Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ziekenfondsen willen voor hun patiënten afspraakspreekuren rr Lange wachttijden worden afgeschaft Winkelcentrum VEENENDAAL Renswoudse natuur verknoeid door vuilnis A^en^a: A A Weersomstandigheden REIMSWOIIRE RilEIMEN Rekord aantal opvarenden bij „Nachtelijke Rijnvaart" Grote brokken op berucht kruispunt EDERVEEN Edervener oefende onbevoegd veeverlos- kimde uit 'VIST U.... 39e JAARGANG VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1965 Nr. 61 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel De landelijke ziekenfondsraad heeft deze week een vrij ingrijpende verandering voorgesteld t.a.v. de bezoeken van de ziekenfondspatiënt aan de huisarts. Men wenst voor haar leden eenzelfde behandeling als de particuliere patiënt, die in de gelegenheid is de arts via een afspraak te consulteren en hierdoor aan de urenlange wacht tijden ontkomt. In deze omgeving komen dergelijke lange wachttijden herhaaldelijk voor, hetgeen èn voor de arts èn voor de patiënt niet ideaal is. Na vluchtig onderzoek bleek ons dat zowel de patiënten als de artsen wel voor het idee geporteerd waren. De lange wachttijden bij de artsen bleken vooral in Veenendaal voor te komen, waar de huisdokters gezien de groei van de gemeente een zeer uitgebreide praktijk hebben. FABEL De directeur van het ziekenfonds „Ne der Veluwe" de heer Kraaykamp, waar onder deze streek ressorteert, was uiter aard geheel content met het voorstel. De landelijke ziekenfondsraad heeft al lang met de gedachte gespeeld. De par ticuliere patiënt heeft zekere voordelen door mooi op een tevoren gemaakte af spraak een bezoek aan de arts te bren gen. De ziekenfondspatiënt daarentegen zit hele morgens in de dokterswachtka mer. De heer Kraaykamp vond het om psychologische en ook wel om prakti sche redenen (denk aan het arbeids verzuim) wenselijk dat het voorstel zou worden aanvaard. Van enigerlei acnter- stelling van de ziekenfondspatiënt op het medische terrein was volgens de heer Kraaykamp geen sprake. Er wordt teveel gemarchandeerd met het modewoord „discriminatie", maar dat de ziekenfondspatiënt een mindere medische behandeling of een qualitatief slechtere medicamenteuze zou ontvangen was volgens hem een fabel, die het lange tijd wel goed deed. maar geheel naast de werkelijkheid was. De heer Kraaykamp gaf hiervan een frappant voorbeeld. Een aantal jaren geleden werd een Veenendaalse jongen, wier ouders bij het ziekenfonds waren aangesloten in een ziekenhuis opgeno men wegens voedselvergiftiging. Aan medicamenten kostte dit geval duizen den guldens, maar zowel de artsen als het ziekenfonds waren verheugd dat het leven van de jongen kon worden gered. Winkels zijn open tot 's avonds 6 uur. Vrijdags avonds koopavond tot 9 uur. Woensdagmiddag na 1 uur zijn de winkels gesloten. Kappers zijn 's maandags de hele dag gesloten. MARKTEN: Dinsdagsmorgens van 8 tot 12.30 uur; 's zaterdags de ge hele dag. Vrijdagsavonds en zater dagsmiddags speciale week- eindakties van de VWV Het is geen probleem. Als een zieken fondspatiënt duurder medicijnen nodig heeft, worden die verstrekt. Geen enke le arts besteedt minder aandacht aan onze leden dan aan particulieren vol gens de heer Kraaykamp. De artsen zullen, ingeval het voorstel er doorgaat, een vergoeding ontvangen voor een eventueel aan te stellen administratrice, die al die afspraken kan behandelen, al dus de directeur van het ziekenfonds. ARTSEN Van de zijde der artsen vernamen wij dat men het voorstel lang niet gek vond. Men is over het algemeen voorstander van de suggestie. Het zal wel een ad ministratieve rompslomp veroorzaken, maar we hopen dan maar op de jonge dame die voor ons die zaak zal kunnen van een uniforme regeling, want als de ene arts het wel en de andere het niet doet wordt het een chaos. Dat er sprake zou zijn van een be tere zorg voor de particuliere patiën ten bestrijden de huisartsen. Men is plaatselijke van mening dat de rollen omgedraaid kunnen worden. De vergoedingen van het ziekenfonds staan vast. Een par ticuliere patiënt kan door dure behan delingen wel eens te zwaar belast wor den. Het ziet er dus voor de zeer grote groep ziekenfondspatiënten goed uit. De bezoeken aan de artsen behoeven geen kwelling meer te betekenen. Bovendien is het economisch gezien een voordeel, want voor een licht geval kan men na regelen en wier salaris dan door het een eventuele afspraak in een wip ge- ziekenfonds wordt uitgekeerd. De art- holpen zijn, terwijl men thans misschien sen vinden het beter werken, rustiger ook. Je kent het dagprogramma en weet waar je je aan houden moet. Wel sprak een der artsen over de wenselijkheid een halve morgen nodig heeft. Geen probleem voor beide partijen, dus waar om niet? Dinsdagmiddag startten 484 deel nemers aan de zevende Veenendaalse jeugdvierdaagse een aanmerkelijk kleiner aantal dan vorig jaar toen er 660 jongelui gingen tippelen. De or ganisatoren wijten de geringere deel name aan het weer op dinsdagmor gen toen tijdens de inschrijving de re gen met stromen neerviel. De jeugd kan toen niet vermoeden dat het in de loop van de week stralend weer zou worden. Desondanks werd er weer zeer ple zierig gewandeld en was ook de sfeer tijdens de gehouden wedstrijden op woensdagmorgen en donderdagmorgen weer als vanouds. In het Ver.-gebouw aan de Eikenlaan werden twee geva rieerde avonden georganiseerd waar de jeugd naar hartelust genoot. En dan he denavond de grote intocht. Aan het Panhuis krijgen de ouders gelegenheid hun kroost onder de bloemen te bedel ven, waarna voorafgegaan door de beide korpsen „Caecilia" en „Scheepjeswolharmonie" een feestelijke intocht door het centrum volgt. Veenen daal zal de jeugdige tippelaars onge twijfeld weer hartelijk verwelkomen. Enkele honderden jongens en meisjes hadden zich dinsdag middag voor het startbureau verza meld. vanwaar de 7e Jeugdvierdaagse begon. GESLAAGD VOOR HBS-DIPLOMA De 18-jarige H. J. ten Donkelaar slaagde dezer dagen in Den Haag voor het staatspraktijkexamen HBS B. Hij volgde de schriftelijke cursus van de Leidse Onderwijsinstellingen. Het beha len van het diploma is. gezien de leeftijd KOEIEN SNEUVELDEN Woensdagavond werden op Rijksweg 24 dicht bij café-restaurant 't Hofje twee koeien, die vanuit een weiland de weg overstaken door naderende auto's overreden en gedood. Een der automobilisten kwam uit Renswoudë de andere uit Veenendaal. Deze laatste, waarin het gezin van de fam. N. was gezeten, werd zwaar be schadigd. De heer en mevr. N. liepen schaaf- en snijwonden op en werden naar het Juliana-Ziekenhuis overge bracht. De heer G. uit Renswoude werd! De omgeving van Renswoude staat bekend om haar fraaie natuurschoon. Helaas wordt het dorpsbeeld de laatste tyd meer en meer verknoeid door grote bergen vuil, die zo maar aan de kant van de weg worden uitgestort. Velen zien er kennelijk geen been in hun overtollige huisvuil op een willekeurige plaats te depo neren, die veelal dicht aan de openbare weg gelegen is. Dit nu is niet alleen ontsierend en onwelriekend. doch het is bo vendien verboden Aangezien dit neer van de heer V an Donkelaar, een flinke niet gewoncj. De koeien waren het eigen-werpen van vuil hand over hand toe prestatie. i dom van de veehouder B. uit Renswoude. I neemt, heeft de politie reeds meer dan Woensdagavond j.l. te omstreeks kwart over acht vertrok vanaf de kade te Rhenen een tjokvolle „Jacqueline", de boot, waarmee die avond de laatste in een lange reeks van zomer-evenementen te Rhenen met een nachtelijke Rijnvaart werd besloten. Maar liefst ongeveer 350 vaarlustigen waren naar de aanlegsteiger getogen om alsnog de eigenlijk volgeboekte boot te kunnen be treden. Het weer werkte ditmaal prima mee. Daar er vrijwel geen wind was kon men zich best bovendeks vermaken in tegenstelling tot voorgaande trips. Het werd dan ook een alleszins geslaagde en gezellige vaart. IN SPANJE SCHIJNT DE ZON Eigenlijk mogen we onze door regen getergde vakantiegangers, die in Ne derland zijn gebleven, niet nog meer plagen. Maar een beeld van het zon overgoten strand met duizenden bad gasten in het Spaanse San Sebastian willen wij u toch niet onthouden. BOMVOL EN WARM De „Music Makers" hadden zich be- nedendeks geinstalleerd en op de dans vloer was het daar dan ook bomvol bij alle nummers die werden gebracht. Het geheel had een bijzonder aangenaam zomers cachet, daar zo goed als alle da mes en heren zich in luchtige kleding konden bewegen. Dat hadden we wel eens anders gezien. Terwijl de zon als een koperen ploert langzaam achter de horizon verdween koerste de boot richting Wijk bij Duur stede. Er waren niet veel passagiers die oog .hadden voor de mooie omge ving. De stemming zat er goed in en iedereen danste daar waar nog een klein plekje te vinden was. De barkee per en de serveersters kwamen handen en dienbladen te kort om de dorstige kelen nat te houden. Het koele pils vloeide dan ook rijkelijk, waardoor de stemming nog eens extra werd ver hoogd. Toen de boot dan ook om ruim na half twaalf weer aanlegde aan de steigers te Rhenen, stapte iedereen deels teleurgesteld maar toch voldaan weer aan wal. Op de terugreis deelde de voorzitter van de WV te Rhenen, de heer J. Bovenschen via de microfoon mee, dat dit geweldige succes het be stuur had doen besluiten om op zater dag 14 augustus a.s. nogmaals een „nachtelijke Rijnvaart" te organiseren. Deze mededeling werd met luid ge juich begroet. Ongetwijfeld zal ook dan weer veel belangstelling bestaan voor dit exclusieve vermaak, waaraan door velen, ook tot ver buiten Rhenen, met veel plezier wordt deelgenomen. Zaterdagmiddag j.l. te omstreeks drie uur reed G. J. B. uit Bennekom met zün personenauto over de Zuidelijke Meentsteeg te Rhenen in de richting Rhenen-stad. Gekomen op het be ruchte kruispunt van de wegen Zuide lijke Meentsteeg-Veenweg-Maatsteeg waar in het verleden al veel brokken met groot gevolg zün gebeurd, ver ter been en heup, terwijl de meerijden de verloofde bij de heer H. ernstig aan het linkeroog werd verwond. De beide slachtoffers werden over- leende hü geen voorrang aan de voor gebracht naar het Streekziekenhuis te hem rechts over de Veenweg naderen- Bennekom. nadat dokter Wijchers eer de personenauto, bestuurd door H. H. ste hulp had verleend. Wonder boven Geen circus Boltini of rad van Avontuur, maar een onderdeel van de sloopwerk zaamheden van de twee oude gashouders te Scherpenzeel, die na de komst van het Slochterse aardgas overbodig werden. De firma uit Uithoorn denkt over twee we ken de enorme stalen gevaarten te hebben gesloopt. uit Groningen. Midden op het kruispunt kwam het tot een hevige botsing. De auto van de heer B. uit Bennekom schoof van de weg af en belandde in een sloot. De auto van de heer H. botste met geweld tegen een langs de weg staande boom. Beide voertuigen liepen behoor ljjke schade op. De meerijdende echtgenote van de heer B. werd gewond aan rech- wonder liep alles ogenschijnlijk nogal goed af. De Rijkspolitie te Rhenen maakte proces-verbaal op tegen de slecht uitkijkende heer B. uit Benne kom. Brommer niet verzekerd De heer v. B. reed met zijn bestel auto de Molenstraat af richting stad. Gekomen ter hoogte van het Fred. v. d. Paltshof stopte hij voor de aldaar aangebrachte stopstreep. De kust was vrij en hij trok weer op om zijn weg te vervolgen. Maar hij had buiten de waard gerekend. In dit geval een onvoorzichtige brom fietser. Deze stond met nog wat kor nuiten aan de zogenaamde klaagmuur. Op het moment dat hij met de brom mer wilde vertrekken trok eerder ge noemde bestelauto juist op. Een botsing was niet te voorkomen. De gevolgen hiervan vielen nogal mee. Kleine mate riële schade aan beide voertuigen. Maartoen de politie ter plaatse kwam om de onvoorzichtige bromfiet ser, genaamd D. J. L. uit Rhenen, op de bon te slingeren, bleek dat de jonge man de brommer niet tegen derde had verzekerd, zoals de wet ons tegenwoor- dgi voorschrijft. De brommer werd door de Rijkspolitie uit Rhenen uit het ver keer genomen en tijdelijk ondergebracht in het gebouw van de politiepost. Dat wordt een dubbele bekeuring voor de nalatige bromfietser. Chr. Kleuterschool wordt uitgebreid De Chr. Kleuterschool „De Lijster- berg" gelegen aan de Larikslaan te Rhe nen zal omstreeks eind september met een lokaal worden vergroot. Hierdoor zal het mogelijk zijn de talrijke kleu ters die al geruime tijd op de wacht lijsten staan, te plaatsen. Nadere in lichtingen kan men verkrijgen bij mej. G. J. Voortman, Bruine Engseweg 32 te Rhenen. Stichting Jeugdzorgwerk Rhenen Vrijdagavond 30 juli j.l. werd weer de maandelijkse dansavond in „Het Eigen Gebouw" gehouden waar 79 be zoekers aan deelnamen. In totaal zijn nu reeds meer dan 80 jeugdleden ge registreerd. hetgeen de leiding heeft doen besluiten de inschrijving van nieu we leden te doen sluiten. De leden van deze dansclub is ver zocht een naam voor hun club te be denken en deze de volgende keer bij de leiding in te leveren. Voor de best ge kozen naam wordt een platenbon van tien gulden in het vooruitzicht gesteld. Het was voor de jeugd 30 juli j.l. weer eens een waar twistfestijn. Botsing na slip De heer P. P. uit Loosdrecht bracht zijn personenauto ter hoogte van Ouwe hands Dierenpark op de Grebbeberg tot stilstand en stelde zich op achter een file. Goed en wel tot staan gekomen werd hij aan de achterzijde aange- den door een andere personenauto, be stuurd door de heer K. A. v. H. uit Gel- dermalsen. Deze had eveneens afgeremd om te stoppen, doch was over het ietwat glad de wegdek doorgeslipt en tegen de voor hem gestopte auto aangereden. De scha de werd beperkt tot wat lichte mate- riële schade aan beide voertuigen. 19 3 Makelaars- en Assurautlekantoo BROUWER Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties Twee weken hechtenis geeist De Wageningse kantonrechter eiste tegen de 61-jarige P. uit Ederveen twee weken hechtenis vanwege het feit dat hy onbevoegd de vecverloskunde had uitgeoefend en bü de geboorte van een kalf had meegewerkt. Het bleek dat P. al eerder veroordeeld was voor een dergelük feit. Twee jaar geleden had hü een boete gekregen van f 250,en in 1961 zelfs viermaal f 40, P. thans los-arbeider vestigde zich dertig jaar geleden als veeverloskundige en castreur en toen was een diploma nog niet vereist. Dit werd na de oorlog pas verplicht gesteld. P. heeft echter nooit een diploma bezeten en was der halve onbevoegd. De verdediger merkte op dat zijn cliënt door zijn leeftijd niet meer in de gelegenheid was om exa men te doen. De mensen kennen hem echter jarenlang als verloskundige en doen wel eens een beroep op hem, zoals dat in een buurtgemeenschap gebruike lijk is. P. wil dan niet weigeren en helpt in noodgevallen. De bewuste vee houder haalde er P. liever bij omdat hij vier maal zo goedkoop was als een erkende dierenarts, aldus de verdediger Overigens maakte hij bekend dat P. binnenkort gaat verhuizen en dan zal men wel niet zoveel meer om hulp aan kloppen, dacht Mr. Huber. De officier vond het een gevaarlijke zaak dat iemand die op het gebied van de diergeneeskunde niet meer bij de tijd is toch hulp verleent. Hij wilde van een vrijheidsberoving afzien en vonniste met een boete van f 100,—. De verdachte die het laatste woord kreeg vulde nog aan: Ik heb alleen maar aan een touwtje getrokken. één poging gedaan om de daders van deze schennerg op te sporen en aan te houden. In enkele gevallen is dit reeds gelukt. Niet zo lang geleden ontdekte de plaatselijke politie dat een complete wa gen met vuil op een particulier terrein, gelegen nabü de Emmickhuizerlaan, ge bied van de familie Taets van Ameron gen, was leeggestort. Hoewel het rond neuzen in vuilnis een onverkwikkelijke bezigheid is, had dit echter tot resul taat, dat aan de hand van adresband jes, enveloppen, e.d. de identiteit van de dader kon worden vastgesteld. Na onderzoek bleek, dat deze persoon, die vrijwel onmiddellgk bekende, te laat bij de vuilstortplaats bij Emmickhuizen aankwam om zijn kiepkar vuil aldaar te storten. Dientengevolge was de heer H. doorgereden en had de wagen geleegd op bovengenoemde plek. De politie heeft de man gelast al het vuil binnen 24 uur te verwijderen, hetgeen ook geschied is. Ook op andere plaatsen worden vuilnis bakken omgekeerd of allerlei rommel uitgestort. De gemeente Renswoude zal het zeer op prijs stellen als ieder lid van de gemeente mee werkt aan het be houd van het natuurschoon van het dorp. De politie zal het in de toekomst niet meer laten bij een waarschuwing of een sommering om het gestorte vuil te ver- wgderen. Een geldboete of enige dagen hechtenis liggen besloten in een wet die binnenkort in werking zal treden. H.K.H. Prinses Irene vierde gisteren haar 26ste verjaardag in het vakantie oord in Italië temidden van haar ouders en zusters. Hoewel prinses Irene enigs zins uit ons gezichtsveld is verdwenen door haar langdurig verblijf elders, blijft zij onze geliefde prinses, zoals wij haar van jongsaf hebben gekend èn wensen haar daarom nog vele gelukkige levensjaren toe.t dat een Veenendaalse jongen van tien jaar woensdag op avontuur ging? dat zijn ouders hem direct misten, maar tevergeefs zochten? dat hij zijn reis tot Utrecht scheen te hebben uitgestrekt? dat hij in de late avond, tot opluch ting van de ouders, werd thuisge bracht? dat het gisteren de derde zomerse dag in dit seizoen was? dat het Bergbad een recorddrukte kon vermelden? VEENENDAAL Maandag 9 aug.: Circus Boltini. aanvang voorstellingen 3 en 8 uur. Standplaats Schrijverspark. Vrijdag 6 aug.: n.m. 6 uur: Van af Panhuis, feestelijke intocht Jeugdvierdaagse. AMERONGEN Vrijdagavond en zaterdag: Luna park in de Laan. ■i ffeeiwiU WANDKLOKKEN voor betere uurwerken H00FDSTR 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1965 | | pagina 1