Nu is er nog kans dat de schade meevalt in de landbouw nr Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken BLIJFT HET REGENEN DAN GAAT HET MIS MELKPRODUKTIE LOOPT ACHTERUIT Agenda: 4 Veenendaalse bejaarden gaan dit jaar niet per auto maar per autobus uit Winkelcentrum VEENENDAAL Per 1 augustus wordt de nieuwe legesverordening in Veenendaal van kracht Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal ELST Jeugd spaart zonierzegels voor kindercircus WIST U.... EDERVEEN B K O U W E R Tocht voor invaliden en minder-validen 1963 AMERONGEN WEKKERS Nieuwsblad „DE VALLEI'' vrijdag 30 juli 1965 i Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bjj de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden f 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel We vertellen geen nieuws wanneer we zeg gen dat het op het ogenblik zeer nat is. Naast de vele vakantiegangers is er nog een groep mensen die onder het slechte weer te lijden heeft: De landbouwers. Uit het hele land komen alarme rende berichten. In deze streek is op het ogen blik, op enkele incidentele gevallen na nog niet (jij van een ramp sprake, maar het weer moet snel veranderen anders gaat het mis. -V - *5 f VIJF EN VIJFTIG JAAR GETROUWD Op vrijdag 6 augustus zal het feest zijn bij de familie v. d. Haar aan de Zon- nebloemstraal. Mevrouw van de Haar- van Hardeveld en de heer J. van de Haar zijn op die dag 55 jaar getrouwd en dat is zeker reden tot feest. De heer v. d. Haar is geen onbekende, want hij is ruim 30 jaar ouderling ge weest van de Ned. Herv. Kerk en is ver der ook nog aktief lid geweest van ver schillende verenigingen. De heer v. d. Haar die op het ogenblik 80 jaar oud is en mevrouw die 78 is wonen pas een jaar aan de Zonnebloemstraat daarvoor heeft het echtpaar altijd aan de Munnikenweg gewoond. Uit het huwelijk zijn twaalf kinderen voortgekomen zodat het volgen de week vrijdag een drukte van belang gaat worden. SPORTWAGEN UIT DE BOCHT Woensdagmorgen is ter hoogte van hotel La Montagne de heer J. V. uit Eist met zijn sportwagen uit de bocht gevlogen en een weiland ingereden. De heer V heeft waarschijnlijk te hard de berg af gereden, waardoor hij de bocht niet kon halen. De wagen werd rondom beschadigd en een aantal pa len van een hek werden uit de grond gereden. RECORD 1965 gaat een twijfelachtig recordjaar worden. In de 110 jaar dat het KNMI in de Bilt een registratie van de weers gesteldheid bijhoudt, zijn de eerste ze ven maanden van dit jaar van al die jaren het natst geweest. In totaal viel er tot nog toe in deze periode 600 mm water. De grote vraag is nu geworden wat gaat augustus doen. In de loop der jaren is gebleken dat de gemiddelde De spreekuren van wehouder De Ruiter (maandagavond van 6.30 uur - 7.30 uur) en van wethouder Van Kuyk (maandagavond van 6.30 uur - 7.30 uur) vervallen wegens vakantie in de periode van 2 tot en met 14 augustus. 1965 Veenendaal, 29 juli 1965 Vrijdag start de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" met een zomeractie, waarbij zegels worden verstrekt die de jeugd van Veenendaal een gratis toegangsbewijs voor het kindercircus „Pepino" verschaft. Dat kindercircus brengt een uniek kin derfeest op woensdagmiddag 1 september in Veenendaal. De jeugd kan dus zelf een toegangsbewijs sparen, want elke deelne mende winkelier geeft vanaf vrijdag 30 juli gedurende drie weken voor elke be stede gulden een zegel. Wanneer men 100 van deze zegels heeft, kan men deze op een vel papier plakken en in de week van 21-28 augustus bij één der bestuursleden inleveren voor een gratis toegangsbewijs. Wil men de kinderen een fijne middag bezorgen, dan kan men in de komende weken bij de winkeliers deze zegels vra gen. De winkelactie begint a.s. vrijdag en als feestelijke opening zal het bekende teenerorkest „The blue Sharks" een open lucht uitvoering geven in de muziektent, welke voor dit doel geplaatst zal worden bij het O.C.B.-gebouw achter het post kantoor. „The blue Sharks" beginnen hun optreden ongeveer kwart over acht. Het circus Pepino is een circus voor kinderen door grote mensen. Er treden in op The Flying Arrows met luchtacro- batiek, De Torini's met capriolen op fiet sen, twee gedresseerde geitjes^ gedres seerde honden, pony's, koorddansers, uiteraard clowns en vele anderen. Dat al les vult een programma van twee uur. augustus-maand niet in aanmerking komt voor het predikaat „gunstig" maar het is wel een maand waarin uitzonde ringen voorkomen. Warmterecords e.d. werden voornamelijk in de maand au gustus gevestigd. Voor de landbouwers en veetelers is deze omzwaai van het weer in augustus zeer noodzakelijk, want warmte en droogte en zonneschijn kan de oogst nog redden. Niet klaar Een woordvoerder van de landbouw- voorlichtingsdienst vertelde ons, dat de boeren ver achter zijn op hun jaarlijk se schema. De rogge is nog niet rijp en normaal gesproken zou men al druk moeten zijn de oogst binnen te halen. Deze late rijping van het koren heeft tot gevolg dat men niet op tijd de stop pelknolgewassen kan zaaien. Daarvoor heeft men als limiet gesteld 10 augus tus. Wordt er later gezaaid dan is de opbrengst slecht en dat heeft tot ge volg dat men 's winters in moeilijk heden komt bij de voedering van het vee. Rechtstreeks heeft daarmee ook de kwaliteit van het hooi te maken. Ook deze kwaliteit is slecht, terwijl sommige mensen nog niet eens alles gemaaid hebben. Sommigen hebben ook het hooi nog los op het land liggen. Dat zal zo goed als zeker niet meer bruikbaar zijn. Zodat veel boeren er nu al van overtuigd zijn dat ze een moeilijke en dure winter tegemoet gaan. Vooral zij, die nu reeds vanwege het natte grasland hun vee op stal hebben staan, zullen waarschijnlijk geen voer genoeg hebben hun vee te kunnen voe den. Plat Alle korenvelden liggen er op het ogenblik platgeslagen bij. Dat is op zich niet zo heel erg, maar het natte weer doet er helemaal geen goed aan. De aren gaan dan uitlopen en dat is geenszins de bedoeling. Als het slechte weer aanhoudt moeten de landbouwers het graan op de velden laten staan. De kwaliteit van de aardappels gaat op het ogenblik nog, maar ook hier: er moet snel verbetering in het weer komen. De bieten staan er zeer matig bij. Dat kan op zich weer een gebrek aan veevoeder opleveren. Vee Ook het vee heeft onder het natte jaargetijde te lijden. In de omgeving van Rhenen zijn enkele veehouders, die weilanden hebben waarop dit jaar nog geen vee geweest is vanwege de dras sigheid van het terrein. Van maaien en hooien is hier ook nog geen sprake geweest. Bij enkele anderen is het zo, dat al het grasland op is. Doordat het grasland nat is brengen de koeien zelf enorm veel schade aan het grasland aan. Ze eten als het ware met vijf bekken. Bovendien is door het natte weer de melkproduktie van de koeien de laat ste tijd hard achteruit gegaan. Tabak De tabaksteelt die nog steeds in Rhe nen, Eist en Amerongen plaatsvindt, steekt misschien bij alles nog wel het gunstigst af. Tot op heden is men nog niet ontevreden. Op enkele percelen is de grond te nat en daar vindt men een slechte produktie, maar verder gaat het best. Ook hier is men vergeleken met andere jaren achter. Ongeveer twee weken later is men van het jaar met de pluk begonnen. De gevreesde schimmelziekte die de tabak waardeloos kan maken is tot op heden niet gecon stateerd, maar door het natte weer kunnen de telers de planten niet met een bestrijdingsmiddel spuiten, zodat het wel oppassen wordt. Na een terug gang van het aantal telers de afgelopen jaren, is er dit jaar een klein vooruit gang in de teelt te bemerken. Dat komt door de gunstige resultaten van vorig jaar. Geen noodsituatie In onze streken dus is op enkele incidentele gevallen na nog niet van een noodsituatie sprake Wel is zeker dat velen het de komende tijd moeilijk gaan krijgen. Als het weer echter om gaat slaan zal er nog veel te redden zijn, volgens de deskundigen, maar dan moet het snel gebeuren. Wie weet, deze tijd viel in de vakantieweken van de bouw vakkers en het verhaaltje wil dat het dan altijd slecht weer is. Maandag gaat deze groep weer aan het werk en wie weetlukt het dan. Al hoewel men met deze laatste groep dan wel wat medeleven mag tonen. Aan de rol De vakanties kunnen tot gekke dingen leiden. Deze week verschenen er op het politiebureau twee vrouwen die de po litie om hulp vroegen. De echtgenoot van een van de vrouwen was namelijk terwille van de vakantie vreugd aan de zwier gegaan en zijn vrouw moederziel alleen achtergelaten. De vrouw besloot daarom maar haar intrek bij haar moeder te nemen. Ze haalde keu rig al haar meubeltjes uit huis alleen voor manlief bleef er nog een stoel en bed achter voor het geval hij thuis kwam. Nu maar afwachten, want volgende week 1 is de vakantie om. dat het kampvuur dat vanavond op „Maanland" achter het Instuifge- bouw gehouden zou worden mis schien niet doorgaat? dat dat komt door het slechte weer? dat alle materialen verschrikkelijk nat zijn? dat zelfs de beste maanbewoner ze met geen mogelijkheid in de brand kan krijgen? dat het bekende „hondepotje" in de trouwzaal van het gemeentehuis van februari tot en met juli f 539,57 heeft opgebracht? dat er op het ogenblik van de to tale opbrengsten van deze gelden al ▼ijf blindegeleidehonden konden worden aangeschaft? ■f33 START JEUGDVIERDAAGSE Volgende week vanaf dinsdag 3 au gustus wordt de Veenendaalse jeugd- vierdaagse gehouden. Gestart wordt voor de 15 km om 14.15 uur, 10 km om 14.30 uur. Telkens zal gestart worden in de ga rage van Schoonhoven aan de Industrie laan. Het startbureau zal deze dagen gevestigd zijn in het Instuifgebouw. VOET VAN DE REM GESCHOTEN Doordat de voet van de rem schoot reed de heer v. L. uit Veenendaal woensdagmiddag op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Schoolweg met zijn auto tegen een voor hem rijdende auto bestuurd door de heer S. uit Rotterdam. Beide wagens werden beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ook dit jaar, en wel op dinsdag 31 augustus, wordt er voor de Vee nendaalse bejaarden een uitgaansdag georganiseerd. Dit jaar zal dat niet gebeuren zoals andere jaren, met behulp van gratis ter beschik baar gestelde personenauto's. Doordat de stoet meer dan 125 auto's telkenjare groter wordt achten de organisatoren het niet meer verantwoord om met een dergelijke colonne het hedendaagse drukke verkeer te ontwrichten. Verder is men er voor gewaarschuwd dat de officiële instanties geen medewerking meer kunnen verlenen. GEDOOD BIJ OVERSTEKEN VAN RIJKSWIG 12 Dinsdag is op Rijksweg 12 tussen Vee nendaal en Maarsbergen de jongeman Pa ter uit Leersum om het leven gekomen toen hij met de fiets aan de hand Rijks weg 12 overstak. Telefoontoestel van ANWB tussen Eist en Rhenen Tussen Eist en Rhenen nabij de kan toren van de steenfabriek „Over Be tuwe" heeft de ANWB de mogelijkheid geschapen om automobilisten die met pech langs de kant staan in de gelegen heid te stellen om te telefoneren. Wanneer dit nodig mocht blijken :kan men zich in verbinding stel- len van een centrale post van de ANWB 'van waaruit men via een mobilofoon een wegenwachter kan waarschuwen. jDe ANWB hoopt hiermee haar service jamx automobilisten nog meer op te voe ren en oponthouden, veroorzaakt door ipech tot 'n minimum te beperken. De te lefoonpost is aangeduid met een geel 'bord, met daarop een afbeelding van ieen telefoontoestel. Het ligt dit jaar daarom in de bedoe ling een aantal bussen te huren (plm. 15) en daarmee de tocht te maken. Op het ogenblik is nog niet bekend waar de tocht heen gaat, maar dat hoopt men binnenkort toch bekend te kunnen maken. De bejaarden kunnen zich al wel op geven. Dat kan tot 10 augustus. Voor de bejaarden geldt dat als zij alleen staand zijn, ze 65 jaar geweest moeten zijn en van een echtpaar moet een van de echtgenoten deze leeftijd bereikt hebben. Belangstellenden moeten bij aanmel ding gebruik maken van het aanmel dingsformulier, wat elders in dit blad afgedrukt is. Dat formulier moeten ze (voor 10 augustus dus) inleveren bij de volgende adressen: Fa. T. M. van Beek, Gortstraat 5; Fa. R. Kelderman en Zn., Valleistraat 105; Sigarenmagazijn en postagentschap „Zuid" p/a W. van Wal- sem. Dr. Slot. de Bruïneplein 31; en de gemeentesecretarie, Hoofdstraat 92. Voor de bejaarden van het Bejaar dencentrum „De Engelenburgh" geldt een geheel andere regeling. Zij zullen via de administratie gevraagd worden of zij de tocht mee willen maken. Zij hoeven dus geen gebruik te maken van het aanmeldingsformulier. Het is vrij duidelijk dat de tocht dit jaar aanmerkelijk meer gaat kosten DIEFSTAL TIJDENS VAKANTIETRIP Van de week werd door de politie te Veenendaal op verzoek van de politie te Vlissingen de Veenendaler E. M. S. aan gehouden. Hij wordt ervan verdacht tij dens zijn vakantie in Vlissingen de por tefeuille met een aanzienlijk bedrag aan geld van een Engelsman te hebben ont vreemd. HOND BEET HENNEN DOOD Bij een landbouwer aan de Buurtweg werden een paar hennen door een hond doodgebeten. De eigenaar van de hond zal de schade, die overigens gering is, vergoeden. dan andere jaren. Vroeger kon men ge bruik maken van geheel kosteloos ver voer, want de auto's werden belange loos ter beschikking gesteld door de da mes en heren autobezitters. Dit jaar komen de vervoerskosten wel voor re kening van het Comité Tocht Ouden van Dagen van de Vereniging „Oranje dag". Men hoopt deze extra kosten te kunneii opvangen door een inzameling te houden onder de chauffeurs. 19 j tylrtk*ir,-,i - rfi) Assuf »ntlekanUM>i Kannulweg 2 Veenendaal Te iel 08385 2918 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed l'axatte» De smulpartij bij „Os braden aan het spit" in Rhenen deed het best. In aansluiting op het bericht over de bejaardentocht 1965 kun nen wij berichen dat op woensdag 25 augustus de jaarlijkse tocht voor validen en minder-validen georganiseerd wordt. Nadere gegevens over deze tocht kon men ons heden nog niet verstrekken, maar wel kan men zich ook hier al voor opgeven. Dat moet gebeuren met een elders in dit blad afgedrukt for mulier vóór 10 augustus. Dat aanmel dingsformulier moet ingeleverd worden op de adressen die vermeld staan bij de gegevens over de tocht voor bejaar den en bij de Streekwerkplaats, Zui- velstraat 11. Voor de deelnemers aan deze tocht is geen leeftijdsgrens gesteld, maar er wordt wel op gewezen dat er soms men sen zijn die zich zowel voor de tocht voor bejaarden als voor de tocht va liden en minder-validen aanmelden, riet is echter zo dat men uiteraard maar een van beide tochten mee kan maken. VAN 3 T/M 7 AUGUSTUS FEESTWEEK VAN ORANJEVERENIGING Een Oranjebal, concerten en een lunapark zijn de programmapun ten van de feestweek die van 3 t/m 7 augustus in Amerongen door de Oranjevereniging georgani seerd wordt. Deze week begint 3 augustus met een populair con cert op De Hof door „Ons Genoe gen". Een dag later komt er een draaiorgel naar Amerongen dat eerst een rondgang door het dorp maakt en daarna op de Hof een concert zal geven. Na afloop hiervan (ongeveer 9 uur) begint er in het dorps huis een Oranjebal, waarvan de toegangs prijs f 1,50 per persoon is. Aan het einde van de week komen de mensen die van kermis houden aan hun trekken. Donderdag, vrijdag en zaterdag avond zal er in de Laan een lunapark worden gehouden waar men attracties als zweefmolen, schiettent en autobaan kan aantreffen. 1 V De kinderen die aan het vakanticproject „Maanland" hebben meegedaan z(jn ook aan het tekenen geweest. Daarby konden ze naar hartelust fantaseren over de ruimtevaart. De tekening van Ellen Wanders (13 jaar) en Mieke Wanders (12 jaar) drukken wc hierby af, zodat u kan zien hoe een maanreiziger over zyn eigen be levenissen denkt. Winkels zijn open tot "s avonds 6 uur Vrijdags avonds koopavond tot 9 uur Woensdagmiddag na 1 uu> 'i.in de winkels gesloten Kappers zijn 's maandai Ie hele dag gesloten. MARKTEN: Dinsdagsmorgens van 8 to 12.30 uur: 's zaterdags de ge ele dag. Vrijdagsavonds en zater !agsmiddags speciale week 'indakties van de VWV. In de raadsvergadering van 1 april j.l. werd door de gemeenteraad een nieuwe legesverordening aangenomen. De nieuwe verordening treed 1 augustus in werking zodat vanaf maandag 2 augustus voor verschillende gemeenteiyke diensten en stukken sterk verhoogde rechten moeten worden betaald. De oude legesverorde ning was vastgesteld in 1958 en inkomens volgens deze verordening waren geenszins meer in overeenstemming met de kosten van dit moment. „LEGES" Onder de naam „leges" worden rech ten gegeven voor het door of vanwege de gemeente verlenen van administra tieve diensten en voor de verrichtingen door de ambtenaren van de burgelijke stand. De leges zijn verschuldigd door degene, op wiens verzoek of aanvrage de dienst verleend c.q. een verrichting wordt gedaan. Prijzen Over het algemeen kan gezegd wor den dat de prijzen van afschriften, foto kopieën e.d. van stukken, kaarten, teke ningen. gunstige beschikkingen op ver zoekschriften, vergunningen, machtigin gen of ontheffingen en nasporingen in bijvoorbeeld het archief van de gemeen te f 2,tot f 3,gaan kosten. De legesbedragen voor het afgeven van een ventvergunning voor het in de gemeente venten ga a rT bed ra gen: Geldig voor een dag f 2,geldig voor een kalenderweek f 5,geldig voor een kalendermaand f 10,— en voor een ka lenderjaar f 60, Wanneer u inlichtingen uit de regis ters van de burgelijke stand wil heb- (Zie vervolg op pag. 6) f f t t f f VEENENDAAL Vrijdagavond 30 juli: 20.30 uur, verbranding van het dorp „Maanland" achter het Instuif gebouw aan de Industrielaan. Vrijdag 30 juli: 20.15 uur optre den van „The Blue Sharks" na bij OCB-gebouw. Dinsdag 3 augustus: Start van de Jeugdvierdaagse. RHENEN Vrijdag 30 juli: 21 uur, openlucht filmvoorstelling in het Kon. Elisabethplantsoen. Woensdag 4 augustus. 20.00 uur, begin nachtelijke Rijnvaart vanaf het Veerplein. AMERONGEN Maandagavond 2 en dinsdag avond 3 augustus: dia-avond in het Dorpshuis. Aanvang 21 uur. Dinsdagavond 20 uur: op de Hof. concert van „Ons Genoegen". Woensdagavond 4 augustus: 21 uur, Oranjeba] in het Dorps huis. Donderdag 5, vrijdag 6 en zater dag 7 augustus: Lunapark in de Laan. oor betere uurwerken HOOFDSTP 91 VEENENDAAL lllll

De Vallei | 1965 | | pagina 1