Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Besprekingen stichting van nieuw Dienstencentrum voor bejaarden gaan verder Agenda In 't najaar overleg met gemeentebestuur Kappers uit Veenendaal en Alphen a.d. Rijn in sportieve strijd gewikkeld Negentig leden vanvL.T.S. namen deel aan vormingsweek Winkelcentrum VEENENDAAL Edes Raadslid wil insignes voor gemeenteraadsleden 39e JAARGANG VRIJDAG 9 JULI 1965 Nr. 54 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scberpenzeel VERZORGINGSCENTRUM Tentoonstelling van kleuterschool ,'t Trefpunt WIST U.... Prestaties liepen niet ver uiteen A. P. van Balen twaalf en half jaar lioof donder w ij zer Japans bezoek aan R i tmees te r f abrieken Vakantie van de melk handelaren Dodelijk ongeluk op Rijksweg 12 Na publicaties talrijke reacties ELST OVERRERG DS. C. VAN VIEGEN TERUG UIT CANADA AMERONGEN Teenerfeest op de Burgwal B R O W F R Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Zoals wij onlangs reeds konden melden bestaan in Veenendaal plannen een dienstcentrum voor bejaar den te stichten, waarmee een speciale commissie zich belast heeft om de mogelijkheden te onderzoeken. Men heeft reeds dit jaar enkele van dergelijke centra bezocht (o.a. te Hilversum en te Ameide) om zich nader te oriënteren. Deze bezoeken waren een gevolg van de uitnodiging die de commissie van de Dr. de Moorstichting uit Utrecht ontving. Het schijnt thans vast te staan dat deze commissie van voorberei ding, waarin vertegenwoordigers van verschillende kerkgenootschappen zitting hebben (o.a. van de Ge- ref. Kerken, de Chr. Ger. Kerk, de Herv. Evangelisatie „Sola Fide"") in de komende maanden een be spreking zal hebben met het gemeentebestuur om zich nader te beraden omtrent de eventuele verwezen lijking van de bestaande plannen. Een plaats bepaling is nog niet gegeven. Ook zijn nog geen schetsen van het nieuwe centrum gemaakt. Veel hangt af van de rijksgoedkeuring omdat bij het ministerie van Binnenlandse Zaken enkele tientallen aanvragen van andere gemeenten liggen, die een dergelijk dienstencentrum willen stichten. Het ligt er nu maar aan welke gemeente de grootste prioriteit zal genieten. De commissie is dus samengesteld uit personen van verschillende kerkgenoot schappen, hierboven genoemd. Men is in deze kringen van oordeel dat de stichting van een algemeen christelijk bejaardencentrum niet alleen gewenst, maar zelfs noodzakelijk is. Bovendien wil men de bejaarden zoveel mogelijk in een eigen huis laten wonen. Een dien stencentrum, dat thans beoogd wordt heeft de opzet om de bejaarden hun eigen huishouden te- laten doen. Moch ten er onverhoopt dan moeilijkheden komen, met ziekte of ongeval bijvoor- beid, dan kan men terugvallen op het verzorgingscentrum dat in de kern ge vestigd is. Hier komt dan een zieken zaal, er zijn verpleegsters, ook de ge zinsverzorgster ontbreekt niet, kortom, indien nodig zullen de bejaarden dan een goede verpleging kunnen genieten. Ook een kerkzaal en ontspanningsruimte worden midden tussen de in' carrévorm gebouwde bejaardenwoningen geplaatst. Hierdoor kan de bejaarde in zijn eigen woning een privéleven hebben, waaraan ieder mens, ongeacht zijn leeftijd wel terdege behoefte heeft. De commissie verheelt niet dat de weg naar realisering een lange zal zyn, om dat de burgerlijke overheid nog geheel moet worden ingeschakeld. Men is ech ter overtuigd van het feit, dat dit idee in vele lagen van de bevolking weer klank zal vinden en daarom zet men er de schouders onder. Bedrijvigheid tijdens de kapwedstrjjd van de Technische club V'daal. Donderdagmiddag en -avond lieten de kinderen van de kleuterschool 't Tref punt aan hun ouders en ieder die er belangstelling voor had, zien wat zij alzo kunnen presteren. De werkstukjes, die zij onder leiding van hun hoofdleidster Mej. H. E. Vink en haar helpsters hadden vervaardigd wekten ieders bewondering. Het dwingt respect af wat deze dames met de nog zo kleine kinderen weten te bereiken. Op deze tentoonstelling werden ook de materialen getoond waarmede ge werkt wordt, alsmede de speelgoede ren, die de kleuters mogen gebruiken. dat de klok van de Julianakerk reeds 3-4 maanden stilstaat? dat men de klok opzettelijk heeft stilgezet? dat dat komt omdat men bang is dat de gewichten naar beneden zul len vallen? dat de kerkvoogdij in overleg met het gemeentebestuur naar een op lossing zoekt? Dinsdagavond had in het N.V.V.-gebouw te Veenendaal een sportief treffen plaats tussen leden van de technische kappersclubs uit Veenendaal en Alphen aan de Rijn. Vyf Alphense coiffeurs kwamen hun krachten meten met hun Veenendaalse collega's. Beide clubs worden door dezelfde trainer opgeleid, n.L de bekende Utrechtse kapper YV. Elsendoorn. De technische clubs hebben in de korte tyd van hun bestaan al heel wat vorderingen gemaakt. De club uit Alphen nam al meerdere malen deel aan wedstrijden, voor de kappers uit Veenendaal en omgeving was dit de eerste keer. Staveren (Oude Wetering), 67 punten; 2. A. M. Egas (Rhenen), 66 punten; 3. G. C. v. Doleweerd (Amerongen), 63 punten; 4. en 5. H. Visser (Veenendaal) en J. Verboom (Ter Aar), beiden 62 punten; 6. G. v. Doleweerd (Amerongen) 61 punten; 7. K. Visser (Veenendaal), 55 punten; 8. G. v. d. Langemeent (Veenendaal), 55 punten; 9. H. W. van Teeffelen (Alphen a.d. Ryn), 54 punten; 10. J. H. Vierbergen (Alphen a.d. Ryn), 53 punten en 11. C. v. Klaveren (Alphen a. d. Rijn), 44 punten. De prijs voor de beste technische prestatie werd toegekend aan de heer G. v. Doleweerd uit Amerongen. Vorige week vierde de heer A. P. van Balen, hoofd van de hervormde Reho- bothschool het feit dat hjj 12'/ï jaar als hoofd van die school werkzaam was. Op 1 jan. 1953 werd de heer van Balen tot hoofd benoemd en op 30 juni 1955 werd de nieuwe hervormde Rehoboth- school door Ds. K. v. d. Pol geopend. Tegelijk met de heer van Balen werd ook benoemd mevrouw Tolsma uit Lunteren, die bijna zonder onderbreking, dus ook 121/* jaar haar beste krachten aan de school gaf. Eerst per fiets en daarna per brommer kwam mevrouw Tolsma al die tijd uit Lunteren. De school telt momenteel 10 leerkrachten. Onder de leiding van de heer van Balen is de school dusdanig uit gegroeid dat er al naar een 11e leerkracht wordt uitgezien. Beiden, zowel de heer van Balen als mevrouw Tolsma vierden in 1964 hun zil veren onderwijsjubileum. BEPLANTING OM SIONSKERK Het terrein rond de nieuwe Sionskerk is door vrijwilligers gespit en van stenen ontdaan. Thans zal men het gras gaan inzaaien. In de maand oktober zal de verdere beplanting komen. Dinsdagmiddag bracht een Ja panse delegatie een bezoek aan de Ritmeestersigaren fabrieken in Vee nendaal. Het betrof een afvaardi ging van het Japanse staatsmono polie voor tabaksprodukten die een rondreis door enkele West-Euro- pese landen maakt om zich hier te oriënteren omtrent de produktie- methoden in de tabakssector. De directeur van het Japanse staat- monopolie, Mr. Sakata en de directeur- generaal van het „Japan Department of Foreign Trade" Mr. Saito, lieten zich voorlichten over de gang van zaken bij deze Veenendaalse sigarenfabriek en toonden zier bijzonder geïnteresseerd. Men had grote belangstelling voor de toonden zich bijzonder geïnteresseerd, de en de ook bij Ritmeester doorgevoerde mechanisatie. Na afloop van dit bezoek vertrok het Japanse zeischap naar West- Duitsland, waar men eveneens een be- zoekbrengt aan een aantal bedrijven. TOP IN WINKELDIEFSTAL Dinsdagmorgen, woensdagmorgen en donderdagmorgen heeft men in een Veenendaalse supermarkt drie huis vrouwen aangehouden die zich schul dig maakten aan winkeldiefstal. Bij ondervraging bleek bij de dames vaak als motief te hebben: „We willen graag wat extra's voor de vakantie mee nemen." Zou het werkelijk een prettig idee zijn om met gestolen goed op va kantie te gaan? BROMFIETSER ERNSTIG GEWOND Maandagavond is de 17-jarige brom fietser R. op de Boslaan tegen een hem tegemoet komende luxe wagen gere den. Het ongeval gebeurde doordat de jongen al rijdende achterom keek en naar links afzwenkte. De jongen werd in zorgwekkende toestand naar het Ju- lianaziekenhuis overgebracht. In de afgelopen week hebben circa 90 jongens van de Chr. Technische Talma- school deelgenomen aan een vormingsweek vanuit het Vakantieoord „Ellecom" ten oosten van Arnhem. Deze vormingsweek werd jaarlijks georganiseerd. Men startte reeds in 1958 en bezocht voorheen centra in byv. Nuns peet, Lage Vuursche, maar al drie jaar achtereen trekt men nu naar Ellecom. Het zijn de leerlingen uit de 3e klassen A en B (timmeren) en C D en E (afd. machinebankwerken) die een fyne week doorbrachten in de bosrijke omgeving van de Oost-Veluwe. De vormingsweek begon maandag met het in orde brengen van de kamers in het kamphuis, een eerste kennismaking en een verkennen van de omgeving, 's Avonds gaf de heer J. G. Gordeau een causerie over het onderwerp: „Onze plaats in de maatschappij". Om half elf was het bedtijd en (betrekkelijk) rustig in het kamphuis. De dinsdag was bestemd voor een speurtocht onder auspiciën van de Winkels zijn open tot 's avonds 6 uur Vrijdags avonds koopavond tot 9 uur. Woensdagmiddag na 1 uur zijn de winkels gesloten Kappers zijn 's maandags de hele dag gesloten. MARKTEN: Dinsdagsmorgens van 8 tot 12.30 uur; 's zaterdags de ge hele dag. Vrijdagsavonds en zater dagsmiddags speciale week- eindakties van de VWV. Maar de individuele prestaties van de laatsten mogen er ook zyn. Drie van hen wisten laatstelijk door te dringen tot de landelijke finales te Arnhem. Maar dinsdagavond flitsten de scharen dan in de wedstrijd tussen Veenendaal e Alphen. De jury, bestaande uit de heren Fr. v. d. Vlis en H. Elsendoorn Jr., had geen gemakkelijke taak omdat de prestaties niet ver uiteen liepen. De kappers deden hun uiterste best om de modellen een zo fraai mogelijk kapsel te geven. De wedstrijden stonden onder leiding van trainer Elsendoorn. Er waren drie fraaie bekers beschikbaar voor de eerste, tweede en derde prijs winnaar en een lauwertak voor de vierde. Daarenboven werd nog een extra prijs uitgereikt voor de beste technische prestatie. Na 55 minuten zwoegen van de deel nemende kappers kon de jury met de keuring beginnen. Uiteindelijk kwam de volgende uitslag uit de bus; 1. G. van De vakanties van de Veenendaalse melkhandelaren valt in de periode van 12 juli t/m 7 augustus. In deze periode wordt de melk niet thuis bezorgd. De melkhandelaren zullen dan voorzien zijn van een bel waarmee ze hun komst aankondigen. Men wordt verzocht zelf aan de weg te komen om de melk en andere produkten in ontvangst te ne men. Voor invaliden of anderen, die niet in staat zijn om aan de weg te komen bestaat een afwijking op deze regeling. Wanneer zij aan hun hande laren de moeilijkheden doorgeven, wordt de melk toch aan huis bezorgd. BEZOEK BEROEPEN PREDIKANT De beroepen predikant bij de hervorm de gemeente te Veenendaal, Ds. W Chr. Hovius uit Nieuw-Lekkerland hoopt woensdagavond 14 juli met de gemeente kennis te maken en een preekbeurt te vervullen in de Oude Kerk op de Markt. AUTO REED TEGEN BROMFIETS Woensdagmiddag om 1 uur werd mevr. M., bestuurster van een brom fiets, op de Patrimoniumlaan van ach teren aangereden door een personen auto. Mevr. M. kwam te vallen en liep een hoofdwond en hersenschudding op. i{ GüeïvviU I w voor betere uurwerken HOOFDSTR 91 VEENENDAAL Dinsdagavond gebeurde op Rijks weg 12 een zeer ernstig auto-onge val waarbij de 20-jarige militair J. Bammers uit Driebergen om het leven is gekomen. B. reed in zijn personenauto in de richting Arn hem en raakte plotseling de macht over het stuur kwijt. Hij vloog door de middenberm, na drie maal over de kop te zijn geslagen. Toen de gewonde militair op de weg lag moe ten twee passerende auto's hem nog heb ben geraakt. De identiteit van deze be stuurders was tot op heden nog niet be kend. Het slachtoffer werd in zeer ern stige toestand, hij had o.a. een schedel- basisfractuur bekomen, naar het Juliana- ziekenhuis in Veenendaal vervoerd, waar hij kort na aankomst aan zijn verwon dingen bezweek. Nederlandse Padvinderij, terwijl voor 's avonds weer een causerie was in gelast. Ditmaal sprak de heer H. Ver haar uit Amsterdam over „Jeugdproble men". Het was een rijk gevarieerd program dat de jongens werd voorgeschoteld. Want ondanks het minder gunstige weer genoot de groep woensdag van een excursie naar de vliegbasis Deelen. Wat ze daar zagen was een kolfje naar hun hand en de enthousiaste uitroepen waren dan ook niet van de lucht. Woensdag avond ontmoetten de junioren van de Ellecomse voetbalvereniging de jongens van de L.T.S. op het sportveld. Het ging er bijzonder spannend toe. Om half negen sprak de heer Boersma van het Verbond van Veilig Verkeer, over de toenemende verkeersproblemen. Donderdag (gisteren) werd een bezoek gebracht aan een houtbedrijf en aan een ijzergieterij te Doetinchem. De heer Oostenweller uit Amsterdam (geen on bekende in Veenendaal) vertelde des avonds in het kampverblijf op de hem bekende boeiende manier. Vandaag wer den de koffers weer gepakt en vertrok ken de jongens boordevol indrukken weer naar huis. SCHOOLSPORTDAG Hoogspringen vormde een van de vele vele proeven waaraan de leerlingen uit de hoogste klassen zich hadden te on derwerpen. Hier een meisje vol con centratie in actie. Zie volledig verslag en uitslagen op pag. 4 van dit nummer. 10 CM SNEEUWIN JULI Die Nederlanders, die dezer dagen van uit het warme Italië via de Sustenpas in Zwitserland terugkeren naar het mie zerige weer in Nederland, krijgen op de pas al een voorproefje van hetgeen ons deze winter wel weer te wachten staat: een sneeuwdek van een decimeter. Ge lukkig zyn de verbrande huid en de auto-verwarming wel tegen deze koude verrassing opgewassen. 'WWitMMiWiiiiW Het VVD-gemeenteraadslid van Ede, de heer van Gestel, is dezer dagen volop in het nieuws. Oorzaak? Een door hem geopperd zeer origineel idee om de raadsleden een insigne te laten dragen. In een onlangs gehouden gemeenteraadsvergadering kwam de heer van Gestel met de suggestie. Een Gelders dagblad zag er copy in en toen ging de sneeuwbal aan het rollen. Verschillende persorganen brachten het nieuws groot opgemaakt en hierna waren de reacties niet van de lucht. De heer van Gestel vertelde ons dat h(j van raadsleden uit andere plaatsen bewijzen van instem ming had gekregen. De gedane opmerking dat hij de speldjes of insignes gedragen wilde zien naar de verschillende politieke schakeringen, b.v. rood voor de P.v.d.A., zwart voor de Prot. Chr. partijen, wit-geel voor de KVP en rose voor de VVD moet als een grap be schouwd wórden. Ik zie het al voor më, al die regenboogkleuren als een bonte verzameling tijdens een serieuze vergade ring. Niemand zou dan ernstig kunnen blijven, dacht de heer van Gestel. De werkelijke achtergrond van het idee is wel het feit dat in vroeger dagen een raadslid kenbaar was door een zwart pak en hoge hoed. Nu komt men binnen in een grijs, bruin of blauw wandelcostuum en alle distinctie is verdwenen. Een raadslid moet kenbaar zijn, vindt hij. Hij heeft het meeste contact met de burgerij. Iedereen komt bij hem om pro blemen te bespreken. Dan moet je ook kunnen zien, daar komt nou zo'n volks vertegenwoordiger aan, vindt het VVD- raadslid. Het gebeurt in de steden dat een raadslid bij een gebeurtenis gewei gerd wordt omdat hij zich niet kan iden tificeren. Als men zo'n speld zou dragen is dat euvel ook verholpen. In kleinere AANRIJDING OP RIJKSSTRAATWEG Woensdagavond om 17.45 uur vond op de Rijksstraatweg nabij smeederij v. d. Berg een aanrijding plaats. Aldaar wilde een personenauto een inrit in rijden en stond daarvoor voorgesor teerd op de weg. De bestuurder van een achterop komende vrachtwagen had dat te laat in de gaten en reed achterop de personenauto. Er ontstond materiële schade. plaatsen noemt men iedereen bij z'n naam (of bijnaam), maar hier in Ede kent men elkaar niet meer Bovendien hebben veel landgenoten wel een speldje op van een wandelclub of van de brandweer, maar een raadslid is onherkenbaar. Hoe eerder de insignes komen hoe liever, vindt de heer van Gestel. Hij was ervan overtuigd dat alle raadsleden van Ede de speld op de revers zouden doen. Ik heb er al eens een balletje over opgeworpen en ze waren er allemaal wel voor geloof ik. Hoe het zij, de speldjesaffaire, hield de heer van Gestel dondermorgen van zijn werkzaamheden af hij heeft een aanne mersbedrijf omdat hij voortdurend ver slaggevers en andere belangstellenden te woord moest staan. Eind vorige week keerde de hervormde predikant Ds. V. van Viegen en zijn echt genote uit Canada terug na een bezoek aan zijn kinderen, die aldaar vertoeven. De terugkeer van de predikant werd en kele weken vervroegd wegens familieom standigheden. Aanvankelijk zou men pas in september in het vaderland terug komen. Ook dit jaar zal er weer een Teen-) agerfeest op het terrein van De Burg wal gegeven worden. Aan deze avon den welke plaats vinden op 17 en 24 juli wordt medegewerkt door enkele van radio en T.V. bekende sterren, n.l. Ilonka Biluska en Ria Valk. Deze jaarlijkse nationale muzikale Teenager wedstrijd wordt georganiseerd door DVSA. Er worden ook dit jaar weer honderden bezoekers verwacht, gezien het programma waaronder de genoemde artisten en de bekende band van de Junior Rockets. Deze artiesten zullen voornamelijk de eerste avond optreden. Het wedstrijdprogramma vindt gro tendeels op de 2e avond plaats. Als deelnemers hebben zich thans opgegeven o.a.: The Devil Strings uit Groningen; Magda Berg. Mijdrecht; Los Mystoros, Driebergen; The Mods, Utrecht; The Two Sisters, Amerongen; The Blue Whites, Utrecht; The Blue Stars, Amerongen; C. van de Tempel, Vleuten; W. A. Cazander. Utrecht; Jo and Michael, Kerkdriel. Op 17 en 24 juli a.s. zal de jeugd en ook vele ouderen bezit nemen van het sportpark. Hopenlijk werken de weergoden ook mee. VEENENDAAL Vrijdag 9 en maandag 12 juli: Di- plomazwemmen in het Berg- bad voor de Veenendaalse schooljeugd. Vrijdag 9 juli 's avonds: Uitrei king diploma's Chr. L.T.S. in Talmaschool aan de Industrie laan. Saterdag 10 juli sportpark Pan huis: GVVV-jeugd Siegburg Spielverein. NSVS. Aansluitend: GVVV- jeugd Siegburg Spielverein. Zondag 11 juli 11.15 uur: Aange paste kerkdienst voor gehandi capten in Eltheto. Maandag 12 juli 20 uur: Leden vergadering v.v. Veenendaal in hotel Vonk. Dinsdag 13 juli 19 uur op ter rein v.v. Veenendaal: Veenen daal - Garnizoenselftal Ede. Dinsdag 13 juli 20 uur: Leden vergadering v.v. GVVV in café De Oude Grens. RHENEN Vrijdag 9 juli 18.30 uur: Water- polotoernooi in natuurbad Ou wehand. Zaterdag 10 juli 15 uur: Start autorally bij Koningstafel. Dinsdag 13 juli 20 uur Bella Vista: Start oriëntatierit voor bromfietsers. ELST Maandag 12 juli 20 uur: Jaar vergadering v.v. Oranje Wit in De Morgenster. RENSWOUDE Zaterdag 10 juli 17.30-19.30 uur: Viswedstrijd. Opgeven bij de heer Overeem naast gemeente huis 19 J J Makelaar» rfj, A»suiantlekantooij Kanaalweg 2 Veenendaal Te lel 08385 2918 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxatiën

De Vallei | 1965 | | pagina 1