Dr. W. Doorenbos uit De Klomp gaat volgende maand naar Amerika FANTA HENNY JANSEN 6 limonadeglazen met vrolijke clowns! ORANGE r voor 6 zegels en slechts 1 gulden krijgt U GEZINSFLES Ree sluit vriendschap met achtjarig meisje Bundel tekeningen, die woorden uitdrukken Studie over spookhuis „De Ronde Klip" op Curasao AMERONGEN AUTODIENSTEN EXP. VAN ECK E.V.E. VEENENDAAL I Telefoon 406 7 Huidverzorging en make-up VEENENDAAL vruchtenlimonade bereid met zuiver sinaasappelsap SCHERPENZEEL Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 13 augustus 1965 f Dokter W. Doorenbos wiens laboratorium aan De Klomp gevestigd is, maar waarvan prak tisch niemand de plaats weet, is een wetenschappelijk vorser, zoals wij in een artikel in ons blad twee jaar geleden, al lieten uitkomen. De 71-jarige arts reisde door alle werelddelen, was scheepsarts, werkzaam in zowel Oost- als West-Indië en lange tijd in Egypte. Hij ver diepte zich daarbij nog via allerlei studies in de meest ingewikkelde vormen van bijgeloof en zwarte kunst, die de inheemse bevolking er op na hield. In zijn zeer interessant labora torium was dr. Doorenbos de laatste jaren bezig met het vormen van draadfiguren, die al len een bepaalde symbolische voorstelling weergaven. Wij, nuchtere westerlingen moeten zo'n figuur eerst eens goed aankijken en begijpen er dan nog niets van. De primitieve mens ziet direct de beteke nis van de abstracte figuren. Dit werk werd de basis voor een heel interes sant gegeven. De draadfiguren, poppe tjes of dieren, stelden letters voor. In spiegelbeeld kan men duidelijk de woor den zien en waarnemen. Dokter Doorenbos werd van vele kan ten benaderd en zelfs uit Amerika waar men er wel wat in zag. Talrijke moge lijkheden zelfs. Voor het illustreren van advertenties, voor het maken van cou verts in een hotel etc. Als men de fi guren ziet, wordt men nieuwsgierig en wil dan ook het betreffende woord we ten. Dit „dommelschrift", zoals dokter Doorenbos het zelf noemt is dus voor reclamedoeleinden bijzonder geschikt. Hij wil zijn idee. waarvan een kunstig gevormde R de sleutel is, verder gaan uitwerken en gaat daarom volgende maand naar Amerika. Een der typen dolly graphics, door dokter Doorenbos vervaardigd. De lezer mag driemaal raden welke betekenis de dierfiguurtjes hebben. Dokter Doorenbos heeft een, in het Engels geschreven, boek bijna voltooid waarin het begrip duidelijk wordt uit eengezet. De hobby van de zgn. dolly graphics heeft dokter Doorenbos in haar ban ge kregen. Hij vindt het een moderne vorm van het Egyptische letterschrift, dat voor ons wel, maar voor dokter Doo renbos geen geheimen bevat. Daar heeft men sinds de grijze oud heid al woorden in figuren weergegeven en omdat dokter Doorenbos er 17 jaar lang heeft gewoond en gewerkt, kent hij deze vorm van hiëroglyphen op een prik. Spookhuis Een geheel ander verhaal is dat van het spookhuis „De Ronde Klip" op Cu- raqao, 10 km ten noorden van Willem stad. Dokter Doorenbos, die tien jaar geleden op dat eiland in de West ver toefde, hoorde over het landhuis, waar in de spoken zouden ronddwalen. Geen enkele inheemse zou het durven wagen het leegstaande huis te betreden, ten minste niet als de avond was gevallen. Dokter Doorenbos wilde er het zijne van hebben en kampeerde drie weken in de, zelfs volgens blanke bewoners, levens gevaarlijke woning. Er zou een man zonder hoofd ronddwalen, 's Avonds zou hij lichtseinen geven in allerlei kleuren en het gerammel van de ketenen van vroegere slaven zou duidelijk hoorbaar zijn. Inderdaad, dokter Doorenbos hoor de het gerammel. In een soort stroop blik en een tabakskistje heeft hij de geluiden bewaard. Inderdaad, is het een griezelige gewaarwording, dit so nore gerammel. De werkelijkheid was dat het geluid door een op afstand zijnde windmolen werd voortgebracht en tegen het land huis weerkaatste. De man zonder hoofd bleek niet te bestaan, maar was een aanduiding voor het sterrenbeeld De Grote Beer. Dokter Doorenbos had na drie weken de proef doorstaan. Men bezag hem als de bedwinger van de spoken. Om de bevolking nog wat te sterken in die opvatting maakte hij twee draadfigu ren, die hij Zimbo en Zambo noemde. Dit waren de twee spoken die ik on schadelijk heb gemaakt, zo vertelde dokter Doorenbos en iedereen geloofde het. Ik had twee spoken gevangen en was een held in hun ogen. Wel ging de bevolking tijdens mijn drieweeks verblijf in het gammele land huis allerlei valletjes zetten, zoals een grote steen boven een deur, die boven op je hoofd kon neerkomen. Ze gooiden ook flessen naar binnen, die gelukkig geen doel troffen. Dokter Doorenbos heeft van zijn bele venissen een rapport gemaakt dat hij ook aan de autoriteiten zond. Hij richt te zelf het studiecentrum „De Ronde De arts, bacterioloog en oudheidkun dige dokter Doorenbos in zijn labora torium. Klip" op, waarbij hij talrijke zgn. spook- verschijnselen tot ware proporties wist terug te brengen. Maar het onderzoek is nog niet voltooid. Dokter Doorenbos wil einde van zaken maken. Hoogst waarschijnlijk bezoekt hij dan nog een keer De Ronde Klip op Curasao en hoopt dan de hele historie te hebben uitgerafeld en op poten te hebben om ook zijn boekwerk te kunnen beëindi gen. Het verhaal van De Ronde Klip zal ongetwijfeld bijzonder boeiend zijn. Dokter Doorenbos kan er tenminste uren over vertellen. Zijn kennis van de gebruiken en de vormen van bijge loof bij andere volken is bijzonder groot. Deze kennis inspireerde hem ook tot het creëren van de draadvormen en de lettertekens, die eigenlijk figuren zijn en waarmee dokter Doorenbos er met enkele exemplaren in de tas in het KLM-vliegtuig zal stappen dat hem naar de States zal brengen. Draaiorgel en dansen Woensdagavond vond in het kader van de door de Oranjevereniging ge organiseerde feestweek een concert plaats van het draaiorgel Gavioli uit Tiel. Jammer was, dat er door technische moeilijkheden geen rondgang door het dorp kon worden gemaakt. Niettegen staande hebben vele orgelmuzieklief hebbers genoten van de muziek, welke het orgel op de Hof ten gehore bracht. Aansluitend aan dit concert vond in het Dorpshuis een bal plaats waaraan door een vijfentachtig personen werd deelgenomen. Onder leiding van het ge zelschap uit Veenendaal werd er lustig op los gedanst. Resumerend kan worden gezegd, dat het een geslaagde avond was. LUNAPARK Vorige week donderdag, vrijdag en zaterdag werd in de Laan te Ameron- gen het door de plaatselijke Oranjever eniging georganiseerde Lunapark ge houden. De standhouders hebben over het al gemeen niet over gebrek aan belang stelling te klagen gehad. Van de attracties werd druk gebruik gemaakt terwijl ook de vis en oliebol- lenkraam een goede omzet hebben ge had. In het bijzonder op de zaterdag avond, toen kon men over de hoofden lopen. Begunstigd door vrij aardig weer zit ook deze feestweek er weer op. Kunsttentoonstelling weer gesloten De tentoonstelling van werken van Bergense kunstenaars, welke onder auspiciën van de Stichtse Culturele Raad en van de Culturele Raad van Noord Holland ten gemeentehuize werd gehouden is op 7 augustus ge sloten. Hoewel het slechte weer deed ver moeden dat het aantal bezoekers hoger zou zijn als voorgaande jaren, bleek deze verwachting toch niet juist te zijn. Er kwamen ongeveer 100 bezoekers minder als voorgaande jaren, het slech te weer hield de mensen in huis. Toch maakten nog ruim 200 belang stellenden van de gelegenheid gebruik de tentoonstelling te bezoeken. Hoewel de verkoop niet de opzet van de tentoonstelling is, is het voor de me- j dewerkende kunstenaars toch altijd zeer i prettig als hun moeite beloond wordt. In tegenstelling tot vorige jaren werd dit keer slechts een 2-tal werken ver kocht. Ondanks dit resultaat echter is het toch bijzonder plezierig voor het cul turele leven in het dorp dat deze jaar lijkse tentoonstelling gehouden wordt. Er is alle aanleiding om te verwachten Opmerkelijk en verbazend. Aldus kwalificeren jachtopzichters en andere kenners van het roodwild het feit, dat in de bossen van het landgoed Planken Wambuis tussen Arnhem en Ede een ree vriend schap heeft gesloten met het achtjarige dochtertje Annie van jachtopzichter Groeneveld. De ree, die men in de familie Groeneveld Rekke heeft gedoopt, brengt vrijwel dagelijks een bezoek aan de af gelegen jachtopzichterswoning. De laatste maanden is het contact tussen Annie en de ree zo vertrou welijk geworden, dat Rekke tegen vieren op de uitkijk gaat staan om het meisje uit school op te wachten. Weliswaar wordt de ree door het meis- je verwend ze heelt bijna altijd wat brood of andere hapjes bij de hand maar daarmee kan men nog geen ree uit het bos lokken. Annie staat op zulke goede voet met het dier, dat het zich zelfs laat roepen. Als het meisje „Rekke" roept rent de ree van de heuvels af en beweegt het dier zich vrij op het erf van de familie Groeneveld. Alleen in de bronstijd laat de ree haar spiegel zien, dan laat ze een week of langer verstek gaan. Jachtopzichter Groe neveld heeft haar eens in de vrije wild baan beloerd. Ze was toen in gezelschap van Bambi, een fraaie bok die haar het hof maakte. Dat uitstapje zal zeer waar schijnlijk gevolgen hebben. De heer Groe neveld heeft namelijk het vermoeden dat Rekke in verwachting is. Als het jachtseizoen wordt geopend wil de heer Groenevld de ree van een paar herkenningstekens voorzien om te voor komen dat jagers haar op de korrel ne men. Een paar witte verfstrepen op de flanken van het dier zullen de jager tij dig moeten waarschuwen met een bijzon dere ree van doen te hebben, die niet mag worden afgeschoten. Buitengewoon ja, want een ree die zich vrijwel dagelijks door een meisje laat vertroetelen kan men moeilijk gewoon noemen. Toch is aan het dier niets bij zonders te zien. Rekke heeft, evenals In de keuken is altijd wel iets lekkers te vinden, dat Rekke uit de hand van Annie eet. andere reeën in deze tijd van het jaar, een fraaie lichtbruine vacht en is voor een vreemde even wild en schichtig als een andere ree. Komen er vreemden in de buurt, dan rent Rekke het bos in en laat ze zich niet eerder zien voordat de kust veilig is. Voor de bromfiets van mevrouw Groe neveld is het dier echter niet bang. In de meeste gevallen zit «le kleine Annie achterop, want mevrouw Groeneveld ge bruikt de bromfiets vrijwel uitsluitend om Annie van school in Otterlo te halen. Annie loopt dan meestal naar de keuken om een stukje brood te halen, waarbij zij in het vootspoor wordt gevolgd door Rekke. Voor het kleine meisje is Rekke een welkome speelkameraad, want kinderen om mee te spelen zijn er in de uitge strekte bossen van het Planken Wambuis niet. Rekke heeft haar leger op ongeveer 300 meter afstand van de woning van de jachtopzichter. Maar ze is bij de familie Groeneveld meer op visite dan dat ze „thuis" is. Opmerkelijk, zegt de heer Groeneveld. En met hem vele anderen. Als de kleine Annie uit school komt staat Rekke de ree haar al op te wachten. ning distelbestrijding, april 1950. vastgesteld in bewonderen zal zijn. Vooral nu de distels de zaadknoppen dat ook het volgend jaar weer een gaan openen moet voorkomen worden nieuwe verzameling kunstwerken te dat aangrenzende percelen worden be smet. Deze besmetting die zeer nadelig is voor landbouwproducten, hoeft niet plaats te hebben wanneer de distels, voordat zij tot zaadverstuiving komen, worden vernietigd. Landbouwers of eigenaars van cul-; tuur- of woeste gronden ztfn verplicht Van de zijde van het Landbouwschap de op hun gronden voorkomende dis- wordt dan ook ernstige aandrang uit- tels intensief te bestreden. geoefend om toch de distels intensief Dit volgens de Provinciale Verorde- te bestrijden. Distelbestrijding Temeer daar men strafrechterlijk vervolgd kan worden voor het nalaten hiervan. Terwijl het bovendien de Overheid het recht geeft om de distels, op kosten van de gebruikers van besmette gronden, te laten verwijderen. Men zij dus gewaarschuwd de distels te vernietigen voor er tot klachten aan leiding is. Verzend per Dagdiensten Veenendaal - Ede - Wageningen - Nijverheidslaan 13 j- Rjienen- Utrecht - Amsterdam f, r. Vraag by ons deskundig advies van schoonheidsspecialiste DROGISTERIJ Zandstraat 7 - Veenendaal Dertig kinderen naar Berg en Dal Ongeveer dertig Veenendaalse kin deren, in leeftyd variërend van zes tot veertien jaar, hebben woensdag 4 aug- in het Nymeegse kinderparadys een onvergeteiyke dag beleefd. Deze dag werd mogeiyk gemaakt door twee Su per-Ratio grossiers, de N.V. v/h firma J. C. van Hunnik te Veenendaal en de firma J. Wouters te Nymegen. Op initiatief van een Veenendaalse melkhandelaar was men dank zij het handige spaarsysteem van Super Ratio in staat de moeders een dag van hun kroost te verlossen. Vooral na het slechte weer betekende dit een uit komst. Een volle spaarkaart was n.l. het toegangsbewijs tot deze goed ver zorgde en geslaagde dag. De lunch werd ook in Erica ge bruikt. Door een attraktiekaart kon den de kinderen genieten van alle soorten vermaak dat de permanente Berg en Dalse kermis te bieden heeft. Aan het einde van de dag konden de deelnemers terugzien op een gelukkig droge en heerlijke vakantiedag, die onder leiding stond van de heer H. van Hunnik. Het ligt in de bedoeling om dit volgend jaar nog grootser op te zetten en dan in de Pinkstervakantie op stap te gaan. Postduiven nieuws De E.V.P.V. „De Luchtreiziger" or ganiseerde afgelopen week twee con coursen voor jonge duiven vanaf St. Denis, 412 km en voor oude en jonge duiven vanaf Hoek van Holland. De duiven van St. Denis werden eerst maandagmorgen om 6 uur in vrij heid gesteld door slechte weersom standigheden. De eerste duif hiervan meldde zich bij de heer G. Fasse. De verdere uitslag luidde: G. Fasse 1, 7, 10. 16; A. Slotboom 2, 27; R. Suk kel 3; W. Slotboom 4; W. J. v. Dam 5, 19; B. C. H. Schuurman 6; J. A. v. Eden 8, 18; A. v. d. Bovenkamp 9. 11. 23, 24; R. J. Kooten 12; G. Muller 13. 15; H. v. Kooten 14, 26; H. v. Barneveld 17; O. Nekeman 20, 21, 22. 25. Van Hoek van Holland werden ze gelost om 11.30 uur. Hier was de eerste voor J. A. v. Eden om 12.42 uur. De verdere uitslag luidde: J. A. v. Eden 1, 26; G. Fasse 2, 9, 23; C. Spies 3; H. Beyk 4; J. v. d. Sluis 5. 14; F. Spies 6, 13, 18. 24; K. v. d. Heuvel 7, 8; W. Brouwers 10, 25; W. J. v. Dam 11, 28; H. Drost 12; B. H. C. Schuurman 15; J. H. Heikamp 16; C. v. Engelenburg 17, 21; G. Muller 19; R. Sukkel 20; H. v. Kooten 22, 27. A.s. zaterdagmorgen van 7 tot 8 uur is er gelegenheid oude en jonge duiven in te korven voor het Bondsconcours vanuit Parkstone, Engeland. (van uw winkelier) 6 c FANTA FANTA ORANGE GRANGE O 0 Erkend Bottelaar van „Fanta" en „Coca-Cola": N.V. Bottelmaatschappij „Het Gooi" Soest - Weteringpad - tel. 02955-4158. Bezoek uit alle werelddelen aan Blanken-Bos N.V. In het kader van internationale oriëntatie van de Shell organisatie in diverse landen hebben 20 bedrüfsdirec- teuren, hoofden van diensten van de Koninklyke Shell, uit alle landen van de wereld, een bezoek gebracht by Blanken-Bos N.V., Groothandel In Shell Aardolieprodukten te Scherpenzeel. De bezoekers waren afkomstig uit o.a. Bra zilië, Frankrijk, Italië. Zuid-Afrika, Engeland, Portugal, Soedan. Kenya, België, Ethiopië, India en Jamaica. Het bezoek had ten doel kennis te nemen van de moderne werkwijze van een zelfstandige groothandelsonderne ming in Shell-verband, ten aanzien van verkoop, vervoer, automatische be voorrading en administratieve verwer king der produkten. Na aankomst der deelnemers heette de directeur, de heer W. Langenbach. allen hartelijk welkom en gaf in het Engels een uiteenzetting over de gang van zaken bij Blanken-Bos N.V. Daar na vond een rondgang door het bedrijf plaats, hetgeen zeer interessant was. Dit gaf de aanwezigen dan ook aan- lieding tot het stellen van vele vragen. In het bijzonder stond het systeem van automatische bevoorrading van de cli ënten van Blanken-Bos N.V. in het cen trum der belangstelling, evenals het bijzonder aangepaste wagenpark. Tijdens een kleine koffie-pauze werd door Blanken-Bos N.V. aan de aanwe zigen een herinnering aangeboden, het geen door allen bijzonder o£ prijs werd gesteld. De heer F. C. May uit Engeland, sprak namens de gasten, een zeer harte lijk dankwoord, tot de heer Langen bach. waarin hij constateerde, dat hij als luchtvaartman, getroffen was door de vaart van het bedrijf, waaraan vol gens de liefhebberij van de heer Lan genbach, n.l. de luchtvaart, niet vreemd kon zijn. Na een wederwoord, waarin de heer Langenbach het compliment verwees naar zijn medewerkers, nam men af scheid. Wij mochten beluisteren, dat dit be zoek zeer geslaagd mag worden ge noemd. Scherpenzeel mag er trots op zijn een dergelijke onderneming bin nen haar muren te hebben. OPBRENGST VOETBALWEDSTRIJD VOOR BEJAARDEN De vriendschappelijke voetbalwed strijd, die zaterdagmiddag op het ter rein van de voetbalvereniging Vallei vogels werd gespeeld tussen Vallei vogels en Jonathan uit Zeist, ten bate van de uitgaansdag van de bejaarden, heeft i 92.— opgebracht. Aanstaande zaterdag wordt om twee uur een wed strijd gespeeld op het terrein van Val leivogels tussen Woudenberg en TOV Baarn en om vier uur Valleivogels VVZ Zeist. Inzet is de OS-KA-DI-wis- selbeker. Landbouwexpositie „Nieuwe Oogst 1965" op 19 aug. in Barneveld Op donderdag 19 augustus wordt in Barneveld een grote landbouwtentoon stelling gehouden onder het motto: Nieuwe Oogst 1965. De expositie wordt georganiseerd onder auspiciën van de Vrije Boer en is dit jpar voor het eerst opgezet, een primeur dus. De exposi tie wordt gehouden op een terrein aan de Valkseweg. Er zullen verschillende soorten land bouwmachines worden getoond en ook demonstraties worden gegeven Er is niet alleen aan het zakelijke gedacht, maar ook aan de verstrooiing In de middaguren zal de bekende rij- vereniging „De Schaffelaar" een demon stratie van haar kunnen te beste geven. 's Avonds treedt een gezelschap uit Drente op met oude volksdansen en Drentse folklore. Men verwacht op deze expositie een grote toeloop van boeren, niet alleen uit de omgeving, maar zelfs uit Gro ningen, Zeeland enz. De tentoonstelling zal worden geopend door de voorzitter van de Vrije Boer. het Tweede Kamerlid, de heer H. Koe koek en gesloten worden door de heer D. Harmsen, eveneens Tweede Kamer lid. Voor bijzonderheden zie men de ad vertentie in dit nummer. OVERVLOED AAN VARKENSVLEES VERLAAGT PRIJZEN NIET Rund- en kalfsvlees zijn in Nederland langzamerhand een luxe geworden, die ondanks de gestegen welvaart de massa der bevolking zich nauwelijks meer kan veroorloven. Met het varkensvlees gaat het iets beter en er treden dan ook ver schuivingen op in de eetgewoonten. Tekenend voor hetgeen zich afspeelt in de wereld van het vleesbedrijf is, het geen thans in Denemarken gebeurt. Dene marken produceert in het jaar, dat 30 juni enidigde, een miljoen varkens meer dan in het daaraan voorafgaande jaar en men verwacht voor het thans aangebro ken jaar een verdere stijging. Maar het gevolg is, dat de Deense slachterijen nu met 22.000 ton varkensvlees zitten dat tegen de thans geldende prijzen onver koopbaar is. En deze voorraad neemt wekelijks met 1.200 ton toe. En zijn 50.000 varkens in koelhuizen opgeslagen en men is er zelfs toe moeten overgaan, koelruimten in naburige landen te huren. Maar de consument profiteert van deze onvervloed niettenzij dat men over gaat tot een drastische prijsverlaging. Maar zover is het nog niet. Vreemde we reld. NIJVERHEIDS AVONDSCHOOL DRIEBERGEN-RIJSENBLRG Wij vestigen de aandacht van ouders en leerlingen op de advertentie, voor komend in dit nummer, waarin datum, uur en wijze vermeld zijn. waarop do inschrijving van nieuwe leerlingen zal plaats vinden De inschrijfdatum is dit jaar vroeg gesteld, om zo bijtijds mo gelijk een overzicht te hebv.,n van het DOKTER, 'K HEB ZO'N Hebt u ook wel eens een stijve nek, pijn in uw rug, jeuk aan uw voeten, een ver stopte navel, kramp in uw linker arm, een dood gevoel in uw rechter been, een verstopte neus of een tranend oog? Nu, dat heeft iedereen wel eens En het gaat vanzelf weer over met wat dieper adem halen. Het gekke is echter dat tal van mensen met dergelijke kleinigheden naai de dokter trekken Ze zijn toch in het fonnesEn die mensen verstoppen on nodig de trek in alle dokters wachtkamers. Dat is hier erg. dat is nog erger in En geland waar alle doktersbehandeling gra tis is. Daarom zijn twee Engelse artsen ten strijde getrokken Hun boek heet „De ziekteverzekering en u". Hun strijd geldt simulanten, lijntrekkers en andere individuen die misbruik maken van het srzekerdzijn Zij verteilen het volgende voorbeeld Een jonge dame komt bij de dokter en tegt: „Dokter, ik heb zo'n pijn aan m'n voeten, ik heb gisterenavond zo enorm gedanst" En een andere „patiënt" komt oinnen en zegt: „Dokter, ik heb suiker ziekte" Mijnheer, zegt de dokter, u bent al vijf keer daarvoor hier geweest en ik heb u vijf keer onderzocht, en vijf keer is gebleken dat u geen suikerziekte hebt. Wat wilt u van me. zegt de dokter ten slotte. maar in l'n hart denkt hij D op" Ei zijn ziekenhuizen in Engeland die al een lijst hebben aangelegd van bekende simulanten en ingebeelde zieken De twee artsen zijn tot de conclusie gekomen: aantal leerlingen, verd^.er de ver-, Houd de vrouwtjes m de gaten, zij ma- schillende vakrichtingen. |ken 60 pet. uit van deze categorie".

De Vallei | 1965 | | pagina 4