SetterSet Handel in gouden vijfjes ligt nagenoeg stil na ont dekkingen vervalsingen door juwelier Geluk uit Veenendaal „De Grebberuiters" neemt binnenkort een nieuwe manege in gebruik Academici worden de woestijn in gestuurd i mptpr CHEVROLET VEENENDAAL KHENEN AUTODIENSTEN EXP. VAN ECK - E.V.E. - VEENENDAAL u Fa. L. HEY De geschiedenis van de atoombom (V) Generaal staat boven professor Land van ongekende mogelijkheden ARAM V.A.B. 0 P E L KL,SI Het onderzoek Uw bril eeo sieraad IK ZIE 'T AL SCHKKPLN/I LL Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 6 augustus 1965 4 Eind vorige maand veroorzaakte de Veencndaalse juwelier de heer L. Geluk nogal wat deining, doordat hy min of meer toevallig twee handelaars ontmaskerde, die valse gouden vijfjes te koop aanboden. In Veenendaal is dat feit zo goed als weer vergeten, maar in de kringen van juweliers zyn de gevolgen nog steeds merkbaar. In de eerste plaats is de handel in vyfjes nagenoeg stil komen te liggen en verder zijn de pryzen flink gezakt. Het was een bekend feit in juwelierskringen, dat doordat de vraag naar de vijfjes groot en het aanbod klein was er mensen waren die de vyfjes namaakten. Hier was en is ook geen enkel bezwaar tegen. Alleen wanneer men de naslag vijfjes voor echte aan de man wilde brengen was men strafbaar. Verder was het voor deskundigen helemaal niet moeilyk de echte van de namaak vyfjes te onderscheiden omdat de verschillen vry groot waren. Deze naslagvijfjes kon men ook nor maal in de winkels kopen alleen lag de prys aanmerkelijk lager dan die van de echte. GELUK Toch zijn er in de loop der tijd dus ook vijfjes verhandeld die niet echt wa ren en waar toch de gewone prijs voor gegeven werd. Zo ook bij de heer Ge luk. Ter goeder trouw kocht hij van een paar heren een aantal vijfjes. Ne- derhand ging hij de vijfjes controleren met echte en toen ontdekte hij een mi niem verschil. Toen de heren terug kwamen met nog meer vijfjes, deed de heer Geluk het geval uit de doeken en wilde de zaak in het reine brengen. De heren echter niet. Er vielen wat klap pen en de politie werd ontboden. Veel kon zij echter niet uitrichten, omdat de heren niet verteld hebben dat zij beslist echte vijfjes te koop hadden. Zij hebben dus namaakvijfjes in de handel gebracht, maar niet onder het predi kaat „echt" en dat is niet strafbaar. Paniek Dat incident heeft nogal wat paniek veroorzaakt bij de handelaren. De ver valsingen zijn namelijk zo moeilijk te ontdekken en onbekenden zijn nu hui verig geworden om vijfjes te kopen. Vandaar dat de vraag enorm gedaald is. Inmiddels zijn de vervalsingen ge registreerd door de recherches, maar niemand durft het toch nog aan om weer normaal te handelen. Moeilijk Zoals gezegd, voor de politiemensen is het moeilijk maatregelen te nemen. De aanbieders van naslagvijfjes passen er wel voor op dat ze op een strafbare ma nier hun spullen aan de man brengen. Daarnaast blijven er voor de politie mensen nog andere vragen open. Hoe komen de munters aan het goud? Zijn hier misschien strafbare feiten ge pleegd? Daarom is de zaak die in Vee nendaal begon nog niet de wereld uit. Nog altijd worden er onderzoekingen gedaan. Si 'hMWèt Een voor- en achterzyde van een gou den vyfje, waarvan er slechts weinig voorhanden zyn. m De heer Geluk zal, gewapend met deze loupe, direct de echtheid van het goud kunnen aantonen. Reacties De heer Geluk heeft uiteraard tal van reakties' gehad na zijn ontdek king. Immers hij heeft bewezen een opmerkzame geest te bezitten. Reeds vele mensen willen daarvan profiteren en laten hun vijfjes en andere voor werpen door hem op echtheid onder zoeken. Ook is natuurlijk de recherche bij de heer Geluk in de zaak geweest. Zij heb ben de vijfjes gefotografeerd om ze te registreren. De heer Geluk zal kennelijk niet ge dacht hebben dat toen hij met een klein beetje geluk de namaakvijfjes op het spoor kwam. dat flinke gevolgen zou hebben voor vele collega-juweliers. POSTDUIVENNIEUWS De E.V.P.V. „De Luchtreiziger" te Veenendaal organiseerde afgelopen week een concours voor jonge duiven vanaf St. Chislain H., 214 km. De duiven werden om 7.10 uur in vrijheid gesteld. De eerste duif werd gemeld door A. v. d. Bovenkamp om 9.45 uur. De verdere uitslag luidde: A. v. d. Bovenkamp 1, 3, 42, 43; H. Zwijnen 2, 20, 49; W. J. v. Dam 4, 6, 15, 16, 22, 32, 35, 45; F. Spies 5, 37; H. v. Ravenswaaij 7, O. Nekeman 8, 26, 34; B. H. C. Schuurman 9; R. Sukkel 10, 12, 21, 25, 30; G. Fasse 11, 17, 38, 47; H. v. Kooten 13, 19, 29, 33, 46; G. J. Boven- schen 14; A. v. Barneveld 18, 40; C. Met horst 23; A. Slotboom 24; W. Slotboom 27, 39, 50; H. v. Barneveld 28; R. J. v. Kooten 31; M. Heikamp 36; G. Muller 41; Barneveld-Tanis 44; J. A. v. Eden 48; Komende weekeinde zullen er 3 vluchten worden gehouden n.l. Bonds- concours St. Denis-Hoek van Holland en africhting voor Tiel van 8 tot 9 uur. P.V. „De Snelpost" Uitslag van de wedvlucht van St. Ghislain H. Jonge duiven. Gelost om 7.10 uur. Eerstaankomende duif 9.46.03. Snelheid 1375,8 meter per minuut. De verdere uitslag luidde: R. v. Doorn 1, 5, 10. 12, 13, 28, 55, 78, 79; N. v. Barneveld 2, 26, 69; G. de Geit 3, 21, 22, 54, 60, 70; C. v. Ginkel 4, 8, 46, 52, 80; J. v. Nw. Amerongen 6, 14, 17, 57; C. G. Schot 7, 16; C. Donkelaar 9, 36, 43, 51, 68; T. de Hartog 11, 23, 40. 72, 75, 81; Joh. v. Manen 15; G. Diepen veen 18; J. v. Geerenstein 19; Comb. J. S. 20, 53, 64, 74; E. Heiwegen 24, 33, 34, 37, 882; H. Ulrich 25, 35, 44, 45, 47, 48, 66, 76, 77; P. W. v. Zetten 27, 31, 61, 62, 63, 67, 67, 71; A. v. Doorn 29, 58, 65; H. L. Spies 30; E. Sukkel 32, 56, 73; G. Hei kamp 38; H. J. de Man 39, 41, 50, 59; A. v. Asselt 42, 49. Openluchtfilm trok veel bekijks In het kader van de zomerfeesten is vrijdagavond j.l. op het Koningshof een filmvoorstelling gegeven. Het pu bliek kon genieten van een amusante kleurenfilm, waarbij het geschater tot ver in de omtrek was te horen. Bijna 600 kijkers hadden zich voor het filmdoek geschaard. De regen was ditmaal niet eens spelbreker, hetgeen de velen noodden van huis te gaan. De ze filmavond bleek dus weer een succes en past heel natuurlijk in een program ma als deze Zomerfeesten. NIEUWE SCRIBA VAN GEREFOR MEERDE KERK Met ingang van 1 september a.s. zal als scriba van de Gereformeerde Kerk te Rhenen optreden de heer J. Brou wer. Achterbergsestraatweg 108. Hij volgt als zodanig op de heer D. Linde, die zijn ambt heeft neergelegd. Geen voorrang verleend De heer H. V. reed zaterdagmiddag j.l. met een personenauto over de Nieuwe Veenendaalseweg te Rhenen in de rich ting stad. Hij wilde het links van de rijweg gelegen erf van boer ter H. oprijden, doch liet de doorgang niet vrij voor een achter hem rijdende per sonenauto, bestuurd door de heer J. Een aanrijding kon niet meer worden voor komen, zodat de beide voertuigen tegen elkaar opbotsten. Beide auto's liepen materiële schade op. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Baldadigheid tijdens zomerfeesten In het Koningin Elisabethplantsoen zijn in de afgelopen weken door de jeugd verscheidene vernielingen aange bracht .Zo werden zeven diepstralen- schijnwerpers van f 75,per stuk ver nield. Ook zijn-ongeveer 300 gekleurde gloeilampen gesneuveld. Voor de VVV, die hiervoor straks de rekening gepre senteerd zal krijgen, betekent het een en ander een zeer belangrijke schade post. GESLAAGD VOOR HTS De heer J. G. Siefkes slaagde voor het eindexamen HTS te Amsterdam n.l. voor het diploma bouwkunde. Hij was reeds in het bezit van het diploma weg en waterbouwkunde. Verzend per Dagdiensten Veenendaal - Ede - Wageningen - I Nijverheidslaan 13 Rhenen - Utrecht - Amsterdam Telefoon .4067 Voortaan handbal op zaterdag De Rhenense handbalvereniging RHC gaat het komend seizoen, behalve op zondag, ook op zaterdag aan de compe titie deelnemen. Reeds geruime tijd bestonden er plannen om tot de oprich ting van een afzonderlijke zaterdagaf deling te komen. De animo is thans zo groot, dat deelneming met een heren en een jongens-aspirantenteam welhaast zeker is. Over de deelneming met da mes aan de zaterdagcompetitie is nog geen definitieve beslissing gevallen, om dat er nog niet genoeg liefhebsters zijn. Voor handbalenthousiasten uit Rhenen en omgeving, die om welke reden dan ook niet op zondag kunnen spelen, be tekent dit initiatief dat zij hun sport nu dicht bij huis kunnen gaan beoefe nen. Zij die zich nog willen opgeven kunnen dit doen bij de heer D. Aalten, Ribeslaan 9. Voor eventuele inlichtingen kan men eveneens op dit adres terecht. Macro Rhenen viert feest De motor en autoclub Rhenen en om streken gaat feest vieren. Op donder dag 9 september a.s. is er 's avonds een receptje van half zeven tot half acht in hotel „De Koerheuvel". Van half acht tot half negen worden de deel nemers aan de wedstrijd in Yougo-Sla- vië met muziek uitgeleide gedaan. Van negen uur tot tien uur worden de le den met hun dames in de Koerheuvel verwacht om in een gezellig onderonsje het 20-jarig bestaan te vieren. Vernielende jeugd Vrydag j.l. deed er zich weer eens een typisch stuk vandalisme voor. Ditmaal moest een bank van gemeentewer ken het ontgelden die op de Nieuwe Veenendaalseweg is aangebracht. Deze werd geheel uit de grond ge rukt, hetgeen een jammerlijk staaltje vernieling mag heten. Tevens moesten het enkele bomen ontgelden, die mid dendoor werden gebroken en het voor altijd zullen moeten opgeven hun jaar lijks groen aan de mens te tonen. De daders liggen natuurlijk op het kerk hof. De Rijkspolitie te Rhenen neemt zich voor de komende tijd extra goed uit te zien naar dergelijke verniel zuchtige elementen en de straf zal te recht niet mals zijn. Voor de ouders 'is hier overigens een grote taak wegge legd om hun wat baldadige kinderen er nog eens op te wijzen vdn gemeen schappelijk goed af te blijven en er vooral geen puinhoop van te maken. Vruchteloze inbraak In de nacht van donderdag op vry dag j.l. is er ingebroken in het per ceel Spoorbaanweg nr. 39. Gedurende de afwezigheid van de bewoners sloeg de inbreker zyn „slag" door een glas in lood raampje in te tikken en ver volgens binnen te treden. Er bleek naarstig gezocht te zijn naar geld of andere kostbaarheden, want de boel was danig overhoop gehaald. Alles was doorzocht doch er werd niets ver mist. Kennelijk was de 'sluiper op iets speciaals uit wat niet kon worden ge vonden. De Rijkpolitie heeft onmiddel lijk na de alarmering een intensief on derzoek ingesteld, waarbij gebruik werd gemaakt van een goed gedresseerde politie-speurhond. Zij heeft enkele fi guren in het oog die voor deze kraak in aanmerking komen. Een definitieve oplossing is op dit moment nog niet ge vonden. doet langer met nyl ons v.a. 1.98 SetterSet nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet U bij: Hoofdstraat 45 lel 21H5 Frans Halslaan 26 tel 3044 Binnenkort hoopt de landelijke ryvereniging „De Grebberuiters" uit Rhenen een nieuwe manege in gebruik te nemen. Momenteel is de manege van de vereniging gevestigd op de Grebbeberg tegenover het Grebbekerkhof. Tot op heden is de situatie zo dat de Grebberuiters een maal in de week, en wel op zaterdagmiddag, daar byeen komen om zich verder in de rijkunst te bekwamen. Aangezien men by de manege op de Grebbeberg niet de beschikking heeft over een verlichting en men graag in de toekomst ook in de avonduren wil oefenen, besloot men naar een oplossing te zoeken. Deze werd gevonden in de vorm vari een nieuwe manege achter het huis van de familie van Straten-van Nes aan de Nude te Rhenen. De leden van de ver eniging hebben daar in hun vrije tijd zelf de nieuwe manege, die een afme ting heeft van 25 bij 50 meter, aange legd. Daarvoor moesten zij eerst de kleilaag weggraven en daarvoor een zandbodem in de plaats brengen. Vol gende week hoopt men de aanleg van de verlichting te beginnen, waarna men volop, zonodig bij kunstlicht, in de ma nege zal kunnen rijden. Landelijke rij vereniging „De Grebberuiters" is een landelijke rijvereniging d.w.z. de leden rijden op paarden die ook nog op een boerenbe drijf werkzaam zijn. Daarnaast kent men ook de burgerrijvereniging, die op paarden rijden die alleen maar voor paardensport gebruikt worden. „De Grebberuiters" is aangesloten bij de Fe deratie van Landelijke rijverenigingen. In dit verband worden wedstrijden ge houden in springen, dressuur en cross country. Ook „de Grebberuiters" organi seert dergelijke wedstrijden. Meestal in het najaar. Daar doen dan ook enkele verenigingen uit de omstreken aan mee en het is dan altijd een waar paarden- festijn op de Grebbeberg. Dit jaar worden deze samengestelde wedstrijden weer gehouden, ook weer op de Grebbeberg, omdat, al gaat men dan een nieuwe manege in gebruik nemén, de oude manege bovenop de Grebbeberg blijft voorlopig beschikbaar. Leden „De Grebberuiters" telt ongeveer 40 leden. Niet allen hebben een eigen paard. Het is uiteraard nodig over een paard te kunnen beschikken om bij deze vereniging de sport aktief te beoefenen. De leden worden getraind door hun in structeur, de heer Roelofsen uit Lun- teren. Naast de verschillende wedstrijden waaraan de Grebberuiters mee doen, wordt de rijvereniging nog wel eens ge vraagd mee te doen aan een optocht e.d. In het verleden zijn er ook nog wel eens leuke prijzen gewonnen. Drie jaar geleden werd het provinciaal kampioen schap in de Middenklasse voor viertal len veroverd en dat is toch een pres- Een generaal bouwt fabrieken en laboratoria Strenge geheimhouding bij Amerikaans atoom-onderzoek Wat onwennig loopt een jongeman, transpirerend onder de hete zon, door de straten van Santé Fé, in de Amerikaanse staal New Mexico. Hij staat even stil om voor de zoveelste keer op een briefje te kyken. Hy vraagt wat aan een voorbij ganger. Daarna loopt hy weer verder. Zyn ogen glijden langs de gevels van de huizen. Dan herkent hy eindelyk een naam. Hy versnelt zyn pas tot hy by het gebouw is, waar hy moet zyn. Hy gaat naar binnen. In de hal wacht hjj.Men zal toch wel weten, dat ik hier moet zijn denkt hy. Een dame komt op hem af en begroet hem hartelijk. De man wil zich voorstel len: „Ik ben wil hij zeggen, maar de mevrouw legt haar vinger op de lip pen. „Ssstzegt ze, „ik weet wie u bent...., maar niemand anders mag dat horenU hebt toch op straat niet ver teld wat u bent of wat u hier komt doenDe gast ontkent geruststellend „Prima," zegt de vrouw, „ik zal u uw kamer wijzendan kun u zich wat op frissenna zo'n lange reis... Op deze manier maakt de jonge natuur kundige kennis met zijn nieuwe omge ving, waar hij jarenlang zal werken, als een gevangene. Want het oude Spaanse huis is slechts een doorgangshuis. De laboratoria liggen noordelijkermidden in de woestijn. bij het vervallèn, onbewoonde oude In dianendorp Los Alamos..;.. Op bevel van President Roosevelt was in 1940 reeds een „Adviescommissie voor Uraan" ingesteld met het doel ha te gaan in hoeverre atoomenergie gebruikt kon worden voor de industrie en als bom Maar tot 7 december 1941 werd er niet veel gedaan. Na .Ptorl Harbour" werd er ernst met de zaak gemaakt, toen kwam het „Manhattan Project pas goed op gang De militaire leider van het geheel werd de beroeps-generaal Leslie Richard Gro ves, 46 jaren oud. Hij was een specialist in het bouwen van kazernes, kantoren en andere militaire objecten Het reusachti ge „Pentagon", waar het ministerie van defensie zetelt, was onder zijn leiding ge bouwd Groves was een groot organisator Hij was op en top Amerikaan en hij wan trouwde iedere buitenlander, maar hij moest wel samenwerken met buitenlandse geleerden, zoals: Fermi, Weisskopf, Wig- ner, Teller en Szilard. Tot wetenschappelijk leider benoemde Groves een man, die zijn eerste opleiding in Göttingen gekregen had, en die. na nog in Leiden en in Zürich college te hebben gelopen, directeur was geworden van het laboratorium van de „University of Cali fornia" in Berkeley bij San-Francisco: Robert Oppenheimer, 40 jaren oud Gro ves wist, dat Oppenheimer sympatiseerde met het communisme, maar. toch nam hij hem in dienst. Hij doorzag de jonge Oppenheimer snel: Zijn kennis op het ge bied van de kernfysica was groot, zijn leiderscapaciteiten blonken uit enhij was eerzuchtig Generaal Groves was in zijn element Op waarlijk Amerikaanse wijze werd de zaak aangepakt. Wat de Amerikanen no dig hadden voor hun „bom" was in de eerste plaats zuiver uraan Dat uraan lag niet bepaald voor het opscheppen In 1941 bestond de hele voorraad in de USA uit enkele grammen Uraan zit echter in een erts, dat pek blende wordt genoemd en in Canada was dat erts in grote hoeveelheden te vinden De VS kochten van hun buurman en bondgenoot tonnen pekblende en isoleer den daaruit het kostbare element, pen moeilijke en tijdrovende bezigheid, want het gevonden erts bevatte slechts 1 tot 15°/e uraan. Bovendien was het nagenoeg niet mogelijk om zuiver uraan te krijgen. Enorme fabrieken werden gebouwd om het moeizame werk te verrichten In de staat Tennessee verrees een atoomstad: Oak Ridge, met 78.000 arbeiders, die alien werkten bij de „Clinton Engineer Works", De „Grebberuiters" cp pad tydens de wekelykse oefeningen. Voorop het vaandel in de rijvereniging. KS?' 22 Ten tweede male is Aram door het ingrijpen van Ambre voor een pijnlijke afstraffing gevrij waard. Het meisje grijpt de kok zonder omwegen in de kraag en geeft hem met de korvijnagel een waarschuwende tik op zijn hoge koksmuts. „Vooruit, schelm, terug naar je kombuis," beveelt ze, „en als er hier voortaan een .eerlijk gevecht wordt geleverd, kom jij je daar niet meer in mengen met je valse trucjes! Ingerukt!' De kok druipt af als een geslagen hond. Aram heeft zijn tegenstander losgelaten en staart het meis je aan met een mengeling van respect en verbazing. Dan wendt Ambre zich tot de matroos, die moei zaam overeind krabbelt. „Het was goed bedoeld, Tino," zegt ze koeltjes,, „maar als ik hulp nodig heb, wacht dan voortaan tot ik er om vraag!" Op dat moment klink hoog uit de bezaansmast de stem van de uitkijk. „Schip aan bakboord! Een tweemast-koopvaardijMakkelijke buit. kapitein!" (wordt vervolgd) tatie die er zijn mag. Wie weet, nu er ook bij duisternis ge traind kon worden, zullen „De Grebbe ruiters" tot nog betere prestaties kun nen komen. KIRPESTEIN VKF.NF.NDAAI CITY-MOIORS KDh GESLAAGD Voor het Staats-examen tekenen L.O te Apeldoorn slaagde de heer A. A Boere, onderwijzer aan de Pr. Beatrix- school te Veenendaal. de geheime fabriek In 1942 bezat Amerika reeds 6000 kg uraan. Een jaar later bedroeg de produktie... 14 ton per maand In 1943 werd in de staat Washington nog een atoomstad gebouwd met 60 000 in woners, werkend op de „Hanford Engineer Works". Deze fabriek produceerde een hoeveelheid splijtstof, welke plutonium wordt genoemd Meer dan 125.000 personen werkten aan de fabricage van... iets. dat ze zelf niet wisten De arbeiders vroegen zich wel eens af waarom ze zo geïsoleerd woonden en waarom de fabrieken zo streng werden bewaakt „Militair geheim", was het ant woord op al hun vragen Het eigenlijke „denkwerk" werd gedaan door de mannen van Oppenheimer. meest „Amerikaanse Europeanen" die nauw sa menwerkten met hiertoe was tusser Roosevelt en Churchill een overeenkomst gesloten - de „Engelsen" We schrijven Engelsen tussen aanhalingstekens, want Groot-Brittannië vaardigde drie weten schapsmensen af: Halban, Peierls en Si mon, allen afkomstig uit Midden Euro pa... Het waren „Engelse"-Europeanen en .,Amerikaanse"-Europeanen, die met een toenemend aantal „real American" colle ga's onafgebroken werkten in de derde woestijnstad Los Alamos. Waaruit bestond hun werk? Over het doen en laten van deze on der stevig militair toezicht levende geleerden is nog steeds weinig bekend. Maar toch wel zoveel, dat gereconstru eerd kan worden in welke richting het onderzoek ging. In een vorig artikel vertelden we al, dat een neutron een neutraal geladen deel tje van de atoomkern wanneer deze een uraankern treft, b.v. bij beschieting, deze kern kan splijten in twee stukken: één barium- en één kryptonkern, en dat daar bij weer twee of drie neutronen vrij ko men. die en daarmee is dan de ge wenste kettingreactie ontstaan op hun beurt weer nieuwe kernen splijten. Na tuurlijk uraan laat zich echter zo bleek niet splijten door neutronen, en zo vond men dat kwam doordat uraan be stond uittwee isotopen. Uraan bevat te, zoals we in onze „les' al vernamen, op 140 atomen U 238. één atoom U 235 Het „opvang-vermogen" van U 238-kernen was veel groter dan dat van U 235. OPTICIÊN SPECIALIST Prins Bernhardlaan 4 (Zwaaiplein) Veenendaal - Telefoon 3784 LEVERANCIER VOOR ALLE ZIEKENFONDSEN De atoombom moest dus van uraan 235 worden gemaakt, want hierin zou een ket tingreactie teweeg gebracht kunnen wor den. Was het maken van zuiver uraan al moeilijk, het scheiden van uraan in twee isotopen was bijna onmogelijk Maar, wil de men van „succes verzekerd" zijn, dan moest er een grote hoeveelheid uraan-235 worden geproduceerd Want een te kleine hoeveelheid geeft geen kettingreactie doordat de neutronen dan hun doel „mis sen". Wél kwam vast te staan, dat slechts een klein aantal neutronen in staat was om een kettingreactie te ontketenen. Ook wist men, dat er in de vrije natuur, door zgn. kosmische straling, neutronen voorkwa men Indien nu zo begrepen de geleerden in Los Alamos tenslotte het blok uraan- 235 groot genoeg was om de „trefzeker heid" van de neutronen te garanderen, dan zou „spontaan" door „toevallig" in de lucht aanwezige neutronen de ketting reactie „plaats hebben" Men rekende uit, dat, wanneer 25 kg uraan-235 bijeen werd gebracht, de neutronen niet meei kon den ontsnappen. Deze 25 kg werd de kri tische massa" genoemd. Wanneer men nu twee stukken uraan- 235 snel bij elkaar kon brengen zo re deneerde men waarvan het totaalge wicht de 25 kg zou overschrijden, dan zou zich in een onderdeel van een seconde een kettingreactie voordoen, die zich door het gehele blok zou voltrekken Een enor me hoeveelheid energie zou vrij komen. De temperatuur zou, zo zeiden de deskun digen, tientallen miljoenen graden stij gen, drukken van miljoenen atmosfeer zouden ontstaan, alles in de omgeving van de ontploffing zou verschroeien en een enorme luchtdruk zou grote verwoes tingen veroorzaken Hiroshima en Nagasaki hebben ons ge leerd, dat de berekeningen van de kern fysici juist zijn geweest (wordt vervolgd) SCHIETRESULTATEN Uitslagen van de maandagavond door de leden van de .schietvereniging Scher- penzeel geschoten onderlinge wedstrijd: Geweer: H Berendse 48, M Berend- se 46. J. Davelaar en A van Eist 45, J. Overeem, J Koudijs, P van Engelen burg en J van Eist 44. A Blanken. J. ten Broek E v d Werk en B Geefs- huizen 42, H. Methorst en A C van Dusschoten 41 H Pater 40. A ter Burg en H Veldhuizen 38. J Engelenhoven 36. C. v. d. Fliert 34 en A. Wittenberg 33. Buks: M Berendse 47. A ter Burg en H Veldhuizen 45. J Koudijs en C: v d. Fliert 44, J ten Broek 43. A C. van Dusschoten en H Methorst 42. J. Over eem. P van Engelenburg en J van Eist 41. A Blanken en H Beiendse 40. E v. de Werk 39, B. Geefshuizen 38, R. van Eist 35, T. Valkenburg 32.

De Vallei | 1965 | | pagina 4