Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken nr Veertien dagen niksen en rijk (aan ervaringen) thuiskomen* Agenda: 5 Dinsdag 20 juli jaarlijk se bijenmarkt Aktie „Maanland" komt op gang Winkelcentrum VEENENDAAL f 39e JAARGANG VRIJDAG 16 JULI 1965 Nr. 56 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel GEEN KWAJONGENS- WERK OP DE WEG a.u.b. DE POES EN DE KANARIE VERGEET U ZE NIET ZOEK DE ZON OP, MAAR LET OP UW HUID STUREN JULLIE 'N ANSICHT GAS, WATER EN LICHT AFGESLOTEN J PRETTIGE VAKANTIE! j RH UN KIN RHENENS RAAD BIJEEN Leerlingen hielden tentoonstelling ELST „DE VALLEI" in de fabrieksvakantie WIST U.... &*t*ouui»te DAMES Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 503427 Redaktie: W. F. ter Hoeren Advertenties en abonnementen konnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent In de vakantie doet een mens dingen, die nor maal niet in zijn wijze van leven passen. Als u op dit moment denkt aan de vooravond van uw jaarlijkse werkpauze te kunnen snoepen van een pikante bloemlezing uit allerlei vakantie uitspattingen van overigens o-zo-brave mede burgers dan doet u er beter aan de rest ongele zen te laten, 't Gaat om hele onschuldige din gen, maar ze worden ongewoon als we ze plaat sen in des mens dagelijkse gangetje. Bijvoorbeeld: Aan het strand van Katwijk - de domineesbadplaats bij uitnemendheid - ligt een predikant voor een jaar gezondheid op te doen, de eerwaarde benen gehuld in het stemmige beroepszwart, doch boven de gordel heeft deze kleur het veld geruimd voor een kraakhelder polohemd met een verantwoord stukje blank bloot door de open kraag. Volgende voorbeeld: Op een camping levert een gerenommeerde aannemer met verschillende grote werken op zijn naam een gevecht met de scheerlijnen van zijn bungalowtent. Hij drijft haringen in de grond, ziet de plooien in het tentdoek, trekt de haringen weer uit de grond en begint met nieuwe moed te hameren. Zo zouden we nog wat voorbeelden uit kunnen stallen. Wie zijn ogen de kost geeft ziet dergelijke situaties aan de lopende band. Alle mensen zijn in de vakantie een beetje los van het al ledaagse. Ze weten dat ze ver van eigen parochie onbespied hun gang kunnen gaan. En mocht u toevallig de komende weken toch een u bekend persoon in een ongewonè situatie gadeslaan - be kenden kom je immers overal tegen - doe dan net of u hem of haar niet ziet. Ze hebben toch ook vakantie. Zij zijn er uit. uit hun gewone doen en ze mo gen dan dingen doen die buiten het bestek van de tredmolen vallen. Is het zo gek, dat iemand die amper veertien dagen er tussenuit mag in de kortst mogelijke tijd naar Italië snort, 's Nachts rijden, zeggen ze, dan kun je de hele autobaan links blijven zit ten. Och, degenen die gewend zijn het piano-an te doen zullen het geen va kantie vinden. Maar er zijn nu een maal mensen, die hun trekdriften niet in toom kunnen houden en zo gauw mogelijk hun branderige voeten in één van de Italiaanse meren willen steken. Italië begint steeds meer in de mode te komen, ook bij de buitenlandse rei zigers uit onze kontrijen. De meesten doen het per auto met wat erachter of erop. Een kampeerwagen, zo'n vernuf tig uitklapgevalletje of een pakket kampeerartikelen boven op de impe riaal. De huisjeshuurders en de hotelgasten zijn in de minderheid: huren is ook niet goedkoop in Italië. Als men tegen een beetje geschikte prijs een onderdak wil hebben moet men het niet direct aan de boorden van de meren zoeken. Ga dan wat hogerop, in één van de bergdorpjes rond de meren. Het lijkt erop, dat de Franse rivièra minder in trek is bij ons. We zoeken het een klein beetje dichter bij tegen woordig.. aan de kust van Bretagne. Veilig Verkeer Overigens is dat geen teken als zou den wij het allemaal dichter bij huis gaan zoeken. Joego-Slavië ontvangt ons graag en we maken daar steeds meer een dankbaar gebruik van. Een dagje Joego-Slavië behoort ook tot de mogelijkheden. Nee, niet vanuit Val kenburg, maar vanuit het Oostenrijkse Karinthië. waar het weer volgens mee gebrachte berichten beter is dan in de rest van het vriendelijke Oostenrijk. A- Je-van-het is tegenwoordig de over kant van de Middellandse Zee, van deze kant af gerekend natuurlijk. En dat niet alleen een dagje overwippen van Span je naar Marokko. Egypte en - vooral - Israël gaan er bij lieden die een paar duizend vankantietoelage te verteren hebben steeds meer in. Let op, als u soms te elfder ure besluit om inplaats van Mondschau naar Israël te reizen. Ga niet voetstoots af op alle aan biedingen van reisbureaus. Het Israël van vandaag is niet gelijk aan het Is- Dierenbescherming raël uit het jaar 0. We hebben 'es een meneer op een verjaardag dit advies uit horen delen. Of die meneer zelf ooit één voet in het Heilige Land had gezet kwam er niet uit, maar z'n raadgeving was waardevol. Neem alleen Israël- reizen met Jordanië erbij. Staat er al leen Israël dan loop je de kans nooit in de bijbelse streken terecht te ko men, maar alleen in de moderne staat Israël. Bedankt, maar het ligt er na tuurlijk wel aan wat je wil zien. Zeg dat wel, zullen de patriottev onder de vakantiegangers zo lang zamerhand roepen. Blijf hier. In Holland. Neem het wisselvallige weer op de koop toe. We zijn het er mee eens, want in ons eigen land is nog veel te ontdekken, al valt over smaken natuurlijk niet te twisten. Toch zouden we de meeste uitvlie- gers tekort doen als we onze elf pro vinciën plus de grotendeels leeggema- len Zuiderzee niet zouden aandoen Daarbij komt dat een hier en daar uit gestrooide tip voor de binnenlandse reizigers op de valreep nog zin kan hebben. De droge Zuiderzee is de moeite waard. Rij op de vroege morgen of de late namiddag 'es van Harderwijk langs het Veluwemeer naar Kampen. Doe het gerust op een sukkelgangetje. Er is be slist niemand die u op deze rustige weg van de rijbaan af toetert of knippert. Neem de tijd en kijk links en rechts van de weg Rechts het Veluwemeer met enorme koppels watervogels, links in de brede berm vóór het verse pol derland fazanten en nog eens fazanten. Zoveel, dat het erop lijkt alsof Fauna beheer ze er als toeristische attractie heeft uitgezet. Vorig jaar vingen we van een echt paar een ervaring op die het door geven waard is. Een kris-kras-toer van een paar weken door ons land, alle bezienswaardigheden die er te bezien zijn bezien, maar slapen en eten in nederzettinkjes die nog niet bevoogd worden door een VVV. De karbonaden zijn er tweemaal zo dik, terwijl bovendien in de gemoede lijke gelagkamers het kluifwerk niet misstaat. De grote binnenlandse trek uit onze dreven is naar het water. Bos hebben we genoeg binnen het weekend-bereik. Om echt te kunnen zeilen moet je in Friesland zijn. vernamen we laatst. Op Loosdrecht en De Kaag bijvoorbeeld kun je alleen maar een beetje flodde ren met water In 't Noorden heb je het ruime sop nog voor je. En ze kunnen 't hier ook weten, want je ziet steeds meer vaartuigen achter auto's uit onze waterarme streek bengelen. En dan niet te vergeten de water sporters die de kust opzoeken. Van Rottum tot Cadzand. Als we ons niet vergissen zijn Scheveningen en Kat wijk een beetje uit de Veenendaalse gratie. Jarenlang waren dit de vaste ligplaatsen van onze vakantievloot. Hele families verplaatsten zich met bussen en verhuiswagens naar deze badplaatsen en men zat in het Kat- wijkse of Scheveningse knus bij el kaar op visite. We hebben de ad vertenties van de wakkere vervoer ders gemist dit jaar Het leger is uiteen geslagen en be volkt - nu nog - meer gespreid de kust. Hoewel, er zijn nieuwe concen traties waargenomen, o.a. in Zeeland en met name aan de kust van Walche ren. Je kunt er dan ook goed zijn, in Vrouwenpolder, de beide Kapelle's of Zoutelande (waar het weer beter is dan elders, dat zeggen ze daar tenminste). Prima kampeerplaatsen, maar beslist niet om op de bonnefooi heen te gaan. De plaatsjes zijn er in juli dun gezaaid. Er zijn zelfs mensen die een week van tevoren hier hun tenten op komen slaan. Walcheren heeft nog iets van een eiland als is het dan ook al jaren ge leden aan ons vastgemaakt. Eilanden hebben hun eigen bekoring, maar ze worden in 't zuiden steeds schaarser. Als u er nog een keer op wilt zitten moet u vlug zijn. Vrijw. Brandweei Flakkee - zeggen de eilanders zelf - is al geen eiland meer. De Haringvliet brug heeft er een eind aan gemaakt en ze beginnen op Flakkee al „zu ver- mieten". Er zijn deze zomer - blijkens een aankondiging in Ouddorp - al „Fahrradden zu vermieten". „Als er eenmaal een brug of een dam ligt komen ze" zei een ons aanpalende zonnebadermet een hoofdknik in oostelijke richting. „Van „Insel" motten ze niks hebben. Ze hebben angst voor ponten. Dan mot ten ze varen, begrijpt u, en daar heb ben ze altijd al tegenop gezien". Wij niet, wij zijn vanouds her een varende natie geweest. Maar om op de eilanden terug te komen; behalve die zandplaten die van de kop van Noord-Holland afgevallen zijn is er niet veel meer. Je komt al bijna met droge voeten van Rotterdam in Vlissingen. Over de Haringvlietbrug, de Grevelingendam en straks de Oos- terscheldebrug. Tante Mien Energiebedrijver. Je kunt 'em al bijna klaar zien als je er - nu nog - met de pont langs vaart. Vijf en een half kilometer lang, 51 peilers, volgens de trotse beschrij ving in het Zierikzeese havengebouw. Een kiene heer op de pont telde er maar 50. „De aannemer zal er één te veel op de rekening gezet hebben", dacht hij hardop. Gaat u de peilers ook 'es tellen. U, die er liever dagjes op uit trekt, omdat er niks boven uw eigen bed gaat. U kunt in één dag uit en thuis zijn. En u, die bovendien nog de maaltijd het liefst uit eigen keukengerei nut tigt, spring 'es vroeg uit uw eigen ve ren naar de vogels op en langs het Ve luwemeer. Er is zoveel te zien. 4 DE VALLEI a En de tijd van uit logeren gaan bij familie is voor de meesten voorbij. Ook de vakantiemens zoekt z'n eigen weg: Op de campings (kijk er niet op neer, want het is geen reden om goedkoop uit te zijn, op sommige kampeerplaat sen hakt 't staangeld er al aardig in); in de zomerhuisjes (ga ze zo mogelijk van te voren inspecteren) en in het ruilhuis. En mocht u aan de belegering van Valkenburg meewerken en we krijgen u soms in 't vizier met een papieren pret-sjako op, u kunt er op rekenen: we kijken de andere kant op. Maar u moet 't ook doen De raad van de gemeente Rhenen komt op maandag 19 juli 1965 des namiddags 8 uur ten gemeentehuize in openbare ver gadering bijeen Op de agenda staan de volgende punten van behandeling: 1 Notulen; 2 Ingekomen stukken en mededelingen; 3 Verhuring woningen ge meentelijk woningbedrijf; 4 subsidiering muziekonderwijs; 5 Aankoop woning Cu- neralaan 58; 6 Verkoop grond; 7 Huldi ging raadslid E. P. van Dijk in verband met diens 40-jarig raadslidmaatschap. Specificatie stukken punt 2: a. Kascontrolerapporten verificatiebu reau 2e halfjaar 1964; b. Verslag Katho liek Instituut voor maatschappelijk werk 1964; c. Bulletin nr. 5-1965 streek VVV Zuid-Veluwezoom; d. ontwerp-lijst be schermende archeologische monumenten; e. Ontwerplijst beschermde monumenten; f. dankbetuiging Jhr. Schimmelpenninck- groep voor renteloos voorschot. De jaarlijkse bloemen- en handwerk- tentoonstelling van de leerlingen van de Openbare Halschool, j.l. woensdag gehouden in de hal van de school, mocht zich van de zijde der ouders verheugen in een grote belangstelling. Het was dan ook werkelijk de moeite waard om te zien wat een uitgezochte keur van handwerkartikelen de meis jes hadden vervaardigd onder de des kundige leiding van mevrouw Imbos en mevrouw Van Doorn. Deze afdeling moest eigenlijk in zijn geheel een eerste prijs hebben. Van de bloemen viel de kwaliteit goed te noemen, al viel de kwantiteit wat tegen. Keurmeester De Jong had een moeilijke taak om de mooiste exem plaren eruit te halen. De prijzen vielen ten deel aan: Fuchsia 1. Ria van Beek kl. 5; 2. Wout van Leyden, kl. 3; Gera nium: 1. Ingrid van Kleef, kl. 3; 2. Wim Wisgerhof, kl. 4; Bladbegonia: 1. Wim Duizer, kl. 4; 2. Rina van Veenendaal, kl. 4; Dubbele begonia: 1. Henk Rijkse, kl. 2; 2. Ans Meyer, kl. 6; Regonia: 1. Kees van Doorn, kl. 5; 2. Neldus Hove- stad, kl. 1. Tot de bezoekers behoorden o.a. de wethouder van onderwijs en hoofd, per soneel en oudercommissie van de derde openbare school. Al met al was het een „schone" avond. Op dinsdag 20 juli a.s. wordt op het terrein van het OCB-gebouw de jaarlijkse Veenendaalse Bijenmarkt gehouden. De organisatoren verwachten ook dit jaar een flink aantal inzendingen, zodat het weer een leuk schouwspel gaat worden. Dankzij de medewerking van de Winkeliersvereniging Handel en Nijverheid, die speldjes verkocht heeft waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de Bijenmarkt, denken de organisatoren er financieel uit te springen. Men heeft van deze speldjes ook een aantal gereserveerd voor de markt zelf, zodat men ze a.s. dinsdag ook nog kan kopen. Naast deze speldjes zijn er ook imkers- artikelen te koop en natuurlijk het bijen- produkt bij uitstek: honing. De grote vraag is natuurlijk of de UITSLAG PUZZELRIT Het bestuur van de Werkende Jeugd uit Eist heeft kortgeleden een puzzel- rit georganiseerd. Aan de start ver schenen ongeveer 30 deelnemers, waar van er velen een flink aantal strafpun- ten opliepen De dames v. d. Berg en Wildeman werden eerste. Ook zonder strafpunten bleven de dames Vervat en Riemsdijk en de heren v. Beek en Van de Berg. Ook na de vakantie zal nog een puzzelrit georganiseerd wor den. DUIVEN VLIEGEN OM SPORTLUSTBEKER A.s. zondag organiseert de postduiven vereniging De Instuif uit Eist een wed vlucht om de Sportlustwisselbeker. De deelnemers die met dit concours deel willen nemen moet duiven instu ren voor drie stations t.w. St. Denis (Oude duiven) St. Denis (jonge dui ven) en St. Ghislain (navlucht). De wisselbeker is ter beschikking gesteld door de eigenaar van café Sportlust de heer van Leth. 194 Mrtkeictii en As»urt»ntiekanto<< BROUWER Kanaal weg 2 Veenendaal Feief 08385 2918 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop ep verkoop van onroerend goed Taxatie» heer van 't Land uit Barneveld, die de voorgaande twee jaren de wisselbeker voor de grootste aanvoer in de wacht sleepte, ook dit jaar als overwinnaar uit de bus komt. Hij zal ongetwijfeld alles op alles zetten, want wint hij weer, dan is de wisselbeker zijn eigendom. Verder zijn er ook nog geldprijzen te winnen voor de beste kas met volk en bouw, en voor de beste korf met volk en bouw. De uitslag die aan de hand van de be oordeling van de jury, bestaande uit de heren Schrijver uit Veenendaal, Blom uit Rhenen en Laban uit Wageningen, opge steld zal worden, zal om elf uur door loco-burgemeester-wethouder Ant. de Ruiter bekend gemaakt worden in het OCB-gebouw. In verband met de fabrieksva kantie verschijnt De Vallei in de week van 19 t/m 23 juli ALLEEN OP DONDERDAG 22 JULI. De week daarop, dus van 26 t/m 30 juli is de verschijning weer nor maal op dinsdag en vrijdag. Wij verzoeken abonné's en ad verteerders met inzending van hun advertentie-copie hiermede rekening te willen houden. Uitg. en Red. Nieuwsblad „De Vallei" dat de gouden vijfjes nog steeds in het nieuws zijn? dat er nog steeds mensen zijn die evenals kortgeleden in Veenendaal kopieën van deze munten te koop aan bieden? dat het voor leken vrijwel onmogelijk is de valse van de echte te onder scheiden? dat om de afwijking te konstateren men een loep moet gebruiken die tien maal vergroot en een kennersoog moet hebben? dat ditmaal de herkomst van de vijf jes nog onbekend is? Maandagmorgen 19 juli om 9 uur opent de aktie „Maanland" in De Engelen burg haar poort. De organisatoren zijn druk bezig om het maanlandschap vorm te geven. DEELNEMERS KUNNEN ZICH NOG STEEDS AANMELDEN Maandagmorgen a.s. om negen uur begint voor veel Veenendaalse kinderen een groot vakantie-avontuur. Dan start dc aktie „Maanland", een kindervakantiefestjjn, waarbij de jeugd van 6 tot 14 jaar zich uit kan leven in een uniek project. Onder deskundige leiding van „de Instuif" gaat ze op het nog braak liggende terrein in de Engelenburg een eigen dorp bouwen. Hiervoor zjjn de laatste maanden de meest vreemdsoortige meubelstukken en planken bjjeen gebracht waarmee de kin deren zich allereerst een dak boven het hoofd moeten bouwen. Maar het ligt ook in de bedoeling van de leiding de kinderen zelf aan het werk te krijgen en ze als vrijetijdsbesteding aan het knutselen te zetten Daarbij wordt ge dacht aan de ruimtevaart, vandaar de naam „Maanland" De kinderen zullen de komende veertien dagen in hun eigen „dorp" bezig gehouden worden van 's morgens 9 tot 's avonds 5 uur De lei ding zal gehuisvest zijn in een grote tent en permanent aanwezig zijn. ook 's nachts Momenteel is het rond het Instuifge- bouw aan de Industrielaan een enorme rommel. Bergen tafels en stoelen liggen te wachten tot a.s. maandag, wanneer ze door nijvere handen bewerkt worden Voor deze gelegenheid zal bij de ingang van het terrein aan het Boompjesgoed een toegangspoort worden gebouwd, waar geheel in ruimtevaartstijl een (namaak) ruimtereiziger zijn opwachting maakt. De belangstelling noemen de organisa toren boven- verwachting In de tijd dat namelijk het kamp gebouwd en bewoond wordt. zijn. althans dat veronderstelt men. de meeste mensen met vakantie maar dat moet gezien de grote deelname een vergissing zijn. Maandagmorgen zal de „eerste steen" voor het dorp gelegd worden. Als het weer een verblijf in het kamp ook nog mogelijk maakt, wordt deze voor onze streek unieke vakantiegelegenheid, vast een succes. Winkels zijn open tot 's avonds 6 uur. Vrijdags avonds koopavond tot 9 uur Woensdagmiddag na 1 uur 'ijn de winkels gesloten. Kappers zijn 's maandags 'e hele dag gesloten. 1 ARKTEN: Dinsdagsmorgens van 8 tot '2.30 uur; 's zaterdags de ge- e!e dag Vrijdagsavonds en zater lagsmiddags speciale week- •indakties van de VWV JAMES- oor betere uurwerken 3UN6HAKS PRISMA POHTIAC 0MC9A m'4 VEENENDAAL Dinsdag 20 juli: Bijenmarkt bij O.C.B. gebouw, 11 uur prijs uitreiking. Concertorgel „De Leeuw" be zoekt Veenendaal. RHENEN Zaterdag 17 juli: 15.30 uur start 1 op Fred, van de Paltshof van de Ronde van Rhenen. Maandag 19 juli: 20.00 uur open bare raadsvergadering in het gemeentehuis, waarbij o.a. hul diging van de heer E. P. van Dijk. 18.30 uur Zwemvierkamp in Natuurbad Ouwehand. 20.30 uur Bingo-avond in res taurant Koningstafel, dinsdag 20 juli: 19.00 uur avond wandeltocht o.l.v. Adr. P. de Kleuver. AMERONGEN /rijdag 16 juli: opening van ten toonstelling in het gemeente huis door de heer L. J. de Rui ter. 21.30 uur opening fototentoon stelling in het Dorpshuis door de burgemeester, aterdag 17 juli: teenagerwed strijden op De Burgwal. 'insdag 20 juli: 20.00 uur St. An- drieskerk orgelconcert met o.a Stoffel van Viegen.

De Vallei | 1965 | | pagina 1