AMERONGEN'S INDUSTRIËLE ONTWIKKELING STOPGEZET Kroon wees bezwaar van gemeentebestuur af TOCH EXPANSIE OP MENIG TERREIN Fraaie Sportpark te Eist over enkele weken in gebruik VZC klopt DWV overtuigend met 7-2 Fakkelestafette en Singelloop door Veenendaal SCHERPENZEEL Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 20 augustus 1965 4 De snelle ontwikkeling, die de gemeenten aan de Rijnkant doormaken heeft ook het vroeger zo landelijke Amerongen niet on beroerd gelaten. Bouwstromen, industrievestigingen, scholenbouw, sportaccomodaties en dergelijke zaken zijn evenals el ders begrippen geworden in Amerongens samenleving. Jammer dat de overheidsinstanties niet altijd doordrongen zijn van deze expansie en aan een verdergaande realisering hun goedkeuring onthouden. Deze week werden de bezwaren, die het ge meentebestuur had ingediend tegeen het Streekplan Z.-O. Utrecht door de Kroon afgewezen, waardoor de voorgenomen reali sering van een nieuw industrieterrein aan het Eek en Wielse Veer niet zal doorgaan. BEGRENSD Woningbouw Onderwijs Verkeer Rondweg? Structuur 1 WATERPOLO Grote vraag is thans: Wat doen De Fuut en Pluvius hedenavond AUTODIENSTEN EXP. E.V.E. VEENENDAAL MOEILIJKE START Remmen los Iedereen kan meedoen Singelloop Ds. P. van der Wal tachtig jaar Zuster Smit legde functie neer Over deze actuele afwijzing hadden we een kort gesprek met de jonge, voortva rende burgemeester van Amerongen Jhr. Mr. O. v. d. Bosch. Het bleek, dat de gemeenten in het Streekplan de zo nodige vrijheid van handelen missen. De Over heid en dan vooral Ged. Staten bezien Amerongen en de meeste plaatsen in de Zuid-Oosthoek (met uitzondering van Veenendaal en Wijk bij Duurstede waar mee men grote plannen schijnt te heb ben) als een statisch gebied. Alleen wat recreatie, wat landbouw misschien, maar absoluut geen industrievestiging. En dat terwijl de bevolking van Ameron gen toch grotendeels uit de werkende klasse bestaat. Hierdoor zal de toestand blijven voortduren dat Amerongers gedwongen zijn te pendelen naar Veenendaal of Zeist. Pas in de laatste jaren kwam er wat in dustrie naar Amerongen, maar de grond is uitverkocht. Er resteert niets meer. Na de afwijzing van woensdag j.l. zit er dus niets anders op dat Amerongen het hoofd in de schoot moet leggen en uitbreiding van industrie een ijdele hoop blijkt te zijn. Het gemeen tebestuur zag mogelijkheden aan de zuid kant, maar G.S. gaan niet akkoord om dat het „landschappelijk schoon" zou worden aangetast. Wat er voor schoons in en om de uiterwaarden te zien is werd niet naar voren gebracht. In elk geval betekent dit besluit voor het actieve ge meentebestuur een geduchte teleurstel ling. Men is thans bevreesd klem te ra ken tussen Veenendaal en Wijk, twee centra van de toekomst. Achter het hele Streekplan zet men dan ook een vraag teken. Overigens zal men dit aanvaarden en alles dan maar in regionaal verband zien. Afstanden spelen tegenwoordig toch geen rol meer en de arbeidende be volking zal zich gemakkelijk naar de in dustriecentra kunnen bewegen, na de op komst van bromfiets en zelfs van de auto. Het enigszins negatieve geluid wordt weer afgedempt als men de ontwikkeling van de woningbouw beschouwt. Ameron gen gaat mee met de bouwstroom. Ze ventig woningen staan op stapel. In streekverband doet men mee met dezelf de arbeidsbesparende bouw. Woudenberg heeft dezer dagen het spit afgebeten. In Amerongen hoopt men volgend jaar te starten. Er zullen 42 woningwetwonin gen, 24 premiewoningen en 8 in de vrije sector worden gebouwd. De eerstgenoem- den komen tot stand vanwege de ge meente en de woningbouwvereniging, de categorie premiewoningen wordt door de Stichting Bouwstroom z.O. Utrecht ge realiseerd. Voor de 152 woningzoekenden van Amerongen een prettig geluid. In de premiewoningen zullen misschien ook niet-Amerongers komen, maar dan geldt wel de eis dat men economisch aan de gemeente gebonden is. Amerongen bouwt door. Dat schynt zelfs in andere gemeenten te zyn doorgedrongen want het ge meentebestuur werd al eens benaderd door industriëlen uit Veenendaal, die in Amerongen woningen wilden bouwen voor hun werknemers. Aan dit verzoek kon het gemeentebestuur uiteraard niet voldoen, omdat men allereerst voor de eigen ingezetenen zorgen moet. Ook op onderwijsgebied zijn verschil lende ontwikkelingen te melden. Op 30 augustus start men met een nieuwe chr. ULO-school. Dit is een twee-klassige school, waarvoor zich voorlopig 40 leer lingen aanmeldden. Uitbreiding tot drie klassen zal in de toekomst waarschijnlijk noodzakelijk zijn. En dan maandagmid dag de opening van een tweede kleuter school. In 't onder Amerongen ressorte rende Overberg zal zeer binnenkort een verenigingsgebouw tot stand komen waarin eveneens een kleuterschool wordt gehuisvest. Vooral de ULO-school ligt bij zonder centraal. Met de dorpen Eist en Leersum meegerekend betrekt men een gebied met 15.000 mensen. Amerongen ligt in het midden, dus is het waarschijn lijk dat het ULO-onderwijs hier gecon centreerd wordt. Het verkeer baart het gemeentebe stuur wel enige zorg, zoals trouwens overal elders. De Kon. Wilhelminaweg is het tere punt. Aan beide zijden van deze kernweg door Amerongen staan de scho len, zodat over enkele weken weer een gevaarlijke toestand zal ontstaan als de kinderen dagelijks de drukke verkeers weg moeten oversteken. Nu was men in Amerongen blij dat van overheidszijde de 50 km-grens was vastgesteld, maar daar de borden nog steeds niet zijn geplaatst blijft de toestand zoals die is. Gevaarlijk. Met de prov. dir. van Waterstaat werd al contact opgenomen maar de ambte lijke (verkeers)molens blyken ook daar langzaam te malen. Men gelooft niet dat er spoedig een rondweg om Amerongen zal worden aan gelegd, tenminste in de O.-W.-verbin- ding. In Eist is men er wel over doende. Wel is 'n verbinding gepland van Scher- penzeel naar de Betuwe, een weg die aan de westkant van Amerongen zal komen. Hierdoor wordt natuurlijk de route Rhe- nenDoom niet ontlast. Snelheidsbeper king in de bebouwde kom is al een eerste stap naar de oplossing. Gelukkig blijft het oude Amerongen (nog) van het druk ke verkeer verstoken, zodat men daar rustig kan wandelen en de weg overste ken. De structuur van Amerongen veran dert met de jaren door de komst van de z.g. importgezinnen. De autochtone be volking is nog in de meerderheid, maar de nieuwkomers vormen een steeds be langrijker element in de samenleving. Zij zullen moeten integreren in de Amerong- se gemeenschap, een proces dat zich vrij geluidloos afspeelt. De evenementen, die in Amerongen worden gehouden, trekken steeds meer belangstelling. In het bijzon der valt de toename van het bezoek aan tentoonstellingen te constateren. Door de stichting van het Dorpshuis kreeg men de beschikking over een goede accommo datie. Toch blijven er nog wensen. De bouw van een zwembad is in een zeker stadium gekomen. Een toneelvereniging in Amerongen zou ook niet gek zijn en gezien de bestemming van de gemeente als recreatieoord zou op z'n minst de ves tiging van een groot hotel de aandacht verdienen. Maar alles kan onmogelijk te gelijk. Amerongen leeft en bloeit dat is wel duidelyk. Toekomstige moderne woningbouw in Amerongen, naar een tekening van de architecten Hofmans en Wolthoff uit Huizen. -1 Het nieuwe Sportpark te Eist, dicht aan de bosrand wordt dit seizoen al bespeeld. By het begin van de voetbalcompetitie 1965-1966 zullen de Elster voetbalclubs Mus ketiers en Oranje Wit het fraaie Sportpark aan de Verlengde Schoolweg gaan be spelen. Een sportpark dat er wezen mag en als een groen juweel tegen de bosrand aanleunt. Het hoofdveld is op iets hoger niveau aangelegd, zodat van waterover last geen sprake meer kan zyn. Afgelastingen in Eist zullen dan ook maar zeer sporadisch meer voorkomen. Uiteraard is het een gemeentelijk sportpark, zodat de gemeentelijke sportcommissie de bevoegdheid heeft het terrein onbespeelbaar te verklaren. Wat al eens eerder werd verondersteld is woensdagavond in het Bergbad bewe zen. De herenploeg van VZC is in feite de betere ploeg van het viertal dat deze weken in een promotiecompetitie is verwikkeld. Het gelijke spel tegen de Fuut en de kleine nederlaag tegen Pluvius waren te wijten aan zonneklare off-days van de Veenendaalse formatie. Nu won men overtuigend met 72 van DWV uit Does burg, welke ploeg eveneens met 1 punt onderaan de ranglijst vertoefde. VZC kwam wat moeilijk op dreef tegen deze niet geheel complete Doesburgse formatie, doch later schakelde VZC over op een hogere versnelling waardoor de 72 overwin ning een feit werd. Deze zege is eigenlijk geen moment in gevaar geweest en ho gelijk verdiend. VZC heeft thans drie punten, even zoveel als de beide best ge plaatste ploegen n.l. De Fuut uit Maarssen en Pluvius uit Nijmegen, die heden avond in de keizer Karclstad tegen elkaar uitkomen. Bij een gelijk spel gaan ze beiden over naar de derde klas. Wint een der ploegen dan moet VZC een beslis singsduel uitvechten tegen de verliezer. VZC hogelijk verdiend en de ploeg re vancheerde zich min oï meer van de zo ongelukkig gespeelde eerste twee promotieduels. Of deze fraaie zege enig nut heeft zal vanavond blijken in Nij megen als daar Pluvius en De Fuut el kaar gaan bestrijden. Hiervan hangt voor VZC thans alles af. Maar zoals de drie velden en het oefenveld er thans bijliggen met een prachtig groen tapijt in een stralende zon, behoeven dergelijke sombere ge dachten niet de boventoon te hebben. Integendeel, de besturen van Muske tiers en Oranje Wit zijn zeer verheugd over de gemeentelijke medewerking, waardoor zij een dergelijke accomoda- tie verkregen. Vooral de vereniging Musketiers heeft in haar 13-jarig bestaan al heel wat terreinmoeilijkheden gekend. Temeer omdat men met ingang van het komen de seizoen in een hogere klasse zal uit komen moet de representatie toch ook omhoog, zo vindt men bij Musketiers. En voorzitter Eimers is tevreden. Het is eigenlijk een wonder, iets wat we bij de oprichting van onze vereniging niet durfden dromen. We startten met zo'n 40 leden en momenteel hebben we er 180 ingeschreven. Musketiers zal met negen elftallen de competitie binnen stappen. Oranje Wit heeft niet zo erg ge kampt met terreinnood, want achter de sparren is het een hoog en droog ter rein. Maar ook deze club zal haar gas ten liever in zo'n fraaie omgeving wil len ontvangen en besloot daarom tot verhuizing naar het Sportpark (dat eigenlijk nog geen naam heeft, denkt men daar eens over in Eist?). De huur van de velden viel gezien de prijs in omliggende plaatsen, bijzon der mee. Voor Musketiers is dat f 405, per jaar, voor Oranje Wit f 265,Dit verschil komt tot uiting vanwege het ledenaantal, dat bij eerstgenoemde club groter is en dus ook meer elftallen in het veld brengt. Over een officiële opening is nog niets bekend. Momenteel wordt hard gewerkt aan de bouw van de kleed ruimten. Maar zo vlak voor de com petitie zal het wel niet mogelijk zijn nog een erewedstrijd te organiseren, omdat alle clubs bezet zijn. Men heeft in Eist wel plannen in het achterhoofd om t.z.t. wel een feestelijke wedstrijd te gaan organiseren. De afd. Utrecht zal waarschijnlijk rekening houden met het feit dat de kleedkamer nog niet helemaal gereed is en de clubs dan eerst uitwedstrijden toewijzen. Dan kan er rustig verder worden gewerkt. Voor het dorp Eist en de sportgemeenschap aldaar is het gereedkomen van het Sportpark een zeer verheugend feit. nog de Hervormde gemeenten van Wormer 1916 tot 1919; Neede 1919 tot 1932; Tilburg 1932 tot 1949 en tenslotte tot 1 oktober 1952, toen hem op ruim zevenenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend, nog ruim drie jaar die van Idaard-2Egum en Friens in de bur gerlijke gemeente Idaarderadeel en in de classis Leeuwarden. Na zijn emeritaat vestigde ds. Van der Wal zich metterwoon te Scherpen- zeel in de provincie Gelderland, waar hij nog enige jaren werkzaam is ge weest als predikant-voorganger van de plaatselijke afdeling van de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden. Daarna woonde ds. Van der Wal nog vele jaren te Zeist, vanwaar hij onge veer een paar jaar geleden naar Gro ningen verhuisde. Tijdens zijn ongeveer zeventien ja rige ambtsbediening als predikant van de Hervormde gemeente van Tilburg was ds. Van der Wal o.a. sekretaris van de Noord Brabantse en Limburgse predikantenvereniging, enige jaren lid en ook president van het provinciaal kerkbestuur van Noord Brabant en Limburg en van 1945 tot 1949 werd hij enige jaren door de classis 's-Herto- genbosch afgevaardigd naar de gene rale synode van de Nederlandse Her vormde Kerk. De Regering erkende de verdiensten van ds. Van der Wal door hem te be noemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Verzend per W LU Dagdiensten Veenendaal - Ede - Wageningen - I Nijverheidslaan 13, - Rhenen - Utrecht - Amsterdam Telefoon 406 7 Woensdagavond kwam VZC wat moeilijk op gang tegen DWV. Men wist dat er gewonnen moest worden om nog een kleine kans op promotie te kunnen hebben. Dit sprak de zenu wen enigszins aan hetgeen wel was te merken. Ivo Koomen speelde de eerste twee spelgedeelten middenvoor en werd danig bewaakt. Toch zag hij een schot van hem gekeerd door de paal en een maal kon de DWV keeper een door hem ingeschoten bal keren. Wim van de Meer schoot keihard tegen de paal, doch de verdediging van DWV verzuimde de terugspringende bal op te ruimen en Wim was er als de kippen bij. Zijn tweede schot trof 'doel, 1-0. Na een vrije worp door Kees Hardeman schoot hij echter een mooie kans naast. Wim van de Meer had in het tweede spelgedeelte weer succes toen hij uit een moeilijke positie een druk-boogbal kon loggen, die de DWV goalie geheel verraste. De bal ging over ihem heen in het doel, 2-0. John van der Veen had het heel moeilijk met de sterke DWV midden voor, doch hij weerde zich prima. Te gen het einde van dit spelgedeelte oor deelde de scheidsrechter dat na een der tweekampen tussen die beide spe lers DWV een strafworp mocht nemen. Deze werd hoog over geschoten. Even daarna herstelde deze middenvoor zich van deze blunder en scoorde zwaar gedekt, 2-1. Vanaf de tweede wisseling ^erd VZC de onbetwist betere ploeg. Wim van de Meer loste een afstandsschot dat doel trof, 3-1. Even daarna zag Ivo Koomen, die intussen midachter was gaan spelen, niet dat er over hem heen werd gespeeld waardoor het voor de middenvoor van DWV kinderspel was te scoren, 3-2. Wederom loste Wim van de Meer een ziedend afstandschot dat hard in de touwen vloog, 4-2. VZC kroop door het oog van de naald toen de middenvoor van DWV het houtwerk ranselde. Dick Wouters, die zich fraai met de bal had vrijge- zwommen, zag zijn schot door de kee per gekeerd. Juul van de Bovenkamp werd achteruit gehaald waardoor de schuldige DWV speler het water moest verlaten. Uit deze numerieke meerder heid kon de naar voren gekomen Yvo Koomen via de binnenkant van de doelpaal 5-2 voor VZC scoren. Gedurende het vierde en laatste spel gedeelte scoorde Wim van de Meer nog tweemaal. Eenmaal met een gevaarlijk afstandschot en eenmaal via een straf worp nadat hij te hard werd aange vallen. Hierdoor eiste hij zes van de zeven door VZC gescoorde doelpunten voor zich op. De overwinning was voor De nieuwe tweeklassige houten kleuterschool aan de Beatrixlaan te Amerongen, die maandagmiddag officieel zal worden geopend. Moment uit het spannende polo-duel VCZ-DWV, die door de 3^1Veenendalers, met groot gemak werd gewonnen. Vrijdagavond 27 augustus zal Veenendaal in het teken staan van de atletiek. In sa menwerking met de Veenendaalse Winkeliersvereniging organiseert de atletiek vereniging een fakkelestafetteloop en een singelloop door de straten rond het cen trum. Aan beide evenementen kan door iedereen worden deelgenomen. Opgaven voor inschrijving by Sporthuis Cocky aan de Kerkewyk t.e.m. 23 aug. a.s. De esta fetteloop, waarbij de deelnemers brandende fakkels zullen meedragen, start om kwart over acht. Aan dit atletieknummer kunnen twee groepen deelnemen. Voor jongens van 13 en 14 jaar gaat het over een afstand van 4x60 meter, voor knapen van 15 en 16 jaar bedraagt de afstand 4x80 m. De estafetteloop zal in de Hoogstraat worden gehouden. Hier is het verkeer op dat tijdstip niet zo intensief. De singelloop zal over een langere rou te gaan. Men stelt zich voor te beginnen bij de J.G. Sandbrinkstraat, dan door het Schrijverspark-Valleistraat - Hoogstraat - Hoofdstraat en dan weer naar de finish op de Sandbrinkstraat. Aan dit evene ment kan iedereen boven 17 jaar deelne men Men stelt pogingen in het werk de singelloop muzikaal op te luisteren Hier voor zal de Scheepjeswolharmonie wor den aangezocht. Voor de winnaars zijn mooie prijzen beschikbaar, waarschijnlijk bestaande uit bekers, medailles of in na- tura Alle sportverenigingen in Veenen daal zijn aangeschreven om vertegen woordigers te zenden. Het belooft een in drukwekkend sportgebeuren te worden, waarbij het winkelend publiek de ver richtingen van de atleten kan gadeslaan. De atletiekvereniging, die de laatste tijd zeer actief is en een grote ledenaan- was boekte, zal tijdens de wedstrijden een fraaie balpointset voor de prijs van f 1,— aan de man proberen te brengen De ba ten hiervan zijn bestemd voor de aan schaf van nieuw materiaal ACTIVITEITEN VAN ATLETIEK VER. V.A.V. Op 28 augustus zal de Veenendaalse at- letiekver deelnemen aan een tweekamp die georganiseerd is door de vereniging TEC te Tiel VAV zal met 40 leden naar Tiel reizen, waar op een speciaal uitge zette baan alle atletieknummers de re vue zullen passeren Het actieve bestuui stelt zich voor om een afdeling voor ve teranen op te richten, waarbij mannen in de leeftijd van 2545 jaar gelegenheid zullen krijgen hun conditie op te voeren. MELKWAGEN CONTRA VRACHTWAGEN Toen dinsdagmorgen de chauffeur Veldhuizen uit Renswoude op de Utrechtseweg de door hem bestuurde vrachtauto voorsorteerde met de bedoe ling de Hopenseweg op te rijden werd hij van achteren aangereden door een melkwagen, bestuurd door v. d. Beek uit Barneveld, tengevolge waarvan de melk wagen zodanig werd beschadigd dat deze moest worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ds. P. van der Wal uit Groningen, emeritus predikant van de Nederland se Hervormde Kerk, werd zondag 15 augustus j.l. tachtig jaar. Pieter van der Wal werd op 15 augustus 1885 te Workum in Friesland geboren Hij be zocht eerst het stedelijk, thans Magister Alvinus-gymnasium te Sneek en stu deerde daarna nog theologie aan de rijks universiteit te Leiden. Nadat de heer Van der Wal in 1913 door het provinciaal kerkbestuur van Noord Brabant en Limburg was toege laten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 5 oktober van datzelfde jaar (1913) bevestigd als predikant van de Her vormde gemeente van Jelsum in de classis Leeuwarden. Daarna diende de jubilaris verder Na ruim 29 jaar verbonden te zijn geweest aan de Wilhemina-Ziekenverple- ging te Scherpenzeel, aangesloten by het Gelderse Oranje-Groene-Kruis, zal zus ter Smit op 16 september aanstaande haar functie neerleggen. Catharina Cornelia Smit, geboren te Vlissingen 6 mei 1905, begon haar loop baan als verpleegster in het Diacones- senhuis te Rotterdam. Hier was zy on geveer zes jaar werkzaam en behaalde tiaar de benodigde diploma's. Op verzoek van wijlen mevr. Rooyaards werd zij uitgeleend aan Scherpenzeel om daar de wijkverpleging te gaan verzorgen. Het was zuster Smits plan om dit drie jaar te doen, doch achteraf zijn het bijna driemaal tien jaar geworden. Jaren lang bezocht zij haar patiënten op de fiets. Enkele jaren ge leden vond zij het toch gemakkelijker om zich mechanisch voort te bewegen en de wijk bood haar een bromfiets aan. In totaal heeft zij er drie versleten. De laatste twee jaren bezocht zij haar pa tiënten in een door het bestuur in bruikleen afgestane auto. Voor het besturen van een auto is echter een rijbewijs nodig en dat bezat zuster Smit niet, doch met haar door zettingsvermogen behaalde zij dit waarde volle document. Tijdens de oorlogsdagen heeft zij haai dienstverrichtingen vele malen onder moei lijke omstandigheden moeten verrichten. Verlichting op de buitenwegen was er niet en gewapend met een zogenaamde knijpkat trok zij de binnenwegen op. Bij haar bezoek aan hulpbehoevenden in de omgeving van Scher penzeel tijdens de donkere wintermaanden is het wel voorgekomen dat zij door de duister nis misleid, verdwaald was en tot driemah) toe op hetzelfde punt weer uit kwam. Één maal is zij zelfs met fiets en al in een sloot terecht gekomen en aan de andere kant de wal opgekropen, doch toen moest zij weei terug door het koude water, wilde zij weei liiuis komen. Tijdens de evacuatie van de icheipenzeelse ingezetenen naai Noord-Hol- iand had zij toezicht op het vervoer van de zieken, die in een goederenwagon, liggende od stro, weiden vervoerd. Als opvolgster van zr. Smit zal worden benoemd zr. Hubee, die thans verbonden is aan het Grocne-Kruis te Veenendaal. 0| woensdag 15 september aanstaande, mi acht uur. zal zuster Smit afscheid nemen van het werk. waaraan zi.i zoveel jaren haai beste krachten heeft gegeven. Ieder die er behoefte toe gevoelt haar ter gele genheid van dit afscheid een blijvende herinnering te geven als dankbaarheid voor het vele werk, dat zij ten behoeve van de Scherpenzeelse ingezetenen heeft verricht, kan zijn giften afgeven aan de volgende personen: mevi Cozijnsen, Plataanlaan 4; mevr. Valkenburg, Dorpsstraat 278; juffr Valken burg, Dorpsstraat 246: mevr Rootselaar, Lindenlaan 20b en de heren Zwaan, Dorpsstraat 214 en Van Vollenhoven, Eikenlaan 33.

De Vallei | 1965 | | pagina 4