CORDULA'S ERFENIS „WITTE BRIGADE" UIT LAATSTE OORLOGSDAGEN KWAM BIJ ELKAAR P E L CHEVROLET Vacantie tijd foto tijd FOTO JANSEN Si Speeltuinvereniging De Savornin Lohman kan zich financieel niet bedruipen RHENEN SCHERPENZEEL Oude herinneringen werden opgehaald De eerste stap op weg naar een goede huisvrouw met succes bekroond V.A.B. KIRPESTEIN Toch aktiviteiten Een aap en een bril Chimpansee „Plato" in blijde verwachting? Artistieke chimpansees SPELDJE "^HOPASrA^[ Uit serie van 4 Bij tube van f 1.- Zeepost Nieuwsblad „DE VALLEI" VRIJDAG 16 JULI 1965 4 Zuid helpt Noord. Twee militairen zyn in Veenendaal met voorraden aangeko men en de Witte Brigade helpt daarbij een handje. DANK zij de publikatie in ons blad, waarin in dagboekvorm de gebeurtenissen uit de laatste oorlogsdagen werden beschreven kon vrijdagavond een bij eenkomst in de „Korenbeurs" plaatsvinden, waarbij degenen, die er nauw bij betrokken waren elkaar voor de eerste maal weer eens ontmoetten en waar de oude herinneringen werden opgehaald. Ook de redaktie van „De Vallei" werd uitgenodigd aanwezig te zijn en zo kon het gebeuren dat wij de groep „Roode Kruismannen" in levende lijve voor ons zagen. Al direct kwam aan het licht dat de heer J. Bruys de schrijver van het dagboek geweest was. De overigen, de heren E. v. Asselt, J. de Gooyer, Mr. J. J. P. C. v. Kuyk, M. H. Vink, J. v. Hardeveld en A. H. Takken waren wel op de een of andere wijze bij de dramatische gebeurtenissen betrokken geweest. Of het nu een vervoer van dode SS-ers betrof of de ontruiming van een kamp of de inrichting van een ziekenhuis in de DS fabriek, de mannen van de „Witte Brigade" (zoals de groep werd genoemd vanwege de witte overalls met het grote Roode Kruis) waren present om hulp te bieden. Vanwege hun verdiensten voor de bevolking van Veenendaal werden de leden van de groep kort na de oorlog onderscheiden met het Kruis van Verdienste 1940-1945 van het Ned. Roode Kruis. Hoewel de groep niet door ieder begrepen werd en zelfs door sommigen miskend dient te worden geconstateerd dat slechts weini gen in staat zouden zijn geweest een der gelijk doorzettingsvermogen te tonen. Het werk betekende een voortdurende bedrei ging voor eigen leven. Meermalen werden tochten door het Niemandsland ondernomen, een karwei dat toch wel uiterst gevaarlijk kan worden genoemd. De Witte Brigade was eigenlijk een uitvloeisel van de Evacuatie- dienst, de z.g. bakfietskolonne.Het hoofd kwartier van de hulpdienst was lange tijd gevestigd onder de veranda van Hotel De Haas aan de Markt. Van 'hieruit werden per bakfiets tochten ondernomen zelfs naar Utrecht en Apeldoorn. De mannen kwamen dus vrijdagavond in hun oude hoofdkwartier weer bijeen, na 25 jaar. De tongen kwamen dan ook danig in be weging. Lugubere dingen werden beleefd. Ook wel zaken waarover men nu nog glim lacht. Maar de ernst was toch de hoofdzaak. De bezetter had in de groep een kwade te genstander. Soms was het wel eens nodig een nederige houding aan te nemen, maar alleen met het doel hen te misleiden. Meest al trok de groep aan het langste eind. Men verhaalde hoe de twee misdadigers, die de Vaartbrug in de lucht lieten vliegen, zelf werden gedood en hoe men hen heeft begra ven. Soms moest de groep ongelooflijk bru taal te werk gaan om bij de slachtoffers te komen en hulp te .kunnen bieden. Immers, men mocht slechts enkele uren op straat komen. Midden tussen de vallende granaten door werd dan een weg gezocht om bij de slachtoffers te komen, terwijl de Hollandse SS patrouilleerde. Een dezer SS-ers was door 't dolle heen en riep op de Kerkewijk; Ik schiet die hele elitewijk de lucht in." De Witte Brigade zag kans hem te kalmeren. Zelfs de „beken de en beruchte" Rost van Tonningen viel in handen van de groep toen hij zich op de hoek Zandstraat-Gortstraat bevond. Het werd ons vrijdagavond wel dui delijk dat de heer van Asselt de steen legger was van al die activiteiten. Een aardig trekje vonden we nog dat een partijtje drukwerk van „De Vallei" dat naar Overberg gebracht moest wor den in een sloot terecht kwam, omdat de bakfiets kantelde maar gelukkig geen persoonlijke ongelukken. De Witte Brigade beeindigde kort na de bevrijding haar werkzaamheden. Alle personen, die op het kerkhof wa ren begraven en waar ook de heer Gerritsen voortreffelijk werk heeft ge daan, werden herbegraven in een eigen graf. In mei 1945 werd een officiële kerk dienst ter ere van de bevrijding gehou den. De Witte Brigade was in overall aanwezig. Nog even werd dienst ge- Een evacuatiegroep waarvan ook J de heren G. S. Scholten (midden i o.d. kar) Takken (3e v. rechts i vooraan) en om de regenpyp de heren Vink, Bruis en v. Essen deel uit maakten. i daan bij het „gevangeniswezen" zoals de heer v. Asselt het uitdrukt. Hij doelt daarbij op de verzorging van de opgepakte NSB-ers en de meiden die met de Duitsers omgingen. Men heeft vele bijzonderheden in het dagboek kunnen lezen, want de heer Bruys deed zijn werk grondig. De herinneringen, die vrijdag werden opgehaald, hadden een meer persoonlijk karakter. Het bleek ons wel dat de Witte Brigade veel, heel veel voor de lijdende bevol king van Veenendaal heeft gedaan. Zonder hen, zouden wellicht nog meer mensen zijn gedood. Dank zij het in grijpen van de groep konden velen nog op tijd in het ziekenhuis in de DS ko men. Thans 25 jaar later, komen deze dingen pas aan de oppervlakte, want de groep was te bescheiden om zichzelf op de borst te kloppen. Wij wilden des ondanks niet nalaten, nu de mannen elkaar terugvonden, nog eens de na druk te leggen op hetgeen zij als bur gers van Veenendaal voor hun me demensen hebben betekend. Het ligt in de bedoeling de reünie, zoals vrijdag werd gehouden, nog eens te herhalen. Foto tijdens de bijeenkomst in De Korenbeurs v.l.n.r. de heren: B. Tak ken, J. Hardeveld, J. de Gooyer, J. Bruis. Mr. J. J. P. C. van Kuyk, Vink, E. v. Asselt. Hierbij drukken wij de lijst met namen af van de meisjes die aan de Christelijke Huishoudschool te Veenendaal met succes een eerste stap zetten op de weg naar een goede huisvrouw: Lijst van geslaagden v. d. Primaire op leiding Chr. Huishoudschool, Veenendaal. Amerongen: Paulien Benschop, Ineke v. Dijk, T. v. d. Poel, N. v. d. Sigtenhorst, J. v. Spanje. Bennekom: J. v. Bruksvoort, N. v. Om meren. Ede: B. v. d. Brink, R. Janssen. Ederveen: T. de Fluiter, E. v. d. Pol, T. Schuurman, R. Veldhuizen, A. M. Hen driks, E. de Koning, G. v. Schoonhoven, B. Gerritse. Eist: H. Pitlo, C. v. Verseveld, G. Har deman, J. v. Meeteren. De Klomp: B. Roseboom. Leersum: A. de Lange. Overberg: J. v. Deelen, R. Doornenbal, A. v. Eek, G. v. d. Glind, G. v. Leeuwen, J. Ploeg, Joh. Ploeg, R. v. Veldhuizen, D. v. d. Vlierd. Renswoude: D. v. d. Brink, A. G. Gijs- bertsen, J. Hardeman, W. v. Ingen, J. v. d Kaa, S. v. Leeuwen, T. Nijburg, R. Overeem, B. v. Rinsum, J. v. d. Brand- hof, L. v. d. Brandhof. Scherpenzeel: J. v. Galen, B. Versteeg, T. Westerhuis. Rhenen: C. v. Doorn, M. v. d. Schouw, 11 v. d. Steen, S. v. d. Pieterman, J. Nathalia. Veenendaal: klas 2 D: Riek Beyer, D. v. Beek, A. v. Benthem, R. v. d. Berg, M. v. Blitterswijk, A. Davelaar, G. Dekker, A. Diepeveen, R. Diepeveen, T. Diepe- veen, C. Enkelaar, M. v. Gent, C. de Groot, J. Günther, R. Hardeman, M. v. Hasselaar, H. Koudijs, N. v. Kruistum, M. Mallan, T. de Roos, W. Roseboom, F. Scherrenburg. Klas 2 F: R. v. Barneveld, M. v. d. Bosch, B. Broertjes, M. Buitenhuis, T. v. d. Dikkenberg, B. Gaasbeek, M. Gerritsen, D. de Gooyer, M. Jansen, J. Jansen, R. de Kamper, H. v Kolfschoten, L. v. Koo- ten, T. v. d. Meijden, M. Oosterbeek, N. v. Ravenswaay, R. v. Ravenswaay, B. Rebel, B. v. Remmerden, A. Turkesteen, J. Val kenburg, A. v. Viegen. Klas 2 G: B. v. d. Berg, M. v. d. Berg, E. Beukhof, N Diepeveen, H. Donkelaar, H. v. Esse, T. Hazeleger, H. Hensen, N. Hensen, M. v. d. Heuvel, J. Imbos, C. Leeuwenkamp, E. Lefers, G. v. d. Lin den, B. Mater, H. Mulder, M. v. d. Pep pel, M. v. Rotterdam, D. Septer, R. Ver- kuyl, J. v. 't Voort, J. de Wit. Klas 2 K: D. Berkhof, H. v. Dee, M. v. Doorn, B. Drost, J. Drost, E. Faber, T. Hasselaar, J. v. Kooten, T. Kranenburg, C. Mering, J. Merlijn, T. Mertijn, L. v. d. Pol, C. Quint, M. Quint, R. v. Schup- pen, D. Teunissen, A. Versteeg, L. v. Wa keren, A. v. Zanten, D. Wijnen. Naaisters. Veenendaal: A. van den Brink, E. Har deman, A. Romijn, C. Sukkel, M. van Wijk. Bennekom: W. v. Dijk. Geslaagd voor het getuigschrift leerling verkoopster: R. Beukhof, S. v. Breda, Rhenen; N. Burgstede, Amerongen; A. Groeneveld, Ede; P. A. Hasselaar, Veenendaal; W. Lansing, Ederveen; H. Mulder, Rhenen; N. v. d Pol, Veenendaal; A. Quint, Eist; C. Sukkel, Veenendaal; M. Verwoerd, Scherpenzeel; T. v. d. Weerd, Veenen daal; J. Wisgerhof, Rhenen; N. Beyer, Ede. Geslaagd voor het getuigschrift assistente met aantekening praktijk: C. Boorzanger, Ederveen; A. v. d. Bosch, Veenendaal; G. Drost, Veenendaal; C. v. Eldik, Rhenen; T. v. Ginkel, Ederveen; H. v. Hardeveld, Veenendaal; J. Hendriks, Veenendaal; C. Hiensch, Veenendaal; L. Jacobsen, Veenendaal; A. Koning, Vee nendaal; B. Kuipers, Veenendaal; J. de Leeuw, Wageningen; A. Louwes, Veenen daal; Th. v. d. Meer, Veenendaal; W. Meyer, Veenendaal; A. de Vries, Rhenen; I. v. d. Weerd, Veenendaal. Geslaagd voor het getuigschrift assistente met aantekening theorie: A. v. Beek, R. Beyer, M. v. Buisbergen, M. Bos, D. v. d. Bovenkamp, R. Diteweg, J. v. Engelenburg, M v. Geerestein, E. Hiemstra, Thea Jansen, R. v. d. Kraats, M. Schrijver, C. Versteeg, H. v. Waayen- berg, T. Hiensch, B. v. Noort, Rhenen, J. Jullens. VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE Evenals vorig jaar organiseert de Speeltuinvereniging „De Savornin Lohman" weer enkele aktiviteiten tijdens de a.s. vakanties. Allereerst wordt er waarschijn lijk in de eerste week van augustus een picknicktocht gehouden voor kinderen van 5 tot 10 jaar. Te voet gaan de kinderen naar het Prinsenveld, waar spelletjes gedaan worden en de meegebrachte etenswaren verorberd zullen worden. Verder wordt er op 7 augustus een fietspuzzeltocht gehouden en op een nader te bepalen datum een dropping voor ouderen. De heer A. v. Wijk, de penningmeester van de vereniging vertelde ons dat men graag nog veel meer aktiviteiten zou wil den ontplooien, maar dat dit ten enen male onmogelijk is omdat de financiële zijde van de zaak dit niet toelaat. De vereni ging krijgt van de gemeente 400 gulden subsidie en verder moeten de contributies voor de rest zorgen. Hiervan moet de vereniging zorgen voor het houden van toezicht (de subsidie is hiervoor nog niet toereikend), voor onderhoud en voor zo ver mogelijk voor herstel en vernieuwing van de speelwerktuigen, wat voor de ver eniging helemaal ondoenlijk is. De heer van Wijk zei ons, dat men graag meer medewerking van de gemeente wil de zien. Het was hem opgevallen dat in andere plaatsen van een geheel andere opzet sprake is. Daar zorgt de speeltuin vereniging alleen voor het houden van toezicht op het speelterrein en de ge meente zorgt voor onderhoud en aanleg van nieuwe speelwerktuigen. De heer van Wijk vertelde ons nog dat tussen Fototoestellen v.a. f 16, Ook kleinbeeld en rapid camera's in vele modellen. Zandstraat 7 Veenendaal RECTIFICATIE In ons artikel van dinsdag j.l. over de Vormingsweek van de Chr. Talmaschool is een zetfout geslopen. De opmerkelijke lezer zal al wel tot de conclusie zijn ge komen dat niet 800, maar 80 jongens aan de Vormingsweek meededen, hetwelk dan hierbij rechtgezet. ANJERCOLLECTE GESLAAGD De in Rhenen gehouden Anjercollecte heeft f 906,— opgebracht. Dit is f 281.— méér dan vorig jaar. Zodra uit alle gemeenten in de pro vincie Utrecht de opbrengsten bekend zijn kan vastgesteld worden welke gemeente in procenten uitgedrukt het meest is vooruitgegaan om in aanmerking te ko men voor de bronzen wisselprijs. BINGO-AVOND In het kader van het zomerprogram- ma wordt op maandag 19 juli n.m. 20.30 uur in restaurant „Koningstafel" een Bingo-avond georganiseerd. AVONDTOCHT De veldbioloog en historicus Adriaan de Kleuver uit Veenendaal zal op dinsdagavond 20 juli n.m. 19.00 uur de belangstellenden wandelend meevoeren langs de mooie plekjes en historische ->unten. Vertrek vanaf het VVV-infor- ^ftiekantoor op het Fred. v. d. Palts hof. 23 Gerdia keerde terug naar de kamer en zag het gescheurde tasje en de paperassen die over de vloer verspreid lagen. Na tante Gordula's dood had Cerdia dit tasje dit leren tasje in een schrijfta fel gevonden. Ze had vluchtig de in houd doorgekeken, maar deze be stond slechts uit enkele bewijsstukken van uitgaven en ontvangsten. Niets dat van belang was dus. Gerdia boog zich reeds om de blaadjes op te rapen toen haar blik op een geschreven velletje briefpa pier viel. Daarop stond haar naam geschreven... en daar nog eens... Nieuwsgierig begon ze te lezen en naarmate ze verder las, hoe luider haar hart begon 'e bonzen, hoe meer haar keel werd toegesnoerd als door een wurgende hand... Ze liet zich op de rand van haar bed vallen en had moeite om het be ven van haar handen te bedwingen. Daarom was ze dus naar Trollen- stein gezonden! En zij, het domme, onschuldige gansje, was zo maar in de val gelopen, die men voor haar had opgezet... Maar de graaf mocht niet beetgeno men worden, neen! Ze zou het ver hinderen door te vertrekken en wel zo spoedig mogelijk. En indien haar voogd zou proberen dwang op haar uit te oefenen, zou ze de graaf alles zeggen... alles! Eigenlijk was het bijna niet te ge loven: tante Cordula, die zij altijd voor een voorname, achtbare dame had aangezien, ontpopte zich hier tot een onverbeterlijke... koppelaarster! Het '"as de verwarde Gerdia alle- LENI BEHRENDT: maal veel te erg. Al zou haar hart breken, een andere uitweg bestond er niet. Nu was het de meest geschik te gelegenheid om Trollenstein te ver laten: tante Hilda sliep nog. Weliswaar was Gerdia er zich van bewust, dat ze tante Hilda veel leed zou aandoen door te vluchten, maar daarmee kon ze nu geen rekening houden! Hoogstens kon ze een klein berichtje achterlaten, opdat de oude dame niet te ongerust zou worden. Nadat ze het briefje geschreven had, kleedde ze zich aan. Haar han den wilden haar nauwelijks gehoor zamen, zo beefde ze. Toen nam ze haar handtasje, stopte er de beschul digende verklaring van tante Cordu la in en telde haar geld na. Ze had genoeg om het treinkaartje te beta len en dat was op het ogenblik het voornaamste. Graag zou ze ook haar koffertje nog gepakt hebben, maar ze waagde het niet. Men had er zich wel aan ge wend dat ze iedere morgen haar och tendwandeling maakte, maar als ze daarbij een koffertje droeg zou dit zeker opvallen. Daar het er nogal regenachtig uit zag, verborg ze het hadntasje onder haar arm en sloop als een dief uit het kasteel. Haar haart deed pijn. Ontzettend veel pijn maar ze moest sterk blijven, zich kranig houden. Weg van hier moest ze! Weg van Trollenstein! Uit schrik de graaf ergens tegen het lijf te lopen, maakte ze een omweg langs binnenwegen om het station te berei ken. Doch ze ontmoette geen levende ziel. Moe liet ze zich op een rustbank op het stationspleintje vallen. Nu ze rustiger geworden was, voelde ze de stekende pijn in haar hart en ze kreeg een prop in de keel. „Tante Hilda, mijn lieve tante Hil da, vergeef me wat ik je aandoe, fluisterde ze voor zich uit. Als je al les weet, zul je me begrijpen. Wat kon ik anders aanvangen? Ik zou in de grond gezonken zijn van schaamte, indien de graaf me nog 'n blik zou gegund hebben. Hij zal niet eens geloven, dat ik van deze gemene koppelarij in 't geheel niet op de hoog te was, en hij zal me verachten als geen andere... e».... en ik heb hem toch zo lief". Nu was het voor goed uit met het heerlijke leventje, dat ze vijf maan den lang in het slot had mogen lei den als een klein prinsesje. Het had haar verwend en veeleisend gemaakt. Waar zou ze nog dergelijk comfort terugvinden? Nergens! Gerdia was bang voor de toekomst. Nu zat ze hier helemaal alleen op die bank, ineen gedoken en het hoofdje op de borst gezonken. Ze had heimwee naar de veilige verborgenheid van het slot, naar tante H'lda... naar de trotse man. die ze met heel haar jonge hart beminde. Ze was zo diep haar gepeins ver zonken, dat ze niet eens merkte dat een voertuig bij haar stopte en ze schrok toen ze plotseling een man zag. Deze man staarde haar aan, als zag hij een spook of een wonder ge beuren. U... u bent het juffrouw? hoorde ze hem met hoogstverbaasde stem vragen. Wacht u op de trein? Waar wilt u heen? Naar de stad, meneer Droysen. pro beerde ze zo onverschillig mogelijk te zeggen, wat haar echter allesbehalve lukt'-. Ik heb er een zaak te regelen. Kindje, probeer me maar niets wijs te maken, dacht hij wantrouwig. Als er op Trollenstein twee auto's zijn. als de stallen vol paarden staan, als men over een dozijn rijtuigen be schikt... dan zou de heer graaf het kleine verwende prinsesje zo maar te roet naar het station laten gaan? En dan dat bleke gezichtje, die ver warde blik - als je er niet vandoor bent gegaan, dan wil ik mijn leven lang water drinken. Dan zult u lang moeten wachten, sprak hij schijnheilig. Weet u, dat de eerste trein naar de stad eerst van middag vertrekt? O dat wist ik niet! zei ze geschrok ken. Ik... nou... och ja... ik wacht dan nog zo lang! Hm ...deed hij. maar zijn hersenen werkten koortsig. Dan zei hij zo nonchalant mogelijk: vVeet u wat, juffrouw, kom met me mee naar huis. Deze middag moet ik toch naar het station rijden, om een vrachtje af te halen. Ik zal u dan meenemen. "k... ik weet het niet, antwoord de ze weifelend. Misschien is het toch maar beter, dat ik hier blijf wachten. En als u zich in deze koele ooh- tendlucht een verkoudheid op de hals haalt? Och, ja kou had ze, zowel innerlijk aLs uiterlijk. Bovendien had ze nog niets gegeten. Weliswaar had ze geen honger, maar ze verlangde naar kof fie, naar ware koffie. AE Droysens zouden haar zeker een kopje aanbie den. Overigens had de man beloofd haar weer naar het station te bren gen, dus ze nam geen enkel risico Ze had er immers geen vermoeden van. dat... Voorzichtigheidshalve wikkelde hg Ir' van koude en opwinding bevende meisje in een warme deken. zette zich dan naast haar en vertrok. Droy sen babbelde opgewekt over koetjes en kalfjes en vermeed het gesprek op Trollenstein of de graaf te bren gen. Natuurlijk was zijn vrouw erg verwonderd over het onverwachte be zoek. maar hij slaagde er in haar een waarschuwende blik toe te werpen, terwijl hij zei: (Wordt vervolgd) ZWEM VIERKAMP In natuurbad Ouwehand vindt op maandag 19 juli, in de vooravond en wel om 18.30 uur een zwem vierkamp plaats waaraan wordt deelgenomen door de volgende zwemclubs: „Forel len", Rhenen; „Poseidon", Scherpen zeel; „VZC", Veenendaal en „Woest- duin", Doorn. J. Boldermans, N. v. Braak, A. v. Eek, Amerongen, W. v. Haren, Benne kom, M. Kroes, E. v. Leeuwen, E. v. d. Meent, H. Overeem, Scherpenzeel. M. v. d. Peut, Renswoude, C. Roseboom, R Sprey, C. Steendam, G. Stel, Rhenen. L. v d. Waal, C. v. Zanten. Scherpenzeel. A. Beukhof. Vooropleiding Verzorgende Beroepen (V.V.B.) M v. d. Bosch, Veenendaal; G. Gaas beek. Veenendaal; K. v. Ginkel, Veenen daal; D. Kruidhof, Veenendaal; E. v d Heyden, Amerongen; M. Moesbergen. Scherpenzeel; H. v. Wolfswinkel, Eder veen; H. v. Drongelen, Noordwijk aan Zee Vormingsklas: Veenendaal: Y v. Baren, A. de Boef, I. Bruinsma, A. Bulthuis. J. Diepeveen, T. v Galen. B Hazenberg, T. Hiensch, L Jansen, I. v. Kooten. N. v. Leeuwen. H v. Hardeveld. Wageningen: G. Nab. Renswoude: R. Vermeulen, R. v. Voorst vertegenwoordigers van de speeltuinver eniging en de gemeente over de verschil lende moeilijkheden nog weinig kontak ten gelegd zijn, maar dat men binnen kort in kontakt wil treden met de ge meente om de moeilijkheden te bespre ken. Verder zal men proberen in de komende maanden akties te ontplooien waardoor de kaspositie verstevigd moet worden. Ge dacht wordt aan een gecostumeerde voet balwedstrijd, bijvoorbeeld in samenwer king met een andere speeltuinvereniging e.d. Een bezoeker van Ouwehands Die renpark interesseerde zich in het bij zonder voor de apen, aangezien hij veertien jaar in tropische binnenlan den deze dieren, zoals hij vertelde, da gelijks had meegemaakt. Terwijl hij druk bezig was aan enkele andere be zoekers de reacties van apen te vertel len, vergat hij bij al zijn theorie ken nelijk de praktijk, want toen hij iets liet vallen en zich bukte om het op te rapen, greep een Laponder bliksem snel zijn bril van zijn neus. Nadat het dier het vreemde instru ment even voor zijn ogen had gehou den en met kennelijk misnoegen had geconstateerd dat de wereld er op deze manier alleen veel onduidelijker op werd, was hij zo boos, dat de bril in een fractie van een seconde voor de helft was vermorzeld. Andere Lapon- ders, nieuwsgierig geworden, grepen de halve bril en gingen om beurten door het nog in tact zijnde glas zitten loeren. Al gauw was echter de pret eraf en toen moest ook de andere helft van de bril eraan geloven. De vakantieganger, die geen reserve „fok" bij iich had, heeft voor de rest van de dag zijn ogen bijzonder goed de kost moeten geven. Had hij dat maar eerder gedaan Is de 10-jarige chimpansee „Plato" van Ouwehands Dierenpark in blijde verwachting? „Ja", zegt onomwonden chef-dierenverzorger Van den Berg, nog maar net terug van een foto-safari in midden-Afrika. „We hopen vurig dat de heer Van den Berg het bij het goede eind heeft", zegt de heer Ouwehand. „Het zal dan de eerste keer worden in het méér dan dertig jarig bestaan dat in ons park op de Grebbeberg een chimpansee het levenslicht aan schouwt" Teneinde alle twijfel weg te nemen wordt inmiddels overleg gepleegd of de mogelijkheid bestaat om de kikker- proef toe te passen op „Plato", die des tijds als piepjong chimpansee'tje door een missie-arts aan Ouwehands is ge schonken. Het behoeft geen betoog dat er op het park een opgewonden stem ming heerst en dat iedereen vol span ning naar een liefst gunstige uitslag van het in te stellen zwangerschaps- onderzoek uitziet. Al enkele jaren loopt men in Ouwe hands Dierenpark met het plan rond om in het nieuwe parkrestaurant door de chimpansees een wandschildering te laten maken. Bedrijfsleider Lamber- tus Radema heeft nu een dezer dagen deze intelligente apen papier, balpen en krijt gegeven om eens te zien wat er aan artistieke kwaliteiten onder schuilen. De resultaten waren ver bluffend. Maar om vooralsnog het zeke re voor het onzekere te nemen is toch maar besloten de chimpansees straks eerst hun abstracte schilderkunst te laten botvieren op één van de wanden van het nieuw te bouwen apenhuis. tijdelijk met 1 JAARGETIJDE GESLAAGD AAN DE CHR KWEEKSCHOOL TE EDE Aan de Chr Kweekschool te Ede slaag den uit onze omgeving voor de akte als onderwijzeres de dames: E H R Waaijen- berg. M V I van Leeuwen, beiden te Veenendaal; G Vermeulen en M J P Geijs te Scherpenzeel De volgende heren behaalden de akte voor onderwijzer: A ten Broek en D van Wijk uit Scherpenzeel en S G W van de Pol. G E v d Berg en J A aars allen uit Veenendaal. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: ms Zaanland 21-7; Australië: ms Regen- stein 20-7. ms Port Huon 21-7; Canada: ms Tindefjell 21-7; Chili: ms Montfer- land 20-7; Ned. Antillen: ms Sinon 20- 7; Suriname: ms Cygnus 21-7; V.S.: ss Maasdam 19-7, ms Kerkedijk 21-7; Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms Southampton Castle 19-7, ms Nij- kerk 21-7 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpaketten ge ven de postkantoren. OP HETERDAAD BETRAPT Door de rijkspolitie, in samenwerking met de jachtopzichters, werd gedurende het afgelopen weekeind de fabrieksarbei der W R uit Soest op heterdaad betrapt op het schieten van wild vanuit zijn auto met een vuurbuks Zijn auto. vuurbuks met plm 100 daarbij behorende patronen, telescoop en een reeds geschoten fazant, weiden in beslag genomen teiwijl proces verbaal is opgemaakt.

De Vallei | 1965 | | pagina 4