RANG RANG RANG I HENNY JANSEN GROTE PARTIJ POCKETS DAN RDE^HELFT Groot aantal geslaagden bij Chr Lagere Technische School Schooljeugd uit Ederveen gaat week kamperen aipfcfe drct^e Ds. W. Heerma ageert tegen nieuwe opvattingen omtrent de zondagsheiliging is alleen als er op staat Fruitdrops en diverse andere smaken SCHERPENZEEL Uw bril een sieraad Verbanddoosje RENSWOUDE AMERONGEN VAN DE PRIJS KLEEFSMAN's BOEKHUIS Nieuwsblad „DE VALLEI' vrijdag 9 juli 1965 8 Vanavond uitreiking diploma's Deze week werden de examens afgenomen op de Chr. Lagere Technische school te Veenendaal. Niet minder dan 113 leerlingen zullen hun diploma in ontvangst mogen nemen. Dit gebeurt heden (vrijdag) avond in een speciale bijeenkomst, waarbij ook de ouders zyn uitgenodigd. De geslaagden na de cursus 1964/'65 zijn: Klas 3A: Afdeling Timmeren: uit ken: uit Veenendaal: J. Bolderman, H. Veenendaal: H. W. Bergmeyer, H. v. d. Brink, H. Bruis, M. v. Doorn, G. v. En gelenburg, T. v. Leeuwen en T. Vei hoef; uit Rhenen: J. A. Aartse, J. Gerrits en B. v. Laar; uit Amerongen: W. Buying, P. J. C. de Hartigh en C. J. v. Viegen; uit Overberg: A. v. Deelen, F. ter Maa- ten en G. J. v. d. Zandschulp; uit Ach terberg: M. v. Dolderen; uit Ederveen: J. Nab. 1 Klas 3B: Afdeling Timmeren: uit Veenendaal: C. Boogaard, J. Bos, H. v. d. Dikkenberg, J. Gerritsen, D. den Hartog, V. Heuvelman, E. Kleyer, G. H. v. Kruistum, J. v. Manen, G. Veenhof en C. W. Wouters; uit Rhenen: H. v. Ra-! venswaay; uit Amerongen; G. Gregoor;. uit Overberg: A. v. Ginkel en J. Lege- maat; uit Eist: J. H. de Jong en A. J. v. Viegen; uit Renswoude: R. v. Wolfs- winkel; uit Ederveen: A. Vlastuin: uit De Klomp: M. Wijnen. LEDENVERGADERING V.V. „VEENENDAAL" Maandagavond 12 juli houdt de Voet balvereniging „Veenendaal" haar half jaarlijkse ledenvergadering. De agenda vermeldt behalve de gebruikelijke jaar verslagen van secretaris en penning meester ook bestuursverkiezing. Af tredend en herkiesbaar zijn de heren Van Dolder (voorz.), E. Bouman (secr.), H. Gerritsen, H. v. d. Scheur en C. G. Hensen. DE BROMFIETSERS EN DE HOOFDSTRAAT In „De Vallei" van vrijdag 25 juni plaatsten wy een ingezonden stuk van een inwoner van Veenendaal, wonende aan de Hoofdstraat. Onder de titel „Zondagsrust" bracht scixryver het hel se lawaai en andere ongerieven ver oorzaakt door jeugdige bromfietsers in de Hoofdstraat onder de aandacht van de lezers. Het ingezonden stuk eindig de met de opmerking: „Wy als Hoofd straatbewoners zullen ons moeten af vragen of, wanneer de plaatselijke overheid in zyn lijdelijkheid blyft vol harden, wij ons niet tot boven gemeen telijke organen (gemeenteraad en po litie) moeten wenden om aan deze wan toestand een einde te laten maken." We hebben deze Veenendaler eens gevraagd of hij nog reacties op zijn schrijven gehad heeft. Hij vertelde dat velen het eens waren ge weest met de strekking van zijn inge zonden stuk, maar dat men verder nog eens rustig afwacht of er eventuele verbeteringen plaats vinden. Een woordvoerder van de politie deelde ons desgevraagd mee dat reeds geruime tijd voordat het ingezonden stuk in de pers verscheen de politie al met verscherpte controle met be trekking tot bromfietsers werkt, en dat men onverminderd met deze akties blijft doorgaan. Resultaten mag men na zo'n korte tijd nog niet verwachten, maar ze zijn al wel te constateren in het flinke aantal bromfietsen dat de laatste tijd in beslag genomen is. Vorige week is een vrachtwagen vol afgevoerd, aldus de woordvoerder van de politie. Wat er met de bromfietsen gaat gebeuren hangt van de kanton rechter af. maar zeker is dat een aan tal van deze brommers die niet aan de gestelde eisen voldoen in een heel klein pakje zullen veranderen en aan de eigenaar onberijdbaar ter hand zullen worden gesteld. Een ander deel zal voorzien van nieuwe en de juiste on derdelen samen met een proces ver baal naar de eigenaar terug keren. Tot slot stelde de woordvoerder van de politie nog dat men er zich van be wust is dat de bromfietshinder niet alleen zondagsavonds te groot wordt, maar ook op andere dagen van de week. TECHNISCHE DIENST VAN PANTER SIGARENFABRIEK MAAKTE EXCURSIE Het technische personeel van de Pan ter sigarenfabriek heeft zaterdag j.l. een excursie gemaakt, in de morgen uren werd eerst een bezoek gebracht aan de Hoogovens te IJmuiden. Na een uiteenzetting maakten de sigarenmensen een rondgang door dit gigantische be drijf. 's Middags werd het accent op de ont spanning gelegd. Een bezoek aan Vo- lendam en Amsterdar. en een boottocht vormden een g< 'e afsluiting van deze dag. I-aet op de avond keerde men in Veenendaal terug. Met deze excursie heeft de direktie van de Pantei sigaren fabriek bij haar personeel veel eer in gelegd. Klas 3C: Afdeling Machinebankwer ker uit Veenendaal: P. G. v. d. Berg, W. T. A. Bolderman, K. Diepeveen, W. A. Coumans, J. Diepeveen, J. v. Dijk, R. v. Dijk, A. ter Haar, W. C. Hardeman, M. Klumpenaar, A. M. Kramer, C. J. de v Dijk, E. A. Elias, B. Ernsten, J. Gijs- bertsen, C. v. d. Haar, A. J. v. Harde- veld, P. J. F. Koning, B. J. Korevaar, J. W. v. Manen, J. v. d. Pol, C. Rose- boom, G. A. Stam, J. v. Stempvoort, H. Sukkel en E. J. v. Wijk; uit Rhenen: D. G. Ariesen en R. C. Sacré; uit Overberg: G. Korver; uit Renswoude: A. Bouw. Klas 3D: Afdeling Machinebankwer- Man, H. v. Manen, H. Schoonderbeek, C. G. v. Stempvoort, J. W. v. Tuil, G. J. Hoogenkamp, J. v. d. Heuvel en H. v. Zanten; uit Rhenen: H. v. Appeldoorn, W. v. d. Scheur en A. v. Ingen; uit Eist: A. van Dalen; uit Renswoude: F. v. 't Foort, D. den Hartog en G. D. v. Houten; uit Doorn: D. A. v. Es; uit Scherpenzeel: W. Wagensveld. Klas 3E: Afdeling Machinebankwer ker uit Veenendaal: G. T. Beyer, H. J. v. Eden, H. v. Egdom, H. de Gooyer, J. H. Huibers, J. de Kaste, J. H. Roks, H. Schoeman, C. v. Zwetselaar, C. L. P. Benoit, D. v. d. Bovenkamp, J. v. d. Bo- venkamp, H. v. Kooten en J. Veenbrink. uit Rhenen: H. J. v. Amerongen, J. v. Vliet, E. L. Kallen, H. T. Rodenburg en P. E. Weidema; uit Amerongen: C. A. Hoenson; uit Renswoude: H. J. v. Ba tenburg en D. Overeem; uit Overberg: T. v. Grootveld; uit Ederveen: M. Dave- laar; uit Scherpenzeel: K. C. den Boer. Al deze geslaagden zullen waarschijn lijk een goede plaats in het bedryfsleven kunnen bemachtigen. Het Gewestelijk Arbeidsbureau verleent hierbij bemidde ling. Een achttal geslaagden zet de studie voort en zal het U.T.S.-onderwijs gaan volgen. G.J.O. afd. Veenendaal betrekt zomerkamp in Beekbergen De afd. Veenendaal van de Gerefor meerde Jeugd Organisatie betrekt van 1421 augustus een zomerkamp op het kampterrein de Wildwal te Beekbergen. Evenals vorig jaar, toen een dergeljjk kamp voor het eerst georganiseerd werd, zullen een groot aantal Veenendaalse jongens en meisjes in de leeftijd van 816 jaar een week gaan kamperen onder deskundige leiding. Een dergelijk kamp moet gezien wor den als een voortzetting van het club werk dat het gehele jaar door, door het G.J.O. voor de jeugd verzorgd wordt. Alleen men is nu niet een uurtje per week bij elkaar, maar een halve week, zodat de kennismaking tussen de jeugd onderling en de leiding intensiever kan gebeuren. Bovendien leert men te wer ken in teamverband en bovenal men heeft een fijne vakantie. Dat iets dergelijks door de jeugd op prijs gesteld wordt blijkt wel als men nagaat dat reeds in de winter het maxi maal aantal jongeren zich opgegeven had. Verder zijn er zelfs clubleden die speciaal voor het kamperen lid worden. Van 1421 augustus is er dus het kamp op de Wildwal. De groep bestaan de uit 80 jongens en meisjes en 12 lei ders zal onderverdeeld worden in twee groepen. Enerzijds de jongens en meisjes van 612 jaar en anderzijds een groep bestaande uit leden van 1216 jaar. Men zal op de fiets naar het kamp gaan en daar, naar de verschillende ge won e aktiviteiten zoals speurzoeken, kampvuur e.d., ook een kampdienst op zondag, verzorgd door ds. van Enk, en een oudermiddag (woensdags), organi seren. Op deze middag kunnen de ouders en andere belangstellenden een bezoek aan het kamp brengen om te zien hoe de jeugd het maakt. INGEZONDEN Geachte Redaktie, Gaarne zou ik de bevolking van Veenendaal er op attent willen maken, dat oude kranten, tijdschrif ten, boeken en telefoonboeken nog waarde hebben voor liefdadige instel lingen. Het gebeurt nog veel dat deze artikelen met de vuilniswagen wor den meegegeven, dat is jammer! Hebt u iets overbodigs liggen, laat uw zoontje of buurjongen «lat dan even op onderstaand adres afgeven. Liefst achterom! Kerk- en jeugdverenigingen zyn er mee gehaat. By voorbaat dank! P. v. Geerenstein, Pr. Bernhardlaan 204 Veenendaal. SPAARBANKEN TE VEENENDAAL EN OMSTREKEN IN DE MAAND JUNI In de maand juni werd bij de Rijks postspaarbank te Veenendaal ingelegd 172766 gulden, uitbetaald werd een be drag van 191236 gulden. Bij de spaar bank te Ederveen werd ingelegd 19537 gulden en uitgegeven 29599 gulden. Bij dezelfde instelling te Scherpenzeel werd een bedrag van 38200 gulden in gelegd. De spaarders vroegen een be drag van 31192 gulden terug. De spaarbank te Overberg ontving een bedrag van 6092 gulen en betaalde 2568 gulden uit. In Renswoude legden de spaarders een bedrag van 11674 gulden in. Uitbetaald werd 1803 gulden. SCHIETUITSLAGEN Uitslagen van de, deze week door de leden van de schietvereniging Scher penzeel geschoten onderlinge wedstrijd: GEWEER: M. Berendse en J. Dave- laar 46, A. Valkenburg, J. Overeem, C. Valkenburg, P. van Engelenburg en A. Blanken 45, H. Pater en J. ten Broek 44, A. C. van Dusschoten, Hans Hoyte- ma en B. Geefshuizen 42, R. v. d. Burgt, A. van Eist 41, J. Koudijs en H. Be rendse 40, H. Veldhuizen 38, K. Okker 36 en J. van Eist 33. PETITE CARABINE: M. Berendse 48, C. Valkenburg en H. Berendse 46, J. Koudijs 45, H. Pater en P. van Enge lenburg 44. A. C. van Dusschoten en J. van Eist 43. A. van Eist en J. ten Broek 42, A. Valkenburg 40, B. Geefshuizen 38, A. Blanken 36, K. Okker 29 en Hans Hoytema 25. WEDVLUCHT De SPV de luchtpost nam zondag 4 juli met 19 duiven deel aan een wed vlucht vanaf Corbeil, welke werden ge lost om 5.30 uur. De eerste duif kwam aan om 13.33.05 uur. De uitslag van de eerste tien aankomende duiven was als volgt: A. Voskuilen 1 en 3; W. van Ede 2; L. Stutvoet 4; Gebr. Rustenhove 5; P. van Schaik 6; J. van Oostrum 7; T. Aarsen 8 en 9 en W. Wagensveld 10. Afscheid, bevestiging en intrede ds. VV. E. v. Petegem Ds. W. E. van Petegem zal zondag- mm ag 11 juli a.s. om drie uur afscheid nemen van de Vrije Evangelische Ge meente van Bussum en drie dagen la ter, n.l. woensdagavond Ui juli a.s. om acht uur in de vrije evangelische kerk De kinderen van de hoogste klassen van de Julianaschool gaan ook dit jaar weer een f(jne kanipeerweek doorbrengen op de boerderij „De \N aterleliein Hulshorst. Er is door de organisatoren een aantrekkelijk werkprogramma op gesteld. De kinderen vertrekken op zaterdag 17 juli om half drie 's middags en zijn een week later weer in Ederveen terug. Op zondag 18 juli wordt de kerkdienst deling en een nachtspel worden nog j nader bekeken. te Hierden of te Harderwijk bijgewoond Op het programma staan voorts ver is een excursie gepland naar het land goed „De Hulshorst" o.l.v. een ambte naar van Staatsbosbeheer. Na de excur deren op te zoeken. De leiding berust dit jaar bij de dames: Mevr. C. Lagerwey- Wesselius, Mevr. R. Klop-Groeneveld, Uitreking getuigschriften Aan ie Christelijke Technische School „Talmaschool" te Veenendaal slaagden voor het getuigschrift algemene textiel techniek de volgende personen. H. J. Blitterswijk; A. v. Boort; F. v. d. Bovenkamp; E. J. Diepeveen; C. v. Laar; C. v. Manen; J. H. Schreuder; J. Veldhuizen. Nog vóór Uw vakantie een nieuw montuur, een goede zonnebril, een veilig bril- etul. Wij bieden U een zeer aparte keuza. OPTICIËN SPECIALIST Prins Bernhardlaan 4 (Zwaaiplein) Veenendaal - Telefoon 3784 LEVERANCIER VOOR ALLE ZIEKENFONDSEN POSTDUIVENNIEUWS De E.V.P.V. „De Luchtreiziger" te Veenendaal nam afgelopen week deel aan de wedvlucht vanuit Corbeil (Fr.). 438 km. De duiven werden daar los gelaten om 5.30 uur. De eerste duif werd geklokt door de heer A. v. d. Boven kamp om 13.09 uur. De verdere uitslag i: A. v. d. Bovenkamp 1, 4, 5, 7; R. J. Kooten 2. 17; J. v. d. Sluis 3. 13; B. H. C. Schuurman 6, 3, 12, 16; W Slotboom 8, G. Fasse, 10; W. J. v. Dam, 11, 18; F v. Kooten 14, 15. ilddl v c* li öiaaiöuuöMVMWi. rtcoöciiuo, v. - ----- sie worden films gedraaid over „Het Mevr. W. Roseboom-van Dijk, Mevr. W. leven der dieren in het Nationale Park Schuurman-Hendriksen, Mej. J. Rose- „de Hoge Veluwe", Bosbrandgevaar en boom, Mej. J. Alberti en de heren W. C. de bestrijding hiervan", etc. Lagerwey, C. J. Klop, F. Roseboom, G. Er wordt verder een gecostumeerde Van Beek, B. Methorst en E. Elbertsen. voetbalwedstrijd op touw gezet, waarbij zowel jongens als meisjes kunnen mee doen. Op woensdag 21 juli wordt een bus reis gemaakt naar o.a. Kampen en Giet hoorn. Ook wordt tijdens de logeerweek een bezoek gebracht aan het nieuwe Dolfinarium te Harderwijk. Donderdagsmorgens gaan de jongens en meisjes „markten" in Nunspeet. Ver der staan bezoeken aan een forellen- kwekery te Ernst en het kasteel „De Cannenburgh" te Vaassen op het pro gramma. De heer B. Methorst zal de ge hele kampweek op de film vastleggen zodat men later de gebeurtenissen nog eens kan herbeleven. De mogelijkheden van een avondwan- TREIN AUTO BROMMER FIETS Hoe u ook met vakantie gaat, pas met een is uw bagage compleet. Wij hebben voor ieder doel de juiste maat. DROGISTERIJ Zandstraat 7 Veenendaal Schoolreisje Chr. school Renswoude Twee ruime touringcars van De Haas gevuld met 70 kinderen klas 5 en 6) en 7 begeleiders, vertrokken donderdag morgen 1 juli 1965 voor een school reisje richting Amsterdam. Het was prachtig weer en de stem ming uitstekend. Als eerste doel van de tocht werd Hil versum bereikt, doch niet zonder „stap voets" langs paleis Soestdijk te zijn ge reden. Hoewel de Koninklijke Standaard uitdagend wapperde was van de Ko ninklijke Familie niets te bespeuren. In Hilversum werd een rit langs de radiostudio's gemaakt, waarna het ge zelschap in de uitspanning Anna's hoe ve neerstreek. Voor al het geld op was zette men de tocht voort naar Amsterdam. Allereerst werd een rondvaart door de grachten en een deel van de haven gemaakt. In de stad kon men de fraaie oude gevels bewonderen en in de haven de grote in dokken gelegen zeeschepen. Toch slaak te menig kind een zucht van verlich ting toen ze weer vaste grond onder de voeten voelden. Vervolgens ging de tocht naar Schip hol. Temidden van brullende straalmoto ren. opstijgende en dalende vliegtuigen, afscheidnemende en welkom geheten mensen toerde het gezelschap met „de Schipholexpres" tussen de hangars en gestationeerde vliegtuigen door. Vooral de jongens toonden veel belangstelling. Het laatste rustpunt was de speeltuin Oud-Valkeveen. Moe maar voldaan, en volkomen blut, kwam men om acht uur weer zonder ongelukken in Renswoude aan. UITSLAGEN VAN P.V. DE POSTDUIF De leden van de p.v de Postduif te Amerongen hebben deelgenomen aan een wedvlucht vanaf Chatearaux. In concours waren 27 duiven. Ze werden gelost om 5.45 uur. De snelheid van de eerst aankomende duif bedroeg 159.0 m. per minuut. De uitslag luidt: 1,7 H Blankestijn; 2,3 H Zumbrink; 4 Gebr. Blankestnn; 5,6 H. J. Buis. up nei piugminiua. ocaai. .v.. De ouders krijgen op dinsdag 20 en schillende bezoeken en evenementen. Er donderdag 22 juli gelegenheid hun kin- fvanlonH naar hpt land- fo r»anl/a»i Da loirlino' hprimt Hit aan de Taludweg te Hilversum, na oor- af in diezelfde dienst te zijn bevestigd door ds. D. W. Veldkamp uit Hilversum, intrede doen als predikant in Algemene Dienst voor de binnenlandse zending van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland. Als predikant in Algemene Dienst voor de binnenlandse zending van de Bond van Vrije Evangelische Gemeen ten in Nederland is ds. Van Petegem beroepen in de vakature van een nieuw gestichte predikantsplaats en zal als zo danig werkzaam zijn te Scherpenzeel (Gelderland) Bennekom de IJssel- meerpolders en in het noordelijk ge deelte van de provincie Utrecht. Willem Eilt van Petegem werd op 3 december 1906 uit een godsdienstonder wijzersgezin te Utrecht geboren en was eerst vele jaren werkzaam als ambte naar bij het kantongerecht te Utrecht. Naderhand studeerde hij onder leiding van enkele predikanten theologie. Na dat de heer Van Petegem op 15 novem ber 1946 te Hilversum was beroepbaar verklaarde bij de Bond van Vrije Evan gelische Gemeenten in Nederland werd hij op 2 maart van het daaropvolgend jaar (1947) door zijn oom, nu wijlen ds. Joh. J van Petegem, toen nog pre dikant in Algemene Dienst bij de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland, bevestigd als predikant van de Vrije Evangelische Gemeente van Groningen. Sinds 28 september 1958 dient ds. Van Petegem de Vrije Evan gelische Gemeente van Bussum, waar hij toen werd bevestigd door ds. P. van Vliet uit Oldebroek. Ds. Van Petegem was tot het begin van dit jaar ongeveer vijftien jaar be stuurslid van de Bijbel Kiosk-vereniging te Amsterdam en sinds het voorjaar van 1958 is hij ook lid van de commissie voor de binnenlandse zending van de Bond van Vrije Evangelische Gemeen ten in Nederland geweest. Tijdens zijn ambtsbediening als predikant van de Vrije Evangelische Gemeente van Gro ningen was ds. Van Petegem ook nog bestuurslid van de plaatselijke afdeling Groningen en van de provinciale afde ling Groningen van het Nederlands Bij belgenootschap en „oubaas" van de pad- vindersgroep „De Zwervers". Tijdens zijn verblijf te Groningen werd daar in de avonduren met eigen krachten uit de gemeente een nieuwe vrije evangelische kerk gebouwd en verder gaf hij daar mede de stoot tot de oprichting van de interkerkelijke evan gelisatiecommissie, waarin alle protes tantse Kerken in Groningen samenwer ken. TORNADO TEISTERT ITALIË Minstens elf personen zijn om het leven gekomen en honderden gewond tenge volge van een tornado, die Italië heeft geteisterd. Op de foto boven: Een to- BwWW xé taal verwoeste boerderij in de Povlakte bij Parma, die door het geweld van de wind in een puinhoop veranderde. Op de foto onder: Op de „snelweg van de zon" liggen de wrakken van totaal vernielde auto's. VAKANTIE AANBIEDING Doe uw voordeel met deze goedkope vakan ie ectuur Zandstraat 3 - PatnmoniumiaaD 22 - Veenendaal Kerkbode in ander jasje De kerkbode van de Hervormde gemeenten te Scherpenzeel, Rens woude, Ederveen. Lunteren en Wou denberg is na meer dan twintig jaar in dezelfde gedaante dienst te heb ben gedaan van gezicht veranderd. Het blad is forser van formaat ge worden, waardoor de gemeenteleden meer kerkelijke zaken onder ogen kunnen worden gebracht. Niet meer zoals vroeger alleen nieuws uit de betrokken plaatselijke kerkgemeenschappen, maar ook en kele vaste rubrieken, Q^a. voor de jeugd en een boekbespreking. Ver der stelt de redaktie zich voor ak- tuele kerkelijke gebeurtenissen te vermelden. Ook aan overzichtelijk heid heeft men door het nieuwe for maat veel gewonnen. Prof. dr. H. Jonker, die de ver gadering een referaat had geleverd over „Waarde en onwaarde der ker kelijke traditie", was het roerend met ds. Van Galen eens. De voor zitter, ds. C. M. Luteyn zegde toe, dat het hoofdbestuur zich ernstig met deze zaak zou gaan bezighouden. Unieke overgang Is het in het verleden bij herha ling voorgekomen dat een predikant overging tot het Leger des Heils en was ook de stichter, William Booth, destijds predikant, thans is een of ficier van het Leger des Heils pre dikant geworden. Namelijk de heer D. Lissenberg, theologisch kandi daat van Hervormde origine, die naast zijn officierschap ook redac teur was van „De Strijdkreet". Kan didaat Lissenberg is 47 jaar. Hij heeft een beroep ontvangen naar Rotterdam. „Kerknieuws" Kerkelijke ideënbus Ideeënbussen zijn bekende ver schijnselen bij overheid en bedrijfs leven. De kerk gaat er nu ook aan meedoen. De kerkeraad van de Her vormde kerk te Amerongen heeft namelijk op voorstel van een van de gemeenteleden besloten zo'n bus in te stellen. Hij komt aan de bui tenkant van de kerktoren te han gen. Men kan er zijn idee in kwijt, maar uitsluitend ondertekende brie ven zullen vertrouwelijk worden be handeld. De bedoeling hiervan is meer kon- takt te krijgen tussen gemeente leden en predikant of kerkeraad, hoewel de kerkeraad ervan over tuigd is dat er ook veel kontakt- mogelijkheden buiten de bus om zijn. Men veronderstelt evenwel, dat meerdere jongeren of ouderen hun gedachten liever via de bus naar voren brengen. De ideeën, gedach ten of verlangens kunnen op alle kerkelijke zaken betrekking hebben. Andrieskerk is weer te bezichtigen De Hervormde Andrieskerk te Amerongen is deze zomer wger te bezichtigen. Een aantal dames en heren heeft zich belangeloos voor het gidsenwerk beschikbaar gesteld. Gedurende de periode van 5 juli tot 10 september is de kerk iedere week van maandag tot en met vrij dag en wel van 10-12 uur en van 2-5 uur voor bezoekers open. Donateurswerving voor gezinsverzorging In Amerongen heeft men reeds een begin gemaakt met het werven van donateurs voor de Hervormde ge zinsverzorging. Men doet dit door middel van een huis-aan-huis aktie. Intrede Ds. P. de Jong te Veenendaal hoopt op zondag 26 september a.s. zijn intrede te doen als predikant van de Hervormde gemeente te Nij- kerk. Ds. J. Koele, predikant aldaar, zal hem voordien bevestigen. Bedankt Bij de 24 beroepen die op kan didaat J. Pannekoek te Gouda van de Gereformeerde Gemeente in Ne derland werden uitgebracht behoor den ook Ederveen, Rhenen en Scher penzeel. Ook deze drie gemeenten kregen een bedankbrief Zangers aantreden Het Hervormde zangkoor van Ederveen. dat reeds jaren geleden zijn zwanenzang heeft gezongen wil men weer nieuw leven inblazen. De president-kerkvoogd heeft zich per soonlijk achter dit streven gezet en men kan zich bij hem opgeven. Organist gevraagd Door de benoeming van de heer G. Leppers tot organist van de nieuwe Sionskerk is de functie van organist van de Vredeskerk te Vee nendaal vacant. De kerkvoogdij leeft reeds sollicitanten opgeroepen Samenspreken nodig Tijdens de algemene vergadering /an de Confessionele Vereniging oeeft ds P M. van Galen de op merking gelanceerd, dat het tijd .vordt dat de Confessionele Vereni ging en de Gereformeerde Bond in Te Hervormde kerk mei elkaar gaar samenspreken Oud-predikant van Veenendaal: „Doorbraak is sterk af te keuren." Ds. W. Heerma, jarenlang predikant van de Chr. Geref. Kerk te Veenendaal, die onlangs het beroep naar de gemeente Enschede aannam, ageert in het kerkblad „Om Sions Wil" tegen de door de Gereformeerde predikant ds. G. W. Rijksen (Rotterdam) ingenomen stellingen t.a.v. de zondagsheiliging. De oud-predikant van Veenendaal, die a.s. zondagavond nog eens in zijn vroe gere gemeente zal voorgaanis ten zeerste bedroefd over de thans aan de gang zijnde ontwikkeling. In een kort gesprek dat we met de predikant mochten hebben lichtte hij het door hem geplaatste stukje nog eens toe. AFWIJZEND Ds. Heerma staat beslist afwijzend tegen de door ds. Rijksen geponeer de stelling tijdens de kaderconferen tie van de Christelijke Sportunie te Lunteren ontwikkeld. Deze stelling luidde: „De christelijke sportbewe- ging mag de zondag voor zich op eisen als uiting van dank en blijd schap voor de bevrijding door Chris tus van alle slaafse binding aan zonde, vlees en wet." Dit standpunt zou ingegeven zijn door Bijbelse motieven, maar ds Heerma zou wel eens willen weten waar een dergelijk motief op ge grond is. Het Gereformeerde kerk volk weet met dergelijke uitspra ken geen raad. volgens ds Heerma. en het is te hopen, en we mogen er wel voor bidden, dat het nooit zo ver komt dat dit een algemene stel regel wordt. Men kan huiveren voor wat er op christelijk gebied gaande is, zo gaat ds. Heerma verder. Doorbraak Ds. Heerma. die we vroegen naar een verbreding van dit gegeven in het kerkblad, zag een en ander zeer donker in. Als zelfs de predikanten het standpunt gaan huldigen dat de zondag er is om de mens en zijn lusten, dan zijn we op een hellend vlak gekomen. Men kan spreken van een door braak, die men wil bewerkstelligen Misschien met goede ethische be doelingen. maar wanneer we Gods Woord en Zijn Wet laten spreken, ook voor wat betreft het vierde ge bod dan mag er nooit gesproken worden over een dergelijke ont waarding van de Dag des Heren, waarbij ruimte wordt gelaten voor allerlei vormen van sportbeoefe ning. Verschil Ds. Heerma zou wel degelijk ver schil willen maken tussen de Oud testamentische sabbat en de Nieuw testamentische zondagsviering. Maar dit meehollen met de tendensen van deze tegenwoordige tijd is een uiter ste, waar ds. Heerma zeer scherp tegenover staat. De Dag des Heren is afgezonderd voor de eredienst en hoe kun je dat combineren met een verblijf op het sportveld? Het duizelt ds. Heerma als hij er aan denkt. De hele kwestie door trekkend zou de boer dan net zo goed kunnen gaan hooien of de bak ker brood bezorgen. We komen dan terecht in een atheïstische sfeer, zoals in sommige landen heerst. Als dit doorgaat zal Nederland ophou den een christelijk land te zijn, al dus ds. Heerma. Het mag eigenlijk geen onderwerp van gesprek zijn in Calvinistische kring. Dat het dit toch geworden is, wijt ds. Heerma aan de uitvoerige publicaties in de pers en aan de aandacht die de televisie schonk aan een simpele opmerking van één pre dikant. Zelfs de Chr. pers gaat mee met de stroom, hetgeen ds. Heerma ten zeerste betreurt. „In een dagblad stond deze week een foto van ds Rijksen in een for maat alsof het de president van Amerika betrof." Ds. Heerma is van mening dat men in Nederland hard toe is aan een positief christelijk dagblad. Het felle verweer van ds. Heerma moest volgens hem wel zo fel zijn. omdat het om de eer van God en Zijn Dienst gaat. De predikant was overigens wel van oordeel dat de toestand in de steden anders was dan op het plat teland In zijn toekomstige gemeen te te Enschede verwacht hij op dringende wijze met het probleem geconfronteerd te worden. Grote groepen - ook christelijke - jonge lui, bezoeken in de steden de zon dagse sportvelden Maar zolang ds. Heerma kracht gegeven wordt het Woord Gods te verkondigen, of dat nu op een dorp of in een stad is, zal hij zich scherp blijven keren tegen hen. die door water in de wijn te willen doen. de bedoeling van het vierde gebod ondergraven. De rustdag is een dag. die niet is ingesteld om ons vlees te strelen of genoeglijk uit te gaan Het is de Dag des Heren, waarop wij bezig Tienen te zijn in de dingen die ■euwigheidswaarde hebben Iedere ifglijding van dit standpunt noemt ds Heerma zeer gevaarlijk voor het christelijk volksdeel.

De Vallei | 1965 | | pagina 8