Een vorm van vakantie houden SetterSet d&Üd$3L pootde J jkl R A M R A 0 P E L CHEVROLET 1 u Fa. L. HEY De Zee koningin Het potje dat ziek was V.A.B. KIRPESTEIN PIET EN SPOTJE Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 13 augustus 1965 8 Vakantie, het toverwoord van de moderne tijd! leder haakt ernaar. En terecht. Na een jaar arbeid is men beslist toe aan vrij heid. Elk mens heeft behoefte om enkele weken eens te doen en te laten wat hij wil. Dit is eigenlijk het kardinale punt van het vakantie houden. Het gaat niet zozeer om het niets doen, maar om zelf te beschikken over zijn tijd en dat te doen, waar men zin in heeft. Dat kan uiteraard een bepaalde vorm van arbeid zijn, welke geheel tegenovergesteld ligt aan het werk wat men gewoon is te doen. Het kan echter ook luieren zijn, of wat in en om het huis prutsen, zoals men dat in deze omgeving noemt. De meesten echter prefereren om dagjesreizen te maken, een huisje te huren, te kamperen, een buitenlandse reis te maken, enz. enz. Over elk van deze vormen zou een artikel te schrijven zijn. Het heeft alles zijn voor- en nadelen, maar in de vakantietïjd spreken we alleen in aar van voordelen. groot. Ook van Keulen tot Frankfurt en Karlsruhe biedt de snelweg deze moge lijkheid, vooral als er een ongeluk ge beurd is, maar meestal is het spoedig weer opgelost. De autobahn van Karls ruhe naar Bazel is een genot om te berijden. Vrij rustig, terwijl de weg nog zo goed als nieuw is en door een prachtig landschap voert. Links rijzen de bergen van het Zwarte Woud op en rechts welven zich de Vogezen hemel waarts. Daartussendoor stroomt dan de Rijn. Ons reisdoel was Interlaken, in Zwitserland. Dus moesten wij Bazel passeren. Al spoedig stonden we aan de Zwitserse grens en werden na pas controle doorgelaten. We waren 's mor gens om zes uur uit Veenendaal ver trokken en het was nu zes uur in de avond, toen we Zwitserland binnenre den. Na nog een uurtje gereden te heb ben in or\s gehuurde busje, wat zich prima van haar taak kweet, ontdekten we even voorbij Liestal een camping. We besloten hier te overnachten en de volgende dag verder te gaan. De eierbakster in aktie. Veel Nederlanders blijven het liefst in het eigen land. Zij redeneren aldus: Zolang ik mijn eigen landje nog niet he lemaal ken, ga ik niet naar het buiten land, want Nederland is een prachtig land. Voor deze zienswijze is veel te zeggen, want Nederland is inderdaad mooi. Erg mooi zelfs. In de eerste plaats is er de Noordzee met haar waargaloos mooie stranden, die tot ver in het bui tenland beroemd zijn, wat ook gezegd kan worden van de indrukwekkende duinenrij, welke onze kust rijk is, en waar men nooit genoeg van kan krijgen. In de tweede plaats de schitterende bossages, welke overal in ons land ge vonden worden. Neem bijvoorbeeld de romantische Urtechtse Heuvelrug. Neem het onvergelijkbare Veluwse landschap, van bos, heide en zand. k. Hoe bekoorlijk voor ieder die van de natuur houdt. Verder ook de talrijke meren en plassen, de bijzonder vele speeltuinen en andere attractieve par ken en zeer gevarieerde recreatieoor den. Inderdaad, Nederland biedt mach tig veel. Toch zijn er ook vele vaderlanders, die in hun vakantie graag een bezoek brengen aan het buitenland. Zij rede neren aldus: Ik zou mijn landje voor geen enkel willen ruilen, maar ik wil ook best eens zien wat er in andere landen te koop is. Vooral het midden- en hooggebergte is iets wat wij in ons land niet aantreffen. En het hoort we zenlijk bij de schepping, dus als ik er kans voor zie, ga ik daar nota van ne men. En ook dit gezichtspunt is zeer zeker niet verwerpelijk. Onze medewerker, de heer Rik Val kenburg, die jaarlijks met een groepje jongelui een rit naar het buitenland maakt, vertelt hierover het volgende: „Het is altijd weer een evenement met een stel jongelui, voorbereidingen te treffen voor een buitenlandse trip. Want er is onnoemelijk veel te verhap stukken. Een grote lijst van benodigd heden moet worden opgesteld. Ook een flinke lijst van adressen, waar kleur rijke prentbriefkaarten naar gestuurd zullen worden. Ér moeten paspoorten zijn of toeristenkaarten. Kortom er is steeds weer iets wat de aandacht vraagt. En elk onderdeel heeft een intense in teresse. De voorpret is een wezenlijk element in het plezier van de komende vakantie. Steeds hoger worden de ver wachtingen gespannen. Er worden foto's bekeken van vorige ritten, avonturen verteld, zodat de jongelui tenslotte po pelen dat de dag aanbreekt. En als dan de dag aanbreekt Valt het dan tegen? Zijn de verwach tingen misschien toch te hoog gespan nen geweestNee. beslist niet! Het is een genot om met een jeugd groep een flinke trip te maken. Hun enthousiasme werkt aanstekelijk en ze ondergaan verrassing op verrassing. Want het mag gezegd worden, hoe mooi Nederland ook is, dat het buitenland er ook zijn kan. Nou en of! Op zichzelf genomen reeds, de geheel andere sfeer en de andere taal werken ontspannend. Het leidt volkomen af. En het blijkt dat de mensen in het buitenland in wezen niet verschillen met onze eigen landgenoten. Om het simpel te zeggen er zijn goeie en kwaje. Eens waren we in het Zwarte Woud, op de grote auto bahn, toen we de benzinekraan op re serve moesten zetten. We vergaten bij te tanken en zaten plotseling zonder een drop benzine. Goede raad was duur. We zaten mijlen verwijderd van een tankstation. Wat moesten we? Tenslotte gingen er twee naar het dichtsbijgelegen stadje en klopten aan bij een benzinestation. Het was een groot garagebedrijf en zij vroegen een blik met vijf liter benzine, omdat dan weer urenlang terug te sjouwen naar tien kilometer verder, dan behoef je niet naar mij terug te rijden, waardoor je nog meer tijd verspeelt." Wij waren verwonderd over zoveel service en wil den hem een vergoeding aanbieden. Maar de Duitser weigerde beslist. Ik heb het graag voor jullie over, zei hij. Na enig aandringen konden we hem er toe brengen, van ons een pakje Hol landse sigaretten aan te nemen. Hij bleef even praten en groette toen jovi aal, terwijl hij met zijn slee terug reed naar het stadje (Offenburg). Zeg dan nog maar eens: rotmof! NouDat verleer je dan, gelukkig. ir Het berijden van de autobahn is een aparte belevenis. Beslist niet zo saai als sommige mensen voorstellen. Er is altijd wat te zien en overal staan Rastattes, en parkeergelegenheden met een dis, waar banken omheen staan. Oergezellig om daar gebruik van te maken. Tussen Oberhausen en Keulen is er kans, dat je in een file terecht komt, maar die kans is echt niet zo doet langer met nylons t,„. 1.98 Setter Set nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet U bij: Hoofdstraat 45 tel 2163 Frans Halslaan 26, tel 3044 Figuur a. BESTAAT ER EEN OLIFANTEN KERKHOF Vele mensen geloven, dat olifanten, als hun stervensuur nadert, zich op een bepaalde plaats terugtrekken, en wij horen soms ook wel over speurtochten, die worden gemaakt om zo'n olifanten- Gezellig eten onderweg. Een mooi, typisch, Zwitsers landschap. Het was er beslist wel een gezellige camping maar na tien uur mocht je er niet meer praten en moest je sla pen, wat nog wel enige hilariteit ver oorzaakte. Enfin, na de dagsluiting ging ieder ter ruste en weldra sliep men rustig onder het dunne tentendak. ■8- In een opperbeste stemming werd de volgende morgen, dinsdag, de reis voort gezet. Het werd duidelijk -dat we lang zamerhand op het Berner Oberland aangingen, want steeds hoger verhie ven zich de bergtoppen. Een prachtig gezicht, waar je stil van wordt. In de verte doemden de contouren van Bern op. Maarwe moesten nog ontbij ten! We zochten een geschikte gelegen heid en vonden die niet. Op de bonne fooi reden we linksaf een weg in en kwamen in een prachtig bos terecht, waar we een open plek ontdekten, zo mooi en zo geschikt, alsof het een voor opgezet reisdoel was. Het kon niet be ter. We zetten het busje op de open plek en begonnen maar vast met de nodige spullen uit te laden. Verder bood het bos ruimschoots ge legenheid. zowel' voor de dames als de heren, zich te ontladen. Spoedig stond de gasbrander opgesteld en pruttelde het water in de ketel. De dames sne den brood en belegden dat en bakten een heerlijk, vers eitje. Dubbel sma kelijk in zulk een omgeving. Niet ver bij ons vandaan klonk een machtig ge schreeuw en geroep. Het kon niet an ders, daar waren een stel kwajongens aan de gang. Ze deden beslist niet voor de Veenendaalse jeugd onder, wat het brullen en schreeuwen betrof. Aange zien het water nog niet heet, en het brood nog niet gesmeerd was. gingen we op onderzoek uit en beleefden een bijzonder gezellig avontuur (slot volgt) ons volkswagenbusje. De directeur van het bedrijf bemoeide zich er mee en vroeg de jongens waar zij heen moesten. Zij vertelden van de panne en toen zei de Duitser resoluut: Stap maar in jon gens, ik rijd je er wel heen. Was dat even een verrassing! De jongens be loofden straks weer terug te gaan om de gehele benzinetank bij hem te laten vullen. Doch wat gebeurde er? Toen ze bij het busje kwamen zei de Duitse di recteur: „Tanken jullie maar gerust O Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI** f onder redactie van Tante Jos. ONZE JARIGEN 14 aug.: Marietje van Gent Wim de Kaste Janny Wijn berger 15 aug.: Freddy de Vries Jaap Bos Willem v. Harn 16 aug.: Lettie Bos Gert Valkenburg 17 aug.: Tonnie Maesbergenv Corrie Wortman Clazien van Barneveld (Amerongen) 18 aug.: Elliy Weisfeit Willie Bos Ditje Teunissen Benny Budding 19 aug.: Marinus de Kruiff 20 aug.: Nard v. d. Wee 21 aug.: Menno van Ginkel Hartelijk gefeliciteerd allemaal. Correspondentie te richten aan f idiite jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaal. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Fijn dat jullie in de vakantie er ook nog aan denken om zilverpapier en cap sules voor de blinden te sparen. Deze week heb ik weer grote zakken vol ge kregen en ik ben er erg blij mee. We zullen alles gauw doorsturen. De kinderen die deze week capsules en zilverpapier brachten zijn: Tonnie Bouman, Kees de Jong, Gerrit Reede, Bert en Ada Hasselaar, Dinie van de Pavert, Jaap Groeneveld, Corrie Wa- gensveld, Beirna Ditewig, Hennie van de Haar en Annie en Jan van Ame rongen. Iedereen heel hartelijk bedankt en ik hoop dat we zo door blijven gaan. Groeten van Tante Jos. P.S. Willen jullie alléén de zachte cap sules van flessen sparen, aan de harde ijzeren doppen hebben we echt niets. (24) Kleiner en kleiner wordt de afstand tussen de beide schepen. Aan de verschansing van de „Zeekoningin" staat een lange rij matrozen, de en terhaken gereed voor de worp. „We schijnen liet bepaald welkom te zijn", grijnst kapitein Eén-oog met een blik op de verschansing van de koop vaarder, waar een groepje matrozen met zwaarden en schilden de aanval grimmig afwacht. Gestuwd kerkhof te ontdekken, want op zo'n plaats moeten natuurlijk wel een hele massa waardevolle ivoren tanden te vinden zijn. Het is echter nauwelijks aan te nemen, dat er een olifanten kerkhof bestaat. Niemand heeft er ten minste ooit een gevonden. Het is na- tuurlijk ook mogelijk, dat dat komt, doordat, als er al zo'n olifantenkerk hof bestaat, dat zich bevindt op een ontoegankelijke plek, terwijl boven dien niemand ooit in staat is geweest het spoor daarheen te vinden. Het is echter helemaal niet ondenk baar, dat sommige dieren een bepaalde plaats verkiezen om daar te sterven. Eens vond men een plek, die het kerk hof bleek te zijn geweest van zeehon den, en vele mensen geloven, dat pin- guins zichzelf op een bepaalde plaats in het water storten als zij menen, dat hun tijd gekomen is. Hoe dan ook. er is maar heel, heel zelden op het land een dode pinguin -gevonden. Figuur b. EEN CIRKEL MAKEN Als je ooit een passer nodig hebt of als je een cirkel wilt trekken, die gro ter is dan je met je passer kunt trek ken, dan kun je het d_oen, zoals de jon gen in de tekening. Hij gebruikt een strook kartonvmet gaatjes daarin om zijn potlood door heen te steken. Prik een punaise aan het ene eind door de strook en midden op het papier, waar op je de cirkel wilt trekken. In het gaatje, dat zover van het middelpunt verwijderd is als de straal van je cir kel groot moet zijn, steek je een potlood of een trekpen en <j[an trek je met dat potlood of die pen de strook karton in cirkelvorm rond. Denk er daarbij ech ter om, dat je de punt van potlood of pen niet te ver door het gaatje moet steken en dat je ook de punaise niet te vast moet aandrukken, want dan zal er in je „passer" geen beweging komen. Van m'n nicht Rita van Manen ont ving ik een leuk verhaaltje, dat ik graag doorgeef om jullie allen te laten lezen. Tante Jos Er woonde eens in een keuken van een doktershuis een pottenfamilie. Ze hadden allemaal een mooie naam. Hun namen waren Cacao, Suiker, Koffie, Thee. Vader heette Koffie, moeder heet te Thee. Dan hadden ze een zoon die Cacao heette en hun dochtertje Suiker. Suiker was de kleinste van de vier. Op 'n dag voelde Suiker zich niet lekker en moeder vroeg aan Suiker: „Waar heb je dan pijn". Maar dat wist Suiker zelf ook niet. Mina was het keukenmeisje. Ze keek eens alle potjes na wat ze voor voorraad mee moest brengen. Eens kij ken, cacao is vol, koffie ook en thee? ook ja. Ho. ze wacht even met nakij ken, ze heeft zin in een kopje thee. Zij pakte moeder van de plank en haalde er een schepje thee uit en zette moeder weer weg. Toen was de thee klaar en pakte ze Suiker beet. Keek er in en oei! de suiker is bijna op. Laat ze maar gauw suiker op het lijstje zetten, voor ze het vergeet. Het laatste schepje suiker haalde zij er uit. Dronk de thee op en ging boodschappen doen. Moeder vroeg: „Wat heb je toch Sui ker, je ziet zo bleek?" „Oooh moeder, nu weet ik wat ik heb, buikpijn!" „Och, lieve kind toch, blijf maar stil staan. Dan is het zo over". Even later vroeg moeder „Is het nu over". „Nee, mama, het doet nog even zeer. Och, och, toch, wat is het toch jammer dat we geen pottendokter hebben, die had vast wel wat voor de pijn gegeven. „Maak vader dan dokter, u zei zelf dat vader zo veel kan", bromde cacao, die het zat werd van dat gezeur van: hoe gaat het nu lieve kind. „Hou je mond, Cacao. Ho, blijf stil staan, daar komt Mina aan". „Tra la la la la.... zo.... pfff...., wat was dat zwaar". Mina vulde de bussen die leeg waren en toen werd ook Suiker gevuld en ze gilde het uit van blijdschap. „Ik ben weer beter, ik ben weer beter, moeder!" Moeder zuchtte van blijdschap. Gelukkig dat is goed afgelopen. Figuur c. KUN JE OOK EEN VLINDER MAKEN Kijk maar een naar de tekening en dan zul je begrijpen hoe je dat doet. Neem een stuk papier van ongeveer 12 x 12 cm, niet te dik en liefst in een helle kleur. Vouw het papier dubbel van hoek naar hoek, zodat je een driehoek krijgt. Vouw dan de hoeken V en X langs de stippellijn dubbel, waardoor V bovenop komt te liggen en X onderop, met de hoek 0 daar tussen in. De bedoeling zie je in figuur 2. Vouw nu V en X terug langs de stippellijn, die je in fi guur 2 ziet en knip dan vanuit punt 0 langs de vouw naar boven tot het punt P, dat je ziet in figuur 3. Kijk nu naar figuur 4 en open de vouwen, zoals je daarin ziet aangege ven. De losse stukken bij 0 vouw je naar onderen terug, zoals je eveneens in fi guur 4 ziet (het is aangegeven door de pijltjes). Nu vouw je de vlinder langs de lijn H-P zo, dat de punten V-X-O naar beneden wijzen en vervolgens buig je de vleugels omhoog langs de lijnen P-R en buig je punt H naar beneden, waardoor je een klein kopje krijgt, zo als je dat ziet in figuur 5 (van opzij). In figuur 6 zie je dan de vlinder als zij klaar is. DATUM De Amerikanen verzetten zich tegen de data waarop in 1968 in Mexico de Olym pische Spelen zullen worden gehouden (van 12 tot 27 oktober). Motief: die tijd valt samen met de Amerikaanse presi dentsverkiezingen. WORST Voor hun worst moeten de Engelsen veel rund- en varkensvlees importeren. Ze hebben echter een overvloed aan vis. Daarom wil men nu het vissenvlees ge bruiken om worst te maken. Men is er al een hele tijd mee aan 't experimenteren. Ennaar verluidt, Is men nu tot een eetbare visseworst gekomen. R20-65 Figuur d. DE SCHUTTER Dit jongetje schiet op een schietschijf. Hij mag maar zes keer schieten en doet dat zo goed, dat hij precies 100 punten kan noteren. Kunnen jullie die zes schoten ook op het doel afvuren? Voor het antwoord: zie hieronder. •uaiund OOI ieejoj, -uajund 89 si u aaui -uinu pqjp ui uajoips JaiA iuajund ZZ si 9i aauiuinu pjpp ui uajoips aaA\£ VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE door de wind in haar machtige zeilen glijdt het machtige kapersschip langszij de koopvaarder. „En teren!", dondert de zware stem van de kapitein. De entertouwen suizen door de lucht, de haken slaan achter de verschansing van het koopvaar dersschip en met uiterste krachtsinspanning trek ken de zeerovei's de schepen naar elkander toe De kapitein en zün vechtlustige dochter zijn de eersten, die overspringen. Aram, die op het achter dek in verbitterde machteloosheid het schouwspel gadeslaat, kan een gevoel van bewondering toch niet onderdrukken, als hij ziet, met welke moed en behendigheid Ambre zich in de strijd stort. „Jaja, landrot", grijnst de roerganger trots, „wij noemen haar niet voor niets onze zeekoningin!" (wordt vervolgd) (2) Maar Piet is helemaal niet van plan naar bed te gaan zonder zijn eten en daarom neemt hij zijn laken van het bed en probeert om met behulp van Spot iets te gaan doen, dat zij in de bioscoop geleerd hebben. De volgende week zul je zien wat zij in de zin hebben. (wordt vervolgd)

De Vallei | 1965 | | pagina 8