Dorp aan de Grift (11) 1 "mm Heer Sweder van Abcoude Regen, wind en plezier op Maanland ARAM SCIIERPEN/EEL EDE Zee koningin Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 27 juli 1965 a Aan de oever van het Gein verhief zich in de middeleeuwen een slot, het huis Abcoude, in bezit van en bewoond door de heren van die naam. Een hunner was Gijsbrecht van Abcou de, levend omstreeks 1350 en gehuwd met Jo hanna van Hoorne, die hem twee zonen schonk, Sweder en Willem. Sweder erfde van zijn moe der de goederen Gaasbeek bij Brussel en Loon ten westen van de Maas. Veelvuldiq voorkomen van de naam Gaasbeek Hardnekkige fabels De vlakten van het welige Vlaande ren gaan met zachte welvingen over in heuvelland. De korenakkers, weiden en boomgaarden glooien in vloeiende lijnen naar de wegen en beekdalen. Stoeten van bomen trekken plechtig door het bekoor lijk deinende land: het land van Pieter Bruegel de Oude, de Boeren Bruegel. Hij dwaalde door Vlaanderen en Bra bant en schilderde hun landschappen om-hun-zelfs-wil, vol licht en atmosfeer en stemming. Zijn panelen en doeken in Brussel zagen wij de Volkstelling te Bethlehem die merendeels in Wenen bewaard worden, verbeelden het Vlaamse maar vooral het Brabantse landschap, vaak vervagend in een nevelig verschiet. Tot op heden heeft Brabant zijn zuiver Bruegeliaans karakter ongerept bewaard. Zijn dorpen en stadjes liggen gevlijd op de flanken der heuvels of in de dalen. Hun huizen, opgetrokken uit warmrode baksteen, waarvan de gloed zich voegt bij de felle kleuren van deuren en kozijnen, liggen niet strak langs een rooilijn, maar lijken als bij toeval neergezet, wat de plaatsen een beeld vol afwisseling en be weeglijkheid verleent. Toen wij uit Vlaanderen naar Brussel reden, zagen wij van verre reeds de in drukwekkende boomgroepen van kasteel Gaasbeek, gebouwd op de fundamenten van een verwoeste oudere burcht uit de 13e eeuw. Het is nu bezit van de Belgische Staat en vormt een staalkaart van stijlen: go- thiek, renaissance, barok, rococo, Napo leonstijl en romantiek. Wandelt men er buiten om. dan ziet men, links beginnend, op de hoek een toren met een nog zuiver vestingkarakter. Dan volgen de ontman telde wallen. Aan de rechterzijde komend beschouwt men de Rode Toren, die al versieringen heeft. De sierende elementen nemen bij de jongere delen toe in weel derigheid, om overdadig te worden in de middentorens, die iets van een filmdecor hebben. Op de binnenhof staat rechts de Keizer Kareltoren, een gaaf renaissance bouwwerk. Even weelderig als het exterieur zijn de kunstschatten in het kasteel bij de verzameling waarvan wijlen de dichter Maurice Roelants als conservator zich verdiensten heeft verworven. De inven taris omvat meubelen, aardewerk, porse lein, emaillewerken, beelden uit hout. ivoor, albast en zilver. Oosterse, Brusselse en Doornikse tapijten, portretten, waar onder een beeltenis van Egmont, rijk aan expressie, luchters, huisraad en schilde rijen. Roelants vatte de betekenis van Gaas beek eens als volgt samen: Het kasteel Gaasbeek is allereerst een ryk historisch patrimonium, dat vrijheid, verzet tegen machtswelllust en gewetensdrang, Staats- zin en cultuur heeft uitgestraald. Toen het geslacht Abcoude was uit gestorven, kocht graaf Lamoraal van Naar Gaasbeek I Egmont, onze Egmont en die van Beet- hovens ouverture, de burcht, die toen een bolwerk werd van humanisme, tolerantie en gewetensvrijheid. Hij woonde er met zijn vrouw Sabina van Beieren en hun elf kinderen Geestverwant van De Zwij ger en van de graaf van Hoorne, deelde hij het lot van de laatste op het schavot te Brussel. Heer Sneder van Abcoude Bijna een eeuw lang zijn de Abcoude's heren van Gaasbeek geweest. Sneder was echter ook heer van Loon, Putten in Z.H., Strijen in N.B. Bovendien bezat hij eigen dommen en rechten o.a. in Loenen a. d. Vecht en Soest. Van zijn schoonzuster Maria van Walcourt ontving hij ten over vloede bezittingen en het erfelijke maar schalksambt van Henegouwen, zodat hij tenslotte aan het hoofd stond van een uit gestrekt domein, dat hem tot een van van de voornaamste heren van Brabant maakte. Daarbij was hij raadgever van de Brabantse hertog en van de bisschop van Utrecht en werd weldra maarschalk van het Sticht en ontving de rechterlijke macht in zijn domeinen. Gaasbeek verwoest In 1376 stond hij Gaasbeek en Loon aan zijn broer Willem af, van wie het Ewouts- en Elisabethsgasthuis te Wijk bij Duurstede een portret bezit. Sweder ver trok naar Abcoude om vijf jaar later op Gaasbeek terug te keren. Hierna wilde hij zijn gebied verder uitbreiden. Hij had het oog geslagen op de meierij te St. Genesius-Rode en vroeg de hertogin van Brabant de gronden te mogen afkopen. Dit kwam de raad van schepenen te Brussel ter ore. De raad, voorgezeten door Everaard 't Serclaes, verzette zich: van het grondgebied mocht niets ver vreemd worden volgens de bepalingen van de Joyense Entrée of Blijde Inkomst van 1356. Toen Everaard kort daarop van Lennik naar Brussel reed, werd hij door Willem van Kleef en de baljuw Melis Utenenghe en hun helpers overvallen. Zij hieuwen zijn voet af, rukten zijn tong uit en lieten hem zo liggen. Everaard stierf. Er passeerden twee mensen, die hem voorzichtig in hun rijtuig legden en naar Brussel voerden. Onderweg ont moetten zij Everaards aanhangers, die de schepen naar de Grote Markt droegen. De Brusselaars waren woedend, beleger den en verwoestten het huis Gaasbeek. Enige tijd geleden heeft J. Vercruysse in het maandschrift van het geschied- en oudheidkundig genootschap van Vlaams- Brabant „Eigen Schoon en De Brabander" getracht Sweder in zijn eer te herstellen door de gebeurtenis nauwkeurig te on derzoeken. Hij acht Swedern onschuldig in overeenstemming met de kroniek schrijver van de „Brabantsche Geesten" (d.i. Brabantse geschiedenissen) Jan van Boendale. Ook de hertogin achtte Sweder onschuldig. Vercruysse verwijt hem de Op de binnenplaats van kasteel Gaasbeek bij Brussel. Cliché C.G.T. Foto Lumiere moordenaars in zijn slot onthaald te heb ben. Sweders vrouw Anna van Leyningen zou de misdadigers bevel tot handelen hebben gegeyen. Het slot bleef niet lang verwoest. Een jaar later, in 1389, werd met de herbouw begonnen en na enige jaren was het weer herrezen. Kinderen Sweder had een zoon Jacob, en drie dochters, Maria, Jolanda en Johanna. Zo als de meester heren van zijn tijd had hij Bastaard- of speelkinderen: Willem, Beatrijs, Renata, Isabella, Ida en Ma- belie. den Enghe" ten noorden van de stad Utrecht nabij de Vecht, Bloemendaal „in Valle florum" geheten, de plaats waar het klooster gebouwd werd, aangeduid, zoals de kroniekschrijver van het convent verhaalt, door nachtelijk hemellicht. Van daar ook de naam Nieuw Licht. In 1397 volgde de voltooiing. Wie te Utrecht de Amsterdamse straat weg volgt en bij het Ondiep rechtsaf gaat, ziet nabij de Vecht een groep hoge bomen een klein poortgebouw oprijzen, de in gang van het voormalige klooster. Het opschrift Chartreuse, later vervormd tot Kartuize, herinnert aan het feit dat Bruno van Keulen in 1084 met zes gezellen naar de wildernis Chartreuse bij Grenoble trok om daar in eenzaamheid en stil zwijgen een leven van gebed en boete te gaan leiden, de oorsprong van de Kar tuizerorde, die het coenobitische, het ge meenschappelijke leven in een coenobium of monasterium of klooster, verenigt met het anachoretische, het eenzame klui zenaarsleven. Schenkingen Sweder schonk het klooster Nieuw Licht, goederen, renten en alles wat daar toe behoorde Helaas stierf hij plotseling op weg naar Rome gedurende het Heilig Jaar 1400 in het stadje Radda in Toscane. Zijn broer Willem werd nu de tweede stichter en weldoener. In het cartula- rium, een verzameling oorkonden, berus tend in het Rijks Archief te Utrecht en in dat, hetwelk te Antwerpen bewaard wordt en dat wij enige jaren geleden kon den inzien, lezen wij dat de Abcoude's of Gaasbeeks op 18 juli 1433 vele landerijen en hofsteden in het gerecht van Soest, van Amersfoort en Schalkwijk en ook „het goed Ymmichusen in het gerecht van Rynswoude" aan het klooster ver maakten. Ook kochten de Utrechtse mon niken goederen te Emmikhuizen o.a. van Otto Wolfswinkel, een eigennaam die nog te Renswoude voorkomt. De landerijen werden door het convent verpacht. Een merkwaardige pachter was Evert Goyers- soon, een patriarch van 80 jaar, die meer dan 50 jaar op Emmikhuizen de schapen hoedde, schaapskooien op de berg wist te staan en op het Grote Venlo en veen branden had gezien. Een register, eveneens in het Utrechtse archief, bevat de namen van personen, die aanzienlijke giften in geld en goederen aan het convent schonken. Een ander re gister bevat een lijst van giften beneden 100 Stichtse ponden (goudguldens) met de namen der gevers. Op de omslag van het laatste staan de namen van personen, die in het klooster begraven wensten te wor den. Ook Sweder is er begraven. Behalve de gx-onden te Emmikhuizen verwierf Nieuw Licht ook bezittingen op de Zuidhollandse eilanden en in de Grote Hollandse Waard. Tevens ontving het de inkomsten van het veer te Rhenen, die meester Philips Codde, doctor in de medicijnen, in 1462 verleende. Grootgrondbezit Het klooster werd rijk, Zijn eigendom men vormden, evenals die van andere kloosters, op den duur een bedreiging voor gezonde sociaal-economische ver houdingen. Uitbreiding van particulier be zit bijvoorbeeld werd er door belet en bovendien verhoogde de voortschrijdende amortisatie (goederen in de dode hand) de op de burgerij drukkende belastingen, Wat er rest van het Grote Venlo, vroeger een beboste heuvel. Hardnekkige fabels Het Karthuizerconvent stond dus te Utrecht en niet te Emmikhuizen. De bezittingen en eigendommen der monni ken strekten zich uit van de Munniken- weg in het zuiden tot de Munnikenbeek in het noorden. Genoemde weg en beek zyn niet door hen gegraven. Zij deden ander werk: het afschrijven en versieren van boeken, waarom zij vermaard waren. Hun handschriften zijn thans een kostbaar bezit van de Universiteitsbibliotheek te Utrecht. De Munnikenweg is zo genoemd omdat hij langs de grens van hun terreinen liep en niet omdat de monniken langs die weg naar de kerk te Veenendaal liepen. Die kerk was er niet eens, moest nog ge bouwd worden! En monniken verbleven niet te Emmikhuizen! Zij woonden op Nieuw Licht aan de Vecht te Utrecht, zoals wij reeds zagen. De Monnikenbeek is door de pachters gegraven om de kloostergronden te schei den van die van de heer van Renswoude. De weg is ook door de pachters aange legd om het Grote Venlo (omgeving Ven- delse weg) te kunnen exploiteren. Op die weg kwam later een tol. Wandelen we op de Munnikenweg en kijken wij noordwaarts, dan zien wij uit over de oude kloostergronden. Toen de tijden van de Reformatie aan braken, voltrok zich de liquidatie aan de kloostereigendommen. Na de secularisatie kwamen de Emmikhuizergronden aan de heer van Renswoude. De naam Gaasbeek De kloostergronden nabij Emmikhuizen tot aan de Nieuweweg (die vroeger Veld- jesgraaf heette) en de Munnikenweg, wa ren oorspronkelijk bezittingen van de Gaasbeeks. Wie daar als boer of pachter of vervener woonde, noemde zich later: Van Gaasbeek. Er zullen ook wel mensen in betrekking bij die heren geweest zijn. En wellicht hebben de nakomelingen van de natuurlijke kinderen der Gaasbeeks zich vol trots naar die machtige invloed rijke familie genoemd. Alleen genealo gisch onderzoek kan dit uitwijzen. Geen klooster op Emmikhuizen! Wat dan wèl? Een volgend maal zullen wij trachten dat raadsel op te lossen. D. Philips „Maanreiziger" de lucht in m ■'if -T. Gezicht op de Emmïkhuizerberg, eertijds bezit van het Karthuizerklooster te Utrecht. Sweder moest naar Vercruysse's oor deel een vroom, ruw en streng, maar rechtvaardig en toegenegen man zijn ge weest en geen wrede, meinedige tyran of een goddeloze, buiten de kerkelijke ge meenschap gestoten. Kloosterstichting Dominee Dr. R. C. H. Römer schreef in 1854 in zijn „Geschiedkundig Overzigt van de Kloosters en Abdijen in de voormalige graafschappen van Holland en Zeeland", dat door de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde in 1852 met goud bekroond werd en nog een standaardwerk is: „Wie de geschiedenis van eenig land, van eenig gewest, van eenige stad wenscht te kennen, hij zal dien mensch niet vervuld kun nen achten, zoolang hij onbekend is met de kloostergestichten, die er bestonden en werkten". Ook de geschiedenis van Emmikhuizen en Veenendaal hangt sa men met een kloosterstichting, die Swe der in 1392 bewerkstelligde. Op 20 februa ri van dat jaar kocht hij gronden „in m waarvan deze goederen waren vrijgesteld. Er rees verzet tegen het grootgrondbe zit der kloosters bij landadel en burgerij, ondanks beider respect voor de geeste lijke, culturele en sociale verdiensten der kloosterlingen. Reeds de Henegouwer graaf Willem III nam maatregelen tegen vergroting van kloosterbezit. De Beierse hertogen verscherpten deze nog en ook Karei V en Philips II lieten zich hierin niet onbetuigd. Wel kwam er ook grootgrondbezit bij particulieren voor, maar overerving leid de hier vaak tot splitsing, die de zaak weer enigszins saneerde. Maar bij kloos terbezit was van vererving geen sprake. De maatregelen tot inperking van kloos terlijk grootgrondbezit troffen tenslotte doel. Armoede was het gevolg. Of het Utrechtse klooster gedeeld heeft in de verarming, valt niet te zeggen, want de rekeningen zijn helaas verloren gegaan. Wel schijnen de processen die het Utrechtse convent om de gronden bij Emmikhuizen voerde en de conflicten met de Veenraden te wijzen op vermindering van rechten en verkleining van bezit. De deelnemers aan het vakan tiefestijn Maanland, georganiseerd door de Instuif hebben de laatste dagen te kampen met het slechte weer. Vooral tijdens het weekend heeft de harde wind veel schade aan de huizen en andere bouwsels aangebracht. Kennelijk had de maanreiziger die bij de ingangspoort staat genoeg van deze planeet want de stormachtige wind maak te hem los van de aarde. Nijvere handen hebben hem inmiddels met touwen ge- PUZZELRIT VOOR VAKANTIEGANGERS Vakantiegangers en inwoners van Scherpenzeel en omgeving kunnen, voor zover zij een fiets of bromfiets bezitten, vrijdag 23 juli deelnemen aan een leuke puzzelrit, die door de CJV, afdeling Scherpenzeel is georganiseerd. Vanaf 18.30 uur kan men hiervoor inschrijven in Fil- lalethus. Ook dit keer zijn mooie prijzen door de vereniging beschikbaar gesteld. V.V.V. AUTOTOCHTEN Op twee achtereenvolgende zaterdag middagen heeft de VVV autotochten uit gezet, met de bedoeling de nieuwe bewo ners onderweg attent te maken op een mooi dijkje of op een bezienswaardigheid in de omgeving. De plaatselijke voorzit ter, de heer W. J. Cramer, de secretaris, de heer H. Verkerk en de heer Ad. G. Muller hebben de tochten gereden en ge timed. Men moet rekenen op twee en een half uur per rit, beginnende om 2.30 uur vanaf het gemeentelijk zwembad voor de eerste tocht op 24 juli en van de ULO- school aan de Glashorst voor de tocht op 31 juli. Men kan zich aanmelden bij de boekhandel Jac. van Hardeveld, Dorps straat. Ook niet leden, vakantiegangers kunnen hiervan profiteren. Onderweg zullen kleine wandelingen worden gemaakt, o.a. naar een schilder achtig vennetje, waarin talloze waterlelies bloeien, een oude schans uit de tijd van de Grebbelinie als verdediging van het vaderland zo tussen de 17e en 18e eeuw en enkele slaperdijken, restanten van het innundatiesysteem uit die jaren. Het ligt in de bedoeling, dat niet auto- bezittters zullen worden ingedeeld bij wie in zijn wagen nog plaats over heeft, in de hoop dat op deze manier velen deze rit ten meemaken. Orgelconcerten in Hervormde kerk te Ede Door de jaren heen is er in Ede een traditie ontstaan dat in de nieuwe Her vormde Kerk er in de zomer orgelcon certen gegeven worden. Dit jaar zullen er in totaal vijf gehouden worden en wel de laatste woensdag van juli en de woens dagen in augustus. Het comité Orgelcon certen Ede heeft organist Feike Asma bereid gevonden de concerten te verzor gen. Het programma van a.s. woensdag avond bevat o.a.: Twee geestelijke liede ren van Jan Zwart; Praeludium et Euga in c-moll van Joh. Seb. Bach en ook een werk van Asma zelf: Postludium en Ko raal Psalm 138. Toegangsbewijzen kan men aan de kerk verkrijgen en de aan vang is gesteld op 20.00 uur. kluisterd zodat hij in ieder geval nog tot vrijdagavond hier moet verblijden. Het ziet er trouwens niet zo best voor hem uit, want vrijdagavond klokslag half ne gen zal het dorp opzettelijk door de tijde lijke bewoners in brand gestoken worden. Dat belooft een enorm vuurwerk te wor den waarbij de lancering van een echte raket op Cape Kennedy kinderspel is. De leiding die permanent op „Maan land" verblijft heeft dit weekend de han den vol gehad de raketten, huizen en an dere bouwsels overeind te houden. Toch moest praktisch de gehele maandagmor gen besteed worden aan het verrichten van reparaties. De belangstelling voor dit kinderva- kantiefestijn blijft goed. Ondanks het slechte weer. Gelukkig heeft men als uit wijkplaats het Instuifgebouw achter de hand. Vooral gisteren werd daar druk ge bruik van gemaakt om tenminste een goed onderdak te hebben voor de vele buien. Het bevalt de kinderen in het kamp enorm. Enkele kinderen die wij naar hun mening vroegen zouden dezelfde avond met hun ouders op vakantie gaan maar ze hadden er niet veel zin in: Ze bleven liever in Veenendaal op „Maanland". Petitie aan regering en volksvertegenwoordiging inzake de vivisectie in ons land Aan de Nederlandse regering en aan de leden van de Eerste en de Tweede Kamer is een petitie aangeboden, waar in door een 150-tal Nederlanders aan gedrongen wordt op een wettelijke re geling van de vivisectie in ons land. Op het ogenblik zijn, aldus de petitie, de laboratoriumdieren practisch onbe schermd, terwijl jaarlijks toch meer dan 1.1 miljoen warmbloedige dieren door dierproeven in ons land het le ven laten. Daar een controlerende instantie ont breekt, zijn excessen, zowel bij de be handeling als bij de verzorging der die ren, niet uitgesloten. Zo kan men op het ogenblik dieren onnodig aan pijn lijke proeven onderwerpen. Allerlei proeven kunnen op meer plaatsen ge nomen worden, omdat elke coördinatie ontbreekt. Bij het onderwijs kan men met dieren experimenteren, terwijl an dere methoden even effectief en mo reel verkieslijker zouden kunnen zijn voor de studenten. Ook bestaat de ze kerheid niet, aldus de petitie, dat met voldoende voortvarendheid gezocht wordt naar methoden van onderzoek die dierproeven onnodig kunnen ma ken. Onder de 150 Nederlanders die de pe titie indienden, treffen wij vele be kende namen aan, zoals dr. W. Drees, dr. ds. J. J. Buskes, Prof. dr. F. J. J. Buitendijk, Harriet Freezer, Henk van Ulsen, Willem van Iependaal, Bert Garthoff, mr. G. B. J. Hiltermann, dr. ds. Okke Jager, ds. H. J. Kater, ds. G. P. Klijn, Hildo Krop, Jean Dulieu, prof. dr. M. Minnaert, A. Roland Holst, Hans Tiemeyer, enz. Ook meer dan 40 art sen behoren tot de ondertekenaars. Verder trekt het de aandacht dat de voorzitter, de vice-voorzitter en de secretaresse van het hoofdbestuur van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren mede deze petitie indienen. HONGER VERSCHIJNSELEN Speciaal uit de zandgebieden komen berichten dat de suikerbieten hongerver- schijnselen vertonen (o.a. fosfaatgebrek) op overigens goed bemeste percelen. Aan vankelijk- in de regenrijke weken- groei en de bieten goed, maar nu het droger wordt, gaan ze langzamer groeien of ergo staat de groei stil. Bij optrekken blijkt dat de wortelpunten dikwijls afgerot zijn. De oorzaak is ongetwijfeld een complex van factoren. Als gevolg van de vele regen zijn veel planten-voedingsstoffen naar diepere lagen verdwenen, speciaal op de lichtere gronden. Wetenschappelijke proe ven hebben dit bevestigd. Belangrijker is ongetwijfeld het feit dat de structuur van de grond (speciaal bij de zwaardere) ten zeerste is verslechterd door de zware regenval. Dergelijke grond wordt bij droogte bikkelhard. Het gevolg is dat het daardoor verzwak te wortelgestel de gevraagde diensten onvoldoende kan vervullen, waardoor hongerverschijnselen niet uitblijven. ZOMERTIJD EXCURSIETIJD Tussen hooi- en graanoogst nemen vele boeren de kans waar om er een dagje tussen uit te trekken. Sommigen doen dat met het gezin; anderen gaan een dag uit met andere leden van organisaties en ma ken er een excursie van. In dit verband willen wij wijzen op de mogelijkheid om een excursie te maken naar het Bedrijfs- laboratorium voor Grond- en Gewason- derzoek te Oosterbeek. Het nieuwe labo ratorium voor grondonderzoek, voor een belangrijk deel gemechaniseerd, is in de afgelopen maanden reeds door vele ex cursies bezocht. Ook vele buitenlanders uit vrijwel alle werelddelen hebben de gelegenheid aangegrepen om kennis te nemen van de wijze waarop het grond onderzoek in Nederland wordt verricht. Speciaal de onderzoekers van de landen achter het IJzeren Gordijn zijn ten zeer ste geïnteresseerd, met het oog op een goede verdeling van de schaarse kunst meststoffen. Tijdig aanvragen van de ex cursie is ten zeerste gewenst. ONVERDRAAGZAAMHEID BIJ BLOEMEN Verschillende bloemen verdragen el kanders nabijheid niet, aldus het „vak blad voor Bloemisterij". In één vaas zette men rozen en anjers in een tweede ro zen en reseda en in nog drie vazen de bloemen afzonderlijk. Het resultaat van de proef was verbluf fend. Reeds de volgende dag waren de rozen en reseda volkomen verwelkt, of schoon ze vers gesneden waren. De anjers stonden er nog goed bij, maar hadden alle geur verloren. De bloemen die echter ieder apart in de vazen ston den, waren nog volkomen fris en hadden ook nog niets aan geur ingeboet. De plan- tenontdekker Daumann heeft deze proe ven genomen. Hij constateerde b.v. ook dat lelietjes van dalen bijzonder onver draagzaam zijn. Wanneer men ze samen zet met andere voorjaars bloemen, dan verwelken die zeer snel. Menig tuinbe- zitter zal ook al wel ontdekt hebben dat op plaatsen waar Convallaria's in massa's groeit, de andere voorjaarsbloemen dood gaan of niet opkomen. Met beuken kun nen ze het echter goed vinden. KORTE MANNEN ALLER LANDEN, VERENIGT U! In Spanje is een vereniging van „kleine" mannen opgericht. De toelatingseisen zijn ons niet precies bekend, maar wel het in hoge mate pratische doel: om voor de le den de eerste rijen in concert- en schouw burgzaal te reserveren. Poortgebouw van het Kart huizerklooster te Utrecht. Omstreeks 1770 door A. F. Schürman vervaardigde ko pie naar een in 11744 gete- kent gezicht op het klooster Chartroise. In het onder schrift staat St. Roosen, een verhüspeling van Chartroi se. 20. Terwijl Aram en Ambre wegslenteren over het dek zegt de tovenaar nijdig. „Nog geen dag aan boord en daar loopt hij al vrij rond!! Pas op je tellen schip per. of het goud, dat ik je beloofd heb voor zijn ont voering, gaat aan je neus voorbij!! „Maak je geen zorgen, Merlin," antwoordt kapitein Eén-oog. „Hij kan hier niet ontsnappen en over een paar dagen heb je je zin en zit hij voor de rest van zijn leven vastgeklon ken op een galei Inmiddels verloopt de kennisma king tussen Aram en Ambre allesbehalve vlot. „Je hebt me nog niet eens bedankt voor je bevrijding," zegt het meisje koeltjes, „is dat nu de hoffelijkheid, waar jullie, edele ridders, zo beroemd om zijn?" Aram leunend over de railing, haalt onverschillig zijn schouders op. „Die hoffelijkheid is niet van toepas sing op meisjes, die zich in zeeroverskleren steken en er een gewoonte van maken hun gasten als galeislaaf aan de Moren te verkopen," zegt hij droogjes. Met een driftig gebaar van gekwetste trots wendt zij zich om en loopt weg. En gelijktijdig komt een der matrozen met een dreigende flikkering in zijn ogen voor Aram staan. „Je hebt onze zeekoningin beledigd, maat," gromt hij woedend, „en dan krijg je met mij te doen!!" (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1965 | | pagina 5