Voetbalclubs bereiden zich voor op a.s. competitie P E CHEVROLET WEINIG VERANDERINGEN IN ELFTALLEN Aartswandelaar P. van Viegen (71) volbracht Vierdaagse voor 17e keer Scheidsrechter heeft het niet altijd gemakkelijk De betekenis van de atoombom drong niet tot Stalin door De geschiedenis van de atoombom (VI) V.A.B. Oefenprogramma Veenendaalse Zaterdagelubs - u oUidU )LJA1* V «ALiLiLi iltlxadag u uu(iusiu> lJbo Nog enkele weken en het bruine monster rolt weer over de (vele) voetbalvelden. Sommige spelers en supporters kunnen hun ongeduld nauwelijks bedwingen. De „honger" naar de bal is ook ditmaal, na een periode van stilstand, weer bijzonder groot. De supporters van de be taalde clubs behoeven niet lang meer te wachten. Voor hen begint op 22 augustus het grote voetbalavontuur. In de lagere regionen start men een paar weken later. Maar desondanks wor den al deze week voorbereidingen getroffen om zo goed mogelijk getraind aan de prille com petitie te kunnen deelnemen. Uiteraard hopen de besturen, spelers en supporters een zo goed mogelijk re sultaat te bereiken en in het achterhoofd heeft iedere rechtgeaarde clubsupporter de hoop op een kampioenschap van zijn vereniging. De indeling van de KNVB-clubs werd vorige week bekend. In het zaterdag voetbal veranderde de toestand door v. d. Ham Aanwinst voor GVVV. de Invoering van een nieuwe afdeling 2e klas en kregen de Veenendaalse clubs een kleiner programma te ver werken. Toch is de indeling van zowel DOVO als GVVV nog zeer attractief, omdat de clubs van naam, zoals Quick Boys, Zwart Wit, Kozakken Boys, WHC, Genemuiden e.a. toch weer in Veenen- daal op bezoek komen. De elftallen van DOVO en GVVV zul len waarschijnlijk weinig veranderingen ondergaan. Men wil bij beide vereni gingen wel zo sterk mogelijk aan de start komen en al in het begin een goed figuur slaan. Voor DOVO is het aan trekkelijk dat men de eerste wedstrijd reeds voor de grote krachtproef tegen Quick Boys komt te staan. GVW komt ogenschijnlijk sterker voor de dag dan vorig seizoen, nu Jan van de Bovenkamp in het oude nest is teruggekeerd. Daarenboven kwamen een paar veelbelovende spelers uit Scherpenzeel en Bennekom naar de blauwwitten over. Of ze al direct rijp zijn voor de 2e klasse zal de toekomst moeten leren. Kees Scholts keert na een éénjarig verblijf bij GVVV weer naar zijn oude vereniging De Merino's terug. GVW komt tegen oostelijke clubs in het veld, waarbij ferme duels kunnen worden verwacht. VRC protesteerde, zoals bekend tegen de indeling in het Oosten, maar zal als het erom gaat ook in deze afdeling weer partij gaan meeblazen. Op een keurig gerestaureerd speelveld gaat ook VRC met opgewektheid de nieuwe com petitie tegemoet. Jeugd Veenendaal krijgt enkele nieuwe te genstanders te bestrijden. De geel-blau- wen zullen wel weer van zich doen spreken. Men is in Veenendaalkringen overtuigd, dat het wel weer zal gaan Ook clubs als NSVS en R.K. Unitas gaan zich voorbereiden. Weinig specta culaire overschrijvingen zijn gedaan. De tegenstanders van Kulan zullen in het komende seizoen wel op hun tel len moeten passen, want door over komst van enkele veelbelovende spelers zal het elftal van de SKF beslist ster ker voor de dag komen dan vorig jaar. Kulan werkt in de maand augustus eerst de serie nederlaagwedstrijden af. Met grotere belangstelling dan voor heen wordt de nieuwe competitie tege moet gezien door Musketiers, Scherpen zeel (zondag) en Renswoude. Alle drie gepromoveerd en in een hogere afdeling ingedeeld. Ongetwijfeld een zwaardere opgave, maar bij al deze verenigingen twijfelt men niet of het zal ook in de j nieuwe omgeving wel vlotten. Voor Musketiers tevens nog de aantrekkelijke bijkomstigheid dat men een nieuw speelveld betrekt. Bij de andere ver enigingen, zoals DVSA, Rhenus, Sport club, Oranje Wit, Advendo en Vallei vogels worden de toekomstmogelijkhe den ook druk besproken. Bij enkele verenigingen zullen nieuwe spelers hun debuut maken. De komende weken brengen nog even rust. maar dan brandt de strijd weer los. Hopelijk wordt ook in deze omgeving het sportieve element weer gehandhaafd en zullen ernstige kwetsuren achterblijven. Het supporterslegioen staat gereed om de favorieten aan te moedigen. Al tijd weer een nieuwe gewaarwording, de eerste trappen tegen de bal. Henk Niessen Een der veelbelovende jongeren van „Veenendaal". Kees Scholts Terug naar z'n oude club Merino's. spannen. Een voordeel voor deze ver eniging is. dat men dit jaar kan be schikken over een behoorlijk aantal goede jeugdspelers, die ongetwijfeld nun entree in het eerste elftal zullen naken. Afdeling De indeling van de afdelingclubs is ïog niet bekend gemaakt (waarschijnlijk ^ind deze week). Toch bereidt men zich oij deze clubs al intensief voor op de komende competitie. Merino's krijgt weer de beschikking -ver C. Scholts en uit het reserveteam /an DOVO kwam T. Diepeveen over. De DS-ploeg hoopt eindelijk eens de top te bereiken, nadat het enkele jaren r Weisskopf kreeg met moeite toestem ming om aan conferenties met de Engel sen deel te nemen. Trouwens, Groves hield, ondanks de Engels-Amerikaanse overeenkomst van 1942, de Britten 't liefst overal buiten Strenge voorschriften werden uitge vaardigd. De voornaamste atoomgeleerden kregen een lijfwachtNiet om hen te beschermen, maarter bewaking. De gangen van ieder, die, volgens Groves, te veel wist, werden nauwkeurig nagegaan. Verdekt opgestelde microfoons gaven al hun gesprekken, zowel op het werk als thuis door. Niemand mocht weten waar de geleerden zaten en wat ze deden. Hun adres was „veldpost vak 1663" en hun brieven werden gecensureerd Voor hun familieleden waren de geleer den met onbekende bestemming verdwe nen. Ze werden gedwongen noodleugens te verzinnen om hun ware „werkkring" te verdoezelen. Szilard, die het waagde te ageren tegen het optreden van de generaal, heeft dit gewetenGroves maakte hem het leven bijzonder zuur Niels Bohr moest in Amerika zelfs een valse naam aannemen Oppenheimer zelf werd tijdens zijn lei derschap in Los Alamos meermalen door de FBI, de Amerikaanse geheime dienst, verhoord P. van Viegen (71) liep 17 maal Ondanks regen Onder het grote wandellegioen dat vrijdagmiddag, onder immense belang stelling van het publiek, de laatste kilometers van de grote Vierdaagse te Nijmegen onder de voeten liet doorgaan, ontdekten we onze 71-jarige plaats genoot. de ervaren wandelspecialist, P. van Viegen. Ondanks de hardnekkige regenbuien die vier dagen lang de wandelaars hadden geteisterd, kwam de heer van Viegen als een der eersten, fris en monter, de St. Annastraat af marcheren, op weg naar het eindpunt, waar hü zijn kruisje met het cijfer 17 in ontvangst mocht nemen. De heer van Viejen was een der eer- den kennelijk niets geleden. Wel kre- sten die binnenkwamen. Tegen kwart voor twee meldde hij zich af. Evenals vorig jaar was onze plaatsgenoot weer in gezelschap van een andere routi nier, de 72-jarige leer van Osch van de Abeele uit Schoonhoven. De twee doorgewinterde Vitrdaagselopers had- Arbiter T. v. d. Scheur (30): „Toch doe ik het machtig graag" Veenendaal telt momenteel vier voetbalscheidsrechters. Een van hen is de hee* T. v. d. Scheur (30), in zijn dagelijks leven vertegenwoordiger by een Veenen- daals bedrijf. De arbiter bewoont met vrouw en kind een aardige flat in het Schryverspark. De heer v. d. Scheur scheidsrechtert al drie jaar, waarby hij op de laagste trap begon. Iiy klom op de scheidsrechtersladder, want vorig seizoen kreeg hij al eerste klassers in de afdeling Utrecht toegewezen. Zyn streven is eroi gericht de grote Bond, de KNVB te bereiken. Ambitieus als de heer v. d. Scheur is zal hem dit hoogstwaarschyntyk ook wel lukken. BEGIN Het begon in 1962. De heer v. d. Scheur, die voorheen weinig om voetbal gaf, nooit naar een wedstrijd ging kijken, werd gestimuleerd door schoonvader en zwager om zich ook met voetbal bezig te gaan houden. Hij raakte zo in vuur, dat hij de familie in geïnteresseerdheid nog overtrof. Een vriend, de ex-scheids rechter van Reemst. wist hem te over tuigen van de aantrekkelykheid van het arbitreren en v. d. Scheur wilde dat zelf ook wel eens ondervinden. Gaf zich op voor de zeven weken durende cursus in Amersfoort, legde met goed gevolg examen af en in juni 1962 was het dan zover dat scheidsrechter v. d. Scheur in de praktijk de fluit ging hanteren. Dat geeburde bij de plaatselijke wedstryd GWV 5 tegen Kulan 2. welk duel nog op het oude veld aan de Buurtlaan werd gespeeld. Tientallen wedstrijden in de reserveklassen werden geleid door de Veenendaalse scheidsrechter v. d. Scheur. Ook in jeugdwedstrijden werd de beginnende arbiter ingezet. Hier kon hij zich nog het beste uitleven, want deze jongens kunnen meer disci pline opbrengen dan ouderen die vol- Het grootste experiment van deze eeuw heeft plaats „Baby voorspoedig geboren In een vorig artikel hebben we reeds iels geschreven over de strenge geheim houding, waaronder het werk in Los Alamos werd gedaan. Na te zijn opgevangen door mevrouw Dorothy McKibben in haar huis, opgetrokken in Spaanse stijl, te Santa Fé, werden de medewerkers aan het project doorgezonden naar „Site Y", de codenaam voor het nieuwe arbeidsterrein. Mevrouw Dorothy stelde de aangekomen „toerist" op zijn gemak en zorgde voor alles. Zij was vermoedelijk de enige, die nog wat menselijk gevoel toonde. Daarna kwamen de atoomfysici onder de strenge krijgstucht van generaal Groves. De generaal had zo zijn eigen manieren. HQ ging ervan uit, dat niemand te vertrouwen wasFermi was in zyn ogen een „vijan dige buitenlander". Wigner, die, nota bene, Koosevelt had ingelicht over de moge lijkheden van een atoomhom, werd dermate dwars gezeten, dat hij dreigde ermee te stoppen Laboratoriummensen willen nu eenmaal de proef op de som nemen. Ze willen het absolute bewijs.... Verder werden er allerlei argumenten naar voren gebrachtAls wij dit wapen niet maken, dan doet vandaag of morgen een of andere gewetenloze schurk het Voor het behoud van de vrede is het be ter, dat de mensheid weet. wat voor ver schrikkelijke wapens er zijnAls Ame rika de bom heeft, zal dit grote demo cratische land zich kunnen verheffen tot de vrederechter in de wereldIn de maanden juni en juli 1945 steeg de span ning ten topSpoedig zou ..de proef op de som" worden genomen Het was zeer droog in Los Alamos. In weken had het niet geregend. Bliksemflitsen schoten vanuit dreigende wolken naar beneden, zonder dat er één druppel water viel. Er ontstonden bosbranden, er heerste wa tergebrek. De temperatuur was buiten gewoon hoog. En temidden van droogte en hitte wer den de laatste zenuwslopende experi menten uitgevoerd. Alzarez en Slotin, twee jonge Amerikanen, voerden het karwei uit. De „ontsteking" van de bom moest worden getest. Twee halve bollen van uranium moesten tegen elkaar kunnen worden gebracht op elk gewenst moment. Dit moest goed gaan en vereiste een voor afgaande controle Hierbij mocht het „kri tisch punt" maar even worden bereikt, de ontstane kettingreactie moest daarna onmiddellijk weer worden afgebroken, één ogenblik van aarzeling was reeds fa taal en kon de dood van de controleur en misschien wel van de gehele atoomstad tengevolge hebben. Ook een contructie- fout van het mechanisme kon catastrofaal zijn Op de duur was ieder hypernerveus en zeer prikkelbaar Een paar dagen voor de „grote test" wist elke inwoner van Los Alamos, van groot tot klein, dat „het" nu ging gebeu ren aftelen.minus 20 minuten", mi nus 19 minuten Genei-aal Groves faat naar „achteren" en controleert of op Ie observatiepost al les in orde is. De aa wezigen volgen zijn instructies op. Zij smren hun gezicht met olie in. zetten de dakere brillen op en gaan met afgewende loofden voorover op de grond liggen In ongemakkelijke houding worden de laatste minuten afgevucht Dan gaat het razencvlug. Niemand ziet de onploffing zelf. Maar het licht, dt plotseling op de bergen weerschijnt. ïszo verblindend, dat er niet veel fantasie -oor nodig is om te iaden, wat er gebeur De nieuwsgierighei wint het van de vrees. De een na de ande: draait zich om en kijkt. Naar de steeds grote wordende gloeien de vuurbal. Er dreigt paniek te ontstaan. Hoewel de deskundigen beter weten vrezen ze een ramp, want ze zien hoe de vuurbal groter en groter woröv. Xft zijn bang. dat het vuur alles zal vertei%n Onwillekeurig klemt Oppeni.oimer zten aan een paal van de controlepost wast.. Dertig seconden later komt de luctt- druk Een luid, aanhoudend lawaai als van e donder. Meetapparaaten worden vernieli Mensen heen en weer geslingerd. De vuurbal gaat over in een zuil va stof en zand, waarboven zich een nax alle zijden snel uitbreidende wolk on' wikkelt. De eerste hoge, tot in de stratosfee reikende „atoompaddestoel" verschijnt De proef is gelukt. Men feliciteert elkaa zwijgend. Men durft nu ook dichter bij het pun gen ze by het begin van de laatste tocht nog een mals stortbuitje te ver werken. maar tijdens de glorieuse in-!gens de* heer"v. d. Scheur ,~er soms een tocht liet de zon zich niet onbetuigd en i eigen spelregel op na houden", zo werd het tijdens de grote mars nog Meermalen zag men de kleine arbiter een gezellig wandelfeest. De Amerika-,het veld opkomen tijdens de plaatselij- nen stalen de show met een uitgebreide ke veteranenwedstrijden. die hij met exercitie voor de ere-tribune, maar ook gevoel voor de omstandigheden, goed de burgewandelaars ontvingen van het zeer talrijke publiek dat rijen dik langs de straten stond opgesteld, een zeer hartelijk applaus. Een andere streek genoot. de bekende wandelaar de heer Harinck uit Amerongen had het schijn baar kalmpjes aan gedaan want hem zagen we even na vieren midden tussen grote groepen buitenlandse militairen binnenmarcheren. Overigens ook zo fris als maar moge lijk was. Het is na deze prestatie van onze streekgenoten wel gebleken dat zij zich weer of geen weer door niets la ten weerhouden en vele jongere deel nemers de loef afstaken. Wedvlucht uit Mons De P.V. „Ons Genoegen" hield zater dag j.l. een wedvlucht vanaf Mons over een afstand van 208 km. De jonge dui ven behaalden een vrij lage snelheid (66 km per uur), maar desondanks had het concours een zeer vlot verloop. Er werd om 9.10 uur gelost. De eerst- aankomende duif (van J. v. d. Haar) arriveerde om 12.19 uur en tien minuten irftcr \v«ï. anes binnen. i>e uitslag werd: J. v. d. Haar 1; H. G. Reede 2, 4, 6, 8; Muller van Hal 3,5. 7. Sportvereniging Panter gaat oefenen De S.V. Panter gaal zaterdag 7 au gustus a.s. met twee elftallen op be zoek bij de kampioensploeg van SDVB in Barneveld. Op 14 augustus is de vereniging van SVP betrokken bij een nagerechtje van de oude competitie. Jan v. d. Bovenkamp Zeerde betaalde voetbal de rug toe. ichtereen op het nippertje mislukte. Sportvereniging Panter treedt met hetzelfde elftal binnen de lijnen. In iugustus is een oefenprogramma vast gesteld. KIIiPESTEIN VFFNFNDAAI. CITY-MOTORS EDE Het kon niet anders, de veiligheidsvoor schriften van de „dienstklopper" Groves leidden tot excessen. Het experimenteren met radioaktieve stoffen was niet zonder gevaar. Op 21 augustus 1945 viel het eerste slachtoffer: Harry Dagnian. Hij had gedurende een fractie van een tel een kettingreactie veroorzaakt.... Na 4 weken stierf hij Precies een jaar later overleed op 30 mei 1945 de Canadees Louis Slotin Zijn vrienden bezochten hem nog voor hij stierf. Vanaf zijn sterfbed moesten ze rech'streeks doorgaan naareen cock tail-party, met de opdracht: Net doen alsof er niets aan de hand isen voor al opgewekt zijnEen van de medewer kers van Slotin was een zekere Klaus Fuchs Men zal zich afvragen: Waarom onder wierpen die toch buitengewoon intelli gente en over het algemeen zo vrijheids lievende mensen zich gedwee aan de zeer strenge regels van afzondering met alle onaangename gevolgen van dienWant er werd doorgewerktondanks alles Zelfs nadat Goudsmit vanuit Europa te legrafeerde: „Er bestaat geen Duitse atoombom Er zijn verschillende verklaringen voor het steeds maar stug doorgaan van de atoomonderzoekers, tot het bittere ein de In de eerste plaats waren de atoomon derzoekers bezeten van „de bom". Want wat er uiteindelijk werd ontdekt, de nieu we theorieën over de kernsplitsing, dat alles is wel binnen het bestek van één voordracht, gehouden in de colloqiumzaal van een of andere universiteit, verteld, maar niemand weet precies met welke inspanning en onder welke spanning de woestijn-geleerden jarenlang werkten om tot de nieuwe „uitvinding" te komen. En dan is het moeilijk om vlak voor het einde, nu het uraan „voor het grijpen ligt" en alles „op papier" klopt ermee te stoppen.. Vier uren autorijden van Los Alamos ligt het proefterrein. Midden op de vlakte nuF« komen. De .oren is ™*we»er het staal is verdampt. In wijde omtrefe moet uilmakcn welke verenfgL n^ is het zand omgesmolten in glas. de 2e klasse promoveert ging nadr Er wordt niet gesproken op de terug Eieenliik haH vnr 7 - u. weg. Sommigen zijn zelfs niet in staat oiWomotie ma., 1 °P deze een auto te besturen, ze laten zich rijden Qp 21 augustus g-iat^VP^ ix?"3*' In do kranten lezen de bewoners van gu 1 f V nWeesp omliggende plaatsen zelfs op een afloopt ^et suc„p^CI? ^DE. Panter sta„d van 2» km „adden mensen de «CX" ZnZi'Z ï£3l gezien - de volgende dag: ,eker uit Weesp weghaalde „In de omgeving van Alamogordo is eer Qd *>8 aiiu,.ct.« K0cf. munitiedepot in do lucht gevlogen, per 11 oefen- soonlijke ongelukken deden zich niet voor;ujan in h kader van^h t h \egen Een meer waarheidsgetrouw berichbernooi nederlaag- wordt naar president Truman verstuurd. De president is in Potsdam. Hij confe- reert met de regeringsleiders van Enge-, land en de Sovjet-Unie. Het telegram aan Hruman luidt: „Baby voorspoedig ge boren" Truman begrijpt het codebericht direct Jg|j£H en zegt tegen Stalin: „Generalisimo, w< 14. ^8 hebben een reusachtige bom uitgevonden/ van buitengewone kracht". „Prima", zgt de Russische maarschalk droogjes, „gebruik hem maar wordt vervolgd wist te leiden. Maar pas vorig jaar werd de heer v. d. Scheur aangewezen voor de echte competitiewedstrijden van de standaardelftallen. Aanvankelijk kreeg hij nog 3e klassers te leiden, zoals Ad vendo. Rubo, Kulan enz., maar allengs werden de opgaven zwaarder en moest hij de fluit hanteren als er tweede of eerste klassers in het strijdperk traden. De heer v. d. Scheur wil nu snel door stoten naar de KNVB, al is dat lang geen gemakkelijke weg. Dit jaar gaven zich 35 scheidsrechters op voor promo tie, slechts 14 werden toegelaten. De heer v. d. Scheur heeft met opzet nog een jaartje gewacht om nog iets meer routine op te doen, maar volgend jaar zal hij de sprong wagen. Hij heeft de leiding van de afdeling Utrecht al ver zocht hem iedere week een wedstrijd toe te wijzen, of het nu op zaterdag of zondag is. Dan kan ik me gaan prepareren op de komende zwaardere ontmoetingen. En trouwens een voetballoos weekend is voor de heer v .d. Scheur ongeveer het zelfde als een ei zonder zout. Zijn vrouw, die hem in de weekends veel moet missen, wil dit offer graag bx~en- gen (ze vergezelt hem ook wel eens) want zoals mevrouw opmerkt: Het is zijn lust en zijn leven. Als hij niet kan fluiten is hij niet gezond. Voorbereiding Bij iedere wedstrijd die ik moet flui ten tref ik mijn voorbereidingen, ver telt de heer v. d. Scheur. Je moet we ten of het een duel wordt waarbij be langen op het spel staan. Daarvoor raadpleeg ik de competitieladder. Is dat inderdaad het geval, dan moeten de touwtjes iets strakker worden aange- trokken. Hetzelfde geldt bij derby's of streekwedstrijden. Hier spelen bepaald» gevoeligheden een rol en dan moet jt niet als een onbekende het veld op stappen. Je moet de spelregels han teren, maar ook niet weer zo, dat je voor ieder wissewasje de fluit laat ho ren, vindt onze arbiter. Als een scheids rechter NIET opvalt heeft hij zijn beste wedstrijd gefloten. Natuurlijk is het zo dat je b.v. bij opzettelijk hands in het strafschopgebied een penalty geeft Maar is het duideiyk aangeschoten, dan laat je doorspelen. Ook bij hardhandig aanvallen in het beruchte gebied moet je het geval zelf interpreteren. Is er niet van opzet sprake dan laat je de fluit hangen. Bij lichte blokkade leg ie het leer op de rand van het gebied voor een vrije trap. Neen, het links en rechts uitdelen van strafschoppen kan ik niet waarderen, aldus onze plaatselijke ar biter. Ook scheidsrechters, die teveel praten, vergeten veelal dat dit niet bij de taak van een arbiter hoort. Zwaarder Door het afschaffen van de protester wordt de taak van de scheidsrechte; automatisch zwaarder. Er is geen beroep meer mogelijk voor de clubs. Dus geldt het oordeel van de arbiter als door slaggevend. De heer v. d. Scheur heeft weinig moeilijkheden gehad tijdens zijn 3-jarige loopbaan. Slechts eenmaal werd een dreigende houding aangenomen. Hij heeft geen angst om het veld te betre den. Dé houding van sommige spelers en de mentaliteit is niet altijd sportief, maar dat zal wel altijd blijven. Geluk kig zijn het uitzonderingen. De heer v d. Scheur aarzelt niet om korte metten te maken en eventuele boosdoeners naar de kleedkamers te sturen. Training Oranje Wit begint weer De trainingen bij de voetbalvereni ging Oranje Wit zullen met ingang van a.s. donderdag weer beginnen. Voor het eerst zal de nieuwe trainer, de oud- Wageningenspeler W. Vermeer, de jon gens van Oranje Wit instructie geven. Het oefenprogi-amma van Oranje Wit zal zeer binnenkort bekend worden. Nog slechts enkele weken res-i l'tt l 11CI wr is de hoge stalen toren opgericht. Onder j^en en de nieuwe voetbalcom petitie gaat weer draaien. De trainingen beginnen deze week weer op volle kracht en in de maand augustus hebben de ver enigingen oefenwedstrijden op het programma staan. Voor wat betreft de Veenendaalse zater dagclubs ziet het oefenpro gramma er als volgt uit: Voor wat betreft de Veenendaalse zaterdagclubs ziet het oefenprogxamma er als volgt uit: Zaterdag 7 augustus: GVVV-ARC (Alphen a. d. Rijn) op het Sportpark: VVOG (Harderwyk)-VRC; Victoria (Hilversum)-DOVO. Zaterdag ARC-GVVV (return); DO- VO-Be Quick (Zwolle) op het Sport park; DVSA-VRC. Zaterdag 21 augustus: GVVV-CJVV op het Sportpark; Bennekom-DOVO (nederlaagwedstrijd)Lunteren-VRC. Zaterdag 28 augustus: VRC-GVVV ter gelegenheid her-ingebruikneming terrein van VRC; DOVO-Victoria (re turn) op Sportpark. leiding van Dr. Robert Bacher wordt in een vervallen boerderij de bom „voor ge bruik gereed" gemaakt. Een nauwkeurig en gevaarlijk werk, maar de bom wordt op de top van de toren geplaatst. Op 15 km afstand van de toren is een observatiepost ingericht. Per autobus arri veren de natuurkundigen. Ze zijn moe. de laatste week hebben ze zonder on derbreking gewerkt. Ze hebben geen tijd voor iets anders, geen uitstapjes, geen bergtochtenZe hebben hun gezinnen verwaarloosd Ze zijn vermoeid, maar ze zijn zeer be nieuwd Tabletten tegen slangenbeten, zonnebrand olie en donkere brillen worden uitgereikt. Door de luidsprekers klinktdans muziekafgewisseld door mededelin gen en instructies Nog dichter bij de bom, op een afstand van 9 km van de toren, is het controle centrum. Hierbevindt zich een twintigtal mannen, Oppenheimer en Groves zijn on der hen. Het is twee uur in de morgen. Het begin te onweren, de proef wordt uit gesteld Meteorologen geven een weersverwach ting. Om 5 uur beslist men de „test" te laten doorgaan. Om 5 uur 10 begint het Scheidsrechter v. d. Scheur betreedt het veld van Merino's aan de Wageningselaan. Mens Sommigen vergeten dat een scheids rechter ook een mens is, die zich ver gissen kan en beslist niet onfeilbaar is. De kritiek op de arbiter is niet altijd gegrond, volgens de heer v. d. Scheur Al kan het natuurlijk voorkomen dat een scheidsrechter, evenals dat bij een voetballer het geval kan zijn, een slechte dag heeft. Hij kan er maar niet inkomen, door welke oorzaak dan ook. De kritiek van de „man langs de lyn" is dan lang niet mals, vooral als er door een vergissing een doelpunt ont stond. De heer v. d. Scheur is van me ning dat zoiets zelfs bij de beste scheids rechter kan voorkomen. Wat meer mild heid tegenover de scheidsrechter zou geen overbodige luxe zijn, vindt hij. Spelpeil Arbiter v. d. Scheur vindt dat het spelpeil, althans in deze omgeving, niet zakt. Integendeel, er is volgens hem een vooruitgang te bespeuren. Het laatst gehouden Scheepjes wol toernooi is er een bewys van dat ook de jeugd de goede kant op gaat. De heer v. d. Scheur is voorstander van goede verhoudingen in de sportge- meenschap. Tot zijn genoegen had hy in de krant gelezen dat de verenigingen VRC en GVVV tegen elkaar zullen uit komen in een byzondere wedstrijd. Ver broedering op sportgebied acht hij van groot belang en dat schept een sportieve sfeer, ook tijdens de wedstrijden. Uitwisseling Regelmatig wisselen de scheidsrech ters hun ervaringen uit. Dat gebeurt op de avonden van de COVS, die in Amers foort worden gehouden. Je komt dan heel wat aan de weet, vooral over si tuaties, die niet regelmatig voorkomen. Trouwens, een arbiter moet iedere ver andering in de spelregels direct ken nen en eventueel ook toepassen. Het aantal toeschouwers dat bij de wedstrijd aanwezig is, werkt de heer v. d. Scheur niet op de zenuwen. Onlangs moest hij fluiten in Hamersveld. Het betrof een streekderby. Op het aanvangsuur ston den ruim 2000 mensen om het speel veld. Je ziet het wel, maar het moet je koud laten. Het ging heel behoorlijk en na afloop werd de Veenendaalse arbiter bedankt voor zyn goede leiding. Respec; Hoewel de heer v. d. Scheur voetbal een mannelijke sport vindt en van oor deel is dat men een scheidsrechter niet in de watten hoeft te leggen is het toch meermalen zo, dat hy niet erg beleefd wordt ontvangen. Dit zijn echter ook weer uitzonderingen. Het gebeurt dat men de arbiter tegemoet komt met de woorden: ,,Daar is het hok, ga je maar uitkleden". Maar andere besturen zor- gen voor een wat beleefder welkom. Al met al een boeiende zaak dat scheids rechteren. Je doet heel wat mensenken nis op. je blyft zelf ook fit al waait dat je niet vanzelf aan. Scheidsrechter v. d. Scheur wordt dikwyls gesignaleerd wanneer hij met z'n eigen training be zig is. Rondjes lopen door de bossen is er een onderdel van. Roken en drinken zijn voor een scheidsrechter, evenals voor de sportman zaken die eigenlyk taboe moesten zyn, reden waarom de heer v. d. Scheur niet rookt en maar heel matig drinkt. Na twee weken vakantie, die de fam v. d. Scheur in Zuid-Limburg hoopt door te brengen, gaat het er op 28 au gustus weer tegenaan. Met de wedstrijd NSVS-GVVV-I1 wordt het nieuwe seizoen voor de heer v. d. Scheur ingeluid. Op 4 september start de nieuwe competitie en zoals bo ven reeds omgeschreven, scheidsrech ter v. d. Scheur hoopt iedere week de fluit te kunnen hanteren. Hij hoopt ook dat er veel „toppers" by zullen zyn, waarby belangen op het spel staan. Ten slotte spreekt onze Veenendaalse scheidsrechter de hoop uit dat er dit komende seizoen weinig strafzaken zul len voorkomen en dat er in deze om geving heel wat kampioenen uit de bus zullen komen.

De Vallei | 1965 | | pagina 4