ONTWIKKELING VAN RHENEN NA 1200 JAAR WAS GEWELDIG ,T>- OUDE GREBBESTAD WERD TOURISTENOORD Op 23 augustus weer aanwinst: nieuw schoolgebouw Belangrijke data uit Rhenens nabije verleden Een der raadsleden van de oude Grebbestad Rhenen heeft onlangs de suggestie opgewor pen om volgend jaar ter gelegenheid van het 1200-jarig herdenken van de komst van Cunera naar Rhenen enige vorm van feestelijkheid tentoon te spreiden. Naar wij verna men zijn er nog geen concrete plannen in dit opzicht. Wanneer men er echt wat aan gaat doen! J tJ zal er, volgens een der bestuursleden van de Oranjevereniging, waarschijnlijk een over- ^dersc^idenaeJhts) koepelend comité worden benoemd dat de plannen hiertoe gaat voorbereiden. Overigens paler;*ienvan de zijn de vergeelde documenten, waaruit het historische feit uit het jaar 766 zou moeten blijken nog niet afdoende geverifieerd, naar men ons verklaarde. De stad Rhenen is veel jonger dan 1200 jaar want zij verkreeg pas in de veertiende eeuw haar stadsrechten. Hoe het zij, een Cuneraherdenking of niet, het simpel aantonen van de oudheid van de stad aan de Rijn gaf ons wat stof om de ontwikkelingen en dan speciaal uit het nabije verleden, met daarnaast de impulsen voor de toekomstige groei eens nader te bezien. Temeer omdat deze stad niet ten dode is gedoemd welk lot even oude stadjes (Workum, Hindelopen, Zwammerdam etc.) beschoren lijkt te zijn. Integendeel, Rhenen bruist van energie zoals een der gemeentebestuurders ons vol trots kon meedelen. Men lette daarbij op de moderne woningbouw op de Lijsterberg, op de toeristische attracties, op de bouw van een fraai be jaardencentrum en vele zaken meer. BEGIN 1918 Gereedkomen woonwijk Vreewijk J 1933 Stichting Ouwehands Dierenpark 1940 Strijd op de Grebbeberg, evacuatie van bevolking. Grote verwoesting in binnenstad. 1945 Algeheel herstel na oorlogshande- lingen. 1957 Nieuwe brug over de Rijn in ge- 1958 bruik. Begin restauratie Cunerakerk. 1966? Gereedkomen nieuw bejaarden- J centrum. 1975? Nieuw gemeentehuis in gebruik. Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 6 augustus 1965 6 r g duideltik zun de Men pikt hier wel terdege een graantje mee van de stroom, die zich 's zomers Rhenenwaarts beweegt. Ook al met het oog hierop verzochten de winkeliers om althans in de zomermaanden ontheffing van winkelsluiting op verschillende tij den, hetgeen bereids werd toegestaan. Van vele zyden optimistische geluiden over Rhenens toekomst! Werk De arbeidende bevolking van Rhenen zal evenwel, mede door het verbod van verdere industrievestiging, toch moeten blijven pendelen, voornamelijk naar Veenendaal en Wageningen. Het schynt dat de Rhenenaar bijzonder sterk aan zyn stad is gehecht want het merendeel wil wel in genoemde plaatsen het dage lijks brood verdienen, maar peinst er niet over er ook te gaan wonen. Honder den Rhenenaren reizen (soms al meer dan 30 jaar) van werk- naar woonplaats AI mag Rhenen daarover ok niet "v gen. De gemeente heeft de laatste ja ren veel, zeer veel uit de grond ge stampt. Men leefde op de toekomst, want het bouwvolume van 1970 i" al op genomen. Rhenen zal blijven groeien volgens de wethouder, zo zelfs dat hij voorziet dat het agrarische Achterberg in de toekomst aan Rhenen zal zijn ge groeid. Die ene kilometer, die thans nog de afbakening is, wordt ongetwijfeld benut voor verdere woningbouw. Men heeft de Lijsterberg praktisch volgebouwd met moderne flats en eensgezinswoningen, nu volgt de streek beneden aan de heuvel. De ruim óOO woningzoekenden zullen uit de brand geholpen worden. Hierbij zijn bijna 200 noodgevallen. Rhenen bouwt door, daar is geen houden meer aan volgens wethouder Van Gesink. We moe ten wel in noordelijke richting gaan, want in het oosten is het niet toegestaan i vanwege de recreatie en in het westen willen we wel naar de Stokweg toewer ken, hoewel dit ook al weer geen genade vond in de ogen van de plannenmakers. In 't Zuiden kunnen we niets beginnen, dat is een andere provicie. Naar wet- houder Van Gesink vernam heeft Wage ningen wel degelyk plannen een satel lietstad over de Rijn te gaan bouwen, verbonden door een vast brug. Naast al het moderne zal Rhenen ook zijn mooie oude plekjes blijven behouden. Statig en 1 strak spant de aloude Cuneratoren haiar vormen om de stad en is in wyde om trek zichtbaar. De oude stadswallen zyn nog aanwezig. Terwijl het moderne ver keer zich door de Herenstraat slingert schijnt het leven rond de Panoramamo len en langs de Zuidwal te hebben stil gestaan. Zo is het en zo moest het vol gens de Rhenenaren blijven. Boven op de Lijsterberg is ruimte voor het mo- In 't begin van deze eeuw heerste, zoals overal in den lande, ook in Rhe nen een bittere armoede. De meeste Rhenenaren waren werkzaam op het land. in de steenfabriek of als hand wever en sigarenmaker, allemaal baan tjes, die voor de meestal vrij grote gezinnen weinig materiele welstand opleverden. De bewoning in de oude binnenstad was evenmin ideaal. Enkele nauwe straatjes (Servetstraat, Grutterstraat) tonen nog iets van deze woningellende. Maar de bevolking van Rhenen, gemoe delijk en met een sterk ontwikkeld solidariteitsgevoel in dat niet zo roos kleurige verleden, vocht zich door de moeilijke jaren heen. Van een mid denstand was toen nauwelijks sprake. Slechts enkele kruidenierswinkeltjes werden in de Herenstraat aangetroffen. Opleving Pas na de eerste wereldoorlog kon van enige opleving worden gesproken. Boven op de Berg (thans allang niet meer de uiterst bebouwingsgrens) "er- rees een grote arbeiderswijk het Vree wijk. Nieuwbouw op grote schaal dus, in die tijd een zeldzaam verschynsel. In de twintiger jaren vestigden zich meer middenstanders, er kwam een bankge bouw, en ook meer industrie. Rhenen kende in die dagen een groot aantal middelgrote, kleine en piepkleine siga- renbedrijven opgezet en geëxploiteerd door raszuivere stadgenoten. Er kwam een grote timmerfabriek, cocosweverij, kortom er was sprake van een industrië le opleving. Die helaas maar kort duur de. Als gevolg van de alom heersende maatschappelijke crisis in de dertiger jaren waren het vooral de sigarenbe- dryfjes, die het loodje moesten leg gen. Er ontstond een grote trek naar het nabijgelegen Veenendaal waar ar beid en brood was voor de werkloos geworden sigarenmakers. In de andere bedrijfstakken werd de nood niet zo nypend, maar toch deed zich het verschijnsel voor dat ook de textielarbeiders naar Veenendaal gin gen werken. Hetgeen heden ten dage nog steeds wordt waargenomen, maar dan om een andere reden. Niet gedwongen door een maatschappelijke inzinking, maar wel door het feit dat van over heidswege op de stad Rhenen een zeker stempel is gedrukt, zodat industrieves tiging niet meer wordt toegestaan. Rhe nen zal het Valkenburg van Midden-Ne- Modern Rhenen! Fraaie woonflats ac centueren de Lysterberg. derland moeten worden zo schijnt het. Want de horecabedrijven kwamen, een wereldbekend Dierenpark trok en trekt jaarlijks duizenden naar de Grebbestad. Zoals de zaken thans staan zal Rhenen een grote taak krijgen: De snel groeien de bevolking van de Randstad verpozing en recreatie verschaffen in de schone dreven rondom de stad. Structuur Mede als gevolg van de boven ge schetste levensomstandigheden in het begin van deze eeuw, groeide in Rhe nen de invloed van de links georiënteer de politieke partijen. De socialistische partijen zijn sterk vertegenwoordigd in de gemeenteraad. Zeven van de vyftien leden onderschrijven de socialistische beginselen, tegenover zes van de christe lijke partijen en een liberaal. Daarbij bleek uit de cyfers van de laatst gehou den volkstelling dat slechts een gering percentage (8 pet.) opgaf geen kerkelij ke gezindte te hebben. Het merendeel bleek te behoren of te willen behoren bij de Ned. Herv. Kerk (74 pet.). Slechts 5 pet. is katho liek en een nog kleiner percentage (4 pet. gereformeerd). De streng-or- thodoxe groeperingen steken daar met 7 pet. nog bovenuit. Rhenen doet op eigen wijze en op kleine schaal aan cultuur. Men heeft een eigen Streekmuseum, dat allerwege in de belangstelling staat. De gemeente beijvert zich dit alles te stimuleren o.a. door kortgeleden het subsidie, voor mu ziekscholen nog weer te verhogen. Het verenigingsleven is niet bijzonder boeiend, hier geldt hetzelfde als overal, de televisie is blijkbaar een te grote concurrent. Dat neemt niet weg dat de stad een prima zwembad heeft een goe de ijsbaan, een pas gerestaureerd sport veld en een instructiezwembad is in aanbouw. Toerisme In het Streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug staat de omgeving van Rhe nen aangegeven als bestemd voor re creatiegebied. Het heeft er alle schijn van dat na een aarzelend begin, Rhe nen ernst begint te maken met de be vordering van dit plan. Een zeer ijve rig VW bestuur heeft ook dit jaai be wezen by de tijd te zijn en zag kans weer duizenden naar de Grebbestad te lokken, waaraan het attractieve zomer- programma dat na veel zwoegen was opgesteld, niet vreemd was. Koffie-1 meisjes ian de invalswegen naar de stad stelden de toerist-dank zr, deze service-op zijn gemak. Nachtelijke Rijn vaarten waren hoogtepunten en dagen tevoren al uitverkocht. Zo groot was de toeloop dat VW nog overweegt een ex tra tocht in te lassen. Het VVV kantoor op het Fred. v. d. Paltshof wordt in de zomermaanden dagelijks door tientallen toeristen be zocht. De voorzitter van de VVV Rhe nen, de heer A. J. Bovensehen, maak te zelfs gewag van eei record recet te aan folders, boekingen e.d. van 1500 per ochtend. Dit kantoor, in 1945 .pgezet, kreeg uitbreiding en is 's avonds in volle glo rie verlicht. De gemeentelijke autoritei ten zegden de VW alle medewerking toe. Vanwege financiële moeilijkheden moest helaas het subsidie met 1000.- worden verlaagd tot 4 mille per jaar, waarby dan nog de huur van het kan toor moet worden afgetrokken, maar als er iets te organiseren viel, was de gemeente direct bereid aan de voorbe reidingen mee tc werken door b.v. de Dienst Gemeentewerken in te schakelen. De toerist heeft Rhenen ontdekt, mede door de aantrekkelijke folders, die jaar lyks door Nederland zwermen. Dat WV zelf de schouders onder I t werk wilde zetten bewees de vereniging wel met een ingevoerde contributieverhoging, waardoor deze baten tot 2300,- oplie pen. Plannen tot oprichting van een jacht haven (een watersportvereniging was er de voorloper van) completeren de acti viteiten. Men /erwacht dat Rhenen in de komende jaren, ook al door hel sty- gende bezoek aan de in de nabijheid gelegen fraaie campings, een overweldi gend toeristenbezoek kan tegemoetzien. Middenstand Aan al deze levendigheid heeft de groeiende middenstand van Rhdnen na tuurlijk voordelen. Hoewel de zakenlie den vertelden dit seizoen ondanks het slechte weer niet ontevreden te zijn is men in sommige branches van me ning dat de toeristen teveel voorbijtrek ken en niet in de binnenstad blyven hangen. Speciaal in de sigarenwinkels hoorden we dit geluid. Daarentegen kunnen de slagers en de banketwinkels bogen op een goede omzet bij de toerist. De Grebbestad Rhenen als het ware in en zo zal dat wel blyven volgens wet houder Van Gesink, die met jaloerse één greep samengevat door een lucht- fotograafin het jaar 1929. (foto K.L.M. Aerocarto N.V.) blikken naar de Betuwe ..eek waar de plaats Kesteren (veel kleiner dan Rhe nen) zich nag verheugen in de komst van nieuwe bedrijven, gepaard gaande met een verhoging van het tempo .in de woningbouw. i t t t derne. Op 23 augustus zal Rhenen weer een nieuwe lagere school rijker zijn. Het oude Rhenen met zyn schilderach- Een kleuterschool met instructiezwem- tige straatjes wordt door de toerist be- bad volgen nog dit najaar. En als klap wonderd. Opname werd gemaakt in de °P de vuurpijl volgend jaar het gereed- Servetstraat. (Zie vercjer pag. 7)

De Vallei | 1965 | | pagina 6