Veel liefs van Ronnie Veenendaalse jeugd kampeert op Veluwse zandvlakten Oude Gereformeerde pastorie ontruimd Veilig Verkeersrit op 28 augustus Bert Prins won snelle sprint in Toer de Ouwe Jan .;v m trouwdag vier n<' rijbewijzen gehaald ELST AMKRONUKN Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 13 augustus 1965 6 OMGEVING IS FANTASTISCH Veertig jongens en meisjes uit Veenendaal hebben deze week een reuze ple zier tijdens hun verblijf in het kampeercentrum Kerkendel in het rustieke Kootwijk op de Veluwe. Onder leiding van de heer v. d. Schee en mej. De Raat vermaken de kinderen, in de leeftijd van 9 tot 11 jaar, zich uitstekend De mooie zandverstuivingen op 200 meter afstand van Kerkendel bieden volop gelegenheid voor allerlei spelletjes. De kinderen draven en graven, maken forten en kastelen, kortom ze vervelen zich geen moment. Het stralende en zonnige weer draagt daarbij nog tot de vakantievreugde bij. Volgende week maandag vertrekt weer een groep naar Kootwijk, maar dit zijn oudere kin deren, in de leeftijd van 12 tot 16 jaar. VERVOLG MAANLAND Deze kampeerweken werden vorige jaren ook al georganiseerd, maar toen verbleef de jeugd in tenten. Men is hiervan afgestapt, vanwege het wissel vallige Hollandse klimaat. Wanneer de regen met bakken uit de lucht valt is het in een tent niet zo plezierig. Van de winter werden daarom al plannen gemaakt om ditmaal naar een kampeer centrum te gaan. Kerkendel in Kootwijk leek bijzonder geschikt. Het is prachtig gelegen, in een verbluffend mooie om geving, en het is er ze#r, zeer rustig. Er rijdt misschien 1 auto per dag voorbij, vertelde de heer v. d. Schee. De jeugd kan zich hier uitleven, waarbij de leiding hen de vrije teugel kan ge ven. Het lijkt wel op een voortzetting van Maanland, want verschillende at tributen die daar dienst deden troffen we ook in Kootwijk aan. Er is met opzet geen officieel programma opgesteld. Men doet waar men op het moment zin in heeft. Maandagochtend vertrok de jeugd per fiets vanaf de Industrielaan. Na een kilometer rijden kreeg een der jongens al een lekke band, maar dit euvel was snel verholpen. Een klein valpartijtje kon de goede stemming ook niet ver anderen. Alles liep gelukkig goed af. Tegen de middag arriveerde men, moegefietst. maar welgemoed op Ker kendel, waar men al snel op de warme maaltijd afvloog, die iedere middag door de heer Stegeman en zijn vrouw wordt opgediend. De maandagmiddag werd besteed aan het verkennen van de omgeving en dinsdag was het een gewriemel van jewelste op de zand vlakten. Met scheppen en emmers ge wapend en op blote voeten werden de zandheuvels beklommen en begon het graaffeest. Woensdag kwamen de ouders een bezoek brengen en werd een inte ressante speurtocht georganiseerd, waaraan ook de ouders deelnamen. Don derdag werd een zwembad opgezocht, dat echter wel een beetje uit de buurt lag. Het hele kamperen is er op gericht om in de buitenlucht rust te zoeken. Een rust, die op dit plekje aan alle kanten uitstraalt. Mocht het onver hoopt toch eens een dag gaan regenen, dan is ook daarin voorzien en kan de jeugd in een der zalen van het kam peercentrum allerlei spelletjes houden. De eigenaar, de beer Stegeman ver telde nog, dat hij met opzet maar één groep kinderen opneemt. Men loopt elkaar niet in de weg, de groep kan precies doet wat men wil. De slaap vertrekken zijn keurig in orde en de frisse Veluwse boslucht zweeft door het raam naar binnen. Behalve de heer v. d. Schee en mej. de Raadt, werd de groep Veenendaler- tjes nog vergezeld door mevrouw van Doorn, mej. de Jong uit Eist en de heer Budding, die met z'n allen ervoor zorgen dat kleine probleempjes, zo die er al mochten zijn, snel worden opgelost. Za- terdagmiddag begint de thuisreis. Om vijf uur worden* de kinderen weer bij het jeugdgebouw verwacht. Maandag ochtend vertrekt dan de tweede groep. Hopelijk treffen ze het, wat het weer betreft, net zo goed, als hun kleinere plaatsgenoot]es, die zich deze week ge weldig amuseerden. Men zou lust krij gen om zelf ook nog een extra vakan tieweekje op te nemen. De Veluwe met de donkere bossen en uitgestrekte zandvlakten lokt hiertoe wel uit. Kampeercentrum Kerkendeleen ideaal vakantieoord! Op zaterdag 28 augustus organiseert de afa. Veenendaal van het Verbond voor Veilig Verkeer in samenwerking met de MAC „Veenendaal" en de ge meentepolitie haar traditionele Veilig Verkeersrit. Het wordt weer een inte ressante en vooral leerzame rit. Het zal ook ditmaal weer aankomen op de ken nis van de verkeersregels. De deelna me staat open voor auto's, motoren en bromfietsen. Elke categorie is inge deeld in 'n A en 'n B klasse. De start vindt plaats bij hotel La Montagne onder aan de Berg. Iedere deelnemer ontvangt een veilig verkeersspeld. De verplichte WA-verzekering is door de organisatoren reeds collectief afgeslo ten. JEUGDDIENST Zondag a.s. om 9 uur 's morgens wordt in het kerkgebouw van „Sola Fide" een Jeugddienst gehouden. Predikant voor deze dienst is Ds. A. Westra van Rhenen. Het onderwerp der prediking is: „Er is altijd wel wat!" Een ieder is van harte welkom. Later dan verwacht werd, namelijk pas tegen drie uur arriveerden de 118 rennertjes van de Toer de Ouwe Jan, ko mende uit de richting Klomper- steeg op de Nieuweweg, waar enkele honderden belangstel lenden de jongens aanmoedig den. Na aankomst bij de Vendelseweg van het merendeel (90) der rennertjes was net wachten op de groep geselecteerden van 30 man, die in snelle en heftige sprint kwamen aandaveren. De politie kon de kijklustigen in bedwang houden, want alle hoofden rekten zich om de sprint over de eindsprint maar niet te missen. Onder grote spanning kwam Bertje Prins (14) uit Veenendaal als eerste door de finish. Achter hem volg den B. Hermosa en C. Rijkaard. De jongens reden kort na afloop naar het bedrijf van August Stenman op de Schoolstraat waar ze een verfrissing (wel nodig bij deze temperatuur) kre gen. Uitgerust en weer helemaal fit trok het legioen wielrenners in de rich ting Tiel, waar de finish lag. Aan de Toer de Ouwe Jan namen zes Veenen daalse rennertjes deel. De eindfinish ligt weer in Velp, vanwaar men ook is gestart. SF ::ïr .ip* Groepe jonge Vee- Mi nendalers op de Ve- II luwse Zandverstui- H ving. Op de achter grond radiomasten van Kootwijk. Met betrekking tot de eerbied en de gehoorzaamheid, die de wijde lingen voor heel hun priesterleven aan de bisschop hebben beloofd stel de de kardinaal voorop, dat het van de kant van een bisschop niet de bedoeling is om dit uit te voeren in een geest van overheersen. Het gaat hier om een menselijke verhouding. Organist benoemd De heer B. Wisgerhof is door de hervormde kerkvoogdij benoemd tot organist van de Vredeskerk te Vee nendaal. Er waren vier sollicitanten. Landelijke opbrengst Antwoord '64 De totaal-opbrengst van de kerk- bouwaktie „Antwoord '64" zal waarschijnlijk f 22.600.000,gaan bedragen, waarvan nu 21 miljoen binnen is. 9 procent van de opbrengst is be stemd voor de samenwerkende ker ken. De Hervormde kerk heeft aan spraak op 13'/< miljoen, de gerefor meerde kerken 7l/i miljoen en de kleinere kerken tesamen l1/» miljoen. Antwoord '64 bijna rond De kerkbouwaktie „Antwoord '64", gehouden in het najaar van 1964 nadert z'n einde. Dit einde bestaat uit het mededelen aan de colleges van kerkvoogden in Nederland van de totaal-opbrengst in hun gemeen te. Dit gebeurt zo spoedig mogelijk na 31 december 1965. De hervormde generale financiële raad heeft echter al wel voorlopige' cijfers prijsgegeven. Wat de herv. gemeente van Rhe nen betreft, lezen we in „Rond de Cunerakerk", zijn deze als volgt: giften voor de herv. kerk 10.248, giften voor de werkende kerken 802,50 geïnde toezeggingen8.496,60 Dit alles naar de toestand van mei 1965. Maria Hemelvaart Op zondag 15 augustus a.s. (Maria Hemelvaart) zal in de Salvatorkerk tijdens de Hoogmis de mis van Bruckner worden gezongen. Jeugdwerk Waarnemers van de gereformeerde kerk hebben al enkele maanden hun neus in het jeugdwerk „De Instuif.', uitgaande van de hervormde ge meente „Sola Fide" te Veenendaal, gestoken. Op deze manier hopen de gereformeerde afgevaardigden een dieper inzicht te verkrijgen in de praktische en principiële zaken van dit jeugdwerk. De waarnemers zullen na verloop van tijd verslag doen aan de gerefor meerde kerkeraad. Het bestuur van „De Instuif" hoopt dat uit dit eer ste kontakt een basis kan groeien tot het dragen van gezamenlijke verantwoording voor het jeugdzorg- werk in Veenendaal. Afscheid jeugdwerkleider Bouwman In de avonddienst van zondag 22 augustus a.s. in de hervormde Cu nerakerk te Rhenen zal catecheet- jeugdwerkleider J. G. Bouwman af scheid nemen van de hervormde gemeente, wegens vertrek naar Wadenoyen. Opleiding kerkelijk administrateur Dat ook de kerkelijke administra tie geen sinecure is mag worden af geleid uit het feit, dat er een officiële opleiding tot deze functie bestaat. Het opleidingsinstituut P.B.N.A. te Arnhem heeft als eerste instituut in den lande een cursus voor deze functie aan haar programma toege voegd. De cursus is samengesteld in samenwerking met de Vereniging van Administrateur in de samen werking met de Vereniging van Ad ministrateur in de Ned. hervormde kerk. Het administratief-economisch gedeelte verzorgt het P.B.N.A.; het kerkrechtelijk deel wordt gegeven door de hervormde kerk. Priester moet vrij zijn van gezinszorgen Kardinaal Alfrink heeft in zijn toespraak ter gelegenheid van de jongste priesterwijding op 17 en 18 juli j.l. de nadruk gelegd op de dienstbaarheid, verbonden aan het priesterschap. De kardinaal trok een parallel met het ouderschap. Alleen als vader en moeder bereid zijn zich te geven aan hun kinderen en voor hun kin deren kan het gezinsleven verwach ten een succes te worden. Als ze egocentrisch zijn en eerder denken aan zichzelf dan aan hun kinderen, dan wordt het een mislukking. Volgens kardinaal Alfrink heeft de kerk juist daarom haar priesters willen vrij maken van de zorgen voor een gezin. Opdat ze hun zorg voor <je kerk ongestoord kunnen be leven. Wordt ingericht als centrum van Jeugdwerk De oude pastorie van de gereformeerde kerk aan de Kerkewijk werd deze week door de predikant Ds. D. van Enk ontruimd. Deze heeft zijn intrek ge nomen in een pand op de Stationssingel. Naar wij vernamen zal de leegge komen predikantswoning tijdelijk een geheel andere bestemming krijgen. In de grote suite zal ruimte worden geschapen voor allerlei jeugdwerk. De eerstkomende vijf jaar zal het gebouw dienen als jeugdsociëteit. Zoals bekend heeft men plannen voor de bouw van een nieuwe gereformeerde kerk, die in het plan De Engelenburg zal verrijzen. De bouwvergunning is echter nog niet afgegeven. Dat kan wel enkele jaren duren, zo vernemen wij uit kringen van de bouwcommissie. Naast of aan deze nieuwe kerk zal een verenigingslokaal komen. Zo lang deze plannen nog niet gereali seerd zijn wil men de thans leegge komen pastorie bestemmen voor jeugdwerk, vergaderingen etc., want op dit terrein kampt men met een ruimtetekort. Weliswaar heeft men de beschikking een bijlokaliteit van de Petrakerk en kunnen in Pro Rege nog aktiviteiten plaatsvinden, maar ideaal is deze toestand niet te noemen. Wat er met het gebouw zal ge beuren na de beoogde nieuwbouw De oude gereformeerde pastorie Ker kewijk 20, die deze week werd ont ruimd. Rechts de oude Vaartbrug- kerk. is thans nog met geen mogelijkheid te zeggen. Dat is nog toekomstmu ziek. Oud De pastorie op de Kerkewijk da teert uit de vorige eeuw. Werd praktisch tegelijk met de Vaartbrug- kerk gebouwd in het midden van tie negentiger jaren. De pastorie heeft een groot aantal predikantsgezinnen geherbergd. Wij noemen slechts Ds. de Groot, Ds. den Hengst (tijdens wiens verblijf een scheuring in de kerk plaatsvond en een deel der gemeente met deze predikant over ging tot de Gereformeerde Gemeen te). De bekende Dr. Veltenaar be woonde in de twintiger jaren de pas torie. Na hem kwamen nog Ds. Be rends en Ds. van Enk. Oudere Vee- nendalers herinneren zich nog dat de pastorie ook bereikbaar was via een bruggetje vanaf de Kanaalweg. Tus sen de kerk en Pro Rege liep een sloot. Het oude statige gebouw, Qn- der welks dak belangrijke gesprek ken zijn gevoerd, waarvan de uit komsten thans nog nawerken, zal voor het eerst na bijna 75 jaar voor andere diensten worden gebruikt. Iets van het oude, vertrouwde ging hierdoor verloren. Maar de tijd staat niet stil. De Gereformeerde Kerk met meer dan 2000 zielen ziet voor uit. In het groeiende Veenendaal zal ook de kerkbouw moeten mee groeien. De predikant verzocht ons nog te melden, dat na zijn verhuizing naar de Stationssingel 14 het telefoon nummer ongewijzigd bleef namelijk 2527. Onrust in Veenendaalse bakkerswereld (vervolg van pag. 1) ketafdeling, die een grote omzet heeft, vooral onder de toeristen. Duizenden die in Overberg, Renswoude of waar ook logeren of kamperen komen hier winkelen. En dan juist sluiten? Je gaat toch jezelf de nek niet omdraaien? De heer van Kooten zou wel in de tails kunnen treden, maar vindt het te kleinzielig. De kleine bakkers vechten voor hun bestaan? Goed. Wij ook. Men wil b.v. een sanering. Maar onze belangen zijn geheel anders dan van de kleineren. Onze omzet is praktisch even groot als allen bij elkaar. Bij besprekingen over een wijksanering gingen wij dan ook van het standpunt uit: Verdelen naar de huidige omzet, hetgeen bete kent naar het aantal te verwerken ba len meel. Dan zou er fifty-fifty opge deeld worden. Maar neen, wij ook een klein wijkje. Zoals het nu ligt zal het wel nooit gebeuren, geloofde de heer van Kooten. Wil men een toespitsing van de strijd? Prijs verlagen? Dat kan. We doen er dan ook aan mee. Wie dan ma^r de langste adem heeft. Het klinkt allemaal erg zakelijk en hard, maar ieder vecht voor zijn bestaan en dus ook de fa. van Kooten, zo gaf de eigenaar te ken nen. Conclusie Uit al het geharrewar kan maar een conclusie worden getrokken: De Vee nendaalse bakkers zijn onderling ver deeld, hetgeen te betreuren is. Een ver plichte vakantiesluiting zoals in ver schillende andere branches wordt door gevoerd, zou misschien de oplossing zijn. Een goede wijksanering, zoals de plaatselijke melkhandelaren reeds ja ren bezitten, zou een tweede positieve oplossing zijn. Het is bekend dat in plaatsen die qua inwonertal aan Vee nendaal gelijk zijn, een sanering goed werkt. Waarom de strijd tussen de wit- gemutste. maar kennelijk niet goedge mutste bakkers nog verder moet op laaien is iedere buitenstaander een raadsel. Of zou alles moeten worden onderge bracht ondej: dat ene. ditmaal wel zeer toepasselijke woord: Broodnijd? De gevolgen, die hieruit ontstaan, kunnen noch voor de betrokken brood producenten. noch voor de broodeten de consumenten voordeel opleveren. Alleen maar narigheid. ONBEKENDE DEELT CAKES UIT Het winkelend publiek kan vrij dagavond en zaterdag de grote onbekende weer tegenkomen. Aan willekeurige kopers in de aange sloten zaken zal hjj een fjjne cake aanbieden. De heer W. van Kruistum, die giste ren in het huwelijksbootje stapte is dubbel gelukkig. Want ook deze week kwam hij in het bezit van vier rijbe wijzen ineens. Een unieke prestatie. De heer van Kruistum heeft maar enkele maanden gelest bij autorijschool „De Toerist". Automobilist gewond naar Julianaziekenhuis Dinsdag vond op de Oude Veenen daalse Grintweg bij de zandafgraving een botsing plaats tussen een zand- auto en een bestelwagen. De bestuurder van de vrachtauto, L. B. uit Arnhem verleende geen voor rang aan een bestelwagen, bestuurd door D. W. uit Eist. W. uit Eist moest overgebracht wor den naar het Julianaziekenhuis terwijl de bestelauto zwaar werd beschadigd. Bij het onderzoek door de Rijkspoli tie te Eist bleek dat L. B. uit Arnhem niet in het bezit was van het rijbewijs voor vrachtauto's. Klei op Rijksstraatweg Woensdag kreeg een vrachtauto van de fa. H. uit Overberg moeilijkheden met de laadbak, waardoor op de Rijks straatweg een grote hoeveelheid klei terecht kwam. Rekening houdend met een eventuele regenbui, waardoor de klei spiegelglad zou worden, zijn poli tie en brandweer geruime tijd bezig geweest het wegdek schoon te spuiten, waardoor het passerende verkeer met wat vertraging te maken kreeg. gelukken, afd. Amerongen zal op woensdag, 18 augustus a.s. een buiten oefening houden, welke voor iedereen toegankelijk is. De oefeningen beginnen om 8 uur. Het zaaltje achter het gebouw Lieven- dael zal voor deze gelegenheid worden ingericht als nood-hospitaal. Mochten onverhoopt de weersomstan digheden van dien aard zijn, dat de oefeningen niet door kunnen gaan, dan wordt het programma gesteld op za terdag 21 augustus a.s. op dezelfde plaats en dezelfde tijd. Juist in deze tegenwoordig zo drukke tijd met de vele verkeersongevallen lijkt het ons zeer nuttig van deze oefe ning getuige te zijn. Wellicht zijn er personen, die er dermate door worden gegrepen, dat zij zich gelijk als lid opgeven, hetgeen uiteraard ten alle tijde kan. Buitenoefening EHBO De vereniging Eerste Hulp bjj On- Repetities Chr. Gem. Koor Asaf Nu het einde van de meeste vakanties in zicht komen of al gekomen is, be gint het Chr. Gem. Koor Asaf weer aan haar repetities in de bovenzaal van het Dorpshuis. Voor de leden van het gemengd koor is de eerste repetitie op maandag 16 augustus om 8 uur, wanneer men met frisse moed aan de Kerstkantate zal be ginnen. Het meisjes- en kinderkoor begint maandag 30 augustus resp. om 18.30 en 19.15 uur. Voor alle drie de koren kun nen dan ook nieuwe leden aangemeld worden die hartelijk welkom zijn. door Maartje Zeldenrijk Antoon knikte begrijpend ,.,En je kreeg een verzoekje, of je eens wilde komen. Je bent een keer gegaan en nu ben je verliefd op dat grietje, is het niet?" Ronnie rookte. „Welnee, het is nog een kind. Wat is het heel! Achttien jaar. Nu ja, ze zal nu wel onderhand negen tien zijn. Weet ik niet eens. Een paar weken later was ik op m'n vrije dag bij een tante in Brabant en daar zag ik in een kiosk een kaart met een kerk toren. Ik dacht toen aan Aagje, zo heet ze. Ik kocht die kaart en verzond hem. Later kocht ik er nog eens een op een station. Ook een kerk natuurlijk. Een maand of wat geleden was ik bij mijn familie in Purmerend. M'n broer woont er. Ik kreeg toen ineens het idee om dat meisje op te zoeken. Ze ligt in de zogenaamde voorstad. Nou, ik deed het en we hadden een prettig gesprekje. Het is een dapper kind en als je zoiets ziet zitten ze heeft sinds enkele weken een rolstoel dan ben je dankbaar, dat je zelf gezond van lijf en leden bent." „Hoe is het gekomen?" „Op de school in Amsterdam. Tijdens een stoeipartijtje heeft ze een duw ge had, waardoor ze van de trap viel. Daar bij is een wervelkolom of zoiets be schadigd met als gevolg, dat ze haar benen niet meer kan bewegen en ge bruiken. Er schijnt niets meer aan te doen te zijn." De ander haalde zijn schouders op. „Ja, zo zullen er wel meer zijn. Louitje Davids bezong het al in zijn liedjes: De een woont in een villa en de ander bij de belt...." „Dat heeft er niks mee te maken. En dat hindert ook niet. Als je maar ge zond bent. Moet je je eens indenken: nooit meer te kunnen lopen. Neem eens aanje bent guitarist. Stel je voor, dat er iets met je handen gebeurt. Nooit meer te kunnen spelenIk geloof, dat ik gek zou worden." „Een mens wordt zo gauw maar niet gek. Maar zielig is het. Dus jij gaat op gezette tijden naar Aagje in de Beem- ster en zit daar een uurtje bij haar bed." „Ze is tegenwoordig overdag op. Ik zei al: ze heeft een rolstoel. Heeft de buurt bij elkaar gespaard. Toch wel leuk, hè?" „Och ja, in zulke kleine plaatsen is veel meer saamhorigheidsgevoel. Nou, bekijk het maar eens, die muziek be doel ik. Misschien is het wat voor ons. We mogen wel weer eens een paar nieuwe nummers hebben." „Ik kom wel een half uurtje eerder vanavond. Kunnen we het eens doorne men." „Oké. Tot dan." Om tien uur zat Ronnie in de bus naar Purmerend. Een uurtje naar Aagje en dan kan ik bij Arie en Riek wel eten, dacht hij. De bus draaide de Beemster in en bij de eerste halte stapte Ronnie uit. Vlug liep hij een zijstraat in, keek bij een huis even door het raam en stak zijn hand op, glimlachend. Bellen hoefde hij niet. Men had hem al gezien. Het meisje in de rolstoel bij het raam keek verheugd op, toen de bezoeker binnentrad. Ze stak haar hand uit. Ron nie zag, dat haar gezicht straalde. „Hal lo, Ronnie, is dat even een verrassing?" Hij drukte haar hand. „Hallo. Aagje, kom ik niet ongelegen?" „Dat weet je wel beter. Machtig leuk je weer eens te zien. Ik zei net gisteren tegen mam: Ronnie heeft het vast erg druk." Hij ging zitten, hoofdschuddend. „Wel nee, 's morgens heb ik nooit anders te doen dan te slapen, te eten, te drinken en te roken. Want ik ben 's morgens doorgaans erg lui, zie je? Misschien komt dat wel door onze werktijd." Ze lachte nog steeds. „Ja, jullie ma ken van de nacht een dag, hè?" „Zo erg is het ook niet. Later dan half één wordt het zelden. O ja, ik heb een nieuw boek voor je." Hij overhan digde haar een pakje. Ze schudde haar hoofd. „O, Ronnie, je blijft me maar verwennen. Ik word er verlegen van. Dank je welheel hartelijk dank je wel." Ze stak weer haar hand uit, die hij zacht drukte. Mevrouw Vet kwam de kamer bin nen. „Koffie, Ronnie?" „Wat graag, mevrouw. Dat is waar ookHij trok een zak met koek uit de tas, die hij bij zich had. „Laat ik nu tegen deze zak op gelopen zijn in Amsterdam?" „Dat zal wel. Heb je je niet bezeerd?" „Het meisje keek hem aan, het hoofd schuin houdend. „O mams, verbied hem eens al die zoetigheid mee te nemen: ik groei onderhand dicht." ,,'t Is ook niet voor jou? Voor die knappe moeder van je." Mevrouw Vet bloosde. „Maar goed, dat papa er niet is, flirt!" „Mag ik alsjeblieft de waarheid zeg gen?" Hij lachte hartelijk. „Toe, Aagje help ook eens een handje mee. Of laat je me in m'n hemd staan?" Ze proestte het uit. „GekDe gedachte alleen, jij in je hemd midden in de ka mer!" Hij dacht na. „Neenee, dat doen we natuurlijk niet. Stond het morgen in de krant met een grote kop: „Lief tallige jongedame laat pianist in zijn hemd staan. Stond de hele Beemster hier voor 't raam te koekeloeren." Ze lag dubbel van het lachen. „Ron nie, houd op, ik kan niet meer. Gek. dat je toch bent. Hoe verzin je het!" Even later kwam mevrouw Vet met de koffie en de koek binnen. Aagje keek op de schaal en zuchtte. „Room broodjesGa zo door, vriend en over een half jaar kan ik zelfs niet meer door de deur." „Volgende keer neem ik zure augur ken mee. Daar slank je dan weer van af." Ze nam een broodje en beet er in. „Zure bommenVroeger, tussen de schooltijd gingen we naar het haring karretje op de brug. Daar hadden ze van die dikke zure bommen. Drie stui vers. Soms konden we met z'n drieën net vijftien cent bij elkaar brengen en dan kochten we er samen één, om de beurt er van happend." „Jij krijgt van mij de volgende keer de grootste zure bom, die ik in Am sterdam kan vinden. Zoek alvast maar drie stuiver op." Mevrouw Vet lachte hikkend, maar Aagje zei: „Die kosten vandaag natuur lijk veel meer. Papa kocht vorige week haringnieuwe, veertig centen per stuk. Of het maar niks is." „Tja, vissen laten zich ook niet meer zo gemakkelijk vangen als vroeger. Die hebben nu ook hun ponteneur." „Hun wat?" „Ouderwets woord. Mijn moeder ge bruikte het vroeger altijd. Daar bedoel de ze mee: eergevoel of iets dergelijks." „Is dat geen mooie titel voor een liedje, Ronnie? De eergevoelige haring?" Hij lachte breeduit. „O, dat zou best kunnen. Tegenwoordig is niets meer te gek. Maar hoe is het met je studie?" Mevrouw Vet schudde haar hoofd. „Ze gooit er met de pet naar tegenwoordig. „Ik heb niet eens een pet!" verdedigde haar dochter zich. Ronnie keek haar kwasi-bestraffend aan. „Maar Aagje, wat moet ik nu van je horen? Moet je nu strafwerk hebben van ome Ronnie?" ,,'t Is je eigen schuld. Moet je maar niet altijd van die mooie boeken mee brengen." Ze wees op het boek op haar schoot. „Dan heb ik helemaal geen zin meer in 't leren; overigens ze perste haar lippen preuts op elkaar ik heb nu zomervakantie. Het is véél te mooi weer om te leren. Van de winter haal ik mijn schade wel in." „Ik houd je aan je woord. Anders stuur ik vijf december zwarte Piet op je dak." „Als-ie dan maar niet verder komt Mevrouw Vet stond op. „Ik moet op m'n eten letten." Halverwege de deur bleef ze staan. „Zeg. eet je soms mee?" „Nou.... 't was natuurlijk niet de bedoeling. Als ik niet teveel drukte veroorzaak?" „He ja, Ronnie, blijf eens bij ons eten. Ja?" „Hij komt al niet eens meer weg. We hebben aardappelen genoeg." „Mag-ie mijn stukje vlees hebben, bood het meisje lachend aan. „Nu ben ik helemaal geroerd," ver klaarde de man plechtig. „Lepel is dus niet nodig, mams, hij is al geroerd!" 's Middags duwde hij haar in de rol stoel over de weg. „Wil je ergens heen?" vroeg hij. „Het Zuiderpad een eindje op. Daar is het altijd rustig. Tenminste, als het je niet te ver is." „Welnee. Ik verbeeld me. dat ik m'n eersteling rijd in de kinderwagen." Haar gezicht betrok. „DatZie ik er zo kinderachtig uit?" „Sorry, Aagje, dat was een blunder, neem me niet kwalijk. Ik bedoelde het natuurlijk goed." (wordt vervolgd)

De Vallei | 1965 | | pagina 6