1-4 CORDULA'S ERFENIS PAKO RHENEN IS AAN HET VERBOUWEN WEGENS GEBREK AAN INDUSTRIETERREIN VVV zomeraktie loopt ten einde Gouden Burgwalbeker naar Driebergen rf J=: ttt Liever geheel nieuwe fabriek bouwen Nieuwouiuu „uE VALLEI" dinsdag 27 juli 1965 Roer, roer in de pan. Be drijvigheid tijdens de pan- nekoekenrace van de V.V.V. in Rhenen. Nog enkele originele attracties De zomeractie van de VVV te Rhenen loopt langzamerhand ten einde. Nog een vijftal dagen en dan behoort een periode van veel evenementen weer tot het verleden. De komende dagen staan er te wachten. Hedenavond is in het Kon. Elisabeth- plantsoen de talentenjacht waar aan bod komen orkesten, beatgroepen etc. Aantrekkelijke geldprijzen staan voor de winnaar(s) te wachten. Woensdagavond dan het „Os aan het spit" op het Koningshof. De tijd van Terugblik op de tentoonstelling De tentoonstelling die te Veenendaal werd georganiseerd onder auspiciën van de Stichtse Culturele Raad van 25 juni tot en met 3 juli 1965 in de brandweer kazerne aan de Industrielaan werd be zocht door 163 betalende bezoekers en 68 leerlingen van scholen uit de ge meente Veenendaal. Erg druk is het op de tentoonstelling dus niet geweest. Ook de organisatoren zijn zich daarvan bewust, maar het is de eerste keer geweest dat iets derge lijks in Veenendaal georganiseerd werd en aangezien alle begin moeilijk is, zijn ze toch tevreden. In totaal werden op de tentoonstelling 9 kunstwerken verkocht. Vooral het werk van D. Bode uit Amersfoort was in trek. Zowel bij de pers als ook bij andere belangstellenden. echter nog diverse originele attracties de Batavieren wordt dan weer tot le ven geroepen. Meer over deze culinaire aangelegenheid elders in dit blad. Donderdagavond a.s. behendigheids wedstrijden voor bromfietser op de weg tussen de loswal en hotel „De Stichtse Oever". De Stichting Jeugdzorg neemt de organisatie van dit evenement op zich, waarbij door de deelnemers en deelneemsters aardige prijzen zijn te winnen. Vrijdagavond dan een openlucht film in het Kon. Elisabethplantsoen. Er wordt de toeschouwers een echt ont spanningsprogramma voorgeschoteld. Zaterdag a.s. wordt 's middags de week besloten met een waterski-de monstratie op de Rijn bij hotel „De Stichtse Oever" verzorgt door de Ne derlandse Waterskibond. Er staat voor de liefhebbers gedurende dit sportieve evenement enkele spectaculaire en gra- cieuse onderdelen te wachten. De nieuwe Renault R 16 is op de weg. Dit weekend deden 'n aantal wagens van 'n reclamestoet garage Hogendoorn aan de Nieuweweg aan. Twee wagens van het nieuwe type ziet u hier in beeld EDERVEEN NAGEKOMEN PREDIKBEURT Voor de Oud. Geref. Gemeente te Ederveen hoopt woensdagavond a.s. voor te gaan Ds. Slager van Stavenisse. Aanvang der dienst half acht. De nieuwe Renault R 16 Dit zjjn twee van de 22 Renaults R 16, waarmede men j.l. zaterdag door Veenendaal reed en van welk model men het automobielbedrijf fa. Hogen doorn heeft voorzien van een demon stratiewagen. De R 16 waarin wij vrij spoedig na aankomst een tochtje hebben gemaakt heeft daarbij laten zien wat hij kan en hoe het erin toeven is. De grote portieren geven toegang tot een comfortabel interieur, waarin Pullman-fauteuils zijn geplaatst, waar van men de stoelleuningen voorin des gewenst kan verstellen en ook als slaap stoelen dienst laten doen. De achterbank is verstelbaar en de montabel, waardoor men een grote ruimte verkrijgt en de R 16 Car-a-van is geworden. Wanneer men de achter klep opent komt een grote bagageruim te vrij die bij gesloten toestand onzicht baar is. Bijna geruisloos gaat de R 16 van start, waarbij de overgangen in volgen de versnellingen zeer gemakkelijk en bijna onmerkbaar plaatshebben. Het rij den in verschillende snelheden over mooi en slecht wegdek, bewees dat de wagen geschikt is voor de meest ver wende autoberijder. Ongetwijfeld heb ben de Renaultfabrieken met deze wa gen hun dealers een prima verkoopar gument in handen gegeven waarop men trots mag zijn. Winkelcentrum „Zuid" (Vervolg van pag. 1) kele marktkooplieden zouden er veel voor voelen om in Veenendaal-Zuid hun waren te kunnen uitstallen en na tuurlijk ook verkopen. Het is bekend dat er ook tegenstanders zijn, maar die heb je altijd dacht men in Zuid. Roulatie Het stichten van een nieuwe markt in Zuid zou op moeilijkheden stuiten. Er is daarvoor goedkeuring van de Raad en daarna van Ged Staten nodig. Het lijkt niet te pessimistisch verondersteld dat G.S. deze goedkeuring niet direct zal geven. Er resteert dan een tweede mogelijkheid, n.l. verplaatsing van de markt. Hierover kan het college van B en W beslissen. Zou na de gehouden "enquête blijken dat 90% van de bewo ners van Zuid instemmen met het idee, dan volgt de aanvraag aan het gemeen tebestuur. Dat het merendeel van de bevolking „ja" zal stemmen staat thans al wel vast, gezien het feit dat de afstand dan veel korter wordt. Zou een eventuele verplaatsing van de markt niet kunnen doorgaan, dan zou het bestuur van „Zuid" willen voorstellen de markt te laten rouleren. De ene week in 't centrum b.v. de an dere week in Zuid. Grote plannen van de jonge midden standsvereniging dus. Of een en ander, vooral het laatste punt van de markt- verplaatsing een haalbare zaak is zal de toekomst moeten leren. In ieder geval kan worden gezegd dat men niet met de armen over elkaar blijft zitten. De jonge vereniging zit vol energie en de nijvere zakenlieden, die zich aansloten, hebben plannen genoeg Het feit dat hun zaken gevestigd zijn in een woonwijk met duizenden gezin nen stimuleerde hen om het oog op de toekomst te slaan. Idee-fix Vanuit kringen van de bestaande winkeliersvereniging „Handel Nij verheid" vernamen wij het volgende commentaar: Dat men in Zuid aktief wil zijn en verschillende akties orga niseert. vindt men het goed recht van de zakenman, die reclame maakt voor zijn eigen zaak en zelfs gecombineerd voor zaken in eigen wijk. Maar het plan om de aloude markt te verplaatsen vindt men een idee-fix dat niet te rea liseren zal zijn. Men gaat in Zuid en quêteren, stel dat 100% van de bevol king met het plan instemt, dat maakt 3300 stemmen. Met evenveel gezag zou men ook in Noord een enquête kunnen houden of men de markt in 't centrum wil. Ook weer 3000 stemmen voor dit Voor laatste maal teenagerwedstrijden? Voor de laatste maal vonden j.l. zaterdagavond op de Burgwal de teenagerwed- strijden plaats. Niet alleen voor de laatste maal in dit seizoen, maar ook voor al tijd. De organisatoren kunnen namelijk de grote risico's niet meer dragen en heb ben besloten uit te gaan zien naar een ander evenement, jammer genoeg want de avonden zijn altijd zeer succesrijk geweest. Zo ook weer zaterdagavond toen onge veer 700 toeschouwers getuige waren van een spannende strijd op muziekgebied. Uit heel het land waren er weer groepen en individuelen naar Amerongen gekomen om zich door een jury bestaande uit de heren J. Rolandus Hagendoorn uit Waal wijk, de Rooij uit Cothen en het echtpaar Vex-burg uit Amerongen te laten beoor delen. Na afloop toen de prijzen bekend ge maakt werden bleek dat de le prijs de „Gouden Burgwalbeker" gewonnen was door Les Mysteres uit Driebergen. De tweede prijs in het genre instrumentaal Sisters uit Amerongen, The Devil Strings en vocaal werd behaald door de Two uit Groningen werden derde en M. v. d. Berg uit Mijdrecht werd vierde. In de wedstrijd buiten de teenager-groe pen werd de eerste prijs gewonnen door voorstel. De stand is dan gelijk. Welk Salomonsoordeel zou het col lege van B en W dan moeten uit spreken? Het aangevoerde punt van de betere parkeergelegenheid kan men niet aan vaarden. Ook rond de Markt (in de Fluiterstraat) is gelegenheid genoeg om te parkeren. Bovendien, en dat wijst de ervaring uit, zal er altijd een trek naar het centrum blijven bestaan, ook uit omliggende plaatsen. Een markt op het Slot. de Bruïne- plein wordt niet bezocht door mensen uit Eist, Achterberg, Ederveen of Rens- woude dacht men. Overigens distan- cieert men zich van de mening alsof Zuid zou worden achteruitgesteld. Iedere optocht b.v, die door Handel en Nijverheid wordt georganiseerd trekt ook door Zuid. Dat de collegae in Zuid de handen ineen sloegen om de bevol king en het kopend publiek in deze wijk van Veenendaal nog beter te kunnen dienen is nogmaals gezegd het goed recht van iedere zakenman. En nu maar afwachten wat de uit slag van de enquête zal zijn. Naar ve ler oordeel zal dat een positieve worden. Daarna is het woord aan B en W om het verzoek van Zuid te behandelen. Wat daarvan de uitslag zal zijn, kan nog niemand bevroeden. Een moeilijke be slissing wordt het wel, want als 50% van de bevolking zich uitspreekt voor een bepaalde verandering, moet hier aan in een democratische samenleving althans aandacht worden geschonken. de jodelzanger Cadzander uit Utrecht en de tweede prijs door The Mods ook uit Utrecht. Mevrouw Bos uit Leersum zorgde voor de presentatie van de verschillende pro grammapunten waaronder ook een op treden van de bekende Ria Valk die uiter aard succes had. 1 i" -f r F zsè\ u "7 Ir .JrtitU L fPJlifUlIfkdiii u. L 3 J tt Frontaanzicht van de verbouwde fa- brieksruimte van de Pako. De grote ramen, de nieuwe verdiening boven op de bestaande fabriek en de nieuwe vleugel links zyn de belangrijkste uit wendige veranderingen. De metaalwarenfabriek Pako tussen Eist en Rhenen wordt momenteel verbouwd. Het bestaande gebouw wordt ge heel gemoderniseerd en flink uitgebreid. De direkteur de heer Drost vertelde ons, dat hij liever een geheel nieuwe fa briek zou willen bouwen, maar dat hij in de gemeente Rhenen geen industrie terrein toegewezen krijgt. Volgend jaar bestaat het bedrijf, wat onder de naam Paardekop begon, 25 jaar en dan hoopt men het jubileum in de vergrote en gemoderniseerde fabriek te vieren. GROEI Sinds de heer Drost in 1946 zijn intrek nam in het gebouw tussen Eist en Rhenen heeft het bedrijf een sterke groei meegemaakt welke het bedrijf er steeds toe gedwongen heeft het bedrijfspand te verrui men. Toen de heer Drost in 1946 begon, was dat met dertien man personeel en onder de naam Paardekop. Men produceerde in dit tijd lepels en vor ken, maar al spoedig ging men over op het vervaardigen van complete cassettes, wat ook nu nog gebeurd. Het pand was toen voor de dertien man personeel veel te groot, doch langzamerhand breidde het bedrjjf zich uit, de personeelsbezetting nam toe en men ging ook over op het ver vaardigen van andere metalen voor werpen, zoals asbakken, houders van jampotten, luxe artikelen en voor al op het vervaardigen van souve nirs. Vooral door dat laatste heeft de Pako grote bekendheid gekregen. In 1955 begon de fabriek het erg benauwd te krijgen, toen was de heer Drost echter in staat om het fabrieksgebouw voordien nog in huur, te kopen, waarna men ertoe over ging om de grote kelder die zich beneden de fabriek bevindt in die staat te brengen dat hij als fa briekshal dienst kon doen. Hierdoor kreeg men „bovengronds" ruimte voor kantoren e.d. en de fabriek werd hierdoor met een vloeropper vlakte van 1800 m2 uitgebreid. Ook daarna zou men uit zijn jasje gaan groeien. Het kantoor werd te klein men kon verschillende machi nes niet meer plaatsen en zo rijpten de plannen om de fabriek danig te wijzigen. Nieuwbouw Intussen waren ook de mogelijk heden om te komen tot de bouw van een nieuwe fabriek onderzocht. Maar mep slaagde er niet in om in de gerpfeehte Rhenen industrieterrein te bemachtigen. De heer Drost ver telde ons dat hij beslist in de ge meente Rhenen wil blijven, eerstens omdat hij van de gemeente houdt. Tweedens is het overgrote deel van het personeel, waaronder moeilijk vervangbare specialisten in de ge meente Rhenen woonachtig. Men besloot tenslotte maar om de bestaande fabriek uit nood te gaan verbouwen en uitbreiden. De eigen staf werkte de verschillende plan nen uit, die door eigen personeel uitgevoerd zouden moeten worden. Dat laatste omdat een verbouwing van de fabriek in werktijd moet ge beuren en de produktie niet mag stagneren. Nu kan men zelf beslis sen en regelen wat men doen kan. voor zijn dagelijks 120 mensen in de weer en verder beschikt men ook Licht n°S over ongeveer 100 thuiswerkers. Wie de plannen voor de verbou wing ziet en hoort, bemerkt dat de ontwerpers de lichtinval van buiten af primair gesteld hebben. De kel derruimte blijft namelijk als hoofd- produktieplaats dienst doen en men wil na de verbouwing deze ruimte die nog grotendeels door kunstlicht verlicht wordt in „kontakt" bren gen met de buitenwereld. Hiervoor gaat men in de muren een groot aantal ramen aanbrengen en midden in de fabriek zal een glazen koepel komen die vanaf het dak doorloopt tot beneden in het souterrain. De bestaande fabriekshal die op gelij ke hoogte ligt met de straatweg zal grotendeels in gebruik genomen worden door kantoren, showroom, ontvangstkamer, garderobe voor het personeel en een grote kantine (prachtig uitzicht op de Rijn). De Pako is ook de enigste metaal warenfabriek die fotol'epeltjes maakt. Dat zijn lepeltjes waarin een afbeelding verwerkt is die vastge legd is op fotopapier. Of anders ge zegd men stopt een heel klein kleu- renfotootje in een lepeltje. Ontwerpen Het ontwerpen is bij de Pako de zaak waar het op aan komt. Elk jaar moet men zorgen met nieuwe souvenirs op de markt te komen, eenvoudig weg, omdat de smaak tel kens veranderd. Wil men de concur rentie het hoofd kunnen bieden, dan moet men zorgen voor te zijn. De Pako heeft dan ook een eigen aantal ontwerpers in dienst. Trou wens bij de Pako doet men alles zelf. Nadat de ontwerpers de ideeën ontworpen hebben doet men de verdere stappen om tot produktie over te kunnen gaan ook zelf. Men maakt zelf de stempels voor de per sen, men maakt vaak zelf de spe ciale machines en gereedschappen. Dit wordt ook allemaal mogelijk ge maakt door de goede samenwerking met het personeel vertelde de heer Drost. „We hebben een staf die reeds vele jaren op het bedrijf werkzaam is en ook bij de andere personeelsleden zijn er veel die er ook al een flink aantal jaren op hebben zitten. Hierdoor zijn bijna alle mensen gespecialiseerd". Rage Het souterrain blijft dus zoals ge zegd, de grootste produktieplaats. Daar blijven de reusachtige persen staan, daar blijft men graveren, kort om daar maakt men van de grond stoffen de eindprodukten. Aan de be staande fabriek wordt dan ook nog 'n vleugel gebouwd, die gepland is op de plaats waar nu de fietsenbergplaats is. Boven op een gedeelte van de fabriek wordt dan ook nog een ruimte gebouwd en zodoende wordt de totale vloeroppervlakte uitge breid met 4500 m2 bedrijfsruimte. Souvenirs We hebben al gezegd de Pako heeft zijn grootste bekendheid gekregen door het vervaardigen van souve nirs. Naar de hele wereld worden de produkten geexporteerd. Hier- Zo ziet de fabriek van de Pako er nu uit. Daar waar nu nog de fietsen rekken staan (links) zal binnenkort een nieuwe fabriekshal verry zen. De speldjesrage wordt door de Pako als een geheel ander onder werp gezien en ook echt als een ra ge. Er zijn verschillende bedrijven die helemaal overgegaan zijn op de produktie van het begeerde speldje. Bij de Pako vindt men dat te ris kant. Als de vraag ophoudt komt men aan de moeilijkheden. Toch produceert men speldjes. Hiervoor heeft men een groot aantal (onge veer 100) thuiswerkers in dienst, die thuis speldjes schilderen enzovoort. De helft hiervan verdient er op deze manier een flink weekloon bij. Overigens wordt de vraag naar speldjes al minder. Vooral de z.g. mindere kwaliteiten worden door de verzamelaars minder gewaardeerd dan de betere zoals bijvoorbeeld de geëmailleerde enz. Wanneer volgend jaar de ver bouwing gereed zal zijn zal de fa briek als nieuw zijn. Zowel van binnen als van buiten zal de fabriek een geheel ander aanzien hebben. Vooral ook van buiten zal het ge bouw dankzij een nieuwe buiten muur en de vele grote ramen een moderne aanblik geven. Een mooier geschenk bij het 25- jarig jubileum kan direktie en per soneel zich waarschijnlijk niet wen sen. Kopieer- en graveermachine van de Pako. De jongeman bedient met zyn rechterarm een soort „voelarm" waarmee hy een van kunststof ge maakte mal aftast. Links van hem graveert de machine de figuur ge heel automatisch in een blok metaal. 25 Adele klopte tevergeefs aan de d^ur. Tenslotte opende ze deze heel voorzichtig. Wat ze toen zag schokte haar nog veel meer, dan hetgeen ze verwacht had. Hij zat aan zijn schrijftafel. Zyn hoofd lag weggedo ken tussen zijn gekruiste armen. Een snikken doorhuiverde de krachtige mannengestalte en tante Adele had het gevoel of men haar het hart uit het lichaam rukte. Wat moest ze doen? Zaohtjes de deur sluiten en zich verwy deren? Of op hem toegaan? Dan zou hy zich waarschijnlijk schamen! Misschien was het beter, dat hij besefte dat zijn leed gedeeld werd door haar, dat hy het niet alleen hoefde te dragen op zijn nog jonge schouders? Ze trad op hem toe en legde voorzichtig haar hand op zyn schouder. Langzaam hief hy het hoofd op en ze keek 'n een van smart verwron gen gezicht. Odiel, myn arme jongen, sprak ze met een van tranen verstikte stem. Doet het je zo'n leed? Dan moet Gerdia terugkeren, al moest ik haar met de haren terugsleuren. Waarom?, lachte hy verbitterd. Ik wil haar niet meer! Wil je iets van mij? Ja, Droysen heeft zo net opge beid om je over een dringende aan gelegenheid te spreken. Ik was van plan je niet lastig te vallen, maar Hilda haalde me over en zei dat het toch werkelyk een dringende zaak zou kunnen zyn. Ze achtte het raad zaam dat ik jou zou waarschuwen Hilda had gelyk! Het leven gaat verder en hoe meer werk ik kryg. hoe beter, want werken is het enige middel om t« vergeten. Heb je over geschakeld naar myn bureau? Nee, lk iel de heer Droysen dat LENI BEHRENDTi je hem terug zou bellen. Goed zo? Ja, tante. Moed, jongen, troostte ze hem, hem als een moeder over de haren strelend. Je hoeft je over je tranen tegenover je tante Adele niet te scha men, want je weet dat ze vanjehoudt als van een eigen zoon. Wie verdriet heeft, heeft recht om te huilen. En nu ga ik maar heen. Ga nog niet weg, ik heb je nog nodig. Adele ging daarop tegenover haar neef zitten. Hij draaide hel nummer en... luisterde dan naar de stem aan de andere kant van de lyn, zonder deze eenmaal te onderbreken. Te oor delen naar hetgeen zich op zijn ge zicht afspeelde, kon Adele wel ver moeden, dat het belangrijk was. On gelovigheid, angst en bezorgdheid weerspiegelden zich om beurten in de trotse gelaatstrekken van de graaf, die zwaar en moeilijk ademde. Zijn stem had een vreemde klank, toen hy zei: Ik kom dadelyk. Hy legde de hoorn neer en zei kort Gerdia is by Droysen. Wat... zeg je? Dat ze bij 'droysen is! herhaal de de graaf. Meneer Droysen heeft haar op 't stationsplein aangetroffen, verkleumd en verward. Ze miste de morgentrein zodat de tot 's middags zou moeten wachten. Daarom stelde Droysen haar voor haar mee te nemen naar zyn woning. Hij belde me op om me te vragen of ik het wegge vlogen vogeltje - zoals hy zich uit drukte - wenste te halen. Loop niet te hard van stapel, Odiel! Wees gerust. Maar ik laat me voortaan geen minuut langer om de tuin leiden. Zij zal zich moeten ver antwoorden, goedschiks of kwaad schiks. Rijd niet naar huis, tante Ade le. Blijf hier wachten tot ik terug ben. Zoals je wenst. Hij snelde de deur uit en Adele keerde terug bij Hilda, die haar met twee grote ogen aanstaarde. —Je ziet er zo ernstig uit, Adele. Daarvoor heb ik alle reden, zei deze en ze liet zich afgemat in een stoel vallen. De jongen is er zo onder de indruk van, dat mijn hart breekt als ik naar zijn gezicht kyk. En nu ga ik jou vertellen, waarom Droysen heeft opgebeld - Gerdia is daar. Wat? stamelde Hilda totaal over stuur. Daar heeft ze dus haar toe vlucht gezocht. Maar niet uit zichzelf! verbe terde Adele Hilda's zienswyze. Daarop vertelde ze wat er voorge vallen was en besloot met een eigen commentaar: Dat meneer Droysen precies op dit ogenblik aan het station moest passé- rei! Ik hoop dat Odiel het arme meisje niet al te hard zal aanpakken. Als ze het verdiend heeft, zal mijn neef haar vast en zeker niet ont zien, meende de barones, waarop Hil da in een stortvloed van tranen uit brak. Graaf Tronders- Trollenstein werd door boer Droysen reeds opgewacht. Heer graaf, wat een jammerlijke erf de gebeurtenis, begon hy bezorgd. Ik heb zo de indruk dat ze haar eigen hart heeft proberen t ontvluchten. Ik hoop het, mijn beste! Heer graaf... het is toch maar., juffrouw Wachters. En als u... wat zal er van ons hier geworden op Trol lenstein? Zo'n goede meester als u, zullen we nooit meer vinden. Geen schrik, Droysen, mijn goed verlaat ik nooit, nooit! Maar de liefde, heer graaf, liefde is sterk. Ik moet eerst en vooral met juf frouw Wachters spreken. Ik begrijp niet waarom haar naam u niet be valt, Droysen. Heer graaf, dat weet u immers net zo goed als Zal ik u aanmel den? Liever niet. Waar kan ik haar vinden? In de woonkamer. Dank u. Gerdia was eerst verlamd van schrik en ontzetting toen ze de graaf zag. Ze wilde wegrennen. Blijf hier! riep een autoritaire stem. U komt hier niet eerder buiten, voor l me verklaard hebt, waarom u Trollenstein bent ontvlucht, gravin Wachters van Frodebach! Lieve help, hoogte...? u... u bent op de Inderdaad! Hij trok een stoel bij en ging vlak tegenover Gerdia zitten. Hoe ik het te weten ben gekomen, vert~' ik u later wel - misschien ook niet, dat hangt van ons onderhoud af. Nu wens ik alleer. de reden te kennen, waarom u er zo hals over kop van door is gegaan? Ik... ik kan u dit niet vertellen, heer graaf, zei ze, maar Odiel bleef onverbiddelijk. Gravin, omwegen zullen niet ba ten, ook al kijkt u me nog zo sme kend aan. Ik wil eindelyk klaarheid! Zeg eens, heeft iemand u kwaad ge daan op het kasteel? Neen, op Trollenstein was ieder een erg lief voor me. Vooral tante Hilda, niet waar? Ja, heer graaf. En u gaat er zo maar van door, hoewel u wist, dat u voor Hilda alles betekende. Ik kon niet anders doen, zei ze, vertwyfeld de handen wringend. Ik zou voor mezelf alle achting verloren hebben, indien ik nog verder zou pro fiteren var uw gastvrijheid, na het geen ik te weten kwam. Haha, we naderen ons doel. Wat kwam u te weten, gravin? Dat... daar: ee... - Gravin, ik waarschuw u. indien u zich achter een muur van trots wilt verschansen, zal ik die onverbiddelyk steen voor steen afbreken. Als u me daarentegen in alle eerlykheid wilt vertellen waarom u myn kasteel ont vlucht bent, dan beloof ik u op myn woord dat ik u zal helpen. Ik ben uw hulp niet waard. En waarom niet, gravin? Omdat men u op een schande lijke manier in een valstrik wilde lok ken en mij daarbij als., als werktuig heeft gebruikt. Wist u van de zaak iets af, gra vin? Neen! Ze maakte een afwerend gebaar. In dat geval zou ik nooit naar Trollenstein gekomen zijn. Dat zweer ik bij alles wat mij heilig is. Hm... u hebt het dus van tante Hilda vernomen? (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1965 | | pagina 2