RANG RANG RANG en Intimiteit kenmerken V-let VCalkoentje^y" SetterSet CHEVROLET In Rhenen is een Midget-Golf Club in oprichting Nieuwe reuzen van het luchtruim VVV-zomeraktie druk bezocht Haarlemmer bedrijft zijn hobby in Eist 0 P E L RHENEN Pannekoekrace amusant schouwspel is alleen als er op staat Fruitdrops en diverse andere smaken u 1.98 Fa. L. HEY AMERONGEN V.A.B. SCHE R l'ENZEEL EDE Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 30 juli 1965 4 Tussen Eist en Rhenen, daar waar de drukke Rijksstraatweg bijna de Rijn raakt, vindt men een oud, sfeervol boer derijtje. Daar, waar eens een boerenfamilie zwoegde om aan de kost te komen, vinden nu mensen een sfeervolle plaats om tot rust te komen. Geen schreeuwende reclameborden lokken de toeristen om uit hun auto's te klimmen. Integendeel, midden in de week weert men er zelfs de bezoekers. Het Kalkoentje, naar Frans voorbeeld „Guinguete" genoemd, eethuisje, potterie en een waar rustoord, krijgt steeds meer bekendheid in Nederland. p! AUTOMATISCH Het Kalkoentje wordt bewoond door de familie Van Moorsel. De heer Van Moorsel, pottenbakker van origine, was zo vriendelijk ons te ontvangen en het een en ander over zijn werk te ver tellen. Zijn jeugdjaren bracht de heer Van Moorsel als pottenbakker in Delft en Utrecht door, maar in de oorlog werd de heer Van Moorsel gedwongen el ders een werkruimte te zoeken. Zo be landde hij in Eist, waar hij midden in het dorp een pottenbakkerij begon. Een tiental jaren bleef deze fabriek bestaan. Toen besloot men in verband met het gebrek aan materiaal de zaak te sluiten. Inmiddels was de heer Van Moorsel er kort na de oorlog in ge slaagd een oud boerderijtje tussen Eist en Rhenen. waar sinds 1923 een rus tend arts, dr. Berdenis van Berlecom gehuisvest was. als woonhuis te krij gen. Na de sluiting van de fabriek bleef de heer Van Moorsel werkzaam op het artistieke vlak, hij schilderde wat en in een oude schuur bleef hij het pot tenbakken beoefenen. Nog nooit was bij hem toen de gedachte opgekomen dat zijn oude rustieke huisje zich zo uitstekend leende voor het ontvangen van gasten. De heer Van Moorsel ver telde dat eigenlijk de gasten zelf hem op dat idee gebracht hadden. Het gebeurde n.l. wel dat er mensen kwamen vragen of zij achter ons huis een poosje aan de Rijn mochten zitten. Er waren ook mensen die een bezoek brachten aan de potterie en zo lang zamerhand rijpte bij ons het plan, om deze mensen in de gelegenheid te stel len bij ons ook wat te gebruiken, aldus de eigenaar van Het Kalkoentje. Rustig Wie een bezoek aan Het Kalkoentje brengt, valt onmiddellijk de grote rust op die er heerst. Zonder enige over drijving zijn de oude woonvertrekken en de deel in Oud-Hollandse stijl inge richt en buiten vindt men een fraai terrasje, al even rustig gelegen, waar van men een groots uitzicht heeft op de Rijn. Toename Na 1953, het jaar waarin de familie Van Moorsel Het Kalkoentje als eet huisje ging exploiteren, is het bezoek enorm toegenomen. En dat is eigenlijk tegen de wetten van „Adverteren doet verkopen" in. De fam. Van Moorsel ad verteert namelijk helemaal niet. Alleen doordat de mensen elkaar hun belevenissen meedelen, en door het be zoek aan de potterie heeft Het Kal koentje door het hele land een grote bekendheid gekregen. Zo zelfs dat de heer Van Moorsel zijn klanten vraagt alleen op de weekends (vanaf vrijdag 5 uur tot en met zondagavond) te ko men. Dit komt enerzijds doordat de beschikbare ruimte maar zeer beperkt is en anderzijds omdat het werk in de potterie er anders te veel onder lijdt. Daarmee tracht men ook de sfeer en intimiteit, waardoor Het Kalkoentje zo goed in de smaak valt bij besloten gezelschappen, te handhaven. In het gastenboek komen nu al klinkende na men voor. Verschillende oud-ministers brachten er een bezoek. Ook prinses Margriet heeft er eens gedineerd in ge zelschap van Pieter van Vollen hoven. Dat was nog voor de tijd dat hun verloving bekend gemaakt was. De handtekening van Pieter is dan ook een beetje bibberig, kennelijk was hij al te zeer onder de indruk van zijn „stille liefde". Naam De officiële naam van Het Kalkoen tje is „Guinguete" (Het Kalkoentje). Guinguete is afkomstig uit Frankrijk, waar eethuisjes die aan een riviertje liggen zo heten. De heer Van Moorsel vond deze term ook toepasselijk op zijn eethuisje, zodat deze moeilijke Franse naam ingevoerd werd. De naam Kalkoentje is onverbreke lijk met het huis verbonden. Voor zover men na heeft kunnen gaan was het boerderijtje voor 1923 altijd in bezit van de familie Wisgerhof en toen reeds heette zij Het Kalkoentje. Als aandui ding hiervoor vindt men buiten in een van de muren een grote steen inge metseld met daarop de afbeelding van een kalkoen. Ruim een jaar geleden werd in Rhenen op de Grebbeberg een midget-golfbaan geopend. Velen hebben toen al direkt geprobeerd de bal met zo weinig mogelijk slagen in de gaatjes (de Holes) te slaan. Ook dit jaar is de baan weer b\j veel mensen in trek. Onder die mensen is ook een vaste kern. Deze vaste kern is momenteel bezig een echte midgetgolfclub op te richten onder de naam: „Midget Golf Club Rhenen". Op het ogenblik zijn er al een achttal mensen die regelmatig op dinsdagavond oefenen. Zoeken Midget-Golf heeft eigenlijk de laatste paren pas opgang gemaakt in Neder land, maar toch is het niet alleen iets voor families die een dagje uit zijn ge worden. Er zijn echte clubs opgericht, zoals dus ook in Rhenen en deze clubs organiseren wedstrijden, trainingen e.d Een goede training is echt wel nood zakelijk want het spel vereist een vaste hand en een scherp oog. Men moet na- Hulpverlening door wijkverpleegsters aan vakantiegangers Vakantiegangers, die in hun woonplaats hulp ontvangen van de wijkverpl' ^"ter van een kruisvereniging, kunm l die verpleeghulp in de meeste gevallen ook verkrijgen op het vakantie-adres. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn wanneer het het geven van injecties betreft. De eigen huisarts dient de vakantieganger dan een briefje met enkele gegevens mee te ge ven voor zijn collega in de vakantieplaats Ook de wijkverpleegsters in de twee plaatsen zullen elkaar over de patient(e) dienen in te lichten Als iemand, die met vakantie is ziek wordt en er een arts bijroept, kan hij of zij daarna ook de hulp van een wijkver pleegster ter plaatse verkrijgen Als de patiënt(e) nog niet lid is van een kruis vereniging, zal een nood-lidmaatschap moeten worden aangegaan. De vele buitenlanders, die vooral de plaatsen aan de kust en de gemeenten langs de plassen voor vakantie hebben uitgezocht, kunnen bij ziekte eveneens hulp van een wijkverpleegster verkrijgen Ook deze patiënten dienen evenwel eerst een arts ter plaatse te consulteren. Deze zal hen zonodig naar een wijkverpleegster van een der kruisverenigingen verwijzen. Oud-Hollandse schouw van het Kalkoentje sfeervol maar niet over dadig. Potten en biefstuk De heer Van Moorsel is een kei in het bakken. In zijn potterie vervaar digt hij op kunstzinnige wijze allerlei voorwerpen van aardewerk. Hieraan komt uiteraard een oven te pas, maar ook op het andere gebied waardoor Het Kalkoentje bekend is geworden komt een oven te pas. Denkt u maar eens aan de vele exclusieve maaltijden die er bereid worden. De heer Van Moorsel zegt dan ook van zichzelf dat hij „Potten bakt en Biefstuk". De pot terie is uiteraard een hoofdstuk apart. Men vervaardigt hier in opdracht van kunstnijverheidzaken en particulieren tegels, vazen, plaquettes e.d. Seizoen Het Kalkoentje is een „seizoenbe- drijf". De gasten kunnen er alleen van- De pannekoekrace is een typisch Engelse traditie, die dankzjj pannekoek- restauranthouder Jac. Kool is overge waaid naar Rhenen. HU kwam op het lumineuze idee ook eens zo'n wedstryd te organiseren en vond by de VVV een willig gehoor. Zo werd zyn voorstel een programmapunt in de zomerfestivi- teiten. Precies veertig enthousiasten stonden vrUdagavond op de Kuilweg te popelen om hun kunnen te laten zien. En u moet niet denken dat het alleen maar dames en meisjes waren, o nee, er waren ook heel wat heren en jongens die het schort hadden voorgebonden om de ergste spetters te kunnen opvangen. Aan een lange tafel stonden vier gas pitten, zodat telkens een groepje van vier kon starten. Het zag er allemaal niet zo ingewikkeld uit, maar sta er zelf maar eens voor; in de kortst mogelijke tijd een pannekoek bereiden, die er be hoorlijk uitziet, dan ruim tweehonderd meter met pan en koek sprinten en daarbij driemaal de koek om te gooien en dan nog kans te zien met een hele koek binnen te komen. Was het een wonder dat er vele brokken vielen en de lachspieren deze avond druk werk hadden? Er waren deelnemers die on derweg hun pannekoek verloren, omdat ze het te vlug wilden doen, eentje kwam zelfs met pan en koek te vallen. De langzame klanten hielden er meestal wel een hele koek aan over, maar dat was natuurlijk niet de manier om in de prijzen te vallen. Al die factoren tel den mee bij de beoordeling van de jury. En die was niet te benijden: een van hen kon de spetters op zijn regenjas amper meer tellen, werd zogezegd een bruinbakken man. En de man achter de microfoon kwam door de nieuwsgie rige menigte zo in het gedrang, dat hij bijna zo plat was als een pannekoek. Een meiske van tien jaar, Ina Roe- lofsen uit Rhenen, bleef in de finale tot ieders verbazing een stel grote knullen de baas, waarbij ze het bewijs leverde dat de pannekoek er is voor groot en klein. Ze bakte dat het een lieve lust was en bleek ook nog behoorlijk te kun nen hardlopen. Als dat geen goede huis vrouw wordt! Ook onderscheidde zich de heer P. van Kamp uit Zeist; hij won de eerste prijs voor de beste koek en was met recht dus een echte koeken bakker. Met zo'n man in de keuken kan moeder de vrouw rustig in de huiska mer blijven zitten. En o ja, allen wer den ze na afloop getrakteerd, die bak kers en baksters. Dat gebeurde in hotel „De Eekhoorn". Wat dacht u dat ze kregen? Pannekoek! Honderden passagiers in één vliegtuig De luchtvaart gaat een nieuwe toekomst tegemoet. Terwijl de vurige twistgesprekken over de nieuwe generatie van supersnelle passagiersvliegtuigen nog altijd aan de gang zijn, is plotseling duidelijk geworden, dat zich naast deze snelheidsrevolutie nog een geheel andere ontwikkeling bezig is te voltrekken. Het was de grote verrassing van de luchtvaartsalon in Parijs, een imposante expositie, waaraan door alle grote luchtvaartnaties van beide zijden van het IJzeren Gordijn werd deelgenomen. Zonder dat de internationale luchtvaartwereld ook maar iets had vermoed daalde op het Parjjse vliegveld onverwacht het grootste vliegtuig, dat de wereld ooit had gezien: de Russische Antonow-22, een enorm gevaarte, dat in staat is liefst 750 passagiers tegelijk te vervoeren over een afstand van vijfduizend kilometer zonder een tussen landing te moeten maken. De Westerse landen stonden versteld. Zij hadden dit niet verwacht. Niet zo snel. Ook in Westerse fabrieken vooral de Amerikaanse concerns zijn er druk mee bezig wordt hard gewerkt aan reus achtige vliegtuigen, die zo'n 600 of 700 passagier» kunnen vervoeren, maar het zal toch nog rond twee jaren duren voor deze luchtreuzen echt in produktie kun nen worden genomen. De Russische lucht vaartontwerper Antonow verklaarde in Parijs laconiek, dat hij de reus had ge bouwd om landbouwmachinerieën over te kunnen brengen naar de verre vlakten van Siberië, waar vervoer over de weg vrijwel is uitgesloten. Zijn luchtreus, die zelf een gewicht heeft van 250 ton, kan 80 ton vracht meenemen in de enorme laadruimtes. Het toestel is even groot als een flink schip Het heeft vier schroef- turbine-motoren van vijftienduizend paar- dekrachten, die vier achtbladige contra- schroeven aandrijven. Het is niet waarschijnlijk, dat dit grote Russische vliegtuig door andere lucht- Het weer is gedurende de afgelopen avonden by de evenementen van de VVV-zomeraktie nogal meegevallen. Alle onderdelen gingen door hetgeen in deze natte dagen een grote meevaller mag heten. Via een judo-demonstratie, Rynvaart, pannekoeklopen eindigde men by het feest van de twist j.l. zater dagavond, want het grootse evenement door de Motorkozakken van de Ko- ninklyke Marechaussee kon gisterenavond geen doorgang vinden. Motorkozakken en waterski gaat niet door De motorkozakken konden helaas niet optreden, omdat een van de leden van het stuntteam een ongeval is over komen. Het sportpark Candia is dus maandagavond j.l. leeg gebleven. Even min kunnen de waterski-demonstraties a.s. zaterdagavond geen doorgang vin den, daar de Amsterdamse skivereni ging intussen praktisch is geliquideerd en de bond geen andere vereniging kon charteren, waarbij komt dat op de daar op volgende zaterdag de Nederlandse Waterskikampioenschappen worden ge houden. Judo-demonstratie Ondanks de matige weersomstandig heden ging de judo-demonstratie Het terrasje van het Kalkoentje. Op de ach tergrond de Ryn. af Pasen tot half oktober terecht. De Guinguete is vooral in trek bij mensen die een receptie, diner, familiefeestje of reünie in besloten kring willen vie ren. Zij kunnen daarvoor speciaal re serveren. Wie eens het gastenboek van Het Kalkoentje doorleest ziet niet anders dan lofliederen, op de familie Van Moorsel, op Het Kalkoentje zelf en op het eten. We willen eindigen met een spreuk die we in het boek lazen: Een feest voor de geest maar geen pen kan beschrijven welk een genot voor de lijven. melijk op een verschillend aantal ba nen over, lang en onder verschillende hindernissen met een stick en in zo weinig mogelijk slagen vanaf een vast beginpunt een bal in een gaatje pro beren te krijgen en dat is soms een hele moeilijke zaak. Voor de mensen die er een echte sport van maken is het dan ook een kwestie van zoeken geworden om de juiste methoden te vinden. Vertegenwoordiging Nederland heeft ook een vertegen woordigend team. Na nationale selectie wedstrijden heeft men een ploeg van 5 dames en 10 heren samengesteld die Ne derland bij internationale wedstrijden moet vertegenwoordigen. Zoals wij al eerder konden berichten zijn er ondanks de prille start toch al twee Rhenenaren in geslaagd om door te dringen in deze ploeg. Het zijn de jeugdige heren Vee- nendaal en Schielijn, die ook aanwezig waren bij de Europese kampioenschap pen die dit jaar voor het eerst in Ne derland gehouden werden. Nederland eindigde bij deze wedstrijden op de laatste plaats, achter ploegen uit Zwit serland, Denemarken, Zweden en Duits land. Deze laatste ploeg was de grote triomfator, maar daar is het spel al van j voor de oorlog in trek. Maximum Bij de Midget-Golf Club Rhenen wordt gedacht aan een maximum van 25 leden. Dit om een overbezetting van de baan te voorkomen. Leden boven 18 jaar be talen een gulden per week en leden beneden de 18 jaar f 0,75 per week. Hiervoor kunnen ze op de trainings avond gratis oefenen en door de week op de andere speeltijden genieten ze een reduktie op de normale speelkosten. Eventuele belangstellenden voor deze nieuwe club kunnen inlichtingen ver krijgen bij de baanwachter op de baan. KWALITEIT HOOI 1965 Het laat zich aanzien dat de verschil len in voederwaarde van de in 1965 ge wonnen partijen hooi groot zullen zijn. De voederwaarde van de partijen die vroeg gemaaid zijn zal gemiddeld nog wel mee vallen. Tengevolge van het slechte hooi- weer (half juni) hebben vele boeren be grijpelijk gewacht met het maaien van de laatste percelen. In veel gevallen is het gewas waardoor de voederwaarde gaat tegenvallen. Voor zover rantsoen berekening en ruwvoederonderzoek plaatsvinden op de bedrijven is het onge twijfeld nuttig er nog op te wijzen dat in die gevallen waarin de kwaliteit sterk uiteen loopt meerdere monsters voor on derzoek te laten nemen. Van een vrij homogene partij is het trekken van één monster voldoende. doet langer met De heer van Vliet, eigenaar van een autosloperij tussen Eist en Amerongen, is al vaak in het nieuws geweest. Jaren geleden kocht h(j een oud vliegtuig op en zette dat aan de straatkant neer. W(jd en zyd verwierf daarom het erf van de sloperij de naam „Eist vliegveld". Ook nu is er weer wat bijzonders te zien. Nog juist van de weg zichtbaar is de muur van een grote loods versierd met drie reusachtige muurschilderingen. Het idee om tot deze reusachtige muur schilderingen te komen is van de heer van Vliet zelf, maar de uitwerking is van iemand anders, zijn zwager de heer A. v. d. Wijngaard uit Haarlem. Deze laatste bezocht een kunstacademie, maar door omstandigheden kon hij zijn studie niet voltooien. Altijd bleef hij echter op het creatieve vlak bezig. Hij werkte veel met glas in lood en vervaardigde spiegels. Sinds enkele jaren is de Haarlemmer echter gepensioneerd en zodoende heeft hij wat meer tijd, waardoor hij zich ook weer meer aan de schilderkunst kan wij- nylons v.a. SetterSet nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet U bij: Hoofdstraat 45. tel 2165 Frans Halslaan 26. tel. 3044 Zomeravondconcert Dinsdagavond 20 juli j.l. vond in de Sint Andrieskerk op de Hof alhier het tweede zomeravondconcert plaats van de te houden serie van vier. Alhoewel minder dan bij het eerste concert wa ren er toch nog zo'n kleine honderd be zoekers. Voor de organisatoren toch wel enigs zins teleurstellend daar zij hadden ge zorgd voor een goed programma. Het concert begon met het spelen van een aantal variaties op het orgel van het lied „O Gott. du frommer Gott" van J. S. Bach. De organist was de bekende Stoffel van Viegen. Deze persoon liet de aan wezigen genieten van zijn spel. Het is dan ook bijzonder aangenaam om deze organist aan het werk te zien. Op een rustige manier speelt hij vol overgave. Eveneens van Bach was het tweede stuk, uitgevoerd door Orgel, Hobo en Zangeres. De zangeres, Elly Jens had een schitterende altstem terwijl ook de hobïst, Pim den Hollander een schitte rende partij speelde. Het gehele con cert bestond uit een negental werken van bekende componisten en de aan wezigen hebben werkelijk van een zeer aantrekkelijke avond kunnen genieten. Het volgende zomeravondconcert in deze serie wordt gegeven op dinsdag 24 augustus a.s. eveneens in de Sint Andrieskerk te Amerongen. Deze avond zullen medewerken Loek Houten aan het orgel, mevrouw Kingma, sopraan en mevrouw LeCoultre, fluit. Verwacht wordt, dat ook dit weer een goede en leerrijke avond zal worden. den. Toen de heer van Vliet de kale muur van zijn garage wat opgevrolijkt wilde hebben, ging zijn gedachten uit naar zijn zwager en deze voelde er wel voor de schilderskwast weer eens ter hand te ne men. „Het karretje dat op de zandweg reed", moest het worden. En het werd het. Op een stuk muuroppervlakte van ongeveer vijf bij vier meter ontstond in een dikke week tijd een kunstige muurschildering, van waaruit het karretje als het ware maar zo uit kom rijden. Op een evengrote oppervlakte werd de bekendste stier van Nederland tenvoete uit geschilderd. Toen was er nog net ruimte over voor een schildering en daarvoor werd de stoere Ben Hur gekozen. Meer dan levensgroot staat hij gespannen in zijn strijdwagen bereid om iedereen te verslaan. Op deze manier is ongeveer een muur oppervlakte van 20 meter lengte aanmer kelijk verfraaid Of er in de toekomst nog meer bekende figuren of voorstellin gen in Eist vereeuwigd zullen worden is niet bekend. Wie weet krijgt de Haar lemmer nog weer eens inspiraties Muurschildering in Eist. Links „het karretje op de zandweg". Midden „De Stier van Potter" en rechts „Ben Hur". woensdagavond wel door. Een vijftien tal leden van de plaatselijke vereniging Madjoe gaven acte de presence en het werd een alleszinds aanvaardbare de monstratie waaruit bleek dat de heer W. Stolk met zijn pupillen heel wat heeft bereikt. Allereerst zagen we de jongeren aan het werk met enkele de monstraties valbreken in diverse varia ties. De ouderen brachten uiteraard weer iets andere Judo op de mat. Schouderworpen, armworpen en heup worpen wisselden elkaar in een snel KIRPESTEIN VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE tempo af. De staande- en de grondtech niek werd goed naar voren gebracht. Alles bij elkaar leek het soms een ge vaarlijke bezigheid, doch het was dui delijk dat voor een getrainde judoka dit alles met gemak werd uitgevoerd zonder ook maar de kleinste verwonding of iets dergelijks op te lopen. Er wer den nog wat „echte" in scene gezette partijtjes gedaan waarbij het demon stratieve element duidelijk de boven toon voerde. Een komisch nummer aan het slot van deze goede en leerzame demonstratie bracht ons een in jacket geklede heer op de mat die uiteindelijk eveneens wel wist wat judo was, want hij vloerde al zijn aanvallers. De toe schouwers amuseerden zich best bij dit schouwspel. Drukke Rijnvaart was een succes Ondanks het kille en natte weer to gen een 240 personen aan boord van de „Jacqueline" om deel te nemen aan de nachtelijke Rijnvaart op donderdag avond j.l. Altijd weer is dit een zeer attractief evenement getuige het altijd weer hoge aantal meevarenden. De rou te ging ditmaal eens de richting Wijk bij Duurstede op via Amerongen, Aan boord werd druk gedanst op de klanken van de hakende „Music Makers". Aan de dekken was het wat te koel deze avond, derhalve zocht men het heil be- nedendeks, hetgeen wel net zo gezellig was. Ver na elf uur die avond meerde de boot weer af aan het Veerplein. Bezoek Commissaris der Koningin Op uitnodiging van de Commissaris der Koningin in Gelderland, Mr. H. W. Bloemers zal de gemeenteraad van Scherpenzeel in september aanstaande een bezoek brengen aan het Provincie huis in Arnhem. Een lid van de gemeenteraad wees de commissaris bij diens werkbezoek aan Scherpenzeel er op dat de gemeen teraad zo weinig van het werk van ge deputeerde staten en van het provin ciaal bestuur afweet. Prompt' reageerde Mr. Bloemers, door raad en college voor 'n ochtendbezoek aan Arnhem uit te nodigen. Een gebaar dat door iedereen op hoge prijs werd gesteld. vaartmaatschappijen dan de Russische Aeroflot zal worden gebruikt. De maat schappijen aan deze kant van het Gordijn zullen wel willen wachten tot de Ameri kanen gereed zijn met hun ontwerpen. De regeringen zullen nooit toestemming geven voor miljoenenorders aan de Rus sische luchtvaartindustrie, die nog altijd voornamelijk op militaire vliegtuigen is afgesteld. Ook de luchtreus, die Parijs overrompelde, kan voor militaire doel einden worden gebruikt. In de neus be vindt zich een koepel voor een waarne mer. Het toestel zou geschikt zijn voor het transport van achthonderd parachu tisten. De militaire waarde van deze transport giganten is ook de aanleiding geweest voor de haast, waarmee nu de Ameri kaanse fabrieken (vooral Boeing is ver gevorderd) zich op de bouw van deze grootste vliegtuigen, die ooit in het lucht ruim zijn verschenen, hebben geworpen. De Amerikaanse fabrieken zijn overigens een stapje voor op de Russen, ook al ko men ze dan wat later met hun toestellen op de markt. Boenig, Lockheed en Dou glas werken aan toestellen, die zullen worden uitgerust met vier zeer krachtige straalmotoren, die de vliegtuigen een snelheid moeten geven, die gelijk is aan die van de huidige straalverkeerstoestel- len: zo'n negenhonderd kilometer per uur. Dat is bijna twee keer zo snel als de Russische gigant. Het Boeing-ontwerp heeft een romp met een hoogte van liefst zeven en een halve meter. Dit maakt het mogelijk de ruimen te verdelen in drie dekken. De luchtreizigers zullen over enkele ja ren uit twee nieuwe generaties kunnen kiezen. De grote luchtreuzen, die de pas sagiers zullen vervoeren tegen prijzen, die rond dertig percent lager zullen zijn dan de huidige tarieven en de supersonische passagiersvliegtuigen, die veel duurder, maar dan ook drie maal zo snel zullen zijn. Ook Rusland kwam in Parijs met een model voor zo'n supersonisch vliegtuig, de Tupolew TU-144. In 1968 moet dit vliegtuig gereed zijn, ongeveer tegelijker tijd met het Frans-Engelse ontwerp, de Concorde. De opgegeven snelheid voor de TU-144 is 2600 kilometer per uur, twee maal zo snel als het geluid. De Concorde zal honderd passagiers kunnen vervoeren met 2400 kilometer per uur. De Ame rikaanse snelheidsmonsters zullen pas rond 1970 op de markt komen, zo wordt verwacht. Tot nu toe zijn alleen de plan nen van Boeing en Lockheed bekend. De Boeing zal worden uitgerust met in de lucht verstelbare vleugels, drieduizend ki lometer per uur vliegen en tweehonderd passagiers mee kunnen nemen. De Lock heed L-2000 neemt er vijftig meer mee en vliegt nog tweehonderd kilometer sneller. Veel foefjes bij puzzelrit Vrijdagavond heeft de CJV afdeling Scherpenzeel een puzzelrit georgani seerd, die mede dank zij mooi weer, zeer geslaagd genoemd kan worden. De be langstelling was vrij groot en dat de deelnemers flink met foefjes te kam pen hadden blijkt wel uit het feit, dat het aantal strafpunten zeer hoog was. De uitslagen waren als volgt: Brom fietsen, 1 W. van Ede, Scherpenzeel, 93 strafpunten; 2 J. Wolleswinkel, Rens- woude 164; 3 J. Overeem, Scherpenzeel met 185 strafpunten. Fietsers: T. Valkenburg, 105; G. Bak ker 147; J. Werkman 149 strafpunten. De poedelprijs, die bestond uit een prachtig boeket dahlia's werd gewonnen door H. Schoonhoven en J. van Setten, beiden uit Scherpenzeel. met 343 straf punten. De wisselbeker, die momenteel in het bezit is van J. Hazeleger uit Barneveld, zal ongeveer eind augustus verreden worden. Het bestuur rekent er op, dat ook dan behalve degenen, die vaker deelgenomen hebben, vele nieuwelin gen zich zullen aanmelden. GASHOUDERS VERDWIJNEN Een aantal werklieden, gewapend met snijbranders, zijn deze week begonnen met de op het terrein van de reeds ver dwenen gasfabriek nog staande twee gashouders aan stukken te snijden. Dat zij dergelijke karweitjes eerder had den uitgevoerd bleek wel uit het feit, dat beide gashouders vlug aan stukken waren gesneden. „AN DER SCHÖNEN BLAUEN DONAU" IN EDE In het kader van de VVV-zomerakti- viteiten in Ede komt op woensdag 28 juli de Hofstad Operette naar Ede om in het openluchttheater „An der scho nen Blauen Donau" op te voeren. In lichtingen worden verstrekt door het Elbo-kantoor op het Stationsplein.

De Vallei | 1965 | | pagina 4