Sla 2 voor29 ct Mooie grote bloemkool59 ct Grote komkommer 25 ct 1 kg. zomer rode kool. 69ct 3 doosjes aardbeien99 ct Halve kg. rode bessen69 ct of anijshagel 2 pk. tomatenketchup Limonadesiroop 89 ct 69 ct 1®LS 159 ct wafelrepen thee-biscuits Ontbijtkoek 79 ct 89 ct 66 ct 500 gram doorr. varkenslap (buik) lappen of stukje 99 ct Nieuwe speeltuin in Veenendaal-Noord Donderdag a.s. opening nieuwe S-markt van Simon de Wit N.V. RHENEN ELST AMERONGEN DE „ZIEKE OUDE DAME" VAN PISA •n ADR. VAN OSTADELAAN 33 35 VEENENDAAL ZUID - TEL. 3652 200 GELDZEGELS IS 100 CENT 18 32 14 18 26 EXTRA KOOPJES EXTRA PRIJZEN Blik mandarijntjes 89 ct 3 kampeer- of picknickborden 145 ct Doperwten worteltjes p. pt. 89 ct Vruchtentaartje 198 ct Liter blik ananas 159 ct Smikky smeerkaas 2 voor 109 ct Gestoomd gehakt gr. blik 149 ct 5 tompoezen 109 ct In de VéGé slagerij zeer voordelige reclames enkwaliteit 500 gr. fijn gekruide runder rollade 2,68 500 gr. runderlappen 2,78 3 hamburgers 99 ct 500 gr. verse worst 1,78 100 gr. ham49 ct 100 gr palingworst38 ct Voor f 50,00 kassabonnen 250 500 gr. krabjes 89 ct 500 gr. frikando 3,38 3 slavinken99 ct 500 gr. schenkel m./been 1,98 500 gr. leverworst 1,25 500 gr. gek. worst1,75 gram gek. worst Wonderlijke voorgeschiedenis „Spons" Nieuwsblad „DE VALLEI' dinsdag 6 juli 1965 Gemeentewerken knapte oude werktuigen op De jeugd in de omgeving van Buurtlaan, Emmalaan, Mulderslaan, kan zich mo menteel weer uitleven omdat dank zy het werk van de Dienst Gemeentewerken een aantal speelwerktuigen, die jarenlang in een boerderij op de Nieuweweg wa ren opgeslagen, voor de dag werden gehaald en thans herplaatst werden op het oude GVVV terrein. Vorige week werden de schommels etc. geplaatst en al di rect nam de jeugd het terrein in beslag. Voor schooltyd waren ze al bezig. In het vroegere Gelders Veenendaal bestond een speeltuin en er was zelfs een speeltuin vereniging. Door de steeds toenemende bouwwerkzaamheden, ook in deze hoek van Veenendaal, moest de speeltuin het loodje leggen en werden de werktuigen opge slagen in een bocrdery. De speeltuinvereniging Noord, waaraan o.a. de heer v. Oostenbrugge, zijn beste krachten gaf, had toen nog weinig zin. Maar de speeltuin zou herrijzen. Gezien het grote gebrek aan voldoende speelruimte voor de jeugd opperde wet houder de Ruiter het plan om de werk tuigen weer eens voor de dag te halen en te zien of er nog wat bruikbaars bij was. Ruim U/2 jaar geleden heeft de wet houder al eens gepolst of er in deze wijk een groep mensen gevonden kon worden, die zich ervoor zou spannen. Toen dit niet het geval was, heeft de Dienst ge meentewerken, ook al omdat de gemeente na het vertrek van de voetbalvereniging GVVV, de beschikking over dat terrein kreeg, getracht met eigen middelen en door eigen werkkracht de oude speel werktuigen weer in behoorlijke staat te brengen. De hele winter door werd er ge timmerd, geverfd en wat dies meer zij, met als resultaat dat de meeste toestellen weer goed te gebruiken waren. Aanvan kelijk wilde men de speeltuin reeds op 30 april (Koninginnedag) openen, maar door verschillende omstandigheden kon dat niet doorgaan. Nu de speeltuin er is zou het bijzonder te loven zijn als er in de wijk Buurtlaan- Mulderslaan, Emmalaan, Nieuweweg een groep ouders zich zou verenigen en de speeltuinvereniging weer nieuw leven in blazen Met bijzonder weinig kosten werd de speeltuin dus weer in ere hersteld Mogelijk dat de zaak nog uitgebreid kan worden, maar dat hangt ook al af van de activiteiten van de buurtbewo ners. Dit is de vierde speeltuin die Vee nendaal nu rijk is, behalve de klimrekjes in de nieuwbouw. Het is mogelijk dat men aan de Buurtlaan nog wat beplanting aanbrengt en eventueel een zandbak. Het gemeentebestuur, en speciaal wet houder de Ruiter onder wie de speelgele- genheden ressorteren, is bereid nog meer dere gelegenheden te openen, mit de ouders ook actief zijn en zich aaneenslui ten. Men kan dan ten alle tijde overleg plegen met het gem. bestuur. De speel tuinverenigingen (drie in totaal) kunnen rekenen op een gemeentelijk subsidie. Dat zou dus ook in andere wijken kunnen gebeuren. Maar vereiste is dan wel dat men de handen ineen slaat. Het gemeen telijk subsidie bedraagt f 400,per jaar, terwijl men in nieuwbouwwijken boven dien nog kan rekenen op een startsubsi die. Men zal dan wel moeten centralise ren, omdat natuurlijk niet iedere straat een speeltuin kan bezitten. De meest kinderrijke wijken zouden er zeer voor in aanmerking komen. Het moeilijkst liggen de zaken in 't Schrij verspark en aan de Westersingel-Rem- brandtpark. Het is niet uitgesloten, dat in de laatste wijk nog speelgelegenheid wordt gecreëerd, maar dat hangt nauw samen met de bebouwing, die daar mo gelijk zal plaats hebben. Hoe het zij, het zich steeds uitbreidende Veenendaal heeft dringend behoefte aan deze speelgelegen- heden. Het college van B. en W. is hier van overtuigd en ziet in de (her) oprich- De speelplaats aan de Buurtlaan, waarvan de jeugd vorige week al een gretig gebruik maakte. ting van de speeltuin in Noord een eerste stap naar meer van dergelijke speel plaatsen. Wethouder de Ruiter zou ieder initiatief vanuit de bevolking willen aan moedigen, want zoals hij het uitdrukt: blijven. Indien er dus ouders zijn, die in Onze jeugd kan niet op het asfalt ver hun buurt of wijk een dergelijke speel tuin zouden wensen, kunnen ze zich te allen tijde bij Wethouder de Ruiter ver voegen, die dan belooft hen met raad en (eventueel) met de daad bij te staan. Subliem orgelspel van Jan van Weelden Ter gelegenheid van de her-intonatie van het orgel in de Chr. Geref. Kerk aan de Hoofdstraat gaf de bekende Haagse organist Jan van Weelden za terdagavond een orgelbespeling, zoals maar zelden op dit orgel ten gehore werd gebracht. Het programma was rijk gevarieerd. Alle orgelnummers werden in sublieme stijl door de bekende organist uitge voerd, maar hoogtepunten waren toch wel de Cantilene van Arthur W. Mar- chant, een vrije improvisatie met ver rassende variaties (o.a. klokkenspel) en het Menuet Miniature, een werk van de organist zelf. Ter onderbreking van de orgelsoli werd enkele malen een samenzang in gelast o.a. de bekende geestelijke liede ren: „Ik wil zingen van mijn Heiland" en „Eens was ik een vreemd'ling". De avond werd besloten met een improvi satie over Gezang 178: „Ruwe stórmen mogen woeden", waarbij de aanwezigen de laatste verzen meezongen. Een klei ne 300 muziekliefhebbers genoten za terdagavond van het spel van de jonge orgelkunstenaar Van Weelden. POLITIEBERICHTEN De heer E. uit Rhenen verleende vrijdagmorgen op de hoek Groeneveld- selaan-Industrielaan geen voorrang aan een personenauto bestuurd door mevr. P. uit Wageningen. E. liep schaafwon den, evenals zijn vrouw die achterop de bromfiets zat, en een lichte hersen schudding op. Vrijdagavond om 20.00 uur reed de heer B. H. uit Veenendaal met zijn tractor op de Patrimoniumlaan tegen een aldaar geparkeerd staande auto van de heer R. uit Veenendaal op. Van de personenauto werd een spatbord af gerukt. Eveneens vrijdagavond om 23.00 uur reed de heer M. V. uit Overberg met zijn bromfiets tegen een langs de weg geparkeerd staande vrachtwagen op de Munnikenweg. V. werd naar het ziekenhuis overgebracht voor een on derzoek, waarna hij naar huis ver voerd werd. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt, omdat hij onder in vloed reed. Van zaterdag op zondag omstreeks middernacht reed H. uit Veenendaal dronken op zijn bromfiets. Hij werd ter ontnuchtering ingesloten. In diezelfde nacht deed mevr. Z. uit Veenendaal aangifte dat zij in haar woning door twee mannen lastig ge vallen was, nadat de heren eerst haar woning binnengedrongen waren. Een van de heren zou haar ook bedreigd hebben. Zondagmiddag reed de heer G. uit Wageningen met zijn personenauto op de Eenvoudlaan tegen de scooter van P. uit Zeist. Scooter en auto werden flink beschadigd. AANGIFTEN VAN MISHANDELINGEN Bij de politie zijn dit weekeinde twee gevallen van mishandeling aangege ven. C. S. deed vrijdagavond aangifte dat hij mishandeld was door v. d. K. uit Veenendaal in een café te Veenen daal. S. had een flinke hoofdwond. In de nacht van zondag op maandag deed J. H. te Veenendaal aangifte dat hij mishandeld was en van zijn portemon- naie bestolen in een Veenendaals café. H. beweerde dat hij door de Veenen- daler W. mishandeld was. Op donderdagmorgen 8 juli om 9 uur zal Simon de Wit N.V. de deuren ope nen van een grote S-markt aan de Hoofdstraat 23, de 22ste winkel van dit type. Deze nieuwe S-markt kan gevoeglijk als een aanwinst voor de Veenen- daalse winkelstand worden aangemerkt. Het is een zaak, die, gelegen op een goed punt in het koopcentrum, opvalt omdat de a.s. koper zich ruim kan be wegen. De S-mark heeft een oppervlakte van 350 m2 en is 38 meter diep. Verder naar achteren bevinden zich de royale magazijnen, die tot aan de Fluiterstraat reiken. De totale diepte van winkel en magazijnen is 84 meter. Simon de Wit N.V. kent drie typen winkels, de bedieningszaak, de zelfbedie ning en de S-markten. In plaatsen, welks inwonertal de 20.000 overschrijdt, worden bijvoorkeur de S-markten ingericht. De naam S-markt is gekozen vanuit de be ginletter van de firmanaam, maar geeft tevens de begrippen „service" en „super" weer. Momenteel bouwt Simon de Wit N.V. dergelijke S-markten o.a. in Am sterdam, Heerlen en Almelo. De directie van Simon de Wit heeft reeds vier a vijf jaar gezocht naar een geschikte gelegenheid om een S-markt in Veenendaal te kunnen vestigen. Na vrij lange onderhandelingen is men er thans in geslaagd om het pand Hoofdstraat 23 waarin voorheen de meubelzaak van de fa. Diepeveen was gevestigd te bemach tigen. Inrichting De inrichting van de nieuws S-markt is zeer modern. Het team, belast met de etalering, heeft zich in het buitenland doen voorlichten omtrent de meest effi ciënte, gemakkelijk voor de klant, zijnde opstelling van de meest uiteenlopende artikelen. Want het assortiment in de nieuwe S-markt is wel zeer genuanceerd Er is als vanouds een levensmiddelenaf deling, maar daarnaast biedt de S-markt een keur van gebruiksartikelen, die over zichtelijk zijn uitgestald. Er zijn aparte afdelingen voor b.v. vers vlees en vlees waren, brood en banket, tabaksartikelen, kleine huishoudelijke artikelen, kortom de meest uiteenlopende zaken. Men kan aan één stuk door winkelen in de nieuwe S-markt. Bepaalde nieuwe snufjes zijn op allerlei punten aange bracht. Zo is er een speciaal doe het zelf hoekje voor de kinderen, die hun eigen snoep kunnen afwegen. Tussen de ver schillende afdelingen zijn hoekjes, waar de speciale weekattracties zijn apgetast Het geheel is met kennis van zaken aan de wensen van de klant aangepast De nieuwe S-markt krijgt een perso neelsbezetting van circa 20 mensen, waar bij ieder zijn eigen taak krijgt toegewe zen. In de groente- en fruitafdeling, ach ter in de S-markt, 20 meter verkoopruim te in totaal, worden de artikelen verpakt afgeleverd. Een weegschaal waarop men zijn gewicht kan controleren completeert de service. Dit 140ste filiaal van Simon de Wit voldoet ook aan de eisen van een goede service. De klant kan desgewenst thuisbezorging verlangen, waarbij het be stede bedrag de f 25,te boven moet gaan De bevoorrading van de nieuwe S-markt geschiedt via de Fluitersstraat, waar de goederen per truck worden aan gevoerd. SUPERMARKT Vruchten- Tube ZEGELS ZEGELS Choc. 500 gram ZEGELS ZEGELS ZEGELS Graafwerkzaamheden aan de Westersingel. Het bre de wegtracee wordt uit gelegd. WESTERSINGEL WORDT DOORGETROKKEN NAAR BERGWEG BREDE VENTWEG EN GROENSTROKEN De werkzaamheden voor de aanleg van het stuk westelijke Randweg lopend van af het Rembrandtpark tot aan de Berg weg zijn vorige week begonnen. De gehele beplanting wordt weggemaaid de boerderij de Kleine Geer zal binnen kort woraden afgebroken, evenals een paar woningen aan de Dijkstraat, die in het verlengde van de aan te leggen weg staan. De huidige Westersingel wordt dan een ventweg, daartussen komt een groen strook en een rijwielpad, waarna dan de 9 meter brede westelijke Randweg volgt, die precies in het verlengde ligt van de weg die vanaf het Panhuis naar het Rem brandtpark voert. Hoewel de beplanting dus momenteel wordt weggekapt, behoeft men niet bevreesd te zijn dat het groen zal verdwijnen. Er komt een geheel nieuwe beplanting tussen de oude Wes tersingel en de grote randweg Gezien de nabijheid van de parkeer ruimte op de Markt kan iedere koper ge makkelijk zijn auto kwijt en de korte af stand te voet afleggen In deze dagen werkt men koortsachtig om de ultramo derne S-markt op tijd te kunnen openen Maar woensdagavond is de laatste hand gelegd en zal het winkelend publiek van de zorgen van de verkoopleider de heer Bark en zijn medewerkers overtuigd kun nen zijn. Voor Veenendaal en omgeving is de opening van de nieuwe S-markt een gebeurtenis, die er weer eens op wijst dat de ontwikkeling van deze plaats ook in zakelijk opzicht niet stilstaat JONGENS BESTUURDEN AUTO Zondagmiddag om 13.00 uur vond op de hoek W. C. Beremanstraat- Mr. Dr. Schokkingstraat een aanrijding plaats tussen een personenauto en een wiel rijder, de 12-jarige Z. uit Veenendaal. De auto die bestuurd werd door de 15-jarige B. uit Veenendaal verleende geen voorrang aan Z. Voordat het on geval, waarbij alleen materiële schade te betreuren viel, plaats had werd de auto bestuurd door een andere B., 16 jaar oud. De jongens waren met de auto gaan rijden toen ze op hun vader moesten wachten, omdat hij een eind je met de jongens wilde gaan rijden. Ze besloten maar vast alleen te gaan met alle gevolgen van dien. De heer A. M. Rijkse, 40 jaar bij de Steenfabriek Tollewaard, wordt harte lijk gelukgewenst door burgm. jhr. mr. Bosch ridder van Rosenthal, die hem zojuist de bronzen medaille heeft op gespeld. BRONZEN MEDAILLE Maandag omstreeks het middaguur speldde Rhenens burgemeester jhr. mr. Bosch ridder van Rosenthal de heer A. M. Rijkse, wonende Zwijnsbergen 7 te Eist de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst in verband met zijn 40-jarig dienstverband bij de steenfabriek Tol lewaard. De burgemeester schetste de jubilaris als een man, die al die 40 jaren goed en behoorlijk zijn taak had vervuld. Ook de directeur, de heer J. van Dongen sprak waarderende woor den en dankte de jubilaris voor zijn trouw aan het bedrijf. NIEUW GEDIPLOMEERDE E.H.B.O.-ERS De EHBO te Eist heeft weer enkele nieuw gediplomeerde EHBO-ers afgele verd. De cursus stond onder leiding van dr. Ossendorp en instrukteur Heikamp Hierbij volgen de namen van de nieuw gediplomeerden: de dames G. v.d. Scheur, W. van Voorst-Kok, J. C. Quint-de Beste en H. Willemsen en de heren .J Verma zen. C. van Garderen en G. Hovestad. UITSLAGEN VAN DE P.V. DE POSTDUIF De P.V. De Postduif uit Amerongen heeft verleden week met wedvluchten meegedaan vanaf Orleans en Tergnier. De afstand vanaf Orleans bedraagt 521 km. In concours waren 41 duiven. De snelheid van de eerste duif bedroeg 1290,5 m. per minuut. De uitslag luidt: 1, 4, 6 en 8 J. Vi- see; 2, 3. 5 en 7 H Zumbrink; 9 C. H. Wiertz; 10 Blankestijn. Aan de wedvlucht vanaf Tergnier deden 72 duiven mee Zij moesten een afstand van 301 km. overbruggen. De snelheid van de eerst aankomende duif bedroeg 1316,7 m per minuut. De uitslag luidt: 1 en 8 Gebr Blan kestijn; 2, 10 en 14 J. Visee; 3, 4, 7 en 11 H. J. Buis; 5 Lutjes; 6 en 12 H Zum brink; 9 en 13 C. H. Wiertz; 15 A Nel- lestijn; 16 Overeem-de Vries; 17 G Rebereen; 18 K Mater Beroemde toren 4V2 meter uit het lood Uit alle hoeken van onze aardbol komen toeristen kijken naar de beroemde, scheve toren van Pisa, die door de inwoners van de stad de „lieve oude dame" wordt genoemd. Deze lieve oude dame is echter bijzonder ziek en het lijkt er op. dat zij elk ogenblik ten onder kan gaan. De toren, een van de beroemdste bouwwerken ter wereld, helt al achthonderd jaar over en hoewel er over het uiteindelijke lot van deze belangrijke toeristische trekpleister al vele sombere voorspellingen zijn gedaan, is het thans zover, dat men min of meer zekerheid heeft, dat het vonnis over het bestaan van de toren over niet al te lange tijd zou kunnen worden geveld. Hij helt namelijk elk jaar meer over. Vrijwel voort durend verrichten deskundigen metingen om precies vast te kunnen stellen, hoe het met de ziekte van de oude dame is gesteld. De vooruitzichten geven weinig reden tot optimisme Er hangen, aldus „Het Beste" een zevental zware klokken in de toren, waarvan er een zelfs drieëneen halve ton weegt Vroeger kon men bij plechtigheden hun gelui over de hele stad horen Dat is allang niet meer zo, want geleerden verboden dit, gezien de trillin gen, die daardoor teweeg werden ge bracht Ook het gemotoriseerde verkeer wordt om die reden niet meer in de di- helt. Zijn bevindingen zijn helaas altijd De houten noodschoot te Achterberg, waarin de kleuters van dit dorp hun eerste schoollessen" zullen ontvangen. rekte nabijheid van de toren toegelaten Sinds 1911 meet een professor van de universiteit van de stad op de negentiende juni van elk jaar. hoever de toren over- aan de sombere kant, want tedere keer blijkt de toren meer uit het lood te staan Vorig jaar, toen men weer aan het meten ging, stond het vijfenvijftig meter hoge bouwsel precies vier meter en vieren vijftig centimeter uit het lood De toren van Pisa kan bogen op een wonderlijke voorgeschiedenis In 1173 leg de de beroemde bouwmeester Bonanno Pisano de fundamenten voor het bouw werk, waaraan hij tot 1185 werkte Toen verdween hij spoorloos om een tot op deze dag onopgehelderde reden. Negentig jaar lang werd er niet meer naar de toren om gekeken, totdat een andere architect zijn krachten op de toren beproefde Hoewel hij er beter aan had gedaan, de toren eerst af te breken en de fundering breder en dieper te maken, bouwde hij er nog drie ronde verdiepingen bovenop Het hellen trachtte hij te compenseren door de vloeren van de nieuwe etages recht te maken Tachtig jaar later zette een derde architect de zevende en laatste verdieping op de toren, die ruimte moest bieden aan de zware klokken Er was intussen bijna tweehonderd jaar gewerkt aan de scheve toren. Sommigen zijn de mening toegedaan, dat Pisano „zijn" toren met opzet scheef heeft gebouwd om de toeristische tegenhanger van Pisa, Florence, te kunnen beconcur reren Er is echter ook een wetenschap pelijke verklaring voor. waar men ge voegelijk meer waarde aan kan hechten. De bodem van Pisa moet men zien als een „spons" van alluviale klei en zand, welke voor zestig procent uit water be staat. Het fundament van de toren heeft men gebouwd in een oude lagune waarin men zelfs de. getijlijnen nog kan terug vinden Ondanks het feit, dat de muren van de onderste verdieping meer dan vier meter dik zijn, kunnen zij het ver zakken van het fundament, dat niet die per dan ongeveer drie meter in de zuigen de grond is geplaatst onmogelijk voorko men Zoals wel vaker gebeurt, staan tal loze ideeënrijke mensen klaar met plan nen om de toren voor een alles verwoes tende val te behoeden Zo zijn er plan nen binnengekomen om hem met loko- motieven recht te trekken, terwijl een piloot van de R A F heeft voorgesteld om hem aan kabelballons te verankeren. Vast staat, dat. wil men de toren behou den, de fundering verbreed en verste vigd moet worden Het pompen van ce ment in de bestaande fundering ts onvol doende. hetgeen een vroegere poging in die richting al eens heeft uitgewezen. Het merkwaardige is, dat alle plan nen, welke tot nog toe by het Minis terie van Openbare Werken syn bin nengekomen. oplossingen betreffen om de 14.500 ton zware toren te behou den in de oorspronkelijke staat, dus niet om hein recht te zetten. Vermoedelijk zijn redenen van toeris tische aard hieraan niet vreemd De toren is immers wereldberoemd en het is daarom, dat elk jaai drie miljoen toeris ten een bezoek brengen aan de stad en het bouwwerk bezichtigen Zeshonderd duizend mensen overnachten in Pisa en honderdtwiutig personen betalen graag de entreeprijs om de tweehonderdvierenne gentig treden te mogen beklimmen De inkomsten uit het toerisme bedragen niet minder dan drieëneenhalf miljoen gulden. Vandaar dat de plaatselijke VVV weinig voelt voor een rechte toren van Pisa Toch zal er iets aan moeten gedaan worden, want de metingen hebben onomstotelijk uitgewezen dat de toren in de staat waar in hij thans verkeert zonder de minste twijfel ineen zal storten Dat kan morgen het geval zijn maar ook over vijftig jaar. Dat hij. indien men niet spoedig een op lossing voor dit bouwkundige probleem vindt, over niet ai te lange tijd de geest zal geven, is voor deskundigen een vast staand feit.

De Vallei | 1965 | | pagina 3