Goederen ]\OG MEER afgeprijsd!! d& ualtpt pootdb It FflNTfl per 100 gr. SCHEEPJESWOL per 50 gr. 1,98 0,95 6 limonadeglazen met vrolijke clowns ORANGE S5; inny Re^en weer Brei weer RESTANTEN WOL Ant. de Ruit r voor 6 zegels en slechts 1 gulden krijgt U GEZINSFLES ARAM ARAM 7 BUITEN DE OPRUIMING 10% KORTING MODEHUIZE HENK DE KONING IN AKTIE 4. IN HEIDEDORP 5. WAT MENEER BEDOELT HOOGSTRAAT 12 VEENENDAAL TEL 2627 Mensaap of aapmens Jaloerse pauwevrouwen vruchtenlimonade bereid met zuiver sinaasappelsap De Zee koningin Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 30 juli 1965 DAMES-, HERENMODES EN CONFECTIE Patrimoniumlaan 46 Telefoon 3262 Veenendaal Verschijnt als bijlage van het •treekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. ONZE JARIGEN Tante Jos is met vakantie geweest en al die drukte van koffers pakken en regenjassen kopen is er de oorzaak van dat ik geen tijd gehad heb om aan jul lie te denken. Daarom zijn er verschil lende kinderen die jarig geweest zijn, maar die niet in de krant gestaan heb ben. Jullie moeten maar niet boos zijn, want jullie komen alsnog in de Vallei. Zij waren jarig: 22 juli: Jacob Gaasbeek (Achterberg) Willie van de Weerd Jannie Voorsluys Henk Baars (Rhenen) Peter Baars 23 juli: Tiny Hasselaar Gert Goedhart Sjoukje van de Bovenkamp Gesien Bulsink 24 juli: Beppie Knot M. Roseboom Johan v. d. Klift Evert J. v. d. Hoef 25 juli: Hennie Waayenberg Iet je Amerongen 26 juli: Bert van Dijk Janny van Schaik 27 juli: Cor van Stempvoort Huibke Hovestad 28 juli: Lida van de Oosterkamp 30 juli: Lenie van Wakeren Finie de Roos Correspondentie te richten aan iante Jos per adres: Parallelweg 10 - VeenendaaL 31 juli: Dick van Mourik (Amerongen) Ida van Dijk (Rhenen) Marie Kroesbergen 1 aug.:Henk Koops 2 aug.:Marjo van Dijk Ria v. d. Horst 3 aug.:Kees van Doorn Addy van den Bruinhorst 4 aug.:Renske van Dijk Lia van de Grift (Amerongen) Berrie Henken ZILVERPAPIER EN CAPSULES In de tijd dat ik met vakantie was, zijn er weer veel kinderen geweest die zilverpapier en capsules gebracht heb ben. Vaak dacht ik als ik in mijn tent naar de regen zat te luisteren aan jul lie. Dan zag ik jullie met grote zakken papier sjouwen en dat bleek ook echt gebeurt te zijn, want toen mijn vakantie erop zat en ik al die bergen zilverpapier en capsules zag, wist ik zeker dat jul lie weer je best gedaan hebben. In het bijzonder de jongens en meisjes die hier genoemd worden: Wim en Gertje van Ham, Theo Rustenhoven, Jannie en Corrie van Schaik, Minie van Schaik, Ria Bos, Rijk en Mieke Vonk, Arie van Zanten, Ineke v. d. Craats, Beppie van Manen, Co van Beek en Henk van Dijk. Zij allen kwamen grote zakken vol brengen. Allemaal heel hartelijk be dankt hoor! Tante Jos Figuur a DE EIFFELTOREN Een van de meest beroemde torens werd 75 jaren geleden gebouwd. Hij werd oorspronkelijk opgericht als ba ken voor een wereldtentoonstelling en het was dan ook de bedoeling hem weer af te breken zodra de tentoonstelling voorbij was. Maar men besloot de to ren te laten staan en wij zijn er van overtuigd, dat iedereen verontwaardigd zou zijn als er op het ogenblik iemand op de gedachte kwam, dat de Eiffel- toren zou moeten worden neergehaald. Maar voor de toren tenslotte werd gebouwd, waren er nog heel wat moei lijkheden te overwinnen. Enkele hon derden bekende Franse artisten, schrij vers. architecten, toneelspelers en dich ters waren tegen het plan omdat zij bang waren, dat de nieuwe „toren van Babel" in Parijs teveel zou gaan domi neren. Men beschouwde de toren als een schande en een jammerlijke uit drukking van de Franse smaak. Het wereldtentoonstellingscomité moest meer dan honderd voorstellen doorwerken alvorens het de sensatio nele toren accepteerde van de ingenieur Alexander Gustaaf Eiffel. Voor de bouw van de Eiffeltoren waren meer dan twee jaren nodig en verder gebruikte men zevenduizend ton ijzer, welke bij een werd gehouden door 2miljoen klinknagels. De toren is driehonderd meter hoog en telt tot aan de top 1789 tred(\i Zoals jullie wel zullen weten, had de Franse revolutie plaats in 1789 en werd de wereldtentoonstelling precies hon derd jaren later gehouden. Maar het is toch heus toeval, dat er nu juist 1789 treden in de toren zijn. MAAK JE FOTO'S GLANZEND MET EEN STRIJKIJZER Figuur c Een foto zonder glans, die niet op een glasplaat is gedroogd, krinkelt en wordt gauw vol barstjes als je probeert haar weer in model te brengen. Maar pro beert het eens met een strijkijzer, dat net even over lauw-warm heen is, en strijk daarmee zorgvuldig over de ach terkant van de foto, die je op een ab soluut gladde oppervlakte moet leggen, Figuur b NOG EEN PAAR TIPS VOOR AMATEURFOTOGRAFEN Zelfs zonder een glansrol kun je glansfoto's maken als je deze op een spiegel of een stuk glas legt. Maak het glas eerst zorgvuldig schoon met talk poeder. Om bobbels en de daaruit voort vloeiende vlekken te voorkomen, moet je de foto heel stevig op het glas druk ken, hetgeen je kunt doen met een deeg roller of een dikke fles. Voordat je gaat rollen moet je echter eerst een krant over de foto leggen, opdat het vocht zal dus niet bijvoorbeeld op een doek, om dat je daardoor nog meer beschadi ging aan de foto zou krijgen. Leg de foto tenslotte onder een pers en wacht dan eens af hoe goejl het resultaat is geworden. Figuur d GELUKKIG IS HIJ op wiens hoofd een appel valt, maar hij moet van het goede nooit teveel wil len hebben. (vervolgverhaal in 10 delen) door Rik Valkenburg De postbode kijkt even naar het huis nummer. Klopt het Ja, 't is hetzelfde nummer als op de brief staat. De brief die de postbode in de hand heeft, verdwijnt spoedig door de brieven bus. Dan loopt de man weer haastig door. Hij heeft nog zoveel brieven en kranten bij zich, vanmorgen. Er is nog genoeg te doen. De moeder van Corrie raapt de brief op, die de bode zo juist besteld heeft. „Van wie zal hij zijndenkt moe der. Nu, ze behoeft niet lang te raden. De afzendster staat achterop. Rinny! Meer niet Maar het is ook genoeg. Moeder kent maar één Rinny. En zo is het met Corrie ook. Moeder vindt het aardig dat Rinny nu al schrijft. Ze is dus haar vriendinnen uit Heidedorp nog niet vergeten. Wat er in de brief staat, weet moeder natuurlijk niet. De brief is bestemd voor Corrie, Ellie en Truus. Omdat Corrie de oudste is heeft Rinny hem aan haar ge adresseerd. Moeder zal de brief netjes voor Cor bewaren, tot ze uit school komt. Dan kan zij zelf lezen wat erin staat. Na een paar uren is het al zover. Corrie is benieuwd. Met de briefopener, die zij laatst op haar verjaardag gekregen heeft, maakt zij de brief open. Ze leest hardop wat erin staat. Rinny schrijft over het hele verhaal van de aktie voor haar juf. Aan het eind vraagt ze of Corrie, Truus en Ellie er ook wat voor willen doen. Corrie vindt het een geweldig idee. Ze zal er vanmiddag direct met haar vriendinnetjes over beginnen. Ze willen vast wel meedoen. En zo neemt Corrie 's middags de brief mee naar school. Ellie en Truus lezen hem dadelijk. Ze denken er net zo over als Corrie. Toevallig beginnen ze er ook over met de meester van Corrie. Corrie zit namelijk een klas hoger dan Ellie en Truus. Als ze de naam noemen van het stadje waar de juffrouw woont, vraagt meester geïnteresseerd: „Staat de naam van de juf ook in de brief De meisjes knikken en noemen de naam. De meester krabt even achter zijn oor. „Ik dacht al zoiets", zegt hij dan. „Ik herinner me deze naam nog van de kweekschool. Jullie weet, dat is de school waar je voor onderwijzer leert. Ik vermoed dat deze juf dezelfde is, als die toen bij mij in de klas zat. Want die woonde in dat stadje. Als het werke lijk zo is, dan ken ik haar heel goed. Wij Samen op weg naar school. hadden toen een groepje dat nogal eens een avond bij elkaar kwam, om over ons werk te praten. Daar was zij ook vaak bij. Soms gingen we ook wel eens samen ergens heen". „Ik vind het fijn, dat deze aktie gevoerd wordt, 'k Zal eens uithoren of deze onder wijzeres inderdaad die oude studievrien din van me is. Misschien kunnen wij maar nee, laat ik er eerst nog eens over nadenken De meester breekt het gesprek af. Wat zou hij bedoeld hebben De meisjes vermoeden wel iets, maar ze weten toch niet precies wat ze er van denken moeten. Ze zullen het maar af wachten. Voor zich zelf nemen ze het besluit, om flink aan de slag te gaan voor de aktie. En deze week zullen ze wel terug schrijven aan Rinny. Wat de meisje al een beetje vermoed hadden, gebeurt ook. De meester ontdekte dat deze juf inderdaad zijn oude klasge note was. Hij sprak er over met het hoofd van de school, en toen besloten zij om, als net comité het goed vond, de hele school van Heidedorp aan deze aktie te laten meedoen. Een maand lang Er werd spoedig contact opgenomen met het aktiecomité. Twee dagen later was er al bericht terug. Het comité wilde graag dat de school meedeed En zo heeft de brief van Rinny een veel groter uitwerking, dan het meisje kan vermoeden. Wat zal zij verrast zijn, als ze er van hoort Rinny springt door de kamer, als ze een paar dagen later de brief van de vro lijke vriendinnetjes uit Heidedorp leest, waar alles in staat. Dat had ze niet kunnen denken! Het kan nog eens helpen, als daar de hele school gaat meedoen. Laat het dan niet zo'n grote school zijn, het is toch heel wat beter dan wanneer alleen haar drie vriendinnen zouden meedoen. Het is echt een verrassing voor Rinny. Daarom is het ook geen wonder, dat ze een ron dedans maakt. En wat zullen ze op school blij zijn, dat ze hulp krijgen. Toen Rinny vanmorgen de brief in de gang zag liggen, dacht ze eerst dat hij van vader was. Maar al gauw zag ze dat de naam van Corrie erop stond Trouwens, vader kan haar brief nog lang niet ontvangen hebben. Dus kan hij er ook nog niet op terug schrijven. Dat zal nog wel een paar weken duren. Als je zeeman bent, moet je dat er maar voor over hebben. Rinny begreep dat deze brief een ant woord was op haar schrijven Snel haalde zij de brief uit de enveloppe en las hem voor zichzelf. Even later keek moeder wel even verbaasd, toen Rinny met de brief in haar hand, de kamer kwam bin nendansen en toen aan het voorlezen ging Moeder wist niet eens dat Rinny naar Heidedorp geschreven had. Rinny had haar plannetje keurig geheim gehouden. „Je bent me er éénzuchtte moeder. Maar toch is zij minstens zo blij als haar dochter, met deze brief. Op school gaat het als een lopend vuur tje door alle klassen dat men in Heide dorp ook gaat meedoen En dat door toe doen van Rinny. Het meisje wordt be stormd met vragen. Na schooltijd moet zij even bij de hoofd onderwijzer komen. Meneer praat gezellig een poosje met haar. „Wist je wel, Rinny, dat niet elke school met onze aktie mee mag doen vraagt hij. Rinny schudt verwonderd van nee. Dat weet ze niet en dat begrijpt ze ook niet. Hoe meer hulp, hoe beter het toch is Maar meneer legt uit waarom het comité beslist alleen maar de aktie wil voeren op scholen, die op de één of andere ma nier, wat met de juf te maken hebben. „Anders wordt het een bedelpartij en dat zou voor de juf niet leuk zijn. Daarom treft het zo bijzonder dat die ene onder wijzer in Heidedorp een studievriend van de juf is. Nu heeft die school er ook mee te maken. En daar was het comité erg blij mee. Daarom gaven ze gelijk toe stemming om mee te doen. Want je be grijpt, dat ze het geld uitstekend kunnen gebruiken Rinny voelt wel aan dat het comité ge lijk heeft. Des te prettiger is het nu dus dat het zo af gelopen is. Toevallig eigen lijk. „Zo zie je maar weer Rinny...." zegt meneer nadenkend. En Rinny begrijpt wat hij wil zeggen, zonder dat hij woorden gebruikt „Het is God die alle dingen bestuurt, al menen wij vaak dat iets toevallig ge beurt. Zo zei moeder het pas geleden ook en Rinny weet, dat meneer dat nu ook be doelt. Ze knikt langzaam met haar hoofd. Meneer hoeft het niet verder uit te leg gen „Toch zij we ook jou dankbaar, Rinny, voor deze ontdekking", gaat meneer ver der. ,,'t Kan haast niet mooier „Ik schreef alleen maar of mijn vrien dinnetjes wilden helpen. Dat de hele school zou meedoen, daar dacht ik niet eens aanantwoordt Rinny. „Je snapt nu wel, dat je eigenlijk niet eens zomaar de hulp van leerlingen, die op een andere school zijn, mocht vragen" gaat meneer verder. „Gunst, dat is ook zoschrikt Rinny. „Dat zie ik nu pas Rinny bloost er van. Natuurlijk is dat zo! Het flitst door haar heen, of dit mis schien de oorzaak is, dat ze bij meneer moest komen 't Lijkt wel of meneer haar gedachten raadt. Hij zegt: „Daarvoor alleen, heb ik je niet laten komen, hoor, Rinny. Maar het is toch wel goed, als je weer eens zo'n plannetje hebt, er eerst eens met iemand anders over te praten, vind je nietEnfin, het is allemaal best afgelopen en je weet wel, wat ik daarmee bedoel, nietwaar Weer knikt Rinny. Ze begrijpt het heel goed en het maakt haar warm van bin nen Opgewekt gaat ze even later naar bui ten, waar Marijke nog op haar staat te wachten. Samen gaan ze naar huis. PIET EN SPOTJE (1.) Piet en Spot zijn naar de bioscoop geweest en hebben daar een pracht film gezien. Maar de film heeft wel wat lang geduurd en daar door komen zij veel te laat thuis. Piets vader leest hem flink de les en stuurt hem dan zonder eten naar bed. Piets moeder vindt, dat Papa wel wat al te streng is geweest voor Piet en Spot, maar Papa geeft niet toe. (wordt vervolgd) In Ouwehands Dierenpark wordt ge werkt aan een bedrijfsfilm in kleuren, waarin alle facetten tot uiting moeten komen van het leven en werken in een dierentuin. In de afgelopen week werd het onderwerp: „Dieren en mensen" op de gevoelige filmband vastgelegd. De directie en de filmonderneming hadden voor dit doel de eerste week van de bouwvakvakanties gekozen, omdat juist in die dagen het bezoek aan Ouwehand naar de top loopt. Het was dus een ge zellige drukte toen de cineast Petit op pad ging met zijn uitgebreide uitrus ting. Petit, die zijn naam eer aan doet om dat hij nogal klein van stuk is, vertelde na afloop van de werkzaamheden op het directiekantoor enkele van zijn er varingen. Daarbij had hij buitengewoon veel plezier om de opmerkingen die het publiek hadden gemaakt toen hij bezig was geweest met het filmen van de mensapen en de mensen die er omheen stonden. Petit, zelf rijkelijk voorzien van een ruige baard en een fikse snor. daarbij dus nog klein van stuk, barstte telkens weer in lachen uit toen hij on dermeer vertelde, dat één van de be zoekers. natuurlijk een rasechte Mo- kummer. had uitgeroeoen bii het zien van de druk bezig zijnde cineast: „Kaik. de ene aap filmt de andere In Ouwehands Dierenpark hadden twee prachtige blauwe nauwen elk een nest met niet minder dan tien eieren. De nauwen. die tussen de damherten lopen, moesten helaas één nest ver liezen. omdat één van de herten dit to taal had gertiineerd Eén pauwevrouw zat toen plotsklaps zonder. Maar ja loers als ook pauwevrouwen ziin. ging ze parmantig op het nest van buur vrouw zitten, toen deze een ogenblik weg was om zich të laven. Toen ze te rugkwam wilde de vrouw-zonder-nest niet meer weg. Het werd eventjes een verschrikkelijke rel tussen de beide buurvrouwen en toen gebeurde het. dat beide vrouwtjes samen op dat ene nest gingen zitten De eieren blijven nu con stant warm. Om beurten gaan de pau wevrouwen de inwendige „vogel" ver sterken. De allesbeheersende vraag is nu echter, wat gaat er gebeuren wan neer straks die eieren uitkomen. De jonge pauwen zullen twee moeders hebben, een echte en een kunstmoe der. alhoewel ze zich dat zelf niet be wust zullen ziin. Vermoedelijk hebben de beide moeders straks het complete kroost op hun beider hielen Wat zal ;dat een georonk worden met ander- Ivrouws veren! (van uw winkelier). Erkend Bottelaar van „Fanta" en „Coca-Cola": N.V. Bottelmaatschappij „Het Gooi" Soest Weteringpad tel. 02955-4158. 21 Voor Aram de matroos van repliek kan die nen, schiet diens vereelte vuist naar voren en treft hem op de borst. Aram, snakkend naar adem. wag gelt als een beschonkene een paar passen achter waarts over het dek. Dan springt de matroos met een van woede vertrokken gezicht naar voren. Aram gaat door de knieën, maar vallende weet hij zijn tegenstander bij de pols te grijpen. Met zijn uiterste krachten sleurt hij de man mee in zijn val en werpt zijn knie omhoog, zodat de voet van de ma troos er achter blijft haken. Met een doffe slag tuimelt de man tegen het dek. Dan, terwijl Aram zijn aanvaller snel de arm op de rug draait, springt achter hem de kok uit zijn kombuis het dek op. zijn vuist omklemt een kor- vijnagel maar juist als hij dit wapen opheft "oor de slag, grijpt een s>.nke meisjeshand zijn pols (wordt vervolgd)

De Vallei | 1965 | | pagina 7