Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken In Rhenen en Eist komt zeer veel tot stand Nog dit jaar: In Eist: In Rhenen: Opening nieuwe 'agere school Ingebruikname overdekt zwembad Plan voor bouw van meer dan 300 woningen aan Domineesbergweg Opening fraai sportpark Bouw brandweerkazerne Verdergaande woningbouw Uit de Raad van Renswoude Onteigening noodzaak door gebrek aan bouwgrond Rode en witte meidoorns zullen nieuwe laan sieren Reeds 350 opgaven voor bejaardentocht Drie streekmuziekcorpsen uit Veenendaal, Rhenen en Eist op jaarlijks Bloemencorso te Leersum Heer Bouwman (Rhenen) ontving schokkende reactie uit Los Angeles Scheepjeswolharmonie op bezoek in Eist Wat nu weer....? 39e JAARGANG DINSDAG 17 AUGUSTUS 1965 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Rhenen gaat voorop Mm Nieuws uit de omgeving MULDER Opening nieuwe Raiffeisenbank waarschijnlijk eind september AMERONGEN EDERVEEN Ongevallen in Ederveen Nr. 64 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 Iynen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in:'Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel De gemeentelijke autoriteiten van Rhenen hebben achter de schermen een geweldige activiteit ontplooid. De resultaten van deze ijver naar vernieuwing zullen nog dit jaar zichtbare werkelijkheid zijn. Het heeft er alle schijn van dat de gemeente Rhe nen op het punt van bouwactiviteiten grotere gemeenten naar de kroon steekt, ja zelfs overtreft. Naar wij vernemen staat er weer een gloednieuw bouwprogramma op stapel, waarover de Raad nog deze maand zal beslissen. Meer dan 300 woningen aan de Domineesbergweg, terwijl nog maar net de hele Lijsterberg en omgeving is volgebouwd. Het is bekend dat Rhenen al ver vooruit is op de nog te krijgen volumen, maar dat getuigt juist van een grote voortvarendheid. De opheffing van de wo ningnood schijnt daar in de Grebbestad de hoogste prioriteit te genieten. Het bij Rhenen behorende dorp Eist profiteert ook al van de maatregelen van Rhenens gemeentebestuur. De wo ningbouw vordert goed, een fraai sport park wordt zeer binnenkort geopend en de brandweer behoeft zich niet meer te behelpen. Aan de bouw van de brandweergarage zal nog deze weken worden begonnen. Het Sportpark is een lust voor het oog. Keurig glad liggen de nog maagdelijke terreinen aan de Bosrand. De Heide Mij, heeft hier weer een groot werk verricht. Het hoofdveld ligt iets hoger om de afwa tering en de afvloeiing beter te doen functioneren. Wij hadden zoiets nauwe lijks durven dromen zo voegde de voorzitter van een der verenigingen, de heer T. Eimers ons toe. De bijbeho rende kleedkamers zijn thans in aan bouw. Jammer genoeg zal het werk niet zo snel voortgang kunnen vinden dat men voor de grote competitie be gint nog een feestelijke opening op touw kan zetten. Maar wat niet is, kan komen. De beide verenigingen Oranje Wit en Musketiers zijn de koning te rijk met deze voortreffelijke accomo- datie. Ook de brandweer van Eist raakt uit de zorgen voor wat betreft de huis vestingsproblemen. Nabij de O.L. School zal een nieuwe brandweergarage worden gebouwd. De bomen, die op deze plaats stonden zijn inmiddels al uit de weg geruimd. De garage zal aan het bestaande gymnastieklokaal wor den aangebouwd. Dit oude lokaal blijft nog ter beschikking voor de muziek school en de harmonie. Er zal centra le verwarming worden aangelegd, zo dat het geschikt is voor het houden van allerlei activiteiten. De bouw van de brandweerkazerne die aanvankelijk was geraamd op ruim f 15.000,zal waarschijnlijk iets duurder uitvallen, waarover het college van B en W. en de raad nog uitspraak zullen doen. Eist komt ook aan de beurt dat blijkt wel uit de verdergaande wo ningbouw in het uitbreidingsplan, waar nog dit jaar weer een dertigtal nieuwe huizen zullen verrijzen. Als het gehe le uitbreidingsplan gerealiseerd is, zal Eist meer dan 1000 inwoners rijker zijn. In totaal zullen er 270 woningen komen. Althans deze plannen werden uitgewerkt tot en met 1970. De periode dat iedereen iedereen kende is dan wel voorgoed voorbij Het dorp Eist krijgt dan evenals vele andere plaat sen in ons land een ander, een nieuw gezicht. •a In de stroom der ontwikkelingen gaat de stad Rhenen voorop. Nog maar nauwelijks zijn 96 flatwoningen ge reed of de gemeente heeft alweer plan nen gemaakt voor verdere woningbouw, die men aan de Domineesberg wil rea liseren. Met de N.V. Bouwmaatschappij Holland te Ede zyn besprekingen gevoerd over de bouw van ruim 300 woningen, zowel flatbouw als eengezinswoningen. Deze vergevor derde plannen zullen nog deze maand de gemeenteraad passeren. De bevolking van Rhenen behoeft het spook van de woningnood niet meer te vrezen. Als er in dit tempo Zo ziet de nieuwe brandweergarage in Eist er uit. Rechts: het oude gymnastiek lokaal, waaraan de brandweerruimte wordt aangebouwd. JONGE BOEREN EN BOERINNEN BEZOEKEN LANDDAG De jonge boeren en boerinnen van het Streekverband „De Vallei" worden uitgenodigd tot het bijwonen van de Landdag „Paraat", die op woensdag 18 augustus in Winterswijk wordt gehou den. Het ligt in de bedoeling om in streekverband gezamenlijk met een bus naar Winterswijk te gaan. Vertrek 's morgens om half acht vanaf de Kal- verkamp te - Ede. Tijdens de heenreis zal ergens de koffie worden gebruikt. OOSTERBEEK: Voor het eerst in de geschiedenis van de Airborne wan deltochten nemen er dit jaar ook Amerikanen aan deel. Een kleine groep Amerikaanse militairen, gele gerd in Wurzburg heeft ingeschreven. De Airbornetocht wordt dit jaar ge houden op zaterdag 11 september. EDE: In Ede worden deze week tal rijke evenementen gehouden in het kader van de Ede-week, die duurt tot zaterdag a.s. De kleuters kunnen vanmiddag genieten bij Swiebertje en Bromsnor, de oudere jeugd komt vrijdag aan haar trekken op een groot tuinfeest in het openlucht theater waar bekende radio- en TV artiesten zullen optreden. BENNEKOM: In Bennekom wil men duizend woningen gaan bouwen. Een deel van dit aantal - ruim 100 - is reeds in aanbouw. Medio september komen de eerste huizen van dit com plex klaar. Bij de huizen is een flin ke tuin met schuur. Dit is dus nog maar een begin van het grote bouw plan. Voor het 11.000 inwoners tel lende villadorp een gunstig bericht. 1922-1962 Assurantiekantoor Elfl. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen Is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1a an 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000 DINER IN DIEPENHEIM EN LUNCH OP SONSBEEK Zoals wij reeds meldden zal de bejaardentocht ditmaal in de richting Deventer gaan. Naar wij vernamen zal de deel name weer groot zijn. Voor de autotocht bejaarden gaven zich tot en met heden 345 ouden van dagen op, voor de invali den en minder validentocht in totaal 95 personen. Het ligt in de bedoeling dat men met 10 a 12 autobussen gaat rijden. Het di ner zal gebruikt worden in Hotel Roe- lofsen te Diepenheim, waar de acco- modatie erop gericht is een dergelijk groot gezelschap te kunnen ontvangen. Zaterdag j.l. kwam het Ritmeester Mannenkoor dat een dagje uit was ook in Diepenheim aan en tot vreugde van de aanwezige gasten gaven onze plaat selijke zangers even een geïmprovi seerd zangconcert. De deelnemers aan de bejaardentocht zullen een lunchpakket meekrijgen, zoals ieder jaar gebruikelijk is. In het fraaie Sonsbeekpark te Arnhem wordt dan de gelegenheid gegeven de boter hammen te verorberen. Het belooft, - als het weer tenminste wat wil mee werken - weer een leuke uitgaansdag te worden. Tal van ongelukken op Rijksweg 12 Gedurende het afgelopen weekend heeft het zeer drukke verkeer op Rijks weg 12 weer heel wat schade aan ver schillende auto's opgeleverd. Vooral za terdagmiddag en zondagavond was de chaos compleet. Files van enkele kilometers stonden te wachten als er weer een of andere kleine aanrijding was gebeurd. Twee Duitse auto's werden ingedeukt op za terdagmorgen. De bestuurders R. uit Dortmund en J. uit Kottingen kwamen er zonder letsel af. Onder de gemeente Amerongen was er even later alweer een botsing. Ook hier materiële schade. Nabij het Pak huis werden tezelfdertijd twee onge vallen gemeld. Zondagavond vloog een auto met drie inzittenden van het talud. Dit gebeurde in de gemeente Ameron gen. De oogst aan blikschade was ont stellend groot. Trouwens ook de drukte want zondagavond keerden duizenden Duitsers van de kust terug naar de Heimat. wordt voortgegaan is binnen afzien bare tijd de ergste nood gelenigd. Bijzonder trots is men in de Greb bestad op het feit dat men in de ko mende winter over een overdekt zwembad, zij hel van beperkte omvang, kan beschikken Zoals bekend wordt het bad gebouwd onder een nieuwe kleuterschool. Niet alleen de school jeugd zal ervan kunnen profiteren, maar in de avonduren zal de gehele bevolking van het bad gebruik kun nen maken. Naast deze kleuterschool annex zwembad is een nieuwe lagere school zo goed als klaar. Volgende week dinsdag wordt het gebouw in gebruik genomen. Al de genoemde projecten zijn er een bewijs van dat de gemeente Rhe nen met de moderne stroom meegaat. Een stroom, die ni >t wordt afgedamd, maar blijft bruisen. Gezien in het licht van het verleden toen Rhenen en Eist eigenlijk een b<ietje ingedommeld schenen. k»n geco">fatet>rd worden dat men aan de Rijnkant niet alleen ont waakt is. maar door de handen aan de ploeg te slaan, geweldige prestaties bereikte In Rhenen en Eist komt nog dit jaar veel, heel veel tot stand. Eind september, begin oktober zal Veenendaal weer een nieuw bankge bouw rijker zijn De nieuwe Raiffeisen bank aan de Hoogstraat zal omstreeks die tijd gereed zijn. Momenteel heeft men het gebouw reeds geheel glasdicht en is men bezig met de afwerking in de verschillende lokalen. Tegelijk met de inrichting van het nieuwe bankge bouw zal het bestaande kantoor aan de Hoogstraat 15 naar de overkant ver huizen. Grootser opzet dan ooit tevoren Zaterdag a.s. zal het jaarlijkse Bloemencorso Midden-Nederland weer in Leer sum worden gehouden. Zoals bekend moest het bloemenfeest enkele jaren achtereen door verschillende omstandigheden worden afgelast. Maar de ver wachting is thans dat het corso grootser en mooier zal worden dan ooit ver toond werd. Er zullen dertig wagens in de stoet meerijden. Doordat de organisatoren in samen werking met het bloemencorso te Val- kenswaard de voorbereidingen konden verzorgen kon men over meer bloemen dan anders beschikken. Er zullen wa gens meerijden waarop meer dan 15.000 bloemen verwerkt zijn. De wagens wor den 's middags om 3 uur opgesteld op NOEM ALSTUBLIEFT UW BABY NIET NAAR „COMMUNIST" MARTIN LUTHER KING Zoals bekend werd eind juli in het gezin Bouwman te Rhenen een zoon geboren, die door de ouders werd genoemd naar de bekende negerleider ds. Martin Luther King. De heer Bouw man zond een geboortekaartje met Engelse tekst naar ds. King, maar ontving van hem rechtstreeks (nog) geen felicitatie. Wel kreeg het gezin Bouwman van daag een anonieme brief uit het woeli ge Los Angeles, waarin hem werd aan geraden zijn zoon niet naar „commu nist nummer 1" Martin Luther King te noemen. Het was een vrij uitvoerig epistel. In de enveloppe waren kran tenknipsels ingesloten, waarop bepaal de personen stonden afgebeeld en ieder van hen had een bepaald nummer op de kleding. Het zouden allen gevaar lijke communisten zijn. Onder hen be vond zich ds Martin Luther King. De heer en mevr. Bouwman vinden het schrijven grof en beledigend. De betichting hierin naar voren gebracht, als zou de bekende negerleider een „gevaarlijke communist" zijn, wordt door het echtpaar Bouwman als laster van de hand gewezen. Men is overigens wel nieuwsgierig uit welke bron de reactie afkomstig is. Het nieuws van de naamgeving schijnt zelfs tot in Los Angeles doorgedrongen te zijn, hetgeen men zeer verwonderlijk vindt. OPENING KLEUTERSCHOOL OP 23 AUGUSTUS Op maandag 23 aug. *s middags om half drie zal de tweede kleuterschool te Amerongen, die aan de prinses Bea- trixlaan is gebouwd, officieel worden geopend. Nadere berichten omtrent de ze plechtigheid volgen nog. DRONKEN IN AUTO Vrijdagavond werd door een burger gemeld dat aan station De Klomp een onbekende man stomdronken in een auto was gestapt. De politie te Ede nam de zaak in onderzoek. Anatomische brilaanpassing MISHANDELING Zekere H. R. B. uit Ede deed bij de Veenendaalse politie aangifte van het feit dat hij door B. uit Eist was mis handeld. Dit zou donderdagavond laat gebeurd zijn nabij een lunchroom in de Hoofdstraat. Er werd een onderzoek ingesteld. MOEILIJKHEDEN MET KAMPEERDERS Zaterdagavond werd aan de politie meegedeeld dat de spoorwegbeambte Van S. moeilijkheden had met een aan tal op de Nieuweweg kamperende va kantiegangers. Vooral mej. B. uit Am sterdam en de heer Van S. schenen een diepgaand meningsverschil te heb ben over het gebruik van een tent. Na de komst van de politie kalmeerden de gemoederen. Vele belangrijke zaken, waarvan de meeste de groei van Rens woude voorstaan, werden vrijdagavond 13 augustus tijdens de vergadering der gemeenteraad van Renswoude besproken. Vrijwel alle leden brachten vragen of problemen naar voren met uitzondering van de heer Vermeulen, die wegens va kantie afwezig was welke door de voorzitter burgemeester Hosang min of meer naar wens werden afgehandeld. NIEUWE STRAAT Lichte aanrijdingen, schade aan voertuigen Vrijdagavond reed de heer J. B. met zijn personenauto tegen zijn voorganger H. W. uit Bennekom. Dit gebeurde on der aan de Markt. De schade na deze botsing was behoorlijk. Zaterdagmorgen reed de Veenendaler B. op de Fluitersstraat tegen een ge parkeerde wagen van de heer R. G. uit Rotterdam. B. botste tegen het por tier van de geparkeerde wagen op, waarbij moet worden vermeld dat dit portier openstond. Beide auto's werden beschadigd. Zondagmorgen werd een zesjarige jongen uit het Schrijverspark, J. van R., op het fietspad naar de Valleistraat aangereden door de bromfietser G. E. J Beiden kwamen te vallen en liepen j schaafwonden op. Een punt van bespreking vormde o.a. de aanleg en bebouwing van de4nieuwe laan in Renswoude-noord, die Mei doornlaan zal worden genoemd. Op een vraag van de heer Zweers deelde de voorzitter mede, dat het in de bedoe ling ligt deze weg met rode en witte meidoorns te beplanten. Ook de kosten waren voor de heer Zweers aanleiding tot nadere informa tie. Hoewel de lengte van de Meidoorn laan 210 m bedraagt, zullen de kosten, inclusief straataanleg, riolering, be planting en verlichting, lager zijn dan die van de slechts 65 m lange verbin dingsweg. Dit verschil moet worden gezocht in hte feit, dat de verbindingsweg aan beide zijden van een trottoir zal wor den voorzien, terwijl de Meidoornlaan zelf alleen aan de zuidzijde een trot toir zal krijgen. De noordkant wordt voorlopig niet bebouwd. Tenslotte werd t.a.v. dit punt meegedeeld, dat de weg voorlopig met klinkers verhard zal worden. Bomen aan Ubbeschoterweg voor gemeente In tegenstelling met vroeger gedane besprekingen zal de%heer Taets van Amerongen geen vrijstelling van baat- (Zie verder pag. 3) de Lomboklaan om gekeurd te worden. Voor die tijd zijn de wagens aldaar te bezichtigen. Het corso vertrekt om drie uur vanaf de Lomboklaan Men volgt dan de route Lomboklaan-Kon. Julia- nalaan-Scherpenzeelseweg-Dam-M. C. Verloopweg-Bentincklaan-Burg. v. d. Boschlaan-Lomboklaan. Deze route zal tweemaal worden gereden. Muziekcorpsen Er zullen zes muziekcorpsen in de stoet meemarcheren, te weten de Ko ninklijke Shell Harmonie uit Den Haag, Caecilia uit VEENENDAAL, Ons Ge noegen uit RHENEN, Crescendo uit ELST, Excelsior uit Cothen en de plaat selijke harmonie Eendracht maakt Macht. De Shellharmonie zal het cor so voorafgaan en op sommige punten een show ten beste geven. Na afloop verzorgt dit corps een taptoe. De organiserende Flora liavereniging heeft een prijs voor het publiek be schikbaar gesteld. Doormiddel van het toegangsbewijs kan men een keus ma ken welke wagen men het mooist vond. Dit toegangsbewijs moet dan in een der bussen die langs het parcours zijn geplaatst, gedeponeerd worden. Het belooft, als het weer tenminste meewerkt, een groots bloemenfestijn te worden, dat ongetwijfeld ook velen uit de eigen omgeving zal aantrekken. SCHIETRESULTATEN WILLEM TELL Bij de schietvereniging „Willem Teil" werden de volgende puntenresultaten geboekt tijdens onderlinge wedstrijden: J. de Greef 97; W. Engelaar 96; A. de Haas 94; C. C. Brinkman 93; H. den Uyl 93; H. de Groot 93; G Wijnbergen 93; J. Pakvis 91; W. Veenendaal 91; P. v. d. Sigtenhorst 90; J. Niessen 90; J. L. Engelaar 89; H. v. Veenendaal 88; W. Berkhof 86; R. Schuchard 83 en K. Ploeg 82 punten. Vorige week reed de 19-jarige brom fietser M. S. uit Ederveen op de Hoofd weg tegen een geparkeerde auto op. De bromfietser kwam te vallen en liep een armfractuur op. Op advies van dokter Rademaker werd hij naar zijn woning vervoerd. Zaterdagmorgen ontstond een onge val op de hoek Schoolstraat-Hoofdweg. De heer V. hoofdonderwijzer van de Kon. Julianaschool, liet, rijdende op een bromfiets, de doorgang niet vrij voor een juist passerende bestelauto van de PTT, bestuurd door van L. uit Vee nendaal. De Solex van de heer V. werd behoorlijk beschadigd Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. De bevolking van Eist en leden en bestuur van de muziekvereniging Crescen do waren zaterdagavond vol lof over het optreden van de Veenendaalse Scheepjeswolharmonie die een mars door de straten van het dorp hield. De route liep vanaf de school aan de Rijksstraatweg over de Veenendaalseweg en Franseweg naar de muziektent op de Beatrixstraat. Hier werd een schitterende show ge geven, zoals men van de Scheepjeswol harmonie gewend is en zou verwach ten. Er was zeer veel publiek op de been en allen genoten van de bekende marsmuziek. Na afloop kreeg het corps dan ook een welgemeend en hartelijk applaus. De Scheepjeswolharmonie be sloot tot het geven van deze show om de zustervereniging Crescendo wat steun te geven. In kringen van de El- sterse muziekver. was men dan ook bijzonder dankbaar voor de spontaan gegeven medewerking. Dank zij deze doe druk het was lan boord en hoe /ezellig tijdens de lachtelijke Rijnvaart, lie zaterdag extra oerd ingelast, toont 'eze foto. muzikale show was het in Eist bijzon der druk en gezellig, terwijl ook het weer ertoe bijdroeg om de vreugde nog te verhogen. HUIS Omdat hij al vier jaar lang naar het gemeentehuis was getogen om voor zijn gezin van acht personen een huis te krijgen en dit geen suc ces had stak een jonge Franse huis vader het huis van de burgemeester in brand. Hij belandde natuurlijk in de gevangenis. Maar in het dorp werd geld geofferd om de brand stichter en zijn gezin een woning te verschaffen. Met het resultaat dat het huis er kwam. De rechter, alle omstandigheden in aanmerking ne mende, streek met de hand over het het hart en stelde de man op vrije voeten, die direct het nieuwe huis feestelijk ging inwijden. SCHULD De Italiaanse profvoetbal clubs zitten tot over hun oren in de schuld. Gezamenlijk voor een bedrag van 50 miljoen De regering beraadt zich erover hoe men wat orde in deze toestand kan scheppen. TOERISME Vijf toeristen w.o. een Nederlander wilden clandestien naar Jeruzalem Zij passeerden de Isra ëlische grens, lieten zich arresteren, omdat ze dan - naar hun bekend was - naar Jeruzalem zouden wor den vervoerd. Ze kwamen er wel, maar in de gevangenis. Daar wach ten ze af hoe nun avontuur zal af lopen.

De Vallei | 1965 | | pagina 1