Veel liefs van Uit liet land van de zendeling Willibrord en de aartssehavuit Veitelien (Circus Boltini e i ABS 1 Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 6 augustus 1965 7 De bewoners van Veenendaal en om geving zyn maandag 9 augustus het „hooggeëerd" publiek. Het enige Neder landse circus Toni Boltini geeft nabij bet Schryvetspark een middag- en een avondvoorstelling. Blykens de recensies uit andere plaatsen brengt dit vader landse circus als laatste der Mohieancn eén programma dat alle vorige overtrof. Zeventig artisten uit tien verschillen de landen zijn samengebracht in een drie uur durend non-stop circuspro gramma, waarin klassiek circus ditmaal wordt afgewisseld met eigentijds ver maak. De directie is er niet van terug geschrokken zo nodig te breken met ge vestigde gebruiken. Dat blijkt wel uit het opnemen van de tineridolen Johny Lion en zijn Jumping Jewels in het veel kleurige programma. Op deze wijze is er ook voor de jeugd, die anders wellicht het circus zou heb ben gemijd, een aantrekkelijke trekpleis ter voorhanden. De artiesten komen uit verschillende landen o.a. uit Australië de jongleur Rosto, uit Denemarken de clowns The Dubsky's, uit Duitsland de trapezewer kers The Saltas. uit Engeland de mees- teracrobaten The Retlems, uit Frankrijk de rolschaatsenacrobaten, uit Zweden de kunstwielrijdsters enz. Een grote groep Berberleeuwen wordt gedresseerd door de Nederlandse temmer Aad de Vries. Mevrouw Dicky Boltini en haar doch ters Antoinette en Josette zullen de fraaie collectie paarden presenteren. Gezien het programma en gehoord de reacties uit het land is een bezoek aan Circus Boltini beslist de moeite waard. RH EINEN Rijkspolitieman betrapt gluurders Zaterdagmiddag j.l. betrapte een wachtmeester van de Rykspolitie te Khcnen gedurende de surveillance in de bossen gelegen aan de Defensieweg een viertal mannen die op een wat in het oog lopende manier zich inspanden zich van iets al te duidelyk te over tuigen. De politieman ging op nader onder zoek uit en stelde vast dat de vier „heren" aan het gluren waren naar een minnekozend paartje, dat zich even eens in deze bossen ophield. De sportie ve politieman dacht er het zijne van en vond dit blijkbaar te bar. Nadat hij de gluurders van hun zeer onsportieve daad op de hoogte had gesteld verba liseerde hij ze stuk voor stuk op grond van het overbekende artikel 461 van het wetboek van Strafrecht. Ergens moet men toch de vrijheid hebben? KORAALVISSEN IN OUWEHANDS AQUARIUM Het intieme aquarium van Ouwehands Dierenpark is verrykt met koraalvissen. Deze vissoort is gestreept als een ze bra en heeft de pennen van een stekel varken. Het is een zeer byzondere vis soort, die dan ook bij de bezoekers al- lerwege grote aandacht trekt. De kleu ren van de vis zijn prachtig en doen het uitstekend in de volkomen aangepaste omgeving. GIBBON VAN WISSE DOOD GERED In Ouwehands Dierenpark is een kost bare gibbon, een prachtige langarmige apensoort, van een wisse verdrinkings dood gered. Tijdens het spel werd hét dier door een soortgenoot in de vjjver voor het restaurant geduwd, waar hij .1 zover heen was, dat de staat van be wusteloosheid was ingetreden. Restau rant-chef Ottens, die van de drenkeling hoorde, bedacht zich geen moment. Hij sprintte naar de vyver, sprong er tot aan zijn hals in, greep de gibbon en wist hem in de keuken door toepassing van kunstmatige ademhaling weer tot bewustzyn te brengen. Nadat de vacht van al het vyverwater was ontdaan en de gibbon was droog gewreven, nam parkarts Gouda Quint hem verder on der controle. Hij diende het dier, dat zich erg dankbaar en aanhankelijk toon de, een hartversterking toe middels een injectie en een half uur later hing de aap al weer bovenin zijn nachtverblijf, waarin hy nog enkele dagen moet ver toeven om geen kou te vatten na dit| I natte avontuur. INTERN ATONAAL WAGENPARK Al enkele jaren valt het op, dat Ou wehands Dierenpark mee. internationa le bekendheid jaat genieten. Vooral de ze „zomer" doen zeer veel buitenland se gasten het park op de Grebbeberg aan, hetgeen blijkt uit de vele gepar keerde auto's met vreemde kentekens. Op het 2.5 ha groot parkeerterrein, waar 1000 tot 1500 auto's per dag worden ge stald in deze vacantietijd, treft men Zweden, Denen, Engelsen, Belgen, Fran sen, Duitsers en Zwitsers aan, naast ve le Amerikaanse wagens afkomstig van de bezettingstroepen uit West-Duitsland. Opvallerid groot is het aantal Zweedse wagens. Ontwikkeling van Rhenen (vervolg van pag. 6) komen van het fraaie bejaardencen trum langs de geheel gereconstrueerde Nieuwe Veenendaalseweg. op het eind waarvan een bungalowpark uitmondt. Rhenen. aan het eind van de vorige eeuw, schijnbaar ingeslapen, zich vlei end aan de oever van de Rijn, heeft zich opgericht. Nog juist op tijd begrepen de bestuurders van de Grebbestad dat men geen Sloten, Woekum, Veere of Edam moest worden. De moderne tijd deed, zich vooral na de Tweede Wereldoorlog gelden. Rhenen werd herbouwd na de verschrikkelijke verwoestingen van de oorlog. Een nieuwe oeververbinding over de Rijn werd gelegd, waarover het snelverkeer naar zuidelijke richtingen davert. Het oude hart van Rhenen da vert ook. Het heeft een snellere klop ge kregen. De duizenden, die in de nabije toekomst naar de recreatieplaats Rhe nen zullen komen, kunnen, evenals de eigen bewoners dat dagelijks doen, zich alleen maar verwonderen over hetgeen Moeder natuur de Cunerastad heeft meegegeven. De nieuwe lagere school op de Lijsterberg te Rhenen, die op 23 au gustus a.s. wordt ge opend. NU TOCH FILMS EN T.V. IN AMERIKAANSE VLIEGTUIGEN Er is al geruime tijd in de internatio nale luchtvaart een strijd gaande over de vraag welk amusement men luchtrei zigers op grote trajecten kan bieden. In Amerika begon de grote organisatie van de Trans World Aairlines met het verto nen van films in de cabine. Andere maat schappijen volgden met allerlei varian ten: ook T.V.-toestellen verschenen in de passagiersruimte. Het bleek echter een nogal kostbare geschiedenis en een ge heel bevredigende oplossing voor het vraagstuk van de zgn. in-flight enter tainment werd niet gevonden. Op een vergadering van de organisatie van luchtvaartmaatschappijen, de Inter national Aair Transport Association werd tenslotte besloten, dat de maatschappijen zich zouden verbinden geen zodanige ont spanning meer aan te bieden. Voor wat de Verenigde Staten betreft heeft echter het hoogste overheidslichaam terzake, de Ci vil Aeronautics Board, deze overeen komst onverbindend verklaard. De Raad vond, dat er geen publiek belang gediend was met zulk een overeenkomst, dat zij de gezonde concurrentie van de lucht vaartmaatschappijen in de weg stond en dat zij in strijd was met de in de V.S. gestelde anti-trustwetgeving. Onmiddellijk daarna heeft de grootste luchtvaartmaatschappij ter wereld, de Pan-American voor twee miljoen dollars aan materiaal aangeschaft. Een voorlopige bestelling bij de Japanse fabrikant Sony Corporation is thans omgezet in een con tract. Op de Amerikaanse markt heeft deze pionier uit het Verre Oosten thans een greep, die haar Amerikaanse concur rentie haar benijden. Zij maakt ook mi- niatuus T.V. toestelletjes die het mogelijk maken de landing en opstijging als pas sagier te zien als bevond men zich in de cockpit. Maar de Nederlandse luchtvaart maatschappij, de K.L.M., die op de Atlan tische route vooral als scherpe mededing ing blootstaat, heeft vooralsnog besloten niet aan deze vorm van ontspanning mee te doen. Maar zal de concurrentie haar daartoe niet dwingen? OOR De chauffeur van de ambassadeur van Senegal in Tunis is zo boos geworden om dat zijn werkgever hem had ontslagen en hem naar Dakar wilde terugsturen, dat hij op hem is afgevlogen geprobeerd heeft hem met zijn stropdas te wurgen en toen dat mislukte hem een stuk uit zijn oor heeft gebeten Hij wierp het stukje mensenvlees daarna op de grond om het met zijn voeten fijn te stampen Het per soneel van de ambassade heeft daarop de ambassadeur ontzet, wat pas lukte na een hevig handgemeen. Intussen was Ronnie begonnen, de handmicrofoon dicht bij zijn mond. Even nog keek hij naar de zwarte vrouw, maar daarna vestigde hij zijn aandacht op de hele zaal. Hij had dit liedje al verschillende malen gezongen, als hij er zin in had. of als men er om vroeg Hij kende het door en door. Het lag hem en hij zong het liever dan welk ander liedje. De dikke aan de tafel mopperde: „Vreselijk. Het is gewoon niet aan te horen." Yolanda Zolban fronste haar wenk brauwen. „Houd je mond, Augie, die jongen zingt niet eens zo slecht. Maar daar heb jij toch geen verstand van." Tijdens het zingen van Ronnie was het vrij rustig in de zaal. Zelfs Blikkie die de glazen moest bijvullen, wachtte even, tot de zanger klaar was. Een lang en hartelijk applaus was de beloning Ronnie boog enkele malen, waarna hij weer achter de piano ging zitten. Even later klonken de vlotte tonen van een quickstep. Het bleke meisje werd ten dans gevraagd en Yolanda zweefde even later eveneens in de armen van een harer vrienden over de vloer. De met Augie aangesprokene speelde met zijn glas en keek naar de pianist. Ronnie zag hem via zyn spiegeltje. Hoe kan zo'n bekoorlyke jongevrouw iets dergelijks tot vriend hebben, dacht hij. Later op de avond zong hy een Fran se chanson. Ook ditmaal luisterdé Yo landa met meer dan gewone belangstel ling. zich weinig aantrekkend van de schimpscheuten, die Augie meende te moeten loslaten. Ze kende hem onder hand wel. Een half uur voor sluitingstijd zei Yolanda: „Augie, geef me eens een bal pen en een velletje papier". De man kende haar grillen en invallen dus pakte hy een notitieboekje en scheurde er een blaadje uit, onderwijl zy'n vulpen losschroevend. Ze schreef een paar regeltjes op het papier en wenkte Blikkie, die de hele avond zyn speciale aandacht aan deze tafel wijdde. „Voor de pianist, ober". Hy boog. „Zeker, mevrouw". In een pauze tussen twee nummers stak Ronnie een sigaret op en vouwde het briefje open, dat Blikkie op de pia no had gelegd. Verzoeknummertje, was zyn oordeel, want dat kwam vaker voor. Hij las, tot zijn verwondering even wel: „Yolanda Zolban verzoekt u nog éénmaal te zingen en maakt u haar compliment over uw stem". Zo, dacht hy. het is dus in de smaak gevallen bij ons danseresje. Wat moet ik ervan maken? Een hit? Misschien is ze het type, dat helemaal niet wegloopt met toppers. Even dacht hy na en keek naar zijn collega's. Hy kwam overeind. „Een verzoekje van onze Yolanda om nog eens te zingen. Wat denken jullie door Maartje Zeldenrijk ervan? Geef me eens een tip". De guitarist lachte. „Je eigen compo sitie natuurlijk". Ronnie aarzelde. „Ik weet niet, of dit publiek er wel geschikt voor is". De ander keek naar de klok. „Om half één? Het kan net nog. Zal ik je aankondigen?" „Vooruit dan maar. Ik wou, dat ik het nooit gemaakt had". „Man, het is toch goed? De melodie is voortreffelijk. We doen het maar, he?" Zwijgend gaf Ronnie hem de micro foon en de guitarist begon: ..Dames en heren, u hebt vanavond een paar keer naar onze Ronnie Beelen kunnen luiste ren. Maar behalve pianist en zanger is hij ook componist, Zelf heeft hij een lied je geschreven met Nederlandse tekst en bovendien de muziek ervan gecompo neerd. Op verzoek zal hij dat nu nog zingen. De titel slaat precies op hem en luidt: Ik ben heel gewoon maar onze Ronnie Beelen, heel gewoon maar een jongen". Er klonk een applausje. Terwijl hy opstond en de microfoon overnam, ont moette hij de blik van Yolanda, die hem vriendelijk toeknikte. Nou, op hoop van zegen dan maar. Beter nu dan om ne gen uur. Het orkestje zette met veel lawaai een vlot tempo in, maar toen Ronnie Beelen begon te zingen, ebde de muziek naar de achtergrond en was het zyn stem, die domineerde: „Ik ben heel gewoon maar een jongen, geen nozem en ook vast geen bink; ik heb een paar sterke longen, 'k forceer niets, dat is me te link. Ik weet het: ik ben geen Adonis, aan wedstrijden doe ik niet mee, en trots aan mij alles gewoon is, ben 'k toch met mezelve tevree. Daarom zing ik rustig een liedje, in m'n eentje, wie weet krijg ik chance. 'k Ben vrij man, ik heb dus geen grietje, dus, dames, u hebt nog een kans". Toen het eerste couplet gezongen was. had Ronnie al gezien, dat Yolanda en haar vrienden, met uitzondering van de dikke, aandachtig geluisterd hadden. Er werd zelfs niet aan de tafel gesproken, terwijl ook elders in de zaal belangstel ling groeide voor dit nummer. Hij knikte onmerkbaar tot de guitarist en begon het tweede couplet: „Wie sprak van boosaardige men sen? Die kennen geen lied'ren, nietwaar? Daarom wil 'k u allen toewensen: Wees vrolyk en zing met elkaar, tesamen een .simpel, klein liedje, in 't Hollands, in 't Engels of Frans; en kijk dan maar rond naar een grietje, wie weet, heb u plots'ling een kans!" Hij haalde diep adem. Nog steeds keek Yolanda hem onafgebroken aan. De gehele zaal was opmerkelijk stiller ge worden dan gewoonlijk. Ik heb er suk- ses mee, dacht hy. De guitarist zette in voor het volgen de couplet: „U kent me, ik speel hier al weken of maanden? Ik weet het niet meer. Ik heb u al heel vaak bekeken, u, dames, en ook u. meneer. Ik zou best zo door kunnen kwelen, maar de baas kijkt al scheel, da's niet fyn. Dus ga 'k u niet langer vervelen, en zing nog tot slot dit refrein: Zo'n gewoon huis- en tuinmelodietje, waarin je wat zinnetjes vlecht, 't geheel wordt dan soms een leuk liedje och, 't leven is heus niet zo slecht-" Hy boog en het applaus daverde op. Vriendelijk lachend boog hij nog eens speciaal naar de jonge vrouw, die ent housiast klapte en hem toelachte. Als het ware liefkoosde hij haar met zyn ogen, maar wendde zich voorts naar de andere bezoekers, van wie velen niet minder aktief aan de bijval deelnamen. De guitarist keek hem aan en zei: „Zie je nu wel, dat je er altyd sukses mee hebt?" Ronnie knikte en wuifde met zijn handen, waarna het applaus verstomde. „Dank u wel, dames en heren, voor uw waardering. Maar... over een kwartier tje is het sluitingstijd, dus moeten we het hierbij laten. Doch, we zyn zeer er kentelijk voor uw hartelijk applaus en daarom zullen we besluiten met 'n lang zame wals: ,,Sag' beim Abschied leise: Servus". Terwijl de paren dansten, begon Blik kie en de beide dienstertjes af te reke nen. De dikke aan de tafel van Yolanda haalde een portefeuille te voorschijn, keek op het briefje, dat Blikkie voor hem op tafel gelegd had en haalde noncha lant enkele bankbiljetten te voorschijn. Blikkie zocht naar geld om terug te ge ven, maar de man wuifde onverschillig met zijn hand, waai na de kelner boog en zyn vriendelijkste gryns toonde. Tien over één was de zaal leeg. Ron nie sloot de piano en borg de muziek in zijn tas, terwyi de anderen hun instru menten inpakten. „Zo, jongens, dat heb ben we ook weei gehad. Voor Willem was het geen slechte avond, veronder stel ik". Ronnie knikte en dacht: Als ze van de week nog een tyjei komt, zit er voor ons een tientje extra aan. Dat vind ik belangrijker. HOOFDSTUK 2. Op de straat was het gezelschap in een grote wagen gestapt, die aan de overkant geparkeerd stond. „Wat doen we nu?" vroeg het bleke meisje. „Naar het Plein?" Yolanda schudde haar hoofd. Ik vind het mooi genoeg geweest; we gaan naar huis". (wordt vervolgd) Dankbaar keerde Willibrord naar Trier terug, waar Irminia op 1 novem ber 698 een schenkingsbrief uitvaardig de, waarby zy het landgoed met alle lijfeigenen, gebouwen, landeryen, kud den en alles wat er byhoorde aan Wil librord afstond. Ook een hospitaal hoor de daartoe. Irmina's familieleden, Pi- pijn H en Plectruoris, vergrootten door schenkingen nog het kloostergebied. Toen Willibrord 81 jaar was, werd hij ziek. Vijftig jaren had hij de Blijde Boodschap gepredikt, nu legd». hy het moede hoofd neer en stierf 7 november 739. In de krypta met gangen en nissen overwelfd met tongewelven rust zijn ge beente. Wy staan op de hoge heuvelrug van de Hardt en zien in de diepte Echter- nach liggen, de veelkleurige huizen ge- groepeert om de oude kerk met daar naast op een heuvel de verweerde oude parochiekerk. Huizen hechten zich als nesten van de salanganen of klipzwalu wen aan de flanken van de bergen. De bruinkleurige akkers met hun zacht- glooiende lijnen liggen tegen de hellin- Op onze tocht naar Luxemburg reden wij via Tongeren, een stad uit de tijd der Romeinen. Op de Grote Markt trof fen wij dit martiale gedenkteken voor Ambiorix aan, het opperhoofd der Eburonen, die de Romeinse bezetting van Atnatuch of Tongeren versloeg. In het midden van het land wordt het landschap vriendelijker en lieflijker. Daar ligt het massief van bontzand steen met witte en rode banden. Meerj naar het zuiden ligt Gutland of Bon Pays met zandsteen en kalksteen. De j omgeving van Echternach is wel het mooist. Klein Zwitserland heet het in de reisgidsen. Wy gingen achter de galg heuvel de Thoul in de richting Wasser-; billig, en vonden daar een sombere rotsengroep, de Veitcheslayen. Een der rotsen draagt het opschrift Veitcheskam- mer, een zigzaggang tussen vier gewel dige rotsen met mos en varens begroeid. Het voorste deel, de eigenlijke Veitches- kammer was eens de schuilplaats van een beruchte rover en boef, die Veit- chen, verkleinwoord van Veit of Vitus. Menig verhaal over zijn euveldaden doet hier nog de ronde. Het rijke Echter nach en de kooplui moesten het vaak ontgelden. Het Luxemburgse land, rijk aan klo In de schatkamer, een museum, vonden wij deze expressierijke Christuskop uit de He eeuw. graaf van Vianden kon noemen. Tydens zijn ballingschap woonde de Franse schryver Victor Hugo hier. Zijn woonhuis is nu een museum, aan hem gewijd. CLERVAUX Ieder herinnert zich van de lagere school, dat de monnik Bernard van Cler- vaux, Clara Vallis, het heldere dal, de tweede kruistocht preekte. Hy was de eerste abt van het door hem in het dal gestichte klooster, de grootste figuur van de 12de eeuw, kerk- en kloosterhervor mer, mysticus ook, wiens mystieke leer eens door Anton van Duinkerken als volgt werd samengevat: De mens vry- maken van een schandelijke slaverny aan kwaad en ellende; hem gelijkvor mig doen worden aan God door de na volging van Christus; hem, voorzover zijn menselijk vermogen dit toelaat, deelachtig doen zijn aan de volmaakt heid van Gods eigen leven krachtens de kruisdood van Christus" (Uren met grote mystici). Hoog op de beboste berg ligt de ruïne van het kasteel, dreigender dan dat van Vianden. Maar het dalletje is vriendelyk en uitnodigend. TRIER Trier werd door de Romeinen ge bouwd. Als zij daar rijk geworden wa ren, lieten zij landhuizen bouwen te Echternach in het lieflijke aai. Trier is op Augsburg na de oudste Duitse stad. Onze Karei de Stoutmoedige wachtte er vergeefs op zijn kroning. Wij reisden er heen om twee gebouwen te zien: de Porta Nigra uit het jaar 260, gebouwd door de Romeinen, om haar kleur zo genoemd. De dichter Marsman gaf een van zyn latere poëziebundels de naam Porta Nigra, waarmede hij dc poort des doods bedoelde. Hij werd toen ge obsedeerd en geteisterd door de doods gedachte, die zijn vitalisme ondermyn-1 de. Aan de dood doet de i'rierse poort ons echter niet denken, wel aan stryd en macht. DeDom tenslotte is de oudste kerk van Duitsland. Zij dateert reeds uit de 6de eeuw. Op onze terugreis hopen wij Gulik aan te doen, waar de eerste Veenendaalse predikant vandaan kwam. In een pre- dikantenlijst uit de 16de eeuw vond ik enige jaren geleden zijn naam: Theodo- rus Siliginius met de toevoeging Julia- sensis, dat is:_ var Julich of Gulik af komstig. Van de heuvel Hardt af met het ge zicht op het paradijselijke dal van de Sauer zend ik de Valleilezers een vrien delijke vakantiegroet. Echternach, 30 juli 1965 D. Philips De laatste jaren hebben wij in de vakantietijd allerlei plaatsen en streken bezocht, die op enigerlei wijze in xelatie hebben gestaan met Veenendaal en Rhenen of hun omgeving. We trokken naar Tien- en Achttienhoven, Vreeland en Abcoude, naar "s-Gravenmoer in Noordbrabant, naar de Biesbos en Oosterhout, naar Moerbeke in Vlaanderen, Gaasbeek bij Brussel, waar het paradijselijke dal van de Düssel, bij Erkrath, waar de Neandertalers leefden, naar de hooggelegen trotse burcht van Bcntheim, welks lieren vele goederen bij Rhenen en het patro- naatsrecht van de kerk recht om de pastoor aan te wijzen bezaten. Ditmaal zijn wij naar het land getrokken waar de Godsman Willibrord, wiens persoon, leven en werken in 1939 bij tie herdenking van zijn dood, twaalf eeuwen geleden, door Reformatorische en Katholieke christenen werden geëerd, de laatste veertig jaren heeft gewoond: Luxemburg. Er bestaan relaties tussen Willibrord en Rhenen. In een „boeexken dat men vercoopt in die stadt van Renen" geti teld „Wat Leven ende die Passie ende Verheffinghe vander heyliger maget sinte Kunera die in die stadt van Re nen rustende" is" en dat omstreeks 1530 verscheen, wordt verhaald: Een deel jaeren daernae (nl. na Ku- nera's marteldood) doe (toei.) sinte Wil- boert (Willibrord) dye yerste (de eer ste) bisschop van Utrecht den eertschen bissop (de aartsbisschop) van Colen (Keulen) versoecken (bezoeken) sonde, gevielt dat hi door Rienen reedt daer hi een luttel (korte tyd) vertoefde. - En de si baden hem eendrachtelijck met oetmoedicheyden dat die heylighe mag- het ende martelersse verheffen wilde, (dat hy haar stoffelyk overschot plechtig naar de parochiekerk zou brengen). Wil librord beloofde op de terugreis aan hun verlangen te voldoen, want hij was op de heenreis „met grooten anderen saken becommert". Hij vergat echter zijn belofte. Op de terugreis werd Willi- brords schip by de Grebbeberg door een storm overvallen, zegt de legende. „Sinte Wilboert riep aen die hulpe Gods ende badt ootmoedelyc dat die tempeest (het noodweer) overghinghe ende ghe- sachticht worde". Toen de storm ging liggen, herinnerde Willibrord zich zijn belofte, ging aan wal en verhief het lyk van de vrome maagt, zodoende ban den smedend tussen zijn zending en Rhenen. Toen de monnik, volgeling van de va der der monniken Benedicters ,in 690 uit Northumbrië naar ons vaderland ge komen, enige jaren het heil aan onze voorvaderen verkondigd had, zocht hij een veilige verblijfplaats waar de toe komstige zendelingen gevormd konden worden, de zieke en oude werkers kon den rusten en waai in tyden van ver volging geschuild kon worden. Hy staak te daarom enige tijd zijn tochten door onze lage landen om een blik te slaan over de grenzen. In 698 voer hij over de Rijn naar Trier, waar hy aan Irmina, dochter van koning Dagobert werd voor gesteld, die hem goederen te Echter nach schonk. Willibrord begaf zich daar heen en was verrukt. Irmina's ilia lag in een bekoorlijk Ardennen dal, het dal van de Sauer of Sure, omgeven door bruine rotsen van bontzandsteen en ho ge bergen die bossen droegen. Het land goed tot klooster bestemd, lag daar stil en eenzaam. De frisse groene weiden, de vruchtbare akkers, voortdurend be sproeid door de heldere kronkelende Sauer, zouden ruimschoots voorzien in de behoeften der monniken en der land lieden, die zich hier zouden vestigen. igen en voegen allerlei nuances van geel, i brum en groen toe aan de roodachtige bodem. Tegenover ons verheft zich 232 m hoog een heuvel, de Thoull genaamd, waar zich vroeger de galg bevond. Aan zyn voet liggen de resten van de Villa Loeschen, Lissenhoeve, een oud bezit van de abdy Echternach. Een wal van groene bergen omsluit het prachtige dal, zo heerlijk en harmo nieus van ligging en bouw, dat mij het gedicht van Boutens te binnen schoot, waarboven staat Terra, valle omoenis, de aarde, het al te lieflijke dal en waar in hy zich afvroeg hoe de zwaan, dc zielevogel nog nooit van hier kon ver trekken en scheiden. Toen wij voorbij Houffalize en Bastog- ne het groothertogdom Luxemburg, een vervorming van de naam Lützeiburg, luttele of kleine burcht, binnenreden trof ons het indrukwekkende, soms som ber grootse karakter van de Arden nen met plateau's tot 300 m hoogte, pla teau's uit leisteen bestaande. Diepe da len hebben de rivieren hierin uitgesle pen. Oesling heet dit deel van Luxem burg. Gigantisch zyn hier en daar de leisteenrotsen omhoog, waarop soms een ruine van een middeleeuws kasteel. ven, holen en rotsen, was een geliefd oord voor rovers, waartoe ook menige edelman behoorde, die van zijn burcht op de rotsen uit, de kooplui en hande laren op de wegen bedreigde. De indruk wekkendheid of lieflijkheid van het land schap blijkt geen invloed gehad te heb ben op het roofzuchtig instinct van de mens. Het is uiteraard ondoenlijk in twee we ken alle landstreken, rotsformaties, be ken, dalen, dorpen en steden van het rijk gevarieerde Luxemburg te bezoe ken. Maar op ons programma prijkten I natuurlijk Vianden en Clervaux met een tocht naar Trier. VIANDEN Door het Sauerdal bereikten wij over Bettendorf het oude Vianden met zijn kasteel hoog op een eenzame rots. Dat is de burcht Oranje-Nassau, op een plaats gebouwd waar vroegei een Ro meinse sterkte heeft gelegen. De burcht ziet er grimmig en onaantastbaar uit, alsof hy zegt: noli me tangere, raak my niet aan! In 1417 kwam de geweldige feodale burcht aan de Nassau's. Van daar dat Willem van Oranje zich ook De basiliek te Echternach die in de krypte het gebeente van Willibrord bewaard. Romaanse stijl.

De Vallei | 1965 | | pagina 7