Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken mensen Het is hier mooi, rustig en de zijn vriendelijk zeggen de toeristen DEEN: DE CAMPINGS ZIJN HIER ERG SCHOON 17 middenstanders in Veenendaal- Zuid verenigden zich Agenda Veenendaalse Jeugdvierdaagse Woonwagenbewoner wilde hoofdagent uit Ederveen overrijden Wat nu weer....: Inbraak bij N.V. Diepeveen: daders namen brandkast mee Volgende week voor de zevende maal Bevolking wordt geënqueteerd over wenselijkheid markt op Slot. de Bruineplein Nieuws uit de omgeving ITLelis-optiek RHKNEN MULDER 39e JAARGANG DINSDAG 27 JULI 1965 Nr. 58 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeren Advertenties en abonnementen knnnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Veel bewoners uit de streek zijn met vakantie naar elders getrokken. Toch maakt de streek geen uitge storven indruk. Integendeel. De marktdagen in Vee nendaal en Rhenen waren drukker dan ooit en in de winkelstraten is altijd nog een drukte van belang. Er zijn dus andere mensen voor in de plaas gekomen. Zonder te beweren dat deze streek een toeristen- streek is bevinden er zich toch een flink aantal cam pings in de bossen rond de wooncentra. Dezer dagen hebben we een aantal bezoeken gebracht aan deze vakantieverblijven en onze indrukken vind U hier" onder. SELECTIE Onder de mensen die naar deze stre ken komen, heeft al een zekere selectie plaatsgevonden. Men treft vrijwel over al gezinnen aan. Hier naar toe komen geen jongelui, die zoeken andere stre ken op, waar ze zich hun inziens beter kunnen vermaken. Hierheen komen vrijwel alleen mensen die gesteld zijn op een bosrijke omgeving. Mensen die het wat rustiger aan willen doen. Ieder een die naar zijn indrukken gevraagd wordt, antwoordt dan ook „Het is hier mooi en rustig". Eigen stijl Uiteraard heeft iederen een eigen stijl om met vakantie te gaan. Omdat we hier dus voornamelijk met gezinnen met kinderen te maken hebben, werd nogal eens de vakantie van de kinde ren onder de aandacht gebracht. Op vallend was daarbij dat maar een en keling zei: „We zijn met het gezin uit, daarom zullen ouders en kinderen op vakantie ook alles samen doen en bele ven. Het grootste deel van de ouders vind de ontspanning van hun kinderen echter een groot probleem. Vooral bij de kin- In de nacht van vrijdag op zaterdag is er weer een inbraak gepleegd bij de N.V. Diepeveen aan de Hoofdstraat. Onbekenden hebben zich waarschijnlijk toegang tot de winkel verschaft door middel van een raam dat niet afgeslo ten was. De daders hebben een kassa geforceerd en daaruit een bedrag aan geld meegenomen. Verder is de brand kast. een aanzienlijk bedrag aan spaar- zegels bevattend met inhoud en al ver dwenen. De recherche heeft een diep gaand onderzoek inggsteld tot nog toe echter zonder resultaat VOORWIEL BLOKKEERDE Zaterdagmorgen blokkeerde het voor wiel van de bromfiets van de heer K. uit Ede toen hij op de Cuneraweg reed. K. sloeg ever de kop en moest met een hersenschudding en een hoofdwond naar het Julianaziekenhuis worden overgebracht. Voor de zevende maal in successie wordt volgende week de Veenendaalse Jeugdvierdaagse gehouden. Dat is een evenement geworden dat voor vele jongelui uit Veenendaal, maar ook van ver daarbuiten, onmisbaar geworden is. Op het ogenblik zyn er nog niet zoveel inschrijvingen binnen, maar dat is normaal, want de ervaring heeft geleerd, dat het meestal de laatste dagen pas op gang komt, niettegenstaande men reeds lang van te voren in de ge legenheid is om zyn naam op de deelnemerslyst te laten zetten. De organisatoren hebben ook dit jaar weer voor een afwisselend programma gezorgd. In de middaguren wordt er gewandeld en 's morgens en 's avonds zullen de jongelui bezig gehouden wor den met verschillende spelen of voor stellingen. De leiding van de hele vier daagse zal men volgende week in het Instuifgebouw aan de Industrielaan kunnen vinden. Schuin daartegenover in de garage van de firma Schoonho ven zal dan gestart worden. Voor de individuele deelnemers van buiten Veenendaal wordt voor pension gezorgd en de groepen zullen onderge bracht worden in de jeugdherberg te Eist (U.). Nadat men dinsdagmorgen a.s. de wandelschoenen in gereedheid gebracht heeft en 's middags de eerste kilometers gelopen zijn, komt men dinsdagavond deren van 10 tot 17 jaar hoorden we vaak de klacht: „Er is hier voor ons niets te doen". Of anders gezegd: „We kunnen ons zelf niet vermaken, we verwachten van de kampleiding of an deren, dat zij ons bezig gaan houden". Nu was het wel zo, op de dagen dat wij de campings bezochten, het weer niet erg best was. Overal zaten de mensen met dikke truien aan in hun tent of caravan en dat is nu net niet geschikt voor de kinderen. Aktief De plaats in onze omgeving die de zer dagen rechtstreeks mot het -toe risme verbonden is lijkt ons Rhenen. Van alle kanten trekken allereerst de dagjesmensen op naar de Grebbeberg, om daar een van hun vakantiedagen door te brengen tussen de apen en an dere dieren van Ouwenhands Dieren park. Toch zijn er ook mensen die langer dan een dagje komen. Het aktieve VVV- bestuur heeft daarvoor een uitgebreid zomerprogramma gezorgd .Daarnaast funktioneert het VVV-informatiekan- toor op het Fred. v. d. Paltshof op meer Tocht wordt er op de campings wel aan de jeugd gedacht. Óp de Tijmse Berg werd zaterdag aan schatgraven gedaan. En of er belangstelling voor was. dan volle toeren. Het is er een komen en gaan van mensen die de meest uit eenlopende informaties worden ver strekt. Het is er zo druk dat men de be zetting van het kantoor heeft moeten uitbreiden. Op het ogenblik werken er twee informatrices. De grootste vraag is er naar de boottochten naar Arnhem, daarnaast wordt er ook veel gevraagd naar de verschillende toeristische routes in de omgeving. Het kantoor verschaft ook veel informaties over hotel- en pensionruimte. Daaruit blijkt dat Rhe nen in trek is. Er zijn ook mensen die eerst kennis nemen van het VVV-zo- merprogramma en daarna besluiten hun vakantie in Rhenen door te brengen. Vrijwel overal in de omgeving is men op de hoogte van wat er in Rhenen ge beurt en dat wordt door de toeristen gewaardeerd. Toen de hoofdagent van politie de heer W. Vonk, in de nacht van donderdag op vrijdag een normale routinerit maakte over de Luntersekadte stuitte hy plotseling op een hem tegemoetkomende verdachte auto, die hjj wilde aanhouden. Inplaats van te stoppen gaf de bestuurder vol gas en reed precies op de hoofdagent af waar bij hy kennelijk de bedoeling had de politieman te overrijden. Door haastig in de berm te springen kon de heer Vonk erger voorkomen. Er werd direct een achtervolging ingesteld en na een klein uurtje werd de auto in Ede aangetroffen. Er bleken vier woon wagenbewoners in te zitten, afkomstig uit Arnhem, Huissen en Deventer. Ze hadden in de bewuste nacht een aantal stropersaktiviteiten ontwikkeld en daar om wilde men wegvluchten. Het baatte hen echter niet want verschillende „at tributen" en corps delicti werden langs de Luntersekade gevonden, zoals een (Zie verder pag. 6) paar dode hazen, een geweer met bij- Woensdagavond werd tijdens een gehouden vergadering de middenstandsvereniging „Winkelcentrum Zuid" opgericht, waarvoor zich voorlopig 17 winkeliers, allen gevestigd rondom het Slot. de Bruine- plein, als lid opgaven. Er werd een voorlopig comité van actie benoemd waarin zitting namen de he ren: A. Achterberg, J. van Ee, F. J. v. d. Helm, D. H. Rijnders en W. Waayenberg. Het ligt in de bedoe ling van de nieuwe middenstandsvereniging over enkele weken een enquête te houden onder de ruim 3000 gezinnen in Zuid, waarbij men zijn/haar mening kan geven pmtrent de wenselijkheid de markt naar het Slot. de Bruineplein over te plaatsen. De uitslag van deze enquête zal direct na het bekend worden meegedeeld worden. RENKUM: De organisatoren van de bijen- markt in Renkum zijn dik tevreden. Van alle kanten kwamen mensen (niet- imkers) kijken, zodat de opbrengsten met 20°/# gestegen zijn. Men hoopt nu ook nog dat de belangstelling van de imkers zelf ook nog gaat stijgen. ZEIST: Door de algemene vergadering vna aandeelhouders is per 1 september benoemd als mededirekteur van de NBM de heer C. Bruins. Thans direk- teur van de Zuid-Ooster Autobusdien sten N.V. te Gennep. EDE: „Groep 8". een groep jonge kunste naars uit Ede en omgeving, organiseert vanaf 9 augustus weer een tentoonstel ling in de raadszaal van het gemeente huis. Vorig jaar ondervond de groep een zeer redelijke belangstelling van de zijde van het publiek, zodat men be sloten heeft door te gaan. Triest beeld op de campings. Lege stoel- buiten. De mensen blijven - in dikke truien - binnen. Alleen de jeugd waagt zich schuchter „buiten". MOTIEVEN Twee bestuursleden van de nieuwe winkeliersvereniging in Zuid waren be reid hun zienswijze te geven over de .motieven die tot de oprichting hebben geleid. Men stelt allereerst dat de zui delijke winkeliers door de bestaande winkeliersvereniging „Handel en Nij verheid" in een hoekje werden gedrukt en men was in Zuid unaniem van me ning dat men beter zelf zijn eigen be langen die door de bestaande winke liersvereniging niet werden gediend kon gaan behartigen. De oprichting, die woensdagavond haar beslag kreeg, is het gevolg van een reeds enkele jaren bestaande samenwerking. Men ontketende in Zuid meermalen zelfstandige akties, die bij het publiek een daverend onthaal vonden. De laat stelijk gehouden St. Nikolaasaktie b.v. bracht het dubbele op van het jaar daarvoor. Zodoende kon men al reeds een aardig spaarpotje vormen, met daarbij gevoegd Anatomische brilaanpassing ZIEKENFONDSLEVERANCIER Auto in de berm op Rijksweg 12 Zaterdagmiddag is op Rijksweg 12 tussen Veenendaal en Maarsbergen een auto in de berm geraakt en naar bene den het talud afgereden. De wagen kan telde en dientengevolge moesten drie inzittenden uit Hilversum en Blaricum met verwondingen (hoofdwonden en rugklachten) in het Julianaziekenhuis worden opgenomen. De gestrande wa gen diende om een orkestje uit Hilver sum naar Duitsland te vervoeren. AANGEREDEN OP ZEBRAPAD Zaterdagmiddag werd mevrouw H. uit Veenendaal op het zebrapad in de Hoofdstraat aangereden door een per sonenauto bestuurd door de heer M. uit Veenendaal. Mevrouw stak plotseling, de weg over en hierdoor kon de auto niet meer tijdig stoppen. Mevrouw H. werd licht gewond. BEDANKT VOOR BEROEP De beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Veenendaal, Ds. W. Chr. Hovius uit Nieuw-Lekkerland heeft voor dit beroep bedankt. BOERDERIJ „DE KLEINE GEER" GAAT VERDWIJNEN Een plan dat reeds jaren in de pen is gaat binnenkort verwezen lijkt worden worden. De boerderij aan de Westersingel „de Kleine Geer" wordt ontruimd en zal dan zoals verwacht mag worden bin nenkort gesloopt worden om ruimte te maken voor de Wester singel die dan doorgetrokken zal worden van Dijkstraat tot aan de Bergweg. De familie van Ravenswaay die reeds jaren de boerderij bewoont is momenteel bezig de voorbereidingen te treffen vooi een verhuizing. Dat laatste zal naar ver wacht wordt binnen drie weken gebeurt zijn. Op het ogenblik is men ook al bezig een gedeelte van de ongeveer 65 jaar oude boerderij te slopen. Met de plannen om de Westersingel door te trekken zullen ook nog enkele andere woonhuizen het veld moeten ruimen. Aan de Dijkstraat zullen de woningen 41, 43 en 45 tenoffer vallen aan de weg- verbetering. Maar de bewoners van deze huizen hebben nog geen officiële opzeg ging van de huur ontvangen, zodat over deze zaak vrijwel geen nieuws is te zeg gen. de wekelijkse contributie die geheven werd. De heer Waayenberg, die de kas beheert, sprak van een zeer behoorlijk begin. De winkelstand op het Plein bloeit in deze welvaartstijd, meer dan de meeste mensen zouden vermoeden, zo luidt de optimistische opinie van het jonge bestuur. Uitbreiding Hoewel men aanvankelijk is gestart met een aantal (17) winkeliers rond het Slot. de Bruineplein. wil men dit aan tal uitbreiden. Hierop zal het gehele bestuur na de vakantieperiode zich gaan bezinnen. De winkeliers op en nabij de Patrimoniumlaan zullen wellicht worden aangezocht zich aan te sluiten. Per slot horen ze ook tot de zuidelijke gemeenschap, zo werd gezegd. Maar over dit punt zijn nog geen de finitieve "^chten te geven. Wel zeker is dat „Zuid" haar eigen boontjes zal gaan doppen waarbij het bestuur niet van de gedachte uitgaat zich af te zet ten tegen de andere winkeliersvereni ging. Op sommige terreinen raken de belangen elkaar, ondanks alles, nog steeds. Dat de winkelakties van „Han del en Nijverheid" zich beperken tot het centrum kon het bestuur van de jonge middenstandsvereniging wel enigszins begrijpen, maar hierdoor komt Zuid in de verdrukking. Een der eerste aktiviteiten van „Win kelcentrum Zuid" betreft al direct een ingrijpende zaak, Men is van oordeel dat de dinsdagmarkt. die nu in het cen trum wordt gehouden, beter tot z'n recht zou komen op het Slot. de Bruine plein waarbij de parkeergelegenheid en de toenemende verkeersonveiligheid een voorname rol spelen. Van vele kan ten werd gevraagd of het niet mogelijk was de Markt te verplaatsen naar Zuid. Om een juist en volledig beeld te verkrijgen omtrent de rtimiiing van de bevolking van Zuid (ca. 3350 ge zinnen) is men voornemens binnen drie weken een enquête te houden, waarbij de mensen wordt gevraagd of ze met het idee instemmen. Nog dezelfde dag zal de enquêtekaart worden opgehaald, zodat het resul taat binnen de kortst mogelijke tijd bekend is. Het jonge bestuur is van oordeel dat de Markt in het centrum vanuit Zuid moeilijk bereikbaar is vanwege het zeer drukke verkeer op de Kerkewijk. Bo vendien zijn er te weinig parkeermoge- lijkheden in het centrum, reden waarom een verplaatsing naar Zuid alleszins aanbevelenswaardig is, volgens het be stuur van „Winkelcentrum". Ook en- (Zie verder pag. 2) behorende munitie. Deze voorwerpen waren blijkbaar uit de auto gesmeten. De bestuurder van de auto, een zekere B. uit Deventer kon nog wel eens een zware pijp roken want hij werd voor geleid voor de Cficier van Justitie te Arnhem op besv .uldiging van poging tot doodslag op de hoofdagent Vonk. MINDER DIVIDEND BIJ LEIDSCHE WOLSPINNERIJ De resultaten van de Leidsche Wol spinnerij over het per 31 maart geëin digd boekjaar 1964-1965 hebben het niet mogelijk gemaakt een dividend uit te keren dat gelijk is aan dat van vorig jaar. Was het toen 20%, dit jaar wordt 15% uitgekeerd. Verder zal er geen toevoeging aan de reserve voor diverse doeleinden plaatsvinden (vorig jaar f 575.000,De aandeelhouders- onvoorziene omstandigheden, worden gehouden op 27 augustus a.s. OS AAN HET SPIT Het hoogtepunt in het programma van de VVV-Rhenen wordt ongetwij feld het culinaire evenement „OS- AAN HET SPIT" op woensdag 28 juli 1965 vanaf des avonds 7 uur in het verlichte Koningin Elisabethplantsoen. In een historische omgeving, aan de voet van de oude stadswallen uit 1346, vlakby een gigantisch bastion, wordt een vette os aan het spit gebraden, geheel volgens de regels van de kunst. Koks met lange messen zullen daar een houtskoolvuur opstoken totdat het ossevlees geschikt is voor een lekker hapje. Men zal het als saté kunnen ge bruiken. Men zal ook plaats kunnen nemen voor een complete maaltijd, os sevlees, overgoten met een heerlijke pittige saus, met frites en appelmoes. De organisatoren hebben daartoe marktkraampjes geplaatst, die verlicht zijn met kleurrijke lampions. Bij het spit ligt een dansvloer en op een podium zal het orkest „The Music Makers plaats nemen om te zorgen voor gezel lige muziek. Het VVV-bestuur gelooft dat het een bijzonder gezellige avond kan worden, weer eens iets héél anders dan we zo langzamerhand gewend zijn. Van de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht werd toestem ming verkregen om bij de os aan het spit een biertje te drinken. Wanneer het weer meewerkt wordt het niet al leen een prachtige zomeravond, maar een compleet diner-dansant in de open lucht. Zeer veel toeristen en ook inwo ners van Rhenen en omliggende plaat sen willen dit meemaken. in het Verenigingsgebouw aan de Eike laan bijeen om dan een filmvoorstelling bij te wonen. Gedraaid wordt de ge kleurde tekenfilm Pinocchio. Woensdag morgen kan iedereen zich vermaken met allerlei wedstrijden waaruit zal blijken wie handig, sportief en sterk is. Er zullen leuke prijzen voor de win naars zijn. 's Middags gaat $nen weer wandelen en 's avonds wordt er in het Venenigingsgebouw aan de Eikelaan een „avond gehouden die klinkt als een klok", aldus de organisatoren. Wat het gaat worden is nog geheim, maar het beloofd een avond te worden waarover nog lang nagepraat zal worden. Leden van de Veenendaalse Zwenv club maken zich donderdagmorgen if het Bergbad verdienstelijk door spelen en wedstrijden te organiseren. De jongeren uit het wandelleger kun nen zich 's avonds naar gebouw 't Tref punt begeven, waar Hans Berg met zijn poppenkast zal optreden. Voor de oude ren wordt er in het jeugdgebouw een feestavond verzorgd. Vrijdag moet natuurlijk het hoogte punt van de vierdaagse worden, 's Mor gens gaat men in Veenendaal een speurtocht langs de winkels houden. Daarna komt dan alweer snel het einde in zicht. De laatste kilometers moeten gelopen worden, waarvan de allerlaat- steen door het centrum van Veenen daal en dat zal dan weer een glorieuze intocht moeten worden. Muziek, bloe men en trotse moeders langs de kant. Nog even de verdiende medaille opspel den en dan naar huis. Misschien, tot volgend jaar? Onverwachte val Dinsdagavond j.l. reed mej. T. F. uit Amsterdam, oud 18 jaar, met een brommer over de Noordelyke Meent- steeg in de richting Veenendaal. Op een tot heden onverklaarbare manier kwam zjj met haar brommer buiten het ry- wielpad. Bij de poging om weer op het rijwiel pad te komen slipte de brommer over de rand en kwam te vallen. Ernstig gewond met een schedelbasisfractuur moest de jongedame worden opgeno men in het Julianaziekenhuis te Vee nendaal. De achterop de brommer ge zeten 22-jarige zuster van de ongeluk kige dame kwam met de schrik en en kele lichtere verwondingen vrij. De brommer werd slechts licht beschadigd. MEJ. NIEUWENHUIS VERTREKT Mej. F. C. Nieuwenhuis uit Hamers- veld, die in de laatst gehouden raads vergadering met ingang van 1 juli tot onderwijzeres aan de openbare Hole- voetschool werd benoemd, heeft inmid dels weer ontslag aangevraagd. Een nieuwe oproep is reeds geplaatst in de hoop direct na de schoolvakantie een nieuwe kracht te kunnen benoemen. 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enx. Telefoon 08385-3000 Dit is boerderij „De kleine Geer" van de fam. Ravenswaay aan de Wester singel waar slopershanden werk zullen vinden. FOUTIEVE CORRECTIE Woensdag j.l. parkeerde de heer B. S. uit Lopik zijn Volkswagen-personenauto op de parkeerplaats naast de hoofdin gang van het Ouwehands Dierenpark. Hij wilde het voertuig een beter plaats je geven en reed achter uit om de stand te corrigeren. Helaas botste hij tegen een inmiddels achter hem geparkeerde personenauto op met het gevolg dat beide auto's lichte schade opliepen. BROMFIETSER GEEN VOORRANG VERLEEND Een personenauto, bestuurd door de heer J. v. d. G. uit Houten reed op de Grebbeweg in de richting Wageningen. Ter hoogte van het dierenpark Ouwe hand wilde hij linksaf de parkeerplaats oprijden, doch verzuimde voorrang te verlenen aan een hem tegemoetkomen de bromfietser F. v. S. uit Rhenen. Een aanrijding was niet te voorkomen. De bromfietser kwam met de schrik vrij terwijl beide voertuigen lichte mate riële schade opliepen. De politie van Napels heeft drie „le raren" gevangen genomen. Zij gaven les aan jonge mensen in het stelen van auto's en de inventaris daarvan. Na ljaar moesten de leerlingen examen doen. Opdracht: steel een autoradio uit een afgesloten wagen. Na een goede afloop kregen de leerlingen een di ploma. De Pariesiennes kopen per jaar 18.000 paar valse wimpers. Een Russische geleerde heeft zich in een museum te goed gedaan aan het vlees van een duizenden jaren geleden gestorven mammoet. Het smaakt naar biefstuk, alleen wat dradiger, was zijn commentaar. RHENEN Dinsdag 17 juli: 19.30 uur, talen tenjacht in het Kon. Elisabeth plantsoen. Woensdag 28 juli: Os aan het spit in het Kon. Elisabethplantsoen. Vanaf 19.00 uur kan iedereen meeeten. Donderdag 29 juli: 19.30 uur, be hendigheidswedstrijden voor bromfietsen nabij De Stichtse Oever. Vrijdag 30 juli: 21.00 uur Kon. Elisabethplantsoen openlucht filmvoorstelling.

De Vallei | 1965 | | pagina 1