds. Cazander veel bij gedragen. Het orgaan Alle den Volc- ke telt in Scherpenzeel 300 abonnees, een respectabel aantal voor een der gelijke plaats. De offerzin van de gemeente werkt stimulerend op het werk van degenen, die er aktief bij betrokken zijn. Na zijn emeritaat nam Ds. Zijlstra afscheid van de stadsgemeente Vlaardingen, waar hij 11 jaar had gewerkt. Even tevoren vierde Ds. Zijlstra zijn zilveren ambtsjubileum, waar velen van d" gelegenheid ge bruik maakten hem te complimen teren. Ds. P. Zijlstra. Vanuit het meer en meer verste delijkte Vlaardingen vertrok Ds. Zijl stra naar Scherpenzeel om deze ge meente bij te staan. Nu er een eigen predikant kwam in de persoon van Ds. Cazander, is het pastorale werk geïntensiveerd. Maar Scherpenzeel met ongeveer 4000 leden of doople den is eigenlijk rijp voor een twee de predikant. Men bereidt de stich ting van een tweede predikantsplaats wel voor, maar er zijn verschillende problemen, vooral in het financiële vlak, die nog moeten worden opge lost. De overstap van Vlaardingen naar Scherpenzeel was voor Ds. Zijlstra een grote. In de snel groeiende stad was Ds. Zijlstra de enige predikant van de modaliteit van de Geref. Bond. Hij had daar een eigen wijk- gemeente. In Scherpenzeel was de gehele gemeente afgestemd op deze modaliteit, zodat de problemen min der talrijk waren. Overigens verandert de struc tuur van deze plaats op de grens van Utrecht en Gelderland met het jaar, mede door de vestiging van gezinnen van buiten. Velen van hen kunnen zich niet geheel aanpassen aan de liturgie, die in de plaatselijke gemeente wordt gebezigd. Er is voor de confessione len geen uitwijkmogelijkheid, zodat men zich naar de plaatselijke om standigheid voegt. Een zeer klein percentage bezoekt de diensten van de Vrije Evang. gemeente. Scherpen zeel is een rustige gemeente, volgens Ds. Zijlstra, waar de dingen niet op de spits worden gedreven. De predi kant is met hart en ziel de gerefor meerde belijdenis toegedaan, maar is tevens van oordeel dat het ortho doxe deel van ons volk, positief en in reformatorische zin, haar bijdrage moet leveren in de wereld waarin wij leven. Het experimenteren met moderne vormen van liturgie acht Ds. Zijlstra niet de weg die moet worden ingeslagen om de van de kerk vervreemden te benaderen. Men ziet dat in de steden gebeuren en de resultaten zijn juist tegengesteld. Daartaegenover mogen wij niet vast te houden aan tradities, die niet op Gods Woord gegrond zijn, naar de mening van Ds. Zijlstra. De predikant heeft eigenlijk nog een drukke pastorale taak. Tesamen met ds. Cazander bezoekt hij zie ken en bejaarden, waarbij de ge meente in een oost- en westwijk is gesplitst. Eens in de drie maanden worden de wijken gewisseld, zodat de predikant de gehele gemeente leert kennen. Om de 14 dagen be zoekt Ds. Zijlstra de zieken van de gemeente, die opgenomen zijn in „De Lichtenberg" te Amersfoort. Om de taak van de predikant Ds. Ca zander te verlichten verzorgt Ds. Zijlstra ook zonodig de huwe lijksinzegeningen, leidt begrafenissen en houdt enkele predikbeurten. De emeritus-predikant die thans 68 jaar is, hoopt, indien God hem 'e kracht schenkt nog enkele jaren oort te kunnen gaan met zijn ar- eid. Want het pastorale, de geeste lijke zorg voor de gemeente, staat voorop. Zo heeft ds. Zyl- stra dat gevoeld in de verre tro- pengebieden, waar hy naar ei gen woorden een Toradja onder de Toradja's begeerde te zyn met als enig doel hen het ryke Evangelie te verkondigen. Ds. Zijlstra werd in Celebes de opvolger van de in Veenendaal wel bekende zendeling van de Loos- drecht, die zeer tragisch om het le ven kwam. Het leven van Ds. Zijlstra was ge vuld met bewogenheid voor de me demens. Thans, nu hijzelf eigenlijk aan zijn rusttijd toe is, kon hij er niet toe besluiten, temeer omdat zijn gezondheid zeer redelijk is, de ar beid op te geven. De prediking, ei genlijk een opdracht, moet doorgaan tot aan het einde der dagen. In dit licht hoopt Ds. Zijlstra nog velen tot steun en zegen te zijn dat een Mobylette nauwelijks of geen onder houd vraagt. Zo'n model E.E.G.? Daar hebt u geen omkijken naar. U hebt wel de lusten, maar niet de lasten van niet-trappen-comfort! Dat demonstreer ik u graagl Want ik sta er helemaal achter! ~369,- een volautomatische kaptein mobylette' Een pracht geschenk na een geslaagd examen. Gortstraat 1 - Tel. 08385-2456 - Veenendaal GEVRAAGD voor 2 morgens per week, Hoofdstraat 66 a Veenendaal «■I ut oegrafenissen worden ook uitgevoerd door niet-deelnemers van de stichting. Aanspreker vertegen woord iger De Sav Lohmanstr 15 Veenendaal Tel 08385-2204 Wilt U dit noteren?

De Vallei | 1965 | | pagina 9