Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Nieuw Kantongerechtsgebouw geopend Donderdag 15 juli begint grote zomeruitverkoop Jongens van Technische School maakten plezier tijdens vormingsweek in Ellecom Ds. J. Ytsma nam afscheid van Geref. Kerk te Rotterdam 'Kralingen) Wat nu weer....: Ergerlijke mishandeling van Ederveense jongen I Minister Samkalden sprak openingsrede Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Nieuws uit de omgeving MULDER RHENblN Deze week weer van alles te doen 39e JAARGANG DINSDAG 13 JULI 1965 Nr. 55 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent HART Namens de Rijksgebouwendienst droeg Ir. J. J. M. Vegter (Leeuwarden) het ge rechtsgebouw aan de Minister van Justitie over naar hij zei met groot genoegen. De overplaatsing van het kantongerecht werd thans een praktische realiteit, aldus de Rijksgebouwenmeester „Hier zal het hart van het recht gaan kloppen". Ir. Vegter ging dieper in op de voorgeschie denis en sprak over een lijdensweg. In een lange periode van 1940 tot 1959 werd tevergeefs geprobeerd de nood zakelijke huisvesting van de grond te krijgen. Verschillende bouwplannen werden opgezet en weer verworpen. Geleerd door de voorgeschiedenis die voor ons een waarschuwingsteken was werd in een sneller tempo ge werkt en thans is de dag van de ver wezenlijking aangebroken, aldus Ir. Vegter. Als het moet kan men bergen werk verzetten. Een papieren bouwplan wordt dan een zichtbare realiteit. Na 1960 ging het bergopwaarts met de plannen en wat onze voorgangers werd onthouden kregen wij wel, de volledige medewerking van alle betrokkenen. Ir. Vegter dankte het gem. bestuur, de adviseurs en allen die op enigerlei wijze aan de bouw hadden meegewerkt. Oud-Wageninger Minister Samkalden het gerechtsgebouw voor geopend. Vlag in top Mr. M. de Niet, burgemeester van Wa- geningen, geloofde dat men een dergelijke feestelijke gebeurtenis niet zo gauw in een gerechtsgebouw zal kunnen meema ken. De gemeente Wageningen had zich geassocieerd met de gevoelens van de rechterlijke macht en ook de vlag in top gestoken, van het gemeentehuis dan. De burgemeester gaf ook een histo risch resume en zag wel verband tus sen de gemeentelijke organen en de rechterlijke, want van 1263-1811 was ook de rechterlijke macht in handen van de burgerlijke overheid (men denke aan de schout en zijn sche penen). Een decreet van Napoleon maakte aan deze toestand een einde en toen pas werden de zaken gesplitst. Hij dankte de rechter lijke macht voor het geduld dat was op gebracht, om 25 jaar lang te wachten op deze bouw. De burgemeester had in 1957 al een brief geschreven aan de toenma lige minister van Justitie (Prof. Samkal den), maar destijds geen antwoord gekre- een oude kaart van Wageningen (uit 1650) aan de kantonrechter aan. De kaart zal een plaats krijgen in de hal van het nieu we gerechtsgebouw. GELUK UIT RHENEN De laatste spreker was Mr. J. Deen, die namens de gemeente Rhenen het woord voerde. De heer Deen brak een lans voor de „oudste stad in dit kanton". In Wageningen beseft men wel terdege dat het geluk uit Rhenen afkomstig is, aldus Mr. Deen. Rhenen wilde destijds géén landbouwschool hebben, maar liet Wageningen voorgaan. Maar het onheil komt uit Wageningen, want in de jaren 1870-1874 werd Rhenen het kantonge recht, dat toen nog in de Grebbestad gevestigd was, door Wageningen ont futseld, volgens Mr. Deen. Wageningen kréég destijds medewer king van de Tweede Kamer, die met een drietal in onze ogen zeer aan vechtbare motieven kwam. En zo zat Rhenen zonder kantongerecht. Maar de naam van de kantonrechter Mr. v. d. Brand werd toch een begrip in Rhe nen, die verschillende inwoners van de gemeente mocht begroeten. Mr. Deen merkte nog (ten rechte of ten onrechte) op, dat op 12 mei 1940 het oude kan- De Minister van Justitie, Prof. Samkal den nam het gebouw namens het depar tement in ontvangst. Als oud-Wageninger verheugt het mij des te meer dat deze stad weer een officieel gebouw rijker werd, aldus de bewindsman. De Minister kondigde de a.s. ingebruikneming van tal van andere gerechtsgebouwen in den lande aan o.a. te Eindhoven, Utrecht en Hilversum. „De velden zijn wit om te oogsten en het departement zal de bouw van nieuwe gebouwen met alle middelen stimuleren", aldus de minister. Uitvoerig stond Minister Samkalden stil bij de ontwikkelingen in het verleden, waarbij hij uitermate goed geinformeerd bleek te zijn. Vele gedachten gaan terug naar de meidagen van 1940 toen het oude gebouw werd verwoest, een gebouw dat 50 jaar lang dienst deed. Het Kantongerecht was ook al eens in een spaarbank gevestigd en Zjjne Excellentie vroeg zich onder hilariteit af welke afdeling van het huis druk ker bezocht werd. In zijn met humor doorspekte toespraak liet Zijne Excellentie zijn gehoor meege nieten van zeer aardige anecdotes uit het verleden. Het was al eens gebeurd dat de rechter zelf de kachels moest aansteken, j de vloer aanvegen en emmers water dra- gen. Dat dateerde uit de jaren 1880-1890. Pas in 1938 mocht men de electriciteit be groeten. Al deze bijzonderheden staan vermeld in de archieven op het departe ment van Justitie, aldus Prof. Samkalden en als we die gegevens zoals thans nodig hebben, worden ze opgediept Met de zeer kernachtige zinsnede: ,Ik hoop dat in dit gebouw zij die het recht zoeken het ook zullen vinden en zij, die het ont- 1 lopen, het niet zal ontgaan", verklaarde ■V tongerecht Wageningen door het geschut vanuit Rhenen werd opgeruimd. Nog dieper op de rivaliteit tussen de twee plaatsen ingaande, zei Mr. Deen dat de Kleefsen uit Wageningen in 1499 een deel van Rhenen hadden uitgemoord. Overigens werden deze historische fei ten voor Mr. Deen geen aanleiding om niet zijn welgemeende gelukwensen uit te spreken. De kantonrechter Mr. v. d. Brand dank te al de sprekers en in het bijzonder nog zijn voorganger, die ondanks zijn hoge leeftijd, de reis naar Wageningen had ge maakt. Hierna kregen de genodigden de gelegenheid het fraaie, nieuwe kanton gerechtsgebouw te bezichtigen. Het gebouw aan het Bowlespark. ac centueert de omgeving, is modern maar toch eenvoudig gehouden en voor het rechtspreken in het kanton Wageningen een grote aanwinst, waarop overigens zeer lang werd gewacht. Het nieuwe kantongerecht te Wagenin gen. Krijgt men nu reeds de eerste klant? De aktie van de politie links op de foto zou er op kunnen wijzen. Donderdagmid dag hing de driekleur aan de mast van wege de feestelijke opening. Teus Verhoef werd tijdelijk piloot op vliegveld Deelen Ruim 800 jongens van de Chr. Technische Talmaschool, allen geslaagden, hadden vorige week met hun leraren een fijn verblijf tijdens een vormingsweek in de grote Sporthal te Ellecom achter Arnhem. Vanuit dit centrum (dat in de oorlog door de Duitsers is gebouwd), vertrok men iedere dag weer naar een of andere plaats, hetzü voor plezier hetzij voor een leerzame excursie. Zo ziet het nieuwe kantongerecht te Wageningen er van buiten uit. De motor rijder links op de foto schijnt er de eerste klant te willen zijn! WEER Ondanks het feit dat het weer niet zo bijzonder meewerkte (de buien waren veelal niet van de lucht), hebben de jon gens zich toch bijzonder kunnen verma ken. De heren G. Zoet, van Os, Hoekstra, Floor en Naafs hadden dan ook weinig met hen te stellen Er werd een spannen de voetbalwedstrijd gespeeld tegen de ju nioren van de Ellecomse voetbalclub, die door de Veenendaalse jongens met 2-0 werd verloren (nadat in twee voorgaande jaren de LTS-ers als winnaars van het veld waren gegaan) De stand is dus nog steeds 2-1 in het voordeel van onze jonge plaatsgenoten. WAGENINGEN: Het centrum van de Planteziektenkundige Dienst te Wage ningen is weer aan uitbreiding toe Het bestaand gebouw dat in 1959 voor het laatst uitgebreid werd. zal uitgebreid worden met een grote vleugel die 55 meter lang wordt Hierbij is onder an dere een nieuw bestrijdingsmiddelen gebouw gepland. ZEIST: Ook in Zeist zijn moeilijkheden rond een tentoonstelling ontstaan. In het Slot wordt daar de expositie „Zeist Nu" gehouden In de raadsvergadering is van verschillende raadsleden de mo tie uitgegaan om B en W te verzoeken de tentoonstelling te sluiten, omdat hij zedenkwetsend zou zijn. 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERcn Is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000 gen (hilariteit). Overigens wenste de bur gemeester de kantonrechter en zijn mede werkers veel geluk met de nieuwe behui zing. 17.000 Mr. A. W Holstein sprak namens het Parket in Arnhem en bewees het be staansrecht van het kantongerecht Hij memoreerde dat in 1964 ruim 17.000 over treders uit het kanton terecht stonden, meest wegens verkeersdelicten. Onze voorouders spraken recht in de open lucht maar meermalen dacht men dat de toestand ongewijzigd was. omdat hoge functionarissen in lekkende keu kens moesten wachten Ook Mr. Holstein bracht zijn gelukwensen aan rechter v d. Brand over Mr. W Vos sprekende namens de balie, geloofde dat de maximum snelheid hier niet was overtreden (i.v.m de 25-jarige duur van de voorbereiding). Ook deze spreker bracht de gelukwensen van de advocaten over. Namens de notarissen uit het kanton bood Notaris D. H. C. Neervoort uit Ede wegens a.s. vertrek naar Veenendaal In de namiddagdienst in de Gereformeerde Jeruzalemkerk te Rotterdam (Kra lingen) nam ds. J. Ytsma, beroepen predikant te Veenendaal, zondag afscheid van zijn gemeente. Tot degenen die de dienst bijwoonden behoorden een aantal collega predikanten, een deputatie uit Veenendaal, afgevaardigden van andere kerkgenootschappen en een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. De dienst werd ingeleid door ds. H. v. Vollenhoven, die de Orde van Dienst opgaf. Daarna beklom ds. Ytsma voor de laatste maal de kansel en bediende het Woord uit Hand. 20 32: „En nu, ik draag U op aan de Heere en het Woord Zijner genade, aan Hem, die bij machte is te bouwen en het erfdeel te geven onder alle geheiligden." De scheidende predikant zei dat Pau- lus slechts drie jaar te Efeze arbeidde. De tijd in Kralingen was ook maar zo kort, eveneens drie jaar. Men kan zich afvragen was het wel zinvol de tijd dat wij samen waren. Maar ds. Ytsma kon zeggen dat God destijds de weg naar Rotterdam leidde en dat de tijd hier doorgebracht door hem als zeer Donderdag 15 juli zal voor vele huisvrouwen weer een hele zware dag worden. Om negen uur precies openen dan de win kels hun deuren om klanten te ontvangen voor de grote zomer uitverkoop. Wie nu langs de winkelctalages loopt ziet een druk ke bedrijvigheid van etaleurs, die hun best doen de „spotkoop jes" zo aantrekkelijk mogelijk te etaleren. Intussen zijn de ma gazijnen afgezocht naar alles wat maar enigszins opgeruimd moet worden, want binnenkort komen de wintercollecties bin nen en dan moet men ruimte hebben om het een en ander te kunnen bergen. Vele huisvrouwen zullen van de week van te voren hun strijdplannen opstellen en de kranten uitpluizen om toch maar vooral te weten waar men het voordeligst terecht kan. Zo vlak voor de grote vakantie is een meevallertje echt wel te gebruiken. (zie verder pag. 2) ORIËNTATIERIT BROMFIETSERS Op dinsdagavond 13 juli n.m. 8 uur organiseert de stichting Jeugdzorg een oriëntatierit voor bromfietsers. De start en finish zijn bij ..Bella Vista" naast het gemeentehuis. AVONDWANDELING Op woensdagavond 14 juli kan er worden gewandeld onder leiding van de wandelsportvereniging SDV. Zij die meedoen worden verzocht om 7 uur bij het VVV-informatiekantoor op hef Fred. v. d. Paltshof aanwezig te willen zijn, voorzien van stevige schoenen en dikke sokken. De SDV-ers vangen de deelnemers daar op en leiden hen door de omgeving. RONDE VAN RHENEN Op zaterdag 17 juli wordt door de Rhenense Athletiek Vereniging RAV weer de Ronde van Rhenen georgani seerd De start is om 15.30 uur bij het VVV-kantoor op het Fred. v. d. Palts- hsj Men kan zich inschrijven bij de heer R. C. A. van Voorthuisen, Raif- feisenbank te Rhenen. Woensdag werd uitbundig genoten tij dens een bezoek aan het vliegveld Deelen. Een der jongens. Teus Verhoef, kreeg een pilotenpak aangemeten compleet met gas masker, helm en andere onderdelen. Hij moest toen alle handelingen verrichten, die een echte piloot ook moet doen. Er werd zelfs een parachute uitgerold, waar van de werking geheel werd uitgelegd. Na afloop van het bezoek werden een (zie verder pag. 2) Groepsfoto van de deelnemers met hun leraren aan de vormingsweek te Elle com van de Chr. L.T.S. uit Veenendaal. B De Amerikaanse senator Fullbright heeft in de senaat zijn landgenoten aangeraden niet met vakantie naar Europa te gaan maar de dollars in eigen land te besteden. Zij zullen dan ontdekken dat ze voor de helft van de prijs hier een goede vakantie kunnen genieten, zonder het gevoel te hebben door Parijzenaars te zijn geplukt en uitgelachen. B Het Hooggerechtshof van de staat New York heeft een schadevergoeding toe gekend aan de familie van de finan cier Arnold Kirkeby Deze vond op 1 maart 1962 de dood bij een vliegtuig ongeluk en nu moet de verzekering be talen. Ernstig gewond naar het ziekenhuis Vrijdagmiddag hoorden omwonenden nabij het Spinnemeer een dringend hulpge roep. Na enig zoeken bleek de 15-jarige Arie van Nieuw-Amerongen ernstig gewond onder de struiken te liggen. Ruim 1'/» uur had de jongen, doornat in deze toestand doorgebracht. De politieman Vonk. die direct ge waarschuwd werd. belde een arts en zo werd de jongen naar het Julianazieken- huis in Ede gebracht, waar direct hulp werd verleend. Het bleek dat Arie een ernstige bovenbeenfractuur en een heup fractuur had opgelopen. De politieman Vonk stelde onmiddellijk een onderzoek in naar de toedracht. In de loop van de middag kon de zaak slui tend gemaakt worden Het bleek dat Arie van N-A. ongenoegen had gekregen met twee Veenendaalse knapen van 14 jaar, G. H. en R. de B., die hem dusdanig toe takelden en in het Spinnemeer wierpen. De daders kozen toen het hazenpad Arie kon. hoewel zwaar gewond, zich uit het water hijsen (hoewel hij niet zwemmen kon) en heeft toen 50 meter van de weg af om hulp geroepen, totdat hij uiteinde lijk werd gehoord. De politie, die de zaak ernstig opneemt, nam de beide Veenendaalse knapen een verhoor af en er werd proces-verbaal op gemaakt. Dit muisje kon wel eens een lang staartje krijgen Naar we verna men kwam in de toestand van de gewon de jongen enige verbetering. VEENENDAAL Dinsdag 13 juli 19 uur voetbal wedstrijd op terrein De Sala- J mander: Veenendaal - Garni zoenselftal Ede. 19.30-21 uur Roode Kruis ge- bouw demonstratie mond-op- mond beademing. 20 uur „De Oude Grens" jaar vergadering van v.v. GVVV. Woensdag 14 juli 19-21 uur op geven voor Jeugdvierdaagse In- stuifgebouw aan Industrielaan. Jan Steenlaan 291 en Schrij verspark 14 II. RHENEN Dinsdag 13 juli 20 uur start van oriëntatierit voor bromfietsen bij Bella Vista. Woensdag 14 juli 19 uur op Fred van de Paltshof Begin wandel tocht o.l.v. de wandelsportver SDV. RENSWOUDE Woensdag 14 juli oriëntatierit voor bromfietsers. Start bij Re- hoboth om 19.30 uur. Opgeven een half uur voor de start. bij Uw opticien kunt U een zonnebril met Hoofdstraat 51 Veenendaal Tel 3184 Start van een deelnemei aan de auto rally die zaterdagmiddag begon by res taurant Koningstafel. Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Donderdagmiddag werd het nieuwe Kantongerechtsgebouw aan het Bowlespark te Wageningen officieel in gebruik geno men. Tijdens de buitengewone terechtzitting, onder leiding van rechter v. d. Brand en waarbij talrijke genodigden aanwezig waren voerde een rij van sprekers het woord. Onder hen was de Minister van Justitie, Prof. I. Samkalden. Het kantonge recht was voor deze speciale zitting als volgt samengesteld: Mr. A. C. v. d. Brand (kantonrechter), Mr. A. W. Holstein (Offi cier van Justitie) hoofd van het Parket te Arnhem en Mr. H. Pot, ressortsgriffier. Namens de gemeente Rhenen voerde Mr. J. Deen het woord en hij deed dat in een zeer geestige toespraak, waarbij hij er op wees dat Wageningen in vroeger dagen het kantongerecht van Rhenen zou hebben „afgepikt". Het nieuwe gerechtsgebouw, een schepping van aannemer de Goede uit Soesterberg, munt uit door een moderne vormgeving en ligt slechts enkele tientallen meters van het oude verwijderd, fraai centraal in het centrum van Wageningen.

De Vallei | 1965 | | pagina 1